Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2017., 00:54   #21
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ništa. Znakovito ću šutjeti. Inače, Plantinga sebe smatra "kršćanskim filozofom". Iskreno, ja ne znam što je to kršćanski filozof i po čemu se razlikuje od nekršćanskog filozofa. Također mi je zanimljivo da se analitički filozofi određuju nasuprot "kontinentalnim" filozofima, ali ne i nasuprot "kršćanskim" filozofima. Sve mi to zvuči pomalo nesuvislo i dosadno.
A , čuj, šutjet ćeš kao što se i ovdje praviš nevješt da ne znaš što je verifikacionizam . ,a ja 1 sat pripremao temu

A to što je kolega Plantinga ''kršćanski filozof'' ne vidim nikakav problem nego veliku intelektualnu hrabrost.

A valjda se razlikuje od ostalih po tome što je to valjda vrst hrabrog outanja u akademskom svijetu.

Jer kako smo ti i ja već razgovarali a ti ponosno potvrdio , biti identificiran kao vjernik (kršćanin) danas u politici i akademskom svijetu graniči sa samoubojstvom ...kako ono scruton kaže a ti potvrdio ... ma to znači da ti više nikakav argument ne može pomoći od Borga nazvanog -ljevičarski etaloni

evo našao sam pa ću u sljedećem postu to dati
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 00:57   #22
Ako su vas identificirali kao konzervativca (tradicionalista, desničara,vjernika) nema vam pomoći

Ljevičari su uglavnom nejasni i magloviti.
Ali u jednoj stvari su savim jasni i u USA i UK i u Francuskoj i u Njemačkoj , a pretpostavljam i u cijelom svijetu.

Ako su vas identificirali kao konzervativca (tradicionalista, desničara,vjernika) više vam nikakav argument ne može pomoći. Vaši pogledi postaju beznačajni, vaš karakter diskreditiran,a vaša pojava u svijetu naziva se greškom.
Više niste suparnik s kojim se može polemizirati već zaraza koju treba zaustaviti. To je moje iskustvo i iskustvo svih desničara koje poznajem. U akademskom svijetu ljevičari i ljevičarski etaloni su norma. Ako je u akademskom svijetu vaša knjiga primjećena to je samo zato da je se recenzijom pošalje u smeće.

Međutim , to pod ljevičare postavlja strahovit teret da definiraju alternativu ili pravi put.
Ali oni ne nude nikakav pozitivan put već beskrajne zamorne tirade protiv svega i svačega , ...bilo da je to običan puk,ili običan moral ili političko rezoniranje.

Oni (Foucault ,Sartre, Hobsbawm,thompson, Žižek,Althuser, ,Lacan, Deluze Gailbraith, Dworkin,downhill ,habermas Gramsci,Said,Badiou ) postoje da promoviraju jednu jedinu dobrobit koja ne priznaje kritiku i ne priznaje kompromis. I ta dobrobit nudi iskupljenje svima koji ju zastupaju.
I koja je to dobrobit ? (cause).
Odgovor je na svakoj strani njihovih opsežnih djela.
Ništa . (nothing)


Roger Scruton
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 02:04   #23
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Naime jedan je filozof DOKAZAO i to onim što strogi Beljki traži -logikom i analitičkom filozofijom da je vjera u boga RACIONALNA.

Nadam se da se razumijemo .Nije on dokazao da bog postoji , to je naravno nemoguće.

nego se on poduhvatio zadataka da odgovori da li je vjera (vjerovanje) u boga RACIONALNA .

Ja tu knjigu imam uz sebe dok ti ovo pišem

.
Evo čitam šta pišeš i mislim se šta ovaj momak želi dokazati osim što slutim da želiš na neki način afirmirati duhovnost i skinuti sa nje ljagu bajkovitosti.

Dok svako duhovno učenje definitivno ima tu filozofsku dimenziju koja se odnosi na ontološka pitanja, smisao, moral, bitak itd bitna odrednica duhovnosti je njen krajnji cilj odnosno osobno iskustvo, samospoznaja ili prosvjetljenje koje je izvan uma i ne može se utrpati u riječi, jer nije u domeni intelekta.

U tom duhu svaka budala može lagati ili misliti da je samospoznata, kao što to može doista i biti. Nema načina da provjeriš, verificiraš, razlučiš da li je u pitanju istina, obmanjivanje ili samozavaravanje. Možeš samo takvom jednom liku vjerovati ili ne. Ne samo to, nego ni svoje vlastito iskustvo ne možeš kategorizirati.

