Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2010., 10:43   #1
Prijave poreza na dohodak

Kako se u ovoj godini puno toga promijenilo po pitanju prijava poreza na dohodak, otvaram novu temu da se lakše snađemo u silnim promjenama.

Tu je Pravilnik o porezu na dohodak i obrasci.

Obveznici predaje godišnje prijave poreza na dohodak moraju obrazac DOH dostaviti Poreznoj upravi do 1. ožujka 2010.

Godišnju prijavu poreza na dohodak obvezno podnose fizičke osobe ako u poreznom razdoblju ostvare:

* dohodak od nesamostalnog rada (plaću/ mirovinu) kod dva ili više poslodavca istodobno i/ili,
* dohodak od samostalne djelatnosti (obrtnici, slobodna zanimanja, poljoprivrednici) i ostali koji dohodak utvrđuju prema podatcima iz poslovnih knjiga (iznajmljivači u sustavu PDV-a i sl.),
* dohodak izravno iz inozemstva.

http://www.rrif.hr/Predaja_godisnje_...17-vijest.html


Sretno svima
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 12:37   #2
thx, lili..
zasad..samo eliminiram one prijave koje se evtl mogu riješiti konačnim obračunom plaće, isplatom u 12
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 15:50   #3
dal državni poticaji ulaze u prihod?
ayae is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 07:23   #4
Quote:
ayae kaže: Pogledaj post
dal državni poticaji ulaze u prihod?
Razgraničavanje prihoda iz državnih potpora temelji se na načelu sučeljavanja prihoda s troškovima što znači da idu na prihod u onom razdoblju kad je na temelju njihova primitka ostvaren trošak a do tada se evidentiraju unutar računa 294. Imaš super objašnjeno u knjizi Računovodstvo poduzetnika 2010
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 09:00   #5
Quote:
ayae kaže: Pogledaj post
dal državni poticaji ulaze u prihod?
budući da je teme prijava poreza na dohodak, a ne poreza na dobit onda je odgovor sljedeći:

Prema članku 24. st. 1. Pravilnika o porezu na dohodak, poslovnim primicima po osnovi samostalne djelatnosti, u smislu članka 23. ovoga Pravilnika smatraju se: iznosi državnih pomoći, poticaja i potpora za samostalnu djelatnost, odnosno djelatnost koja se oporezuje kao samostalna djelatnost,
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 10:07   #6
Ispričavam se nije bilo namjerno..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 12:40   #7
znači ulazi
ayae is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 15:22   #8
Imam pitanje vezano uz olakšice. Ako sam dobro shvatio, od 01.07.2010. ne priznaje se više uvećanje osobnog odbitka temeljem kupovine prvog stana (po potvrdi o uplaćenim kamatama stambenog kredita) te će se ta olakšica moći koristiti samo za prvu polovicu godine. Što se dešava sa dosadašnjim limitom od 12.000,00 kn? Da li će ostati isti iznos limita ili će se proporcionalno smanjiti na 6.000,00kn?
kroko-dil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 19:00   #9
Quote:
kroko-dil kaže: Pogledaj post
Imam pitanje vezano uz olakšice. Ako sam dobro shvatio, od 01.07.2010. ne priznaje se više uvećanje osobnog odbitka temeljem kupovine prvog stana (po potvrdi o uplaćenim kamatama stambenog kredita) te će se ta olakšica moći koristiti samo za prvu polovicu godine. Što se dešava sa dosadašnjim limitom od 12.000,00 kn? Da li će ostati isti iznos limita ili će se proporcionalno smanjiti na 6.000,00kn?
6.000,00
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 13:34   #10
Pročitao sam pravilnike za koje je gore naveden link, ali još uvijek nisam siguran u jedno.....

Nemam nikoga prijavljenog na poreznu karticu, nego sam naknadno prijavljivao (kad podnosim godišnju poreznu prijavu).
Imam suprugu koju sam koristio kao poreznu olakšicu, a ove godine sam dobio i prvo dijete tako da ću imati koeficijent 2.0, odnosno 3600 kuna neoporezivog dijela.

Do sada sam bio prijavljivao i punicu (ženinu mamu) u prijavi koja nema nikakva primanja.
Ono što me zanima je da li mogu prijaviti i ženinog brata koji ima 15 godina? On nema nikakvih primanja.

Ženina mama i brat ne žive s nama, ali sam mogao uredno prijaviti punicu predočenjem vjenčanog lista, a ženinog brata nisam ni pokušavao prijaviti jer sam mislio da nije moguće.

