Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Kriptovalute

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2017., 22:34   #8801
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Nije inflacija unistila drzave i gospodarstva, nego deflacija/stagflacija
Hajd daj primjer jedne drzave koju je unistila deflacija?


Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
a kupili ste ga ili ga kupujete samo iz jednog razloga, jer se nadate da cete na njemu zaraditi/obogatiti se
Za razliku od ljudi koji kupuju dionice s ciljem da ne zarade?

Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Dakle niste ga kupili jer je lakse s njime platiti struju (ili jeftinije), vodu, kruh. Cak stovise, prebacivanje u valutu kojom mozete zadovoljiti svoju temeljnu potrebu, glad, traje i kosta vas, ako nista struje i vremena.
Pa Euro u hrvatskoj nije zakonita valuta placanja, niti s njime mozes ista placati. Pa ljudi masovno stede u Euru, a konverzija u kune pita i vremena i novaca.


Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
I to je onda to. S milijon bitcoina osoba moze doslovno potpuno kontrolirati trziste bitcoina, njegovu vrijednost, i simuliranim rusenjem cijene usputno zaradivati. Ovdje vas je derala centralna banka na inflaciji, ovako vas dere mali kinez naglim velikim prodajama i onda dokupom na nizim razinama.

A da, kako se to tocno razlikuje od fluktuacija cijena nafte, dolara koji plese prema euru kako se kome sprdne ili dionica kojima se umjetno pumpa vrijedost kako se kojem hedge fond manageru sprdne?

Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
To je prevara, nazvati ga bitCOIN, jer covjeka odmah asocira na kovanicu.
A nije prevara svaki dan virtualno isprintati novih milijardu dolara baziranih na nicemu? Nije prevara imati cijeli monetarni sustav baziran na dugu koji je nemoguce vratiti?

Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Je, iskoristeno je 1000$ struje da se izmajna, ali ti tu struju ne mozes dobiti nazad iz njega! potrosena je.
Kako ces dobiti natrag struju potrosenu na proizvodnju novcanice jednom kad si je isprintao?

Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Sto mislite da su drzave izmislile papirnati novac da bi vas derale na inflaciji?
Naravno, a zasto drugacije. U neka davna vremena sav papirnati novac je imao pokrice u zlatu. I tu je imao opipljivu vrijednost i imao smisla.

Hoces primjer: Uzmi danas 4000 dolara, strpaj ih u carapu, i zakopaj na 50 godina. Za 50 godina ga iskopaj, i hodi potrositi, pa mi reci sto ces za njega moci kupiti.

Nazovi me ludjakom, ali ja stvarno mislim da ce BitCoin za 50 godina ili prestati postojati, ili biti jedno 1000 puta vrijedniji nego sto je danas.
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Old 20.09.2017., 23:32   #8802
Pa ako se crypto masovno prihvati i vlade ga ne sruše da...

Jedini razlog zašto bi crypto ne uspio je ako ga zabrane, jer s tehničke i pragmatične strane je superioran.
melodic.haze is offline  
Old 20.09.2017., 23:45   #8803
Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno kako bilo kakav kritički osvrt na bitcoin djeluje kao krv na pirane pa se bitcoinersi odmah obruše na kritičara i grizu svojim standardnim promašenim usporedbama. Dečki, dajte probajte konačno shvatiti da dionica ima intrinzičnu vrijednost koja djeluje kao pivot oko kojeg cijena oscilira. To vrijedi i za zlato, fiat, opcije, obveznice itd. Svaki, ali doslovno svaki, instrument koji postoji na tržištu ima svoj pivot point kao fundament koji determinira njegovu i tržišnu i intrinzičnu vrijednost. Jedina iznimka su kriptovalute - one nemaje nikakv pivot point, pa cijena nema oko čega oscilirati te je ovisna isključivo i jedino o špekulativnom očekivanju rasta ili pada zbog čeka može roknuti od 5.000 do 0 ili skočiti od 0 do 5.000. Kriptovalute nemaju veze s tržištem, one su antiteza tržišta. Zato niti ne reagiraju na ekonomska i tržišna događanja nego isključivo na vijest hoće li ih neka država zabraniti ili neće. Kriptovalute nisu niti sredstvo razmjene jer svako sredstvo razmjene mora moći čuvati vrijednost što znači da korisnost dvije intrinzične vrijednosti mora biti usklađena. Tako kila jabuka može čuvati vrijednost kile kruha, bicikl vrijednost mobitela ili gram zlata vrijednost tenisica. Brojka na internetu(kriptovaluta) pak po definiciji ne može čuvati nikakvu vrijednost jer je niti ne sadržava i zato je svaka kriptovaluta osuđena na propast. Samo je pitanje vremena kad će se to dogoditi. Ajde sad pirane navalite.
Gle majstore. Vrlo jednostavno. Imas pravo. Sve je to okej. Ovako djelujes dosadno i izgleda da se nitko nece druzit s tobom pa si se ovdje nafitiljio i vodis svoj krizarski pohod. Mi se svi ovdje nadamo zaraditi neku lovu u blizoj/daljnjoj buducnosti, znas, ovdje nema bas nesto vizionara, vec samo ekipa koja raspravlja kuda ce BTC - gore ili dolje. Osujetio si nas zao plan da mimo danasnjeg neposteno iskrojenog i na aparatima odrzavanog sustava (i lokalnog i globalnog) zaradimo koju kunu vise, znas. Malo tko ovdje vjeruje u "pemziju", znas? Na krivo si mjesto dosao lajati, ovdje nitko nije zlonamjeran, osim tebe. Ne priznajes nista osim svojeg i tupis vec tjednima jedno te istu stvar. Bas ko i svi jebivjetri, tzv. strucnjaci koji nas za rucice vode u tri lepe, i oni lokalni i oni globalni. Hebala te tvoja teorija, mos' si ju za uho stavit. Ispran ti je mozak majstore, samo ti nastavi ravno po crti, svaku vecer dnevnik pa onda u krpe. I nemoj slucajno zaboravit svoje knjigice pod jastuk da cim vise udje u tu pametnu glavicu kad pajkis.

