Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2017., 15:35   #4561
E pa to je problem, jer ako nešto nije za 10 po Bookingu je odmah za 7.5.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 05.06.2017., 15:38   #4562
Quote:
marijanooo kaže: Pogledaj post
Da ja još jednom pitam, kako bi konačno shvatio Znam da će izgledat kao da sam pao s Marsa, ali zbilja bi bio zahvalan da mi netko odgovori.

1. Još uvijek izdajemo račun gostima koji dođu preko Airbnb-a? Moja majka, koja vodi papirologiju za apartman i piše račune, mi je rekla da od prošle godine se ne treba. Ali čini mi se da sam ovdje čitao da se treba izdati račun i ako dođu preko Airbnb-a?

2. Da li im račun možemo napisati u onom notesu Račun iz Narodnih novina?

E sad, šta se tiče pisanja računa.. Poučen nekim postovima ovdje, napravio sam cjenik s najvećim mogućim cijenama, to su zapravo cijene koje ne znam ako će itko platit. Ali to me ne bi trebalo brinuti.

Znači, meni u cjeniku piše da je noćenje za dvije osobe od 1. do 29. lipnja 330 kn, znači 3 noćenja = 990 kn. A oni su zapravo za ta 3 noćenja platili 40 Eura x 3 = 120 Eura (888 kn po srednjem tečaju HNB). Plus 10 Eura cleaning fee. Dakle, ja sam dobio cca 126 Eura (130 - cca 4 Eura Airbnb fee).

Znači, ja bi u račun u cijenu noćenja trebao ubaciti i taj cleaning fee? Tako da napišem puni iznos, 130 Eura, u kunama? Na sljedeći način:

330 kn X 3 = 990 HRK

Discount: 28,08 HRK

Za naplatu: 961,92 HRK

Ovaj iznos za naplatu je dakle ukupna cijena koja uključuje i Airbnb fee koji ja nisam ni dobio.
Još jednom bi zamolio, ako netko ima provjerene informacije da mi malo pomogne
marijanooo is offline  
Old 05.06.2017., 16:07   #4563
1. za svakog gosta treba napisati račun i isti sprovesti kroz evidenciju prometa... jedino je glupo dati taj račun gostima koji dolaze putem aira jer ti na računu napišeš 100 kn, a gosti su platili najmanje 115... da se gosti ne bi osjećali prevarenima bolje im je ne dati račun nego original baciti, a kopija ostaje u bloku (air je i tako dao račun gostu)

2. blok računa iz NN samo ako je baš za iznajmljivače, u suprotnom paragon blok

3. obračun ti je točan... airbnb fee ne možeš dobiti jer je to njihova provizija koju plaćamo iz vlastitog džepa isto kao što plaćamo i struju i vodu i wc papir
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 05.06.2017., 19:33   #4564
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
E pa to je problem, jer ako nešto nije za 10 po Bookingu je odmah za 7.5.
Slazem se.
Iako, konacnu zbirnu ocjenu vidis, pa znas kooliko si smanjio ili povecao sa jednim smajlicem i lako korigiras prije konacne odluke.
Iskreno, iz kuta gosta nekako mi je logicno da neces dati desetku ako nisi bas idusevljen. Pa sam prije dala ocjenu takvu da ne pokvarim prijasnji prosjek.
Sad, kad vidim kako je to osjetljiva tema, uglavnom dam 10 tj. maksimum cak iako imam primjedbi.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Old 05.06.2017., 21:29   #4565
A znam.. al' opet bih došla u neki smještaj s ocjenom 8 i ugodno se iznenadila nego u 10 pa se razočarala.. mislim da iznajmljivači možda nisu svjesni da je realna ocjena blagoslov i temelj za buduće zadovoljne goste
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 05.06.2017., 21:48   #4566
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
Oki. Van sezone je 6 mjesec ili je to sezona? Sta se smatra van sezone? Jel onaj mjesec kad se ne mozes kupat u moru? Meni je do sad sesti mjesec bio van sezone ali mozebit da sam krivo shvatila. Nasla sam smjestaj za 15 eura na Hvaru Tnx na savjetu
Ja stvarno ovo ne razumijem. U svoju šupu ne bi nikoga pustila za 15€, a kamoli u nešto uređeno.
Za 100 i kusur kuna da dam nekome da troši struju, vodu, da iza njega moram oprat i pospremit i sve još super ako se ne napravi šteta. raditi kalkulaciju posla na pretpostavci da će svi ništa trošiti i da nema nikakve štete.


