Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2012., 20:33   #21
Ajde, ipak topic nije dosadan, kao što sam se bojao da bi mogao biti.
Ipak, molim vas da ne upadnemo u zamku prepirke oko vjere, nacija i sl.


Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Hrvatska ima zakon o dobrobiti životinja koji najstrože zabranjuje svako klanje životinja bez prethodnog omamljivanja. U halal i košer klanju svako omamljivanje najstrože je zabranjeno. Zakon o dobrobiti donijeli smo kao civilizacijski napredak i nadam se da ga nećemo sami kršiti zbog tzv. vjerskih sloboda nikakvih interesnih skupina.
Kao drugi problem nameće se obveza da klanje izvrši musliman ili židov. Baš bih u civiliziranoj zemlji htio vidjeti natječaj za radno mjesto mesara u kojem se traži nacionalnost.
A kako je onda klaonica u Pazinu dobila certifikat, ukoliko je kod nas strogo zabranjeno klanje bez prethodnog omamljivanja?
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 20:50   #22
Nakon što sam pogledao Grogin poučni filmić ( TAKOĐER UPOZORAVAM SVAKOG OSJETLJIVIJEG DA NE OTVARA LINK ) imam potrebu dopuniti prethodni post. Koliko se sami muslimani pridržavaju pravila neka prosude oni koji su film pogledali, ja ću sa stranica Islamske zajednice u BiH prenijeti neke stavove Agencije za certificiranje halal kvalitete o Kurbanu, propisima i preporukama. (Kurban je životinja koja se kolje)

c/p
Od postupaka koji nisu dozvoljeni i koje treba izbjegavati mogu se izdvojiti sljedeći:

- Životinja koja se kolje treba biti zaklonjena da je ne mogu vidjeti druge žive životinje,
- Oštrenje noža pred životinjom koju treba zaklati,
- Polaganje glave životinje na mjesto na kojem je ostala krv od prethodno zaklanih životinja,
- Odugovlačenje sa klanjem životinje koja je već oborena na zemlju,

- Upotreba tupog noža,
- Lomljenje vrata životinje prije nego nastupi smrt usljed iskrvarenja,
- Udaranje, mučenje ili bilo koja vrsta povređivanja žive životinje,
- Oštećenje kičmene moždine ubadanjem noža između vratnih pršljenova,
- Presijecanje krvnih sudova sječenjem niz vrat (od glave preme trupu),
- Ubadanje noža u srce ili sječenje životinje na bilo kojem dijelu tijela osim rezanjem vrata odmah ispod glotisa
Postupak halal klanja krupne i sitne stoke podrazumjeva da će životinja biti zaklana nakon što je sputana i po mogućnosti položena na lijevu stranu i okrenuta prema Kibli (smjer Mekke). Moraju se poduzeti adekvatne mjere da se smanji patnja prilikom sputavanja ili polaganja životinje. Već sputana ili položena životinja ne smije se dugo zadržavati u tom položaju (najviše 20 sekundi).

a) Osoba koja kolje, prije klanja životinje, obavezna je izgovoriti tesmijju, riječi "BISMILLAHI ALLAHU EKBER" što znači "U ime Allaha, Allah je najveći!". On ne smije spomenuti bilo čije ime osim Allaha, u protivnom postupak neće biti halal. Ime Allaha mora se izgovoriti za svaku pojedinačnu životinju.
b) Klanje se vrši samo jednom za svaku životinju. Metoda „piljenja - testeranja" kod klanja je dopuštena sve dok nož ne bude podignut sa životinje tokom klanja, a najbolje je klanje izvršiti u jednom potezu od ivice kože prema kičmi, a ne probadanjem vrata i izvlačenjem noža prema vani.
c) Čin halal klanja započinje rezanjem vrata odmah ispod glotisa (Adamova jabučica) ili poslije glotisa za životnje sa dugim vratom.
d) Činom klanja presijeca se dušnik (traheja / halqum), jednjak (ezofagus / mari) i obje karotidne arterije i vratne vene (jugularne / wadajain) kako bi se pospješilo krvarenje i smrt životinje. Krvarenje će biti spontano i potpuno. Vrijeme iskrvarenja će biti dovoljno dugo kako bi se osiguralo potpuno iskrvarenje i potpuna smrt životinje.
e) Nije dozvoljeno odsijecanje glave, guljenje niti odsijecanje bilo kojeg dijela tijela dok ne nastupi potpuna smrt životinje (za krupnu stoku najmanje 5 minuta).
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 20:58   #23
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Ajde, ipak topic nije dosadan, kao što sam se bojao da bi mogao biti.
Ipak, molim vas da ne upadnemo u zamku prepirke oko vjere, nacija i sl.




