Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2011., 16:27   #281
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
djeca vole zadatke i jasno postavljena pravila. jaaako je korisno dati im zadatke i postaviti pravila. upravo se bez toga ponašaju kao "gospođica neću"
Točno. Nije mi samo jasno gdje je vidljivo u praksi (kafanska naklapanja me ne zanimaju) da djeca u waldorfskim školama rade što im se hoće. I zašto se misli da u waldorfskim školama nema zadataka i jasno postavljenih pravila? I zašto se waldorfske škole uspoređuje sa konceptom slobodne škole Summerhill ako su to dvije različite stvari?
Srebrni Letač is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 16:56   #282
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Zar zaista misliš da je tiranija jedini način da se djecu nauči da rade ono što moraju?
A gdje sam ja to rekao ili napisao? Zar sam ja u školi prošao tiraniju? Nisam. jesu li moja djeca? Nisu.

Nije mi čak ni otac, iako je sustav tada, u staroj Jugoslaviji i u NDH, tiraniju implicitno dozvoljavao. Ni mama mi u školi, kaže ona, nije bila tiranizirana. Jedino joj je vjeroučiteljica davala šibom po dlanu. Što se često desi kad se u škole pripusti vjera i mistika.

Zašto se konvencionalno školovanje u kojemu se pred djecu postavljaju zadaci i njihov se uspjeh u svladavanju zadataka ocjenjuje, proglašava tiranijom?
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 20:35   #283
U posljednjim godinama je bilo dosta zanimljivog razvoja po pitanju skolovanja, uglavnom od ljudi koji se okupljaju oko konverencije TED:
http://www.youtube.com/watch?v=nTFEUsudhfs
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:10   #284
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
U posljednjim godinama je bilo dosta zanimljivog razvoja po pitanju skolovanja, uglavnom od ljudi koji se okupljaju oko konverencije TED:
http://www.youtube.com/watch?v=nTFEUsudhfs
Ovo mi se čini kao potencijalno jako dobro.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:25   #285
Istina. Evo genijalca, koji, osim što je urnebesno zabavan ima za reći puno toga što podupire rad u alternativnim školama. http://www.youtube.com/watch?v=iG9CE...feature=relmfu
Srebrni Letač is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:30   #286
A ovo je zapravo link koji sam tražila... http://www.youtube.com/watch?v=r9Lel...feature=relmfu
Srebrni Letač is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 22:24   #287
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
Oprostite upad mene neinformiranog:
Da li te montessori grupe imaju neko posebno financiranje? Plaćaju li roditelji dodatno ako dijete upišu u takvu grupu s povećanim brojem "teta"?

(U vrtiću blizu moje kuće postoje i "obična" i montessori grupa, a onako izdaleka gledajući, izgleda da su jako separirane ... jer valjda su samo fizički smještene u istom vrtiću, ali su vjerojatno pod zasebnim upravama.)
Montessori program se u gradskim vrtićima plaća dodatno, isto kao što se plaća bilo koji dodatni program (engleska grupa, sportska grupa itd). Montessori se na redovnu cijenu vrtića plaća dodatnih 500 kn mjesečno. Za vrijeme ljetnih dežurstava ne plaća se ništa jer se program ne provodi, ta se djeca spajaju u grupama sa svom ostalom djecom.
gita-xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 22:51   #288
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Zašto se konvencionalno školovanje u kojemu se pred djecu postavljaju zadaci i njihov se uspjeh u svladavanju zadataka ocjenjuje, proglašava tiranijom?
Postavljanje zadataka i ocjenjivanje učinka je ok, nije u tome stvar. Tiranija je u samoj činjenici da djeca imaju malo izbora. U školu se mora ići. Ako protestiraš lošim ocjenama, natjeraju te na još jednu godinu kazne. Gubit ćeš vrijeme na stvari koje te ne zanimaju i ometati nastavu onima koje zanima.

Ja možda imam predrasude, ispravi me ako griješim, ali ne vidim način na koji je konvencionalno školovanje rješavalo problem discipline đaka osim stegom, packama i verbalnim nasiljem. Meni je to tiranija. Ironija je da je zapravo šljakalo neko vrijeme jer se roditelji nisu bunili i podržavali su autoritet učitelja. Danas će malo tko dozvoliti da im povise ton na dijete.

