Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2010., 20:35   #181
Darovanje kuće maloljetnicima

htjela bih darovati kuću svojim maloljetnim sinovima,pa me zanima da li moram u darovnom ugovoru navesti da su maloljetni?da li se plaća porez na darovni ugovor majka-sinovi?jos jedno pitanje.ako im ja to darujem jeli moguće da banka prema kojoj imam dug u slučaju ovrhe ospori taj ugovor i da li bi djeca mogla imati problema dok se kuća ne uknjiži u zk.?please help.
kukica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 11:07   #182
Quote:
mio mao kaže: Pogledaj post
pitanje: otac mi je darovnim ugovorom darovao stan, koji sad glasi na moje ime.

htjela bih pola tog stana darovati suprugu, pa me zanima treba li proći određeni period zbog oslobođenja od plaćanja poreza ili to možemo učiniti bilo kada?

hvala unaprijed na odgovoru!
Pretpostavljam da si bila oslobođena od plaćanja poreza na promet nekretnina jer se radilo o darovanju od oca. U tom slučaju nekretnina mora "mirovati" 5 godina U protivnom se treba podmiriti iznos poreza na promet nekretnina kojeg si bila oslobođena.
bik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 12:30   #183
Quote:
bik123 kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da si bila oslobođena od plaćanja poreza na promet nekretnina jer se radilo o darovanju od oca. U tom slučaju nekretnina mora "mirovati" 5 godina U protivnom se treba podmiriti iznos poreza na promet nekretnina kojeg si bila oslobođena.
hvala puno!
mio mao is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 13:48   #184
Majka daruje sinu , stan u Zg , prva nekretnina bi to bila sinu.
Jel se placa stogod , ako da kolko ?

koje papire trebamo pribaviti? (nemamo isto prezime)
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 15:28   #185
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Majka daruje sinu , stan u Zg , prva nekretnina bi to bila sinu.
Jel se placa stogod , ako da kolko ?

koje papire trebamo pribaviti? (nemamo isto prezime)
Već se pisalo o tome, na plaća se porez

Evo iz Zakona dio:

Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade
Članak 13.
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:
1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,
2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,
3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
4. pravne i fizičke osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne samouprave i uprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom,
5. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka.


Pribaviti očigledno rodni list.
bik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 12:30   #186
Quote:
mio mao kaže: Pogledaj post
pitanje: otac mi je darovnim ugovorom darovao stan, koji sad glasi na moje ime.

htjela bih pola tog stana darovati suprugu, pa me zanima treba li proći određeni period zbog oslobođenja od plaćanja poreza ili to možemo učiniti bilo kada?

hvala unaprijed na odgovoru!
Quote:
bik123 kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da si bila oslobođena od plaćanja poreza na promet nekretnina jer se radilo o darovanju od oca. U tom slučaju nekretnina mora "mirovati" 5 godina U protivnom se treba podmiriti iznos poreza na promet nekretnina kojeg si bila oslobođena.
Nije to baš tako. Ne radi se o oslobađanju od plaćanja poreza, već o tome da se u ta oba slučaja porez na promet ne plaća.

Postoji razlika od oslobađanja od plaćanja poreza na prmet i od slučaja kad se taj porez ne plaća.

Quote:
kukica kaže: Pogledaj post
htjela bih darovati kuću svojim maloljetnim sinovima,pa me zanima da li moram u darovnom ugovoru navesti da su maloljetni?da li se plaća porez na darovni ugovor majka-sinovi?jos jedno pitanje.ako im ja to darujem jeli moguće da banka prema kojoj imam dug u slučaju ovrhe ospori taj ugovor i da li bi djeca mogla imati problema dok se kuća ne uknjiži u zk.?please help.
Normalno da se treba navesti da su maloljetni, a i takav ugovor treba odobriti Centar za socijalnu skrb.

Porez na promet se ne plaća.

