Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2020., 17:16   #1
Đavolja posla

Koristim Robinov odlični upis da pokrenem novu temu koja možda može biti interesantna:
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Dakle, svemogući Bog, koji sve može, dolazi na glupu ideju nekoga žrtvovati, jer nema drugog rješenja?! Da je upitao najglupljeg čovjeka na svijetu, taj bi mu sigurno ponudio sretnije rješenje. Osim toga, kakva je to zrtva?? Isus nije dao svoj zivot za nikoga, zrtvovao je vikend. Ako je vec umro, zasto nije ostao mrtav, da cirkus bude kompletan, nego je "ustao" nakon tri dana.
Slažem se da je Šaula iz Tarza tj. crkvena ideja o žrtvovanju čovjeka od strane Boga besmislena. Tim prije što Isus nije ostao mrtav nego je, navodno, ustao nakon par dana. Time je žrtva obesmišljena. Robin je dobro rekao - Isus je žrtvovao samo vikend!

Besmisleno je i reći da Bog nije imao drugog rješenja osim da žrtvuje čovjeka. Islam npr. naučava da se čovjek može spasiti ukoliko čvrsto vjeruje u Stvoritelja i ako čini dobra djela, a kloni se ružnih djela; tada se može nadati Božijem oprostu i spasenju. Ta koncepcija mi djeluje razumno. Slažete li se?

No, da se vratim kršćanskoj doktrini, još je besmislenije ako je Bog žrtvovao samoga Sebe, kako uče katolici, ortodoksi i protestanti, zato što Bog ne umire i ne rađa se; niti rađa.

Također, pobjeđivanje smrti (što je čest 'argument' kršćana) nije nešto novo zato što u SZ i NZ imamo nekoliko primjera da su ljudi bili mrtvi, pa oživljeni. Jedan vojnik je, prema SZ, bio mrtav više od mjesec dana i čak je bio više iskasapljen kopljima i mačevima nego Isus, pa ga je Bog, navodno, oživio.

Smatram da žrtvovanje čovjeka ne može biti od Boga, jer Bog to ne čini. To su đavolja posla! Njemu to i jeste posao, a Bogu ne. Bog bi trebao spašavati ljude, a ne žrtvovati ih. Kakva su vaša razmišljanja?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 19:12   #2
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Besmisleno je i reći da Bog nije imao drugog rješenja osim da žrtvuje čovjeka. Islam npr. naučava da se čovjek može spasiti ukoliko čvrsto vjeruje u Stvoritelja i ako čini dobra djela, a kloni se ružnih djela; tada se može nadati Božijem oprostu i spasenju. Ta koncepcija mi djeluje razumno. Slažete li se?

Smatram da žrtvovanje čovjeka ne može biti od Boga, jer Bog to ne čini. To su đavolja posla! Njemu to i jeste posao, a Bogu ne. Bog bi trebao spašavati ljude, a ne žrtvovati ih. Kakva su vaša razmišljanja?
Karma ne zaobilazi nikoga. Kada netko inzistira na nekom njemu neshvatljivom ili možda neprihvatljivom pitanju, karma će učiniti svoje da taj čovjek dobije valjan odgovor. Da li će mu to dobro sjesti, neznam reći.

Zamislimo sad, reći Pavle je prevario Kršćane, on je uveo svoju doktrinu...a kojim očima mi to gledamo? Gledamo sa Balkana, iz svojih fotelja, uz TV i muziku, listamo stranice Knjige koje se smrtno bojimo. Zato moramo biti žestoki momci...moramo reći onima prije nas, da nas slijede, jer su oni u krivu.

Nije li taj Pavle proganjao te iste Kršćane, i na kraju je postao žestoki Kršćan, a sad pogledaj samog sebe - nisi li ti njemu sličan ??? Možda ćeš ti mene u budućnosti opominjati? Nikad se nezna, my bro. Kojim očima ti to gledaš Kudume?

Očima forumskog analoga iz 2020 godine! Putovao si vremeplovom u prošlo vrijeme, i bio svjedok? Ili možda i puno težih stvari ?!...Znam, ne ne ne, tako Knjiga kaže! Jel tako, Knjiga i Knjiga...ali samo moja Knjiga, nema dalje...