Ujutro kad se probudis i fino popapas malo fruteka, Kinezi ce i dalje izmisljat zabrane za mjenjacnice pa kupovat, JPM ce i dalje srat po BTC pa kupovat, novine ce i dalje vikat "BTC mrtav", svi zivi bitni i nebitni ce twitat "bubble bubble", $ ce ulazit, $ ce izlazit, BTC past pa rast, a nesto najblize slobodnom trzistu covjeku poznato u povijesti ce i dalje disat punim plucima. Malo ce pljucnut, malo ce zakasljat, al tu je danas opet, a sutra isto tako, isponova. Proci ce godine, a ti, ekonomski "entuzijast" i vrli "strucnjak" koji je metodicki procijenio da ovi brojevi vrijede nula, neces prstom mrdnut da upogonis teoriju u prakticno i stvarno stavis na test svoje "poznavanje problematike". Umjesto da si ganjao vlastit rep ovdje, mogao si utroseno vrijeme na bespotrebno tipkanje uloziti da proucis malo tu stvar i zaradis novac. Jer na kraju, novac je novac, slazes li se u tu besprijekornu logiku? Dodje mi da se za celo ugrizem od muke i zalosti kad te vidim ovdje.

laska mi ovo kako kazes - pirana. Zvuci opasno, zvuci smrtonosno, zvuci zvjerski, definitivno ne lose, u najvecoj rijeci na svijetu, pirana je gazda.

A ti? Ti si muha. Dosadna muha.
ItsElectrolytes is offline  
Old 21.09.2017., 00:51   #8804
Tko god misli da ''prati'' i ''razumije'' kretanja i misli zaraditi neki ozbiljniji novac u day tradingu, ja cu mu u startu reci da je u velikoj zabludi. Vidio to masu puta, i tko god misli da ''zna'' samo ceka siguran put u propast.

BitCoin i kriptovalute generalno su jedna velika kocka. BitCoin se moze etabolirati kao prava opceprihvacena valuta, i to ce mu vinuti vrijednost u nebo, moze biti tu kamo je danas, polu prihvacen, s cijenom koja skakuce gore dolje kako se kom velikom igracu sprdne, a moze i potpuno propasti i nestati kao i toliki AltCoinovi do sada

Sasvim mi je OK da netko to smatra jednom velikom prevarom, lako moguce da je u pravu. Cak i kada se ne slazem s njima, necu reci da ''sigurno'' nisu u pravu, tek da se ne slazem s njima.

Ja osobno vjerujem u BitCoin i mislim da ima strasan potencijal. To znaci da sam spreman uloziti, i ulozio sam nesto novaca unutra, u nadi da cu nesto i zaraditi. I za sada me dobro ide. Istovremeno mi ne pada na pamet kockati se s novcima koje nisam spreman izgubiti. Doslovno sam spreman nikada ne vidjeti sve i jednu kunu koju sam do sada ulozio i toplo preporucam svima da slijede isti primjer. Bitcoin je omogucio ogromne zarde ljudima, x10, x100, x1000, a nekima i vise od toga. budite svjesni da takvi profiti nisu moguci bez visoke vjerojatnosti da ostanete bez cijelog ulaganja.

Nedavno je netko napisao da je podebljao portfelj s novih 50 BTC-a, cini mi se Rocker, mislim svaka cast, ogromni su to novci. Sve i da ne znam koliko vjerujem u BTC, da bih danas ulozio u njega 200 tisuca eura, trebao bih imati ustedjeno sa strane barem 10 ili 15 puta veci iznos. Ali to sam ja i moje razmisljanje, ne nuzno ispravno.

Sretno svim kriptokockarima.
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Old 21.09.2017., 04:30   #8805
Ovo će biti moj prvi post trashinga bitcoina
Do sada sam bio vrlo defanzivan prema kriptovalutama u postovima, razmišljanju. Ali nikada u životu nisam htjeo biti jedan od onih koji zastupaju samo jednu stranu kovanice. Za svaku priču postoji i druga strana. So here we go

Imam trenutno sve u $, jer već neko vrijeme imam neki loš osjećaj. Kao da osjećam da nešto ne valja, da je nešto trulo u državi Danskoj. Za pozitivne strane bitcoina i što bi on mogao predstavljati za svijet ne moram pričati, taj dio priče je već znan. Zato jeste ovdje.