Budući da se sve skupa spušta, nisko, ispod mogućnosti intelektualne provjere, na nivo pukog vjerovanja, Beljkijeva teza, koju kritiziraš stoga ima smisla:

Stvari koje su u sferi neprovjerivog i nedokazivog nisu suvisao predmet razumne rasprave vec bajki u kojima se moze vjerovati u bilo sto, tvrditi bilo sto i pricati bilo sto.



A što se tiče čvrstog dokaza da je vjera racionalna, možeš li ga iznijeti?
__________________

Zadnje uređivanje Cherie : 19.08.2017. at 02:28.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 10:17   #24
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post

A što se tiče čvrstog dokaza da je vjera racionalna, možeš li ga iznijeti?
(ovo što slijedi u zagradi ne računa mi se u duljinu upisa

Moj nikad dostignuti uzor po kratkoći i jasnoći pisanja je moj brat Baphomet. On kaže da je to zbog položaja njegovog Saturna negdje,ali kada sam ga pitao kako je došao do te ideje koju nigdje na netu nisam mogao naći nije mi odgovorio. )

A moj najstroži kritičar po dužini mojih upisa nick-nitko šesti preporučio mi je da pišem otprilike onoliko koliko je netko meni napisao.
Pokušat ću stoga pisati kako drugi hoće tj. kratko. Ali nastaviti ću pisati i kako ja hoću i smatram da treba pisati tj dugo i opširno ,jer cijenim kada meni netko tako piše, jer vidim da se čovjek trudi. 90% sadržaja ovog foruma je smeće zbog one-liner stila i razine pisanja.Dakle sada ću ti odgovoriti najprije kratko jer imam posla i rokove ,a kasnije sigurno i tebi i Sigmundu i drugima opširnije pa prati raspravu)

============================
Profesionalnom čuvenom filozofu Alvinu Plantigi trebalo je 270 stranica mukotrpnog probijanja kroz sve moguće prigovore koje će mu profesionalni skeptici poput Beljkija i Sigmunda uputiti da bi odgovorio i sebi i njima i nama da je vjera da postoji entitet koji je i osoba i koji je kreirao univerzum (i beljkija i sigmunda i mravac8 i keruma i nevu ) racionalna.

Nažalost to nije moguće dati u 2-3 rečenice jer kako je netko izvrsno rekao- knjige bi trebalo čitati onim tempom kojim su pisane

Dakle, najbolje bi bilo da ti pročitaš knjigu,ili napišeš nešto ukratko o sebi da svi shvatimo tko si jer je poznato da čovjek sve može reći o sebi na 1 stranici A4 i to se zove CV.
Pošto ni ti ni nitko ovdje (osim naravno inimitable parsifala ) neće pročitati knjigu , niti itko može opisati sebe jednom stranicom A4 teksta to slijedi ovo niže u zagradi ....

(To ne znači da ja neću dati neki destilat njegovog mukotrpnog istraživanja i kako je tekao proces ,ali to onda znači da će se psi razuma baciti na tu kost i mog mene i pokušati me rastrgati )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 19.08.2017. at 10:39.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 10:36   #25
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
A to što je kolega Plantinga ''kršćanski filozof'' ne vidim nikakav problem nego veliku intelektualnu hrabrost.
Pa, kad vidiš da je djelovao na katoličkom sveučilištu (Notre Dame) onda se ta hrabrost više ne čini tako velikom...Kao da bi bila potrebna velika hrabrost da neki filozof na npr. Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu bude apologet vjere, ili da se "outa" kao takav. Smiješno. Ja nisam ni rekao da je biti kršćanski filozof neki problem, nego mi je problematično to određenje kršćanskog filozofa prema nekršćanskom filozofu, te što to određenje podrazumijeva. Ja to ne znam. Je li to isto što i teologija? Čini se da u Plantinginom slučaju nije. Je li razlikovanje kršćanskog i nekršćanskog filozofa smislenije nego npr. razlikovanje katoličkog i nekatoličkog liječnika? (kod nas postoji i Hrvatsko katoličko liječničko društvo li nisam čuo da postoji kršćansko ili katoličko filozofsko društvo). Ili kršćanskog i nekršćanskog strojarskog inženjera, učitelja, pravnika...?
Ali, Meni je Plantinga zapravo zanimljiv i ne mislim da piše gluposti. Čuo sam i ranije dosta o njemu ali nisam nikad pročitao neku njegovu knjigu od početka do kraja. Pa ako hoćeš, možemo upriličiti i zajedničko čitanje kad završimo Eagletona.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 10:57   #26
Kako su kolega Plantinga i kolega parsifal neovisno došli do istog zaključka

