Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2013., 15:39   #1
Samostalno učenje stranog jezika

Evo, nadam se da ne postoji takva tema pa je ja otvaram..... mislim da je potrebna jer se ovdje neće govoriti o nikakvim školama stranih jezika niti tome sličnome....

otvaram ovu temu prvenstveno zbog toga što me zanima koje materijale koristite za samostalno učenje jezika...
meni je, recimo trenutno želja usavršiti engleski i talijanski i naučiti njemački
što se tiče engleskog , našla sam na netu na stranici od neke knjižare (mislim profil knjižara al nisam sigurna) da ima neki, nazovimo ga tako, jezični set 24/7 inteeraktivni tečaj engleskog i da se odnosi na početni, srednji i napredni stupanj. Košta 1.399,00 kn nadam se da onda i valja čim mu je tolika cijena... Ima li netko možda slučajno takvo što ili zna li nešto o tome - kako to zapravo izgleda i može li se engleski usavršiti s tim?

Što se tiče njemačkog, tu sam početnik i nabavila sam si dva online tečaja (večernji jezici i lingq), te jedan od PONS-a (početni i napredni). I kupila knjižice "njemački za putnika" i "njemačka gramatika". Valjda će bit dovoljno. Kad sam na netu našla onaj tečaj iz engleskog što ga gore spominjem, vezano za njemački zainteresirao me jedan isto jezični set koji je zapravo kao neka "kutija" u kojoj se nalaze neki cd-ovi , priručnici što li već i zove se europlus + sprachkurs deutsch.

Bila bih zahvalna glede bilo kakvih povratnih informacija o iskustvima sa ovim boldanim tečajevima za samostalno učenje
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 17:02   #2
Njemacki spada u jezike za koje je vrlo bitna interakcija (da stalno govoris),
i preporuca se da se provede barem par mjeseci u Njemackoj prije polaganja B2 testa.
Zasto? Jer je prilicno tezak jezik u usporedbi s jednim talijanskim ili spanjolskim.

Negdje sam cuo da ljudi koji zive 2 godine u Njemackoj (a stignu tamo bez znanja jezika) bolje govore od onih koji su ucili njemacki 9 godina u Hrvatskoj (u osnovnoj i srednjoj skoli).

Kod nas imas ucenike koji tako nakon 9 godina ucenja jos uvijek ne znaju sve rodove i mnozine imenica (to znaju sva petogodisnja njemacka djeca, jos prije nego sto krenu u skolu).

Sto se tice tecaja za samostalno ucenje, ljudi preporucaju Assimil, ali njemacki Assimil je jako formalan, i pomalo zastario (u prvoj se lekciji uci rijeci Verzeihung, koju nikad nisam cuo dok sam bio u Njemackoj, svi koriste Entschuldigen (Sie)).

Zadnje uređivanje Austrheim : 26.10.2013. at 17:17.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 11:18   #3
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post

Sto se tice tecaja za samostalno ucenje, ljudi preporucaju Assimil, ali njemacki Assimil je jako formalan, i pomalo zastario (u prvoj se lekciji uci rijeci Verzeihung, koju nikad nisam cuo dok sam bio u Njemackoj, svi koriste Entschuldigen (Sie)).
a gdje se to može nabaviti?
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 00:01   #4
Probaj naci neku online verzijy Assimila, pa vidi pase li ti.

Prije par mjeseci sam pocela samostalno ponavljati njemacki nakon ogromne pauze 10 plus godina.
Koristila sam Michel Thomas, Pimsleur u kombinaciji s rjecnicima i gramatikama. Dosta brzo mi se sve vratilo, na jesen sam krenula na tecaj u skolu i iznenadilo me koliko sam savladala u malo vremena. Ucila sam nekih mjesec i pol dana, nekih 2 sata dnevno, 3 puta na tjedan. Morala sam prekinuti tecaj iz nekih objektivnih razloga i sad mi je uzasno zao, jer sam se bas super ufurala u ucenje i uhvatila dobar tempo.

Sent from my Pink Unicorn
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 15:48   #5
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Probaj naci neku online verzijy Assimila, pa vidi pase li ti.