Učitelji moraju igrati u tom svijetu. Ne možeš održavati disciplinu jer polovicu učenika ne zanima to što pričaš. Ne možeš ih kazniti fizički jer, eto, takve su norme danas, ne možeš ih ni udaljiti s nastave jer nemaš gdje s njima. Jedino što ostaje je pokušaj učenja kroz igru, animiranje djece, forsiranje interesa...

Sada roditelj ima na izboru takav sustav ili neki od alternativnih.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 22:57   #289
Quote:
Srebrni Letač kaže: Pogledaj post
Istina. Evo genijalca, koji, osim što je urnebesno zabavan ima za reći puno toga što podupire rad u alternativnim školama. http://www.youtube.com/watch?v=iG9CE...feature=relmfu
u osnovi, slične je ideje imao i stipe šuvar, samo nije bio talentiran za stand-up komediju

ps: linkovi na gospodina robinsona već su postavljani na ovim stranicama
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 23:23   #290
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Postavljanje zadataka i ocjenjivanje učinka je ok, nije u tome stvar. Tiranija je u samoj činjenici da djeca imaju malo izbora. U školu se mora ići. Ako protestiraš lošim ocjenama, natjeraju te na još jednu godinu kazne. Gubit ćeš vrijeme na stvari koje te ne zanimaju i ometati nastavu onima koje zanima.

Ja možda imam predrasude, ispravi me ako griješim, ali ne vidim način na koji je konvencionalno školovanje rješavalo problem discipline đaka osim stegom, packama i verbalnim nasiljem. Meni je to tiranija. Ironija je da je zapravo šljakalo neko vrijeme jer se roditelji nisu bunili i podržavali su autoritet učitelja. Danas će malo tko dozvoliti da im povise ton na dijete.

Učitelji moraju igrati u tom svijetu. Ne možeš održavati disciplinu jer polovicu učenika ne zanima to što pričaš. Ne možeš ih kazniti fizički jer, eto, takve su norme danas, ne možeš ih ni udaljiti s nastave jer nemaš gdje s njima. Jedino što ostaje je pokušaj učenja kroz igru, animiranje djece, forsiranje interesa...

Sada roditelj ima na izboru takav sustav ili neki od alternativnih.
Po meni, šteta. Kad nisi imao izbora, prihvatio si facts of life i prošao školu kao i svatko drugi. Kao što su muški prolazili vojsku, Golema većina nije od toga imala nikakve negativne posljedice. Dapače.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 23:30   #291
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Tiranija je u samoj činjenici da djeca imaju malo izbora. U školu se mora ići.
obavezno školovanje je civilizacijsko dostignuće. gledaj to iz te perspektive

ljudi su se nekad trudili da im djeca završe neku školu. zašto? da im bude bolje u životu. generacije za generacijom imale su stupanj više u radnoj knjižici. sad smo došli do točke gdje se gubi "povijesno pamćenje" o važnosti obrazovanja

nekakvo protestiranje lošim ocjenama je u igri? zašto to zoveš "protestiranjem?" ima pravo gospodin robertson: nisu svi za gimnaziju. zašto bi morali biti?

Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Sada roditelj ima na izboru takav sustav ili neki od alternativnih.
razmišlja li roditelj niže ili srednje stručne spreme o tome? evo, baš bi me zanimao neki opći profil roditelja koji djecu daju u waldorf

Quote:
Srebrni Letač kaže: Pogledaj post
I zašto se waldorfske škole uspoređuje sa konceptom slobodne škole Summerhill ako su to dvije različite stvari?
i jedno i drugo su alternativa. imaju istog neprijatelja (kojem pokušavaju ispraviti mane)

Zadnje uređivanje colbert : 16.10.2011. at 00:19.
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 00:10   #292
Mislim da mora postojati izbor. Mi se kakti dičimo () demokracijom i liberalizmom a školstvo nam je zapelo na sustavu iz 19.st. Pri tome mišljenje o pojedinim školama (niti ja ne ljubim Waldorfsku pedagogiju a Summerhill pedagogija čini mi se čak i lošom po neku djecu) nije niti najmanje bitno, alternativa mora postojati. Inače imamo jednoumlje i ono što je netko već spomenuo - učenike koji se prave da uče, učitelje koji se prave da poučavaju i sustav koji se pravi da koristi ikome osim samome sebi.