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ja nisam ni rekao da je biti kršćanski filozof neki problem, nego mi je problematično to određenje kršćanskog filozofa prema nekršćanskom filozofu, te što to određenje podrazumijeva. Ja to ne znam. Je li to isto što i teologija? Čini se da u Plantinginom slučaju nije. Je li razlikovanje kršćanskog i nekršćanskog filozofa smislenije nego npr. razlikovanje katoličkog i nekatoličkog liječnika? ......
Ali, Meni je Plantinga zapravo zanimljiv i ne mislim da piše gluposti. Čuo sam i ranije dosta o njemu ali nisam nikad pročitao neku njegovu knjigu od početka do kraja. Pa ako hoćeš, možemo upriličiti i zajedničko čitanje kad završimo Eagletona.
Dobar upis

Znaš da sam jutros u 01 30 shvatio da postajem (ili sam postao dobar filozof i da jedva čekam da ti to priopćim na forumu.

Kada se prestaneš smijati evo ti dokaza kako sam SAMOSTALNO DOŠAO DO ISTOG OTKRIĆA KAO I PLANTINGA


Evo ti za početak moj poklon kojeg sam čitao jutros u 01 30
ne mogu dati link nego ukucaj u gugle Advice to Christian Philosophers Plantinga


To je mala pdf knjižica i njegov čuveni esej u kojem je preporučio ''kršćanskim filozofima '' kako se ponašati i djelovati u akademskom ozračju USA koje je nesklono i diskriminirajuć kao i ovaj forum kršćanima (I teistima).
Ja sam za to doznao tek sinoć i to je ono što Jung zove PODUDARNOST jer se divno uklapa u ovu temu

1. U eseju će ti Plantiga lijepo objasniti što on podrazumijeva pod tom etiketom 'kršćanski filozof'' i vidjet ćeš da to nije ništa na što bi čak i ti imao prigovor

2. A sada ono što se tiče mog novonaraslog samopouzdanja i umišljaja da postajem( dobar ) filozof

Dakle čitajući dok si ti spavao oko 01 30 sam sa zaprepaštenjem naišao u poglavlju II (strana 5 ) da se tu Plantinga obračunava sa Beljkijem i verifikacionizmom. Znaš to je ono što se ti praviš da ne znaš što je,a što Beljki nije ni odgovorio (tj dao kriterije i opravdanje za svoj verifikacionizam)

3. Dakle kolega Plantinga i ja smo NEOVISNO JEDAN OD DRUGOG došli do istih zaključaka o verifikacionizmu
Bravo parsifal :klap:

3a
Kolega Plantinga izvrsno je prorokovao da će onaj koji je optužen za verifikacionizam jedostavno šutjeti i praviti se grbav na optužbu, odnosno neće uopće dati kriterije i filozofsko opravdanje za svoj verifikacionizam (jer je verifikacionizam kao što sam pokazao samoporažavajući )

4. Moram priznati da je on ipak malo bolji filozof od mene i donosi u knjižici još ideja kako se obračunati sa tim posljednjim utočištem skeptičkih hulja

5. Ali o tome kasnije. Sada na posao . Imam rokove, a urednik( i računovođa) ne prašta
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 19.08.2017. at 11:19.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 11:01   #27
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post

Ali, Meni je Plantinga zapravo zanimljiv i ne mislim da piše gluposti. Čuo sam i ranije dosta o njemu ali nisam nikad pročitao neku njegovu knjigu od početka do kraja. Pa ako hoćeš, možemo upriličiti i zajedničko čitanje kad završimo Eagletona.
Ja sam sinoć čitajući o njemu (dok si ti spavao ) naučio da je ove godine postao dobitnik čuvene Templetonove nagrade i 1,4 miljuna dolara.
http://www.christianitytoday.com/new...-not-dead.html

