Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2007., 20:54   #41
Provjeris okvirno na hrportfolio.com.
A inace se slazem s ovim - ne smatram da je ulaganje u vise razlicitih fondova neko veliko smanjenje rizika. Vec fond sam po sebi disperzira ulaganja na razlicite dionice, pa smo mi karika dalje.
Meni je trenutno sva lova u jednom dionickom fondu i ne osjecam se nesto neugodno zbog toga (inace je banka kojoj vjerujem).
curicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 00:07   #42
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
A cisto informativno, kako se otprilike krecu prosjecne godisnje zarade ako novce das brokeru? Pretpostavljam da su dosta vise od fondova?
Evo, ja imam portfelj već punih 6 mjeseci, a dio novca dva mjeseca u fondu. Nisam potpuno nezadovoljna portfeljem, ali ne da se mjeriti sa zaradom u fondu. Čini mi se da je upola manja. Bilo je par zaista lijepih 'uboda', ali i dva velika kiksa iz kojih sumnjam da ću se izvući. No, najveća zamjerka je što novac pre dugo čeka na računu neiskorišten. I provizije na svaku transakciju, koje kad zbrojiš - najviše zarađuje brokerska kuća i to baš na njima. A kad pomisliš da u vođenje portfelja moraš dati najmanje 100.000 kuna koji ti u fondu prosječno nose i 0,30 % dnevno, nije teško odlučiti.

Zatvorila bih portfelj, al nažalost jako pušim na dvije dionice. A manje od
100 000 ne možeš imati. Pričekat ću još par dana iako nemam što čekati - bilance su objavljene, čudo se nije dogodilo
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 01:57   #43
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post

Zatvorila bih portfelj, al nažalost jako pušim na dvije dionice. A manje od
100 000 ne možeš imati. Pričekat ću još par dana iako nemam što čekati - bilance su objavljene, čudo se nije dogodilo
Ako znaš sa dionicama prinosi bi trebali biti veći od fondovskih.Btw,koje su to 2 dionice na kojima pušiš,ako nije tajna pošto je zadnjih 2 mjeseca puno teže bilo fulati nego pogoditi dobru dionicu
__________________
_____\o/_____/|_______________
takozvani is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 10:00   #44
Možda nisam bila jasna ili ti nisi razumio

Uopće nije bitno znam li ja s dionicama...portfelj sam otvorila u brokerskoj kući i oni ga vode. Imam ga punih šest mjeseci. Te dionice koje su katastrofa kupljene su prije 6 mjeseci. Već sam pisala koje su - Trikotaža Pounje i Slobodna Dalmacija. Ne mogu reći da broker ne zna posao, jer mi je u isto vrijeme kupio jednako loše Zvečevo, koje mi sad odlično nosi. Al eto. Za te dvije je očito bila kriva procjena.

Najveća zamjerka, ponavljam, jest dugo ležanje neiskorištenog novca na portfelju. Danima, pa i tjednima. Pa kad poslije pomisliš što bi to donijelo u fondu, pozlije ti.

No, škola je vrijedila. Bez portfelja nikad ništa ne bih saznala ni o fondovima.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 15:30   #45
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Možda nisam bila jasna ili ti nisi razumio

Uopće nije bitno znam li ja s dionicama...portfelj sam otvorila u brokerskoj kući i oni ga vode. Imam ga punih šest mjeseci. Te dionice koje su katastrofa kupljene su prije 6 mjeseci. Već sam pisala koje su - Trikotaža Pounje i Slobodna Dalmacija. Ne mogu reći da broker ne zna posao, jer mi je u isto vrijeme kupio jednako loše Zvečevo, koje mi sad odlično nosi. Al eto. Za te dvije je očito bila kriva procjena.

Najveća zamjerka, ponavljam, jest dugo ležanje neiskorištenog novca na portfelju. Danima, pa i tjednima. Pa kad poslije pomisliš što bi to donijelo u fondu, pozlije ti.

No, škola je vrijedila. Bez portfelja nikad ništa ne bih saznala ni o fondovima.
a koja ti je to brokerska kuca.. da ne idem tamo
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2007., 15:31   #46
a opet, puno dionica miruje i onda: buuumm
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 12:07   #47
Exclamation Zašto ulagati u više fondova?!