Jako slabo ide ta konstrukcija besmislenih priča; jer su surogati pretpostavki svezani na breme sasvim drugačijeg pogleda na taj dio povjesnih okolnosti. Odakle da znamo šta bi Bog htio a što ne bi htio? Kako ustvrditi da to što je On pokrenuo, jeste bilo dobro ili možda čak i nije bilo?

Kojim alatom izmjeriti? Tvojom Knjigom? Šta ćemo sa Biblijom? Kakav alat bi ona imala, ili nemala? Kada se iscrpe ostale ponavljajuće teme, opet se vrtimo zbog čega je Bog žrtvovo svoga sina, tj kome?! Šta ćemo sa knjigama koje su postojale prije Knjiga?

E vidiš, napisao sam ti nešto u onom postu o slobodi. No, sumnjam da si kadar išta probati razumjeti. Zapravo, to te ne zanima. Ok, tvoj problem, onda budi spreman na odgovor koji će ti možda i sam Isus ponuditi. Progonitelji na kraju postaju žestoki sljedbenici onoga što su ranije smatrali svojim neprijateljem.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 20:03   #3
Postavja se temeljno pitanje čemu bilo koja žrtva koja završava, ljudima najbolje shvatljivom, tjelesnom patnjom, mukom i smrću na kraju priče.
Od Abrahama koji je bespogovorno bio spreman žrtvovati svog prvorođenca, pa je božjim naputkom u zadnji čas glavom platio ovan te tako postao smjernica za buduće žrtve koje treba prinositi Bogu.
Koliko je božanskog u tome da se Bogu mora umiliti namjenskim ubijenjem životinja pa makar to bio i par grlica ?
Što Bogu znači, pod pretpostavkom da je nevidljiv, beztjelesan i van ljudskog poimanja, "miomirisni kad žrtve paljenice" ?
Uz malo zlobe, mogao bih zamisliti Levitske svećenike kako s guštom blaguju dio prinešenog na žrtvu bogu.

Kakvu je poruku trebalo poslati Isusovo raspeće, muka i smrt, kao očito simbolički čin, potvrđen božjom intervencijom nakon tri dana u vidu uskrsnuća.

Sve prethodne, namjeravane ( Abraham ) ili dopuštene i poželjne ( razne životinje ) bile su s namjerom ugađanja Bogu.

Žrtvovanje vlastita sina bio je, po nekima korak naprijed, a po nekima korak nazad u evoluciji čina žrtve.
Zar je zaista netko trebao patnju i smrt, pa makar na tri dana, eda bi svijet postao bolji ?

Na mnogo pitanja još uvijek tražim odgovore.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 21:12   #4
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Žrtvovanje vlastita sina bio je, po nekima korak naprijed, a po nekima korak nazad u evoluciji čina žrtve. Zar je zaista netko trebao patnju i smrt, pa makar na tri dana, eda bi svijet postao bolji ? Na mnogo pitanja još uvijek tražim odgovore.
U šta i koga konkretno sumnjaš?
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 21:13   #5
Zašto onda muslimani žrtvuju kurban. Zato što je to to iz biblije.
kurban bajram. To je stari židovski korban.
A upravo to je ukinuo Krist svojom žrtvom, sve žrtve životinja,
svaki takav obred, svako proljevanje krvi z a u v j e k.
Pitaš se zašto Bog takvo što je imao u naumu.
Zašto bi Bog radio takve neobične stvari.
Čudno ti, nije ti to svatljivo. Ne uklapa se u tvoje viđenje Boga.
Pa jel se ne pitamo za svako djelo stvaranja zašto je to tako.
Zašto je stvorio pet prstiju a ne devetnaest, zašto je stvorio
2 noge, 2 ruke, 2 oka, 2 uha, a ne sve po jedno nam ili po 15 očiju.
Zašto nemaš krila, zašto nisi kao superman, bolje je da smo
kao suparmeni, a ne ovako smrtni. Zašto je Bog smrtne ljude dao,
zašto bi Bog to kad je mogao da smo besmrtni. E takvo je tvoje pitanje o žrtvi Sina Božjeg.
Ima odgovor za sve, ali neče zadovoljiti one koji ne vjeruju Bogu, nego samo vjeruju u Boga.
Ne trebaš samo vjerovati u Boga, nego trebaš i vjerovati Bogu.
Tad bi razumio njegove puteve.
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 21:58   #6
Koncept Isusove žrtve govori da su svi ljudi na svijetu toliko užasni i odvratni da im grijehe može odriješiti samo Božanska intervencija.
Nema nijednog dobrog i poštenog čovjeka kojemu Bog može oprostiti bez Isusove žrtve

