Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2017., 20:33   #1
Bog i Hrvati

Bog i Hrvati! - krilatica Stranke prava koju je prigrlio Ante Starčević, a preko njega ušao u narod kao i u katoličku crkvu u Hrvata.

E sad, ne namjeravam na ovoj temi politizirati, nego mi je namjera prikazati vjerske implikacije te poruke.


Ne čudim da je narod neinformiran o nekim stvarima, ali sumnjam da katolički kler (barem dio) nije upoznat sa značenjem i implikacijama pokliča Bog i Hrvati
To je u biti modificirana krilatica Dio e popolo ( Bog i narod) od talijanskog filozofa i političara Giuseppea Mazzinia.

Poklič "Bog i Hrvati" je u stvari duboko antikršćanska, heretička poruka

Kada velika većina hrvatskih katolika (uključujući i kler) bez razmišljanja prihvaća i ponavlja ovu krilaticu, nisu ni svjesni što govore (tvrde).
Po ovom konceptu, Bog i narod se stavljaju u istu ravan, u neku vrstu simbioze. Narod ne može bez Boga, ali ni Bog ne može bez naroda (u našem slučaju Hrvata).
Oni postaju jedno, hoće reći da je Bog spušten na razinu naroda, čovjeka. Stvoritelj i stvorenje se izjednačavaju, postaju međusobno ovisni jedno o drugom, Bog više nije samostalni entitet nego je ovisno o svom stvorenju.
S druge strane, narod (u našem slučaju Hrvati) se dižu na božji nivo (hint: Lucifer),i na neki način postaju bog.

Po istom, Mazzinijevskoj filozofiji, i Srbi postaju "Nebeski narod" - kao i još neki drugi narodi(zadržavam se na našim prostorima)

Vođstvo katoličke crkve u Hrvatskoj ili ne shvaća (u boljem slučaju) problem što tu nastaje, pa ispada po onoj Isusovoj "Kad slijepac vodi slijepca)
ili shvaća (u lošijem scenariju) a ipak šuti, namjerno ne sprečavajući sjeme zla koji se već puno godine sije i truje ovaj narod.
U ovom drugom slučaju katolički kler je u službi Zla.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 20:50   #2
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
krilatica (...) u narod kao i u katoličku crkvu u Hrvata.
"što veći hrvat to veći katolik" iliti "po hrvatstvu se mjeri katoličanstvo"

Te zakazale, u mondeno doba nedobrodošle parole, ostale sve samo tenzijom nacionalizma, za kojeg se dan danas Katolička crkva nije odrekla. A zašto?, nije valjda KC pašu političke podjele unutar vjera čak i unutar vjere same KC.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:59   #3
Narod koji pati mora imat nešto za ublažiti svoju bol (mada to ne bi trebala biti uloga Boga, ali što je tu je)
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 22:48   #4
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Bog i Hrvati! - krilatica Stranke prava koju je prigrlio Ante Starčević, a preko njega ušao u narod kao i u katoličku crkvu u Hrvata.

E sad, ne namjeravam na ovoj temi politizirati, nego mi je namjera prikazati vjerske implikacije te poruke.


Ne čudim da je narod neinformiran o nekim stvarima, ali sumnjam da katolički kler (barem dio) nije upoznat sa značenjem i implikacijama pokliča Bog i Hrvati
To je u biti modificirana krilatica Dio e popolo ( Bog i narod) od talijanskog filozofa i političara Giuseppea Mazzinia.

Poklič "Bog i Hrvati" je u stvari duboko antikršćanska, heretička poruka

Kada velika većina hrvatskih katolika (uključujući i kler) bez razmišljanja prihvaća i ponavlja ovu krilaticu, nisu ni svjesni što govore (tvrde).
Po ovom konceptu, Bog i narod se stavljaju u istu ravan, u neku vrstu simbioze. Narod ne može bez Boga, ali ni Bog ne može bez naroda (u našem slučaju Hrvata).
Oni postaju jedno, hoće reći da je Bog spušten na razinu naroda, čovjeka. Stvoritelj i stvorenje se izjednačavaju, postaju međusobno ovisni jedno o drugom, Bog više nije samostalni entitet nego je ovisno o svom stvorenju.
S druge strane, narod (u našem slučaju Hrvati) se dižu na božji nivo (hint: Lucifer),i na neki način postaju bog.