Dakle Plantinga je uspio ono što se činilo nemoguće u akademskom ozračju vibre Beljki-Sigmund . Uspio je filozofskim alatima i mukotrpnim analitičkim radom (a ne opskurnostima o ocu sinu i PUHU svetom) dokazati da Bog nije mrtav i to progurati na studiju filozifije u USA
==

Nažalost, prva na popisu otvaranje tema i zajedničkog čitanja i to sam se obavezao i sebi i forumu je za mog mene najvažnija knjiga i mislilac na svijetu I AM THAT (snimke razgovora Nisargaddate Maharaja sa 105 zapadnjaka kao što su Beljki i Sigmund u njegovom domu u Bombaju a sve preko puta smrdljivog javnog wca
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 12:40   #28
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post




Profesionalnom čuvenom filozofu Alvinu Plantigi trebalo je 270 stranica mukotrpnog probijanja kroz sve moguće prigovore koje će mu profesionalni skeptici poput Beljkija i Sigmunda uputiti da bi odgovorio i sebi i njima i nama da je vjera da postoji entitet koji je i osoba i koji je kreirao univerzum (i beljkija i sigmunda i mravac8 i keruma i nevu ) racionalna.

Nažalost to nije moguće dati u 2-3 rečenice jer kako je netko izvrsno rekao- knjige bi trebalo čitati onim tempom kojim su pisane
Srećom jest. Evo ja sam u životu pročitala mnoge knjige koje nisu bile dostojne ni novaca ni vremena koje sam im posvetila. Budući ni jedno ni drugo ne volim rasipati uzela sam si blinkist aplikaciju za non-fictional books.

Netko pročita knjigu i onda je svede na desetak glavnih teza i svaku tezu objasni sažeto i jezgrovito. Tako da za vrijeme poslijepodnevne kafe recimo pročitam jedno tri knjige. Ako me šta zaintrigira i želim da mi autor priča na dugo i široko - amazon kindle i kupim i čitam na tabletu.

Ergo - svaka teza se da, ako je čovjek razumio, sažeti na dužinu teksta od pola A4 papira. A ako netko stvarno nešto razumije i usvojio je, kažu da može usred noći kad ga se probudi odmah iz sna sažeti razumjevano u 2 rečenice. A neki idu još i dalje i kažu ako je netko neku tezu zaista razumio može shvaćeno zapisati na poštansku marku. Što netko uspije sažetije objasniti ono što je shvatio tim je njegovo razumijevanje dublje ....



I tako ..... budući si i pismen i inteligentan i voljan pisati duge postove , možeš i na dugo kroz dva tri posta ili sažeto u 5 rečenica objasniti zašto je vjerovanje racionalno.

Zapravo bi bilo vrlo interesantno pročitati što imaš reći na temu racionalnosti vjere, jer se i filozofija, deep down kad se probiješ kroz šumu riječi i pročeprkaš zasniva inicijalno na nekoj vjeri koju dokazuje logičnim putem.

Pojednostavljeno - recimo idealizam je po definiciji: smjer koji smatra da je IDEJA u osnovi svega. Riječ smatranje se slobodno može zamijeniti sa riječju vjerovanje. Jer da je dokazljivo i stvarno logički neprobojivo i neoborivo ne bi postojai toliki smjerovi u filozofiji ....
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:34   #29
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Srećom jest. Evo ja sam u životu pročitala mnoge knjige koje nisu bile dostojne ni novaca ni vremena koje sam im posvetila. Budući ni jedno ni drugo ne volim rasipati uzela sam si blinkist aplikaciju za non-fictional books.
Upravo sam je downloadirao.
Ali da li ti doista plaćaš oko 10 e mjesečno jer inače ne daju ništa otvoriti

Quote:
Netko pročita knjigu i onda je svede na desetak glavnih teza i svaku tezu objasni sažeto i jezgrovito. Tako da za vrijeme poslijepodnevne kafe recimo pročitam jedno tri knjige. Ako me šta zaintrigira i želim da mi autor priča na dugo i široko - amazon kindle i kupim i čitam na tabletu.
To me podsjeća na ono od vudi alena.
upisao sam se na tečaj brzog čitanja i pročitao rat i mir za 1 sat.
radi se o ratu i rusima

Quote:
Ergo - svaka teza se da, ako je čovjek razumio, sažeti na dužinu teksta od pola A4 papira. A ako netko stvarno nešto razumije i usvojio je, kažu da može usred noći kad ga se probudi odmah iz sna sažeti razumjevano u 2 rečenice. A neki idu još i dalje i kažu ako je netko neku tezu zaista razumio može shvaćeno zapisati na poštansku marku. Što netko uspije sažetije objasniti ono što je shvatio tim je njegovo razumijevanje dublje ....
Slažem se i htio sam otvoriti temu -Objasni knjigu ili ideju u 2 rečenice.
Isus je tu izvrstan primjer .On je cijelu bibliju sveo na 2 rečenice. ljubi boga i ljubi drugoga kao samog sebe .