Ispada da nas je Bog sve stvorio zlima, a onda nas kažnjava ako počinimo zlo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2020., 22:31   #7
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Koncept Isusove žrtve govori da su svi ljudi na svijetu toliko užasni i odvratni da im grijehe može odriješiti samo Božanska intervencija.
Na temelju čega dolaziš do premise da su ljudi užasni i odvratni?

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nema nijednog dobrog i poštenog čovjeka kojemu Bog može oprostiti bez Isusove žrtve. Ispada da nas je Bog sve stvorio zlima, a onda nas kažnjava ako počinimo zlo
Kontradiktoran si sam sa sobom. Ako nas Bog stvara zle, zašto bi nas kažnjavao?

__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 00:54   #8
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Kojim alatom izmjeriti? Tvojom Knjigom? Šta ćemo sa Biblijom? Kakav alat bi ona imala, ili nemala? Kada se iscrpe ostale ponavljajuće teme, opet se vrtimo zbog čega je Bog žrtvovo svoga sina, tj kome?! Šta ćemo sa knjigama koje su postojale prije Knjiga?
U ranijim Knjigama, koje jesu od Boga, svakako postoji dio Istine i mudrosti, nikada to nisam negirao i uvijek sam to tvrdio na ovom forumu, kao i van njega. No, u tim Knjigama, na žalost, ima i ljudskih umotvorina o kojima Bog nije objavio ništa. Ova dva kur'anska ajeta (stavka) to najbolje pojašnjavaju:
3,78. Neki od njih uvijaju jezike svoje čitajući Knjigu, da biste vi pomislili da je to iz Knjige (Biblije), a to nije iz Knjige, i govore: “To je od Boga!” – a to nije od Boga! Oni o Bogu svjesno govore laži. 3,79. Nezamislivo je da čovjek kome Bog dadne Knjigu i znanje i vjerovjesništvo – poslije kaže ljudima: “Klanjajte se meni, a ne Bogu!” – umjesto: “Budite Božji, jer vi Knjigu znate i nju proučavate!”
Čovjeku, Barmene, ne treba drugi alat osim njegovog vlastitog razuma. No, taj razum mora biti oslobođen od viševjekovnog straha koji vam je vaša crkva stoljećima utjerivala u kosti, ne samo putem inkvizicije... a i danas to čini pričom da ste izgubljeni ako ne povjerujete u ono što vam oni govore - da je krv Isusa oprala vaše grijehe, te da morate ostati odani njima, crkvi, koji su "Božiji namjesnici na zemlji". Kada se čovjek, pak, oslobodi crkvenih stega i straha kojeg te stege proizvode, on napokon oslobodi duh i počne trezveno razmišljati, te napokon shvati da koncepcija po kojoj je Isus a.s. (kao Bog u tijelu ljudskog bića), navodno, stradao da bi nama bili oprošteni grijesi, jednostavno nema nikakvog smisla. Čak i na ovome forumu ti nekadašnje kršćane koji su shvatili da ta koncepcija ne pije vodu. Ali, oni nisu zbog toga manje kršćani. Na protiv, sad vjeruju da je Isus bio Božiji sluga koji je od Boga dobio misiju i izvršio je tu misiju. A to što je crkva učinila nakon njega, nije do njega.

Zašto dakle žuriš sudeći o meni? Zašto žuriš sa smiješnim prognozama? Zašto ne razmisliš? Ja ne tražim ništa drugo od tebe, osim da kao slobodan čovjek razmisliš u Ime Boga. Zašto ne razmisliš koliko ima smisla da čovjek kojeg Bog čudesno stvori i dadne mu mudrost i obrazovanje, i uputu kasnije kaže ljudima: "Klanjajte se meni kao Bogu"?