Ono što se meni osobno dopada kao ideja o visokom školstvu je nešto ovakvo. Skupo je, nema u 'rvackoj, zahtijeva visoku samodisciplinu i znanje samog pojedinca ali to bih nazvala kvalitetnom alternativom ovom našem bolonjskom bućkurišu.
Felidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 00:18   #293
@blaznica

Molim te da rabis multiquote.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 00:56   #294
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
ps: linkovi na gospodina robinsona već su postavljani na ovim stranicama
Odlično, znači da je netko već prepoznao vrijednost onoga što čovjek govori!



Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
i jedno i drugo su alternativa. imaju istog neprijatelja (kojem pokušavaju ispraviti mane)
Ok. Hvala na odgovoru. Ne znam zašto "neprijatelj", ali dobro.

Waldorf i Summerhill inače imaju vrlo različite metode i ja ih, recimo, ne bih trpala u isti koš, ali kako je ovo tema o svim alternativnom pedagogijama, onda je u redu da se spomenuo i Summerhill.
Srebrni Letač is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 00:58   #295
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ja sam školu mjerio po zahtjevnosti i prijateljima. Ako je bila prelagana i/ili u njoj djeca nisu stjecala prijatelje, to je bila loša škola. Ne bih dugo čekao nego bih dijete vadio i selio u težu i prijateljskiju. Zanimljivo da je to uvijek išlo zajedno. Radio sam to i u osnovnoj i u srednjoj školi. I svaki put je bio pun pogodak. I djeca su se bolje osjećala i školski je uspjeh bio bolji. Naizgled nelogično.
I svako malo si tako djecu ispisivao i upisivao iz skole u skolu,zbog (ne)zahtjevnosti i (ne)sirenja prijateljstva?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 07:09   #296
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
I svako malo si tako djecu ispisivao i upisivao iz skole u skolu,zbog (ne)zahtjevnosti i (ne)sirenja prijateljstva?
Tri puta u osamnaest godina. To nije baš 'svako malo'. Ali jest neuobičajeno.

Moj odgoj jest bio neuobičajen, jer sam (zajedno sa ženom, naravno) ulagao puno više osobnog napora nego drugi ljudi koje smo oko sebe vidjeli. Mi smo na sebe preuzeli odgojnu ulogu i ulogu organizatora, a školi i vanškolskim organizacijama (sport, jezici, umjetnički tečajevi itd.) prepustili smo ulogu obrazovanja i socijalizacije.

Dali smo jako puno od sebe u smislu truda i vremena i razmišljanja. (I novaca, premda to nije igralo najvažniju ulogu.) Isto tako puno očekivali smo i od tih organizacija. Kad nisu davale ono što smo mislili da trebaju dati, poslali smo ih vrit i tražili druge.

Škole tu nisu bile nikakva iznimka. A ne bi ni smjele biti. Škola nije sveta krava. Škola je uslužna djelatnost poput zdravstva. Ja i doktora mijenjam ako nisam zadovoljan, zašto ne bih školu?
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 11:32   #297
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
obavezno školovanje je civilizacijsko dostignuće. gledaj to iz te perspektive
Da, to mi je malo čudna perspektiva. Ne idu mi "obavezno" i "civilizacijsko dostignuće u istu rečenicu. Onda je i TV pretplata civilizacijsko dostignuće.

Obaveza školovanja zadržava u školi djecu koja se ne žele školovati, koja ionako ništa neće učiti jer ih neće zanimati. Bolje bi im bilo da negdje izučavaju zanat ili pomažu roditeljima ili.. ne znam. Bilo gdje osim u školi.

Onima koji žele ostati u školi obaveza ne znači ništa. Bili bi tu i da je nema.
Quote:
ljudi su se nekad trudili da im djeca završe neku školu. zašto? da im bude bolje u životu. generacije za generacijom imale su stupanj više u radnoj knjižici. sad smo došli do točke gdje se gubi "povijesno pamćenje" o važnosti obrazovanja
Slažem se, potpuno. Razlog gubitku povijesnog pamćenja o važnosti obrazovanja je u tome što je važnost u očima ljudi pala. Nekada je bilo dovoljno poslati dijete u tri-četiri razreda osnovne škole i to mu je puno značilo u životu, jer ostali nisu znali pisati, čitati i računati. Bio je, takoreći, konkurentan na tržištu rada. Onda su uveli još četiri razreda, pa još četiri... I danas imamo situaciju da ljudi sa završenim fakultetom teško pronalaze posao. Trenutni sustav obrazovanja nekim ljudima danas nije uopće isplativ.

