Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2017., 14:47   #1
Forex broker traži OIB

Pozdrav,

Dobio email od svoje inozemne Forex brokerske kuće da im dostavim svoj OIB zbog njihovog usklađenja sa nekim regulativama.
Zvao sam info telefon porezne i pitam ih tko iz inozemstva zakonom može tražiti i dobiti moj OIB. Kažu da to nije zakonom propisano, tj. da u zakonu ne stoji tko smije dobiti nečiji broj OIB-a, a tko nesmije dobiti.
I što sad uraditi?
Mogu se pozvati na hrvatski zakon o OIBu i lijepo ga u PDFu priložiti brokeru (briga me što neće znati hrvatski) i kao kazati da prema zakonu ja nemoram njima dati OIB jer to u zakonu nigdje niti ne piše.
Iako, jasno mi je da je OIB tajan podatak, tj. iako netko ima sam OIB kao N-znamenkasti broj, on i dalje nemože pristupiti samim podacima koji stoje iza tog OIB-a. Ali svejedno, što ne treba dati i ako ne treba, niti neću dati.

Baš me zanima jel netko ovih dana dobio sličan zahtjev od svojeg brokera i kako je postupio?
Pozdrav
marko1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 12:24   #2
Quote:
marko1977 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Dobio email od svoje inozemne Forex brokerske kuće da im dostavim svoj OIB zbog njihovog usklađenja sa nekim regulativama.
Ovo je ključni pojam u cijelom postu. Nije bitno o kojoj se zemlji radi, ali radi primjera nazovimo je Republika Kenija.

Quote:
marko1977 kaže: Pogledaj post
Zvao sam info telefon porezne i pitam ih tko iz inozemstva zakonom može tražiti i dobiti moj OIB. Kažu da to nije zakonom propisano, tj. da u zakonu ne stoji tko smije dobiti nečiji broj OIB-a, a tko nesmije dobiti.
Pitao si hrvatsku poreznu upravu kaj smije raditi broker iz Republike Kenije?


Quote:
marko1977 kaže: Pogledaj post
Mogu se pozvati na hrvatski zakon o OIBu i lijepo ga u PDFu priložiti brokeru (briga me što neće znati hrvatski) i kao kazati da prema zakonu ja nemoram njima dati OIB jer to u zakonu nigdje niti ne piše.
Brokere i sve ostale firme iz Republike Kenije boli ona stvar za hrvatski zakon. Kad si odlučio koristiti njihove usluge, pristao si na to da će oni raditi po kenijskim zakonima.

Naravno da im ne moraš dati informacije koje ne želiš, ali u tom slučaju se možeš oprostit od svog novca.
komunista is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 15:49   #3
Ako ne daš OIB; jednostavno će ti zatvoriti račun i isplatiti novac nazad.

Kako kolega kaže, hrvatski zakon je nebitan za brokera koji je iz npr. Cipra ili Engleske.
Andy Granatelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 16:44   #4
oni te ne traže oib nego porezni broj. To je uobičajeno ako tvoja zemlja spada u istu jurisdikciju kao broker. Npr Britanija i Hrvatska spadaju u istu jurisdikciju (još uvijek formalno usprkos brexitu). Zakon to nalaže većini brokera
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 18:37   #5
Ja bih se nadovezao na ovu temu. naime, nisam još radio na ovaj način trgovanja online... da ne duljim. Agencija za trgovanje (forex i fx tržište) je u pitanju i traže me skeniranu osobnu, izvod za račun iz banke (ili neki račun koji glasi na moje ime) i skeniranu karticu koju ću koristiti - treba biti potpisana, rekli su da prekrijem na prednjoj strani one brojeve u sredini, a na stražnjoj ona zadnja 3 broja.
Zanima me jel to inače pravilo kada se želi koristiti aplikacije od takvih agencija ili mogu biti neke malverzacije s podacima?
Registrirani su u Londonu
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 19:36   #6
Quote:
marko1977 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Dobio email od svoje inozemne Forex brokerske kuće da im dostavim svoj OIB zbog njihovog usklađenja sa nekim regulativama.
Zvao sam info telefon porezne i pitam ih tko iz inozemstva zakonom može tražiti i dobiti moj OIB. Kažu da to nije zakonom propisano, tj. da u zakonu ne stoji tko smije dobiti nečiji broj OIB-a, a tko nesmije dobiti.
I što sad uraditi?
Mogu se pozvati na hrvatski zakon o OIBu i lijepo ga u PDFu priložiti brokeru (briga me što neće znati hrvatski) i kao kazati da prema zakonu ja nemoram njima dati OIB jer to u zakonu nigdje niti ne piše.
Iako, jasno mi je da je OIB tajan podatak, tj. iako netko ima sam OIB kao N-znamenkasti broj, on i dalje nemože pristupiti samim podacima koji stoje iza tog OIB-a. Ali svejedno, što ne treba dati i ako ne treba, niti neću dati.
Kao što ti je već odgovoreno, OIB im možeš dati, jer ti je on ujedno i porezni broj, njima služi samo za evidencije.

OIB nije tajni broj, jer ne odaje nikakve povjerljive podatke.

S druge strane, ako im ne želiš dati OIB ne moraš.

Bezveze se trošiš na razgovor s Poreznom upravom, jer ti nitko ne traži OIB silom, to je stvar vašeg poslovnog odnosa. Ti im ne daš broj, oni ne rade s tobom i gotovo
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 12:14   #7
Quote:
marko26zgb kaže: Pogledaj post
Ja bih se nadovezao na ovu temu. naime, nisam još radio na ovaj način trgovanja online... da ne duljim. Agencija za trgovanje (forex i fx tržište) je u pitanju i traže me skeniranu osobnu, izvod za račun iz banke (ili neki račun koji glasi na moje ime) i skeniranu karticu koju ću koristiti - treba biti potpisana, rekli su da prekrijem na prednjoj strani one brojeve u sredini, a na stražnjoj ona zadnja 3 broja.
Zanima me jel to inače pravilo kada se želi koristiti aplikacije od takvih agencija ili mogu biti neke malverzacije s podacima?
Registrirani su u Londonu
Pretpostavljam da pod "Agencija" misliš na "Brokera" putem kojeg ćeš trgovati.

Uglavnom, to je normalna i redovna procedura za otvaranje računa za trgovanje. Što se tiče kartice i podataka sa iste, te bankovnog izvoda razlog je slijedeći. Dakle, po zakonu brokerska kuća može vraćati uplaćeni novac samo tamo odakle je došao. To znači u primjeru, ako si uplatio npr. sa kartice $1,000, a kasnije putem banke $2,000 i želiš povući te novce nakon nekog vremena, iste ti broker mora uplatiti redoslijedom sa istim iznosom, $1,000 na karticu, te nakon toga $2,000 na bankovni račun.

No, ne trebaš se zamarati sa tim sada, jer ćeš ionako iste izgubiti u početku, pa stoga kreni sa što manje uloga.

P.S. Jako je bitno o kojem se brokeru radi također, pa prelistaj malo teme po tom pitanju.
__________________
"Puno lakše je pričati o novcu, nego ga stvarati" - Voltaire

Želiš saznati istinu o forexu? Klikni ovdje!

Zadnje uređivanje CroBroker : 17.09.2017. at 12:51.
CroBroker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.