Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2007., 12:35   #1
Richard Dawkins: Iluzija o bogu

jeste čitali? komentari?

ja sam tek na početku, kupila na interliberu prije 2 dana...
ana117 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 12:43   #2
Ja nisam! Šta kaže? Kakvi se novi "argumenti" iznose?
__________________
I Belong To JESUS!
islandjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 12:53   #3
tek sam počela čitat, frajer je očito ateist (ja nisam) al mi je zanimljivo čitat o različitim vjerskim (i ne vjerskim) stajalištima pa sam ju kupila, zanima me mišljenje ostalih (koji su ju pročitali) o toj knjizi
ana117 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 13:14   #4
Quote:
ana117 kaže: Pogledaj post
tek sam počela čitat, frajer je očito ateist (ja nisam) al mi je zanimljivo čitat o različitim vjerskim (i ne vjerskim) stajalištima pa sam ju kupila, zanima me mišljenje ostalih (koji su ju pročitali) o toj knjizi
Ma naravno, pa nemam ništa protiv, zato sam i pitao da li se i kakvi novi "argumenti" iznose?
__________________
I Belong To JESUS!
islandjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 13:35   #5
Pročitala sam ju prije par mjeseci na engleskom jeziku i drago mi je da je napokon i kod nas stigao prijevod.
Knjiga je dobra, jako dobra. Neću reći da su argumenti uvjerljivi jer mene Dawkins nije trebao uvjeravati. Mogu reći da su argumenti logični i da svoje temelje imaju u samim svetim knjigama, tako da ako netko pisne o tome da Dawkins piše o nečemu o čemu nema pojma grdno se vara. Dawkins je jednostavno primjenio ono kritično i logično procijenjivanje na nešto što inače ima povlašteni status, a i sam se protivi tom povlaštenom statusu religija i boga općenito.
Ja bih tu knjigu uvela u obaveznu lektiru. Ipak je Dawkins jedan od tri svjetska vodeća intelektualaca (druga dva su Umberto Eco i Noam Chomsky), tako da se ne radi o tko zna kome.
Dobar je njegov dokumentarac u dva djela za BBC "The Root of all Evil?". Naravno, opet je tiječ o religiji i njenim nelogičnostima. Svakako pogledajte ako vas tema zanima.
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 13:39   #6
Quote:
ana117 kaže: Pogledaj post
jeste čitali? komentari?

ja sam tek na početku, kupila na interliberu prije 2 dana...
Jesam, dobro je napisana i iznosi inteligentne teze. Kraj mi je bio pomalo dosadan, ali inače mi je bio užitak čitati. Neke teze o kojima sam sama razmišljala je iznio jasnije no što bi ja znala, nekoliko novih stvari sam naučila, a u svakom slučaju me potaknio na razmišljanje. Čak sam se motivirala ponovo čitati novi zavjet, ovaj put imajući na umu u kojem su redu razne knjige u njoj napisane.

Kad stignete malo dalje, moći ćemo više o tome komentirati.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 15:59   #7
ajd molim vas ako netko ima link na pdf da ga stavi..... ako ne nista.... imam dosta toga sto moram prije njega procitati.....

hvala unaprijed!
tarzika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 16:15   #8
Imaš PM.
Blitz66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 16:24   #9
Jesam. Odlična knjiga uz jednu zamjerku.

Kritizira crkvu i baljezganje teologa koji sebe vole nazivati "znanstvenicima".

Nigdje, ali baš nigdje nije dokazao niti pokazao da je ateist. Ateist je sa stajališta crkava, a taj ateizam ne držim vrijednim pažnje jer znam od koga dolazi.

Krivi naslov knjige i samo jedan jedini aspekt. Anticrkveni u čemu bih ja mogla i prednjačiti i još bolje napisati knjigu jer ih ne podnosim kao kategoriju i parazite svakog društva.
Crkva ne dokazuje ništa, baljezga. Anticrkvena teza i dalje je jedno veliko NIŠTA.

Naslov knjige trebao bi glasiti: Iluzija o crkvama. I bila bi odlična.

