Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2003., 11:32   #1
Angry pokrajinski muzeji

forum
Pogledajte ovaj forum, u njemu su direktno optuženi zaposlenici muzeja za pljačku kulturnog blaga povjerenog na čuvanje.
To se meni kao sakupljaču dešava stalno da nalazim da su zaposlenici u muzejima umješani u mutne poslove s našim povijesnim ili kulturnim blagom.
Bilo otkupom od nalaznika kao za muzej, pa preprodajom, pa sve do toga da se prodaju predmeti direktno iz muzejskog fonda
link na ovaj forum sam nekoliko pputa poslao na gradski Mup, republički, Ministarstvo kulture, niko nije ni odgovorio, a kamo li na neki drugi način intervenirao, makar provjerom navoda

go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 16:19   #2
Ja ti opet mogu reci drugu stranu tih pokrajinskim muzeja.

Oni su ti tamo zestoko overworked and underpaid. Uglavnom u tim muzejima ne postoji po jedan strucnjak za svaku disciplinu cije zbirke imaju (uglavno mu to povijesna, arheoloska, numizmaticka koja ponekad spada u arheolosku, etnografska i razne prirodoslovne i umjetnicke). Cesto se povjesnicar brine o svim tim zbirkama, od kojih svaka ima po par tisuca predmeta, tako da ne samo da bi svaki muzej trebao imati najmanje po jednog strucnjaka iz nabrojanih disciplina, nego i po dva-tri.

Tim ljudima je tesko uopce se brinuti o tolikim eksponatima, a da ne pricam o tome da bi trebali genijalno vladati silnom materijom kako bi uspjeli napraviti dvije-tri izlozbe godisnje... Sto je, naravno, nemoguce, jer je glupo od povjesnicara traziti da se razumije u arheologiju ili od arheologa da se kuzi u etnologiju, itd.

Tu i tamo se dogodi da lokalci maznu neke eksponate, sto je za svaku osudu, ali mislim da su to, generalno gledajuci, ljudi koji jako puno rade, koji su entuzijasti i koji se cesto bore protiv vjetrenjaca (kad, na primjer, lokalna vlast odluci muzeju dati 0,5% love iz gradskog proracuna, a lokalnom nogometnom drugoligasu da 70% i slicno).
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 20:13   #3
znam što sam napisao

Quote:
Princeza kaže:
Tu i tamo se dogodi da lokalci maznu neke eksponate, sto je za svaku osudu, ali mislim da su to, generalno gledajuci, ljudi koji jako puno rade, koji su entuzijasti i koji se cesto bore protiv vjetrenjaca (kad, na primjer, lokalna vlast odluci muzeju dati 0,5% love iz gradskog proracuna, a lokalnom nogometnom drugoligasu da 70% i slicno).
Ma to mi je poznato, ima i kod mene takvih, ali u mom gradu je muzej bio zapravo otvoren, jedan hodnik koji je išao u neke stanove, išao je i do muzeja, stvarno su mi razni preprodavači nudili prije predmete iz muzejske zbirke.
A ne vjerujem da je običan lopina toliko stručan da nađe i predmet i karticu na kojoj je on upisan
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 20:01   #4
Gle, ja uopce ne tvrdim da ti ne znas o cemu pises, dapace, vjerujem ti, jer i sama znam za slicne slucajeve (samo u nekim drugim mjestima). Takodjer smatram da su za svaki osudu (to sam vec napisala, ali mislim da treba podebljati) i da takve stvari ne treba tolerirati.

Samo sam htjela dodati da to ipak nisu pravila ponasanja po pokrajinskim muzejima, kao sto bi se iz naslova tvog topica moglo razumjeti.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 20:10   #5
Quote:
Princeza kaže:
Gle, ja uopce ne tvrdim da ti ne znas o cemu pises, dapace, vjerujem ti, jer i sama znam za slicne slucajeve (samo u nekim drugim mjestima).
Ma super, drago mi da smo se složili mene više ljuti npr. izvješće ministarstva kulture, neće mi se tražiti link, ali nađeš pod vlada.
I ja se slažem da po muzejima ima pravih entuzijasta, ali pogledaj malo web stranice pokrajinskih muzeja, na nekima nema godinama promjene
A imaju informatičara koji dobiva plaću
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 01:22   #6
Zapitaj se odakle smrdi riba?

Ako je moguće da iz kabineta Vlade nestanu slike i ta krađa se otkrije par mjeseci kasnije jer dotični koji grije stolicu niti ne primjećuje da mu je interijer promjenio sadržaj, a zaposlenici Zavoda za zaštitu spomenika postavljajući mreže na podvodne arheološke lokalitete sa svrhom zaštite od krađe onako usput "slučajno" izvuku koju amforu da dodatno naplate svoj loše plaćeni rad...zašto misliš da je u pokrajinskim muzejima drugačije?

Teško je generalizirati, jer stvarno postoje pojedinci koji stručno i s ljubavlju obavljaju svoj posao, ali izgube se u kaosu bezvlađa i lošeg odnosa prema nacionalnom blagu.

Nažalost, ljudi misle da je ono što pronađu u zemlji, čak i na vlastitoj zemlji - njihovo. Miris brze i lake love.
Smiješno. Žalosno - smiješno.
kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 02:23   #7
Quote:
kiša kaže:
Zapitaj se odakle smrdi riba?

Nažalost, ljudi misle da je ono što pronađu u zemlji, čak i na vlastitoj zemlji - njihovo. Miris brze i lake love.
Smiješno. Žalosno - smiješno.
samo isto tako žalosno što im službenici muzeja ako im i donesu nešto za prodaju, isplate i trže dalje...
i trgovaca ima koji ne bi nikad iz muzeja, i oniih kojima svejedno, a ima i onih koji se hvale kako samo u muzejima nabavljaju
Ali u današnje vrijeme kad se svaki predmet može u skenirati, pitam se što se još čeka. I ne bi trebao stručnjak za taj predmet, neko stručnjak fotograf.
onih 5000 predmeta pa da se 50 na dan posao bi ipak bio nekad gotov . prije ako se počne nego ne, mislim da je i bio neki projekt u min kulture u povezivanju pokrainskih muzeja na net. Mislim nekom plaćen posao.
i inventara, i bilo bi zgodno pogledati na netu što imaš u muzeju.
Bolje nego ići u muzej i prekinuti kolegij. Obično kolegij traje dok imaju pive.
možda kad bi se uvela jedinstvena elektronska invertarska kartica, i sakupljači bi svoje upisali.
samo da postoji volja.... love ne treba, minimalno
Ali kao što sam rekao možda jednom
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 02:44   #8
a fotografije?

Quote:
Princeza kaže:
Tim ljudima je tesko uopce se brinuti o tolikim eksponatima, a da ne pricam o tome da bi trebali genijalno vladati silnom materijom
Da to je trebalo nekad, mi sakupljači sada skeniramo ono što ne poznamo i pitamo jedan drugog gle:
http://groups.yahoo.com/group/hrvatska-numizmatika

možda su sad potrebni stručnjaci koji znaju fotografirati i skenirati i poslati mail na adresu stručnjaka
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.