E, sad, to bi značilo ovo:
Ja 1800
Supruga 900
Dijete 900
Punica 900
Supruzin brat 900

To bi ispalo 5400 kuna neoporezivog dijela. Jel to moguće?
Sudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 15:17   #11
zanima me sljedeće: ad1. vezano za prijavu poreza na dohodak za 2010. dal naknada za nezaposlene ulazi u poreznu prijavu i dal se onda treba tražiti od zavoda za zapošljavanje potvrdu nekakvu?
ad 2.brdsko planinski pojas- samo za prvih 6 mjeseci? ali poreznu prijavu radim za primitke u cijeloj godini ?
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 23:58   #12
1. put pišem poreznu prijavu pa molim za razumjevanje mog neznanja.
Ove godine imam dva neiskorištena osobna odbitka (2 x 1800kn). Ukoliko prijavu pišem isključivo zbog toga (nemam nikakve dodatne olakšice), da li negdje na prijavi (gdje?) moram posebno naznačiti da imam neiskorištene odbitke ili oni to automatski uzimaju u obzir iz IP obrasca koji predpostavljam da moram priložiti uz prijavu.

Dodatno me zanima koliki povrat mogu očekivati ako sam u 2. poreznom razredu.

Hvala
vugrlek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 08:11   #13
Ne moraš ništa posebno naznačiti.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 17:12   #14
Povrat poreza za uređenje stana

Da li jos uvijek vrijedi onaj povrat poreza (osnovica 12.000,00kn) na adaptaciju stana? (prilikom mjenjanja stolarije, keramike, ugradnju klima uređaja...)

Pozdrav
crosat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:09   #15
Wink

Quote:
crosat kaže: Pogledaj post
Da li jos uvijek vrijedi onaj povrat poreza (osnovica 12.000,00kn) na adaptaciju stana? (prilikom mjenjanja stolarije, keramike, ugradnju klima uređaja...)

Pozdrav
mislim da ne...
http://www.ekopen.hr/index.php?optio...=507&Itemid=58
Alkay is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 08:25   #16
Quote:
crosat kaže: Pogledaj post
Da li jos uvijek vrijedi onaj povrat poreza (osnovica 12.000,00kn) na adaptaciju stana? (prilikom mjenjanja stolarije, keramike, ugradnju klima uređaja...)

Pozdrav
Vrijedi ako imaš račun izdan do 30.6.2010. (uključujući i taj datum). Do 6000 kn se priznaje kao olakšica. AKo je račun nakon tog datuma ili ako tek planiraš adaptaciju, onda je odgovor ne.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 14:40   #17
Promjene u povratu poreza u odnosu na 2009

Gledam kako popuniti poreznu prijavu za 2010 uskoro i u glavi mi je ogromna zbrka poradi brda promjena u 2010 naspram 2009. Nekako sam sklon vjerovanju da će porezna prijava za 2010 biti pravi show program i da se brdo ekipe neće snaći
Ima li negdje popis svih tih promjena u 2010 naspram 2009 da lakše ispunim prijavu za 2010?
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 15:29   #18
Ja ne očekujem show program u popunjavanju poreznih prijava jer tu ne bi trebalo biti većih promjena (osim porezne stope, ali to će ionako u Excelicama već biti predviđeno i pokriveno formulom), već zbog toga što će ljudi biti zbunjeni što im ulazi u olakšicu, a što ne.

Ukratko: svi računi za plaćene zdrav. usluge, adaptacije stam. prostora, najamnine, kupnju stambenog prostora, dane donacije s danom 1.7. na dalje - papala maca, ne treba ih prilagati, neće se priznati. Računi sa zaključnim datumom 30.6. se priznaju, ali više ne do ukupno 12000, već do 6000 kn.

To je ono glavno što će većini ljudi trebati.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 10:27   #19
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ja ne očekujem show program u popunjavanju poreznih prijava jer tu ne bi trebalo biti većih promjena (osim porezne stope, ali to će ionako u Excelicama već biti predviđeno i pokriveno formulom), već zbog toga što će ljudi biti zbunjeni što im ulazi u olakšicu, a što ne.

Ukratko: svi računi za plaćene zdrav. usluge, adaptacije stam. prostora, najamnine, kupnju stambenog prostora, dane donacije s danom 1.7. na dalje - papala maca, ne treba ih prilagati, neće se priznati. Računi sa zaključnim datumom 30.6. se priznaju, ali više ne do ukupno 12000, već do 6000 kn.

To je ono glavno što će većini ljudi trebati.
Znači, za stambeni kredit za kupovinu stana banka mi treba izdati potvrdu koliko je kamata plaćeno do 30.6.???
dishpet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 10:37   #20
Oni kojima je napravlje obračuna poreza na zadnjoj plaći do strane poslodavca ne bi trebali prdavadeti poreznu prijavu, zre ne!?
Oni koji imaju stalno prebivalište na P1, P2, P3 i P4 svakako moraju predati poreznu prijavu jer to im nije obračunato na zadnjoj plaći.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:26.