Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2012., 16:12   #341
Jel ima netko da je radio u Poljskoj ili će radit uskoro?
Milic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 20:41   #342
Zanima me koliko ću moć ostat u švedskoj nakon 1.7.2013?dali isto samo 3mj ili bilo koliko?Dali je ko radio u švedskoj zidariju?zanima me kolike su plaće i kakvo im je radno vrijeme pogotovo zimi kad dan malo traje?
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 21:40   #343
Moci ces ostati koliko hoces ako nadjes posao i budes imao od cega zivjeti.

Osnovna ideja EU je slobodan protok ljudi, roba i usluga.

Mislim da je u Svedskoj isto kao i u Norveskoj, vani se radi ljeti a unutra zimi, gradilista su zatvorena i grijana, ja sam u Trondheimu radio u majici kratkih rukava dok je vani bilo -13.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 17:58   #344
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Moci ces ostati koliko hoces ako nadjes posao i budes imao od cega zivjeti.

Osnovna ideja EU je slobodan protok ljudi, roba i usluga.

Mislim da je u Svedskoj isto kao i u Norveskoj, vani se radi ljeti a unutra zimi, gradilista su zatvorena i grijana, ja sam u Trondheimu radio u majici kratkih rukava dok je vani bilo -13.
Kolika ti je bila plaća?kako si pričao s njima norveški ili engleski?i kakvo ti je bilo zimi radno vrijeme,negdje sam pročitao od 9-15 dali je to točno? ima sta nasih ljudi gore na gradilištima?
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 18:45   #345
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Moci ces ostati koliko hoces ako nadjes posao i budes imao od cega zivjeti.

Osnovna ideja EU je slobodan protok ljudi, roba i usluga.

Mislim da je u Svedskoj isto kao i u Norveskoj, vani se radi ljeti a unutra zimi, gradilista su zatvorena i grijana, ja sam u Trondheimu radio u majici kratkih rukava dok je vani bilo -13.
Sam šta smo mi mal kasno došli na red.Dok nam sve iole pristojne zemlje za živit i radit lupe zabrane rada ostat će nam sam istočni blok koji je u ionako u našem rangu.Al i te istočne zemlje, šta bi švabe rekli Ostojropa, su nekom zanimljive!

Quote:
Marino15 kaže: Pogledaj post
Kolika ti je bila plaća?kako si pričao s njima norveški ili engleski?i kakvo ti je bilo zimi radno vrijeme,negdje sam pročitao od 9-15 dali je to točno? ima sta nasih ljudi gore na gradilištima?
Da nema naših na europskim bauštelama?!?
Ma omg!
VkciML is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 19:22   #346
Quote:
Marino15 kaže: Pogledaj post
Kolika ti je bila plaća?kako si pričao s njima norveški ili engleski?i kakvo ti je bilo zimi radno vrijeme,negdje sam pročitao od 9-15 dali je to točno? ima sta nasih ljudi gore na gradilištima?
Svi znaju engleski i nisam imao problema sa sporazumijevanjem, norveski mi uopce nije bio potreban.

Uobicajeno radno vrijeme je 7-15 tj 7,5 sati (pauza pola sata za rucak), prekovremeni sati nisu dozvoljeni osim u posebnim situacijama i za to se dobiju slobodni dani.

Ja sam u dogovoru sa sefom stalno radio 8-18 (isto i ljeti i zimi) da si odradim unaprijed i za to dobijem slobodne dane da mogu cesce ici kuci u HR.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 10:00   #347
.. mali doprinos nekoga tko zivi u EU i radi na "mobility" programima

Prije svega 01.07.2013. nije nikakav magican datum za sve one koji se zele preseliti u EU i raditi... moguca "zabrana" zaposljavanja nije neka velika prepreka, pa ni cinjenica da HR jos nije clanica EU

Dnevno vidim desetine ugovora o radu domacih poslodavaca i posloprimaoca stranaca. Posloprimci dolaze iz EU i ostatka svijeta... Mala disgresija: jos moram vidjeti ugovor nekog hrvata iz HR, ali sam imala priliku vidjeti ugovore ljudi koji dolaze iz Makedonije, Crne Gore, Srbije i Bosne (poneki sa HR putovnicom)...

