Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2010., 15:20   #261
Ima li gdje u Zagrebu tijesta za kadaaif?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 00:34   #262
bilo na dolcu, polukat gdje tijesta prodaju, nekak mi se čini na lijevo
nisma tamo bila dosta dugo, pa možda više nema
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 12:18   #263
ma gdje se to za ustipke kaze lokumi ??

Quote:
Loulou kaže: Pogledaj post
Ćao, imam jednu molbu, da li znate kako se tačno prave lokumi, to je slično uštipcima? Volila bih ih napraviti, ali ne znam kako. I ako neko zna, nek mi malo precizira mjere, recimo pola kg brašna, jedno jaje i sl., jer nisam baš vješta. Hvala puno, puno.
to stvarno nikad nigdje nisam cula..praksimeti su ustipci..

ali lokumi su vocni zele uvaljan u secer u prahu..iliti ono sto se na engleskom zove turkish delight:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lokum
TigerLilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 15:21   #264
Quote:
TigerLilly kaže: Pogledaj post
to stvarno nikad nigdje nisam cula..praksimeti su ustipci..

ali lokumi su vocni zele uvaljan u secer u prahu..iliti ono sto se na engleskom zove turkish delight:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lokum

Ovo je sjajan primjer nepouzdanosti Wikipedije.
lokum je turski slatkiš zapravo suhi keks s lješnjacima ili bademima ili samo s maslacem ili maslom.
A ovo što na engleslom zovu *lokum* je ono što je na turskom *rahat lokum*ili kako smo mi poslavenili - ratluk.
A ime je došlo od riječi *rahat* - što je uživanje,spokojstvo,ugoda.
Lokumići su u Bosni i dijelu Srbije suhi kolačići od maslaca bršna ,meda ili šećera.

LOKUMIĆI BEZ JAJA
Ovi kolačići mogu se upotrijebiti tek nakon nekoliko dana. Zamijesiti tijesto od 1/4 kg šećera i 1/4 kg brašna, malo strugane kore od limuna i polašalice za čaj topljenog maslaca. Kad se tijesto dobro izmijesi, rastanjiti ga, jna dugačke uzane režnjeve, peći u namazanom kalupu i poslije nekoliko dana poslužiti.


ili: http://www.coolinarika.com/recept/bo...umi-sa-orasima

Zadnje uređivanje Dlapek : 21.02.2010. at 15:29.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 19:10   #265
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ovo je sjajan primjer nepouzdanosti Wikipedije.
lokum je turski slatkiš zapravo suhi keks s lješnjacima ili bademima ili samo s maslacem ili maslom.
A ovo što na engleslom zovu *lokum* je ono što je na turskom *rahat lokum*ili kako smo mi poslavenili - ratluk.
A ime je došlo od riječi *rahat* - što je uživanje,spokojstvo,ugoda.
Lokumići su u Bosni i dijelu Srbije suhi kolačići od maslaca bršna ,meda ili šećera.
ajd' molim te - tis me ucit..i sigurno mi ne moras objasnjavati sta znaci rahatluk
sigurno sam u zivotu pojela lokuma vise nego ti..i bas me zanima u kojem dijelu bosne se za suhe kolacice kaze lokum..zato sam i pitala..dajte mi molim vas recite u kojem kraju bosne za suhe kolacice govori lokum ??

Mozda se u srbiji tako zuvu suhi kolacici..nemam pojma..taj kulturni milje bas ne poznajem..



Na engleskom se lokum uopce nista ne zove....barem ne u engleskom engleskom (ne znam kako je u USA jer tamo nisam bila nikad u turskim restoranima)..ja to stvarno nikad nisam cula a bila sam cesto po turskim restoranima..ljudi uglavnom nece znati sta je lokum ali ce znati sta je turkish delight..i kad ih uvoze na kutiji uvijek napisu "turkish delight"
TigerLilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 12:21   #266
Quote:
TigerLilly kaže: Pogledaj post
ajd' molim te - tis me ucit..i sigurno mi ne moras objasnjavati sta znaci rahatluk
sigurno sam u zivotu pojela lokuma vise nego ti..i bas me zanima u kojem dijelu bosne se za suhe kolacice kaze lokum..zato sam i pitala..dajte mi molim vas recite u kojem kraju bosne za suhe kolacice govori lokum ??