Zašto ne razmisliš o koncepciji po kojoj je Bog, navodno, uzeo ljudsko tijelo i došao na Zemlji u obliku ljudskog bića, sa namjerom da strada kako bi svijetu pokazao da je stradanje jedini način za čovjeka, ako želi da se spasi. To je besmisleno, Barmene. To je đavolja laž! Dobri Bog od tebe traži da mu budeš odan i da vjeruješ u sudnji Dan, da činiš dobra djela a kloniš se rđavih. I samo tako se možeš nadati spasenju, nikako drugačije. To ti kaže iskren čovjek. A tebe pozivam da samo razmisliš. Pozdrav
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 01:04   #9
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Što Bogu znači, pod pretpostavkom da je nevidljiv, beztjelesan i van ljudskog poimanja, "miomirisni kad žrtve paljenice" ? Uz malo zlobe, mogao bih zamisliti Levitske svećenike kako s guštom blaguju dio prinešenog na žrtvu bogu.
Što se nas, muslimana, tiče, smisao Kurbanske žrtve je u tome da se tim mesom nahrane siromašni. Oni koji se ne mogu sami prehraniti. Jedino takva žrtva ima smisla, a ne žrtv a Bogu, jer "Njemu ne treba krv i meso tih životnja" (K 22,37)

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Žrtvovanje vlastita sina bio je, po nekima korak naprijed, a po nekima korak nazad u evoluciji čina žrtve. Zar je zaista netko trebao patnju i smrt, pa makar na tri dana, eda bi svijet postao bolji? Na mnogo pitanja još uvijek tražim odgovore.
Ako gledamo ponašanje današnjih kršćanskih zemalja, od SAD i Evrope na dalje, nešto se ne vidi da su ljudi postali bolji. Možda su samo postali oirganiziranije životinje. Doduše, za taj zaključak nam ne treba da gledamo samo kršćane, jer ni mnogi muslimani nisu bolji, pa i cijeli ostatak svijeta. Kao da svi skupa polako tonemo u jezero besmisla, osim iskrenih vjernika kojih je, bez sumnje, malo. Ja priču o patnji i stradanju jednog ljudskog bića zarad svih ljudi, doživljavam kao nešto što nema nikakvog smisla, pa i kao đaolju spletku. No, to je samo moje mišljenje a ti to isto moraš u sebi raskontati; tu ti nitko drugi ne može pomoći osim tebe samog, i naravno Boga. Iskreno ti želim sreću tokom traženja o kom govoriš. Trebat će ti.
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 01:11   #10
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Koncept Isusove žrtve govori da su svi ljudi na svijetu toliko užasni i odvratni da im grijehe može odriješiti samo Božanska intervencija. Nema nijednog dobrog i poštenog čovjeka kojemu Bog može oprostiti bez Isusove žrtve. Ispada da nas je Bog sve stvorio zlima, a onda nas kažnjava ako počinimo zlo
Na temelju čega dolaziš do premise da su ljudi užasni i odvratni?
Kontradiktoran si sam sa sobom. Ako nas Bog stvara zle, zašto bi nas kažnjavao?
Ne kaže to Srebrni, nego govori da je takva kršćanska "logika".

Po toj njihovoj "logici", svi ljudi i žene su griješni i ne mogu se drugačije spasiti, niti otkupiti, osim krvlju Isusa Krista tj. ne mogu bez vjere u Isusovu žrtvu. To je ono što svaki kršćanin danas govori, zar ne?
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 01:50   #11
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Koristim Robinov odlični upis da pokrenem novu temu koja možda može biti interesantna:
Slažem se da je Šaula iz Tarza tj. crkvena ideja o žrtvovanju čovjeka od strane Boga besmislena. Tim prije što Isus nije ostao mrtav nego je, navodno, ustao nakon par dana. Time je žrtva obesmišljena. Robin je dobro rekao - Isus je žrtvovao samo vikend!