Osnovno za EU drzavljane i ostale je da imaju osigurani posao!! Znaci i nakon ulaska HR u EU, da bi dobili "pravo" da zivite u nekoj zemlji (ako iskljucimo obiteljske veze i neke druge kompliciranije kombinacije) potreban je POSAO. Drzavljani HR, kao i drzavljani neke druge EU zemlje, mogu boraviti na teritoriju zemlje u kojoj ja zivim (ograniciti cu se na to jer najbolje znam) 3 mjeseca ako nemaju posao / traze tu posao bez nekog posebnog odobrenja. Generalno gledano, po tom pitanju ne postoji neka razlika za one iz EU i non-EU zemalja.

Ako poslodavcu treba bas VASE znanje i potencijal, nebitno mu je odakle dolazite! Doduse proces dobivanja papira za EU drzavljane je manje kompliciran, ali jos nisam cula da je poslodavac odustao od PRAVOG kandidata zato sto nije iz EU zemlje.

Trazi se misljenje krovne organizacije za bransu (ono sto se interpretira kao da "nema drugog kandidata iz EU zemlje") samo ako je placa ispod odredjenog nivoa koji se smatra prosjecnim za radno mjesto / bransu. A poslodavac je u pravilu u dobrim odnosima sa "nadredjenim".

Ovo se uglavnom odnosi na neke srednje i vise pozicije u firmama.

Ako trazite niskokvalificrane poslove, koji se u pravilu dobivaju na preporuku, opet ne vidim razloga za cekanje 01.07.2013. jer, ako nemate poznanstva (network), sada je vrijeme da se pocne na tome raditi... i to na licu mjesta! Niti u jednoj EU zemlji, niti u jednoj branshi nije situacija takva da se samo dodje, kaze dobar dan i dobi posao. Za sve treba vremena... Sve je u "tajmingu" (netko vas treba kad vi trazite posao) i "visibility" ( da li ce se osoba zaduzena za rekrutiranje vas sjetiti u trenutku kad im zatreba netko vaseg profila).

summa summarum, treba prvo naci posao. A to sto je netko iz EU zemlje ili ne, ili sto postoji "zabrana" za novu clanicu je manje bitno!

Na kraju imam i ja par pitanja: koliko molbi ste poslali u firme u EU zemlje? Sa koliko ljudi u EU odrzavate redovite kontakte? Ste odgovorili na odbijenice? Ste poslali ponovljeni upit onima od kojih niste dobili odgovor? Ste pokusali dogovoriti sastanak? Bila HR u EU ili ne, ista je procedura nalazenja posla...
Peterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 10:05   #348
... a kad jednom imate osiguran posao u EU, papiri su manji problem!

i zato... (usudit cu se reci nakon citanja vecine vasih postova na temu).... dosta je bilo izgovora!
Peterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 11:00   #349
Quote:
Peterina kaže: Pogledaj post
Prije svega 01.07.2013. nije nikakav magican datum za sve one koji se zele preseliti u EU i raditi...
Primjenjivat ce se po svem sudeci 2+3+2 pravilo, dakle vjerojatno govorimo o 1.7.2020 kao datumu kad padaju barijere. Neke zemlje ce vjerojtno dozvolit i prije.

Quote:
Ako poslodavcu treba bas VASE znanje i potencijal, nebitno mu je odakle dolazite! Doduse proces dobivanja papira za EU drzavljane je manje kompliciran, ali jos nisam cula da je poslodavac odustao od PRAVOG kandidata zato sto nije iz EU zemlje.
...
Na kraju imam i ja par pitanja: koliko molbi ste poslali u firme u EU zemlje? Sa koliko ljudi u EU odrzavate redovite kontakte? Ste odgovorili na odbijenice? Ste poslali ponovljeni upit onima od kojih niste dobili odgovor? Ste pokusali dogovoriti sastanak? Bila HR u EU ili ne, ista je procedura nalazenja posla...
Vrlo dobar post i slazem se sa svime napisanim.
Jedino sto treba uzet u obzir je i stanje na terenu (ovo sto i sam(a) kazes), a stanje je upravo takvo - da je nas kandidat interesantan prije svega onda kada nema adekvatnog EU kandidata. Ako se za isti posao kandidiraju spanjolac i hrvat sa identicnim parametrima, poslodavac ce sa spanjolcem imat manje birokratske zahebancije i to sigurno nekad zna bit presudno. Ali to je razumljivo, naravno da ce EU gradjani imat makar tu formalnu prednost nad ne-EU clanovima. Velikim firmama je uglavnom svejedno, oni imaju ljude koje ne rade nista ddrugo no to, na za neku malu firmu koja prvi put zaposljava stranca... to moze biti prilicno odbojno.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 11:21   #350
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
a stanje je upravo takvo - da je nas kandidat interesantan prije svega onda kada nema adekvatnog EU kandidata. Ako se za isti posao kandidiraju spanjolac i hrvat sa identicnim parametrima, poslodavac ce sa spanjolcem imat manje birokratske zahebancije i to sigurno nekad zna bit presudno. .
Istina, velika je konkurencija za radna mjesta... i vise nego ikad je bitno s kim imas kontakt.... ali koliko ljudi ima bas identicne parametre? I da imaju, ako je bolja "kemija" medju poslodavcem i kandidatom iz ne-EU zemlje, kladim se da ce to imati prednost nad EU drzavljanstvom, ako firma razmislja dugorocno (a u takvim zelite raditi).

Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Velikim firmama je uglavnom svejedno, oni imaju ljude koje ne rade nista ddrugo no to, na za neku malu firmu koja prvi put zaposljava stranca... to moze biti prilicno odbojno.
Tocno, ali zato ja dodjem toj maloj firmi sa preciznim informacijama sto bi trebalo napraviti za moje papire, ponudim da sama ispunim forumlare, a oni samo potpisu, da eventualno platim (ili da mi odbiju od place) pristojbe.. itd Ne samo da on vise ne mora brinuti, nego sad imam i manje posla sa mojim papirima nego za prijavu EU drzavljana, plus sam pokazala da sam proaktivna itd bla bla bla
Peterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 11:24   #351
Quote:
Peterina kaže: Pogledaj post
.. mali doprinos nekoga tko zivi u EU i radi na "mobility" programima

Prije svega 01.07.2013. nije nikakav magican datum za sve one koji se zele preseliti u EU i raditi... moguca "zabrana" zaposljavanja nije neka velika prepreka, pa ni cinjenica da HR jos nije clanica EU


Ovo se uglavnom odnosi na neke srednje i vise pozicije u firmama.

Ako trazite niskokvalificrane poslove, koji se u pravilu dobivaju na preporuku, opet ne vidim razloga za cekanje 01.07.2013. jer, ako nemate poznanstva (network), sada je vrijeme da se pocne na tome raditi... i to na licu mjesta! Niti u jednoj EU zemlji, niti u jednoj branshi nije situacija takva da se samo dodje, kaze dobar dan i dobi posao. Za sve treba vremena... Sve je u "tajmingu" (netko vas treba kad vi trazite posao) i "visibility" ( da li ce se osoba zaduzena za rekrutiranje vas sjetiti u trenutku kad im zatreba netko vaseg profila).

summa summarum, treba prvo naci posao. A to sto je netko iz EU zemlje ili ne, ili sto postoji "zabrana" za novu clanicu je manje bitno!


o, itekako je bitno. zašto misliš da je milion poljaka i ostalih istočnih europljana otišlo u britaniju i irsku 2004. a ne prije toga?

kakva poznanstva za niskokvalificirane poslove? ne trebaš znat nikoga da bi radio u skladištu, na gradilištu, kao kurir, kuhinjski radnik, dostavljač hrane, taksist...

ulazak u eu možda ne znači puno za inženjera, informatičara ili liječnika iako će i njima to olakšati život ako žele raditi u eu, ali to je 5% ljudi ili manje. svima ostalima znači jako puno. ne znam zašto to ljudi pokušavaju negirati. sada ne možeš otić u munchen i javit se na oglas za građevinskog radnika, dostavljača ili šta već. uskoro će se moći.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 11:36   #352
Quote:
Peterina kaže: Pogledaj post
Tocno, ali zato ja dodjem toj maloj firmi sa preciznim informacijama sto bi trebalo napraviti za moje papire, ponudim da sama ispunim forumlare, a oni samo potpisu, da eventualno platim (ili da mi odbiju od place) pristojbe.. itd Ne samo da on vise ne mora brinuti, nego sad imam i manje posla sa mojim papirima nego za prijavu EU drzavljana, plus sam pokazala da sam proaktivna itd bla bla bla
Ne znam tocno za koju drzavu govoris, ali recimo za primjer Austrije je fora u tome da ipak postoji faktor neizvjesnosti. Dakle ako se firma necka izmedju Spanjolca i Hrvata, Hrvat mora do dozvole preko RWR karte, znaci najmanje mjesec dana neizvjesnosti (hoce li bit problema sa dokumentima, hoce li imat dovoljno bodova, hoce li priznat edukaciju...), dok Spanjolac moze sutra pocet radit - sigurno. U prkasi je za Hrvate to vec uhodano, ali iz perspektive poslodavca je to ipak potencijalna komplikacija i potencijlna odgoda. To je ono sto je cesto presudno.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 11:48   #353
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
kakva poznanstva za niskokvalificirane poslove? ne trebaš znat nikoga da bi radio u skladištu, na gradilištu, kao kurir, kuhinjski radnik, dostavljač hrane, taksist... .
ne trebas znati da bi radio, ali je korisno znati nekoga da bi uopce cuo za taj posao i dobio ga prije nego sto eventualno osvane oglas... jer nakon oglasa, morati ces konkurirati sa stotinama drugih... i sanse za dobivanje posla su drasticno manje

Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
sada ne možeš otić u munchen i javit se na oglas za građevinskog radnika, dostavljača ili šta već. uskoro će se moći.
To nisam znala. Zasto se to ne moze sada napraviti?
Peterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 12:02   #354
Quote:
Peterina kaže: Pogledaj post

ne trebas znati da bi radio, ali je korisno znati nekoga da bi uopce cuo za taj posao i dobio ga prije nego sto eventualno osvane oglas... jer nakon oglasa, morati ces konkurirati sa stotinama drugih... i sanse za dobivanje posla su drasticno manje
to stvarno nije presudno. puno važnije je da uopće imaš legalno pravo raditi u toj zemlji.

Quote:
Peterina kaže: Pogledaj post
To nisam znala. Zasto se to ne moze sada napraviti?
pa zato što državljani ne-eu država nemaju pravo radit u njemačkoj. poslodavac mora dokazat da ne može naći eu-državljanina za taj posao. a za veliku većinu poslova može ga naći.

nema ni potrebe govorit o tim stvarima, dovoljno je pogledat primjer proširenja eu 2004. i britanije i irske.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 12:10   #355
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
to stvarno nije presudno. puno važnije je da uopće imaš legalno pravo raditi u toj zemlji.
na osnovu onoga sto ja cujem i vidim svakodnevno, ja i dalje smatram da je puno teze naci (normalan) posao, nego dobiti potrebne papire... ali dopustam da ima i drugacijih iskustava....
Peterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 14:55   #356
Quote:
Peterina kaže: Pogledaj post
... a kad jednom imate osiguran posao u EU, papiri su manji problem!

i zato... (usudit cu se reci nakon citanja vecine vasih postova na temu).... dosta je bilo izgovora!
Nije bas tako, ja sam u Norveskoj imao siguran posao firma je podnijela zahtjev za radnu dozvolu ali je bila odbijena, nisu priznali moje ex-yu obrzovanje jer nije po njihovim standardima dok mojim prijateljima iz Madjarske radna dozvola nije bila potrebna niti je njihovo obrazovanje bilo dovedeno u pitanje.

Slicna situacija jebila u Njemackoj, njemacka firma mi nije mogla napraviti radnu dozvolu.

Sve se to mijenja ulaskom Hrvatske u EU.

U drzavama koje nam ne uvedu zabranu cemo se moci zaposliti odmah, naravno da nam nitko nece dozvoliti da se uselimo i zivimo ako nemamo posao.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 20:40   #357
evo najnovija statistika....regionalne i nacionalne stope nezaposlenosti....
najbolje stoje Norveška, Luxembourg i Nizozemska....te Austrija
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/sta...regional_level
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 09:07   #358
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
evo najnovija statistika....regionalne i nacionalne stope nezaposlenosti....
najbolje stoje Norveška, Luxembourg i Nizozemska....te Austrija
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/sta...regional_level
strašne brojke na ovom našem jugu ...

bojim se da će se neke hrvatske regije naći na tom neslavnom začelju.
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 10:32   #359
prosli tjedan sam bila u jednom drustvu i tu se nasla jedna gospodja, koja se pozalila, da ne mogu naci medicinsko osoblje, ovoga trenutka im fali min. desetak medicinskih sestara, pa ak znate nekoga medicinske struke

gosp. je ujedno i vlasnica firme, na ovom linku ima i njena fotka, a zove se Elisabeth von Ginsheim, jako je prijatna zenica, a sad kakvu placu nude, i koje okolnosti/odnosi vladaju u toj firmi, ne bih znala, no, mozda nekome ipak pomogne

http://www.von-ginsheim-ag.de/
Kim Sanders is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 11:44   #360
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
evo najnovija statistika....regionalne i nacionalne stope nezaposlenosti....
najbolje stoje Norveška, Luxembourg i Nizozemska....te Austrija
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/sta...regional_level
pa kakvi su ovo podaci, za HR piše da je stopa nezaposlenosti 13.2% u 2011 a u stvarnosti je minimalno u visini pdv-a.
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:41.