Po istom, Mazzinijevskoj filozofiji, i Srbi postaju "Nebeski narod" - kao i još neki drugi narodi(zadržavam se na našim prostorima)

Vođstvo katoličke crkve u Hrvatskoj ili ne shvaća (u boljem slučaju) problem što tu nastaje, pa ispada po onoj Isusovoj "Kad slijepac vodi slijepca)
ili shvaća (u lošijem scenariju) a ipak šuti, namjerno ne sprečavajući sjeme zla koji se već puno godine sije i truje ovaj narod.
U ovom drugom slučaju katolički kler je u službi Zla.
Ne možeš tvrditi kako ovu krilaticu ili neku analognu njoj možemo interpretirati jednoznačno... na način koji si iznio.

Vjera može dati podstrek očuvanju vlastitog identiteta, kulturnih vrijednosti. Bog se pojavljuje kao zaštitnik malog, ugroženog naroda.

Druga je stvar što je u povijesnoj praksi nekada suptilna razlika između ugroženosti i vlastitog agresivnog nastupa i potčinjavanja još slabijih.

Na ljudima je da prepoznaju razliku koja postoji. Bog nije plemenski bog... ali prepoznaje kako pojedince, tako i zajednice.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 00:07   #5
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ne možeš tvrditi kako ovu krilaticu ili neku analognu njoj možemo interpretirati jednoznačno... na način koji si iznio.
O, itekako mogu, i to upravo zato što je tako sročena. Mazzini je svojevremeno jako dobro znao što želi postići sa svojim sloganom "Dio e popolo".
Za Starčevića več nisam toliko siguran, dal je to rabio sa istim namjerama ili samo iz pukog neznanja, U svakom slučaju, neznanje ga ne oslobađa konzekvenci - kako vjerskih, tako i političkih.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ne možeš tvrditi kako ovu krilaticu ili neku analognu njoj možemo interpretirati jednoznačno... na način koji si iznio.

Vjera može dati podstrek očuvanju vlastitog identiteta, kulturnih vrijednosti. Bog se pojavljuje kao zaštitnik malog, ugroženog naroda.
Slažem se, samo što se ovdje ne radi o Bogu kao zaštitniku malog, ugroženog naroda, nego se radi o simbiozi dva, duboko različitih entiteta. S teološkog aspekta to je teška hereza.
Ono što ti želiš naglasiti bi vrijedilo kada bi slogan glasio "Bog iznad Hrvata" ili nešto slično.
Recimo izraz "Majko božja, kraljice Hrvata" jest manje heretična, makar je isto nonsens i teološki neodrživ.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Druga je stvar što je u povijesnoj praksi nekada suptilna razlika između ugroženosti i vlastitog agresivnog nastupa i potčinjavanja još slabijih.
Ne bi volio da ova rasprava sklizne u političke vode. Ovakve izjave i duboko ukorijenovanje u nekom narodu jako lako prerastaju u ideologiju (što i jest bila namjera kod pokretača), po kojem je "moj narod poseban, dapače posebniji od drugih, pošto je sa nama Bog (kao partner) a sa njima nije".
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Na ljudima je da prepoznaju razliku koja postoji. Bog nije plemenski bog... ali prepoznaje kako pojedince, tako i zajednice.
Malo ljudi će ti to prepoznati. Oni će radije slušati svoje (vjerske) vođe i slijepo im vjerovati.

A te vođe (kako političke tako i vjerske) će to itekako znati iskoristiti, pa na kraju dobiješ klanje između "Nebeskog naroda" i "Boga i Hrvata".

To je Mazzini i njegove ideje koje tako lako padaju na plodno tlo. Naročito na ovim prostorima.