Besmisleno je i reći da Bog nije imao drugog rješenja osim da žrtvuje čovjeka. Islam npr. naučava da se čovjek može spasiti ukoliko čvrsto vjeruje u Stvoritelja i ako čini dobra djela, a kloni se ružnih djela; tada se može nadati Božijem oprostu i spasenju. Ta koncepcija mi djeluje razumno. Slažete li se?

No, da se vratim kršćanskoj doktrini, još je besmislenije ako je Bog žrtvovao samoga Sebe, kako uče katolici, ortodoksi i protestanti, zato što Bog ne umire i ne rađa se; niti rađa.

Također, pobjeđivanje smrti (što je čest 'argument' kršćana) nije nešto novo zato što u SZ i NZ imamo nekoliko primjera da su ljudi bili mrtvi, pa oživljeni. Jedan vojnik je, prema SZ, bio mrtav više od mjesec dana i čak je bio više iskasapljen kopljima i mačevima nego Isus, pa ga je Bog, navodno, oživio.

Smatram da žrtvovanje čovjeka ne može biti od Boga, jer Bog to ne čini. To su đavolja posla! Njemu to i jeste posao, a Bogu ne. Bog bi trebao spašavati ljude, a ne žrtvovati ih. Kakva su vaša razmišljanja?
Pa upravo su to Djavolja posla - dovodjenje u pitanje Bozje reci, Bozje doktrine

ovo sto radite.
Josephinee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 02:55   #12
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ne kaže to Srebrni, nego govori da je takva kršćanska "logika".
Ne ne, oba dvojica udarate u te bubnjeve u svom wigvamu, koji čast jeste a čas ga nema. Vama dvojici treba omogućiti često premotavanje trake.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 03:24   #13
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
U ranijim Knjigama, koje jesu od Boga, svakako postoji dio Istine i mudrosti, nikada to nisam negirao i uvijek sam to tvrdio na ovom forumu, kao i van njega.
Mislim da je velika zbunjenost u tebi, i da tražiš kao i mnogi ono što te definitivno duboko kopka...

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Čovjeku, Barmene, ne treba drugi alat osim njegovog vlastitog razuma. No, taj razum mora biti oslobođen od viševjekovnog straha koji vam je vaša crkva stoljećima utjerivala u kosti, ne samo putem inkvizicije...
Misliš li da ti posjeduješ tu slobodu? Prijatelju, nije lonac ali je šerpa! Oslobođenje ne vibrira na takvim konstatacijama, jer su to premise Religije, a vjera u Tvorca iznad svega nema okvire ili ograničenja, koja u ovom slučaju uvjetuju strah kroz tekstove, koji plaše jednako kao i papske bule od izgona. O kojoj ti slobodi pričaš, o zatvoru koji se zove „ne možeš iz njega izaći“?

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
a i danas to čini pričom da ste izgubljeni ako ne povjerujete u ono što vam oni govore - da je krv Isusa oprala vaše grijehe, te da morate ostati odani njima, crkvi, koji su "Božiji namjesnici na zemlji".
Prisvajanje svetog imena Isusa, i Kršćana i Muslimana, ne pomaže, tako ni tvoje definiranje. Ti upotrebljavaš konstataciju o reciklaži...hajde da vidimo odakle početi...

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Čak i na ovome forumu ti nekadašnje kršćane koji su shvatili da ta koncepcija ne pije vodu.
Jedna religija želi da zajaše nad drugom. Normalno ti je to? Ta mantra o neprestanom dokazivanju, nisi nikad o tom razmišljao zbog čega se to događa?