A kako je onda klaonica u Pazinu dobila certifikat, ukoliko je kod nas strogo zabranjeno klanje bez prethodnog omamljivanja?
Staviš pod "izuzetak"; klanje po vjerskom običaju ili su muslimani dali certifikat unatoč omamljivanju što ne vjerujem. Oni imaju jedan izuzetak, dozvoljeno je strujom omamiti pokoju životinju koja je jako nemirna i za "sprječavanje nasilnog ponašanja životinje". Kakvo licimjerje !
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 21:08   #24
Otkako se cijela Europa počela plašiti islamskog ekstremizma, nastaje problem i sa hidžabom i sa halal mesnicama. Istina je da u islamskoj zajednici ima ekstremista i onih koji na najrigidniji mogući način interpretiraju vlastitu vjeru, ali isto tako je činjenica da je još 1978. godine objavljena egipatska fatwa kojom je meso omamljenih životinja prije klanja, dakle živih, ali omamljenih, označeno kao halal i nikako se ne može smatrati haram.
Kod peradi, problem je što se ubija strujom (slobodno me ispravite ako griješim, nisam u biznisu sa mesom), ne radi se o omamljivanju, pa takvo meso za pravovjerne muslimane postaje haram, nejestivo.

Meni je iskreno žao ubijenih životinja, ali sjećam se da je moja baka, Zagorka i katolkinja, klala svoje piliće, purane i patke, stala im je na krila da ne mlate okolo, jednom rukom im je držala glavu, drugom ih je klala i u zdjelicu sakupljala krv. Dok god ne pređem u klub vegetarijanaca, cjelokupna briga o osjećajima krava, svinja i peradi prije ubijanja mi izgleda krajnje licemjerna. Jako nas smetaju halal i košer ubijanja (iako su kod nas na selu oduvijek manje-više tako ubijali, pajceku se nož direktno u srce pikao), dok recimo kamioni teladi i krava koji se prevoze autoputevima u krajnje lošim uvjetima nikome ne smetaju? Ili ekstenzivni uzgoji peradi?
Malo manje licemjerja nam ne bi škodilo, pogotovo ako niste vegetarijanci, već ništa nemate protiv dobre šnicle.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 21:11   #25
Mislim da je bolje da nudimo svoja autohtona jela i kulturu a ne da se dodvoravamo nekim vjerskim zajednicama.
Kome ne odgovara da upoznaju tuđu kulturu, hranu i običaje nek ostane doma i ne putuje.
Tamika Melvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 21:46   #26
"U cilju povećanja kvalitete proizvoda i usluga, Hoteli Baška su se kao prva hotelska kuća u Hrvatskoj odlučili na certificiranje prema zahtjevima halal kvalitete."

LINK

Apsolutno sam protiv bespotrebnog mučenja životinja, i zato mi je zanimljivo pročitati da se na Wikipediji pod pojmom "Halal" nađe i ovo:
"In April 2008, ....
The same years, the French Ministry of Food, Agriculture and Fishing has published ASIDCOM’s Bibliographical Report on Religious Slaughter and the Welfare of Animals, as a contribution within the framework of a meeting on animals and society organized in the first half of the year 2008.[22] This report quotes scientific papers and French veterinary PhD which support the equality or even possible superiority of religious slaughter to other methods of slaughter.[14] This report quotes in particular the Ph.D work of Dr Pouillaude which concludes by: "religious slaughter would thus be a less stressing mode of slaughter. Conclusions of all the scientific experiments converge towards a firmly supported certainty: properly carried out, religious slaughter is the most humane way because it leads to less trauma to animals to be killed to be consumed for its meat".[14][23]
"

LINK
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 22:13   #27
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Otkako se cijela Europa počela plašiti islamskog ekstremizma, nastaje problem i sa hidžabom i sa halal mesnicama. Istina je da u islamskoj zajednici ima ekstremista i onih koji na najrigidniji mogući način interpretiraju vlastitu vjeru, ali isto tako je činjenica da je još 1978. godine objavljena egipatska fatwa kojom je meso omamljenih životinja prije klanja, dakle živih, ali omamljenih, označeno kao halal i nikako se ne može smatrati haram.
Kod peradi, problem je što se ubija strujom (slobodno me ispravite ako griješim, nisam u biznisu sa mesom), ne radi se o omamljivanju, pa takvo meso za pravovjerne muslimane postaje haram, nejestivo.

