Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2004., 23:43   #41
Quote:
puffko kaže:
Sto u stvari znaci 220 strana? Times New Roman 12 pt, dvostuki prored ili 10 pt jednostruki je velika razlika.
Prema pravilima mog faksa, doktorat ne smije biti dulji (ali ni bitno kraci) od 80 000 rijeci.
Evo baš pogledah - Word kaže da mi magisterij ima nekih 57.000 riječi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 01:57   #42
Quote:
Vojky kaže:
Imam sad jedno pitanje - da li i prirodnjaci i tehničar imaju povijesni pregled? Počinju li recimo fizičari od Newtona ili?
(ne znam za fiziku)
Ne, povijest ukljucuje ono u posljednjih 10 godina.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 10:02   #43
trend (?) u Njemackoj, a i Engleskoj, je da doktorat iz tehnickih znanosti ima do 150 stranica. u suprotnom imas namrgodjene profesore koji to moraju citati...
April is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 10:32   #44
Quote:
sunčica kaže:
to mi je premalo

koja je to oblast, ako nije tajna?

mislim da ću imati do 200 str.
premalo? možda, ne znam, kao što rekoh prilično sam restriktivna u pisanju ... zato i pitam kakva su druga iskustva

kad šalješ rad u časopis, onda se traži konciznost ... ne znam zašto bi u doktoratu trebalo biti bitno drugačije ... dobro, to je svakako opširnije istraživanje pa treba i više teksta, ali opet ne treba pretjerivati

u rezultatima sam se uglavnom oslanjala na tablice i grafikone, a ono što sam u njima prikazala nisam ponavljala u tekstu ... ne bi imalo smisla, zar ne?

inače koristila sam dvostruki prored, times new roman 12 ... takve su preporuke na našem faksu
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 10:38   #45
Quote:
Pallas kaže:
(ne znam za fiziku)
Ne, povijest ukljucuje ono u posljednjih 10 godina.
osim, ako pišeš dotkorat iz recimo povijesti medicine, a

mislim da to sve ovisi o temi i koncepciji doktorata .... u nekim temama je možda i bitno za razumijevanje istraživanja osvrnuti se na povijest problema ... ali baš navođenje povijesnih podataka samo zato da se ispuni broj stranica - mislim da to nema smisla
*to je moje skromno mišljenje i odnosi se na prirodne znanosti*
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 14:46   #46
Quote:
allegra kaže:
.... u nekim temama je možda i bitno za razumijevanje istraživanja osvrnuti se na povijest problema ... ali baš navođenje povijesnih podataka samo zato da se ispuni broj stranica - mislim da to nema smisla
of kors, ne treba to ni naglašavati

moj magistarski ima 49 224 riječi, 144 stranice, TNR 12, dvostruku prored
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 20:30   #47
u povijesti je drugačije... po meni gluplje!

Naime, ako pišeš o nekom specifičnom problemu iz srednjovjekovne povijesti, očekuje se da barem 30-50 kartica teksta posvetiš općim procesima u hrvatskom srednjevjekovlju, a ako pišeš o gospodarstvu u rimskoj Panoniji, onda barem 30- 50 kartica o tome kako su Rimljani preuzeli Panoniju!? Po meni sasvim suvišno, ako bi to trebali čitati ljudi koji su doktorirali taj dio povijesti, pa valjda znaju kako je osvojena!?

Sada je još dobro... do prije par godina se po Šidakovoj školi, bez 300 kartica magisterija nije ni pristupalo mentoru, a doktorat od manje od 450 kartica su s gnušanjem odbijali primiti u ruke!

Mislim da je sada 300 kartica dosta (mi pišemo po znakovima, a ne riječima, dakle, 1800 znakova je kartica)


Mislim da je to glupo... ako je riječ o magisteriju, onda se na stotinjak kartica može lijepo zaokružiti misao, a ako je doktorat, onda i tako treba biti u pitanju izvorno znanstveno otkriće, a za to je onda dovoljno nekoliko desetaka kartica obrazloženja!'

Ili nije?

A u prirodnim znansotima još i manje... imaš teoriju, izvod teorije (matematički, ili slično) ili pak eksperimentalni model i rezultate mjerenja... Čemu pisati osnovne zakone ili stare teorije?

__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 23:47   #48
Pred sobom imam dva doktorata iz kemije, jedan 214 stranica, 1.5 prored, times new roman 12, drugi 217 isti font i isti prored. Iz oba su objavljeni radovi, iz jednog dva a iz drugog jedan ali koliko znam priprema se jos jedan.

