Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2015., 18:11   #61
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Sve je to osigurano,nego imaš li ti kakav odgovor na moje pitanje?
Pozz
Imam. Strpi se malo da složim odgovore...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 18:28   #62
1. Maline je najbolje saditi u uspravnom redu uz žicu ili između žica. Preporučuje se razmak 2,5-3,0 x 0,4-0,5 m.
2. 2 do 2,5 m.
3. Ako misliš na razmak između redova 2,5 do 3 metra.
4. Oko 3 500 sadnica.
5. Tlo se očisti od korova, granja i kamenja, poravna se i preore mjesec dana prije sadnje uz gnojenje stajskim i mineralnim gnojem. Tlo se ore na dubinu 30 do 40 cm i nakon toga usitnjava tanjuračom. Znači preoreš cijelu površinu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 15:49   #63
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
1. Maline je najbolje saditi u uspravnom redu uz žicu ili između žica. Preporučuje se razmak 2,5-3,0 x 0,4-0,5 m.
2. 2 do 2,5 m.
3. Ako misliš na razmak između redova 2,5 do 3 metra.
4. Oko 3 500 sadnica.
5. Tlo se očisti od korova, granja i kamenja, poravna se i preore mjesec dana prije sadnje uz gnojenje stajskim i mineralnim gnojem. Tlo se ore na dubinu 30 do 40 cm i nakon toga usitnjava tanjuračom. Znači preoreš cijelu površinu.
Hvala na odgovoru,samo nije mi jasno ako se sade sadnice jedna od druge 0,4-0,5m i jedan red od drugoga 2,5-3,0m kako onda stane 3500 sadnica na jedan dulum?
lovric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 16:37   #64
Tvoj dulum i naš dulum nije jedno te isto. Zato.

Kod nas ti je dulum 1000 m2, a koliko je kod vas ?

Možda ti imaš 1 lanac zemlje ili 10 motika zemlje, ko će ga znat...........

Uglavnom jako mi se sviđa onaj tvoj odgovor, citiram ................."Sve je to osigurano".................kul....samo naprijed.......
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 18:03   #65
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Tvoj dulum i naš dulum nije jedno te isto. Zato.

Kod nas ti je dulum 1000 m2, a koliko je kod vas ?

Možda ti imaš 1 lanac zemlje ili 10 motika zemlje, ko će ga znat...........

Uglavnom jako mi se sviđa onaj tvoj odgovor, citiram ................."Sve je to osigurano".................kul....samo naprijed.......
Ne mogu da shvatim neke ljude koji uvijek imaju na nešto prigovor ti si očigledno jedan od takvih.Lijepo sam pitao za pomoć i savijet ako mi nije nešto jasno ja opet priupitam a ti da išta znaš onda bi trebao da znaš da je dulum ili dunum svugdje 1000m2.To što sam napisao da je sve osigurano to samo znači da ima tržište za malinu koliko god bi je ja mogao proizvesti toliko bi je mogao i prodati,i molim te lijepo ako nemaš neki savjet da me ne gnjaviš sa svojim komentarima.
lovric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 20:18   #66
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru,samo nije mi jasno ako se sade sadnice jedna od druge 0,4-0,5m i jedan red od drugoga 2,5-3,0m kako onda stane 3500 sadnica na jedan dulum?
Oprosti, moja greška...pobrkao sam vrstu sadnica.
Na dulum ili hektar zemlje sadi se oko 1600 sadnica.
Ovo je sad točno.

Još jednom isprika za pogrešku. Nije bilo namjerno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 22:18   #67
Dulum je 1000 m2, a u hrvatskoj je u upotrebi ha = 10,000 m2, na osnovu čega se dozira sadnja, gnojidba, špricanja i slično.

Osim toga ne čitaš to samo ti, već i neki drugi ljudi koji neznaju što je dulum, shvaćaš ?

Pravila pristojnosti nalažu da se koriste mjerne jedinice koje svi razumiju, a ti se vrati u 1933 g. pa barataj dulumima.

I da, kad imaš 1 dulum, naravno da je super prodati i obraditi 1000 m 2 zemlje pune malina, no kad se radi o 10,000 m 2 nasada malina, onda to je potpuno smiješan odgovor "sve je osigurano", jer nemaš pojma što je recimo 20 tona, ili 20 tisuća kg malina u rodu sa 1 Ha. a to ti bere 20 ljudi.

