Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2017., 17:39   #4621
http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...ma/977543.aspx

Quote:
Krstičević je tako jučer na pitanje novinara šturo odgovorio kako "više ne postoji namjera uvođenja vojnog roka i vjerujemo da ćemo ove godine donijeti odluku u kojem pravcu ići".
La commedia e finita
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 21:27   #4622
Hvala Bogu na racionalnoj odluci.

Neka povećaju kapacitete za dragovoljno služenje (ako ima potrebe).
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 21:28   #4623
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Hvala Bogu na racionalnoj odluci.

Neka povećaju kapacitete za dragovoljno služenje (ako ima potrebe).
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 21:20   #4624
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Hvala Bogu na racionalnoj odluci.

Neka povećaju kapacitete za dragovoljno služenje (ako ima potrebe).
Valjda vidiš da ima potrebe za povećanje kapaciteta. U drugom naraštaju samo 400 umjesto u zadnje vrijeme uobičajenih 500 ročnika, a od toga samo 25% su žene, umjesto do sada uobičajenih 10 %.
Očito je da ide rvatska mladež, posebice muška, rađe na depilaciju nego na regrutaciju ...

U svakom slučaju do kraja 2018. će biti sasvim jasno u kojem smjeru idemo obzirom na popunu ... naravno ovisno o kretanju materijalnih i ostalih prava pripadnika OS
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 22:43   #4625
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Valjda vidiš da ima potrebe za povećanje kapaciteta. U drugom naraštaju samo 400 umjesto u zadnje vrijeme uobičajenih 500 ročnika, a od toga samo 25% su žene, umjesto do sada uobičajenih 10 %.
... naravno ovisno o kretanju materijalnih i ostalih prava pripadnika OS
Nisam bas upucen, ali nekako mi se cini da je placa kadeta ili vojnika u HV poprilicno niska. Je li tako?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 14:31   #4626
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Valjda vidiš da ima potrebe za povećanje kapaciteta. U drugom naraštaju samo 400 umjesto u zadnje vrijeme uobičajenih 500 ročnika, a od toga samo 25% su žene, umjesto do sada uobičajenih 10 %.
Očito je da ide rvatska mladež, posebice muška, rađe na depilaciju nego na regrutaciju ...

U svakom slučaju do kraja 2018. će biti sasvim jasno u kojem smjeru idemo obzirom na popunu ... naravno ovisno o kretanju materijalnih i ostalih prava pripadnika OS

Mislim da smo upali u problem veći od zainteresiranosti. Izašao je podatak da se u Hrvatskoj rodilo u svibnju 2000+ djece. Da je pola muške djece, (a statistički nije) i dao Bog da svi dožive 18.godinu života potpuno zdravi (a statistički neće), da je samo 5% zainteresiranih muškaraca, to ti daje 600 ljudi po generaciji. "Bazen je postao premalen".

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Nisam bas upucen, ali nekako mi se cini da je placa kadeta ili vojnika u HV poprilicno niska. Je li tako?
Kadete nemoj brojat u ovo. Oni imaju stipendiju, besplatan studij, smještaj i neke druge pogodnosti. Kod vojnika je poprilično drugačija situacija. Na ugovor su, imaju pravo na smještaj u vojarni, nemaju pravo na prijevoz a plaća u usporedbi sa načinom života je nikakva. Kapa dole dečkima koji uspiju tako izgurat par godina dok ne dobiju mogućnost postati dočasnici (a jedan dobar dio njih to ne uspijeva).
Osobno mislim da je cijeli koncept krivo postavljen (a mislim da je to i očito sa višekratnim mijenjanjem broja i duljine ugovora).

Zapravo vojska i primanja jako ovise o sindikatima koji kad pregovaraju povišice u državnim službama, onda povećavavaju plaću ili kada se dogodi neki ekstrem (odlazak "Krila Oluje" pa povećaju pilotima plaću (tako im je Kotromanović povećao netto na uštrb doprinosa jer su im smanjili ujedno benificirani na 18 na 15 mjeseci).

Plaća u vojsci je objektivno manja nego prije 8-10 godina. Rezanje koeficijenata, ukidanje dodataka, ukidanje naknada za dežurstva, povećanje PDV-a, inflacija i poskupljenje u maloprodaji.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 14:47   #4627
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Valjda vidiš da ima potrebe za povećanje kapaciteta. U drugom naraštaju samo 400 umjesto u zadnje vrijeme uobičajenih 500 ročnika, a od toga samo 25% su žene, umjesto do sada uobičajenih 10 %.
Očito je da ide rvatska mladež, posebice muška, rađe na depilaciju nego na regrutaciju ...