Pa vidite što se svim HYPO fondovima desilo 2002.!! Zamislite da je netko stavio samo u HYPO?! Zato treba stavljati u više njih. Ja sam se odlučio za 8 dioničkih i 3 mješovita...
t-tracker is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 22:03   #48
Quote:
curicak kaže: Pogledaj post
Provjeris okvirno na hrportfolio.com.
A inace se slazem s ovim - ne smatram da je ulaganje u vise razlicitih fondova neko veliko smanjenje rizika. Vec fond sam po sebi disperzira ulaganja na razlicite dionice, pa smo mi karika dalje.
Meni je trenutno sva lova u jednom dionickom fondu i ne osjecam se nesto neugodno zbog toga (inace je banka kojoj vjerujem).
slazem se sa ovim gore, mislim da je ulaganje u vise fondova donosi puno manji profit, jer zamislimo da je crobex na nuli (odnosno da nije ovakav rast, jer ga ne mozemo ocekivati zauvjek), ulaganjem u vise fondova bi dobili to da se fondovi medjusobno "nadmudruju" sa nasim parama i kada bi jedan (ili njih 5) rastao ostali bi morali padati... mislim da je bolje vjerovati jednom fondu (npr. ja sam za sad sasvim zadovoljan sa PBZ equityem - daj boze da tako ostane). A uz ovakav rast zbilja je tesko ne pogoditi pravi fond (ili njih 10...).

Najbolje i najjednostavnije bi bilo (u ovakvoj situaciji - pozitivnoj) uloziti u dionice po crobexu (oko 88% u zadnjih godinu dana), veci rast od bilo kojeg inv fonda, ALI opet ponavljam, to ne mozemo ocekivati beskonacno, tako da... vjerovati jednom fondu - i njima je u interesu da imaju sto veci profit, sa tim ce sakupit vise ulagaca - kapitala (ipak kupe 2% ili vise)...

nadam se sutra zelenom, zivili!!!
Pukyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 22:35   #49
Ja se predajem. Nemam snage svakom novom objasnjavati stare stvari ponovo.

Evo, samo jedno, a to je da burza nije zero-sum-game, tj. nije da jedan mora izgubiti da bi drugi dobio. Stoga, tvoja teorija pada u vodu. A da ne govorimo kako je burza dinamicna i ima vise od 1 dionice. Hm, tu je jos i regija... Ima materijala za nadmudrivanje koliko hoces...
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 10:27   #50
Quote:
curicak kaže: Pogledaj post
Provjeris okvirno na hrportfolio.com.
A inace se slazem s ovim - ne smatram da je ulaganje u vise razlicitih fondova neko veliko smanjenje rizika. Vec fond sam po sebi disperzira ulaganja na razlicite dionice, pa smo mi karika dalje.
Meni je trenutno sva lova u jednom dionickom fondu i ne osjecam se nesto neugodno zbog toga (inace je banka kojoj vjerujem).
a kojoj se to banci može vjerovat, ako nije tajna?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 18:17   #51
Quote:
niksar kaže: Pogledaj post
Vidim da se volite igrati pa vam dajem zadatak:
Diverzificirajte mojih 200.000 kn kao da su Vaše.

takva su vremena da je svaka raspoloživa suma velika kao kuća, no istini na volju 200.000,00 kn se zaista može kvalificirati kao veća suma

ali se postavlja pitanje potrebe po diverzifikaciji

netko nešto načuo, pa sada "plaši vuka janjećom kožom"
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 18:23   #52
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
. . . jesam ful u dionicama, ali sam teški ziheraš. Da mogu biti malo opuštenija, imala bi i više od 30%.
- ovo još nisam čuo, "ziheraš", a "ful" u dionicama

- a fondovi kao nemaju 30% godišnje
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 18:45   #53
Quote:
Chairman Mao kaže: Pogledaj post
Mene zanima po cemu je ulaganje u razlicite fondove jednako 'diversifikaciji'? U slucaju burzovnih turbulencija (a zastita od istih je pretpostavljam - svrha diversifikacije) svi oni ce manje vise jednako proci.