Pa su te ljudi i pitali normalna pitanja, jel imaš osiguran otkup i prodaju, ljude koji beru i sl. Nisu ti to šljive, streseš , pa pobereš, misliš stvarno da ljudi znaju brat maline, pa kad ti seljo stisne malinu, i ona procuri , pa te kupac odjebe, jer su maline gnjecave. Ili još bolje, sve poberi na jedan kup pa sortiraj po posudicama, jer zašto bih ja kupio samo 200 gr malina, kad ti veliš ma ja prodajem na kile, a oni nek se snalaze.
Šta zaista misliš da ćeš sve prodati, kamo ćeš sa viškom, u šta ćeš ga pretvoriti, imaš opremu...itd.itd..itd...

Najlakše je lupit pitanje kak se sade maline i mi sad da pišemo referate.

Ljepo upotrebi prstiće i google, pa se educiraj malo prije.

Google ti isto zna odgovoriti dobrim odgovorima na suvisla pitanja.

Ma da, sve ti to znaš, jer je sve osigurano, bravo majstore, sretno s malinama.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 23:15   #68
Ono iči u proizvodnju na veliko a o proizvodnji učiti na forumu. Ono jesam ja lud ili....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 09:10   #69
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Dulum je 1000 m2, a u hrvatskoj je u upotrebi ha = 10,000 m2, na osnovu čega se dozira sadnja, gnojidba, špricanja i slično.

Osim toga ne čitaš to samo ti, već i neki drugi ljudi koji neznaju što je dulum, shvaćaš ?

Pravila pristojnosti nalažu da se koriste mjerne jedinice koje svi razumiju, a ti se vrati u 1933 g. pa barataj dulumima.

I da, kad imaš 1 dulum, naravno da je super prodati i obraditi 1000 m 2 zemlje pune malina, no kad se radi o 10,000 m 2 nasada malina, onda to je potpuno smiješan odgovor "sve je osigurano", jer nemaš pojma što je recimo 20 tona, ili 20 tisuća kg malina u rodu sa 1 Ha. a to ti bere 20 ljudi.

Pa su te ljudi i pitali normalna pitanja, jel imaš osiguran otkup i prodaju, ljude koji beru i sl. Nisu ti to šljive, streseš , pa pobereš, misliš stvarno da ljudi znaju brat maline, pa kad ti seljo stisne malinu, i ona procuri , pa te kupac odjebe, jer su maline gnjecave. Ili još bolje, sve poberi na jedan kup pa sortiraj po posudicama, jer zašto bih ja kupio samo 200 gr malina, kad ti veliš ma ja prodajem na kile, a oni nek se snalaze.
Šta zaista misliš da ćeš sve prodati, kamo ćeš sa viškom, u šta ćeš ga pretvoriti, imaš opremu...itd.itd..itd...

Najlakše je lupit pitanje kak se sade maline i mi sad da pišemo referate.

Ljepo upotrebi prstiće i google, pa se educiraj malo prije.

Google ti isto zna odgovoriti dobrim odgovorima na suvisla pitanja.

Ma da, sve ti to znaš, jer je sve osigurano, bravo majstore, sretno s malinama.
Vi ste stvarno nepismen gospodin,pa gdje sam ja napisao da želim posaditi hektar zemljišta o ćeme ti prićaš prvo pročitaj što sam napisao pa onda komentiraj.
lovric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 09:12   #70
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Oprosti, moja greška...pobrkao sam vrstu sadnica.
Na dulum ili hektar zemlje sadi se oko 1600 sadnica.
Ovo je sad točno.

