Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2007., 17:13   #1
Molim savjet, ulaganje na godinu dana

Pozdrav,

1. Supruga i ja smo podignuli kredit za adaptaciju kuće, no iz subjektivnih razloga sa ozbiljnijom adaptacijom nećemo započeti još godinu dana. S obzirom na to, razmišljamo o ulaganju dijela sredstava u mješovite investicijske fondove. Plan nam je diverzificirati sredstva u 2 ili možda 3 fonda. U procesu prikupljanja informacija suzili smo izbor na sljedeće fondove:

Fond----------------1 mjesec ---- 2007---- 6 mjeseci----- 12 mjeseci
Ilirika JIE Balanced ----10,69%---- 18,06%---- 20,15%-----47,77%
KD Balanced----------- 9,00%---- 19,81%----23,47%----- 40,66%
Aureus Balanced------- 4,77%---- 18,04%---- 27,20%----- -
ICF Balanced---------- 5,29%---- 13,35%---- 21,26%----- -44,61%

Svjesni smo da gore navedeni pokazatelji poslovanja fondova nisu garancija za njihovo uspješno poslovanje i ostvarivanje visokih prinosa u ovoj godini, no ipak… 

Molio bih vas za vaša mišljenja i iskustva o gore navedenim fondovima.(posebno sa naglaskom na Iliriku i ICF). Preporučate li možda još koji dobar fond. Nisam ga gore naveo no čini mi se dosta zanimljiv i HPB Dynamic.

Jedan od prvih fondova koji me zaintrigirao bio je ICF balanced, no danas kada sam počeo stvari stavljati na papir i raditi usporedbu po fondovima, nekako mi se cini kao da je laganoj stagnaciji u odnosu na konkurenciju. Tražio sam po forumu, no nisam uspio naći neku konkretnu informaciju o KD Balancedu.

Što vi mislite o takvom ulaganju i kakvo je vaše mišljenje o gore navedenim fondovima?

2. Uštedili smo jedan relativno manji iznos kojeg bi htjeli uložiti u nešto rizičnije dioničke fondove na minimalno 1 godinu. Uži izbor su:

------------------- 1 mjesec---- 2007---- 6 mjeseci---- 12 mjeseci
HPB Dionički fond--- 7,92%---- 17,98%---- 23,42%---- 68,34%
Aureus Equity------ 6,27%---- 16,54%---- 27,46%---- 72,81%
FIMA Equity-------- 2,71%---- 11,33%---- 26,99%---- 64,20%
Ilirika JIE----------- 8,49%---- 17,57%---- 18,75%---- 47,25%

Nekako mi se najviše sviđa HPB-ov fond, naknade nisu tako visoke kao kod Aureusa.

Vaša predviđanja i razmišljanja o gore navedenim fondovima?

Zahvaljujem svima na odgovoru!
ErAZoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 18:04   #2
Heh, sto reci. Ne dajem savjet (kako free rece), dajem misljenje.

1. Znaci namjenska sredstva kojima je najbitnije da ne padnu...
Izabrao bih ICF za 50-60% portoflia (radi naknade i kontinuiteta pozitivnih rezultata - osim toga u mom portfoliu fondova je do danas odmah iza Aur. Eq po rezultatu - uzevsi u obzir i ul/izl naknade), a ostatak bih podijelio na ostale. Mozda bih uzeo kao mogucnost od te love upisati T-HT i HEP kad budu. Cak i ako ne narastu (ili ih odlucis zadrzati, uvijek mozes tu opciju nadoknaditi sa sredstvima pod 2)

2. Fimom nisam zadovoljan, stovise, razocaran sam, ja je nebih izabrao. Moj apsolutni favorit u ovoj skupini je Aur Eq. Iako me JIE i KD fondovi tjeraju na razmisljanje. No, to je tek zadnjih par mjeseci. Pocet cu se preispitivati kad naprave takve rezultate u kontinuitetu neko duze vrijeme (cca godinu dana).

