Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2003., 17:10   #1
Mirovinski fondovi - drugi stup

Znate li koji se mirovinski fond do sada pokazao najuspješnijim?

Znate li koliko Vam je na računu?

Evo u Raiffeisen mirovinskom fondu osoba koja ima 4 500 kuna plaću neto i korisnik je drugog stupa od početka sada na računu ima oko 8.900 kn.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 17:48   #2
Re: Mirovinski fondovi - drugi stup

Quote:
soks kaže:
Znate li koji se mirovinski fond do sada pokazao najuspješnijim?

Znate li koliko Vam je na računu?

Evo u Raiffeisen mirovinskom fondu osoba koja ima 4 500 kuna plaću neto i korisnik je drugog stupa od početka sada na računu ima oko 8.900 kn.
Moze li netko pojasniti sto je to mirovinski fond i drugi stup (moze i prvi)? Za nas neupucene
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 18:51   #3
daklem, prije ti je mirovinski sustav funkcionirao tako da je sve išlo u jedan mirovinski fond iz kojega su se onda isplaćivale mirovine umirovljenicima, lova se trošila i nije se obrtala, a zaposleni su praktično "uzdržavali" sve brojniju populaciju umirovljenika. Danas imaš prvi stup koji isto služi za iste svrhe, drugi stup je novac koji uplaćuješ u neki mirovinski fond Raiffeisen, Allianz itd. koji onda tu lovu obrću tako da će na kraju onaj koji ode u penziju ima neku svotu na njihovom računu, (tu lovu ne možeš dizati sa svog računa prije nego što odeš u mirovinu, makar se zadužio ko Grčka i drugi stup je obavezan isto kao i prvi) i treći ili dobrovoljni mirovinski stup u kojeg ljudi uplaćuju ako misdle da im se to isplati, svatko ima svoje razloge za to, npr. povrat poreza, itd...
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 18:57   #4
Nije li onda bolje uloziti u zivotno osiguranje? Taj se novac moze povuci nakon nekog vremena, zlu netrebalo (ali ne cijeli iznos).

Ili orociti na banci pa gledati kako glavnica raste (kamata na kamatu)?
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:13   #5
Drugi mirovinski stup ti je obavezan zlato. Ne moš to izbjeć, jedino možeš odrediti u kojem ćeš mirovinskom fondu štedjeti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 10:04   #6
Quote:
soks kaže:
Drugi mirovinski stup ti je obavezan zlato. Ne moš to izbjeć, jedino možeš odrediti u kojem ćeš mirovinskom fondu štedjeti.
Onda se ne vracam u Hrvatsku. Ako se i vratim, bit cu freelancer
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 10:11   #7
Quote:
soks kaže:
Drugi mirovinski stup ti je obavezan zlato. Ne moš to izbjeć, jedino možeš odrediti u kojem ćeš mirovinskom fondu štedjeti.
Obavezan je za sve koji su kad je stupao na snagu bili mlađi od 40 godina.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 20:44   #8
Quote:
bizz kaže:
Onda se ne vracam u Hrvatsku. Ako se i vratim, bit cu freelancer
od ove godine kači i freelancere

sa drugim stupom ne treba računati previše.. neka crkavica od 5% iz doprinosa samo će podit vašu penziju (zbrojenu sa prvim stupom) na ca 55-65% vaše prosječne plaće za vrijeme radnog vijeka (kad se umanji inflacija i ini).. kvaliteta života u penzionerskom razdoblju ovisi samo o tome koliko si se sam sa sebe pobrinuo (nekretnine, uštede, fondovi, dionice, životno osiguranje itditd) ovo 1+ 2 stup je takoreć socijalni minimum
__________________
To prove his love for her, he swam the deepest river, crossed the widest desert and climbed the highest mountain.She divorced him.
He was never home.
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 08:59   #9
Pa..ne znam, ja sam skeptična prema Raiffeisenu... imam loših inozemnih iskustava s tom bankom, tako da sam uzela AZ fond , i dosad imam 12.000 kn na računu, tako bar piše u njihovim obavijestima - a pošto mi je plaća varirala, i dio dobivam u inozemstvu, nemam pojma jel to puno il malo
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 11:18   #10
Quote:
Sandra October kaže:
od ove godine kači i freelancere
Moze li to malo jasnije? Ovdje u Njemackoj freelancer odlucuje u sto ce uplacivatii zaradjeni novac. Moze, a i ne mora u zdravstveno (ipak uplacuju, no postoji izbor, privatno ili drzavno). Moze, a i ne mora u mirovinsko. Mnogi ulazu u zivotna osiguranja i slicno.
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2003., 17:18   #11
Quote:
bizz kaže:
Moze li to malo jasnije? Ovdje u Njemackoj freelancer odlucuje u sto ce uplacivatii zaradjeni novac.
e a ovdje u Hrvatskoj MORAŠ uplaćivati u prvi i drugi stup + porez i prirez + doprinos za zdrastvo-

Postoje posebne vrste honoranih isplata za nekakve umjetnike i sl. koji ne plaćaju (ili plaćaju manje) doprinose, ne znam točno trebao bih pogledati u rrif.