Međutim stvari nisu tako jednostavne i nešto meni tu smrdi i liči na onu Ošovu bazu koja ide nekako ovako

Kupite knjigu koja vas za samo 10 minuta nauči strpljenju

Osim toga čitanje je gušt sam po sebi i meditacija je sam po sebi.





Quote:
I tako ..... budući si i pismen i inteligentan i voljan pisati duge postove , možeš i na dugo kroz dva tri posta ili sažeto u 5 rečenica objasniti zašto je vjerovanje racionalno.
ma mislio sam ja napisati njegov zaključak ali mislim da si opet u problemu jer se njegov zaključak zasniva na čuvenom filozofskom problemu o kojem malo ljudi zna išta više.
On se zove - problem of other minds.
Pokušat ću ti ga sebi i drugima UKRATKO prenijeti ali to nije tako lako kako se čini. Jer fora filozofije je da stvari nisu tako lake kako se čine.

Evo odgovori ti npr. što znaš (bez guglanja !) kako bi izrazila razliku između ZNANJA i dobrog vjerovanja.
Npr ti vjeruješ puno toga o meni ali ništa SIGURNO o meni ne znaš (nit ja o tebi)
Ali nismo bitni ti ni ja nego treba filozofskim izjavama i finim zaključcima izraziti tu finu razliku.
Znan ja tebe. ti ćeš reć da je to dosadna filozfija i da je važna vibra i filing .
Hebiga u tom duhu nećeš skužit destilat od 270 stranica knjige koji ću dat u idućem postu.

===
Dakle problem of other minds ide ovako otprilike

ja opažam sasvim jasno kako sam svjestan i svjestan sam da sam pametan,lijep, duhovit, pošten ,osjećajan i da pišem ruhom finog stila i k tome sam i skroman (ima još toga ali moram se negdje skromno zaustavit )

Ali mogu li ja racionalno vjerovati da postoji još ljudi kao što sam ja ?
I kako ću to sigurno znat.
Znam ljudski izgled ali kako da znam osjećaš li ti bol kao i ja

I je li meni racionalno vjerovati da si ti u principu biće slično mom meni
ili je racionalnije vjerovat da si android ili vanzemaljka

je li racionalno vjerovat da je ono što je stvorilo uši i oko i srce(emocije) zna što je sluh i vid i sreća i ljubav

je li racionalno vjerovat da ako mi se forumaši obraćaju preko foruma da su i oni bića slična meni i mogu peškat moje duboke misli i šta im ja ovo sve trkeljan ...



e u knjizi GOD AND OTHER MINDS Plantinga u poglavlju 3 od 187 do 270 stranica razmatra čuveno filozofsko pitanje ''drugih umova''(other minds)

i na kraju zaključuje ono što si ti htjela a ja ću to objaviti u sljedećm postu fino i ukratko
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:44   #30
Kako su se parsifal i Sigmund našli u istoj racionalnoj barci u mraku na pučini

Plantinga nakon 270 stranice obračuna i hrvanja sa Beljkijima i Sigmundima i ostalim skeptičkim filozofskim demonima zakjučuje:

If my belief in other minds is rational , so is my belief in God. But obviously the former is rational ;so, therefore, is the latter.

A evo i prijevoda za našu kolegicu mravac8 :

Ako je moje vjerovanje u druge umove racionalno, onda je i moja vjera u Boga. Očigledno je prvo racionalno,pa,zato, je i zadnje.


===
Eto rješenja , a mi lutali morima bez orjentira ,jer je Sigmund vjerovao da je iracionalno vjerovat u gospon Boga i pomoć zvijezda

ali kapetan Plantinga nakon mnoštva logičkih operatora kaže da je vjerovanje u boga i druge umove u ISTOM EPISTEMOLOŠKOM ČAMCU (sic!) i ako je ijedno od tog dvoje racionalno onda je i drugo
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 00:59   #31
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Upravo sam je downloadirao.
Ali da li ti doista plaćaš oko 10 e mjesečno jer inače ne daju ništa otvoriti
Imali su neku ponudu 350 kuna za godinu dana pa sam to uzela.