Prije par mjeseci sam pocela samostalno ponavljati njemacki nakon ogromne pauze 10 plus godina.
Koristila sam Michel Thomas, Pimsleur u kombinaciji s rjecnicima i gramatikama. Dosta brzo mi se sve vratilo, na jesen sam krenula na tecaj u skolu i iznenadilo me koliko sam savladala u malo vremena. Ucila sam nekih mjesec i pol dana, nekih 2 sata dnevno, 3 puta na tjedan. Morala sam prekinuti tecaj iz nekih objektivnih razloga i sad mi je uzasno zao, jer sam se bas super ufurala u ucenje i uhvatila dobar tempo.

Sent from my Pink Unicorn
ja sam totalni početnik u njemačkom
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 19:55   #6
Meni se ti online tečajevi čine prikladni samo sa vrlo disciplinirane ljude.
Mislim da je dosta učinkovito učiti jezik dopisivanjem, a kasnije kad već nešto naučiš i pričanjem s izvornim govornicima preko skypea.

Osobno mi je najzanimljivije učiti preko višejezičnih portala i web stranica na kojima su isti tekstovi precizno prevedeni na druge jezike. Ja na taj način nekako najbrže učim i vokabular i gramatiku.
odile is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 19:57   #7
ovo sto cu sada napisati samo je moje osobno misljenje i ne mora znaciti da se poklapa s globalnim misljenjem..da ..jezik se moze nauciti cak iako nisi u drzavi u kojoj se taj jezik govori..
dalje..taj paket od 1400 kuna za tri stupnja mi smrdi..ne znam o cemu se radi ali sam vidjao reklame ovaj ili onaj jezik u 30 lekcija ili 30 dana..tako nesto ne postoji i pravi se samo da bi se prodalo..neki cak garantiraju vracanje novca natrag ako tako ne bude..naravno vecina ne trazi novac natrag jer bi se na taj nacin osjecali glupim da samo oni nisu uspjeli a drugi jesu..to je sve marketing i tu nema osjecaja..
dalje..evo citam sto Austrheim napisa..da je za njemacki bitna interakcija..a za koji jezik to nije potrebno? cak i znakovni jezici i njihovi govornici imaju "akcent" i vide se da su stranci ako se jezik dovoljno ne prakticira..i naravno da ce jedna osoba koja je provela 2g u njemackoj bolje govoriti jezik od osobe koja je u rh ucila njemacki jezik 9 godina jer u ove dvije godine je sve na njemackom..od kontakta s ljudima. tv je na njemackom, radio ..sve sve sve..u rh je u tih 9 godina tjedno sat dva njemackog koji se brze zaboravi nego sto se nauci
ChillOut Lounge: pazi..mozes sama puno toga odraditi bez da provedes neko vrijeme u njemackoj..ali vrlo bitne su neke stvari..po meni najbitnija je motivacija..ako to imas ici ces brze naprijed od onih koji mozda utrose vise vremena od tebe .. naravno bitan je i metod kojim se koristis..vidim da nisi bas iskusna kad je internet u pitanju..mozes naci metode za ucenje jezika od pocetnickog nivoa do nekog viseg stupnja na netu ako znas sto je torrent..naravno i assimil je tu..
da..sretno svinma
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 21:33   #8
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
ovo sto cu sada napisati samo je moje osobno misljenje i ne mora znaciti da se poklapa s globalnim misljenjem..da ..jezik se moze nauciti cak iako nisi u drzavi u kojoj se taj jezik govori..
dalje..taj paket od 1400 kuna za tri stupnja mi smrdi..ne znam o cemu se radi ali sam vidjao reklame ovaj ili onaj jezik u 30 lekcija ili 30 dana..tako nesto ne postoji i pravi se samo da bi se prodalo..neki cak garantiraju vracanje novca natrag ako tako ne bude..naravno vecina ne trazi novac natrag jer bi se na taj nacin osjecali glupim da samo oni nisu uspjeli a drugi jesu..to je sve marketing i tu nema osjecaja..
dalje..evo citam sto Austrheim napisa..da je za njemacki bitna interakcija..a za koji jezik to nije potrebno? cak i znakovni jezici i njihovi govornici imaju "akcent" i vide se da su stranci ako se jezik dovoljno ne prakticira..i naravno da ce jedna osoba koja je provela 2g u njemackoj bolje govoriti jezik od osobe koja je u rh ucila njemacki jezik 9 godina jer u ove dvije godine je sve na njemackom..od kontakta s ljudima. tv je na njemackom, radio ..sve sve sve..u rh je u tih 9 godina tjedno sat dva njemackog koji se brze zaboravi nego sto se nauci
ChillOut Lounge: pazi..mozes sama puno toga odraditi bez da provedes neko vrijeme u njemackoj..ali vrlo bitne su neke stvari..po meni najbitnija je motivacija..ako to imas ici ces brze naprijed od onih koji mozda utrose vise vremena od tebe .. naravno bitan je i metod kojim se koristis..vidim da nisi bas iskusna kad je internet u pitanju..mozes naci metode za ucenje jezika od pocetnickog nivoa do nekog viseg stupnja na netu ako znas sto je torrent..naravno i assimil je tu..
da..sretno svinma
ne znam, možda i nisam po tvom ukusu iskusna u internetu....nekako mislim da onoliko koliko treba bit - jesam
a onaj dio koji mi fali - to je zato što vremena na netu provodim jaaaaako malo ili gotovo nikako. služi mi samo za provjeriti mail/fejs/forum i maximalno 45 min.dnevno i to je uredu!