Po meni je diversifikacija jednaka ulaganju u razlicite klase imovine (cash, dionice, obveznice, nekretnine, itd), a shema diversifikacije ovisi o individualnim okolnostima. Netko tko ima 55 godina treba biti konzervativniji a oni u kasnim 20-tim i ranim 30-tim trebaju se u principu drzati dionica i ignorirati kratkorocne poremecaje. Moj penzioni fond je u dionicama otprilike 30% srednji rizik, 40% visi rizik i 30% visoki rizk (uglavnom EU i USA dionice). Do sada sam prolazio dobro osim 2002-ge naravno.
1. ulaganje u fondove jednostavno nema alternative
2. samo pojedini dionički (rizični) fondovi predstavljaju diversifikaciju u određenom smislu, ovisno od portfelja
3. „burzovne turbulencije“ prisutne su uvijek i svuda, a diversifikacija je jedina moguća zaštita
4. odabir fonda, ako se već govori o investicijskom ulaganju u fondove, vrši se na osnovu izračuna individualnog praga snošljivog rizika (prag rizičnosti pojedinog fonda je poznat)
5. mirovinske fondove nije moguće uspoređivati sa javnim otvorenim investicijskim fondovima
6. dionice EU i USA su daleko od pojma profitabilnosti, pogotovu uzimajući u obzir optimalni razmjer između nekakvog očekivanog ili priželjkivanog prinosa i još snošljivog rizika

Bilo bi zanimljivo čuti što smatraš pod „prolazio dobro“
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 18:50   #54
Quote:
Renta10 kaže: Pogledaj post
Toćno tako, i ja se slažem sa gornjim postom. Diverzifikacije nema ako ulažemo samo u inv. fondove. Sve je to još uvijek jedna košara.
to je samo uvjetno točno, ovisno od uvjeta poslovanja
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 18:54   #55
Quote:
rosebud kaže: Pogledaj post
Naravno,to je istina.No probajte to napisat onima na fond chatu pa ćete vidjet reakciju.Dok rastu dionička tržišta nemoguće je neobrazovanim investitorima ukazat što je to stvarna diverzifikacija jer su u stanju "hipnotisane mase" i samo ih zanima brza i što veća zarada.No to je sve normalno i tako tržišta funkcioniraju.Psihologija kontrolira tokove kapitala.No za ozbiljne investitore željne dobitnosti i sigurnosti na kraći i duži rok bitna su sasvim neka druga pravila od trenutnih euforija...

pojedinci jednostavno nikada ne shvaćaju što je bit tržišta kapitala

no oprez zacijelo nije na odmet, ali je također i istina da postoji velika razlika između opreza i paranojičnog straha
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 18:58   #56
Quote:
rosebud kaže: Pogledaj post
Nekoliko je razlika no jedna je bitna.Motiv!
Upravljaču fonda se fučka za tebe.
Brokeru( ali samo onom s kojim imaš potpisan ugovor o upravljanju na postotak zarade) ne.
Mudrom dovoljno

ajmeeeee, koje nebuloze

a gdje si to pokupio
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:00   #57
Quote:
lionchild kaže: Pogledaj post
a gdje to provjeriš kamo fondovi ulažu trenutno našu lovu.Počeo bih investirati pa me baš zanima da se na početku jako ne zaj.... a poslije bolje još manje
kada bi svi smjeli znati kuda trenutno ulažu pojedini fondovi onda bi fondovi prestali postojati
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:04   #58
Quote:
t-tracker kaže: Pogledaj post
Pa vidite što se svim HYPO fondovima desilo 2002.!! Zamislite da je netko stavio samo u HYPO?! Zato treba stavljati u više njih. Ja sam se odlučio za 8 dioničkih i 3 mješovita...
i što si postigao time
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:06   #59
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Ja se predajem. Nemam snage svakom novom objasnjavati stare stvari ponovo.

Evo, samo jedno, a to je da burza nije zero-sum-game, tj. nije da jedan mora izgubiti da bi drugi dobio. Stoga, tvoja teorija pada u vodu. A da ne govorimo kako je burza dinamicna i ima vise od 1 dionice. Hm, tu je jos i regija... Ima materijala za nadmudrivanje koliko hoces...
oprosti, ali burza je upravo to što ti tvrdiš da nije
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:07   #60
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
a kojoj se to banci može vjerovat, ako nije tajna?
i ja se pitam
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:26.