Još jednom isprika za pogrešku. Nije bilo namjerno.
Hvala kolega.
lovric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 12:42   #71
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ono iči u proizvodnju na veliko a o proizvodnji učiti na forumu. Ono jesam ja lud ili....
Stvarno ne razumijem neke ljude,gdje ste vi pročitali u mom postu da ja hoću saditi na veliko?Ljudi prvo pročitajte post pa onda komentari.Ja sam lijepo zatražio par savjeta za to što bi ja htjeo saditi,pa ako ne želite pomoći ne morate se odmah praviti pametni " iči u proizvodnju na veliko a o proizvodnji učiti na forumu. Ono jesam ja lud ili.... "
Nigdje ja nisam napisao da želim ići u proizvodnju na veliko.
Lijepo sam napisao da ja hoću da posadim jedan dulum pa ako ne znate koliki je dulum onda ste vi ne informisani a stid vas pitati koliko je to.
Mene nije stid pitati ono što ne znam i zato sam zatrazio pomoć od ljudi koji znaju,a znam i ja da hoću na veliko saditi da mi onda treba stručni kadar za to.
lovric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 14:45   #72
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Stvarno ne razumijem neke ljude,gdje ste vi pročitali u mom postu da ja hoću saditi na veliko?Ljudi prvo pročitajte post pa onda komentari.Ja sam lijepo zatražio par savjeta za to što bi ja htjeo saditi,pa ako ne želite pomoći ne morate se odmah praviti pametni " iči u proizvodnju na veliko a o proizvodnji učiti na forumu. Ono jesam ja lud ili.... "
Nigdje ja nisam napisao da želim ići u proizvodnju na veliko.
Lijepo sam napisao da ja hoću da posadim jedan dulum pa ako ne znate koliki je dulum onda ste vi ne informisani a stid vas pitati koliko je to.
Mene nije stid pitati ono što ne znam i zato sam zatrazio pomoć od ljudi koji znaju,a znam i ja da hoću na veliko saditi da mi onda treba stručni kadar za to.
Ovo je lagano u kontradikciji sa prvim pitanjima. Pitao si koliko sadnica dolazi na dulum zemlje (hektar). To je već proizvodnja na veliko i s razlogom sam pitao imaš li osigurano tržište, radnu snagu za berbu i odgovarajući skladišni prostor. Ovisno o sorti i agrotehničkim mjerama pri uzgoju prinosi po hektaru kreću se od 8 do 12 tona. Pokušaj vizualizirati količinu od 8 tona malina. I nikako ne zaboraviti da je malina vrlo podložna kvarenju te se u najkraćem mogućem roku nakon berbe mora smjestiti u hladnjaču.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 14:48   #73
baš sam htjela pitati nije li dulum manji od hektara i našla ovo:

http://geodetnet.bloger.index.hr/pos.../14354416.aspx
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 14:53   #74
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
baš sam htjela pitati nije li dulum manji od hektara i našla ovo:

http://geodetnet.bloger.index.hr/pos.../14354416.aspx
Dobro da pitanja ne postavljaju na svahili jeziku.
Za greške u preračunavanju jedinica ne odgovaram.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 15:13   #75
Kao i sve kod nas uvijek neko pitanje za savjet završi kao sad ovo, pretvori se u neku raspravu.Ja neznam gdje vi živite i ako je kod vas dulum i hektar isto onda ništa me više ne zanima.
Hvala svima koji su htjeli da pomognu.
Pozz
lovric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 18:23   #76
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Kao i sve kod nas uvijek neko pitanje za savjet završi kao sad ovo, pretvori se u neku raspravu.Ja neznam gdje vi živite i ako je kod vas dulum i hektar isto onda ništa me više ne zanima.
Hvala svima koji su htjeli da pomognu.
Pozz
Da si napisao koliko kvadratnih metara ima ta tvoja površina bilo bi jednostavnije za odgovoriti.
Ovako se gnjavit sa dulumima, ralima, lancima...nema smisla.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 09:22   #77
I o čemu sam ja pisao ? A ovaj se zapalio ko fitilj
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 07:35   #78
Pozdrav svim malinoljupcima

Posadio sam na proljeće kakvih 20ak malina koje sam dobio od susjeda. Sada su neke od njih počele tjerati nove stabljike iz zemlje, pa se pitam dali da ihrežem ili ostavim da rastu uz glavnu stabljiku?
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 09:24   #79
Quote:
Buraz kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim malinoljupcima

Posadio sam na proljeće kakvih 20ak malina koje sam dobio od susjeda. Sada su neke od njih počele tjerati nove stabljike iz zemlje, pa se pitam dali da ihrežem ili ostavim da rastu uz glavnu stabljiku?
Odrezati do zemlje. Eventualno ostavi jedan najjači izboj.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 21:14   #80
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Odrezati do zemlje. Eventualno ostavi jedan najjači izboj.
A druge godine bu rodilo šta ????
Ostaviš najmanje dva- tri največa izbojka jer malina rodi na dvogodišnjim granama. Dakle ovogodišnju kad ostane bez ploda odrežeš do tla a ove dvije tri ostaviš da se što više razviju. Kad prerastu visinu od recimo 1,5-2 m odrežeš vrh da se razgrana na bočne grane koje ti druge daje plod....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.