može neki link od toga što spominješ? čula sam za torrent ali sam mislila da služi isključivo za skidanje filmova, nisam znala da je i za druge svrhe
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 21:50   #9
Mozda je bolje da te u torrente uputi netko putem privatne poruke, jer je zabranjeno stavljati direktne linkove na forum i poticati na piratsvo

Sent from my Pink Unicorn
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 17:44   #10
Da ne otvaram novu temu... Evo na jednoj od stranica za grupnu kupovinu ima ponuda za učenje preko LINGQ-a, ima li netko iskustva s njima i koliko se moće naučiti na taj način. Nije skupo al ne baca mi se ni sto kuna ako je to nešto bez veze, pa bi volija ćut koji objektivni komentar nekoga tko je to koristija...
kvisko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 21:31   #11
Quote:
kvisko123 kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu... Evo na jednoj od stranica za grupnu kupovinu ima ponuda za učenje preko LINGQ-a, ima li netko iskustva s njima i koliko se moće naučiti na taj način. Nije skupo al ne baca mi se ni sto kuna ako je to nešto bez veze, pa bi volija ćut koji objektivni komentar nekoga tko je to koristija...
ja sam preko LINGQ naručila njemački i mogu reći da sam zadovoljna... i još uletila dok je bila neka akcija od one stranice s popustima "Ponuda dana" -73% popusta bilo pa sam platila samo 93 kn i imam neograničeno pravo korištenja 6 mjeseci od dana registriranja
p.s. nema gramatike, samo su dijalozi..... ofkors uz izgovor izvornih govornika.... ali je prijevod rečenica u mom slučaju s njemačkog na ENGLESKI (dakle, bilo bi dobro znati engleski budući da nema hrvatskog prijevoda).
preporučam

Evo, tu je i posebna tema baš "LINGQ" pa tko god s tim ima iskustva neka podjeli kakva su
https://www.forum.hr/showthread.php?p...0#post47095450
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 23:40   #12
Lingq je dobar samo ako je besplatan. Inače, niti centa.

Strani jezik se NE može učit samostalno.
Može se samo naučit' nesto osnovne gramatike te nekoliko fraza koje nisi u stanju izreć' onda kad treba, i to je to.

Za svaki strani jezik je potrebna interakcija, potrebna je izgovorena riječ. A s kompjuterom se ne razgovara.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 15:18   #13
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Lingq je dobar samo ako je besplatan. Inače, niti centa.

Strani jezik se NE može učit samostalno.
Može se samo naučit' nesto osnovne gramatike te nekoliko fraza koje nisi u stanju izreć' onda kad treba, i to je to.

Za svaki strani jezik je potrebna interakcija, potrebna je izgovorena riječ. A s kompjuterom se ne razgovara.
ti onda preporučaš školu stranih jezika?
mislim, nemamo svi priliku otić u npr. Njemačku na tri mjeseca samo kako bi - kao naučili jezik
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 17:43   #14
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Lingq je dobar samo ako je besplatan. Inače, niti centa.

Strani jezik se NE može učit samostalno.
Može se samo naučit' nesto osnovne gramatike te nekoliko fraza koje nisi u stanju izreć' onda kad treba, i to je to.