.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 00:19   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Narod koji pati mora imat nešto za ublažiti svoju bol (mada to ne bi trebala biti uloga Boga, ali što je tu je)
Evo da te sad priupitam dal je katolički kler narod koji pati, ti mi na to ne bi imao što odgovoriti, barem ne ti zdravo-bistar.

Tema je poprilično zahtjevna, autor navodi čak i "nebeski narod" zbog kojeg će se drugi cjepati jesmo li na zemlji ili na nebu i gdje smo ako nismo nigdje...
... odnosno, razumijemo li se mi živi dok pričamo ili nam treba svojta anđela da priča umjesto nas

?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 09:39   #7
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Evo da te sad priupitam dal je katolički kler narod koji pati
pati za zgradama od oniksa i skupim automobilima
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 23:28   #8
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
pati za zgradama od oniksa i skupim automobilima
Nije to što se pitalo. Jer, možeš li si zamisliti, moja baka '40 prošlog stoljeća, pravac 2.svjetski rat na ovim našim prostorima živa je posvjedočila i pritom slučajno preživjela... kad su domašnji okupatori katoličke vjere kamionima prolazili selima i pobijali sve koji nisu bili iste vjere... oni na kamionima su pjevali pjesme, orilo se "Bog i Hrvati", zbog tih krvavih stihova zamrlo se na pedeset godina... a ti, pitaš se danas jesu li imali blagoslov katoličke crkve, a ja ti kažem jesu, imali su, osim ono par katoličkih svećenika kojima se smučilo
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 01:03   #9
Sad sam ja bolji jer nisam u bog i hrvati klanu nego u bog i moja sekta klanu.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 17:07   #10
U svakom slučaju... odvratno? Kakve veze ima Bog više s hrvatima nego bilo kojim drugim narodom ilitiga kakve veze hrvati imaju s Bogom više od nekog drugog naroda? Čemu toliki ponos?
Silenzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 23:54   #11
Quote:
Silenzio kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju... odvratno? Kakve veze ima Bog više s hrvatima nego bilo kojim drugim narodom ilitiga kakve veze hrvati imaju s Bogom više od nekog drugog naroda? Čemu toliki ponos?
Ja mislim da je u pitanju ljubomora na Izrael koji je odabran od strane boga(prica tako ide).
Tako da ovaj koji je otvorio temu ustvari negira prirodu boga u kojeg vjeruje ,cijedi komarca i devu prozdire.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 17:10   #12
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Bog nije plemenski bog... ali prepoznaje kako pojedince, tako i zajednice.
Kako nije? Pa ušao je u lokalni promet kao plemenski bog tzv.jednog izabranog naroda.

Onda se nošen povijesnim prilikama i neprilikama pojavio na scenu njegov sin jer sam otac je plemenski bog jednog naroda pa je onda nezgodno da kao takav postane bog jednog drugog neizabranih plemena.

Kako bi se nazvala krađa božanstva iz opusa stranog plemena?

Onda su mnogi petljali sa sinom koji je tek tri stoljeća nakon vrlo okrutne smrti posao univezalnim junakom i dobio istu bit sa ocem tj. postao bog a malo kasnije se to isto vjerovanje pretvara u državnu religiju.

Tako je sin jednog još uvijek plemenskog lokalnog boga postao univerzalan bog zahvaljujući sustavnom djelovanju profi radnika njemu i sebi u korist.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 17:57   #13
Pravi Kršćanin se ne bi trebao poistovjećivati sa narodom,pisano je "nema više židov-grk,nema više rob-slobodnjak svi ste vi jedan u isusu kristu" dakle svi ste kršćani. Bog prema tome ne pozna Hrvate nego ljude. Starčević je bio zbunjena osoba po religijskom pitanju,kršćanstvo je opisivao kao negativnu pojavu u rimu tj. destruktivnu po rim,zagovarao je sekularizam a ujedno i boga. Mnogi sljedbenici Starčevića npr. Ustaše su se kleli u boga pred nožem,pištoljem i raspelom sa Pavelićem ko mesijom tj. ne da će slijediti krista nego njega i prihvaćali kaznu smrti od strane čovjeka jer je to bila prisega na smrt. Vatikan nikad nije priznao NDH. Hrvati su kršćani na papiru a u duši pogani,zazivaju se pod kršćanstvom ratnički bog ili vrhohvni predkršćanski bog koji je po biblijskom opisu vrag. Rijetko koji kršćanin je čitao ono u što bi trebao vjerovati,90% njih ne zna dubinu kršćanstva,samo površinski Oče naš i misno ponavljanje obreda. Mislim da uopće ne razmišljaju i ne razumiju Oče naš koji je sažeti prikaz vjere.