HPB sam tek nedavno poceo ispitivati i uletio sam sa manjim dijelom portfolia u HPB Dyn. Ne bih ulazio u diskusiju.

Moj izbor bi bio 40% Aur Eq, 20% KD fondovi (Victoria i/ili Balanced) i 20% JIE fondovi (Ilirika i/ilil Balanced) i 20% HPB (dionicki i/ili dynamic).

S druge strane, ako nemas iznos za saranje, strpaj sve u jedan/dva koji trenutno ima omjer rezultata i naknada najpovoljniji i stisni palceve.
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:24   #3
Quote:
ErAZoR kaže: Pogledaj post
Pozdrav,



Nekako mi se najviše sviđa HPB-ov fond, naknade nisu tako visoke kao kod Aureusa.

Vaša predviđanja i razmišljanja o gore navedenim fondovima?

Zahvaljujem svima na odgovoru!
Mislim da nisi dovoljno mislio na sigurnost uloga i divezifikaciju prema različitim tržištima jer svi ovi fondovi i equity i balanced, koje si naveo ulažu kod nas i u okruženju (ispravi ako griješim) i imaju jako slične portfelje, tako ako krene nešto po zlu ( recimo desi se kriza oko Kosova jer Svrbi neće prihvatit plan), najvjerojatnije će krenut svima nizbrdo.
Zato bi ja uzeo nešto i od ovih koji ulažu u EU (npr. Raiff i Zaba Euroaktiv) i u zemlje CE, ove novokomponovane članice.
Dio bih si svakako namjenio i za najavljeni IPO HT-a, a vrebao bih priliku i da kupim nešto od najavljene sekundarne ponude iz portfelja HFP-a, ukoliko bude pristojnog diskonta.
Mal sam ga zakomplicirao s ovim dionicama, al to je ono što bi ja da imam slobodna sredstva u tom periodu...
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:47   #4
Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
Zato bi ja uzeo nešto i od ovih koji ulažu u EU (npr. Raiff i Zaba Euroaktiv) i u zemlje CE, ove novokomponovane članice.
odličan izbor mu preporučuješ

umjesto da ima +15-20 imao bi uz ove fondove nakona 2 mjeseca -1%

lakše je podnositi pad kad siu plusu +20, nego kad si u plusu +3, pa zavšiš u minusu kao ovi gore navedni
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:06   #5
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
odličan izbor mu preporučuješ

umjesto da ima +15-20 imao bi uz ove fondove nakona 2 mjeseca -1%

lakše je podnositi pad kad siu plusu +20, nego kad si u plusu +3, pa zavšiš u minusu kao ovi gore navedni
edgar sad bi te
POSLJEDNJI TRZAJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:03   #6
Što mislite o AC Rusija, da li mislite da je bolje uložiti u novi fond i preuzeti veći rizik uz možebitne veće prinose, ili uložiti u već neki renomirani fond. S ovim sredstvima što sam naveo pod 2, spreman sam preuzeti veći rizik kako bi eventualno ostvario veće prinose.

Jel imate kakve informacije o AC Rusija, moram priznati da me nekako zaintrigirala činjenica da su čelni ljudi prešli iz Ilirike. Što bi vi učinili?
ErAZoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:14   #7
Ja bi ti predložio sljedeće:
1. PBZ eq - 25-30%
2. Ilirika jie 25-30%
3. HPB bilo koj ostalu lovu

meni otprilike ovako izgleda portfelj. A za rusiju ću još malo sačekati.
Ima nekih novih fondova i pogledaj što je sa njima. Ali u svakom slučaju nije loše. Za sada nema ulazne naknade a izlazna je mala.. probaj.. možda i ja probam
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:38   #8
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
odličan izbor mu preporučuješ

umjesto da ima +15-20 imao bi uz ove fondove nakona 2 mjeseca -1%

lakše je podnositi pad kad siu plusu +20, nego kad si u plusu +3, pa zavšiš u minusu kao ovi gore navedni
prinosi iz proteklog perioda znamo da nisu garancija da će tako biti i ubuduće, osim toga ja sam objasnio zbog čega bih tako napravio, no očito da je to prekomplicirano tebi za shvatiti.