Banka ima pravo pobijati sve radnje dužnika (pa tako i taj ugovor) ako su iste učinjene na njenu štetu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 15:07   #187
FUCKIN DAROVNI UGOVOR

pitanje: zanima me dali se moze poništiti darovni ugovor o korištenju ulaza u dvorište koju je osoba A dala osobi B na korištenje jer ta osoba nemože drugim putem ući u svoje dvorište .Radi se o dvije kuce koje se nalaze u istom dvorištu koje je naravno podjeljeno na dvije parcele.Unaprijed hvala
ZokaBoss is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 15:36   #188
To nije darovanje nego pravo sluznosti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 19:36   #189
Quote:
ZokaBoss kaže: Pogledaj post
pitanje: zanima me dali se moze poništiti darovni ugovor o korištenju ulaza u dvorište koju je osoba A dala osobi B na korištenje jer ta osoba nemože drugim putem ući u svoje dvorište .Radi se o dvije kuce koje se nalaze u istom dvorištu koje je naravno podjeljeno na dvije parcele.Unaprijed hvala
Ti misliš da iz ovoga imamo dovoljno podataka za dati odgovor na ovo pitanje.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 10:33   #190
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Postoji razlika od oslobađanja od plaćanja poreza na prmet i od slučaja kad se taj porez ne plaća.
Naslov iz Zakona o porezu na promet nekretnina

3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade
Članak 13.
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:
1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

Dakle, ne vidim razliku. U oba slučaja ako nekretnina ne miruje 5 godina porez kojeg je netko bio oslobođen se mora platiti. Provjereno
bik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 23:04   #191
Darovanje

Eto nekoga molim lijepo...
Dakle desilo se sljedeće:
Ja sam postao vlasnik zemlje(ne svojom voljom),problem je to je to veliki komad zemlje koji je trebao biti razdjeljen na troje (na zemljištu su tri kuće ako to igra ulogu) .
E sada me zanima kako ja mogu dati drugima dvoje zemlju,nači sve je dogovoreno ,samo ne znam kako to izvesti
Dakle poanta je u jeftinoći tako da prijepis ne dolazzi u obzir,zna li tko pouzdano koliko sse plaća darovnica?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 16:04   #192
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Eto nekoga molim lijepo...
Dakle desilo se sljedeće:
Ja sam postao vlasnik zemlje(ne svojom voljom),problem je to je to veliki komad zemlje koji je trebao biti razdjeljen na troje (na zemljištu su tri kuće ako to igra ulogu) .
E sada me zanima kako ja mogu dati drugima dvoje zemlju,nači sve je dogovoreno ,samo ne znam kako to izvesti
Dakle poanta je u jeftinoći tako da prijepis ne dolazi u obzir,zna li tko pouzdano koliko sse plaća darovnica?
Ovo dvoje međusobno nema nekog smisla.

Ako želiš drugome "dati" svoju zemlju, onda je trebaš "prepisati" na tu osobu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 12:15   #193
Ima li netko saznanja o tome da li je Centar za socijalnu skrb kome odobrio da njihov štićenik daruje nekretninu skrbniku?

Naime, skrbnica sam rodici koja je lišena u potpunosti poslovne sposobnosti. Ona sa svojom braćom nije desetljećina u dobrim odnosima, a htjela bi darovati nekretninu meni ili mojoj djeci. Želi izbjeći da ostavinski braća to dobiju. Budući da ne može sama to potpisati, meni bi trebalo odobrenje CZSS.

Ima li takvih slučajeva? Molim pomoć
RI171 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:33   #194
pitanjce

Imam pitanje u svezi darovnog ugovora, pa ako ima neka dobra duša da odgovori.
Radi se o slijedećem,majka je bratu i meni darovala kuću prije točno 4.godine.....sada bih ja tu istu nekretninu u dogovoru sa bratom prodati,a ona je rekla da to ne dolazi u obzir, da će tražiti razvrgnuće ugovora, da li je to
moguće....

S obzirom da:
1) Brat i ja smo prijavljeni na tu adresu već četiri godine.
2) Ja sam osobno digao kredit za uređenje te kuće od nekoliko desetaka
tisuća eura koji su uloženi u tu kuću...(računi svi kod mene u arhivi)
3) Novaca za završetak nema, brat nije ni sudjelovao u tome...
4) Došao je komunalni iznos za platiti 40k kuna, koji ja sada trebam platiti

Pošto nema interesa na obostrano zadovoljstvo,ja sam porazgovarao sa bratom i odlučili se na prodaju istoga i normalno dijeljenje novaca kako bi već išlo.

Da li moja majka stvarno ima ikakvo pravo raskidanja toga ugovora?
Kaj da radim nisam pametan?