Zadnje uređivanje Detektor : 18.01.2017. at 18:10.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 20:25   #14
izreka "Bog i Hrvati" je simbol hrvatskog nacionalnog kulta , idolopoklonske religije koja se lažno predstavlja kao katoličko kršćanstvo. za njih su veći svetci Stepinac i Ivan Mertz nego Isus i Bog i svi ostali. Sve nove crkve se posvećuju spomenutoj dvojici ili Papi Ivanu Pavlu 2. kojega također smatraju sklonim hrvatskom nacionalnom pokretu. Nacionalizam i nacionalni kult je opasna vrsta idolopoklonstva , a naši ljudi to nikako da shvate. Za Isusa nema Židova i Grka , pa prema tome niti Hrvata.

Nažalost , ovo opasno idolopoklonstvo je uhvatilo korijena čak i među visokim crkvenim službenicima , i pitanje je tko će mu se suprostaviti. Ideologija nacionalizma je privlačna sa svojim šarenim zastavama , pjesmama , parolama i kao i svako drugo idolopoklonstvo lako privuče površne ljude plitkog uma.

Ima li u Hrvatskoj još pravih kršćana koji vjeruju u Krista a ne u "Boga i Hrvate" ?
kovelsberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:21   #15
Quote:
kovelsberg kaže: Pogledaj post

Ima li u Hrvatskoj još pravih kršćana koji vjeruju u Krista a ne u "Boga i Hrvate" ?
Pravi kršćani su velika manjina. Inače Katekizam Katoličke Crkve je jasan. Postoji samo narod božji.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:34   #16
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Bog i Hrvati! - krilatica Stranke prava koju je prigrlio Ante Starčević, a preko njega ušao u narod kao i u katoličku crkvu u Hrvata.

E sad, ne namjeravam na ovoj temi politizirati, nego mi je namjera prikazati vjerske implikacije te poruke.


Ne čudim da je narod neinformiran o nekim stvarima, ali sumnjam da katolički kler (barem dio) nije upoznat sa značenjem i implikacijama pokliča Bog i Hrvati
To je u biti modificirana krilatica Dio e popolo ( Bog i narod) od talijanskog filozofa i političara Giuseppea Mazzinia.

Poklič "Bog i Hrvati" je u stvari duboko antikršćanska, heretička poruka

Kada velika većina hrvatskih katolika (uključujući i kler) bez razmišljanja prihvaća i ponavlja ovu krilaticu, nisu ni svjesni što govore (tvrde).
Po ovom konceptu, Bog i narod se stavljaju u istu ravan, u neku vrstu simbioze. Narod ne može bez Boga, ali ni Bog ne može bez naroda (u našem slučaju Hrvata).
Oni postaju jedno, hoće reći da je Bog spušten na razinu naroda, čovjeka. Stvoritelj i stvorenje se izjednačavaju, postaju međusobno ovisni jedno o drugom, Bog više nije samostalni entitet nego je ovisno o svom stvorenju.
S druge strane, narod (u našem slučaju Hrvati) se dižu na božji nivo (hint: Lucifer),i na neki način postaju bog.

Po istom, Mazzinijevskoj filozofiji, i Srbi postaju "Nebeski narod" - kao i još neki drugi narodi(zadržavam se na našim prostorima)

Vođstvo katoličke crkve u Hrvatskoj ili ne shvaća (u boljem slučaju) problem što tu nastaje, pa ispada po onoj Isusovoj "Kad slijepac vodi slijepca)
ili shvaća (u lošijem scenariju) a ipak šuti, namjerno ne sprečavajući sjeme zla koji se već puno godine sije i truje ovaj narod.
U ovom drugom slučaju katolički kler je u službi Zla.
Skroz ti je promašena a čini mi se i zlonamjerna interpretacija.