no možda se uskoro i sam uvjeriš na vlastitoj koži, nakon objave fin. izvještaja za proteklu godinu, da naše tržište ne može stalno rasti ovakvim tempom. balon koji je prenapuhan mora se jednog dana raspuknuti. kužiš.

pitam se što bi rekao da sam mu savjetovao jeedan dio uložiti u još sigurnije fondove.

No kako vidim da stvari ovdje funkcioniraju ne bih se čudio da taj ErAZor nije tvoj klon ili nekoga od ekipe.

Previše je upućen u neke stvari, da bi bio početnik. Meni njegov post više izgleda kao navlakuša s ciljem natjerati čitatelja na razmišljanje, uzeti kredit pa uložiti u neki od nabrojanih fondova...
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:05   #9
Quote:
No kako vidim da stvari ovdje funkcioniraju ne bih se čudio da taj ErAZor nije tvoj klon ili nekoga od ekipe.

Previše je upućen u neke stvari, da bi bio početnik. Meni njegov post više izgleda kao navlakuša s ciljem natjerati čitatelja na razmišljanje, uzeti kredit pa uložiti u neki od nabrojanih fondova...
LOL Moram priznati da sam se dobro nasmijao na ovu tvrdnju. Što se tiće "upućenosti", rezultat je analiziranja podataka sa hrportfolia te pretraživanja weba i useneta u potrazi za korisnim informacijama. Razlog što sam postao ovaj post iste je prirode kao i moje "istraživanje", odnosno prikupljanje informacija iz što više različitih izvora kako bi na temelju toga donio što kvalitetniju odluku. Zahvaljujem se na tvom odgovoru u kojem si iznio svoje mišljenje kamo uložiti novce. Uvjeravam te da post nije nikakakva navlakuša
ErAZoR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:05   #10
Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
prinosi iz proteklog perioda znamo da nisu garancija da će tako biti i ubuduće, osim toga ja sam objasnio zbog čega bih tako napravio, no očito da je to prekomplicirano tebi za shvatiti.

no možda se uskoro i sam uvjeriš na vlastitoj koži, nakon objave fin. izvještaja za proteklu godinu, da naše tržište ne može stalno rasti ovakvim tempom. balon koji je prenapuhan mora se jednog dana raspuknuti. kužiš.
ovih dana bili smo svjedoci najveće korekcije u svijetu od 9/11

i što se desilo? padali su svi, a najviše ovi tvoji koji su po svijetu.
što i nije neki problem, ak si u plusu, kao što rekoh 15-20%, a ak si u plusu 3%, a ovitvoji su padali po 2% dnevno......zar je potreban neki komentar

Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
pitam se što bi rekao da sam mu savjetovao jeedan dio uložiti u još sigurnije fondove.
u pravu si, bolje nemoj, tvoj pojam sigurnosti je prilično upitan

Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
No kako vidim da stvari ovdje funkcioniraju ne bih se čudio da taj ErAZor nije tvoj klon ili nekoga od ekipe.
moj nije siguran

Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
Previše je upućen u neke stvari, da bi bio početnik. Meni njegov post više izgleda kao navlakuša s ciljem natjerati čitatelja na razmišljanje, uzeti kredit pa uložiti u neki od nabrojanih fondova...
čudim se kak ova tema uopće opstaje.

