Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2013., 13:06   #441
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Ne bih miksala jagode jer dlbiju previse zraka.radije ih propasiraj nakon kratkog kuhanja sa secerom.Dio soka mozes odvojiti jer s 250 g secera neces moci ukuhati kilogram jagoda.A niti konzervirati .
S dijelom se slažem; bolje je pasirati nego miksati zbog zraka, makar i tu postoji "caka", ako miksaš štapnim mikserom i pri tome ga ne izdižeš iznad površine nećeš utjerati zrak u izmiksanu smjesu. Postoj više načina zgušnjavanja takve smjese bez džemfixa, od dodatka neutralnog suhog voća do sredstava ze želiranje, npr. Želatina instant Fix 20 g Dr Oetker ima prihvatljivu cijenu, no ne mogu se složiti da se s 25 dag šećera na kg jagoda džem ne može konzervirati. Može se konzervirati koncentriranjem, kao što kažeš, oduzimanjem dijela soka, dodavanjem alkoholnih pića i jednim dijelom minimalnim dodatkom kalijevog metabisulfita E 224 koji niti malo nije štetan, a jedino je sredstvo koje će u proizvodima od jagoda spriječiti ružno neenzimatsko potamnjenje, tj. smeđenje džema. Empirijski, kalijevog metabisulfita, "Vinobrana", dovoljno je dodati 4 x manju količinu od navedene na uputstvu da bi uspješno spriječila smeđenje. Ne postoji razlog zašto bi se trebalo dodati više od 25 dag šećera na kilu, može čak i manje.

Zadnje uređivanje Pellaprat : 09.06.2013. at 13:25.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 13:24   #442
Quote:
Huda baba kaže: Pogledaj post
A pola kg šećera po 1 kg jagoda? I da li dodati još nešto? Koliko se kuha? Od čega će se zgusnuti?
Ne znam koliko si huda, malo me strah ak ti se ne svidi, ali svejedno škicni.

Ovo je moje viđenje konzerviranja voća.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 16:36   #443
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
S dijelom se slažem; bolje je pasirati nego miksati zbog zraka, makar i tu postoji "caka", ako miksaš štapnim mikserom i pri tome ga ne izdižeš iznad površine nećeš utjerati zrak u izmiksanu smjesu. Postoj više načina zgušnjavanja takve smjese bez džemfixa, od dodatka neutralnog suhog voća do sredstava ze želiranje, npr. Želatina instant Fix 20 g Dr Oetker ima prihvatljivu cijenu, no ne mogu se složiti da se s 25 dag šećera na kg jagoda džem ne može konzervirati. Može se konzervirati koncentriranjem, kao što kažeš, oduzimanjem dijela soka, dodavanjem alkoholnih pića i jednim dijelom minimalnim dodatkom kalijevog metabisulfita E 224 koji niti malo nije štetan, a jedino je sredstvo koje će u proizvodima od jagoda spriječiti ružno neenzimatsko potamnjenje, tj. smeđenje džema. Empirijski, kalijevog metabisulfita, "Vinobrana", dovoljno je dodati 4 x manju količinu od navedene na uputstvu da bi uspješno spriječila smeđenje. Ne postoji razlog zašto bi se trebalo dodati više od 25 dag šećera na kilu, može čak i manje.
ne rekoh li i ja isto ?
bez oduzimanja vode iz jagoda ne moze se iz 1kg jagoda i 250g secera dobiti marmelada.
nikad ne koristim ni vinobran ni smjese za zeliranje.Dodavanjem bilo kojeg voca to vise nije isto.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 10:08   #444
Radila sam džem od jagoda, prije 10-tak dana, ali nikako da stavim slike, a jagode skoro pa prošle...!
Na 10 kg jagoda stavila sam 3 kg šećera, ostavila preko noći, drugi dan sam malo usitnila štapnim mikserom, dodala sok od 4 limuna, džemfix. Kuhala cca pola sata. I evo:



ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:01   #445
Ma nikada mi nije jasno...pekmez, đem, marmelada.....koja ke razlika????
i trebam recept za to nešto od marelice.
__________________
Neizmjerna sreća leži u usrećivanju drugih, bez obzira na naše uvjete. Podjeljena tuga se raspolovi a kada dijelimo sreću ona se podvoji. A ako se želiš osječati bogatim, tada prebroji stvari koje nemožeš kupiti novcem.
srce na dlanu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:42   #446
ifgenija, staklenke ti taaako lijepo izgledaju. Moje imaju natpise: kiseli krastavci, pečene paprike, cikla..
Ali zato moje imaju naljepnice na kojima piše i receptura. :štreber:

Naime, pravila sam to nešto, džem, od višanja, ukupno 24 tegle (velike, 900g) u 4 runde a svaki put nešto drugačije prvo je bilo najslađe omjer 1:0,8, potom omjer šećera i višanja 1:0,66 sa cimetom. Onda 1:0,5 sa mahunama vanilije.
I jedan "gorki" dijetalni edišn, 1:0,4 sa dodatkom stučenih koštica tj jezgre sam izvukla van, te skuhala.

__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 21:13   #447
Quote:
srce na dlanu kaže: Pogledaj post
Ma nikada mi nije jasno...pekmez, đem, marmelada.....koja ke razlika????
i trebam recept za to nešto od marelice.
dzem ima velike komade voca,pekmez se radi od usitnjenog voca,a marmelada je posve glatka jer se radi od pasiranog voca. E sad kaj bi ti...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 21:45   #448
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
dzem ima velike komade voca,pekmez se radi od usitnjenog voca,a marmelada je posve glatka jer se radi od pasiranog voca. E sad kaj bi ti...
Bilo nekad Dlapek, više nije kaže EU. Marmelada je samo ako je od agruma. Od niti jednog drugog voća se ne smije zvati marmelada pa čak niti od dunje što je normalno izazvalo bijes Portugalaca.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 21:57   #449
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Bilo nekad Dlapek, više nije kaže EU. ......
pa po zakonu nije bilo ni prije, druga stvar kaj se nije pod obavezno provodilo

joj, nikad te kupovne "marmelade" neću moć doživljavat ko džem
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 08:13   #450
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Bilo nekad Dlapek, više nije kaže EU. Marmelada je samo ako je od agruma. Od niti jednog drugog voća se ne smije zvati marmelada pa čak niti od dunje što je normalno izazvalo bijes Portugalaca.
Pa nismo govorili o trgovačkim i industrijskim terminima,nego našoj domaćoj terminologiji koja se okvirno kreće u ovome što sam napisala.
Jer ako skuham marmeladu od bresaka ili dunja i to napišem na naljepnice(posve glatku od pasiranog voća) sumnjam da će mi doći doma porazbijati teglice.
Kakva ludost i besmislica.
Proizvod koji je dobio ime po dunjama ne smije se kuhati od dunja.To mogu smisliti samo idioti.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 10:13   #451
Kod mene doma se sve oduvijek zvalo pekmez, iako, ovisno o vrsti voća, bilo je raznih konzistencija. Tek sam ja počela "pametovati" i proučavati što je što, kad sam htjela napraviti prve naljepnice. I opet nisam baš 100% točno napisala što je npr. ovo od jagoda, jer sam jagode malo probrljala štapnim mikserom, tako da ima i krupnijih komada i skroz sitnih. Ali kako i Dlapek veli, valjda mi neće doć doma u špajzu EU komisija da provjeri!
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 10:19   #452
zato se u mojoj familiji na sve varijante napiše samo naziv voća od kojeg je napravljeno. i svi zadovoljni
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 22:14   #453
Meni je naaaaaaaaaajbolji pekmez od šljiva, od Podravke...
Mi smo se u kući upustili u izradu džema od višanja, ispalo fenomenalnoooooooooooooo, samo mislim da smo
mrvicu bili pretjerali sa količinom šećera, al nema veze...
stBoni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 15:44   #454
Kako se riješite crvića kad npr radite džem/marmeladu od višnji ili trešnji?
Ne uspiju se sve niti maknuti kod čišćenja koštica niti sve isplivaju na površinu kod kuhanja.
Ili se moram pomiriti sa time da kad jedem domaću marmeladu od višanja, da vjerojatno imam unutra i bonus proteine? Kod kupovne mi je to nekako manje strašno jer mi ionako takve više djeluju kao kemija i šećer i voće toliko prerađeno da se sve unutra već istopilo
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 22:09   #455
Quote:
ahnu kaže: Pogledaj post
Kako se riješite crvića kad npr radite džem/marmeladu od višnji ili trešnji?
Ne uspiju se sve niti maknuti kod čišćenja koštica niti sve isplivaju na površinu kod kuhanja.
Ili se moram pomiriti sa time da kad jedem domaću marmeladu od višanja, da vjerojatno imam unutra i bonus proteine? Kod kupovne mi je to nekako manje strašno jer mi ionako takve više djeluju kao kemija i šećer i voće toliko prerađeno da se sve unutra već istopilo
A kada jedeš svježe trešnje, jel svaku pregledavaš ?