Meni je iskreno žao ubijenih životinja, ali sjećam se da je moja baka, Zagorka i katolkinja, klala svoje piliće, purane i patke, stala im je na krila da ne mlate okolo, jednom rukom im je držala glavu, drugom ih je klala i u zdjelicu sakupljala krv. Dok god ne pređem u klub vegetarijanaca, cjelokupna briga o osjećajima krava, svinja i peradi prije ubijanja mi izgleda krajnje licemjerna. Jako nas smetaju halal i košer ubijanja (iako su kod nas na selu oduvijek manje-više tako ubijali, pajceku se nož direktno u srce pikao), dok recimo kamioni teladi i krava koji se prevoze autoputevima u krajnje lošim uvjetima nikome ne smetaju? Ili ekstenzivni uzgoji peradi?
Malo manje licemjerja nam ne bi škodilo, pogotovo ako niste vegetarijanci, već ništa nemate protiv dobre šnicle.
Ne, kod klanja peradi muslimani su iz vrlo praktičnog razloga dopustili omamljivanje strujom. Životinja ne smije biti omamljena toliko da ne preživi. Sami ne mogu zadovoljiti potrebe za mesom peradi, a u skoro svim zemljama iz kojih uvoze postojeći pogni klaonica nisu prilagođeni ručnom klanju. U suvremenim klaonicama peradi radnik umeće za noge u hvatač, ona putuje do vode pod naponom ili tunela s plinom, mehanički nož vrši presijecanje vrata, nadalje stroj ponegdje zvan ringišpil očerupa životinju, radnik zasijeca abdomen i postavlja vakuum pumpu koja izvlači utobu. Ljudski rad je sveden na minimum.

Među kumicama vjerojatno isto ima razlike. Ne sumnjam da ih ima koje tupim nožem piceku pilaju vrat, ali ipak većina normalnih stavi picku glavu na panj i odvali sekirčetom. Nije naš seljkak sklon nikakvom iživljavanju nad stokom. Danas je raritet vidjeti u seoskom dvorištu klanje svinja bez uporabe šermerovog pištolja kojega ima svaki priučeni mesar. To je sprava s kojom se životinja omamljuje - usmrćuje, a profesionalni, industrijski je prikazan na Groginom filmiću, na početku kada se vidi kako izgleda normalno, humano usmrćivanje goveda u evropskim klaonicama. Nož - šiljak dužine 12 cm pod oprugom i strujnim ili eksplozivnim punjenjem strahovitom snagom i brzinom izleće iz pištolja i vraća nazad, zabada se u koru velikog mozga, na točno određeno mjesto i životinja je bez svijesti u stotniki sekunde. Bol ne postoji.
Sve moje pohvale ovakvom licimjerju.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 23:11   #28
lijepo molim da se zadržite na temi topica
ima podforuma za politička, vjerska,...... i raznovrsna pitanja
svaki nastavak u tom smjeru nosi karton i ban
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 00:23   #29
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
A kako je onda klaonica u Pazinu dobila certifikat, ukoliko je kod nas strogo zabranjeno klanje bez prethodnog omamljivanja?
Nisam bio siguran u moj prvi odgovor pa sam konzultirao frenda kojemu je to uža profesija i dobio tumačenje, meni toliko licimjerno i ružno da ga neću komentirati.
Iznosim "Posebne odredbe" točka 2. članak 17 "Zaštita pri klanju i usmrćivanju životinja koje se drže u svrhu proizvodnje" Zakona o zaštiti životinja od 7. prosinca 2006.