vidjet ćemo šta će se desiti kad spy naiđe
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:22   #11
Ma niste vi mene dečki ništa skužili. Prema mojoj teoriji dovoljan ti je jedan fond koji ulaže u regiju i koji tu ostvaruje najbolje rezultate, a diverzifikacije radi, uložiti nešto i na druga tržišta, a čak je i sam pokretač topica spomenuo ovaj novi ruski fond. Godina dana je duga i tko zna što može sutra kod nas da se desi, zato je potrebno misliti i na sigurnost, a ne samo na prinos...
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:26   #12
po mom skromnom mišljenju sigurnije je doma i u regiji nego u Rusiji, Kini, Brazilu, Velikoj Britaniji, USA, Papua Novoj Gvineji .....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:28   #13
Quote:
POSLJEDNJI TRZAJ kaže: Pogledaj post
edgar sad bi te
Predstavi se (dok nas nije pobrisao)
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 09:14   #14
Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
Ma niste vi mene dečki ništa skužili. Prema mojoj teoriji dovoljan ti je jedan fond koji ulaže u regiju i koji tu ostvaruje najbolje rezultate, a diverzifikacije radi, uložiti nešto i na druga tržišta, a čak je i sam pokretač topica spomenuo ovaj novi ruski fond. Godina dana je duga i tko zna što može sutra kod nas da se desi, zato je potrebno misliti i na sigurnost, a ne samo na prinos...
A kakve veze ima koliko je duga godina dana?
Jesi li ti uopće skužio tehnologiju i proceduru ulaganja u fondove?

Btw, prema mom iskustvu iz razgovora s ljudima, ovo je najčešća zabluda koju ljudi imaju - gotovo svi automatski misle da se ulogom u investicijske fondove obvezuju na neki rok. Naravno, ima to i smisla jer do prije par godina jedino smo imali mogućnost oročavati...

Tako i naš kolega spin "navlakuša" (btw, to je totalno luda ideja, nasmijao sam se ) zna da u bilo kojem trenutku može izvaditi novac iz fonda ako nije zadovoljan, ali njegov mentalni sklop ga i dalje podsvjesno ograničava na koncept oročenja.

A uzgred budi spomenuto, čest je to sindrom čak i ovdje na forumu. Nazovimo to sindrom "sjedi i čekaj (i za miloga boga ne prebacuj novac iz fonda u fond)"


P.S. kad smo kod toga, da se nadovežem, a prepoznat će se onaj kome je upućeno - za boga miloga, vadi tu lovu iz Balasta i ubacuj u Rusiju!
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 09:34   #15
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Predstavi se (dok nas nije pobrisao)
ajde ajde nisam gay nebrini i makni to naoružanje počet če nam fondovi padat znaš da se svaka riječ važe a kamoli ako netko pripuca na ovim prostorima
POSLJEDNJI TRZAJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 12:26   #16
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
A Nazovimo to sindrom "sjedi i čekaj (i za miloga boga ne prebacuj novac iz fonda u fond)"


P.S. kad smo kod toga, da se nadovežem, a prepoznat će se onaj kome je upućeno - za boga miloga, vadi tu lovu iz Balasta i ubacuj u Rusiju!
hm, da, intenzivno razmišljam o tome. doduše ne u varijanti Rusije.

Sad sam na 7,43% kad dodje na 10%, vadim 50% i ne znam....kud, možda nešto smislim do tada
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 12:27   #17
Quote:
POSLJEDNJI TRZAJ kaže: Pogledaj post
ajde ajde nisam gay nebrini
odmah mi je lakše
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 13:37   #18
ja bi predložio:

PBZ eq
Raiffeisen balanced
sven_107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 14:15   #19
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
P.S. kad smo kod toga, da se nadovežem, a prepoznat će se onaj kome je upućeno - za boga miloga, vadi tu lovu iz Balasta i ubacuj u Rusiju!
... Edgare.
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 14:17   #20
osobno ,ja bih predložio samostalno ulaganje u dionice,jer davno je rečeno da u tuđim rukama raste samo nešto ,a to sigurno nisu novci
-dakle edukacija,čitanje fin.izvješća i traženje dionica s potencijalom,s vrijednim nekretninama i po mogućnosti likvidnije koje su još ispod book-a i nominale
gazda-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.