Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2003., 20:59   #1
Stambeni krediti

iako cu iduci tjedan znati zapravo sve sto me zanima, jer krecem na turneju po bankama, jeste li upoznati s time, a da nije na nivou dobrog "guglanja"?
za ozbiljno. mala i ja kupujemo stan. svota koja igra je 55 000 - 60000 EUR.
izbor smo suzili, barem prema onome sto se moze naci na netu (rba ima daleko najbolje stranice), na reiffeisen i zagrebacku banku.
ostali su van knkurencije zbog kamata, cijene obrade kredita i nekih uvjeta za potrebnu dokumentaciju i dr.

ljudi nam govore da je zaba dobra sa linijom "stan do 35-e". nisam bas detaljno ulazio, no cini mi se da ih rba ipak sisa.

kakva su vas iskustva ako ih imate?
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 07:31   #2
Jel' samo u Hrvatskoj ili moze i negdje drugo?
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 14:19   #3
Pogledaj još i Hypo banku. Oni uzimaju ratu preko plaće. Jedina mana.
Reiffeisen je najpovoljniji ako imaš kod njih tekući račun.
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 10:23   #4
Quote:
Mr Spiker kaže:
Jel' samo u Hrvatskoj ili moze i negdje drugo?
za sad ne mislim ici iz hrvatske.


hypo dere kao zadnji lihvar. a i zakomplicirali situacju do bola...
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 10:56   #5
hvb? nova?HVB ti ima 5,95% bez jamaca, depozita, statusa štednje, a plaćaš samo kamatu, uplaćuješ životno koje na kraju otplati glavnicu
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 12:29   #6
Quote:
sailor kaže:
hvb? nova?HVB ti ima 5,95% bez jamaca, depozita, statusa štednje, a plaćaš samo kamatu, uplaćuješ životno koje na kraju otplati glavnicu
sumnjam. da li i za ovaj moj iznos i na 20-25 godina?imas kakav link?
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 12:36   #7
www.novabanka.hr (jebga moram biti lokalpatriot)

www.hvb.hr (stambeni uz wiener životno odiguranje, 10-20 godina)
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 15:05   #8
Quote:
sailor kaže:
www.novabanka.hr (jebga moram biti lokalpatriot)

www.hvb.hr (stambeni uz wiener životno odiguranje, 10-20 godina)
HVB je zakomplicirala stvari do jaja (troškovnik radova?!?!)...

pajdo, sori, lokal-patriotizam je ponekad, u razumnim dozama ok, ali RBA sisa Novu, ali i HVB, gotovo u svemu.

hvala ti, no izgleda da je RBA ipak najpovoljnija.
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 15:19   #9
Troškovnik valjda ide kod adaptacije, a ti kupuješ!?
Inače, troškovnike ti rade za 150 kuna i za dvi ure i stave ti što hoćeš.

Isto ću ja sebi staviti na papir obje varijante, pa podvući crtu...
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 11:28   #10
1+1=?,
pametno razmisljas

ako imaš vremena bilo koja stambena ti je povoljnija od klasicnog kredita. Sa cca 830 kn mjesecno (2 ugovora) nakon 5 godina mozes raspolagati cifrom cca 21.000 EUR. A za cca 1230 kn (3 ugovora) mozes imati 31.500 EUR i mislim da bi se za to mogao kupiti stan.

ako te više zanima o stambenoj malo prosurfaj po netu ili posalji pm. necemo vise kvariti topic

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 21:44   #11
Quote:
gogo kaže:

ako imaš vremena bilo koja stambena ti je povoljnija od klasicnog kredita. Sa cca 830 kn mjesecno (2 ugovora) nakon 5 godina mozes raspolagati cifrom cca 21.000 EUR. A za cca 1230 kn (3 ugovora) mozes imati 31.500 EUR i mislim da bi se za to mogao kupiti stan.
...mozes za 1.5 soban star 25 godina, a to te sa muzem i djecom na ramenima nece bas zadovoljit. te faktore vjerojatno uzimas u obzir...

stambena stednja je ok stvar, ali ne za zahtjevnija investiranja u rjesavanje stambenog problema. vece adaptacije dolaze najbolje u obzir i naravno stednja kroz neki dugacak period. a tebi ce se ipka uskoro malo zuriti (osim ako nema nekih olaksavajucih okolnosti...), a ne "stambeno stediti" 15-20 godina za stan. right?


Quote:
gogo kaže:

ako te više zanima o stambenoj malo prosurfaj po netu ili posalji pm. necemo vise kvariti topic

nema kvarenja. i ovo gore je srodna stvar, samo dajte.
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 15:53   #12
Da, ovo je zakon!