Moj prvi red flag je došao kad je netko sa ovog foruma išao pitati za Bitconnect. Popljuvao sam cijelu tu ideju nazvavši je ponzi shemom. Meni je to barem očito bilo i još uvijek je. Nakon toga, svako toliko sam pratio cijenu toga, i mislim se.. pa kako je to moguće? Da je 13. po market capu, i da je tako puno ljudi tako puno novaca investiralo u tako očitu prijevaru? I kako to da još stoji na 13. mjestu? Ako može on, hmmm.. naviru pitanja i sumlje

Drugi red flag je community, a i sam sam dio njega. Tako da ne mislite da pljujem u ikoga osobno. A community je pohlepan do bola. Koliko god da je simpatičan BTC, ekipice i dalje mjere svoj profit u $. Ne svi, ali dobar dio. Razumljivo, naravno, jer je ovo ideja koja je tek u nastajanju. Ali ne govorim samo o tome, nego o svakakvim pumperima, shemama, prijevarama brze zarade, ICO balona. BTW. ICO ? wtf se tu dešava. Tezos 400 milijuna dolara prikupio? A nemaju još nijedan proizvod? Zar stvarno? Pola milijarde dolara na temelju whitepapera od 30 strana? A tu su i manipulatori tržišta. Veliki igrači koji rihtaju cijenu kako njima paše. Pumpaju male altove, velike altove, a bogami i sam BTC. Tržište je čisti divlji zapad, zbog svoje infantilne, neregulirane faze. A tu sada dolazimo do malo veće slike. A to je pitanje legitimnosti i regulacije ovog prostora. Znamo da je to potrebno napraviti, ako želimo stvarno da btc postane glavna valuta. Ali dajte mi recite, kako će države ići regulirati nešto što je u suštini nemoguće regulirati? Meni to nema smisla. Kako će jedna država regulirati Monero, kada je njegova svrha da bude u potpunosti anoniman coin? Neznam, možda u budućnosti izmisle neke mehanizme pomoću kojih to budu uspjeli napraviti, da dovedu reda u tržište i da naprave mirnu koekzistenciju jedni sa drugima. Ali meni više liči kao da regulatori namjeravaju proglasiti rat prema btc-u i ić prema njegovoj zabrani, kao što se to već dogodilo sa Kinom. Definitivno ostavljam prostora da sam 100% u krivu i da je Kineski ban bio samo privremeni PUF! da se preplaši tržište i smanji cijena.

E sada onaj treći red flag, preko kojeg ipak ne mogu preći tako lako. Inače, kolega Varoufakis me zainteresirao sa svojim nickom, pa sam odlučio malo se izeducirati o liku i djelu Yanisu Varoufakisu. Vrlo simpatičan lik. Mogu se prepoznati dobrim djelom sa njegovim gledištima u ekonomiji, svijetu, njegovim mišljenjem o Basic Incomu. Naravno da ima puno zrelije razmišljanje od mene, ali oči su nam okrenute u sličnom pravcu. Između ostaloga, on je napisao ovaj članak o Bitcoinu. Predlažem ako imate vremena da ga pročitate:
https://www.yanisvaroufakis.eu/2013/...litical-money/

A iz tog članka naveo je 2 stvari koje su same po sebi vidno istinite.

1. U kripto svijetu već su odavno nastale nove aristokracije. Pod time mislim da već odavno postoje oni koji imaju nesrazmjerno više od raje koja tek ulazi u ovo. To vrijedi za sve altcoine, a i za sam BTC. Postoji možda manje od 100 ljudi, koji u svom vlasništvu imaju više od polovice bitcoina ili nekog altcoina. Sad zamislite da bitcoin stvarno postane glavna valuta. Kakvu bi moć imala ta ekipica nad nama ostalima, šljakerima koji smo kasno čuli za sve ovo? I kakve mehanizme mi imamo da ih spriječimo ako netko od njih ima loše namjere?

2. i najbitnije od svega. Zamislite da bitcoin stvarno postane glavna valuta. Sa tehničke strane on izgleda gotovo neuništiv. Ali sve što čovjek napravi, čovjek može i uništit. Zašto ne i to? Realno postoji šansa da neki haker uspije probiti softver i izmanipulirat ga kako on poželi. Zamislite što bi se dogodilo sa svijetom da se takva stvar dogodi. Da bi se takvo nešto zaustavilo, potrebno je imati neku centralnu regulativnu agenciju/banku, a to onda ide kontra svega onoga što bitcoin predstavlja.

Eto, to je moj crni osvrt ovog prostora Volio bih da me pobijete u svakoj od točaka da mi vratite vjeru

E, i molit ću vas da mi iskreno odgovorite na jednostavno pitanje. A pitanje glasi, ovih zadnjih dana, tjedana, iskreno, kakav osjećaj imate u vezi kriptovaluta? Da li mislite da idemo prema bearu ili prema bullu? Samo me zanima dal sam jedini koji osjeća nešto loše u zraku


P.s
da se ponovo vratim u tržište, morala bi se dogoditi neka vrlo pozitivna vijest ili događaj. Ili neki veliki dip, sa kojim sam siguran da će se cijena vratiti u veće decimale. Ali ne bi me čudilo u ovom ludom prostoru već sutra da zaokrenem cijelu priču za 180 stupnjeva
__________________
Napuši se kurca!
JesusReborn is offline  
Old 21.09.2017., 08:24   #8806
Zbog neizvjesnosti oko SegWit2X cijena BTC ce sigurno ici dole

https://www.bloomberg.com/news/artic...plitting-again
__________________
Bitcoin Sports Betting
pravimpecenjaru is offline  
Old 21.09.2017., 08:35   #8807
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post

1. U kripto svijetu već su odavno nastale nove aristokracije. Pod time mislim da već odavno postoje oni koji imaju nesrazmjerno više od raje koja tek ulazi u ovo. To vrijedi za sve altcoine, a i za sam BTC. Postoji možda manje od 100 ljudi, koji u svom vlasništvu imaju više od polovice bitcoina ili nekog altcoina. Sad zamislite da bitcoin stvarno postane glavna valuta. Kakvu bi moć imala ta ekipica nad nama ostalima, šljakerima koji smo kasno čuli za sve ovo? I kakve mehanizme mi imamo da ih spriječimo ako netko od njih ima loše namjere?