U svakom slučaju do kraja 2018. će biti sasvim jasno u kojem smjeru idemo obzirom na popunu ... naravno ovisno o kretanju materijalnih i ostalih prava pripadnika OS

Mislim da smo upali u problem veći od zainteresiranosti. Izašao je podatak da se u Hrvatskoj rodilo u svibnju 2000+ djece. Da je pola muške djece, (a statistički nije) i dao Bog da svi dožive 18.godinu života potpuno zdravi (a statistički neće), da je samo 5% zainteresiranih muškaraca, to ti daje 600 ljudi po generaciji. "Bazen je postao premalen".

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Nisam bas upucen, ali nekako mi se cini da je placa kadeta ili vojnika u HV poprilicno niska. Je li tako?
Kadete nemoj brojat u ovo. Oni imaju stipendiju, besplatan studij, smještaj i neke druge pogodnosti. Kod vojnika je poprilično drugačija situacija. Na ugovor su, imaju pravo na smještaj u vojarni, nemaju pravo na prijevoz a plaća u usporedbi sa načinom života je nikakva. Kapa dole dečkima koji uspiju tako izgurat par godina dok ne dobiju mogućnost postati dočasnici (a jedan dobar dio njih to ne uspijeva).
Osobno mislim da je cijeli koncept krivo postavljen (a mislim da je to i očito sa višekratnim mijenjanjem broja i duljine ugovora).

Zapravo vojska i primanja jako ovise o sindikatima koji kad pregovaraju povišice u državnim službama, onda povećavavaju plaću ili kada se dogodi neki ekstrem (odlazak "Krila Oluje" pa povećaju pilotima plaću (tako im je Kotromanović povećao netto na uštrb doprinosa jer su im smanjili ujedno benificirani na 18 na 15 mjeseci).

Plaća u vojsci je objektivno manja nego prije 8-10 godina. Rezanje koeficijenata, ukidanje dodataka, ukidanje naknada za dežurstva, povećanje PDV-a, inflacija i poskupljenje u maloprodaji.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 19:36   #4628
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Mislim da smo upali u problem veći od zainteresiranosti. Izašao je podatak da se u Hrvatskoj rodilo u svibnju 2000+ djece. Da je pola muške djece, (a statistički nije) i dao Bog da svi dožive 18.godinu života potpuno zdravi (a statistički neće), da je samo 5% zainteresiranih muškaraca, to ti daje 600 ljudi po generaciji. "Bazen je postao premalen".
Problem broja danas rođenih je nešto što nas tek čeka za 20tak godina.
Popis iz 2011. kaže da muških prema dobi imamo:
od 20-24 - 133455 komada
15-19 - 124918 komada
10-14 - 120633 komada

Iz rezultata je vidljivo da sada u bazenu mladića doraslih za vojsku mora biti 200000+, a problem je u godinu dana privući 2000 istih koji ispunjavaju zdravstvene kriterije.
Dakle za DrVO i urednu popunu potrebno cca 1% raspoloživih muškaraca u dobi od 18 do 27 godina, ali ih ne možemo nahvatati. Ako uzmemo u obzir da 10% istih mijenjamo ženama, žalosno je da ni preostalih 1800 ne možemo nakupiti.
Još žalosnije je to što ove godine ne govorimo o 2000, već samo 1500 ročnika od kojih bi 1350 trebali biti muškarci.


Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Kadete nemoj brojat u ovo. Oni imaju stipendiju, besplatan studij, smještaj i neke druge pogodnosti. Kod vojnika je poprilično drugačija situacija. Na ugovor su, imaju pravo na smještaj u vojarni, nemaju pravo na prijevoz a plaća u usporedbi sa načinom života je nikakva. Kapa dole dečkima koji uspiju tako izgurat par godina dok ne dobiju mogućnost postati dočasnici (a jedan dobar dio njih to ne uspijeva).
Osobno mislim da je cijeli koncept krivo postavljen (a mislim da je to i očito sa višekratnim mijenjanjem broja i duljine ugovora).

Zapravo vojska i primanja jako ovise o sindikatima koji kad pregovaraju povišice u državnim službama, onda povećavavaju plaću ili kada se dogodi neki ekstrem (odlazak "Krila Oluje" pa povećaju pilotima plaću (tako im je Kotromanović povećao netto na uštrb doprinosa jer su im smanjili ujedno benificirani na 18 na 15 mjeseci).

