Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2012., 15:58   #1
Halal namirnice

Jeste li do sad čuli za ovo? Potaknut jučerašnjim člankom u Jutarnjem listu, otvaram ovu temu.

Ukratko- Halal namirnice su obrađenje po strogom islamskom običaju- uz poseban pribor (ne smije se istim noževima rezati svinjetina i npr. junetina itd.), svaka vrsta namirnice ima svoju dasku za rezanje (zelena daska za povrće, crvena za meso, žuta za piletinu, plava za ribu itd.). Također, oni koji žele steći takav certifikat moraju hraniti životinje (i uzgajati povrće) bez aditiva, GMO uzgoja i kemije koja "pospješuje" rast. Isto tako, neke namirnice (poput svinjetine, alkohola itd.) nemaju mjesta u toj vrsti obrade hrane.
Na prvu loptu zvuči kao sužavanje djelokruga kuharima, ali se može gledati i kao izazov te svakako zdravstveni plus.

Kod nas svega nekoliko hotela na obali ima takav certifikat, a uskoro će to dobiti i naš francuski restoran koji otvara svoja vrata- Les Points.
Time restorani (a posebice hoteli) mogu računati na goste islamske vjeroispovjesti kojima je ovakva vrsta prehrane važna.
Zgodan primjer je u tom članku- kako je princeza Maroka (ako se ne varam) zakupila 2 kata jednom splitskog hotela, ali je ubrzo otišla shvativši kako u istom baš i ne znaju što takva vrsta prehrane jednom Muslimanu znači.

Evo i fotke iz Jutarnjeg (sori na kvaliteti- mobitel u polumraku):



Na fotki su gospođa suvasnica uskorootvarajućeg Les Points restorana te gospodin Aziz Hasanović, ravnatelj zagrebačkog centra za certificiranje Halal kvalitete (djeluju u blizini Džamije u Zagrebu).
U čak 44 države Halal hrana se nalazi u okviru pozitivnih zakona tih zemalja.
U Sloveniji npr. nemaju taj centar i dobavljače iz dežele te takvu hranu smrznutu uvoze čak iz Brazila.

Jedna naša klaonica (koja grozna riječ) se upravno natječe za dobivanje tog certifikata i u tome vide prednost, jer na ovom teritoriju baš i nemaju konkurenciju.


Znaaaam, neće ovo biti topic koji će požnjeti tisuće postova (poput McDonaldsovog u kojem se dođu pohvaliti što su zadnji put naručili i sl.). Ovdje bih volio da prokomentiramo znate li za to, jeste li se sreli kod nas (ili vani) s tim i što mislite o tome- predstavlja li takva hrana (i uopće način života) prednost za one naše hotele i restorane koji ih imaju ili je to nešto što nije jezičac na vagi u ugostiteljstvu.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:05   #2
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Jeste li do sad čuli za ovo? Potaknut jučerašnjim člankom u Jutarnjem listu, otvaram ovu temu.