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Zašto ne razmisliš o koncepciji po kojoj je Bog, navodno, uzeo ljudsko tijelo i došao na Zemlji u obliku ljudskog bića, sa namjerom da strada kako bi svijetu pokazao da je stradanje jedini način za čovjeka, ako želi da se spasi. To je besmisleno, Barmene. To je đavolja laž!
Da ti referiam i zadnji pasos. Napisao si lijepe riječi, ali to su samo riječi i svo pokriće im leži u tome što ih je netko napisao, a bješe mu drago tada. Evo, odreci se ti svojih uvjerenja, i preći Kršćanima. Oni misle da ih ti lažno učiš i stvarima u koje oni ne vjeruju. Tako ćeš ih prestati kontinuirano navlačiti da prijeđu u tvoju vjeru, važi? Onda možete naširoko o Religiji, koja mene ne zanima. Ja vjerujem nepokolebljivo i bez predrasuda, tebi to čak i ne može biti jasno koliko, nego što mi je jasno koja je poanta vjere. To nije ovo što ti pričaš cjelo vrijeme. Strah i paranoja i buduća mučenja. Kakav Tvorac bi želio to? Osim ako on se samo tako predstavlja, a neko drugo biće je. Tebi da počneš glavom misliti...Očigledno je da fizički zalemljen si o zemlju, i ne vidiš nikakvu predispoziciju duhovne potrage. To što pričaš, to su zemaljski resursi, a pozvan si da se duhovno probudiš. I čak i to što si opisao u citiranju, nisi shvatio. Nepojmljivo ti je da se sa nebesa u ljudsko tijelo uputi Božja intervencija u korist oslobođenja iz ove doline suza?! Reci ti meni, jesi li uopće kadar osloboditi se tog straha kojega nosiš? Oslobodi to i počni biti pravno slobodan. Oslobođen si zaslugom Nazarećanina, i još ne shvaćaš šta je bila Njegova žrtva...

Pozz i tebi
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 06:21   #14
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Ne ne, oba dvojica udarate u te bubnjeve u svom wigvamu, koji čast jeste a čas ga nema. Vama dvojici treba omogućiti često premotavanje trake.
Srebrni i ja nikada nismo, pa ni sada ne udaramo u nekakve bubnjeve, niti smo u nekakvim svojim wigmamima. To je samo tvoja uobrazilja, i naravno potpuno krivi zaključak. Srebrni jeste dobar momak i ja ga cijenim, ali nismo u nikakvim wigmamima, niti imamo nekakvu zajedničku strategiju ovdje.

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Nepojmljivo ti je da se sa nebesa u ljudsko tijelo uputi Božja intervencija u korist oslobođenja iz ove doline suza?! Reci ti meni, jesi li uopće kadar osloboditi se tog straha kojega nosiš? Oslobodi to i počni biti pravno slobodan.
Ne osjećam strah kakvog mi imputiraš... mada me ne čudi to imputiranje. A jest mi nepojmljivo da Bog ulazi u tijelo čovjeka, ili ptice, ili neke zvjeri... Sve to su, za mene, zaista samo drevne ispraznosti, u današnje vrijeme preživljene i nadživljene fikcije. Pa tko još vjeruje u bogove sa glavom ptice, o čovječe? ili Bogove u tijelu zvjeri?! Eto, neki od vas još uvijek vjerujete da se Bog bio nastanio u čovjeku, no to je samo zaostali obris drevnih paganskih vjerovanja. Proći će i ona, kao što su prošle i vjere starih Egipćana, ili Maya i Inka, ili drevnih Etruraca, ili starih Grka čiji je Zaus ispijao nektar života na Olimpu, ljubio svoje poluboginje i ratovao sa ostalim bogovima tog doba.

"On spušta kišu s neba, pa rijeke teku koritima sa mjerom, te bujica nosi otpatke koji plivaju po površini. I ono što ljudi tope na vatri u želji da dobiju nakit, ili oruđe, također ima slične otpatke. Tako vam Bog navodi primjer za istinu i neistinu: otpaci se odbacuju, dok ono što koristi ljudima ostaje na Zemlji. Tako vam, eto, Bog objašnjava primjere."(K 13,17) - okoristi se ovim ajetom o koristi i šteti, Barmene.