Plaća u vojsci je objektivno manja nego prije 8-10 godina. Rezanje koeficijenata, ukidanje dodataka, ukidanje naknada za dežurstva, povećanje PDV-a, inflacija i poskupljenje u maloprodaji.
Ovo ostali je surova stvarnost, koja uzrokuje kako jako mali interes za dolaza, tako i još manji interes mladih za ostanak u OS ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 13:30   #4629
...a kako tek prokomentirati namjeru i uvjete pod kojim hoće popunit bojnu za ukope...ne razumijem ja te likove gore nikako
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 22:08   #4630
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...a kako tek prokomentirati namjeru i uvjete pod kojim hoće popunit bojnu za ukope...ne razumijem ja te likove gore nikako
Pa to je OK ideja. Bojnu braće Topalović neće biti problem popuniti, samo je pitanje kako popuniti gardu mladim snagama nakon što stara ekipa ode raditi kod braće Topalović.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 23:15   #4631
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Jesi siguran?

Quote:
Kad je riječ o obaveznom vojnom roku, Krstičević je rekao: "Ono što planiramo, klasičan vojni rok - ni tada, ni danas nismo imali namjeru uvesti - mislim da je on za današne vrijeme 2017. godine nepotreban - želimo sustav, razmatramo temeljno vojno osposobljavanje - to se ne zove vojni rok, nego temeljno vojno osposobljavanje, koje bi bilo do mjesec dana, a iza toga se nastavlja tko želi na dragovoljno vojno osposobljavanje dva mjeseca i nakon toga se ide na specijalističko tromjesečno vojno osposobljavanje".
http://www.035portal.hr/vijest/polit...ljavanje-11550
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Pa to je OK ideja. Bojnu braće Topalović neće biti problem popuniti, samo je pitanje kako popuniti gardu mladim snagama nakon što stara ekipa ode raditi kod braće Topalović.
Teško do nikako zbog stotinu razloga.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 13:09   #4632
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Evo gledam sad na TV-u ova promaknuća i pitam se jednu stvar:

Možda ja nemam pojma, ali zar nas nisu u vojsci učili da se u zatvorenom prostoru ne pozdravlja rukom, već samo staneš u pozor?
mi se nikad ne pozdravljamo osim kad dodje nadzor i na postrojavanju kad "glave" prate i gledaju
Simon Adebisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 13:53   #4633
Jako dobro da se danas vratila u Sinj.
No moram primjetiti da su svi vojnici imali istu veličinu kaciga (najveću), a kako svi ljudi nemaju isti obim glave, sve to izgleda pomalo komično.
Nikad neću razumjeti zašto padamo na ovakvim stvarima.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 14:04   #4634
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Jako dobro da se danas vratila u Sinj.
No moram primjetiti da su svi vojnici imali istu veličinu kaciga (najveću), a kako svi ljudi nemaju isti obim glave, sve to izgleda pomalo komično.
Nikad neću razumjeti zašto padamo na ovakvim stvarima.
Vratila se prije mjesec dana. Danas je samo službeno puštena u pogon.

Kacige si uglavnom sami biramo.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 16:51   #4635
boli me neka stvar i za vojsku i za državu.

Ovdi sam vidio da pričate o nekim populacijama koje bi trebale ič u vojsku i neke fraze kao " imamo 200 000 mladih a niko neče u vojsku" ..

pa normalno da nitko pri zdravoj pameti nebi iša u ovu sjebanu vojsku u ovoj sjebanoj državi, ostavljat mladost po vojarnama radeči neke glupe zadatke ili nedaj bože na zahtjev nato-a ili kolinde ostavljat kosti po vukojebinama


al nebitno to

nedavno sam u firmi pričao sa jednim momkom od 18-19 godina i momak na moje čuđenje govori da je dragovooljno ipa u vojsku ali da su ga odjebali i nisu mu dali ugovor, pazi razlog : TETOVIRAN je na podlaktici...

Meni je fascinantna činjenica da ova država koja je brod koji tone, gubii najpametnije ljude u iseljavanju mozgova, puna afera, nepotizma, korupcije iskandala, vođena uhljebima i debilima, sebi daje za pravo da šikanira ljude tako

Nekako sam dojma da bi država i vojska mogla malo smanjit neke standarde jer kako je krenulo neće ionako za ar godina imat za popunit 2 transportera ročnika :klap:
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 16:59   #4636
Quote:
Zlotvor kaže: Pogledaj post
pa normalno da nitko pri zdravoj pameti nebi iša u ovu sjebanu vojsku u ovoj sjebanoj državi, ostavljat mladost po vojarnama radeči neke glupe zadatke ili nedaj bože na zahtjev nato-a ili kolinde ostavljat kosti po vukojebinama
emigriraj i kaj več iz sjebane države
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 17:09   #4637
priiznaješ da je sjebana ?

emigrirao ja ili ne činjenica i dalje stoji da dica ne žele u vojsku zbog :
-slabe plače
-nezainteresiranosti
-nepostojanje perspektive u istoj
-ne žele gubit vrime

i imaju poptpuno pravo
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 17:18   #4638
Quote:
Zlotvor kaže: Pogledaj post
boli me neka stvar i za vojsku i za državu.