Quote:
To me podsjeća na ono od vudi alena.
upisao sam se na tečaj brzog čitanja i pročitao rat i mir za 1 sat.
radi se o ratu i rusima
funny .... nemaš ti problem prenijet nešto jezgrovitio ako ti se da.






Quote:
Evo odgovori ti npr. što znaš (bez guglanja !) kako bi izrazila razliku između ZNANJA i dobrog vjerovanja.
Znanje se zasniva na provjerenim činjenicama, dokazima i neosporivim u praksi opetovano potvđenim istinama, vjerovanje na zamišljenim svojim ili na slijepom prihvaćanju tuđih koncepata.




Quote:
Dakle problem of other minds ide ovako otprilike

ja opažam sasvim jasno kako sam svjestan i svjestan sam da sam pametan,lijep, duhovit, pošten ,osjećajan i da pišem ruhom finog stila i k tome sam i skroman (ima još toga ali moram se negdje skromno zaustavit )

Ali mogu li ja racionalno vjerovati da postoji još ljudi kao što sam ja ?
I kako ću to sigurno znat.
Znam ljudski izgled ali kako da znam osjećaš li ti bol kao i ja

I je li meni racionalno vjerovati da si ti u principu biće slično mom meni
ili je racionalnije vjerovat da si android ili vanzemaljka

je li racionalno vjerovat da je ono što je stvorilo uši i oko i srce(emocije) zna što je sluh i vid i sreća i ljubav

je li racionalno vjerovat da ako mi se forumaši obraćaju preko foruma da su i oni bića slična meni i mogu peškat moje duboke misli i šta im ja ovo sve trkeljan ...
Ok, za sada zvuči kao ocamova britva ....


Quote:
i na kraju zaključuje ono što si ti htjela a ja ću to objaviti u sljedećm postu fino i ukratko
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 01:30   #32
racionalno je od sigmunda što je pogrešno vjerovao da je vjera u boga iracionalna

Za Sigmunda će biti zanimljivo ovo da ga ipak malo utješimo kako njegov pogrešni stav da vjera u boga nije racionalna , nije bez rezona i racia.

Naime ,Plantinga u knjizi God and other minds u prvom poglavlju priznaje nakon analize teističke (naturalne teologije) da se ne može iz teologije dobiti zadovoljavajući odgovor na pitanje koje nas muči- Je li racionalno vjerovati u boga.

To je intelektualno pošteno od Plantinge koji je i teist i još specifičnije kršćanin.
Dakle analitički filozof (ali istovremeno kršćanin Plantinga) daje prednost svojoj filozofskoj analizi i operatorima razuma i logike nad svojom teologijom

To je mom meni impresivno ,a valjda će i Sigmundu biti

==
U drugom dijelu Plantinga analizira odgovore naturalne Ateologije (priprosto bi se reklo ateistički prigovori ) i zaključuje da ni oni ne mogu dokazati da je vjera iracionalna

Uz put on tu demonstrira racionalnu i filozofsku ČUVENU obranu na čuveni prigovor Bogu o postojanju zla u svijetu.
Ukratko , Plantinga je kao božji advokat dao obranu iz slobodne volje kao zadovoljavajući odgovor na čuveni problem zla .
Taj odgovor i obrana još nije osporena pa Bog može odahnuti da ga neće opet strpati u pritvor
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 01:56   #33
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Plantinga nakon 270 stranice obračuna i hrvanja sa Beljkijima i Sigmundima i ostalim skeptičkim filozofskim demonima zakjučuje:

If my belief in other minds is rational , so is my belief in God. But obviously the former is rational ;so, therefore, is the latter.

A evo i prijevoda za našu kolegicu mravac8 :

Ako je moje vjerovanje u druge umove racionalno, onda je i moja vjera u Boga. Očigledno je prvo racionalno,pa,zato, je i zadnje.