Za svaki strani jezik je potrebna interakcija, potrebna je izgovorena riječ. A s kompjuterom se ne razgovara.
Ne razgovara se sa kompjuterom,nego se koristeći kompjuter preko njega razgovara s ljudima

To ako netko samostalno uči jezik,ne znači da mu je zabranjeno komunicirati s drugima To samo znači da on sam aktivno vodi svoj proces učenja,bira materijale i metode po kojima uči...
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 18:14   #15
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
.

Negdje sam cuo da ljudi koji zive 2 godine u Njemackoj (a stignu tamo bez znanja jezika) bolje govore od onih koji su ucili njemacki 9 godina u Hrvatskoj (u osnovnoj i srednjoj skoli).
Zato kaj im o znanju jezika zavisi egzistencija i visoko su motivirani da budu funkcionalni na njemačkom,dok je je ovim školarcima njemački u školi samo gnjavaža.
Ako si ti stvarno motiviran nitko ti ne brani da se npr. u Zagrebu okružiš njemačkim.Bar se tu nađe koliko hoćeš izvornih govornika.Nađi si frendove švabe,curu,dečka...kaj ja znam.

Recimo za razliku od ovog tvog primjera,ima stranaca koji žive po nekoliko godina u Kini,a da ne znaju gotovo ni beknut mandarinski.Rade za strane firme,u kojima se govori engleski,u dućanu pokažu prodavaču kaj žele kupiti,adrese mjesta na koje trebaju ići imaju zapisane na papiru...
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 10:44   #16
Baš mi je drago sto ste otvorili ovu temu Nedavno sam počela samostalno učiti ruski. Totalni sam početnik tako da će biti veselo . Uglavnom naručila sam si Russian dictionary and phrasebook na ebayu, to preporučuju silni poligloti po youtubu, pa eto da probam. i naišla sam na ovaj video , čini mi se korisno:http://www.youtube.com/watch?v=qbA3WjCvPsE
ina7777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 11:01   #17
Meni je na fakultetu predavala znanstvenica engleski jezik, koja u životu nije bila niti u Velikoj Britaniji, niti u Americi. Postoji nekolicina ljudi, koji s velikom lakoćom savladavaju jezike, iako nisu izvorni govornici. Međutim, u manjini su, poput te profesorice. Po meni, treba imati prije svega "uho" za jezike.
Npr. svatko može svoje dijete upisati u muzičku školu, no većina upisanih će imati prosječan sluh u osnovnoj muzičkoj školi. Tako je i s jezicima.
Ne slažem se savim s konstatacijom da izvorni govornici govore pravilno materinji jezik.
Kad jednom čujete južne Talijane kako nepravilno govore talijanski biti će vam sve jasno. Mnogi Nijemci, gledajući njemačku TV, ne služe se književnim jezikom i muku muče kada vam žele nešto objasniti književnim jezikom.
Dobar dio mladih govori "sleng", ili jezik ulice.
Ako već želite učiti jezik u prirodnom okružju, pazite od koga ga učite.
smedjišećer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 22:49   #18
pozdrav!
tražim neki link za samostalno kopkanje po talijanskom. ne počinjem od nule, učila sam ga u osnovnjaku 4 godine i želim malo oživjeti sjećanje. registrirala sam se na neki sajt za učenje di je sve nešto sa kerefekama videićima, testićima... ne, ne bih to. pojest će mi cijeli internet paket (i iritira me).

tražim nešto staromodno ovog tipa .

preporuke?

hvaalaaa
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 17:06   #19
Bok ljudi! Htjela bi učiti japanski kod kuće, ali isuse kriste kako se gubim s ovim programima i instalacijom na kompjuteru. Zna možda tko neki simpatičan program za učenje japanskog? Online ili da ga skinem, tak svejedno. Pomagajte
miaim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 21:49   #20
Quote:
miaim kaže: Pogledaj post
Bok ljudi! Htjela bi učiti japanski kod kuće, ali isuse kriste kako se gubim s ovim programima i instalacijom na kompjuteru. Zna možda tko neki simpatičan program za učenje japanskog? Online ili da ga skinem, tak svejedno. Pomagajte
Da kreneš možda sa Pimsleurom i Assimilom za početak?
batler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:03.