Uvijek se može napraviti split coina, i prijeđe se na drugi. To uostalom i jest decentralizacija. Ne mora se čekat "neko vrhovno tijelo" da tako odluči.
Freek is offline  
Old 21.09.2017., 09:09   #8808
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post
A iz tog članka naveo je 2 stvari koje su same po sebi vidno istinite.

1. U kripto svijetu već su odavno nastale nove aristokracije. Pod time mislim da već odavno postoje oni koji imaju nesrazmjerno više od raje koja tek ulazi u ovo. To vrijedi za sve altcoine, a i za sam BTC. Postoji možda manje od 100 ljudi, koji u svom vlasništvu imaju više od polovice bitcoina ili nekog altcoina. Sad zamislite da bitcoin stvarno postane glavna valuta. Kakvu bi moć imala ta ekipica nad nama ostalima, šljakerima koji smo kasno čuli za sve ovo? I kakve mehanizme mi imamo da ih spriječimo ako netko od njih ima loše namjere?
Kako se to tocno razlikuje od ovoga . 8 najbogatijih ljudi na svijetu ima jednako bogatstvo kao i 3 milijarde najsiromasnijih. Sto tih 3 milijarde mogu napraviti (osim revolucije) da sprijece ove da ih siluju kako im se sprdne?

Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post
2. i najbitnije od svega. Zamislite da bitcoin stvarno postane glavna valuta. Sa tehničke strane on izgleda gotovo neuništiv. Ali sve što čovjek napravi, čovjek može i uništit. Zašto ne i to? Realno postoji šansa da neki haker uspije probiti softver i izmanipulirat ga kako on poželi. Zamislite što bi se dogodilo sa svijetom da se takva stvar dogodi. Da bi se takvo nešto zaustavilo, potrebno je imati neku centralnu regulativnu agenciju/banku, a to onda ide kontra svega onoga što bitcoin predstavlja.
Pa osobno ne mislim da ce BitCoin postati ''glavna'' valuta, nego tek da ce postati prihvacen opce prihvacen kao virtualna valuta i sredstvo placanja svugdje u svijetu., odnosno u rangu s ostalih 180 valuta koje vec postoje.

BTW. Sto ako se desi da haker probije sifre najvecih cvjetskih banaka i americkog FED-a, i krene sam generirati nove dolare kako se njemu sprdne? Sto onda?

Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post
Eto, to je moj crni osvrt ovog prostora Volio bih da me pobijete u svakoj od točaka da mi vratite vjeru
Nije osvrt uopce crn, takav je kakav je. Triput je bolje sumnjati u nesto i biti oprezan, nego bezglavo i pohlepno srljati u potencijalan bubble.
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Old 21.09.2017., 09:18   #8809
Kad se kaže da dionice imaju intrinzičnu vrijednost misli se da postoje zemljišta, strojevi, zgrade, oprema, know how.... kao ukupno bogatstvo jednog tržišnog gospodarstva koje je većim dijelom reprezentirano dionicama. Cijeli taj sustav neće ispariti samo zato što postoje neke trule jabuke(dionice). Zato je obrana kriptovaluta apelima na pojedine propale kompanije potpuno apsurdna.

Kad se kaže da fiat ima intrinzičnu vrijednost misli se na cijeli sustav osiguranja kredita odn. sve nekretnine i pokretnine koje služe kao kolateral ukupnih dugova građana i poduzeća. Dodatna intrinzična vrijednost fiata proizlazi iz toga što je on legal tender jedne države i služi za plaćanje poreza, što pak danas čini veliku stavku u ukupnom dohotku gospodarstva. Par propalih banaka ne može narušiti taj cijeli sustav.

Ako je indeks intrinzične vrijednosti fiata 100 i propadne velika banka, indeks će pasti na 90. Nakon rekonstruiranja indeks poraste na 97. Pozitivni ekonomski indikatiri podignu indeks 104. Središnja banka snizi kamatnu stopu index padne na 99. Država više ne može servisirati svoje obveze pa index padne na 88, itd. Dubioze u sustavu ne znače propast fiata nego pad njegove intrinzične vrijednosti.

Tržišna cijena uvijek oscilira oko tog indeksa. Tako u trenucima pretjeranog optimizma i pohlepe može doći na 180, što predstavlja balon, nakon čega slijedi ispuhavanje do npr. 120. Ako nastane panika, tržišna cijena može pasti na 80. Pošto je to dosta ispod intrinzične vrijednosti, tržišna cijena će se brzo korigirati kako bi došlo do usklađivanja.

Tako funkcioniraju sva tržišta. Postoji neka intrinzična vrijednost koja služi kao pivot odn. indikator koji govori kad se radi o cjenovnom balonu ili pretjerano niskoj cijeni i onda tržišni učesnici donose odluke na temelju toga.

