Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2013., 10:58   #61
Quote:
.keskin. kaže: Pogledaj post
Pozdrav pametni knjiški ljudi

Vruće mi je i ne mogu ovo trpit ovo vrijeme pa eto...da bar pokupim neko nebitno geekovanje o tome. Zanima me, paragrafski posloženim redosljedom, slijedeće;

- vlažnost zraka tj. mogućnost zraka da primi vlagu, zašto loše utiče na ljude i gdje na svijetu ima vlažnost 0%

- zašto je 100% vlažnost zraka nesnosno a suhih 0% ne?

- kako nastaju ljetne oluje (znam da je povezano sa vlažnosti zraka al ne znam točno)

Ako se sjetim još, dopunit ću. Hvala
Pokušat ću ja onako brzinski:

Zapravo bi točnije bilo govoriti o relativnoj vlažnosti zraka: Relativna vlažnost je koncentracija vlage u zraku pri određenoj temperaturi. Maksimalna relativna vlažnost zraka je najveća moguća koncentracija vlage u zraku pri nekoj temperaturi. Tada dolazi do kondenzacije vlage oko kondenzacijskih jezgara u kaplice vode ili u kristaliće leda. Topliji zrak može primiti puno više vlage od hladnijeg. Isto tako povećanje koncentracije vlage u zraku utječe na porast temperature, čime raste i tlak zraka. Nagle promjene temperature i tlaka zraka utječu i na funkcioniranje ljudskog tijela, jer ono tada teže regulira unutarnju temperaturu i tlak.

Nigdje na svijetu ne postoji vlažnost zraka od nula posto, čak ni na Antarktiku. Tamo ima vlage jako malo, ali ipak dovoljno da povremeno pada snijeg koji se zbog dugotrajnih niskih temperatura gotovo uopće ne otapa.

Objašnjenje nastanka ljetnih oluja malo je duža priča. Koju možeš pročitati ovdje: http://www.zagorje.com/vijest/vijest...javinske-oluje

Nadam se da sam pomogao barem malo. Ako netko ima bolja objašnjenja, neka se slobodno uključi. Bit će mi drago, a svima sigurno od koristi.
Gleda Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 11:03   #62
1) Porastom temperature zraka raste i njegova sposobnost "upijanja vlage". Ako me sjećanje ne vara, pravilo "pi puta oko" (ili "rule of a thumb") glasi da se za istu apsolutnu vlagu u zraku relativna vlažnost udvostručuje smanjenjem temperature za 10 °C (npr, ako je rel.vlaga 50% na 20 °C, hlađejnem tog zraka na 10°C relativna vlažnost raste na 100% i dolazi do kondenzacije, što se zimi lako uoči na hladnim prozorima ili ljeti na sloju zraka neposredno uz hladnu pivsku bocu). Optimalna rel. vlažnost za ljude je 45%, ili u granicama od 40 do 50%. Podnošljivo je od 30-60%, a manje od 20 ili više od 70% je već i medicinski problematično. Na svijetu nigdje nema vlažnosti 0%, barem ne u atmosferi. Pri svemu tome treba napomenuti da je relativna vlažnost u stvari udio apsolutne vlage naspram maksimalno moguće apsolutne vlage u zraku u datim uvjetima. Tako nekako...

2) Čovjek ima sreće što je opskrbljen znojnim žlijezdama pa se može hladiti na način na koji mnoge životinje ne mogu (npr. bušman lovi antilopu trčeći za njom dok jadna ne padne od pregrijavanja). Isparavanjem znoja odvodi se toplina sa površine kože i tako dolazi do hlađenja. "Kvaliteta isparavanja" ovisi između ostalog i o relativnoj vlažnosti okolnog zraka (priča o parcijalnim tlakovima) tj. o njegovoj zasićenosti vlagom. Ako je rel.vlaga 100%, znači da je okolni zrak u potpunosti zasićen vodenom parom pa nije za očekivati da će znojenje rezultirati isparavanjem i hlađenjem. Što je rel. vlažnost manja, lakše dolazi do isparavanja. Glede životinja, divlje mačke se ne znoje pa ne mogu dugo trčati, pas se ne znoji pa se hladi preko jezika, a konj se znoji pa može trčati duuugo, dugo...