Quote:
sailor kaže:
hvb? nova?HVB ti ima 5,95% bez jamaca, depozita, statusa štednje, a plaćaš samo kamatu, uplaćuješ životno koje na kraju otplati glavnicu
Ovo je stvarno zakon, ali uz jednu veeeliku zamjerku: Pa daj se malo reklamirajte, vi iz HVB banke! Odeš na web site i traži, traži, klikaj, klikaj...ubi se tražeći ali nećeš naći.
Ja sam saznao tako što sam slao mejlove okolo bankama sa upitom za takvim proizvodom i dobio odgovor jedino od njih. Kad se malo napravi računica, lijepo se može izračunati da se ovaj model jaaako isplati. Zasad je do 20 godina, rata kredita + premija osiguranja = rata klasičnog kredita, a uz to imaš životno osiguranje cijelo vrijeme, na kraju otplate dobivaš lijepu lovu od osiguranja (dobit) ,sve kad zbrojiš i oduzmeš u minusu si jako malo. Ako te zanima, zovi u tu banku pa će ti možda oni dati brojeve agenata. Stvar je stvarno odlična, ali reklama je očaj.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 05:13   #13
Ljudi moji, cime se vi zanosite.

Bas me zanima koliko % je dobitak na zivotno osiguranje.

Odgovor:

Uvijek dovoljno manje nego sto vam je kamata na kredit, tako da onda banka na vama zaradjuje vise. Drugim rijecima banka na vama zaradjuje objavljenih 5.95% + razliku do 5.95% na premiji od isiguranja, tako da se ukupna brojka onda najverojatnije priblizava objavljenim kamatnim stopama ostalih banaka.

I sto nakon tih 20 godina? Jel' pise negdje da si otplatio stan, ili ono ako, u slucaju da, ........ bla, bla .....

Sto se mene tice najbolje je ici na cistu racunicu.

Nego da vas pitam, ima li koja banka tip kredita gdje mozete ubacivati extra lovu (ako je imate ili dobijete) u kredit i tako direktno snizavati glavnicu na koju vam se obracunava kamata.
Onda opet, ako vam ta extra lova koju ste ubacili zatreba, hoce li vam je banka dati nazad ako je zatrazite?
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 05:17   #14
U tom slucaju vam sva extra ubacena lova radi u vasu korist na nacin da vam zagarantirano donosi 'dobit' od 5.95%.

Svaka druga ponudjena opcija 'stednje', 'osiguranja' stovec, vam je tako napravljena da vam banka sigurno ne daje na njoj ni blizu 5.95%, ili barem ne u ponudjenom paketu.

Zato bi se ja malo razmislio i radije bi isao na "cistiji racun".
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 08:36   #15
Računica

Gledaj, mr Spiker, računica je jednostavna.

A) Klasični model - ovo je skinuto iz prozora z aizračuna rate ZaBa kredita (6.99%)
Iznos anuiteta/rate: 761,89
Iznos kredita: 100.000,00
iznos kamata: 82.853,60
------------------------------------------
Ukupno plaćanja: 182.853,60
Za 20 godina ukupno je 240 anuiteta/rata.

B) Model sa životnim osiguranjem
Kredit: 100.000
Kamata = 100.000 x 5.95% x 20god = cca 120.000
Očekivana dobit od životnog osiguranja: cca 70%
Tako mi je rekao agent. Austrijsko osiguranje, preko 100
godina posluje i isplaćuje na taj način. Ak je tak:
Dobit: 70.000
----------------------
Ukupno plaćanja = 120.000 - 50.000 = 70.000
Ne zaboravimo da banka glavnicu naplaćuje iz osigurane svote.
A šta ako osiguranje propadne?
E pa onda imaju zajamčenu dobit od cca 10 %, a
reosiguranje će isplatiti osiguranu svotu, pa je računica slijedeća:
Dobit: 10.000
Ukupno plaćanja: 120.000 - 10.000 = 110.000
To je opet puno manje nego klasični kredit, jer opet ne zaboravimo: glavnica nije naša briga.

Ne znam, možda nešto važno propuštam pa ne kužim ali uvijek sam vjerovao brojkama, a ove mi pokazuju da je model B) bolji.

Pozdrav!
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 08:39   #16
Greška

Sorry, potkrala se greška

Umjesto:
Ukupno plaćanja: 120.000 - 50.000 = 70.000
treba pisati:
120.000 - 70.000 = 50.000
Dakle, ukupno plaćanja je još manje za slučaj da je osiguranje OK.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 11:58   #17
Jel' ti to prema brojkama hoces reci da si kupio stan koji vrijedi 100 000 i da si za njega isplatio 50 000?