Bitcoin s druge strane nema taj pivot jer iza brojke odn. zapisa u digitalnoj knjizi ne postoji nikakvo pravo odn. potraživanje neke intrinzične vrijednosti u stvarnom svijetu. No, pretpostavimo da je izdavatelj bitcoina neki naftni magnat koji svakom imatelju bitcoina temeljem obveznog prava garantira 10 litara nafte. Drugim riječima, ako više nitko ne bi htio koristiti bitcoin kao sredstvo razmjene onaj tko ima 10 bitcoina mogao bi za njih dobiti 100 litara nafte.

U takvom slučaju, imali bi sasvim legitimno sredstvo razmjene koje bi imalo kapacitet čuvanja vrijednosti jer ima konkretnu intrinzičnu vrijednost. Tržišna cijena bi onda oscilirala u skladu sa tom vrijednosti odn. sa kretanjem cijene nafte na tržištu. Tako bi jedan bitcoin vrijedio oko 100 kuna i cijena bi mogla rasti npr. do 155,200, ili 300 kuna ili padati na 80, 50 ili 30 kn.

Međutim nikako se ne bi moglo dogoditi da cijena sa 100 kuna skoči na 50.000.000 kuna jer nitko normalan neće dati pet milijuna kuna za litru nafte. No, upravo to se dogodilo zato nedostatka intrinzične vrijednosti bitcoina. Cijena je sa 0.01 skočila na 5.000 dolara što je povećenje od 500.000 puta. Takav abnormalan skok cijene rezultat je činjenice da cijena nema nikakav pivot oko kojeg bi oscilirala pa ovisi isključivo o špekulativnim očekivanjima. No kad ta očekivanja splasnu i ljudi koji su trenutno drogirani pohlepom konačno dođu k sebi, cijena će roknuti puno brže nego što je rasla, a povijest će pamtiti kriptovalute kao još jednu shemu u kojoj je manjina profitirala na račun većine.
contradiction is offline  
Old 21.09.2017., 09:28   #8810
Sta nije bila statistika da najvise BTC-a ima neka mjenjacnica i to 100k+, problem statistika takvih je sta svi povlace podatke o btc adresama bez ideje tko stoji iza njih?

@JesusRebornA -ovakvi osvrti i jesu konstruktivni, trziste je divlji zapad sa upitnim ishodom i buducnoscu i da svi koji sudjeluju se kockaju.

Samo sta ovi naporni ekonomisti i padobranici ne kuze je koliki je long term potencijal svega, ne samo BTC-a, vec cijelog bchaina (ja sam veliki fan ETH-a npr.) i da smo civilizacijski ponovno u fazi kao kad smo prvi put stvorili apstraktni programski jezik s kojim mozes "sve sta hoces".
Shannanigans is offline  
Old 21.09.2017., 09:43   #8811
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post
Ovo će biti moj prvi post trashinga bitcoina

https://www.yanisvaroufakis.eu/2013/...litical-money/
Samo si ponovno pročitaj ovaj članak i nema te tko šta uvjeravati.
Ljudi su sumnjali u bitcoin prije tri godine, ljudi sumnjaju u bitcoin i danas.
Oni koji su ulazili u njega 2013. osjećali su se isto kao da kasne.
Bitcoin je open source, tako da nema veće sigurnosti od toga. Svatko može pregledati kod.
__________________
Cryptobegin

Zadnje uređivanje Toranaga : 21.09.2017. at 09:44. Reason: tipfeleri
Toranaga is offline  
Old 21.09.2017., 10:01   #8812
Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Kad se kaže da dionice imaju intrinzičnu vrijednost misli se da postoje zemljišta, strojevi, zgrade, oprema, know how.... kao ukupno bogatstvo jednog tržišnog gospodarstva koje je većim dijelom reprezentirano dionicama. Cijeli taj sustav neće ispariti samo zato što postoje neke trule jabuke(dionice). Zato je obrana kriptovaluta apelima na pojedine propale kompanije potpuno apsurdna.

I sto ti tocno predstavljaju zamljista strojevi i zgrade kad se novac ocne stampati do unedogled?



Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Dodatna intrinzična vrijednost fiata proizlazi iz toga što je on legal tender jedne države i služi za plaćanje poreza, što pak danas čini veliku stavku u ukupnom dohotku gospodarstva. Par propalih banaka ne može narušiti taj cijeli sustav.
Pa vrijednost svake valute je u broju ljudi koji je koristi i broju transakcija koje se obavljaju. bitCoin je vec danas vrijedniji i pozeljniji od cijelog niza ''klasicnih'' valuta. Naravno da se ne moze usporedjivati s dolarom, eurom, funtom ili svicarskim frankom, ali je u boljem polozaju od velikog broja klasicnih valuta. Probaj nesto u s Bitcoinom, i vidjet ces da neces imati prevelikih problema problema. Zatim probaj istu stvar napraviti s Kwanzom, namibijskim dolarom ili kamerunskim frankom pa mi reci kako si pro[ao.

Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Ako je indeks intrinzične vrijednosti fiata 100 i propadne velika banka, indeks će pasti na 90. Nakon rekonstruiranja indeks poraste na 97. Pozitivni ekonomski indikatiri podignu indeks 104. Središnja banka snizi kamatnu stopu index padne na 99. Država više ne može servisirati svoje obveze pa index padne na 88, itd. Dubioze u sustavu ne znače propast fiata nego pad njegove intrinzične vrijednosti.
Slaba ti utjeha stanje indeksa valute ako je tvoja ostala u banci koja je propala. Tih para vise nema.

Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
No, pretpostavimo da je izdavatelj bitcoina neki naftni magnat koji svakom imatelju bitcoina temeljem obveznog prava garantira 10 litara nafte. Drugim riječima, ako više nitko ne bi htio koristiti bitcoin kao sredstvo razmjene onaj tko ima 10 bitcoina mogao bi za njih dobiti 100 litara nafte.
Tko ti to garantira za bilo koju valutu danas. Reci mi tko ce ti dati 10 litara nafte za jedan dolar bez obzira na bilo kakve okolnosti? Nkoc davno si za bilo koju izdanu novcanicu uvijek mogao dobiti pokrice u zlatu, toga vise nema.

Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
U takvom slučaju, imali bi sasvim legitimno sredstvo razmjene koje bi imalo kapacitet čuvanja vrijednosti jer ima konkretnu intrinzičnu vrijednost.
Niti jedan papirnati novac nema kapacitet cuvanja vrijednosti jer su svi podlozni inflaciji. Svaki dan posjedovanja njem vrijedost pada, ama bas svaki.

Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Međutim nikako se ne bi moglo dogoditi da cijena sa 100 kuna skoči na 50.000.000 kuna jer nitko normalan neće dati pet milijuna kuna za litru nafte.
Pa upravo se to i dogodilo, galon benzina je u americi 1014 godine kostao 11 centi, odnosno cca 3 centa za litru. 100 godina kasnije je taj isti galon kostao 4 dolara, odnosno 36 puta vise. Zlato je kostalo 20 dolara za uncu, 2014. je isto kostalo skoro 1500. Vremena se mijenjaju, to je sigurno, kao sto je sigurno da je bitcoin puno podlezniji manipuliranju od dolara ili eura. Da si prije 100 godin akupio zemljiste na manhatnu ili hong kongu, danas bi ga mogao prodati po nekoliko tisuca, ili vjerojatno desetaka tisuca puta vecoj cijeni, jer su se eto okolnosti promijenile

Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
povijest će pamtiti kriptovalute kao još jednu shemu u kojoj je manjina profitirala na račun većine.
Hajd ti nama daj jedan poslovni primjer iz povijesti u kojem je vecina profitirala na racun manjine, ako ne brojimo revolucije.
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Old 21.09.2017., 10:02   #8813
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post
Samo me zanima dal sam jedini koji osjeća nešto loše u zraku
Nisi. Mislim da svatko ko je u ovome mora ostat kul glave i prihvatit cinjenicu da je trenutno u kripto svijetu jos uvijek sve lijepo i da ce vrlo vjerojatno doci vrijeme kada vise to tako nece biti. Jer, ljudi smo i ne zivimo u filmu. Zivimo u jako bolesnom drustvu, uvijek i jesmo zivjeli, a kad se vec toliko spominje famozna intrinzicna vrijednost, valjalo bi istaknut da istu ljudsko drustvo kao masa nikad nije ni imalo i to je puno bitnija rasprava (moja tocka gledista).

Valja rasclaniti blockchain kao tehnologiju i nerealan novac koji je ulazi pod krinkom "hype-a" u kripto svijet. Tehnologija o kojoj se radi je zvjerka i duboko ce zarezat u tkivo drustva, bojim se ne na nacin na koji mi svi ovdje zelimo. Kada se prica o BTC-u i ostalim produktima koji su sagradjeni na toj tehnologiji, prica se o novcu gotovo iskljucivo, a minimalno o primjeni. Slack, reddit, telegram, sve vrvi od arogancije, "to the moon" idiotarijama. Gledam jucer Stratis na Slack-u, aktivno se razvija i sad svi maltretiraju developere, galame da je potreban bolji marketing koji ce nahranit zelju za hype-om, da bas njihov izbor ide "to the moon", cista pohlepa i nista drugo. Bio je ocekivan update vijesti o Breeze walletu jucer, izvrsnoj stvari, i kad je izasla vijest da je dostupna alpha, Stratis je krenuo zapravo dolje. Pricam o novcu i glupavom pohlepnom "herd mentality-u" glupe mase, iliti comunity-a, ne o tehnologiji.

