Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2012., 20:15   #321
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Naravno da znam za European Economic Area,ali isto tako znam da je Švicarska prije nekoliko mjeseci Slovencima uvela radne dozvole,znači isto tako bi mogla postupiti i Norveška,zar ne?
Norveška je članica EEA (također Island i Lihtenštajn), ali Švicarska nije. Švicarska je potpisala bilateralne ugovore i u njima je navedeno da može produžiti na dodatne 3 godine zabranu rada (članice EU imaju pravo 7 godina zabraniti rad), dakle ukupno 10 godina od ulaska u EU. Norveška, Island i Lihtenštajn to ne mogu. Oni su članovi EEA i imaju obveze kao i članice EU.


Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Kužim zašto Norveška nije članica EU,nafta,riba,ali zašto provodi 90% unijinih zakona?
Zato što je to norveška obveza. Ulaskom u EEA morali su se obvezati na primjenjivanje većine zakona EU, ali su time dobili mnoge povlastice - carine i sl.
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
EEA,EU,CH,sada BBC piše da će se EU uskoro raspasti na dvije unije,te da se Njemačka i UK upravo dogovaraju oko toga
To su obične spekulacije.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 22:31   #322
Quote:
VkciML kaže: Pogledaj post
Točno tako i ja razmišljam!Europa je zasićena radnom snagom pogotovo srednji stalež sa SSS koji se nada nekim zanatskim zanimanjima ili čak niže.Postoje opcije i za to ali su vrlo ograničene.Dok recimo u Kanadi postoji širok spektar poslova koji se mogu raditi sa SSS ali i sa VSS.Čak vjerujem da je jednostavnije dobit vizu u Kanadi nego u EU jer postoje određeni programi zapošljavanja imigranata.
Nemre bit lakše dobit vizu od one koja neće postojati,jer za neke zemlje EU-a od naredne godine nećeš trebati ništa osim prijaviti se u nadležni ured da radiš kod tog poslodavca i gotova priča.

Norveška nam,po trenutnim informacijama,ne namjerava otvoriti tržište rada.
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 23:07   #323
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Nemre bit lakše dobit vizu od one koja neće postojati,jer za neke zemlje EU-a od naredne godine nećeš trebati ništa osim prijaviti se u nadležni ured da radiš kod tog poslodavca i gotova priča.

Norveška nam,po trenutnim informacijama,ne namjerava otvoriti tržište rada.
odakle ti ta informacija? službene informacije još nema...

ako nisu rekli da hoće, to ne znači da neće otvoriti tržište radne snage 1.7.2013...a isto tako postoji mogućnost da ga ne otvore...

najkasnije 30.6.2013. bi se trebali izjasniti svi, pa i Norveška, Lihtenštajn i Island.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 01:07   #324
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Nemre bit lakše dobit vizu od one koja neće postojati,jer za neke zemlje EU-a od naredne godine nećeš trebati ništa osim prijaviti se u nadležni ured da radiš kod tog poslodavca i gotova priča.

Norveška nam,po trenutnim informacijama,ne namjerava otvoriti tržište rada.
Ne znam da li je istina, ali jedna cura mi je rekla da ako zelis raditi u Norveskoj (ona je Spanjolka) moras platiti 3 mjeseca norveskog poreza unaprijed, prije nego sto imas pravo samostalno traziti posao, nesto u tom stilu. E sad si ja mislim, 3 mjeseca poreza...koliko je to tisuca eura? Ako je porez u Norveskoj 38% place.
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 11:08   #325
@parademann,ok,nitko sretniji od mene da nam svi oni otvore tržište,no ja se isključivo fokusiram i počinjem planirati odlazak u one zemlje koje su 100% sigurne.

Quote:
Alexandra Burek kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je istina, ali jedna cura mi je rekla da ako zelis raditi u Norveskoj (ona je Spanjolka) moras platiti 3 mjeseca norveskog poreza unaprijed, prije nego sto imas pravo samostalno traziti posao, nesto u tom stilu. E sad si ja mislim, 3 mjeseca poreza...koliko je to tisuca eura? Ako je porez u Norveskoj 38% place.
To se vjerojatno odnosi na samostalne djelatnosti,
no ako imaš poslodavca,on se brine o plaćanju poreza i doprinosa na tvoju plaću.
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 11:39   #326
Quote:
VkciML kaže: Pogledaj post
Točno tako i ja razmišljam!Europa je zasićena radnom snagom pogotovo srednji stalež sa SSS koji se nada nekim zanatskim zanimanjima ili čak niže.Postoje opcije i za to ali su vrlo ograničene.Dok recimo u Kanadi postoji širok spektar poslova koji se mogu raditi sa SSS ali i sa VSS.Čak vjerujem da je jednostavnije dobit vizu u Kanadi nego u EU jer postoje određeni programi zapošljavanja imigranata.
Ma Europa je zasićena stanovništvom. Nikada ovdje dugoročnog mira neće biti. Pogotovo ne na Balkanu. Treba se pomiriti sa činjenicom da sve što stekneš i što ćeš steći će jednog dana biti opljačkano spaljeno do temelja, pogotovo na Balkanu to je trademark Europe. Pa pogledaj malo povijest Europe od onih tomova i tomova knjiga sami ratovi, koljčine, revolucije i reformacije. Jednom rječju, smetlarski kontinent.

Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Nemre bit lakše dobit vizu od one koja neće postojati,jer za neke zemlje EU-a od naredne godine nećeš trebati ništa osim prijaviti se u nadležni ured da radiš kod tog poslodavca i gotova priča.

Norveška nam,po trenutnim informacijama,ne namjerava otvoriti tržište rada.
Trajni mir nema cijene. Vjerojatnost da će u doglednoj budućnosti izbiti neki rat u Kanadi je ravna 0. Zemlja ima i izrazit potencijal i visok stupanj razvoja, a tu je i SAD gdje možeš ići raditi i zarađivati. Imam dojam da je Europa mrtav kontinent, lijepo ušminkan još od doba kolonijalizma ali dugoročno mrtav.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 13:13   #327
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Nemre bit lakše dobit vizu od one koja neće postojati,jer za neke zemlje EU-a od naredne godine nećeš trebati ništa osim prijaviti se u nadležni ured da radiš kod tog poslodavca i gotova priča.

Norveška nam,po trenutnim informacijama,ne namjerava otvoriti tržište rada.
Koje zemlje?Portugal i Slovačka?Zemlje pred raspadom il gore od nas!

Šugavi britanci se zalažu za cijelih 7 godina zabrane rada a slijedit će ih većina razvijenih zemalja tak da se neće imat nekog izbora.Jedino Švedska koja je već ratificirala ugovor.
VkciML is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 16:44   #328
Svatko ima svoje razloge zašto želi otići u Ameriku,Kanadu,EU,Kinu,Novi Zeland...

Inače,imam rodbinu i u Sad-u i u Kanadi i mogu reći da otkad su se odselili tamo,od mrkava su postali krumpiri ,to je što se izgleda tiče,a život im se satoji isključivo od posla. Auto im treba kao zrak,jer bi hodali cirka 2h do najbližeg mall-a i nazad. Hvala lijepa,ne hvala.

Volim Europu upravo zbog svih tih različistosti,od jezika,preko mentalnih sklopova,načina života,a najviše zbog najmanjeg,a najljepšeg kontinenta koji obiluje poviješću. Kada god se uputim u bilo kakvu srednjoeuropsku selendru,otkrijem impresivnu povijest tog mjesta i počnem gledati na tu zabit sa strahopoštovanjem,a da ne pričam o gradovima...

Neću dalje o ukusima,o tome se ne raspravlja,kak poslovica veli.
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 16:50   #329
Od svih pustih postova, postoji li ovdje netko tko je zaista zaposlen u EU?
Da malo prenese dojmove.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 17:09   #330
Pravi "dijasporaši" su na temama o pojedinim zemljama,Njemačka,Engleska itd. Ovo je koliko sam shvatio,više tema za razmjenu savjeta i mišljenja kako do eu papira i posla...
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 17:45   #331
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Svatko ima svoje razloge zašto želi otići u Ameriku,Kanadu,EU,Kinu,Novi Zeland...

Inače,imam rodbinu i u Sad-u i u Kanadi i mogu reći da otkad su se odselili tamo,od mrkava su postali krumpiri ,to je što se izgleda tiče,a život im se satoji isključivo od posla. Auto im treba kao zrak,jer bi hodali cirka 2h do najbližeg mall-a i nazad. Hvala lijepa,ne hvala.

Volim Europu upravo zbog svih tih različistosti,od jezika,preko mentalnih sklopova,načina života,a najviše zbog najmanjeg,a najljepšeg kontinenta koji obiluje poviješću. Kada god se uputim u bilo kakvu srednjoeuropsku selendru,otkrijem impresivnu povijest tog mjesta i počnem gledati na tu zabit sa strahopoštovanjem,a da ne pričam o gradovima...

Neću dalje o ukusima,o tome se ne raspravlja,kak poslovica veli.
Ma i ja više preferiram EU prvo šta je blizu sve ali tak je vrijeme došlo da više nije jednostavno naći posao u zemljama EU-a.Zbog toga sam naveo Kanadu kao primjer.
A udaljenosti i ostale prednosti i mane su stvar okoline.Tak su navikli isto ka i europljani da imaju povijest od više stotina godina
VkciML is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 18:12   #332
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Svatko ima svoje razloge zašto želi otići u Ameriku,Kanadu,EU,Kinu,Novi Zeland...