Omamljivanje životinja
Članak 17

(1) Životinje se smije zaklati samo ako su prije klanja bile omam­ljene, osim ako se radi o klanju peradi i kunića u domaćinstvu za vlastite potrebe.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, životinje se smije zaklati bez prethodnog omamljivanja samo u slučaju prisilnog klanja i pri obrednom klanju.
(3) Zabranjeno je omamljivanje, klanje, usmrćivanje ili ubijanje životinja u ritualne svrhe.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 00:45   #30
tri pitanja:
1. Koliko te halal namirnice koštaju (pretpostavljam da se radi o mesu, jel ima neki pravilnik za povrće ili još nešto?)
2. Da li je riba halal namirnica?
3. Da li košer certifikat podrazumijeva da je to automatski halal?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 02:17   #31
znam da je Viro šećer halal i košer jer imaju oznake na pakiranju
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 03:09   #32
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
tri pitanja:
1. Koliko te halal namirnice koštaju (pretpostavljam da se radi o mesu, jel ima neki pravilnik za povrće ili još nešto?)
2. Da li je riba halal namirnica?
3. Da li košer certifikat podrazumijeva da je to automatski halal?
1. Nisu skuplje.
2. Sve ribe su halal ali nisu košer. Da bi riba bila košer mora imati krljušti.
3. Za meso baš obratno, ako je halal ne može biti košer i obratno, već zbog osnovnog razloga, da bi bilo halal životinju mora zaklati musliman, da bi bilo košer židov. Za ostale namirnice ne znam.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 15:17   #33
Nisam siguran da je po francuskoj kuhinji halal standard u pripremi jela, ako otvaraš francuski restoran valjda ćeš se pridržavati svih pravila francuske kuhinje, nabavit ćeš francuska vina i slične stvari, a poznavajući hrvate tamo će vjerojatno biti neka fusion muljaža
Meni se čini da je to samo pokušaj da se neki restoran (koji usput rečeno još nije ni otvoren) izreklamira, jer reklama inače puno košta a ovako je to besplatno.
A potpuno krivi trenutak je odabran da se francuski restoran Les Ponts preorjentira na mjesto sa halal hranom, u vremenu gdje se burke zabranjuju u Francuskoj i kada ilegalne imigrante avionima vraćaju u njihove zemlje,
ako se kojim slučajem neki Francuz zatekne u Zagrebu sumnjam da će ići tamo
I s obzirom na mentalitet hrvata koji su uvijek talibanski raspoloženi prema nečemu što ne poznaju, ne vjerujem da će to mjesto imati navalu domicilnog stanovništva zato što se reklamira kao halal. I lokacija nije dobro izabrana, poslovni city gdje navečer nema nikoga (sjeti se Vapiana ). Možda da je u Dubrovniku gdje bi sigurno bilo više ljudi koji zahtjevaju da hrana bude halal.
za kraj: A zar nije lakše bosanski restoran Sofru proglasiti halal restoranom, s obzirom na jelovnik, lokaciju, i klijentelu?

Zadnje uređivanje Krkimir : 04.02.2012. at 15:28.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 15:26   #34
Pitanje je hoće li u Les Points imati samo halal namirnice. Moje mišljenje je da neće, nego će imati "i"! halal namirnice. Odnosno mogućnost da se pojede i takav obrok.
Zato će i imati te sterilizatore ili što već, komore... kako bi pribor i ostalo mogli očistiti kako certifikatom nalažu.

U Sofri se neće zamarati time da nabavljaju hranu koja nije tretirana raznim aditivima i preparatima (te je time, jasno, skuplja- kao i svaka ekološki uzgojena hrana- pogotovo povrće i sl.---> time želim reći kako je takva hrana na tržištu ipak skuplja, a ne iste cijene kao i ova polukontrolirana s raznim aditivima i sl. ljepotama po meso, povrće, voće...).
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 20:09   #35
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post

U Sofri se neće zamarati time da nabavljaju hranu koja nije tretirana raznim aditivima i preparatima (te je time, jasno, skuplja- kao i svaka ekološki uzgojena hrana- pogotovo povrće i sl.---> time želim reći kako je takva hrana na tržištu ipak skuplja, a ne iste cijene kao i ova polukontrolirana s raznim aditivima i sl. ljepotama po meso, povrće, voće...).