Nisam naivnog uvjerenja da ce glave dozvolit tako jednostavno pretakanje novca, kriticnog instrumenta moci, u doslovno bilo cije ruke. BTC je nepozeljan i ljudi kojima je on nepozeljan nisu na twitteru, nisu vicni transparentnosti i igraju igru koju nitko od nas ne razumije i ne moze razumijet jer ju nije okusio. Te (povijesno geografski rasporedjene i neovisne) grupice ljudi su vec u par navrata koliko sam uspio vidjet za mog mladog zivota pokazale do kud su spremne potegnut da zadovolje svoju bolesnu ovisnost o moci. Zato je izuzetno bitno kriticno razmisljati kada se radi o novcu i oduprijet se subjektivnom. Najbitnija komponenta takvog razmisljanja je uvijek ocekivat samar, hladan tus, koji uvijek dolazi pametno zamaskiran i promakne oku prosjecne ovce, ovisne o nebitnim stvarima, a ne bitnim. Ono sto se desilo sa Kinom zadnjih dana je ocita i prozirna stvar, rade sto im se prohtije i svima je to jasno ko dan. Povijesno i kultoroloski gledano Kinezi i neznaju drukcije, to je za normalno ko dobar dan. Gradili su zid od cigle, danas grade zid od nula i jedinica. Ostatak svijeta ce jos gore proci jer grupice koje "brinu" o nama vole laz, vole netransparentnu i nepostenu igru, vole zakulisnu moc i "rush" koji ona daje, znaju pametno plasirati svima nama u dupe kad nitko ne gleda. Proci ce vrijeme, znat cemo tocno sto se dogodilo, ali nitko nece marit jer sto je bilo - bilo je, letargija ce postat jos dublja. Ljudsko drustvo u globalu nikada nije niti ce ikada biti spremno za nesto romanticno kao BTC. Altruizam potreban da on uspije postoji jedino u pricama za laku noc, jedino u epizodi Star Treka. Ne kazem da ce BTC propast. Nece, to je glupost, al ce biti kontroliran ili pak toliko izubijan da ce masa jednostavno odustat i dici ruke od njega i krenuti ka necem naizgled lijepse iskrojenom, nisu banke glupe. Njihov network je davno uspostavljen, presaltat se na novo ce biti lagan posao i mozda je blockchain poklon s neba bas za njih, a ne za nas. Radi se o jako pametnim psihopatima, zvijerima. Odrezi glavu, narast ce nova, jos bolesnija. Vrijeme je za nov korak u evoluciji i saltanje u nov stadij raka od kojeg boluje ljudsko drustvo. I bojim se da ce sve dobre strane BTC-a biti iskoristene na uzasan nacin protiv svih nas. Pricas o losem osjecaju, iz ovog uvjerenja izvire moj los osjecaj.

Ali, prije no sto se to dogodi, molim jos jedan 10x da zaradim, da rijesim egzistenciju, skromnu kucicu, zadnju rupu na svirali usred sume. Ovo je za mene samo jedna opcija koja mozebitno ubrza moj plan i samo to. Volim tech, ali znam da stvari nisu onakve kakve se na prvu ruku cine. Sjecam se kad sam ko klinjo razvaljivao frendove u Red Alertu, mozda se netko od vas sjeti onih mind control tornjeva iz Yuris Revenga. Ti tornjevi su danas tu i nema nista Sci-Fi u njima, zovemo ih repetitorima. Masa hoda okolo buljeci u neduzne i predivne gadgete, mobitele, svi ispranih lica, bez kriticnog misljenja, naoruzani kontroliranim i plasiranim, tudjim argumentima, spremni optuzit bilo koga jer drukcije razmislja. Pogledajte ovog "contradictiona" ovdje. To je to. "Nema intrinzicnu vrijednost", "terorizam", "pranje novca", sve izlazi iz vrlo pristranog i uspostavljenog konvencionalnog misljenja i uskog pogleda na svijet koji nije spreman prihvatit potencijalan lijek za danasnji bolestan sustav. Kada mainstream mediji prestanu koketirat s interesantom i misticnom idejom BTC-a i kad kolektivno kazu hop... Dobro plasirana vijest iz "kred(i/e)bilnih" izvora protiv kripta i ta ista isprana masa koja pusi sve sto procita na svojem mobitelu ili vidi na TV-u ce trazit jednoglasnu zabranu. Game over, povijest ponovljena. Blockchain dolazi, kao i mobitel bit ce neduzna i krasna tehnologija i nitko nece imati pojma koje su joj krajnje mogucnosti jer masa postaje sve gluplja i nesposobnija. Ja i vi ovdje cemo mozda znat, al smatrat ce nas ludjacima, bas kao i svakog tko danas prica protiv etabliranog sustava, jer je nemoguce da takvo zlo postoji. Prirodno je da covjek negira da je nesto lose, a cega je i sam dio.

Na kraju krajeva, i mi cemo jednog dana pricat kako je nekad bilo dobro, jedna izvrsna karakteristika svake generacije koja dodje u jesen zivota. Dok traje, dobro je, to ja kazem i terba probat ciljano i planirano zaradit i izaci. Ostavit pohlepu, kalkuriat kolko ti treba i bar malo olaksat si zivot. To je za mene poanta kripta i dok ide - ide. Za sve ostalo tu je stop-loss
ItsElectrolytes is offline  
Old 21.09.2017., 10:12   #8814
bogami ste negativni danas , al bome se slazem sa vecinom.
mene fata neki cudni strah da nije nesto u redu sa ovim....
nemoze ni bit kad se stvorio u rekordnom vremenu nekakav hajp, svaki dan njubovi ulijecu, a nisu bili vrijedni procitat bar osnove...neg ulete ocajno i brzo, najcesce u neku mjenjacnicu i onda krenu pitanja, zasto verifikacija treba ovo ono.
banksterski lobi se probudio i krenuo sa svojim operacijama, čajna FUD-a, pa core/BU BS, pa segwit ovaj segwit onaj... nebu dobro IMO.
ja razmisljam da izadem, samo kak se rijesit shitkojn bag-ova .

geronimo666 is offline  
Old 21.09.2017., 10:18   #8815
Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Kad se kaže da dionice imaju intrinzičnu vrijednost misli se da postoje zemljišta, strojevi, zgrade, oprema, know how.... kao ukupno bogatstvo jednog tržišnog gospodarstva koje je većim dijelom reprezentirano dionicama. Cijeli taj sustav neće ispariti samo zato što postoje neke trule jabuke(dionice). Zato je obrana kriptovaluta apelima na pojedine propale kompanije potpuno apsurdna.
Ti sad malo zadireš i u sve što internet je. Čak bi rekao i u ono što burza donosi.