3) Za ljetne oluje - nemam pojma

Ovo je sve skupa "prema sjećanju" od prije cca 20 godina pa možda nešto i nisam baš sasvim stručno formulirao

EDIT: Gleda Mjesec me pretekao
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 11:14   #63
Quote:
Gleda Mjesec kaže: Pogledaj post
Isto tako povećanje koncentracije vlage u zraku utječe na porast temperature, čime raste i tlak zraka.
Možda si se malo nespretno izrazio jer povećanje temperature se događa posredno, a ne zbog samog povećanja vlage. Isparavanje je endoterman proces koji traži određenu količinu topline (tzv. latentna toplina). Istina je da će se okolni zrak zbog isparavanja zagrijati, ali će se "površina isparavanja" ohladiti. U savršeno toplinski izoliranoj prostoriji možeš imati isparavanja i kondenzacije koliko želiš, ali ukupna toplina unutar sustava se ne mijenja.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 11:24   #64
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Možda si se malo nespretno izrazio jer povećanje temperature se događa posredno, a ne zbog samog povećanja vlage. Isparavanje je endoterman proces koji traži određenu količinu topline (tzv. latentna toplina). Istina je da će se okolni zrak zbog isparavanja zagrijati, ali će se "površina isparavanja" ohladiti. U savršeno toplinski izoliranoj prostoriji možeš imati isparavanja i kondenzacije koliko želiš, ali ukupna toplina unutar sustava se ne mijenja.
Moguće je da sam stvari malo previše pojednostavio. Ali isto tako atmosfera Zemlje sa svojim efektom staklenika, sa aerosolima i naoblakom, kao i sa energijom koja stalno pritječe sa Sunca i raspodjeljuje se po po površini i po oceanima zahvaljujući Coriolisovom učinku, nije izolirani sustav.

Ipak, hvala na primjedbi.
Gleda Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 12:13   #65
Ljudi hvala na odgovorima! Dopunska pitanja imam!

- zašto ljudi teško podnose visoku rel.vlažnost zraka, dali je moguće da rel.vl.zraka bude visoka kod niskih temperatura? Pretpostavljam da je npr. pustinjski dio Afrike rel.vlaž.zraka niska?

- sa balkona ovih dana više ne vidim more nego neku izmaglicu, konstantno tokom dana, dakle horizonta nema nego samo neka tupa sivkasta boja koja se prelijeva iz oblaka...jel to isparavanje mora?

Čak se ni zalazak više ne vidi jasno, jer su uvijek ti neki mutni oblaci ili kako se to tehnički već zove...dan vedar ali je nekako boja neba zagasito plava, nije onako bistro plavo kao u proljeće nego neka čudna blijedo-plava boja...
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:51   #66
Quote:
.keskin. kaže: Pogledaj post
Ljudi hvala na odgovorima! Dopunska pitanja imam!

- zašto ljudi teško podnose visoku rel.vlažnost zraka, dali je moguće da rel.vl.zraka bude visoka kod niskih temperatura? Pretpostavljam da je npr. pustinjski dio Afrike rel.vlaž.zraka niska?

- sa balkona ovih dana više ne vidim more nego neku izmaglicu, konstantno tokom dana, dakle horizonta nema nego samo neka tupa sivkasta boja koja se prelijeva iz oblaka...jel to isparavanje mora?

Čak se ni zalazak više ne vidi jasno, jer su uvijek ti neki mutni oblaci ili kako se to tehnički već zove...dan vedar ali je nekako boja neba zagasito plava, nije onako bistro plavo kao u proljeće nego neka čudna blijedo-plava boja...
Imaš ovdje link na temu "Vrijeme i klima hrvatskog Jadrana": http://jadran.gfz.hr/. Pogledaj pod "Jadranaske meteorološke priče". Objašnjenje o magli na moru nalazi se kod vrha Istre.

O magli na moru ima postoji i ovaj članak:
http://www.dalmacijanews.com/Meteoku...a-na-moru.aspx

A magle ima i na portalu meteo - info:
http://blog.meteo-info.hr/meteorolog...nastaje-magla/

Dakle, općenito si dobro zaključio da to ima veze sa isparavanjem mora i prisutnosti kondenzacijskih jezgara u zraku koji je u jutarnjim i prijepodnevnim satima često nešto hladniji od mora. Naročito na sjevernom Jadranu.