Ne dozvoljavam da mi crkve tumače Boginju! Samim tim nisam zadovoljna s antitezama.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 16:30   #10
Quote:
Inanna kaže: Pogledaj post
Pročitala sam ju prije par mjeseci na engleskom jeziku i drago mi je da je napokon i kod nas stigao prijevod.
Knjiga je dobra, jako dobra. Neću reći da su argumenti uvjerljivi jer mene Dawkins nije trebao uvjeravati. Mogu reći da su argumenti logični i da svoje temelje imaju u samim svetim knjigama, tako da ako netko pisne o tome da Dawkins piše o nečemu o čemu nema pojma grdno se vara. Dawkins je jednostavno primjenio ono kritično i logično procijenjivanje na nešto što inače ima povlašteni status, a i sam se protivi tom povlaštenom statusu religija i boga općenito.
Ja bih tu knjigu uvela u obaveznu lektiru. Ipak je Dawkins jedan od tri svjetska vodeća intelektualaca (druga dva su Umberto Eco i Noam Chomsky), tako da se ne radi o tko zna kome.
Dobar je njegov dokumentarac u dva djela za BBC "The Root of all Evil?". Naravno, opet je tiječ o religiji i njenim nelogičnostima. Svakako pogledajte ako vas tema zanima.
Ono boldano je zanimljivo, zato sto Dawkins ima nekih pogresnih postavki glede religije, to znam jer sam samo usput negdi citao, a knjigu jos uvek ne, mada bih je volio nabavit, i hocu, sad mi ovo motivacija.

A pored nje postoji i knjiga The Dawkins delusion. Pa bi i to bilo dobro procitat.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 17:17   #11
Možda će nekoga zanimati

Preneseno s "Filozofije"
PET AGUMENATA ZA POSTOJANJE BOGA
U novom Resurgence-u (242 http://www.resurgence.org/2007/chopra242.htm) Chopra u pet točaka pobija Dawkinsa

1.
Dawkins tvrdi da je znanost jedini valjan način spoznaje.
Nikakav Bog nije potreban da bi se objasnilo svijet.
S vremenom znanost će odgovoriti na sva pitanja.
D.C. odgovara da ovi argumenti nisu fair (pošteni) jer „tjeraju Boga u kut“.
Dawkins stvara nepomirljive frontove ILI / ILI (Aut Caesar aut nihil!).
Očito je da znanost nije jedini valjan način spoznaje. Znam da sam svjestan, iako Dawkins (i slični) vjeruje da je to tek kemijska iluzija.


2. „Bog je nepotreban.“ Znanost može objasniti prirodu bez pomoći nednaravnog uzroka. Nema potrebe za Tvorcem.

Mnogima ovo zvuči uvjerljivo jer vjeruju u znanost. I ovdje Dawkins nameće lažnu dilemu:
Ili vjeruješ u Boga-osobu, ili uopće ne vjeruješ u Boga.
Temeljna je greška u pretpostavci d je Bog osoba.
D:C. se pozivan Islam, Budizam, Judaizam, Konfucijanizam, pa čak i Evanđlje po Ivanu kao učenja da Bog nije osoba.
Spominje i Alberta Einsteina koji ne vjeruje u Boga-osobu, ali je zadivljen ustrojem (savršenstvom) svemira.

Prava je dilema izbor između dva oprečna svjetonazora:

A) U svemiru vlada slučajnost i sve se odvija po fizičkim zakonima.
B) Inteligencija (svijest ?) je sveprisutna. Fizički zakoni su svrhoviti.


3. „Svemir je zamršeni stroj čije djelovanje znanost postepeno razotkriva.Svaki drugi pogled na svijet praznovjeran je i nazadan“

No moderna je znanost „razorila“ svijet čvrstih objekata. Vrijem/prostor i sami ovise o silama s onu stranu prostora i vremena. „Tvrdi materijalizam“ isto je tako nazadan kao i neke religijska učenja.
Može li se materijalistički objasniti čudo postojanja ?
https://www.forum.hr/showthread.php?t=219196
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 17:31   #12
slušam je u audio obliku na engleskom i za sad zvuči dobro. na sredini sam otprilike
izlaže dobre argumente i lagano obrađuje temu bez puno milosti i hladne glave kolko je to moguće oko takve teme. Jako mu je smiješna Biblija i Jahve
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 17:36   #13
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
A) U svemiru vlada slučajnost i sve se odvija po fizičkim zakonima.
B) Inteligencija (svijest ?) je sveprisutna. Fizički zakoni su svrhoviti.
Ne postoje A i B. A = B, a svijest = Boginja i sveprisutna je. Slučajnost to opisuje matematički.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 18:55   #14
Adriatic, jesi li ti ozbiljan kada prenosiš ovakve "argumente" za postojanje boga? Možda je vrijeme da prestaneš prenositi Choprine strawmene i laži? Znam da ti nisi čitao knjigu "The God Delusion", ali se pitam je li to Chopra uopće uradio? Po gomili gluposti koje iznosi reklo bi se da nije, možda je pročitao neki review u nekom časopisu.

No, da krenemo na ova tri "argumenta" za postojanje boga koja si napisao:

1. argument za postojanje boga:

Dawkinsovi argumenti nisu fair, ergo bog postoji.
Pa ti si sa ovim argumentom nadmašio i ontološki dokaz.
Kakav argument za postojanje boga je izjava da nečiji argumenti nisu fair?