Mozda se u srbiji tako zuvu suhi kolacici..nemam pojma..taj kulturni milje bas ne poznajem..



Na engleskom se lokum uopce nista ne zove....barem ne u engleskom engleskom (ne znam kako je u USA jer tamo nisam bila nikad u turskim restoranima)..ja to stvarno nikad nisam cula a bila sam cesto po turskim restoranima..ljudi uglavnom nece znati sta je lokum ali ce znati sta je turkish delight..i kad ih uvoze na kutiji uvijek napisu "turkish delight"
Tigrice,smanji doživljaj,draga.
Lokumčićima se u Bosni zovu kolačići bez jaja ,jako suhi i prhki.Također i u Turskoj.
To kako se na engleskom zove koja turska jestvina nije nikakva referenca ako razgovaramo o istočnjačkoj ili ,u ovom slučaju,bosanskoj kuhinji.
Lokumčiće sam jela u Bihaću,također i u Sarajevu.

http://www.coolinarika.com/recept/sl...kumi-moje-nane

http://www.recepti.co.ba/prikaz_recepta1000.html

http://www.on-a.info/vi-dom/recepti/bosanski-lokum.html

http://www.bosanskikuhar.ba/recept/lokumi/
etc...etc...

Zadnje uređivanje Dlapek : 22.02.2010. at 12:33.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 13:42   #267
suhi lokumi se u bosni prave u krajini sigurno, a mislim i u sarajevu s obzirom da ih Klas pravi. Mozda te ova slika podsjeti:
http://de.tinypic.com/r/20sb0nm/6


vrlo vrlo slicni shortbread keksicima ili kako bi ih vec covjek nazvao.
honey_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 09:54   #268
Nije mi baš jasno, pišete da se Lokumčićima u Bosni zovu kolačići bez jaja ,jako suhi i prhki.Također i u Turskoj.
A onda navodite recepte u kojima su jedan od prvih sastojaka jaja

pardon, jedan je bezjajni. Dakle, da li su lokumčići i lokumi isti kolač, idu li u njega jaja il ne idu, ajmo kad već ispravljate jedi druge jednu potpunu informaciju
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 11:09   #269
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Nije mi baš jasno, pišete da se Lokumčićima u Bosni zovu kolačići bez jaja ,jako suhi i prhki.Također i u Turskoj.
A onda navodite recepte u kojima su jedan od prvih sastojaka jaja

pardon, jedan je bezjajni. Dakle, da li su lokumčići i lokumi isti kolač, idu li u njega jaja il ne idu, ajmo kad već ispravljate jedi druge jednu potpunu informaciju
Trebali bi biti bez jaja i tada se najlakše umijese s *maslom* (to je mliječna mast od pretopljenog putra).
Varijante s jajima se lakše umijese jer maslac koji je manje masan teže poveže tijesto pa jaja pomažu.A i maslo je teško nabaviti jer industrijski maslac daje jako malo čiste mliječne masti.
A varijanti ima bezbroj.
Okus se ne mijenja jako bitno,ali meni su draži ovi bezjajni.
Netko je naveo da su jako slični shortbread keksićima.Istina.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 14:54   #270
mislim da u lokume ne idu jaja.

i ja ih zovem lokumi. na Klasovom pakovanju pise, ako me sjecanje ne vara, bosanski lokum.
honey_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 11:08   #271
Wink

Bosanski lokum - suhi, prhki, slatkis koji se obicno pravi od brasna, secera i maslaca otprlike, slicno kao vanilin kiflice.

[IMG][/IMG]

Rahat lokum je slatkis od vode, secera, ruzinog ulja, zelatine, kukuruznog skroba

[IMG][/IMG]

Lokumi (u Bosni) ili peksimeti (u Hercegovini) je slano tijesto, koje se pravi od brasna, jaja, praska za pecivo, jogurta ili kisele vode.