Ljudsko tijelo teže podnosi visoku relativnu vlažnost zraka pri višim temperaturama, jer se tada mora pojačano znojiti da bi sačuvalu svoju temperaturnu ravnotežu.

Naravno da postoji i visoka relativna vlažnost zraka i pri niskim temperaturama. To smo, čini mi se, već spominjali. Evo ti nekoliko korisnih podataka:




Ovaj grafikon na hrvatskom jeziku je sa portala Cro - meteo: http://www.crometeo.hr/klimatoloski-elementi/. Klikni u gornjem lijevom kutu glavne starnice na Klimatološki elementi, pa ćeš tu naći dosta podataka o vlažnosti zraka.

I iznad Sahare ima razmjerno dosta vlage u zraku, ali se ona zbog visokih dnevnih temperatura ne uspijeva kondenzirati u oblake, pa Sunčevo UV zračenje brzo razbija molekule vode na kisik i vodik, koji zatim lako bježe u svemir. Noću se zbog toga zrak iznad pustinjskog tla brzo hladi.
Gleda Mjesec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 18:58   #67
Quote:
Gleda Mjesec kaže: Pogledaj post

I iznad Sahare ima razmjerno dosta vlage u zraku, ali se ona zbog visokih dnevnih temperatura ne uspijeva kondenzirati u oblake, pa Sunčevo UV zračenje brzo razbija molekule vode na kisik i vodik, koji zatim lako bježe u svemir. Noću se zbog toga zrak iznad pustinjskog tla brzo hladi.
Da ? Nesto novo, bar za mene...

Imas li kakav link koji bi opisivao ovu pojavu?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 15:19   #68
Quote:
callahan 4 kaže: Pogledaj post
Zašto se ciklone i anticiklone kreću od zapada prema istoku?
Ne svugdje. U Indiji, naprimjer, monsun dolazi s jugoistoka, itd.

Objašnjenje je ovdje:

http://www.fas.org/irp/imint/docs/rs...Sect14_1c.html
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 00:11   #69
Quote:
Gleda Mjesec kaže: Pogledaj post


Specificna je situacija, ali u speleološkim objetkima je relativna vlaznost zraka 100% a temperatura (na višim nadmorskim visinama) u njima oko 4,5 stupnjeva. Sasvim je ugodno mjesto za boravit (izuzev hladnoce).
BobyThePolicman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 18:25   #70
Quote:
Gleda Mjesec kaže: Pogledaj post

I iznad Sahare ima razmjerno dosta vlage u zraku, ali se ona zbog visokih dnevnih temperatura ne uspijeva kondenzirati u oblake, pa Sunčevo UV zračenje brzo razbija molekule vode na kisik i vodik, koji zatim lako bježe u svemir. Noću se zbog toga zrak iznad pustinjskog tla brzo hladi.
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Da ? Nesto novo, bar za mene...

Imas li kakav link koji bi opisivao ovu pojavu?
Bump....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 08:20   #71
Ciklone i anticiklone se kreću od zapada prema istoku u umjerenim zempljopisnim širinama zbog globalne cirkulacije zraka. Uz ekvator se zračne mase kreću od istoka prema zapadu, u umjerenim širinama obrnuto.
U biti da se zemlja ne okreće i da nema Coriolisove sile, zrak se ne bi kretao istok-zapad-istok već samo sjever-jug-sjever.