Inače,imam rodbinu i u Sad-u i u Kanadi i mogu reći da otkad su se odselili tamo,od mrkava su postali krumpiri ,to je što se izgleda tiče,a život im se satoji isključivo od posla. Auto im treba kao zrak,jer bi hodali cirka 2h do najbližeg mall-a i nazad. Hvala lijepa,ne hvala.

Volim Europu upravo zbog svih tih različistosti,od jezika,preko mentalnih sklopova,načina života,a najviše zbog najmanjeg,a najljepšeg kontinenta koji obiluje poviješću. Kada god se uputim u bilo kakvu srednjoeuropsku selendru,otkrijem impresivnu povijest tog mjesta i počnem gledati na tu zabit sa strahopoštovanjem,a da ne pričam o gradovima...

Neću dalje o ukusima,o tome se ne raspravlja,kak poslovica veli.
Ma sve je to super i krasno. I ja sam tako razmišljao do ove krize kada sranje opet miriše u zraku. Kada ljudi ostaju bez posla i kada te kivno gledaju samo zato što radiš, a i oni su se školovali i jednostavno nemaju gdje raditi. Kada počnu zujati meci posereš se ti na svu tu povijest i tradiciju. Uostalom jebeš takvu tradiciju i povijest koja počiva na krvi i kostima svakih 50-100 godina, taman jedna generacija stasa i krene se naprijed, a onda njihovi sinovi u siromaštvo, rat pa u groblje i stalno tako iznova. Prema tome sve više i prije osjećam gađenje nego nekakvo strahopoštovanje i divljenje.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 18:56   #333
Quote:
Alexandra Burek kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je istina, ali jedna cura mi je rekla da ako zelis raditi u Norveskoj (ona je Spanjolka) moras platiti 3 mjeseca norveskog poreza unaprijed, prije nego sto imas pravo samostalno traziti posao, nesto u tom stilu. E sad si ja mislim, 3 mjeseca poreza...koliko je to tisuca eura? Ako je porez u Norveskoj 38% place.
Nije istina, ja sam radio u Norveskoj prosle godine i nisam morao platiti nista unaprijed.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 18:58   #334
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Od svih pustih postova, postoji li ovdje netko tko je zaista zaposlen u EU?
Da malo prenese dojmove.
Sta te zanima i za koju drzavu??
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 00:35   #335
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Od svih pustih postova, postoji li ovdje netko tko je zaista zaposlen u EU?
Da malo prenese dojmove.
Evo ja sam next best thing, ex-EU ko ex-YU living the Irish dream 2000-2007 pa opet od 2009-2011. Dok se pilo i banchilo dok sam bio young free and single i dok se nije gledalo na nista osim use-nase-podase bilo je odlicno. Platilo se rentu, nesto se pojelo i obuklo i ostalo sam ostavljao po barovima. Medjutim kad se postalo middle class 2-kids-wife-and-mortgage onda sam skuzio da radim otprilike 40% za drzavu (kroz direktne i indirektne poreze), 20% za banku (u kamate za kredite i sl) i 10% za razna osiguravajuca drustva od auta, zivotnog, kucnog itd. Jedno 20% se pojede i pokenja i ostalo se na ovaj ili onaj nacin ustedi. Na kraju radnog vijeka imas otplacenu nekretninu, inshallah malo privatne penzije i drzavnu penziju i to ti je to. Naravno miljama je bolje nego polagano propadanje u Mladoj Hrvatskoj Demokraciji.

Eto, jel ti pomogao ista moj dojam?
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 00:45   #336
Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
Eto, jel ti pomogao ista moj dojam?
Nije
Ali eto barem znamo kako to otprilike izgleda.
Dobar zbir postotaka.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 00:48   #337
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Nije
Ali eto barem znamo kako to otprilike izgleda.
Dobar zbir postotaka.
Sto te jos zanima?
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 00:59   #338
Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
Sto te jos zanima?
Jesi sad u Hrvatskoj ili u Irskoj, radiš?
Što bi želio,da ti klinci rastu u Hrv. ili u Irskoj?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 01:05   #339
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Jesi sad u Hrvatskoj ili u Irskoj, radiš?
Što bi želio,da ti klinci rastu u Hrv. ili u Irskoj?
Sad sam na Bliskom Istoku, radim i ostati cu dokle budem mogao, najkasnije dok djeca ne dodju do srednjoskolske dobi, a onda cemo nazad u Irsku. U Hrvatskoj osim roditelja nemam nikakvih interesa. Sustav vrijednosti u RH je takav da ni u ludilu ne bih zelio da mi djeca tamo odrastaju.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 01:16   #340
Razumijem te nažalost.
I moja je ideja otići van, ali zaobići EU ako bude ikako to u mogučnosti.
Prije nekih godinu dana jedna kolegica je otišla živjeti u Sloveniju i super se snašla. Koliko sam čuo od nekih ljudi nema se namjeru niti vraćati.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.