Znaaaam, neće ovo biti topic koji će požnjeti tisuće postova (poput McDonaldsovog u kojem se dođu pohvaliti što su zadnji put naručili i sl.). Ovdje bih volio da prokomentiramo znate li za to, jeste li se sreli kod nas (ili vani) s tim i što mislite o tome- predstavlja li takva hrana (i uopće način života) prednost za one naše hotele i restorane koji ih imaju ili je to nešto što nije jezičac na vagi u ugostiteljstvu.
ne znam jel se Bosna računa "kod nas" - nekako mislim da ne...
Al dobro:
više puta sam na proizvodima koje sam kupila u Bosni naišla na tu riječ na deklaraciji.Također se može naći i na proizvodima koje uvozimo iz BiH.
Ja sam znala što znači ta oznaka,ali moja susjeda kojoj sam kupovala u Bosni neke proizvode - čudila se.
Inače,odmah me asocira na onaj turcizam "halaliti".
Isti je korijen i ista semantika.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:10   #3
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Ovdje bih volio da prokomentiramo znate li za to, jeste li se sreli kod nas (ili vani) s tim i što mislite o tome- predstavlja li takva hrana (i uopće način života) prednost za one naše hotele i restorane koji ih imaju ili je to nešto što nije jezičac na vagi u ugostiteljstvu.
Znam, vidjela sam, kupovala sam, prednost je u zemljama gdje nema teletine ili kunića normalno po mesnicama, pa recimo u Nizozemskoj po dobro meso idem u halal mesnice, obično ih drže Turci, a ovdje u kvartu Egipćani i Marokanci. Što se mene tiče, halal, košer ... u Hr može imati samo religijski orijentiranu klijentelu, Hr je premaleno tržište i nezanimljiva turistička meta klijentima koji takvu obradu mesa traže.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:23   #4
Ne znam koliko ce im se to financijski isplatiti ali znam koliko je tesko osobe druge vjeroispovjesti nahraniti jer je suprug nedavno imao poslovnog partnera ortodoksnog zidova i covjek je cijeli dan bio bez jela dok nije navecer otisao u zidovsku zajednicu na veceru
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:28   #5
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Zgodan primjer je u tom članku- kako je princeza Maroka (ako se ne varam) zakupila 2 kata jednom splitskog hotela, ali je ubrzo otišla shvativši kako u istom baš i ne znaju što takva vrsta prehrane jednom Muslimanu znači.
ovo mi vuče na lovatorsko preseravanje
Ako misliš zaozbiljno rezervirati par katova nekog hotela, valjda ćeš se unaprijed informirati (a vjerojatno nećeš ti sam jer imaš ljude koji se brinu za takve stvari) pa ćeš tek onda nešto rezervirati,
uostalom, ko ju tjera da jede u hotelu, može sa sobom dovesti svog kuhara.
Sjetim se izjava ljudi iz Esplanade kakve su sve imali zahtjeve od svojih gostiju,
jedan hoće mlijeko sa točno 3% mliječne masti, pa su uzimali mlijeko od 3.5% i razrjeđivali ga sa onim od 0.8% da dobiju to što ovaj hoće
pa jedan hoće orhideje u sobi (u 2 mjesecu) i tako to, razmaženi bogatuni koji ne znaju što će od dosade
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:29   #6
Ako je samo ovo točno, kako imaoci Halal-certifikata "moraju hraniti životinje (i uzgajati povrće) bez aditiva, GMO uzgoja i kemije koja "pospješuje" rast.", već je dovoljan razlog, da se ta hrana kupuje, neovisno o vjeroispovijesti u današnje doba... Jedino, ne znam, koliko će biti skuplje, koliko stanovnika lijepe naše (naravno, od onih koji su dovoljno zdravstveno-ekološki svjesni kako je to jedno od boljih investicija u vlastitu budućnost) će biti u ova krizna vremena u mogućnosti priuštiti si takvu hranu... A, vjerujem kako bi se tu našlo i prostora za dobru zaradu i za mnoga OPG... A,tek u turizmu, reklamirati kako neki hotel ima mogućnost halal-certificirane prehrane... Pametnom dosta
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:40   #7
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ovo mi vuče na lovatorsko preseravanje
Ako misliš zaozbiljno rezervirati par katova nekog hotela, valjda ćeš se unaprijed informirati (a vjerojatno nećeš ti sam jer imaš ljude koji se brinu za takve stvari) pa ćeš tek onda nešto rezervirati,
uostalom, ko ju tjera da jede u hotelu, može sa sobom dovesti svog kuhara.
Daj Bože što više takvih lovatorskih preseravanja (naravno, uz činjenicu da mi kao turizmu orijentirana država imamo što ponuditi takvim lovatorskim preseratorima koji su voljni potrošiti finu lovu) i samo nek kapne PDV od turizma i ugostiteljstva u državnu kasu (pa makar taj PDV bio i manji od 25% koliko je za nas smrtnike)...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 16:51   #8
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
više puta sam na proizvodima koje sam kupila u Bosni naišla na tu riječ na deklaraciji.Također se može naći i na proizvodima koje uvozimo iz BiH.
Ja sam znala što znači ta oznaka,ali moja susjeda kojoj sam kupovala u Bosni neke proizvode - čudila se.
Inače,odmah me asocira na onaj turcizam "halaliti".
Isti je korijen i ista semantika.
Moram priznati i mene. Halaliti bi značilo nešto kao oprostiti, zar ne?

Baš me zanima koliko "naših" Muslimana (dakle mahom u Bosni, ali i kod nas u HR i općenito regiji) prakticiraju prehranu po K'uranu (ugrubo bez alkohola i svinjetine- a da ne pričam o halalu).

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
u Hr može imati samo religijski orijentiranu klijentelu, Hr je premaleno tržište i nezanimljiva turistička meta klijentima koji takvu obradu mesa traže.
U članku su dali dobar primjer za nemuslimanske korisnike halala: u Londonu ima 4 milijuna muslimana, a tamošnja udruga halal potrošača broji šest milijuna. Očito je da promišljanje o zdravoj prehrani seže dalje od vjerskog okvira, no slažem se da je ta svijest kod nas nekako okrenuta jeftinijem, a ne kvalitetnijem.

Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko ce im se to financijski isplatiti ali znam koliko je tesko osobe druge vjeroispovjesti nahraniti jer je suprug nedavno imao poslovnog partnera ortodoksnog zidova i covjek je cijeli dan bio bez jela dok nije navecer otisao u zidovsku zajednicu na veceru
Slažem se- iz razloga koje sam naveo iznad u kvotanju Donate.

Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ovo mi vuče na lovatorsko preseravanje
Ako misliš zaozbiljno rezervirati par katova nekog hotela, valjda ćeš se unaprijed informirati (a vjerojatno nećeš ti sam jer imaš ljude koji se brinu za takve stvari) pa ćeš tek onda nešto rezervirati,
uostalom, ko ju tjera da jede u hotelu, može sa sobom dovesti svog kuhara.
Pa ako si princeza, računa se da će biti svojevrsnog preseravanja u vidu prostranosti unajmljenoh prostora u hotelu i sl.
Ipak, za takvu vrstu prehrane nije dovoljan samo kuhar, nego i namirnice. A ne znam sad kako ide s tim... samo sam dao primjer iz istog članka.

Opet se vraćam npr. Muslimanima iz naše regije, za koje osobno evo ne znam koliko upražnjavaju prehranu po tim uzusima koje vjera nalaže, a broj gotiju muslimanske religije s daljnjeg istoka je u nas upitna- kao i isplativnost za uvođenje istog.

U Les Points kažu da je pravilo da pribor (noževi itd.) ili mora biti poseban za halal prehranu ili se sterilizirati u posebnim sterilizatorima, koje će oni nabaviti.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 17:25   #9
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
U Sloveniji npr. nemaju taj centar i dobavljače iz dežele te takvu hranu smrznutu uvoze čak iz Brazila.
Perutninarstvo Pivka ima halal certifikat od 2005.te (KLIK), i nije jedina firma u Sloveniji. Odavno ga ima i Perutnina Ptuj, Droga Kolinska ga ima za neke paštete, Košaki, Gea, Panvita... U Ljubljani postoji i halal mesnica.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 17:29   #10
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Perutninarstvo Pivka ima halal certifikat od 2005.te (KLIK), i nije jedina firma u Sloveniji. Odavno ga ima i Perutnina Ptuj, Droga Kolinska ga ima za neke paštete, Košaki, Gea, Panvita... U Ljubljani postoji i halal mesnica.
Evo, onda je greška u članku- manjeviše sve pojedinosti su iz njega.
Hvala što si potražila grešku.
I ispravila je.
/neće mi otvoriti klik, ne znam u čemu je problem... Edit: evo sad iz petog pokušaja jest/
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 18:03   #11
jes, i ja čuo za halal i običaje prehranjivanja po tom certifikatu.

samo opaska - ne Les PoInts, nego Les Ponts (franc.=mostovi)
a i to "uskoro" je jaaaako upitno, taj se prostor u GG centru na Radničkoj praktički nije makao s mrtve točke, manjeviše i dalje rohbau izvedba + malo elektro-kablova i šljakera u prljavštini i prašini unutra...
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 18:13   #12
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Evo, onda je greška u članku- manjeviše sve pojedinosti su iz njega.
Žalosno je kad sirotim novinarima brane da odu na internet nego moraju sve sami izmišljat

Ontopic, što se tiče restorana s certifikatom, nemaju samo Muslimani i Židovi problem. Bila sam pred par godina na konferenciji u Zadru na kojoj je bila i osoba iz Indije, koja je odlazila jesti u zadarsku Hare Krishna zajednicu, jer nije bila sigurna da hrana u hotelu zadovoljava uvjete.

