Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2010., 02:20   #1
Question Prijevremena otplata kredita - NOVI ZAKON

Kako je s 1. sijecnjom ove godine stupio na snagu novi Zakon o potrosackom kreditiranju nije mi jasno kako ga banke uspjevaju nekaznjeno ignorirati?!?

Osobno sam imao otplatu jednog brzog zajma kod PBZ-a koji je za prijevremenu otplatu uzeo 3%.

Novi Zakon u clanku 16. kaze:

(1) Potrošač ima pravo u svakom trenutku ispuniti djelomice ili u cijelosti svoje obveze iz ugovora o kreditu. U tom slučaju ima pravo na smanjenje ukupnih troškova kredita, a smanjenje sastoji se od kamata i drugih troškova koji se odnose na preostalo trajanje ugovora o kreditu.

(2) U slučaju prijevremene otplate kredita vjerovnik ima pravo na pravednu i objektivnu naknadu za moguće troškove izravno povezane s prijevremenom otplatom kredita, pod uvjetom da je kredit prijevremeno otplaćen u razdoblju tijekom kojega se primjenjivala fiksna kamatna stopa.

(3) Iznos naknade iz stavka 2. ovoga članka ne smije premašiti 1% iznosa kredita koji se prijevremeno otplaćuje ako je razdoblje između dana prijevremene otplate i roka dospijeća iz ugovora o kreditu dulje od godinu dana. Ako je to razdoblje kraće od godine dana, iznos naknade ne smije premašiti 0,5% iznosa kredita koji se ranije otplaćuje.

.
.
.
(5) Vjerovnik može tražiti naknadu iz stavka 2. ovoga članka samo pod uvjetom da iznos prijevremene otplate premašuje 75.000,00 kuna unutar 12 mjeseci.


Moj zajam je bio manji od 75.000 KN pa prema ovom Zakonu banka ne smije naplatiti nikakvu naknadu ili?

Ima li netko da mu je nesto jasniji Zakon i njegova primjena?
CashBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 11:47   #2
Ako se dobro sjecam, negdje postoji klauzula da se zakon ne primjenjuje retroaktivno, odnosno, ne primjenjuje se na ugovore o kreditu koji su sklopljeni prije donosenja tog zakona.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 11:53   #3
Quote:
Zli_Ciko kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjecam, negdje postoji klauzula da se zakon ne primjenjuje retroaktivno, odnosno, ne primjenjuje se na ugovore o kreditu koji su sklopljeni prije donosenja tog zakona.
Koliko sam procitao veci dio zakona ne postoji takav clanak, a jednako tako u banci nikad nisu niti culi da postoji Zakon!!!
CashBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 13:58   #4
Quote:
CashBoy kaže: Pogledaj post
Koliko sam procitao veci dio zakona ne postoji takav clanak, a jednako tako u banci nikad nisu niti culi da postoji Zakon!!!
Nasao razlog zasto u banci nemaju poima o Zakonu .. isti je jos jedan u nizu lihvarskih koji dozvoljavaju prilagodbu od preko godinu dana. Zakon je donesen u mjesecu rujnu 2009. Stupio na snagu s 1. sijecnja 2010. a prilagodba do 01. sijecnja 2011.

Clanak 28.

(2) Vjerovnici, odnosno kreditni posrednici, dužni su uskladiti svoje poslovanje s odredbama ovoga Zakona do 1. siječnja 2011.

CashBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 14:48   #5
Dok dizu kamate svako malo,nabijaju raznorazne naknade onda nema prilagodbe...gamad lihvarska.Nezna se ko je gori,oni ili ovi sta im to dozvoljavaju da rade.....
dady81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 16:37   #6
potrošački krediti su obično krediti koje tražite u dučanima na neki rok i vežu se uz kartice ... tu bi isto išli i gotovinski krediti koje banke daju preko kartica (tipa master i amex) => znači krediti bez instrumenata osiguranja i krediti s najvišim kamatama ...

koliko vidim u zakonu stoji i ovo:

(1) Ovaj se Zakon ne primjenjuje na:
...
i) ugovore o kreditu kojima se od potrošača traži da kod vjerovnika založi instrument osiguranja i onda kada je odgovornost potrošača strogo ograničena na taj zalog.
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 16:57   #7
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
potrošački krediti su obično krediti koje tražite u dučanima na neki rok i vežu se uz kartice ... tu bi isto išli i gotovinski krediti koje banke daju preko kartica (tipa master i amex) => znači krediti bez instrumenata osiguranja i krediti s najvišim kamatama ...

koliko vidim u zakonu stoji i ovo:

(1) Ovaj se Zakon ne primjenjuje na:
...
i) ugovore o kreditu kojima se od potrošača traži da kod vjerovnika založi instrument osiguranja i onda kada je odgovornost potrošača strogo ograničena na taj zalog.
Naziv zakona moze malko zavarati ali odnosi se na bankovne kredite, dopustena prekoracenja i sl. i to s iznimkom:

1) Ovaj se Zakon ne primjenjuje na:

a) ugovore o kreditu koji obuhvaćaju ukupan iznos kredita manji od 1.500,00 kuna ili veći od 1.000.000,00 kuna,
CashBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 17:35   #8
vidjela sam to ... samo sam govorila o inače korištenoj "definiciji" potrošačkih kredita ... što se tiče dopuštenih prekoračenja, na to se i inače nije plaćala naknada (bar što se tiče fizičkih osoba, za pravne :ne znam

svi krediti (osim kredita vezanih uz kartice ) imaju neki instrument osiguranja tak da, mislim, da tu neće biti kruha za nas smrtnike .... no ako govorimo o jamcu, kao instr. osiguranja => što s tim ... jer tu nije: odgovornost potrošača strogo ograničena na taj zalog.
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:20   #9
Dakle, da rezimiramo. Ja imam još 46000 eura stambenog kredita kod PBZ-a. Sad, kad bih ga pokušao prijevremeno otplatit do 1.1.2011 godine bi mi uzeli i dalje 3% a nakon 1.1.2001 max 1%. Jel to stoji?
kamarad Kolyia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:53   #10
ne znam ... pogledaj članak koji sam c/p ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 19:24   #11
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ne znam ... pogledaj članak koji sam c/p ...
ma kurac, zvao sam banku gdje imam kradit. Tamo se prave grbavi i nemaju pojma o čemu pričam. E jebi ga, sad ti budi pametan.........
kamarad Kolyia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 14:05   #12
Thumbs up kako potpuno otplatiti kredit s 2% kamate

Danas smo prijevremeno otplatili stambeni kredit i tražili su 3% naknade.
S obzirom da je djelomična otplata kredita 2%, odabrali smo tu opciju, otplatili cijeli kredit osim zadnje rate i nisu nam mogli naplatiti 3%! Naravno da su se unervozili, trebali smo čekati, ali na kraju su morali popustiti
pexicola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 15:20   #13
kad to napravis jel placas i svu kamatu kao da si placao sve redovno ili ti se kamata obrise i platis samo tu naknadu na preostalu glavnicu?
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 18:36   #14
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
kad to napravis jel placas i svu kamatu kao da si placao sve redovno ili ti se kamata obrise i platis samo tu naknadu na preostalu glavnicu?
Kamate se placaju samo na dospjelu glavnicu a buduci da ti prijevremenom otplatom kredita (cijele glavnice) ili samo djelomicnom otplatom (dio glavnice) vracas sve novce onda ti ni kamata na taj dio glavnice nemoze biti naplacena.

Kratko, kamate ti se brisu na dio glavnice koji jos nije dospio...a ni nece jer si ga otplatio uvecanom uplatom."Kazna" za ovo je tih 2% u Zabi ili 3% u PBZ jer ti nisu mogli naplatiti kamatu.
istojano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 18:58   #15
Quote:
pexicola kaže: Pogledaj post
Danas smo prijevremeno otplatili stambeni kredit i tražili su 3% naknade.
S obzirom da je djelomična otplata kredita 2%, odabrali smo tu opciju, otplatili cijeli kredit osim zadnje rate i nisu nam mogli naplatiti 3%! Naravno da su se unervozili, trebali smo čekati, ali na kraju su morali popustiti
Quote:
istojano kaže: Pogledaj post
Kamate se placaju samo na dospjelu glavnicu a buduci da ti prijevremenom otplatom kredita (cijele glavnice) ili samo djelomicnom otplatom (dio glavnice) vracas sve novce onda ti ni kamata na taj dio glavnice nemoze biti naplacena.