Meni je nevjerojatno da ti pričaš o nekoj intrizičnoj vrijednosti, a u biti ti je to nebitno, recimo, i u samom slučaju Microsofta. Vrijednost 500 milijardi, a vrijednost zemljišta, strojeva i zgrada eventualno 1% od toga.

Know how je super, dok ne nestane struje. Onda padne i burza. Totalno nebitno je sve što mi ovdje tipkamo, ako nemaš interneta i burzi. Zakurac ti sve. Uleti u bilo koju dionicu sa 1M eura, neka ta firma izgubi, ono što ti govoriš, brojke na ekranu, ostat ćeš na sići.

Sav IT sektor, 95%+ vrijednosti temelji na tim brojkama na ekranu. Pogledaj samo najvrijednije firme na svijetu, Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Berkshire Hathaway, Facebook... gdje bi bili bez brojki na ekranu? Gdje bi svijet bio bez njihovih brojki na ekranu?

Tek na 7. mjestu imaš Exxon, pa Johnson & Johnson, a nakon toga opet hrpa banaka, Alibaba i ostatak ekipe koja ovisi o brojkama na ekranu.

Na kraju krajeva, 90%+ novca na svijetu su samo brojke na ekranu.
rocker1987 is offline  
Old 21.09.2017., 10:23   #8816
Quote:
ItsElectrolytes kaže: Pogledaj post
...
Zanimljiv post svakako.
rossonero is offline  
Old 21.09.2017., 10:30   #8817
E pa ja ne razmišljam kako da izađem

Jako puno FUD-a je generirano ovaj mjesec a sve s ciljem kako poljuljati vjeru u svijet kriptovaluta. Moj feeling je da će tog FUD-a biti još jer je to jedini način da financijske institucije i vlade pokušaju to zauzdati (a bankari uletiti sa parama da kupe po nižim cijenama ).
Kako bi netko na nakoj globalnoj razini zabranio BTC ili neki drugi coin? Pa vlade se među sobom ne mogu dogovoriti o nekim stvarima a sada bi trebale nešto globalno zabraniti što je na internetu. Rekao bi da neće proći.
smrc is offline  
Old 21.09.2017., 10:57   #8818
I citam ja ovo, sve neki postovi puni analize, altruizma, unutarnje dobrote i ljubavi prema covjecanstvu. Ovaj bi samo kucicu i egzistenciju rijesio. Ovaj bi ljubav i slobodu covjecanstva.
Ali gospodo, kad krene rasprodaja onda svi postanu zivotinje. Najgora krvolocna zivina. Oni snalazljiviji stave prodaju na odmah pa daj sto das. Oni manje snalazljivi pokusavaju uhvatiti val da bar nesto povrate, pa stavljaju naloge, pa cijena padne ispod tog naloga jer je sustav spor, pa opet smanjuju naloge, dok se okrenu cijena je 200$. A ulazili na 2000. I onda tu su oni treci. Najveci vjernici. Koji su do sad prosli bezbroj korekcija. Oni cekaju. Znaju da ce se vratiti. I cekaju. I cekaju. Dok nakon 10tak godina, s cijenom od 2$, pomisle kako je mozda ovo sve ipak bila prevara.
__________________
bok
markotros is offline  
Old 21.09.2017., 11:06   #8819
Ja sam tu samo radi keša. Jebiga, tako je, kako je.

Trenutni izlaz je 30% veći nego ulaz. Što znači, u kriptovalutama sam samo s novcem koji je došao iz tih kriptovaluta, minus onih 30% ulaza.

I svako malo nešto iskeširam, divota.
rocker1987 is offline  
Old 21.09.2017., 11:13   #8820
@ItsElectrolytes: odlican zid teksta

Bas su vam dobre rasprave danas.

U principu ako pogledas medijski najglasnije protivnike tipa JP Morgan/banke itd.(tradicionalne gigante koji imaju puno za izgubiti) ekipa i medijski najglasnije zagovornike u zadnje vrijeme tipa Mcafee/KimDotCom/SviDebeliInvestitori itd.(uzasno mutna ekipa koja planski pokusava sta vise dobiti) skuzis gdje se nalazi BTC i krypto danas:

Izmedu statusa prijetenje tradicionalnom sustavu i vrijednsotima i i pohlepe ljudi koji zagovaraju sustav novih vrijednosti.

To je ono sta nas sve muci jel tako?

Kolko jos balona je ostalo?
Jel blizu kraj il je tek pocetak?
Jeli ovaj hype dobar dugorocno za BTC/krypto jer sve vise ljudi zeli uci u pricu ili jako los jer ce se svi ohladiti nakoj jos dva-tri sloma kad izgube novce pa ce biti konta produktivno?

Ja nisam daily trader jer uzivam u svm daily jobu zaparvo..
Imam nesto BTC/ETH u investicijskom porfoliu uz ostala tradicionalna sredstva ulaganja.

Mislim da ko sve sta ima gura u krypto/BTC mora bit svejstan da je "allin" sa svom imovinom i moze zavrsiti s gacama na stapu.

Mislim i da ko promatra sa strane bi mogao jednog dana muda svoja pojesti sta se nije ukljucio u pricu na njezinim pocetcima.

Jedino zalim ove sta se rugaju bez da razumiju samo tehnologiju i mogucnsoti koje pruza.

I jednima i drugima a evo i trecima nek je sa srecom
Shannanigans is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:13.