Quote:
nekakvo protestiranje lošim ocjenama je u igri? zašto to zoveš "protestiranjem?" ima pravo gospodin robertson: nisu svi za gimnaziju. zašto bi morali biti?
Ako se od djeteta očekuje da nauči ono što mu se predaje, onda je neučenje oblik protesta, ne? I nisu svi za gimnazije, dapače. Nisu svi ni za 5 sati matematike tjedno ili za standardni program osnovne škole.
Quote:
razmišlja li roditelj niže ili srednje stručne spreme o tome? evo, baš bi me zanimao neki opći profil roditelja koji djecu daju u waldorf
Trenutno ne. Skupoća bi se mogla riješiti npr. poreznim olakšicama za privatne škole, ali to je sad već druga skupina problema. Recimo da s vremenom pojeftine.

Poanta je bila samo u izboru. Kao što kaže Felidae, alternativa mora postojati. To je jedini način da možda dođemo do nekog boljeg sustava.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 12:07   #298
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
A gdje sam ja to rekao ili napisao?
Pitanjem na koje sam reagirala, potvrdio si da su za tebe ne samo potpuno prihvatljive, već jedine adekvatne metode deranje nastavnika na učenike i ostale metode (ne)moći kojima se djecu pokušava natjerati da shvate. Ja ne govorim o ocjenama, govorim o načinu komunikacije sa djecom i odnosu prema njima.

Quote:
Jedino joj je vjeroučiteljica davala šibom po dlanu. Što se često desi kad se u škole pripusti vjera i mistika.
Ah, misticizam inače ima veze s batinama, ali vojne škole nemaju nikakve veze s batinama.

Quote:
Zašto se konvencionalno školovanje u kojemu se pred djecu postavljaju zadaci i njihov se uspjeh u svladavanju zadataka ocjenjuje, proglašava tiranijom?
To nisam napisala niti sam mislila na ocjene, kao što već rekoh. Moje pitanje bilo je zbog čega ne bi trebala postojati alternativa, tj. koji je razlog da u 21. stoljeću u školstvu treba da vlada jednoumlje?

Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Po meni, šteta. Kad nisi imao izbora, prihvatio si facts of life i prošao školu kao i svatko drugi. Kao što su muški prolazili vojsku, Golema većina nije od toga imala nikakve negativne posljedice. Dapače.
Men' se čini da ti zastupaš totalitarni režim, tačnije, vojnu diktaturu u školstvu. Srećom, oni koji odlučuju ne dijele tvoje mišljenje.

Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Škola nije sveta krava. Škola je uslužna djelatnost poput zdravstva. Ja i doktora mijenjam ako nisam zadovoljan, zašto ne bih školu?
Škola je uslužna djelatnost kada se radi o tvojoj djeci, a tuđoj djeci i drugim roditeljima ne treba dati mogućnost izbora. Baš lijepo. Zašto nisi objasnio djeci da je život takav kakav jeste - da prijatelje ne možeš imati svugdje i da su škole takve kakve jesu, umjesto što si ih prebacivao iz škole u školu?

I ti si težio tome da tvoja djeca idu u što bolju školu u okviru mogućnosti koje su tada postojale. Zbog čega ti onda toliko smetaju alternativne škole? Misliš da drugi roditelji ne znaju procijeniti šta je najbolje za njihovu djecu?
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 16.10.2011. at 12:30.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 14:12   #299
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Po meni, šteta. Kad nisi imao izbora, prihvatio si facts of life i prošao školu kao i svatko drugi. Kao što su muški prolazili vojsku, Golema većina nije od toga imala nikakve negativne posljedice. Dapače.
Neka idealna škola bi, po meni, trebala imati i elemente stege i elemente slobode izbora. Stegu u smislu da ako ne želiš učiti i ometaš nastavu, izvoli van; potvrdu o znanju nećeš dobiti ako znanje nisi usvojio u skladu sa standardom. Slobodu izbora u smislu - sam si izaberi što ćeš učiti i što te interesira.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 14:28   #300
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Slobodu izbora u smislu - sam si izaberi što ćeš učiti i što te interesira.
To je teško, jer djeca ne mogu odlučiti sama. Zapravo bi učitelj trebao biti toliko vješt da prepozna talent svakog djeteta i upozna njegove sposobnosti da ih može dalje razvijati.
Istina je da čovjek najbolje zna ono što sam nauči. Zato djecu treba u obrazovanju voditi do znanja, pustiti ih da otkrivaju, a ne im znanje servirati gotovo. To si valjda htio reći.
Srebrni Letač is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:16.