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Oslobođen si zaslugom Nazarećanina, i još ne shvaćaš šta je bila Njegova žrtva... Pozz i tebi
Eto! To je taj agresivni koncept kojeg ste vijekovima agresivno nametali, pa i danas ga jednako agresivno namećete - da je isus otkupio i nas koji nismo kršćani, da se on žrtvovao i za nas koji to nismo i ne želimo biti, i koji to nismo od njega ni tražili, uostalom. Za mene se nitko nije žrtvovao, pa ni Isus, osim na način da, kao i svi drugi Božiji poslanici, prenese poruku o Bogu: "Idem ocu svome i ocu vašem... Bogu svome i Bogu vašeme..." za mene su ove njegove riječi više nego jasne, jer ne bludim o Bogu. A sad, odjednom, on ne samo da je Božiji sin (kao i svatko od nas) nego je zapravo i sami Stvoritelj prerušen u čovjeka? To su đavola posla - jasno to vidim, Barmene, ma koliko ti krivo bilo. Ostaj u miru.
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 13:36   #15
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Na temelju čega dolaziš do premise da su ljudi užasni i odvratni?
Ja to ne mislim, to misle oni koji kažu da je spasenje samo u Kristu.

Ako imamo sam jedan uzak put kojim trebamo ići i ne smijemo ići nijednim drugim putem, onda ispada da je Bog jako ljut na nas kad nam je uveo tolike restrikcije

Quote:
Kontradiktoran si sam sa sobom. Ako nas Bog stvara zle, zašto bi nas kažnjavao?
Pa namjera mi je i bila da ukažem na kontradikciju koncepta istočnog grijeha.

Ako su svi ljudi u povijesti čovječanstva grešni po prirodi, onda nas je Bog takvima stvorio
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 14:35   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja to ne mislim, to misle oni koji kažu da je spasenje samo u Kristu.
Izgleda da ćeš u vepra morati ući, pa probati novu inkarnaciju, i tako će ta potraga da traje, traje,
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 15:14   #17
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
A sad, odjednom, on ne samo da je Božiji sin (kao i svatko od nas) nego je zapravo i sami Stvoritelj prerušen u čovjeka? To su đavola posla - jasno to vidim, Barmene, ma koliko ti krivo bilo. Ostaj u miru.
Rekao sam ti da si oslobođen, kao i cjeli rod ljudski – žrtvom Nazarećanina. Ne pričam o religijskom konceptu, nego o duhovnom događaju. Trebao bi možda početi malo te teme dotaći se. Nema meni šta biti krivo aloha, ti piši a ja ću ti odgovarati. Nisam ja plačljivko poput ovdje nekih, dobićeš uvijek adekvatan odgovor. Jednostavno rečeno, ti nasilno želiš da „otrijezniš“ ljude drugačijeg vjerovanja, iako si na dregeru prešao 2,5 promila – kapiraš hombre?

__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 21:14   #18
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post

Nisam ja plačljivko poput ovdje nekih, dobićeš uvijek adekvatan odgovor.
Kao recimo, da li je slučajnost da se baš na obilježavanje "Dana slobode govora" ista sloboda i ukida, I da li to eventualno ima nekakve veze sa "đavoljim poslima"?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2020., 21:40   #19
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Koristim Robinov odlični upis da pokrenem novu temu koja možda može biti interesantna:
.......

Smatram da žrtvovanje čovjeka ne može biti od Boga, jer Bog to ne čini. To su đavolja posla! Njemu to i jeste posao, a Bogu ne. Bog bi trebao spašavati ljude, a ne žrtvovati ih. Kakva su vaša razmišljanja?
Žrtva je simbol. Ta žrtva je bila potrebna za čovjeka. Da ga se vrati na pravi put. Isus je još nazvan Drugi/Posljednji Adam. Šta misliš zašto?
Sopdet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2020., 03:25   #20
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja to ne mislim, to misle oni koji kažu da je spasenje samo u Kristu. Ako imamo sam jedan uzak put kojim trebamo ići i ne smijemo ići nijednim drugim putem, onda ispada da je Bog jako ljut na nas kad nam je uveo tolike restrikcije

Namjera mi je i bila da ukažem na kontradikciju koncepta istočnog grijeha. Ako su svi ljudi u povijesti čovječanstva grešni po prirodi, onda nas je Bog takvima stvorio
Izgleda da ćeš u vepra morati ući, probati novu inkarnaciju, i tako će ta potraga da traje
wow, to je bilo tako kršćanski. Šteta, mislim da je Srebrni još ranije otvorio oči.
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.