Pretpostavljam da ce i moj tako nekako izgledati.
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 07:06   #49
Nimalo ne razumijem ovu raspravu o broju stranica. Pa govorimo o doktoratu!
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 08:47   #50
Quote:
Pallas kaže:
Nimalo ne razumijem ovu raspravu o broju stranica. Pa govorimo o doktoratu!
pa nema se tu šta razumjeti ili ne

razmjenjujemo iskustva
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 09:29   #51
Quote:
allegra kaže:
osim, ako pišeš dotkorat iz recimo povijesti medicine, a

mislim da to sve ovisi o temi i koncepciji doktorata .... u nekim temama je možda i bitno za razumijevanje istraživanja osvrnuti se na povijest problema ... ali baš navođenje povijesnih podataka samo zato da se ispuni broj stranica - mislim da to nema smisla
*to je moje skromno mišljenje i odnosi se na prirodne znanosti*
Naravno da povijesni kontekst treba biti obrazložen i u funkciji istraživanja - evo, npr. uzmimo za primjer rad o privatizaciji - da bismo je pravilno analizirali - potrebno je obrazložiti i koncepciju nekadašnjeg društvenog vlasništva, a onda i samu nacionalizaciju nakon 1945. Možda spomenuti (primjera radi) i one ranije. To sve treba imati i svoj društveni kontekst, jer će inače biti nejasno.

Onda - uz privatizaciju je povezano i vraćanje imovine bivšim vlasnicima - dakle denacionalizacija, koja je opet vezana uz nacionalizaciju, pa i konfiskaciju. Tu opet treba navesti kada i zašto se neki od tih postupaka provodio...

Ima dosta toga i na kraju se može dogoditi da u cjelovitom radu moraš obrazlagati složene društveno-političke promjene u zadnjih stotinjak godina.

Slično u npr. književnosti - teško da bi se mogla obijasniti "lijeva" orijentacija nekih naših poznatih pisaca prije Drugog svjetskog rata - bez da se navedu podaci o životu tadašnjeg hrvatskog radništva.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 09:37   #52
Quote:
sunčica kaže:
đmoj magistarski ima 49 224 riječi, 144 stranice, TNR 12, dvostruku prored
Nije mi jasno zašto još uvijek traže dvostruki prored - meni izgleda ružno, tako da sam pisao u proredu nešto većem od uobičajenog s povećanim razmacima poglavlja i to Bookman Old Style (ljepši je od Times New Roman u dužim redovima). Nitko se nije bunio. S dvostrukim proredom rad bi djelovao nečitko, fusnote bi se razvukle, i ne bi se mogla uhvatiti neka cjelina prilikom čitanja.

Valjda je to ostalo u raznim Pravilnicima još od doba pisaćih strojeva.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 15:16   #53
Quote:
Pallas kaže:
Nimalo ne razumijem ovu raspravu o broju stranica. Pa govorimo o doktoratu!
Nda - ali i meni je rečeno dok sam ga pisao da mora imati neki broj stranica, recimo preko sto. Što sam dobrano uspio, koristeći se i prljavim trikovima, doduše.

Inače - Word?!? :horror:

Umro bih da sam ga pisao u wordu. Jedino LaTex i ništa drugo. (Ako trebate pisati gomilu matematičkih izraza, onda vam nema druge nego LaTex. Inače ste u banani.)
__________________
What, me worry?
Blackadder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 15:43   #54
Da, znam da mnogi pri doktoratu gledaju i na kolicinu. I upravo to je smijesno/zalosno (nepotrebno precrtati).
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 15:50   #55
Zato bih nekako ocekivala da se duljina doktorata (po podrucjima) standardizira. Time se ta nepoznanica jednostavno izbaci iz jednadzbe.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 17:21   #56
Quote:
Blackadder kaže:

Inače - Word?!? :horror:

Umro bih da sam ga pisao u wordu. Jedino LaTex i ništa drugo. (Ako trebate pisati gomilu matematičkih izraza, onda vam nema druge nego LaTex. Inače ste u banani.)
I ja sam pisala u LaTexu iz istog razloga (izmedju ostalog), ne da mi se prtljati s Equation Editorom u Wordu... i ne izgleda tako dobro kao Tex

a prored je bio 1.5 (2.0 bi izgledalo cudno, nikad to ne koristim)
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 17:47   #57
ja znam pisala u tex-u i to je nirvana u usporedbi s word-om
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 18:00   #58
Pa zapravo nije bas user-friendly, mislim u usporedbi s Wordom, ali ja ga vise koristim jer su svi moji kompovi pod OS koji ne podrzava Word
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 18:05   #59
Quote:
violent_femmes9 kaže:
Pa zapravo nije bas user-friendly, mislim u usporedbi s Wordom, ali ja ga vise koristim jer su svi moji kompovi pod OS koji ne podrzava Word
slazem se, nije bas user frendly ali tekst "sredjenije" izgleda, u pocetku sam pisala u word-u pa bi mi se muz smijao i rekao daj da ti sredim taj tekst pa mi i to njegovo sredjivanje dojadilo...te sam se na srecu prije pocetka pisanja samog rada navukla na njega
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 18:17   #60
da istina, konacni rezultat je bolji

a jesi pisala pod Windowsima?

ja pisem u pico-i i vi-u
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.