No, i da zaboravimo tu očitu glupost, otkud ti ideja da Dawkins govori da je znanost jedini valjan način spoznaje i kako je to dokaz boga? Dawkins samo govori da pri objašnjavanju prirode i nepoznatoga ne treba odmah pribjegavati zazivaju natprirodnih entiteta jer je to bila glavna greška koja se stalno ponavljala u povijesti, a ponavlja se i danas.

2. argument za postojanje boga:

Bog je po Dawkinsu nepotreban, ergo bog postoji.

Kakav je sad ovo argument za postojanje boga?
Dawkins kaže da za objašnjenje nekih pojava nije potreban bog, što je potpuno istina. Nije nam potreban bog da objasni gravitaciju, rađanje zvijezda i slično. No, za neke pojave znanost nema odgovora, što ne znači da je ono što netko izfantazira istinito.
Dalje, govoriš da Dawkins kaže da moraš ili vjerovati u boga kao osobu ili ne vjerovati u boga. Ovo je čisti strawmen jer Dawkins na početku govori da on neće raspravljati o panteističkim i nekim desitičkim tumačenjima boga jer zaista se tu nema što raspravljati.

Dawkins upravo pravi razliku između panteističkog boga i osobnog boga (kršćanstva,islama, judaizma ...). Dakle, reći da Dawkins govori o ili/ili je naprosto netočno.

Citat:

Quote:
Panteistički Bog fizičara udaljen je tisuće svjetlosnih godina od interventnog biblijskog Boga koji čita misli, kažnjava grijehe i uslišava molitve, od Boga svećenika, mula i rabina i Boga svakodnevnog jezika. namjerno brkanje toga dvoga po mom je mišljenju čin intelektualne veleizdaje.
Str. 27


3. argument za postojanje boga:

Materijalizam ne može sve objasniti, ergo bog postoji.

Ovdje ste nadmašili sebe. Sami govorite da vjerujete u "Boga praznina". Dakle, uzme se nešto što znanost još nije objasnila i tu se ubaci bog. Treba li uopće pobijati ovaj kvazi-argument koji se pokazao netočnim toliko puta u povijesti? Mislim da ne.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 21:31   #15
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Ono boldano je zanimljivo, zato sto Dawkins ima nekih pogresnih postavki glede religije, to znam jer sam samo usput negdi citao, a knjigu jos uvek ne, mada bih je volio nabavit, i hocu, sad mi ovo motivacija.

A pored nje postoji i knjiga The Dawkins delusion. Pa bi i to bilo dobro procitat.
Postoji još baljezgarija u obliku "odgovora" na Dawkinsovu knjigu.
Sve su intelektualne splačine i razbijene su desetinama puta.
Enjoy:


Onaj tko želi gldeati razgovor Dawkinsa i onog klauna Mc Gratha, inače autora The Dawkins Delusion neka ide ovdje.
http://video.google.com/videoplay?do...arch&plindex=5
Ružno za gledati kako taj klaun baljezga.
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 22:05   #16
Najbolja mi je ova knjiga "Ateizam nije istinit".
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 00:07   #17
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
3. argument za postojanje boga:

Materijalizam ne može sve objasniti, ergo bog postoji.

Ovdje ste nadmašili sebe. Sami govorite da vjerujete u "Boga praznina". Dakle, uzme se nešto što znanost još nije objasnila i tu se ubaci bog. Treba li uopće pobijati ovaj kvazi-argument koji se pokazao netočnim toliko puta u povijesti? Mislim da ne.
Jel to nesto kao deus ex machina...kad ne znas kako dalje, ubaci boga na pozornicu
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 02:11   #18
Ma to je god of the gaps. Ako nešto ne znamo, *poof* to je bog tu, baš tu u toj rupi. Samo što su rupe sve manje i nestaju.

Ima li koji vjernik koji je pročitao ovu knjigu i ima nekakav komentar (po mogućnosti ne strawman-a)?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 09:56   #19
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ima li koji vjernik koji je pročitao ovu knjigu i ima nekakav komentar (po mogućnosti ne strawman-a)?
Vjernici ne čitaju takve knjige iz sotonske kuhinje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 10:40   #20
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Ono boldano je zanimljivo, zato sto Dawkins ima nekih pogresnih postavki glede religije, to znam jer sam samo usput negdi citao, a knjigu jos uvek ne, mada bih je volio nabavit, i hocu, sad mi ovo motivacija.

A pored nje postoji i knjiga The Dawkins delusion. Pa bi i to bilo dobro procitat.
He, he...Što se tiče kritike na Dawkinsa, talijansko izdanje knjige je kasnilo baš zbog toga.
Naime, prijevod je u Italiji izašao tek ovaj mjesec, s time da talijani imaju bonus predgovor u kojemu Dawkins pobija sve te teze o njegovim pogrešnim pretpostavkama i sve kritike koje su mu uputili.
Razmišljam o tome da si kupim i to talijansko izdanje...
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.