Ovdi sam vidio da pričate o nekim populacijama koje bi trebale ič u vojsku i neke fraze kao " imamo 200 000 mladih a niko neče u vojsku" ..

pa normalno da nitko pri zdravoj pameti nebi iša u ovu sjebanu vojsku u ovoj sjebanoj državi, ostavljat mladost po vojarnama radeči neke glupe zadatke ili nedaj bože na zahtjev nato-a ili kolinde ostavljat kosti po vukojebinama


al nebitno to

nedavno sam u firmi pričao sa jednim momkom od 18-19 godina i momak na moje čuđenje govori da je dragovooljno ipa u vojsku ali da su ga odjebali i nisu mu dali ugovor, pazi razlog : TETOVIRAN je na podlaktici...

Meni je fascinantna činjenica da ova država koja je brod koji tone, gubii najpametnije ljude u iseljavanju mozgova, puna afera, nepotizma, korupcije iskandala, vođena uhljebima i debilima, sebi daje za pravo da šikanira ljude tako

Nekako sam dojma da bi država i vojska mogla malo smanjit neke standarde jer kako je krenulo neće ionako za ar godina imat za popunit 2 transportera ročnika :klap:
Laže!
Primaju se svi sa tetovažama. Ako nije na vidljivom mjestu može je zadržati. Ako je na vidljivom (podlaktice, dlanovi, lice, vrat, potkoljenice) mora je ukloniti. Vidljive tetovaže se toleriraju samo veteranima, a njih više nema puno.

Jedine zapreke su ove:
Quote:
Članak 35.
Zapreke za prijam u službu u Oružane snage ima osoba:
– protiv koje se vodi kazneni postupak pokrenut po službenoj dužnosti
– koja je pravomoćno osuđena za kaznena djela protiv: čovječnosti i ljudskog
dostojanstva; života i tijela; osobne slobode; spolne slobode; spolnog
zlostavljanja i iskorištavanja djeteta; braka, obitelji i djece; zdravlja ljudi; opće
sigurnosti; imovine; krivotvorenja; službene dužnosti; pravosuđa; javnog reda;
Republike Hrvatske; strane države ili međunarodne organizacije; Oružanih
snaga, osim ako je po posebnom zakonu nastupila rehabilitacija
– kojoj je prestala državna služba zbog teške povrede službene dužnosti.
A za prvi dio tvojeg posta preporučam sljedeću terapiju:
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 17:20   #4639
Quote:
Zlotvor kaže: Pogledaj post
priiznaješ da je sjebana ?

emigrirao ja ili ne činjenica i dalje stoji da dica ne žele u vojsku zbog :
-slabe plače
-nezainteresiranosti
-nepostojanje perspektive u istoj
-ne žele gubit vrime

i imaju poptpuno pravo
čim ima takve ko ti onda nemre bit nego sjebana
vojni rok je dragovoljan i ko hoče može probat ak ispunjava uvjete
neznam kolka je ročna plača
nebi reko da da je nezaineresiranost jer kolko sma upoznat ima puno prijava
zavisi ko kaj hoče od dragovoljnog služenja
ti gubiš vrjeme na ovoj temi i to je tvoj izbor ko i njihov tam
bome imaju
ošli na služenje il ne
njihov izbor

eto došo si i popljuvo vojsku i državu
jesi sretan zbog tog
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 17:31   #4640
lik je ima cilu podlakticu istetoviranu, ne može ju pokrit ni da oče, sumnjam da bi ju uklanja

par postova gore ste govorili da je stanje u vojsci šta se plače tiče loše. Odlučite se jel dobro ili loše...
isto tako prije par postova je neko iznio podatke da se svake godine sve manje ljudi javlja na služenje.

hahaha ajde još mi probaj zabranit da komentiram neku temu na FORUmu zato jer nismo istih razmišljanja, bravo.

@ MadMax- tu sliku lipo isprintaj na papir pa podjeli doma materi, ocu, prijateljima i obitelji
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.