Hvala unaprijed.
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 16:38   #195
Molim malu pomoć, radi se o tome da bi mi stric poklonio kuću (u kojoj bi i on živio), to bi bila moja prva nekretnina, mene zanima šta je bolje darovni ugovor ili ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju ili da od njega kupim tu kuću, koja je opcija najpovoljnija tj. da izbjegnem plaćanje poreza, puno hvala
__________________
Malena30
Malena30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 18:04   #196
Plaćanje poreza na promet ćeš teško izbjeći, a od ovoga navedenog ti je najbolje kupiti tu nekretninu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 23:43   #197
Pozdrav!
Zbog dugova (režije, razno razni krediti) mama želi stan prenijeti na mene darovnim ugovorom. niti jedan kredit nije hipotekarni.
pitanja glase:

da li moram odmah prepisati stan na sebe ili je moj od sklapanja darovnog ugovora?
da li bilo koji od vjerovnika ima pravo poslati ovrhu na stan u tom slučaju ili meni komplicirati život?

hvala
eurijala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 23:58   #198
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u svezi darovnog ugovora, pa ako ima neka dobra duša da odgovori.
Radi se o slijedećem,majka je bratu i meni darovala kuću prije točno 4.godine.....sada bih ja tu istu nekretninu u dogovoru sa bratom prodati,a ona je rekla da to ne dolazi u obzir, da će tražiti razvrgnuće ugovora, da li je to
moguće....

S obzirom da:
1) Brat i ja smo prijavljeni na tu adresu već četiri godine.
2) Ja sam osobno digao kredit za uređenje te kuće od nekoliko desetaka
tisuća eura koji su uloženi u tu kuću...(računi svi kod mene u arhivi)
3) Novaca za završetak nema, brat nije ni sudjelovao u tome...
4) Došao je komunalni iznos za platiti 40k kuna, koji ja sada trebam platiti

Pošto nema interesa na obostrano zadovoljstvo,ja sam porazgovarao sa bratom i odlučili se na prodaju istoga i normalno dijeljenje novaca kako bi već išlo.

Da li moja majka stvarno ima ikakvo pravo raskidanja toga ugovora?
Kaj da radim nisam pametan?

Hvala unaprijed.
Moguće je.
Imala sam darovni ugovor koji je razvrgnut.
Nakon razvrgnuća Porezna uprava mi je izvršila povrat uplaćenog poreza.
Preporučam sporazumno rješavanje nastale situacije.
Ukoliko slučaj završi na Sudu bit će vam priznato samo ono što vlasnica prizna bez obzira na vaše dokaze, račune i sve nastale troškove.
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 16:43   #199
Quote:
Natthali kaže: Pogledaj post
.........Ukoliko slučaj završi na Sudu bit će vam priznato samo ono što vlasnica prizna bez obzira na vaše dokaze, račune i sve nastale troškove.
Ne možeš ovako tvrditi, a da niti neznaš o kakvim se dokazima i činjenicama radi u konkretnom slučaju. Sve ovisi o konkretnom slučaju, a najviše o razlozima pobijanja ugovora.

Ali s ovim se slažem.
Quote:
Natthali kaže: Pogledaj post
Preporučam sporazumno rješavanje nastale situacije.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 17:08   #200
Možda sam krivo opisala..govorim iz osobnog iskustva. Osobna iskustva su značajnija od pisanih pravila.
Vrlo mučna i složena situacija je s darovnim ugovorima..darovatelj može (bez obzira ako se i uknjiži daroprimatelj) u nekom trenutku tražiti razvrgnuće ugovora.
Dokazi i činjenice se prilažu; darodavatelj osporava ili se pravi neuračunljiv, ili nije znao/la ..vještačenje..hm, hm..
Slažem se da je svaki slučaj slučaj za sebe..nema generaliziranja, i nije mi bila namjera generalizirati.

U mom slučaju meni je odgovaralo sporazumno razvrgnuće ugovora.
Darodavateljica me tužila s namjerom da si ishodi financijsku korist itd.

U konzultaciji s dva odvjetnika koji su mi tvrdili da gubim spor...nastavila sam s dokazima i činjenicama samostalno.

Dobila sam sve točke optužnice iako ju je zastupao odvjetnik.

Zadnje uređivanje Katrin : 24.01.2011. at 17:47.
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.