Quote:
Neka nam se Austria ruga, ma neka pazi, da se kocka neokrene, neka pazi, da na nju ruglo nepadne. Narod hervatski sačuvao si je u svih nevoljah, koje nepravedno terpi od Austrie, još jedno neprocenjivo dobro, a to je: vera u Boga i u svoje desnice. Narod hervatski veruje, bez da mu itko kaže, da je providnost njemu, koji je tristagodišnje sužanjstvo Austrie preživio, njemu, koji se je u duhu keršćanskom za druge vazda žertvovao, lepu budućnost odredila; narod hervatski veruje, da tu budućnost, to poslanstvo, nebude odkaživati Austria, nego Bog i Hervati!
Umjesto Boga je moglo stajati i sudbina, karma, providnost, slučajnost, sasvim svejedno, smisao bi ostao isti, barem kod Starčevića, dok bi to tvoju interpretaciju učinilo potpuno besmislenom.
Berliner is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 00:06   #17
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
sad vidim da je problem sa shvaćanjem nečeg napisanog
što se može kad si podigao prezahtjevnu temu, oni će ti odgovarati katekizmom ili apokrifima, jedno te isto, a ti sam nikad od njih čuti iskrenu vjero su nacionalisti, izraz kojim se istovremeno uvrijede i uobraze, nikad ne pomisli s takvima ćeš na kraj, ostavi ih Harmagedonu
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 17:00   #18
Je li Bog Jahve iz Staroga/Novoga Zavjeta hrvatski Bog?
Luka 1,68 "Blagoslovljen Gospodin Bog Izraelov, što pohodi i otkupi narod svoj!
1 Kr 8,15 Reče on: "Neka je blagoslovljen Jahve, Bog Izraelov, koji je svojom rukom ispunio obećanje što ga na svoja usta dade ocu mome Davidu, rekavši:
2 Kr 14,25 On je dobio natrag izraelsko područje od Ulaza u Hamat do Mrtvoga mora, prema riječi koju je Jahve, Bog Izraelov, rekao preko sluge svoga Jone, sina Amitajeva, proroka iz Gat Hahefera.
1 Ljet 24,19 To je njihov red u službi kojim treba da idu u Jahvin Dom, po svom pravilu, primljenu od oca im Arona, kako mu je zapovjedio Jahve, Bog Izraelov.
2 Ljet 2,11 Dometnu još i ovo: "Neka je blagoslovljen Jahve, Bog Izraelov, koji je stvorio nebesa i zemlju. On je kralju Davidu dao mudra, pametna i umna sina koji će jedan dom graditi Jahvi, a drugi sebi da iz njega kraljuje.
2 Ljet 6,4 Reče on: "Neka je blagoslovljen Jahve, Bog Izraelov, koji svojom rukom ispuni obećanje što ga na svoja usta dade ocu mome Davidu, rekavši:
2 Ljet 13,5 Ne znate li da je Jahve, Bog Izraelov, predao Davidu kraljevstvo nad Izraelom zauvijek, njemu i njegovim sinovima, osoljenim savezom?
2 Ljet 34,26 A judejskome kralju, koji vas je poslao po Jahvin savjet, recite ovo: Ovako govori Jahve, Bog Izraelov: Riječi si čuo.
2 Mak 9,5 Ali Svevid, Gospodin Bog Izraelov, udari ga neizlječivom i nevidljivom bolešću. Čim je izgovorio onu riječ, spopade ga u crijevima nesnosna bol i strašne muke u utrobi.
1 Sam 1,17 Tada joj Eli odgovori ovako: "Pođi u miru! A Bog Izraelov neka ti ispuni molitvu kojom si ga molila."
1 Sam 20,12 Tada Jonatan reče Davidu: "Jahve, Bog Izraelov, neka mi bude svjedok! Ja ću iskušati svoga oca sutra u ovo doba. Ako bude dobro po Davida, a ja ne pošaljem k tebi da te obavijestim,
1 Sam 25,32 David odgovori Abigajili: "Neka je blagoslovljen Jahve, Bog Izraelov, koji te danas poslao meni u susret!