Kratko, kamate ti se brisu na dio glavnice koji jos nije dospio...a ni nece jer si ga otplatio uvecanom uplatom."Kazna" za ovo je tih 2% u Zabi ili 3% u PBZ jer ti nisu mogli naplatiti kamatu.
Nije mi potpuno jasno.Može pojašnjenje?
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 19:16   #16
hvala.

ukratko, ako imas neku stednju isplati se vratit s tom stednjom dio kredita, jer ti se odbija direktno od glavnice.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 21:09   #17
fiser ... kod relaizacije kredita dobiješ otplatnu tablicu ... kad otplaćuješ kredit pogledaš koliko si rata otplatio i sa strane ti piše koliko je u tom trenutku ostalo glavnice za otplatiti ... na to se računa naknada za prijevremenu otplatu ( + kamata od prvog u tom mjesecu do dana kada ga otplaćuješ) ... ostale kamate NE plaćaš
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 22:32   #18
Malo objašnjenje oko situacije sa novim Zakonom o potrošačkom kreditiranju.
Zakon je solidan, ali kao i svi drugi na puno mjesta nejasan ili nedorečen, ali mislim da će sve uskladiti i doraditi do primjene.
Odnosi se na sve kredite u prije spomenutom rasponu, što nije baš logično, jer neki veći stambenjaci onda nisu zahvaćeni zakonom...

Stupa na snagu 1.1.2010., uz vrijeme prilagodbe banaka i posrednika do 1.1.2011. !
Dakle tek od onda se provodi u praksi, a do tada se "uvodi" kako bi se svi stigli uskladiti s promjenama. Znači PBZ-ovi savjetnici sigurno nemaju pojma o tome, jer se još uvijek odjeli pri vrhu banke koordinraju sa Ministarstvom financija i ne znaju kako će neke stavri prilagoditi...

Na sreću, prvi put se uvodi posrednik kao treća strana u poslovima kreditiranja (u odnosu na do sada samo banku (vjerovnika) i klijenta).

Jedan dobar pomak za rješavanje sivog tržišta posredovanja u kreditiranju...
Isto tako nekoliko dobrih novosti za klijente.
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 11:53   #19
Imali smo cca. 20000 eura za otplatiti do kraja bez kamata. Na taj iznos oni naplaćuju 3% ako potpuno zatvaramo kredit. Mi smo napravili slijedeće: platili banci cca. 19 700 eura i ostavili za platiti zadnju ratu kredita od cca. 300 eura. To znači da smo dijelomično otplatili kredit tako da nam nisu mogli naplatiti 3% na zatvaranje kredita već 2%.
pexicola is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 20:45   #20
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
fiser ... kod relaizacije kredita dobiješ otplatnu tablicu ... kad otplaćuješ kredit pogledaš koliko si rata otplatio i sa strane ti piše koliko je u tom trenutku ostalo glavnice za otplatiti ... na to se računa naknada za prijevremenu otplatu ( + kamata od prvog u tom mjesecu do dana kada ga otplaćuješ) ... ostale kamate NE plaćaš
Quote:
pexicola kaže: Pogledaj post
Imali smo cca. 20000 eura za otplatiti do kraja bez kamata. Na taj iznos oni naplaćuju 3% ako potpuno zatvaramo kredit. Mi smo napravili slijedeće: platili banci cca. 19 700 eura i ostavili za platiti zadnju ratu kredita od cca. 300 eura. To znači da smo dijelomično otplatili kredit tako da nam nisu mogli naplatiti 3% na zatvaranje kredita već 2%.
Skužio.
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.