===
Eto rješenja , a mi lutali morima bez orjentira ,jer je Sigmund vjerovao da je iracionalno vjerovat u gospon Boga i pomoć zvijezda

ali kapetan Plantinga nakon mnoštva logičkih operatora kaže da je vjerovanje u boga i druge umove u ISTOM EPISTEMOLOŠKOM ČAMCU (sic!) i ako je ijedno od tog dvoje racionalno onda je i drugo

Žao mi je ali ne zvuči suvislo. Radovala sam se ... Pitanje vjere i nevjere me dosta okupira ....

Ali eto malo, gotovo ništa ne znam o kršćanskoj filozofiji pa onda prije nego što bilo što zaključim reci mi što kršćanska filozofija kaže tko je Bog jel osoba ima li atribute, kvalitete, miljenike ..... . A što kaže da je um, kako ga definira.

Jer mogao je lik slobodno reći da ako je racionalno vjerovati u postojanje uma u drugim ljudima racionalno je vjerovati i u jednoroga.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 09:07   #34
Zašto duovnjače vole jednoroga, a ne vole matematiku i filozofiju?

Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Žao mi je ali ne zvuči suvislo. Radovala sam se ... Pitanje vjere i nevjere me dosta okupira ....
Hebiga , Plantinga je postupio čisto filozofski i kao Šerlok Holmes. Ispitao je sve mogućnosti ,odbacio čak i kršćansku teologiju(svaka mu čast ) iako je kršćanin i ono što je preostalo , ma kakvo bilo -je istinito.

A to što se tebi ''ne sviđa '' ja bih rekao da je zato što si ti prvenstveno žena i duovnjača a tek onda filozof. Jer za žene, a osobito duovnjače je važan filing,vibra, leptirići i ''osjećati se dobro.''
Ali kako je jedan mudrac rekao :'' Postignuća u ''duovnosti'' ( a ja bih dodao osobito u filozofiji) nemaju puno veze sa ''osjećati se dobro ''.

Quote:

Ali eto malo, gotovo ništa ne znam o kršćanskoj filozofiji pa onda prije nego što bilo što zaključim reci mi što kršćanska filozofija kaže tko je Bog jel osoba ima li atribute, kvalitete, miljenike ..... . A što kaže da je um, kako ga definira.
Ne znam je li me zahebavaš ili ozbiljno misliš,ali ako si rođena i odrasla ovdje onda htjela ili ne htjela znaš puno više o kršćanskoj filozofiji nego o hinduizmu ili bilo kojoj drugoj religiji i ne znam zašto sam ti ja potreban

Quote:

Jer mogao je lik slobodno reći da ako je racionalno vjerovati u postojanje uma u drugim ljudima racionalno je vjerovati i u jednoroga.
E vidiš nije to mogao reći jer je on filozof i živi od toga i ako ga uhvate u elementarnim pogreškama ismijat će ga i dobit će otkaz kao profesor jer pada na elementarnim filozofskim pogreškama.Filozofija traži točnost i analiziranje logičkih sudova i tvrdnji , a to je baš ono što ženama i duovnjačama baš i ne ide.

Jer nije slučajno da tvrdoglave brojke pokazuju da žene imaju slabe rezultate (u odnosu na muškarce) u matematici i šahu ( ja bih dodao i u filozofiji jer nema velikih žena filozofa) tj baš onamo gdje se traži ta dosadna točnost i analiza ,a ne emocionalna inteligencija tj. vibra i filing i ''osjećati se dobro'' .

Dakle, imaš za domaći rad zadatak ustanoviti što je u tvom pitanju i zaključku logička pogreška i da svoj domaći rad prezentiraš javnosti.

A ako želiš možeš se i ti i bilo tko drugi pozabaviti još jednom zanimljivošću koju mi je Plantinga otkrio.

Jesi li primijetila i jeste li primijetili da je apsurdno pitati i nitko se u biti ne pita i u filozofiji se to ne istražuje

Zašto postoji Bog ?

naime,
važno je filozofsko pitanje zašto postoji nešto a ne ništa a apsurdno je pitanje
Zašto postoji gospon Bog pa se ono ne ''rudari''.

Dakle što tvoja analiza i vibra kaže zašto se ne pitamo- Zašto postoji Bog
a sasvim je legitimno pitati se - Postoji li Bog ?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 11:11   #35
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
To je mom meni impresivno ,a valjda će i Sigmundu biti
Meni nije nimalo, ali, kažem, nisam čitao primarnu literaturu pa...

