Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2023., 14:21   #1
Zajednički dijelovi zgrade (spremišta, ostave itd.)

Zajednički dijelovi zgrade (spremišta, ostave itd.)

Živim u neboderu u ZG te je na moj stan naslonjeno nekakvo spremište koje sam ranije koristio i od kojeg uredno imam ključ i sve. Nekoliko godina je stan bio u najmu, sada se vraćam u njega i na isti način kao i prije tamo ostavljam neke svoje stvari koje mi sezonski trebaju/ne trebaju ulazim sa istim ključem i sve. Susjeda koja je tu kupila stan u vremenu dok me nije bilo me obavještava da ona plaća nekakav najam za tu prostoriju te da maknem stvari. Predstavnik stanara se pravi naravno pravi lud, tako da ne znam je li to nekakav dogovor nje i predstavnika ili onoga tko je prodavao stan pa joj je rekao da je to kao njeno. Ukoliko i ima neki ugovor o najmu/zakupu toga prostora koji nije zasad pokazala je li to moguće bez suglasnosti barem prvih susjeda sa kata ili nešto slično.
Ukoliko netko može napisati čisto hipotetski što se tu moglo dogoditi i nekakav savjet kako postupit dalje.
pere riba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 14:28   #2
treba imati ugovor o najmu koji su potpisali 51% suvlasnika
uprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 14:37   #3
Quote:
pere riba kaže: Pogledaj post
Zajednički dijelovi zgrade (spremišta, ostave itd.)

Živim u neboderu u ZG te je na moj stan naslonjeno nekakvo spremište koje sam ranije koristio i od kojeg uredno imam ključ i sve. Nekoliko godina je stan bio u najmu, sada se vraćam u njega i na isti način kao i prije tamo ostavljam neke svoje stvari koje mi sezonski trebaju/ne trebaju ulazim sa istim ključem i sve. Susjeda koja je tu kupila stan u vremenu dok me nije bilo me obavještava da ona plaća nekakav najam za tu prostoriju te da maknem stvari. Predstavnik stanara se pravi naravno pravi lud, tako da ne znam je li to nekakav dogovor nje i predstavnika ili onoga tko je prodavao stan pa joj je rekao da je to kao njeno. Ukoliko i ima neki ugovor o najmu/zakupu toga prostora koji nije zasad pokazala je li to moguće bez suglasnosti barem prvih susjeda sa kata ili nešto slično.
Ukoliko netko može napisati čisto hipotetski što se tu moglo dogoditi i nekakav savjet kako postupit dalje.
Kod nas imamo dogovor da se oni koji zele koristiti jave predstavniku, i placa se odreden iznos za koristenje, suvlasnik dobije dodatnu uplatnicu svaki mjesec.
Nisam bas ziher da imamo ugovore za to, no na zboru stanara je to dogovoreno jos 70ih, i mijenjao se iznos, no princip je uvijek isti.
Sto se tice koristenja, tko koristi, uglavnom se dogovori, nije da svi zele, a neki se smjenjuju.
99% je tako i kod vas.
Pitaj na zboru stanara pa ces cuti.
Nemoj pitati nove stanare, jer ti se najcesce preseravaju i iscuduju jer misle da je svijet nastao s njima, i zgrada ih najcesce ne zanima, misle da se stari dogovori na njih ne odnose.
Pitaj starosjedioce kakav je dogovor.
I postavi pitanje na zboru stanara, jer se cesto to koristenje dogovara za godinu dana.
Kod nas imamo popis tko se upisao za koristenje i placa, i to ide na racun zgrade.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 14:38   #4
Quote:
uprolazu kaže: Pogledaj post
treba imati ugovor o najmu koji su potpisali 51% suvlasnika
A daj, za svaki drek ugovor.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 14:49   #5
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Kod nas imamo dogovor da se oni koji zele koristiti jave predstavniku, i placa se odreden iznos za koristenje, suvlasnik dobije dodatnu uplatnicu svaki mjesec.
Nisam bas ziher da imamo ugovore za to, no na zboru stanara je to dogovoreno jos 70ih, i mijenjao se iznos, no princip je uvijek isti.
Sto se tice koristenja, tko koristi, uglavnom se dogovori, nije da svi zele, a neki se smjenjuju.
99% je tako i kod vas.
Pitaj na zboru stanara pa ces cuti.
Nemoj pitati nove stanare, jer ti se najcesce preseravaju i iscuduju jer misle da je svijet nastao s njima, i zgrada ih najcesce ne zanima, misle da se stari dogovori na njih ne odnose.
Pitaj starosjedioce kakav je dogovor.
I postavi pitanje na zboru stanara, jer se cesto to koristenje dogovara za godinu dana.
Kod nas imamo popis tko se upisao za koristenje i placa, i to ide na racun zgrade.
ma da, prvo bi trebalo predstavnika stanara zamijeniti na zboru stanara. hvala na savjetu i informacijama nekako bi bilo logično da ima neki sustav rotacije za prava na to spremište jer su ostali stanari sa kata u podređenom položaju.
pere riba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 14:57   #6
S tim da mozete i dijeliti tu prostorij(ic)u.
Mi smo jedan period dijelili sa susjedom, pa odustali, pa je on sam koristio, pa se poslije ukljucio netko treci s njim itd. Sad ju koristi cetvrti susjed. Mijenja se kak vrijeme ide, sad netko treba, pa ne treba... i tak.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 15:42   #7
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
S tim da mozete i dijeliti tu prostorij(ic)u.
Mi smo jedan period dijelili sa susjedom, pa odustali, pa je on sam koristio, pa se poslije ukljucio netko treci s njim itd. Sad ju koristi cetvrti susjed. Mijenja se kak vrijeme ide, sad netko treba, pa ne treba... i tak.
ali ako nemate ugovor onda netko tko je, mislim min. godinu dana, u tom prostoru postaje posjednik i onda ćete ga moći izbaciti jedino sudskim putem a to traje i traje, zato su važni ugovori
uprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 18:43   #8
Koja se ovdje hrpa gluposti čuje
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 18:48   #9
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Koja se ovdje hrpa gluposti čuje
Nista cudno za forum. Raspali pametnu Evo +1
Memnom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 20:17   #10
Quote:
uprolazu kaže: Pogledaj post
ali ako nemate ugovor onda netko tko je, mislim min. godinu dana, u tom prostoru postaje posjednik i onda ćete ga moći izbaciti jedino sudskim putem a to traje i traje, zato su važni ugovori
Iiideeeš
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 20:19   #11
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Iiideeeš
to se nama dogodilo u zgradi, i pravna služba rekla da je u posjedu, iako posjed nije legalan, zakonit i istinit ali ipak trebaš čekati da to sud odluči
uprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 20:26   #12
Mi smo dragi pa bi mu 3 mrge od 2 metra i 150 kila iznijele taj njegov partviš, lojtru i 3 tegla s kiselim krastavcima, pa nek tuzi nas 350, tko ga y.
Nije da smo uvijek slozni, ali ima dirljivih trenutaka kad se male i velike ruke sloze.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 20:28   #13
Nasilje, a
Memnom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2023., 20:35   #14
Nikad.
Mi to dobacivanjem ozbiljnog pogleda i ljubaznim iznošenjem stvari, da tog nekog ne bi kod nošenja ta 3 tegla zgrabil heksenšus.
#samobrigaipažnja
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.