2 Sam 7,26 Neka se veliča tvoje ime zauvijek i neka se govori: Jahve nad vojskama jest Bog Izraelov, a dom sluge tvoga Davida neka stoji čvrsto pred tobom.
Br 16,9 Zar vam je malo što vas je Bog Izraelov izdvojio iz Izraelove zajednice da vas približi k sebi te da vršite službu u Jahvinu prebivalištu i da stojite pred zajednicom služeći joj?
Ez 44,2 I reče mi Jahve: "Ova će vrata biti zatvorena; neka se ne otvaraju i nitko neka ne ulazi na njih, jer ja, Jahve, Bog Izraelov, kroz njih prođoh - zato neka budu zatvorena.
Ezr 7,6 taj Ezra vrati se iz Babilona. Bio je književnik vješt Mojsijevu Zakonu, koji je dao Jahve, Bog Izraelov. Kako je ruka Jahve, Boga njegova, bila nad njim, kralj mu je dao sve što je tražio.
Iz 21,17 d mnogobrojnih strijelaca među hrabrim sinovima Kedrovim malo će ih ostati." Tako je govorio Jahve, Bog Izraelov. Protiv radovanja u nevrijeme
Iz 45,3 Dajem ti tajna blaga i skrivena bogatstva, da bi spoznao da sam ja Jahve koji te zovem po imenu, Bog Izraelov.
Iz 45,15 Doista ti si Bog skriveni, Bog Izraelov, Spasitelj.
Iz 52,12 Jer nećete izići u hitnji, niti ćete ići bježeći, jer će vam prethodnica biti Jahve, a zalaznica Bog Izraelov! Četvrta pjesma o Sluzi Jahvinu
Jdt 14,10 Tada Ahior, vidjevši što je sve učinio Bog Izraelov, povjerova čvrsto u Boga te se dade obrezati i tako bi pribrojen narodu Izraelovu.
Jr 7,21 Ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov: "Paljenicama dometnite još i klanice, i jedite meso.
Jr 9,14 ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov: Evo, nahranit ću narod ovaj pelinom i napojiti ga vodom zatrovanom.
Jr 16,9 Jer ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov: "Evo, učinit ću da s ovog mjesta i pred vašim očima i u ovim danima iščeznu poklici radosti i veselja i glasovi zaručnika i zaručnice.
Jr 23,2 Stoga ovako govori Jahve, Bog Izraelov, protiv pastira koji pasu narod moj: "Vi ste raspršili ovce moje, rastjerali ih, niste se brinuli za njih. Zato ću se ja sada pobrinuti za vas zbog zlodjela vaših - riječ je Jahvina.
Jr 24,5 Ovako govori Jahve, Bog Izraelov: "Kao na ove dobre smokve, tako ću milostivo pogledati na sužnje judejske koje sam s ovoga mjesta prognao u zemlju kaldejsku.
Jr 24,15 Ovako mi reče Jahve, Bog Izraelov: "Uzmi ovaj pehar vina iz moje ruke i napoji njime sve narode kojima ću te poslati.
Jr 27,21 Da, ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov, o posuđu koje preostade u Domu Jahvinu, u dvoru kralja judejskog, i u Jeruzalemu:
Jr 29,24 -(25) A Šemaji ćeš Nehelamcu poručiti: "Ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov: Ti si u svoje ime poslao pisma svemu narodu koji je u Jeruzalemu, i svećeniku Sefaniji, sinu Maasejinu, i svim ostalim svećenicima:
Jr 30,2 Ovako govori Jahve, Bog Izraelov: "Upiši u knjigu sve ove riječi koje ti govorim.
Jr 32,36 Ipak, ovako govori Jahve, Bog Izraelov, o tom gradu za koji vi velite da će od mača, gladi i kuge pasti u ruke kralju babilonskom:
Jr 33,4 Jer ovako govori Jahve, Bog Izraelov, o kućama ovoga grada i o dvorima kraljeva judejskih, porušenim zbog nasipa i mača,
Jr 34,13 Ovako govori Jahve, Bog Izraelov: "Ja sam sklopio Savez s ocima vašim u dan kada ih izvedoh iz Egipta, iz zemlje ropstva, govoreći:
Jr 42,9 te im reče: "Ovako govori Jahve, Bog Izraelov, kojemu ste me poslali da izlijem preda nj molbu vašu:
Jr 44,2 Ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov: "I sami vidjeste svu nesreću koju sam svalio na Jeruzalem i na sve gradove judejske: evo danas su to gomile ruševina, a u njima nitko više ne živi,
Jr 44,7 Zašto sami svaljujete na se tako golemu nesreću" - govori Jahve, Bog nad Vojskama, Bog Izraelov - "te sami do korijena istrebljujete iz Judeje sve muško i žensko, djecu i dojenčad, te vam ni ostatka ostati neće,
Jr 44,11 Zato ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov: "Evo, okrećem svoje lice vama, na nesreću vašu, da zatrem svu zemlju judejsku.
Jr 45,2 Ovako govori Jahve, Bog Izraelov, za tebe, Baruše:
Jr 48,1 8O Moabu. Ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov: "Jao brdu Nebu jer je opustošeno, postiđen je Kirjatajim i osvojen, tvrđa posramljena, razorena,
Jr 50,18 Zato ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov: "Evo, kaznit ću kralja babilonskoga i zemlju njegovu, kao što kaznih kralja asirskoga.
Jr 51,33 Jer ovako govori Jahve, Bog Izraelov: "Kći je babilonska kao gumno u vrijeme kad se po njem gazi; još malo, i doći će joj vrijeme žetve." Jahvina osveta
Mal 2,16 Jer ja mrzim otpuštanje žena - govori Jahve, Bog Izraelov - i onog koji nevjerom haljine svoje kalja - govori Jahve nad Vojskama! Poštujte dakle život svoj, ne budite nevjerni! Dan gospodnji
Post 33,20 podiže žrtvenik i nazva ga "El, Bog Izraelov". Osramoćena Dina
Ps 41,14 Blagoslovljen Jahve, Bog Izraelov, od vijeka do vijeka! Tako neka bude! Amen! PSALAM 42-43
Ps 68,36 Strašan je Bog iz svojega Svetišta. Bog Izraelov daje moć i silu narodu svojemu. Blagoslovljen Bog! PSALAM 69
Ps 72,18 Blagoslovljen Jahve, Bog Izraelov, koji jedini tvori čudesa!
Ps 106,48 Blagoslovljen Jahve, Bog Izraelov, od vijeka dovijeka! I sav narod neka kaže: "Amen! Aleluja!" PSALAM 107
Rut 2,12 Neka ti Jahve plati sve što si učinila i neka ti udijeli pravu nagradu Jahve, Bog Izraelov, kad si došla da se pod krila njegova skloniš!"
Suci 11,21 Jahve, Bog Izraelov, predade Sihona i svu njegovu vojsku u ruke Izraelu, koji ih porazi, te Izrael zaposjede svu zemlju Amorejaca koji nastavahu to područje.
Suci 11,23 I sada kad je Jahve, Bog Izraelov, protjerao Amorejce pred svojim narodom Izraelom, ti bi nas htio odagnati?
Iz svega ovoga možemo zaključiti kako se ne radi o nekom madžarskom ili hrvatskom božanstvu, nego baš o izraelskom božanstvu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 17:06   #19
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
[

Iz svega ovoga možemo zaključiti kako se ne radi o nekom madžarskom ili hrvatskom božanstvu, nego baš o izraelskom božanstvu.
A čudesni su "putevi Božji" kad od lokalnog, plemenskog nastaje univerzalno božanstvo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 17:10   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A čudesni su "putevi Božji" kad od lokalnog, plemenskog nastaje univerzalno božanstvo.
Zar nije pleme Hrvati ?A u bibliji je plemenski bog.

Jedino Nepoznati pocinje shvacati srz materije what s going on here !
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.