Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2009., 12:11   #1
Purani

Intereiraju me iskustva s uzgojem purana..kako početi što mi sve treba isplativost...

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 10.03.2009. at 11:46.
gibsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 15:17   #2
Quote:
gibsea kaže: Pogledaj post
Intereiraju me iskustva s uzgojem purana..kako početi što mi sve treba isplativost...
opet ista stvar-gdje, kako,koje,koliko?
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 16:43   #3
isti odgovor... a purani mi se čine ok...mislim da na zagorske dobiješ poticaje, a pazinski su teži...nema puno na netu, a ja sam totalni dibidus
gibsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 01:47   #4
Quote:
gibsea kaže: Pogledaj post
isti odgovor... a purani mi se čine ok...mislim da na zagorske dobiješ poticaje, a pazinski su teži...nema puno na netu, a ja sam totalni dibidus


kako da ti itko pomogne kako spada. daj ako pitas postavi to pitanje kako spada

kada ides doktoru kazes sve; gdje te boli od kada sto je pocetak boli itd.
ne udjes na vrata i kazes doktore boli me!!

ja sam to radio jedino kada sam iz skole bjezao ali to je proslo.
BennyBenassiB is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 09:35   #5
znači u pitanju je voćnjak; šljive kod Karlovca
gibsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 11:01   #6
Odlično!!!
Imaš voćnjak - da li je ograđen?

ne, ne, ajmo ispočetka: mi smo gradski ljudi, i kad smo pred 3 godine kupili imanje na selu i doselili, odlučili smo: ajmo uzgajat zagorske purane, dobije se poticaj, zarada sigurna itd.
Evo naših iskustava:
prvo, nikako naći puriće koji imaju potvrdu od Ministarstva da su čistokrvni, pa da dobijemo taj famozni poticaj. Natelefonirasmo li se... To ima svega nekoliko uzgajivačnica, a njima su purići rezervirani još od lani (požurite se).
Drugo: uzmite veće puriće. Ne one od 10-ak dana: uginuće vam preko pola, ma koliko se vi trudili.
Opet prvo: koliko zemlje imate i da li je na vaše ime? Možete dobiti poticaj na, sad improviziram, 5 purana po 1 ha zemlje, dakle poticaj ovisi o količini zemlje koju imate (provjerite). Mi sa svoja 3 ha smo odustali, premalo zemlje.
Od purića koji prežive napravićete jata: 1 puran i 5 ili 6 pura, ali jata vam određuju ONI, a njihov dolazak, cijepljenje itd. plaćate VI.
Jeste li odustali?

Uglavnom na kraju smo od ogrrromnih ulaganja (jedu skupu smjesu, i to ko ludi) imali nekih 20-ak purana (poticaj nismo dobili), prekrasnih, velikih, koji su odlično LETJELI - nema šta nisu preletjeli, i po 10 i 15m uvis - a mi smo ih svako predvečerje tražili, ma kilometrima ukrug. Pojeli smo 3, bili su divni. I ženke su počele nesti jaja, ali nisu ležale na njima. I dok smo razmišljali dal nositi jaja nekome u inkubator ili njih prisiliti na ležanje sa gnijezdima, jedno praskozorje su si nekak otvorile vratašca od štale, i bilo ih je... bilo ih je prek livade i potoka, pa prema šumi - u komadima, samo perje je letjelo okolo ... lisice ih odnijele u svoje rupe. Ostalo nam je par preplašenih najmršavijih, koje su uspjele poletit visoko na drveće, svi debeli su otišli u lisičje rupe.

Sad, dal vam se to hoće i isplati...
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 16:51   #7
Mislim da su purani out...Inače imamo 7 ha koje planiramo ograditi.... a da preskočim zagorske i krenem na pazinske trebali bi slabije letiti...
gibsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 17:40   #8
Kasnije su nam seljaci, začuđeni letom naših purana, dali ovaj savjet: da smo, kad smo počeli puštati puriće, imali neku staru kokoš da ih vodi, ili nekaj kaj ne leti, nebi ni oni tako proletili.
AKO purane onda zbilja pazinske (samo pazite: jaaako puno smjese jedu u početku!) jer i tako je mislim samo troje uzgajivača lani dobilo državnu potporu, na nju ne računajte. Probajte ove godine sa malo purana, da vidite kako vam ide. I nabavite svoju hranu, kukuruz idr., da ne plaćate onu smjesu.
A za onaj teški dio - pozovite žene sa sela, one ih pokolju, lijepo posjedaju u krug i čerupaju. Ni ja nebih uspjela bez susjeda iz sela, sigurno!
Al da su fini - jesu, fini su!!! I lijepi (osim glave)
Sretno!!!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 15:38   #9
fine, slasne, domace purice. dosta smjese ( purece), ona se poslije mjesa sa srotom. kad pocnu bacat gube u vodu staviti malo bijelog vina. da, dobro ste procitali. vino. ne sparati hranu, moraju imati vode a meso im je mljac. nisu orijasi kao pazinski ali boze moj, ukusniji su.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 22:37   #10
Gibsea, malo bolje koncipiraj pitanja ubuduće. Već sam nekoliko puta upozoravala usere na preširoko postavljena pitanja. Dvaput je previše, pripazi malo.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 15:17   #11
Gibsea: kako zaboga mislite ograditi 7 hektara zemlje?!?!?!