Ne razumijem izdavanje neke sobe ili još gore apartmana ispod 30€ i to potpuno nebitno o lokaciji i dobu godine. To naprosto nema nikakvog smisla ni razumskog objašnjenja.
KatarinaRi is offline  
Old 05.06.2017., 22:29   #4567
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Sad, kad vidim kako je to osjetljiva tema, uglavnom dam 10 tj. maksimum cak iako imam primjedbi.
haha... ma nije osjetljiva tema, ali ako netko ima preko 100 ocjena i prosječnu ocjenu od 9,7-10 onda se stvarno mora raditi o odličnom smještaju i sve ispod 9 je traženje dlake u jaju i lječenje svojih kompleksa


Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
A znam.. al' opet bih došla u neki smještaj s ocjenom 8 i ugodno se iznenadila nego u 10 pa se razočarala
i na ovo se moram nasmijati... lani smo i kčer i ja zaključile da bi nam bilo bolje da nam je prosječna ocjena manja jer imale bi manje gostiju sa velikim očekivanjima

Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Za 100 i kusur kuna da dam nekome da troši struju, vodu, da iza njega moram oprat i pospremit i sve još super ako se ne napravi šteta
potpisujem
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 06.06.2017., 09:47   #4568
Quote:
marijanooo kaže: Pogledaj post
2. Da li im račun možemo napisati u onom notesu Račun iz Narodnih novina?
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
1. za svakog gosta treba napisati račun i isti sprovesti kroz evidenciju prometa... jedino je glupo dati taj račun gostima koji dolaze putem aira jer ti na računu napišeš 100 kn, a gosti su platili najmanje 115... da se gosti ne bi osjećali prevarenima bolje im je ne dati račun nego original baciti, a kopija ostaje u bloku (air je i tako dao račun gostu)

2. blok računa iz NN samo ako je baš za iznajmljivače, u suprotnom paragon blok

3. obračun ti je točan... airbnb fee ne možeš dobiti jer je to njihova provizija koju plaćamo iz vlastitog džepa isto kao što plaćamo i struju i vodu i wc papir
Hvala na pomoći

Mi možeš samo pojasnit ovo pod 2? Ne shvaćam šta želiš reći s "blok računa iz NN samo ako je baš za iznajmljivače"?
marijanooo is offline  
Old 06.06.2017., 09:59   #4569
imaš sreće da još čekam da gosti odu pa imam vremena prije

znam konkretno da u splitu postoji blok računa za iznajmljivače, da li postoji u još kojem obalnom gradu ne znam.... ali znam da ga u zagrebu nema

ako ga nema onda kupi paragon blok, blok na kojem piše samo račun nije namjenjen nama jer mi u principu ne bi smjeli izdavati račune nego trebamo izdavati samo potvrdu o primitku novca... isto tako ne vodimo knjigu izdanih računa nego vodimo evidenciju prometa

u svakodnevnom govoru i za jedno i za drugo govorimo račun, ali postoji razlika... mene osobno je šefica u poreznoj oprala i izričito mi rekla da račun kao račun ne smijem izdati

pa ako ne smijem ja onda po zakonu vjerojatnosti vjerujem da ne smije ni jedan drugi mali iznajmljivač

ali ako baš piše da je iznajmljivače onda smiješ
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 06.06.2017., 11:46   #4570
Nisam mogao naći pravu temu na kojoj bih postavio pitanje, pa mi se ovdje učini najprikladnije.
Kada sam ljetovao u Mađareskoj, Češkoj,... čak i Norveškoj na ovom sam forumu nailazio na vrlo korisne informacije.
Sada od vas očekujem još i više, mnogo više. 6-7 dana bih trebao provesti u Hrvatskoj.
20.7. u ranim jutarnjim satima dolazim autom iz pravca Dubrovnika. Želio bih sa porodicom dan-dva provesti na Plitvicama, 2-3 dana u regionu Rijeke ili Pule... Na kraju 28.7. u jutarnjim satima moram biti u Budimpešti.
Imate li kakvih sugestija, preporuka... Možda mislite da je umjesto Plitvice i Kvarnera ili Istre bolje izabrati nešto drugo.
Radi se o četvoročlanoj porodici i ne bih htio potrošiti više od 2000 €.
Stradi is offline  
Old 06.06.2017., 12:40   #4571
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
jer mi u principu ne bi smjeli izdavati račune nego trebamo izdavati samo potvrdu o primitku novca... isto tako ne vodimo knjigu izdanih računa nego vodimo evidenciju prometa

u svakodnevnom govoru i za jedno i za drugo govorimo račun, ali postoji razlika... mene osobno je šefica u poreznoj oprala i izričito mi rekla da račun kao račun ne smijem izdati
Sa stranica porezne uprave:

Obzirom da mali porezni obveznik, u ovom slučaju privatni iznajmljivač, nije upisan u registar obveznika PDV-a za obavljenu uslugu smještaja ne obračunava PDV te ispostavlja račun ... (ovaj tekst je samo jedan od primjera)