Motor koji pokreće globalnu cirkulaciju zraka je sunce sa svojom toplinom.
- Sunce od cijele planete najviše zagrijava ekvatorijalni pojas, koji ima i najveću površinu.
- u Ekvatorijalnom pojasu se zbog zagrijavanja zrak uzdiže i kako je pun vlage i kako temperatura opada s visinom, ta vlaga se kondenzira i stvara se poznata tropska ekvatorijalna naoblaka, sa ogromnim količinama padalina
- taj zrak koji se na ekvatoru uzdiže do troposfere mora negdje i otići, jer je na njegovo mjesto pri zemljinoj površini došao neki novi zrak da ga zamijeni. Tako sada taj ekvatorijalni zrak polako krene prema sjeveru i jugu tj. prema suptropskim širinama.
- kada dosegne obratnice otprilike počne se spuštati, a kako je svu svoju vlagu već istresao na ekvatoru i kako se zrak zagrijava spuštanjem postaje jako suh. Upravo na tim širinama nastala je večina pustinja svijeta (Azija malo kvari uzorak, jer je Azija ima svoj poseban uzorak globalne cirkulacije zraka, tzv. Monsune)
- taj zrak kada se spusti u Saharu (i ostale pustinje) dalje može na dvije strane. Jedan dio se tog zraka vraća prema ekvatoru u obliku pasatnih vjetrova (pušu od obratnica prema ekvatoru, dakle sjever-jug i jug-sjever, ali zakrenuti zbog koriolisove sile pa pusu NE-SW i SE-NW). Drugi dio tog zraka nastavi prema umjerenim širinama...

Znam da sam zakomplicirao, pa ako je koga volja može baciti oko na Jubitu pod keywordom "Global air circulation"
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 12:19   #72
@Halo Effect: fenomelano objasnjeno
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 16:20   #73
Prema Statističkom ljetopisu, najviša temepratura u Hrvatskoj izmjerena je 5. srpnja 1950. u Karlovcu, i to 42,4 °C, a najniža, -35,5 °C, 3. veljače 1919. u Čakovcu
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 01:33   #74
Nije istina, u Plocama je 1981. izmjerena visa temperatura: 42.8.

http://www.crometeo.hr/4-kolovoza-19...skoj-od-428-c/
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 09:51   #75
Quote:
Gleda Mjesec kaže: Pogledaj post
Sunčevo UV zračenje brzo razbija molekule vode na kisik i vodik, koji zatim lako bježe u svemir.
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 17:47   #76
svakako pogledati ovo:

http://www.index.hr/black/clanak/fan...ta/693878.aspx
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 18:51   #77
Pih... Ovo je pičkin dim prema olujama koje moš vidjet na jugu SAD-a... Kao naše nevere samo tisuću puta veće i jače. Kad vidiš te oblake kako dolaze sa horizonta usereš se u gaće. Oblak svijetli ko da je neonski, munje u njemu ne prestaju iskriti... Kad ih uhvate na doppler, sve se aktivnosti prekidaju i institucije zatvaraju.
Vidio sam nešto uragana i tajkuna, ali te supercell oluje na jugu SAD-a su nešto najjezovitije što sam vidio...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 01:38   #78
Dušik je lakši od kisika,zašto onda atmosfera nema 2 sloja?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 14:15   #79
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Dušik je lakši od kisika,zašto onda atmosfera nema 2 sloja?
Zato jer turbulencije blizu površine Zemlje sprječavaju stratifikaciju (turbulencije, naravno, pokreće Sunčeva energija, a poznate su pod imenom vjetar). U višim slojevima atmosfere, gdje je brojnost čestica mala, dolazi do stratifikacije-kisik i dušik su "dolje", a vodik "više".

Stratifikacija se neće dogoditi ni ako zatvoriš zrak u bocu. Problem je u tome da je zrak mješavina plinova, a čestice u plinu se gibaju vrlo brzo-kinetička energija čestica mnogo je veća od razlike u potenijalnoj energiji gravitacije. Da bi dobio stratifikaciju, trebao bi plinove ohladiti.
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 20:34   #80
Quote:
Gedeon kaže: Pogledaj post
Zato jer turbulencije blizu površine Zemlje sprječavaju stratifikaciju (turbulencije, naravno, pokreće Sunčeva energija, a poznate su pod imenom vjetar). U višim slojevima atmosfere, gdje je brojnost čestica mala, dolazi do stratifikacije-kisik i dušik su "dolje", a vodik "više".

Stratifikacija se neće dogoditi ni ako zatvoriš zrak u bocu. Problem je u tome da je zrak mješavina plinova, a čestice u plinu se gibaju vrlo brzo-kinetička energija čestica mnogo je veća od razlike u potenijalnoj energiji gravitacije. Da bi dobio stratifikaciju, trebao bi plinove ohladiti.
hvala ti
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.