P.S. Inače mi je najbolji uvod u religiju s filozofskog aspekta i u te stvari na granici filzofije i teologije bila jedna knjiga Leszeka Kolakowskog, ali se sada nikako ne mogu sjetiti kako se zvala. Pokušao sam i guglati i ne mogu ju naći. Našao sam neku njegovu knjižicu "Religija", ali to nije to.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 11:27   #36
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Hebiga , Plantinga je postupio čisto filozofski i kao Šerlok Holmes. Ispitao je sve mogućnosti ,odbacio čak i kršćansku teologiju(svaka mu čast ) iako je kršćanin i ono što je preostalo , ma kakvo bilo -je istinito.

A to što se tebi ''ne sviđa '' ja bih rekao da je zato što si ti prvenstveno žena i duovnjača a tek onda filozof. Jer za žene, a osobito duovnjače je važan filing,vibra, leptirići i ''osjećati se dobro.''
Ali kako je jedan mudrac rekao :'' Postignuća u ''duovnosti'' ( a ja bih dodao osobito u filozofiji) nemaju puno veze sa ''osjećati se dobro ''.
Možda je to, a možda ti nisi objasnio.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 11:31   #37
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Meni nije nimalo, ali, kažem, nisam čitao primarnu literaturu pa...

P.S. Inače mi je najbolji uvod u religiju s filozofskog aspekta i u te stvari na granici filzofije i teologije bila jedna knjiga Leszeka Kolakowskog, ali se sada nikako ne mogu sjetiti kako se zvala. Pokušao sam i guglati i ne mogu ju naći. Našao sam neku njegovu knjižicu "Religija", ali to nije to.
Evo me u zavičaju i daleko sam od civilizacije na nečem što je kao otok i pakujem se za povratak u civilizaciju.
U ovom dijelu moje biblioteke imam 2 tisuće knjiga ( 800 je u stanu u civilizaciji) i znam da imam tu knjigu i sada me uz pakovanje Sigmund postavio na kušnje traganja za knjigama (a nije teško žabu knjigoljupca natjerat na skok u vodu )

nakon 5 minuta nađoh je

Lešek Kolakovski Religija (bigz 1987 ) 253 stranice tvrdi uvez

Ako nema BOga o bogu đavolu grehu i ostalim brigama tzv filosofije religije.


ali ima on još jednu malu knjižicu tanku pa ne znam na koju ustvari misliš
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 11:35   #38
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
nakon 5 minuta nađoh je

Lešek Kolakovski Religija (bigz 1987 ) 253 stranice tvrdi uvez

Ako nema BOga o bogu đavolu grehu i ostalim brigama tzv filosofije religije.


ali ima on još jednu malu knjižicu tanku pa ne znam na koju ustvari misliš
Da, da, bit će da je to ova tvoja. A guglajući sam našao samo neku manju od 60-ak stranica s istim naslovom. Ne znam je li to neke skraćena verzija ove prve? Uglavnom, to preporučam svakome tko se želi maknuti dalje od Dawkinsa. Sjećam se da sam iz te knjige prvi put naučio što je "teodiceja".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 11:36   #39
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

Jesi li primijetila i jeste li primijetili da je apsurdno pitati i nitko se u biti ne pita i u filozofiji se to ne istražuje

Zašto postoji Bog ?

naime,
važno je filozofsko pitanje zašto postoji nešto a ne ništa a apsurdno je pitanje
Vjerojatno zato što su vjernici tako odgojeni da vjeruju dogmama i da se ne pitaju. Bog postoji i točka, nemaš tu što pitati.

Oni koji ne vjeruju u Boga ne mogu se pitati *zašto postoji Bog* (kako bi bilo da se oni koji ne vjeruju u vile pitaju zašto postoje vile?!) ali se pitaju zašto ljudi vjeruju da postoji Bog.

Međutim, ja osobno nisam našla na odgovor koji bi smatrala ispravnim.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 11:45   #40
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Oni koji ne vjeruju u Boga ne mogu se pitati *zašto postoji Bog* ..
Eto vidite da naša mravac8 daje iste odgovore kao Plantinga :klap: pa neka addx i nitko drugi pucaju od zavisti !

međutim plantinga odgovara i na dalje :

zašto je vjerniku apsurdno pitati se -Zašto postoji bog

pa ako netko hoće identično razmišljati kao Plantinga neka pokuša i osvojit će 1,4 miljuna dolara kao i on

a ja ću verificirati da je vaš odgovor točan
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.