Jesi pitao ciji je stan na kraju?
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 13:28   #18
Nisam još kupio stan ali namjeravam.

Hmmm... da....
Zapravo sam zanemario da plaćaš i glavnicu isto tako pa se ona mora zbrojiti u ukupno plaćanje. Zapravo je slučaj ako propadne osiguranje vrlo nepovoljan, nepovoljniji od klasičnog kredita. Iako ne treba ni zanemariti činjenicu da i banka kod klasičnog kredita može propast, a onda slijedi po zakonu isplata kompletnog kredita, ne oprost kako neki misle.
Da, malo sam previše uljepšao stvar, iako još uvijek mislim da je stvar puno bolja od klasičnog kredita. Ukoliko ti se npr. tijekom otplate desi bolest pa da si na dugom bolovanju, osiguranje ti oprašta premiju za to vrijeme, a to je preko pola rate. Mislim da banke tako ne rade, kaj ne? Isto tako i u smrtnom slučaju tvoja obitelj bi dobila osiguranu svotu tak da im ne bi kredit sjedio za vratom.

Što se tiče vlasništva, banka ima hipoteku ili fiducij dok se kredit ne otplati, poslije je tvoj. A to je uobičajena stvar.
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 07:38   #19
Pazi sto je ovaj gore rekao:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
sailor kaže:
hvb? nova?HVB ti ima 5,95% bez jamaca, depozita, statusa štednje, a plaćaš samo kamatu, uplaćuješ životno koje na kraju otplati glavnicu
--------------------------------------------------------------------------------

Rece da placas samo kamatu?!

Daj ti cijelu stvar pogledaj malo bolje, meni to izgleda kao mucka.
I nisi mi odgovorio, ciji je stan nakon sto 20 godina placas kredit.

A, osiguranje kredita mozes uplatiti i posebno, isto tako i zivotno i bilo koje drugo, bolje nego da vezujes uvjetima za stan.

I jos mi nije jasno nesto:

Quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Očekivana dobit od životnog osiguranja: cca 70%
Tako mi je rekao agent. Austrijsko osiguranje, preko 100
godina posluje i isplaćuje na taj način. Ak je tak:
Dobit: 70.000
--------------------------------------------------------------------------------

Kakva je to glupost, 70% na cemu, na kojoj osnovici, jel ti to hoces reci da odmah orocis u kesu 100 000 pa ti to na 20 godina uz 70% dobiti donese 70 000.
Ako vec imas 100 000 u kesu onda kupi stan odmah u kesu i odjebi banku.
Inace ti rata premije treba biti velika skoro kao i rata stana da ti donese 70 000 za 20 godina, a to ti je kao da otplacujes 2 stana odjednom.

Daj se malo saberi.

I to kakvi su bili rezultati u zadnjih 50 godina nista ne znaci kakvi ce biti rezultati u sljedecih 20 godina.

Pa jel' ti vidis koliki je sluzbeni FED interest rate u USA trenutno, 1.75% ako se ne varam, u UK je 3.75%, u Japanu je 0%.
I sto sad mislis gdje tvoj fond zivotnog osiguranja treba uloziti pare da ti vrati, mislim sorry, nisi niti rekao koliki im je godisnji interest na zivotno osiguranje????????
To ti je najbitiniji podatak koji ti fali, ali ne trebas mi ga niti reci, ja sam ti vec gore objasnio kakva je bankina racunica.
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 12:37   #20
Quote:
Mr Spiker kaže:
Pazi sto je ovaj gore rekao:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
sailor kaže:
hvb? nova?HVB ti ima 5,95% bez jamaca, depozita, statusa štednje, a plaćaš samo kamatu, uplaćuješ životno koje na kraju otplati glavnicu
--------------------------------------------------------------------------------

Rece da placas samo kamatu?!

Daj ti cijelu stvar pogledaj malo bolje, meni to izgleda kao mucka.
I nisi mi odgovorio, ciji je stan nakon sto 20 godina placas kredit.

A, osiguranje kredita mozes uplatiti i posebno, isto tako i zivotno i bilo koje drugo, bolje nego da vezujes uvjetima za stan.

Mr, ti si priločno... laik?
Čiji je stan nakon 20 g? Pa moj, naravno, odakle ti takvo pitanje? Nije to leasing pa da nakon 5 g uzmeš novi kamion koji opet nije tvoj

Životno uvijek možeš posebno uplatiti, ako to možeš financijski podnijeti. Ova varijanta nije loša, osiguran si, a jednog dana polica plati glavnicu.
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.