Na žalost, hotelijeri i ugostitelji u Hrvatskoj (pa i šire) ne shvaćaju kako je mnogima važno da mogu dobiti hranu koja je u skladu s njihovom vjerom, i koliko bi pridobili na velikim tržištima kad bi se potrudili prilagoditi i onda tamo reklamirali svoje usluge. Upravo ta gospođa iz Indije je rekla da joj je Hrvatska prekrasna, ali da vjerojatno neće doći i proputovati ju s obitelji jer je prekomplicirano što se tiče hrane.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 18:21   #13
a meni je žao da ti stranci neće upoznati i Hrvatsku kroz kulinarstvo
friška riba, janjetina, pašticade, kuleni, pršuti, vina, brodeti, ništa oni od toga neće okusiti
to me podsjeća na priču kad turisti prvi put dođu u neku zemlju, prvo idu jesti u McDonalds
zašto se ne raspitati, pogledati na googleu, probati nešto novo i drukčije?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 18:54   #14
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
a meni je žao da ti stranci neće upoznati i Hrvatsku kroz kulinarstvo
friška riba, janjetina, pašticade, kuleni, pršuti, vina, brodeti, ništa oni od toga neće okusiti
to me podsjeća na priču kad turisti prvi put dođu u neku zemlju, prvo idu jesti u McDonalds
zašto se ne raspitati, pogledati na googleu, probati nešto novo i drukčije?
Upravo to i je poanta svega-riba,pašticada,brodeti.. i za još štošta-pozvat tog halal-efendiju nek on vidi kako se to sprema, eventualno da neku primjedbu,ako nije zadovoljan, pa nek se kuhari i halal-efendija usuglase (ako je to moguće) i svi zadovoljni-klijentela i ugostititelji i državna kasa... Samo je pitanje informiranja, edukacije i poslovne inteligencije, ništa neizvedivo za razumne i poslovne ljude... A,McDonalds-ako se ne stignem informirati i nije mi nešto pristojno i relativno pouzdano u blizini, i ja i dobar dio ljudi koje znam, u stranoj zemlji jedemo u McDonaldsu-oni se bar drže nekakvog higijenskog standarda...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 20:39   #15
Krki, nemoj se zavaravati- ne radi se o tome da su oni zatucani ili nemaju volje probati nešto ukusno i novo, nešto divlje, ovoono...

Postoje dvije dimenzije (koje mi sad padaju na pamet) zašto oni ne jedu takve namirnice koje su (priznajmo) mahom iz nekontroliranih uzgoja (posebice pršuti i ostala mesnoprerađivačka industrija), a obje dimenzije su vezane uz vjeru (jer nije tako propisano već tisućljeća: ne jede se svinjetina, a i ono meso koje bi jeli je nakljukano ko zna kojim hormonima, aditivima i sl. i drugo- klanje tih životinja po tom svjetonazoru treba izvršiti isključivo Musliman (ovo je novi detalj koji navodim ovdje, a zabravih gore navesti).
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 20:44   #16
Prekjučer je isti dobila Pazinska klaonica i jedan njen radnik, pošto ostali zaposlenici ne znaju klati životinje kako nalažu propisi.

A što se tiče svega toga, sviđa mi se ideja, samo me cijena zanima. Poznavajući naše ljude ići će u nebesa.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 20:59   #17
Quote:
Enter Sandwoman kaže: Pogledaj post
Prekjučer je isti dobila Pazinska klaonica i jedan njen radnik, pošto ostali zaposlenici ne znaju klati životinje kako nalažu propisi.
Na nju sam i mislio kad sam gore spominjao klaonicu pri kraju uvodnog posta.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 21:02   #18
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Na nju sam i mislio kad sam gore spominjao klaonicu pri kraju uvodnog posta.
I mislila sam da misliš na nju, zato sam ju i napisala.: pravisepametna:

Uglavnom, vidjet ćemo kuda to vodi, jer će uskoro otvoriti mesnicu s halal proizvodima u mom mjestu.

Zadnje uređivanje Enter Sandwoman : 03.02.2012. at 21:09.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 21:04   #19
napomena ako nemate želudac ne otvarajte link!

http://youtu.be/S7Hiu3ZJPt4

evo vam šerijat i halal :zabranjeni smalić:

napomena ako nemate želudac ne otvarajte link!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 21:08   #20
Pitanje halal certifikata prvenstveno je političko u cijeloj EU i prijeti da nadmaši burku u Francuskoj. Hvala zdravom razumu i Nizozemcima da su imali hrabrosti zabraniti barbarizam koje halal i košer klanje donosi. Nizozemski parlament odlučio je zabraniti halal i košer klanje. Zabrana je izglasana sa 116 glasova za i 30 protiv.

Hrvatska ima zakon o dobrobiti životinja koji najstrože zabranjuje svako klanje životinja bez prethodnog omamljivanja. U halal i košer klanju svako omamljivanje najstrože je zabranjeno. Zakon o dobrobiti donijeli smo kao civilizacijski napredak i nadam se da ga nećemo sami kršiti zbog tzv. vjerskih sloboda nikakvih interesnih skupina.
Kao drugi problem nameće se obveza da klanje izvrši musliman ili židov. Baš bih u civiliziranoj zemlji htio vidjeti natječaj za radno mjesto mesara u kojem se traži nacionalnost.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.