Kaj te briga, skuhaju se skupa s voćem.


Imaš jedan trik koji ti opet ne garantira da će se baš svi kolutičavci spasiti. Raspolovljene trešnje poprskaj nekom žesticom, možeš i cca 35% etilnim alkoholom, stavi u cjedilo i preko noći u frižider. Cjedilo neka bude na nekom tanjru. Sutradan ćeš vidjeti da po tanjuru plaze crvići. Oni brži vjerovatno po frižideru.


Skoro zaboravih najvažniju informaciju od prije nekih godinu dana odavde, s gastra.
Eminentna forumašica, kojoj ja inače vjerujem, je kategorički tvrdila da slovenske trešnje nemaju mesa!!! Ja to nisam probao, ako ti probaš daj nam javi.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 08:40   #456
Samo ti i dalje vjeruj
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 09:47   #457
A gle, ja ti ne jedem svježe višnje i trešnje ali ih zato prilično volim pečene u kolačima, prerađene u pekmeze ili kad skuham sok. Za sok lako, procijedi se
I ove godine sam prvi put sama radila marmeladu sa višnjama+majčinomdušicom+pimentom i čisti sok i otkrila to bogatstvo dodatnih sastojaka Znam da u svježem voću ima mesa, ali da baš toliko...!
Znam i za stavljanje u frižider, pomaže i kod ostalog voća da meso krene izlaziti, čak i bez alkohola, samo da je niska temperatura.

I jučer sam prolazila pored jednog stabla divljih trešnji za koje mi je rečeno da te nikad nemaju crvića, možda su srodne ovim slovenskima ))

No dakle, zaključak je da većina ne čisti te crviće van osim koliko se može sa površine pokupiti kad isplivaju?
Grmblj, sad ću vjerojatno zagledavati svaku žličicu kad ću mazati na kruh.

Sljedeće radim od breskvi i marelica, tu ih valjda nema toliko

lp

--
ahnu
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 18:59   #458
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Samo ti i dalje vjeruj
Ti nisi mjerodavna. Kaj vi u Cicelyju znate kaj je trešnja. Držte se brinovca i budite dobri. Juniperus je dovoljo mali da ih možete uzgajati, a trešnja vam granama odmah radi pogranične probleme.

Quote:
ahnu kaže: Pogledaj post


Sljedeće radim od breskvi i marelica, tu ih valjda nema toliko
Nema, ali su zato veliki.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 00:57   #459
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Skoro zaboravih najvažniju informaciju od prije nekih godinu dana odavde, s gastra.
Eminentna forumašica, kojoj ja inače vjerujem, je kategorički tvrdila da slovenske trešnje nemaju mesa!!! Ja to nisam probao, ako ti probaš daj nam javi.
ma jedva smo je se riješili, a ti ju opet prizivaš kao oni sa vudu tablama i dozivanjem duhova
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 09:36   #460
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ma jedva smo je se riješili, a ti ju opet prizivaš kao oni sa vudu tablama i dozivanjem duhova
E, moj Krki, laži mene, slobodno, ali nemoj sebe zaboga.

Ne reci mi da ti nimalo ne nedostaje, kad mi kroz ekran suza tvoja kaplje.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.