Dakle izdajemo upravo račune a ne potvrde primitka. A ekipu u državnim institucijama više ni nema smisla komentirati. Uostalom samo ih treba pitati da upru prstom na relevantni zakon ili pravilnik, sumnjam da će biti u stanju.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 06.06.2017., 14:15   #4572
ja imam onaj plavi račun, što piše račun na njemu, kod nas mislim da svi njega koriste. Barem svi koje ja znam
jagoda1711 is offline  
Old 06.06.2017., 22:43   #4573
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
imaš sreće da još čekam da gosti odu pa imam vremena prije

znam konkretno da u splitu postoji blok računa za iznajmljivače, da li postoji u još kojem obalnom gradu ne znam.... ali znam da ga u zagrebu nema

ako ga nema onda kupi paragon blok, blok na kojem piše samo račun nije namjenjen nama jer mi u principu ne bi smjeli izdavati račune nego trebamo izdavati samo potvrdu o primitku novca... isto tako ne vodimo knjigu izdanih računa nego vodimo evidenciju prometa

u svakodnevnom govoru i za jedno i za drugo govorimo račun, ali postoji razlika... mene osobno je šefica u poreznoj oprala i izričito mi rekla da račun kao račun ne smijem izdati

pa ako ne smijem ja onda po zakonu vjerojatnosti vjerujem da ne smije ni jedan drugi mali iznajmljivač

ali ako baš piše da je iznajmljivače onda smiješ
Ima i u Zagrebu blok računa za iznajmljivače, kupio u narodnim novinama u Novom Zagrebu.

Doduše, ja printam sve račune, al znam da ima.
Fishkal is offline  
Old 07.06.2017., 00:31   #4574
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Ima i u Zagrebu blok računa za iznajmljivače, kupio u narodnim novinama u Novom Zagrebu.

Doduše, ja printam sve račune, al znam da ima.
kupovali su ljudi i one famozne naljepnice po NN u zagrebu, ali ja nikad nisam našla ispravnu u ne znam ni sama koliko pokušaja

možda je stvarno problem u NN u jurišićevoj (jedine u koje idem) jer njima je promet neupiutan i sa samo standardnim obrascima pa im nije potreba držati sve što postoji.. a opet glupo jer je najviše iznajmljivača baš u centru
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 07.06.2017., 00:39   #4575
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post

Dakle izdajemo upravo račune a ne potvrde primitka.
zbog čega onda ne vodimo knjigu izlaznih računa?
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 07.06.2017., 08:12   #4576
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
zbog čega onda ne vodimo knjigu izlaznih računa?
Ajmo pogledat s druge strane. Ako to što pišemo nije račun, zašto bi bilo bitno što na nj pišemo (cijena, popust, usluga, OIB, potpis...), tj. kakva inspekcija ima bilo kakve ingerencije kontrole i kažnjavanja zbog potvrde primitka?

Ako na stranici PU piše da je to-nešto što izdajemo račun, onda valjda strvarno i jest račun. Ja baš ne bi tražio logiku zašto se knjiga zove ovako ili onako, brojni propisi u HR su, kako je dobro poznato, u žestokom sukobu s logikom.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 07.06.2017., 09:10   #4577
Pozdrav.
Djevojka i ja planiramo na more od 06.-12.08(6 noćenja). Htjeli bismo u Zadar.
Pronašli smo apartman u Živkovićevoj ulici, pregrađe Diklo.
Cijena apartmana je cca 50EUR, je li to prihvatljiva cijena u tom terminu? Kakav je taj dio grada što se tiče plaža, trgovine i svega ostalog što je potrebno za mladi par?
Koliko ima šetnje do centra Zadra?

Unaprijed hvala!
_garo_ is offline  
Old 07.06.2017., 17:04   #4578
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
haha... ma nije osjetljiva tema, ali ako netko ima preko 100 ocjena i prosječnu ocjenu od 9,7-10 onda se stvarno mora raditi o odličnom smještaju i sve ispod 9 je traženje dlake u jaju i lječenje svojih kompleksa
Ovo o čemu sam ja napisala je novi smještaj s par rezervacija. U međuvremenu sam provjerila i nisu prijavili ni kroz E-vizitor da smo bili.. Uopće mi nije žao 8.3 sad..

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
i na ovo se moram nasmijati... lani smo i kčer i ja zaključile da bi nam bilo bolje da nam je prosječna ocjena manja jer imale bi manje gostiju sa velikim očekivanjima

Pa to sam upravo i napisala..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 07.06.2017., 20:04   #4579
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Uopće mi nije žao 8.3 sad..

a prije ti je kanda bilo

jesi uopće dobila račun?... ja da sam 100% sigurna da nisu tražila bi da mi pošalju mejlom prijavu na TZ jer u firmi moram kakti nešto dokazivati

pa nek pjevaju borbene...isti tren će im 8,3 postati najsporednija stvar na svijetu
__________________
.
Opal Zg is offline  
Old 07.06.2017., 20:09   #4580
Što ako ih dođe jedan više nego na koliko je apartman registriran, nisu mi rekli da ima još i jedna beba. Hoće li ta beba proći kroz evisitor iako je "viška"?
Kexx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.