Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2010., 09:24   #1
Agronomi u EU!?

Lijep pozdrav svima!

Htio bih postaviti ovaj topic i započeti temu o tome kakva su Vaša iskustva i da li netko zna kakva je situacija sa visoko školovanim ljudima, točnije sa diplomiranim inženjerima agronomije u zemljama koje su u EU ili su nedavno ušle u nju?
To me zanima jer iako na sreću u ovim vremenima kao takav imam posao, ali kao i većina iz naše stuke radim ono što se ponudilo i nekako se nadam da bi sređivanjem toga svega ulaskom u EU možda postojale veće šanse za odabrati nešto novo.
Između ostalog da li je točna jedna od stvari da svi poljoprivrednici sa više od cca 100 ha moraju imati zaposlenog agronoma i tako to...?
Hvala!
Niel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 23:25   #2
Čestitam na optimizmu!
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 15:36   #3
Smile

Ha ha!
To je zato što dolazi proljeće!
A kako vidim po broju komentara nije bas tako sunčano na zapadu!
Niel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 20:23   #4
I sama sam bila tako optimistična nakon faksa.
Sada se strukom bavim samo u slobodno vrijeme.
I mogu reći da to nije loša opcija.
Ipak nije tak crno, bar dok imamo ambiciju.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 18:59   #5
Quote:
Big momma kaže: Pogledaj post
I sama sam bila tako optimistična nakon faksa.
Sada se strukom bavim samo u slobodno vrijeme.
I mogu reći da to nije loša opcija.
Ipak nije tak crno, bar dok imamo ambiciju.
Kolege drage,
Baš nam se ne piše nešto dobro, eventualno, ako nemaš neku svoju zemlju, pa radiš za sebe i svoju obitelj, inače nas baš i ne cijene bar u RH. Npr. u poljoapotekama nas zapošljvaju samo zato što ih zakon prisiljava na to, a onda radiš ko trgovac, običan radnik (istovaraš gnojiva, zaštitna sredstva i.....)
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 15:20   #6
Ja da sam agronom, specializirao bih se za nešto ( recimo vinogradarstvo ,BigMomma) i onda bih samo to forsirao do kraja. Zakaj oni svi frajeri kaj idu po kletima i probavaju vino, imaju svoje Ime i Prezime, i poznati su stručnjaci u nečemu. Vjerujem da isto tako ima i majstora koji se bave recimo samo jarom pšenicom ( ima li toga ?) i majstor sve zna o tome.
Da nisam pao na glupim amandmanima na prijemnom davnih godina kad je Azra bila popularna i ja bih bio agronom sad.
A ovako sve moram pitati i čitati po raznim literaturama.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 15:26   #7
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ja da sam agronom, specializirao bih se za nešto ( recimo vinogradarstvo ,BigMomma) i onda bih samo to forsirao do kraja. Zakaj oni svi frajeri kaj idu po kletima i probavaju vino, imaju svoje Ime i Prezime, i poznati su stručnjaci u nečemu. Vjerujem da isto tako ima i majstora koji se bave recimo samo jarom pšenicom ( ima li toga ?) i majstor sve zna o tome.
Da nisam pao na glupim amandmanima na prijemnom davnih godina kad je Azra bila popularna i ja bih bio agronom sad.
A ovako sve moram pitati i čitati po raznim literaturama.
Ima, ali se kod nas ne uzgaja. Drže ju samo gdje je zima toliko jaka da ju ozima ne može pretrpjeti

I ja sam agronom, ratar i ako jedno znam, to je da od specijalizacije dok si mlad nema ništa. Možeš imati interese, hobije i volju, ali, moraš biti spreman raditi sve u struci (ako imaš sreće da radiš u struci ili da uopće radiš) da bi mooooožda jedan dan radio ono što baš voliš u agronomiji.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 18:58   #8
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ja da sam agronom, specializirao bih se za nešto ( recimo vinogradarstvo ,BigMomma) i onda bih samo to forsirao do kraja. Zakaj oni svi frajeri kaj idu po kletima i probavaju vino, imaju svoje Ime i Prezime, i poznati su stručnjaci u nečemu.
Pretpostavka da se čovjek za nešto specijalizira jest da se najprije zaposli u struci, gdje će imati priliku razviti svoja znanja/sposobnosti/vještine ili ima ideju čime se baviti (izvan radnog vremena, za varijantu kada ne radi u struci).
Osobno u struci ne radim, ali se "specijaliziram" na uzgoju kokoši hrvatica, izvan radnog vremena. Moglo bi se reći da već imam Ime i Prezime.
Ali, nemaju svi sreću zaposliti se u struci ili imati dobru (poduzetničku) ideju.
Sve u svemu, slažem se s izjavom.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 21:11   #9
Oživljavanje teme uz jedan članak sa kraja 2012.


http://www.glas-slavonije.hr/183498/...eme-studiranja

Zna li netko kakvo je stanje sa potražnjom agronoma na tržištu rada Švicarske te zemalja EU, prvenstveno Austrije i Njemačke?

Koliko je u navedenim državama cijenjena ova struka?

http://www.bls.gov/ooh/architecture-...-engineers.htm
Neznam koliko su ovi podatci za SAD točni ali ovdje se navodi prosječna plaća agronoma (i to prvostupnika) u iznosu od cca 407.000,00 Kuna godišnje :O

Zadnje uređivanje slvnc : 21.04.2014. at 21:40.
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 21:42   #10
Razmišljam nešto...najbolje bi bilo otići u USA, u Kolorado...Tamo bi sigurno našao posao a možda bi i firmu otvorio.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 21:57   #11
Navodi se da prosječna plaća agronoma u Nizozemskoj iznosi oko 28.500,00 Kuna godišnje... Ako netko pronađe neke zanimljive članke, informacije, ili još bolje, informaciju iz prve ruke neka slobodno napiše.
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 00:10   #12
Quote:
Niel1 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svima!

Htio bih postaviti ovaj topic i započeti temu o tome kakva su Vaša iskustva i da li netko zna kakva je situacija sa visoko školovanim ljudima, točnije sa diplomiranim inženjerima agronomije u zemljama koje su u EU ili su nedavno ušle u nju?
To me zanima jer iako na sreću u ovim vremenima kao takav imam posao, ali kao i većina iz naše stuke radim ono što se ponudilo i nekako se nadam da bi sređivanjem toga svega ulaskom u EU možda postojale veće šanse za odabrati nešto novo.
Između ostalog da li je točna jedna od stvari da svi poljoprivrednici sa više od cca 100 ha moraju imati zaposlenog agronoma i tako to...?
Hvala!
No, to o obaveznom zapošljavanju agronoma ako obrađuješ više od 100 ha nije istina, kao ni ono, da se ne smije klati svinje, koze, ovce i perad na domaćinstvu. Isto se može i govedo klat ako uredite prostorije po pravilniku, a i prodaja se može neometano vršit. Dakle. EU nije "monstrum" koji nešto zabranjuje, ali je potrebno raditi sve po propisima i voditi evidencije. Agronomi se slabo zaposljuju, puno bolje je sa veterinarima. Najčešće studiraju agronomiju oni, koji imaju sami neku svoju proizvodnju i potrebu za tim znanjem.
linch is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 17:24   #13
Kako je pak danas s potražnjom za agronomima? Ima li potražnje, ili i dalje služe ko istovarivači po PZovima?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.