Mi bismo trebali orgraditi barem nekih pola ha, ili četvrt, i nikak... Mislimo da bi najpovoljnije bilo za stupove kupiti željezne cijevi, njih bi bilo najlakše zabiti u zemlju a da čvrsto stoje. Onda, najružnija ali najjeftinija ograda a da vrijedi, to je žičana mreža, kupuje se u rolama. Ali trebala bi biti visoka najmanje 1.50m da ima svrhe postavljati ju. Kako vi to planirate napraviti???
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 15:26   #12
Pure će letjet sve dok ne otežaju na više od 2,5 kg. Ograda mora biti visoka barem 2,20 m - ne mora bit fiksna, one mreže za gradilišta su OK, živina vidi prepreku. Postoji mogućnost da im potkresujete krila, to bi ti morala pokazat na životinji.

Meni mlade pure nisu ugibale, živjele su pod žaruljom. Poticaj nisam imala, zarada po komadu je bila cca 100 kn - uzgoj traje skoro pa 8 mjeseci, treba radna snaga kod kolinja i ako su na ispaši onda je teže.

Što se inkubiranja jaja tiče, mali inkubatori u verziji izradi sam su poprilično uspješni - cca 80% jaja se izvali.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 22:38   #13
ajde da konacno vidi m na forumu zene koje se ne srame priznati da rade i da ne biraju posao. vis vraga, kresanje krila purama to sam radila kao djevojcurak guskama i patkama. a sto se sijalica tice, pa sva perad to mora imati, barem dok su jos mali. ja imam grijalice-sijalice. mos mislit kak je veterinar bio sretan kad je vidio grijalice crvene boje. dobila sma jezikovu juhu i morala ici po bijele. crveno izaziva agresivnost. tako kaze moj dr. vet.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 11:47   #14
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ajde da konacno vidi m na forumu zene koje se ne srame priznati da rade i da ne biraju posao. vis vraga, kresanje krila purama to sam radila kao djevojcurak guskama i patkama. a sto se sijalica tice, pa sva perad to mora imati, barem dok su jos mali. ja imam grijalice-sijalice. mos mislit kak je veterinar bio sretan kad je vidio grijalice crvene boje. dobila sma jezikovu juhu i morala ici po bijele. crveno izaziva agresivnost. tako kaze moj dr. vet.
Osvrnula sam se na pomor mladih pura, one su jako osjetljive dok im one bobice ne narastu po vratu. To za crveno, vruće i tijesno je istina, kanibalizam je vrlo čest kod pilića i purana - patke i guske baš nisu toliko sklone međusobnom masakriranju.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 16:25   #15
da, to se zove bacanje guba. napisala sam da sam im po naputku moje mame i starijih zena dodavala malo bijelog vina u vodu. ne previse da se ne alkoholiziraju ali rezultat je bio odlican. nije bilo uginuca
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 23:34   #16
Postoji udruga uzgajivača zagorskih purana "Puran zagorskih brega". Možda bi bilo dobro da njih kontaktiraš u vezi sa tehnologijom uzgoja i ostvarivanja poticaja.
joc 60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 23:39   #17
Sva je perad kod neadekvatnog držanja sklona kanibalizmu. Sprečava se dobrim uvjetima prehrane i držanja, a prevenira se preparatima sa selenom (MUVISEL).
joc 60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 16:34   #18
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Pure će letjet sve dok ne otežaju na više od 2,5 kg. Ograda mora biti visoka barem 2,20 m - ne mora bit fiksna, one mreže za gradilišta su OK, živina vidi prepreku. Postoji mogućnost da im potkresujete krila, to bi ti morala pokazat na životinji.

Meni mlade pure nisu ugibale, živjele su pod žaruljom. Poticaj nisam imala, zarada po komadu je bila cca 100 kn - uzgoj traje skoro pa 8 mjeseci, treba radna snaga kod kolinja i ako su na ispaši onda je teže.

Što se inkubiranja jaja tiče, mali inkubatori u verziji izradi sam su poprilično uspješni - cca 80% jaja se izvali.
Neće letjet ako im podrežete perje na krilima .
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 16:48   #19
Nema ti tu isplativosti , najprije ih njeguješ ko malu bebu pod sijalicom kuhaš im jaja ,sjeckaš mlade koprive , tad počnu dobivat jagodice daješ im pomalo vina dok skroz ne opernate nesmiju na rosu niti smiju pokisnut jer će im nateći glave tada trčiš za njima još par mjeseci hraneći ih šrotom i nazadnjem kukuruzom da bi za gotovo poklano meso dobio jedva po glavi 200 kn kad tih 200 kn podjeliš na najmanje 8 mjeseci + hrana imaš dnevnu zaradu čistu nulu . i tada sljedeće godine opet ispočetka . meni se više sviđaju patke od dana kupnje jednodnevnih patki pa do prodaje ti je samo 3 mjeseca , i guske nisu loše one se hrane duže ali više jedu travu i sve moguće zelenje podaš im kukuruz ujutro i navečer ,mjesec dana pred prodaju im daš da imaju non stop kukuruza .
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 23:48   #20
Slažem se patke su zakon s njima najlakše, samo ne smiju ostat bez vode, ali teško ih je očistit, operušat, čim skreneš pogled odma im perje nanovo naraste.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.