Halal certifikat ne znači da je namirnica iz eko ili organskog uzgoja. Halal ne znači da hrana nije tretirana nekim u eko proizvodnji nedozvoljenim sredstvom. Halal certifikat garantira da određeni proizvod ne sadrži određene emulgatore koji su nedopušteni (haram) za muslimane iz vjerskih razloga jer mogu sadržavati ili poticati od za islamsko učenje neprihvatljivih insekata ili svinje.
Prethodno sam napisao da halal namirnice nisu skuplje. I nisu. Ova se informacija odnosi na meso. U jesen lani sam na tržnici u Sarajevu i kupovao i gledao meso u mesnicama s istaknutim halal certifikatom i bez. Razlike u cijenama nije bilo. Da li je halal povrće ili halal kozmetika skuplja ne znam. Halal je isključivo islamska, vjerska, kategorija, ne svjetovna niti gastronomska.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 20:23   #36
Što se tiče halala mogu sam pozdraviti, mislim da je tu veliki potencijal za naše proizvođače, pogotovo ako se radi o izvozu u muslimanske zemlje, to je veliko, ogromno tržište. Neki su to već odavno prepoznali. Osobno jako volim orijentalnu hranu i rado bih jela u takvim restoranima, nadam se da će ih biti sve više. Ne vidim u tome nikakvo dodvoravanje vjerskim zajednicama ili ugrožavanje autohtone kuhinje. Nas nitko ne može ugroziti osim nas samih.

A samo da dodam, halal nema veze sa eko uzgojem. Teško da se itko time bavi ili uopće i razmišlja u muslimanskim zemljama. Mislim da bi oni prije svega trebali poraditi na standardima higijene, kad se samo sjetim kako prodaju meso... al bolje da ne razmišljam, inače nikad ne bi na putovanju ništa ni pojela.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 20:27   #37
Ako Francuz dode u Zagreb i ode jest u francuski restoran - nek se ubije
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 20:39   #38
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Jeste li do sad čuli za ovo? Potaknut jučerašnjim člankom u Jutarnjem listu, otvaram ovu temu.

Ukratko- Halal namirnice su obrađenje po strogom islamskom običaju- uz poseban pribor (ne smije se istim noževima rezati svinjetina i npr. junetina itd.), svaka vrsta namirnice ima svoju dasku za rezanje (zelena daska za povrće, crvena za meso, žuta za piletinu, plava za ribu itd.). Također, oni koji žele steći takav certifikat moraju hraniti životinje (i uzgajati povrće) bez aditiva, GMO uzgoja i kemije koja "pospješuje" rast. Isto tako, neke namirnice (poput svinjetine, alkohola itd.) nemaju mjesta u toj vrsti obrade hrane.
Ovo je nevjerojatna hrpa bedastoća, tko je pisao taj članak nema osnovnog pojma o halal hrani. GMO je sasvim halal, osim ako se ne radi o modifikaciji genom svinje ili druge životinje koja je haram. Isto vrijedi i za sve aditive i moderne postupke uzgoja hrane.
Halal je propisuje isključivo religijsku čistoću hrane i nema nikakve veze s eko-organskim brijačinama.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 21:01   #39
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Halal certifikat ne znači da je namirnica iz eko ili organskog uzgoja. Halal ne znači da hrana nije tretirana nekim u eko proizvodnji nedozvoljenim sredstvom. Halal certifikat garantira da određeni proizvod ne sadrži određene emulgatore koji su nedopušteni (haram) za muslimane iz vjerskih razloga jer mogu sadržavati ili poticati od za islamsko učenje neprihvatljivih insekata ili svinje. Halal je isključivo islamska, vjerska, kategorija, ne svjetovna niti gastronomska.
Ova informacija poprilično mijenja moj stav o halal-prehrani za osobnu uporabu... Ako se ne poštuju principi eko-uzgoja,nekorištenja GMO i "pojačivača rasta" (hormona, antibiotika..) i sl.), ne pronalazim neki interes za konzumaciju iste ...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 21:40   #40
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ova informacija poprilično mijenja moj stav o halal-prehrani za osobnu uporabu... Ako se ne poštuju principi eko-uzgoja,nekorištenja GMO i "pojačivača rasta" (hormona, antibiotika..) i sl.), ne pronalazim neki interes za konzumaciju iste ...
According to the Islamic Jurisprudence Council (IJC), foods derived from biotechnology-improved (GMO) crops are halal - fit for consumption by Muslims.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.