Uglavnom - ako misliš raditi kao fizička osoba u RH - NE VRAĆAJ SE!!!

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 11:54   #12
Gogo, a na Zapadu su nameti na plaću mali ?
Auuuuu, pitaj naše gastarbajtere koji legalno rade.

No, što je tu je. Mirovinska reforma u Hrvata je krenula i povratka nema. A koji je OMF najbolji, ili još bolje, tko će biti najbolji za 20-30 godina teško je reći. Mislim da se s pravom može reći da je PBZ-CO najbolje krenuo. Da su u pitanju neke druge financijske institucije moglo bi se govoriti o odnosu dobit-sigurnost, pa reći da netko rizičnije ulaže i možda zato ostvaruje veću dobit. Kod OMF-ova su zakonske uzance takve da im je manevarski prostor kod ulaganja vrlo sužen. Zato svaka prednost nad konkurencijom vrijedi.

Obračunske jedinice na 16.10.2003, i promjena u zadnjih mjesec dana:
PBZ-CO----------------- 116,1223 + 1,83 %
AZ----------------------- 114,9113 + 1,77 %
RMF--------------------- 114,6839 + 1,62 %
PLAVI (Adriatic)------- 114,6580 + 1,58 %
HA1--------------------- 109,7812 + 1,71 %
 
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 21:36   #13
Čini se da bi se mogla povećati sadašnja stopa za drugi stup:

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...egija,25328.jl

Ima li neko detaljnije informacije?
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 23:08   #14
Quote:
Frasier kaže:
Čini se da bi se mogla povećati sadašnja stopa za drugi stup:

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...egija,25328.jl

Ima li neko detaljnije informacije?

To je i realno očekivati s obzirom da svi današnji penzići mirovinu dobivaju iz prvog mirovinskog stupa, ali ne živimo vječno po ljudi umiru i broj "korisnika" se smanjuje. Sa smanjenjem korisnika smanjuju se i iznos potreban za isplatu plaća... Vremenom će se omjeri uplata mijenjati u smislu povećanja % koji se uplaćuje u drugi stup a vremenom ( to možda naši praunuci dočekati) će prvi stup i izumrijeti jer više neće biti korisnika prvog stupa.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 12:45   #15
II mirovinski stup i "potezači rukava"

Ovdje u Varaždinu je prava pošast tih "zarukavpotezača" koji vrbuju da prijeđete u određeni fond (da ne reklamiram). Vrlo su iritantni i ne dozvoljavaju da ih samo tako odbijete. Obično vrebaju na prometnim mjestima, ispred velikih trgovina itd. Stvarno sam već izgubio živce, jer me svaki dan iznova isti pokušavaju vrbovati.
Pitanje: Koji je najlakši i najbrži način da ih se otarasim?
(bez fizičkog nasilja)
__________________
No hard feelings...
Mc Pimpach is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 23:08   #16
reci da si već u njihovom fondu
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 23:19   #17
Kolega kako ste, imam jednu odličnu ponudu za vas!
Zanimaju li vas sredstva za čiščenje? (usput navesti neku piramidalnu tvrtku)
Najbolja opcija po meni je glumiti jehovinog svjedoka, nabavi negdje kulu stražara i udavi ti njih.
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 23:21   #18
Prvo pitanje im je u kojem ste fondu?
Njima ne piše na čelu za koga rade pa ako kažem krivi fond...
Čuo sam podatak da dobiju 300 kuna po osiguraniku pa ću ubuduće tražiti 50% tog iznosa da promjenim fond. Ako paše njima, paše i meni.
__________________
No hard feelings...
Mc Pimpach is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 23:48   #19
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
reci da si već u njihovom fondu
nije u tom stvar.
njima je bit da se ljudi šaltaju iz jednog u drugi.

u biti, ja mislim da se tu radi o ovome.
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 00:29   #20
ajme meni....

ovo što ovaj s linka nudi ovaj posao...koja laž!
strasno! osim toga, kao što je već netko skomentirao, prelazak nije besplatan. ako iz jednog fonda prelaziš u drugi u prvoj godini članstva plaćaš 0,8%, u drugoj 0,4% a u trećoj 0,2%, tek nakon treće godine je prelazak besplatan. i nije istina da az fond spada među najbolje-uvijek je zadnji po prinosima! je najveći po broju članova, ali to je sve!

a ti jadni ljudi koji tako zarađuju za život, vukući ljude za rukav, trebali bi se obratiti direktno mirovinskom fondu i raditi za njih, a ne za agencije koje ih izrabljuju!

mene isto svako malo netko zaustavi, i zapravo sam šokorana koliko su napasni! nastupam prema njima onako kako oni prilaze meni-ako ljubazno zamole da se prebacim, ja ih isto tako ljubazno odbijem, ali ako su dosadni, napadni i pričaju svakojake bedastoće da me nagovore, e, onda i ja postanem bezobrazna i dosadna!
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:40.