[IMG][/IMG]
mufnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 12:13   #272
Quote:
mufnica kaže: Pogledaj post
Bosanski lokum - suhi, prhki, slatkis koji se obicno pravi od brasna, secera i maslaca otprlike, slicno kao vanilin kiflice.

[IMG][/IMG]

Rahat lokum je slatkis od vode, secera, ruzinog ulja, zelatine, kukuruznog skroba

[IMG][/IMG]

Lokumi (u Bosni) ili peksimeti (u Hercegovini) je slano tijesto, koje se pravi od brasna, jaja, praska za pecivo, jogurta ili kisele vode.

[IMG][/IMG]
ovo slano tijesto su peksimeti a ne lokumi. Lokumi su isključivo ovi gore prhki keksići.
anushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 12:17   #273
Dakle, bosanski lokum - slatki kolačić, lokum u bosni - slano prženo tijesto. Super svaki dan sve razumljivije objašnjenje
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 12:30   #274
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Dakle, bosanski lokum - slatki kolačić, lokum u bosni - slano prženo tijesto. Super svaki dan sve razumljivije objašnjenje
Bosna i sve bosansko nije tu da se razumije

Mufnica je dobro objasnila i prikazala. U Bosni (a i u Hercegovini) sva se tri proizvoda nazivaju lokumom. Jedino se za rahat lokum kaže rahat lokum. Ova dva preostala lokuma su, dakle, lokum suhi kolač (ponavljam, meni najsličniji short breadu) i lokum za peksimet. Lokumom neki nazivaju i peksimet, što zavisi od kraja do kraja i od familije do familije. U mojoj familiji ne koristimo ni naziv lokum ni peksimet već uštipak

Mislim da je riječ lokum turskog porijekla ali ne znam što znači.

Zadnje uređivanje honey_b : 24.02.2010. at 12:36.
honey_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 14:39   #275
još o lokumima ... da ih barem volim

ali imam vremena za dokoličariti po internetu pa sam malo guglala ...

elem, kome se da, nek pročita članak na wikipedia (mada, ko još wikipediai vjeruje ). članak u dijelu pod Names objašnjava porijeklo riječi lokum (http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Delight) koja je preko turskog došla iz arapskog i znači otprilike 'zalogajčići', 'komadići'.

Meni je onda jasno sto se u Bosni nekoliko stvari istim imenom naziva
honey_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 20:09   #276
Ovi lokumi sa fotografije, mmmmmmmmmmmmmm davila sam se u tome kao mala, sad ih već dugo nisam vidjela nigdje
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 10:39   #277
Quote:
honey_b kaže: Pogledaj post
Bosna i sve bosansko nije tu da se razumije
U mojoj familiji ne koristimo ni naziv lokum ni peksimet već uštipak
a da pokrenemo novu disertaciju o ustipcima?
kod nas su "ustipci" tijesto samo od brasna, vode i soli, gusce ili rjedje, koje se vadi kasikom i pece u ulju na tavi.
"prevrta" je sve to isto, samo se izlije tijesto preko cijele povrsine tave, a "ustipci od hljeba" je tijesto od kojeg se podkuha hljeb - brasno, so, voda, kvasac, kad nakvasa, isto se vadi kasikom i pece u tavi
mufnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 14:00   #278
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Šareni burek je moj favorit !!!!!
A došo moj frend iz Bosne u Zgb na neki koncert i u trku na vlak uleti u neku pekarnicu pa drekne : Jedan burek!!!
S čim?
Pa ....s burekom!!!!!
BOSANSKI HAIKU

Deset, s lukom.
Ladno pivo.
Nema raje
na Baščaršiji.
Ko će platit moje meze?
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 23:40   #279
Znate na šta ja ludim... Kad kažu pita zeljanica a unutra špinat ili blitva
Pa prava zeljanica se pravi od slatkog zelja... Moji su iz Bosne i to znam..
__________________
"Always have a fun!"
mslm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.