Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2011., 14:07   #41
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Hajdemo razdvojit dvije stvari:

1. Podmornica klase "Una" nije torpedna podmornica, nije niti navalna podmornica.

2. Podmornica "P-01 Velebit" je razvijena na osnovi Une s produženim trupom i tehnološkim dodacima a za napomenuti je da je cjeli motorsko-generatorski sustav djelo tvrtke Končar.

I svi sutavi koji su mogu kazati i dosta moderni stavljeni u P-01 za vrijeme EMBARGA na uvoz takvih sustava u RH jer se ista gradila do 1996.

I sada ono po meni najbitnije u sustavu podmornice "Velebit" je to da imamo gotovi proizvod djelo Hrvatskih ruku, idealan proizvod za OBUKU, ŠKOLOVANJE mladih podmorničara, ronilaca i diverzanata.

Nemojte misliti da sam ja nekakav paranoik, Ne samo mi je želja da za cijenu jednog Zlina-204 kakvog posjeduje HRZ osposobimo Podmornicu P-01 Velebit te nastavimo s školovanjem novog kadra kojeg svake godine primamo kroz studije - MORH "Postani Kadet".

A potom ako sve bude uredu i zaživi ronilački centar u Divuljama ( ronilački toranj, barokomore u Lori, Podmornica Velebit. Pomorski fakultet u Splitu, Brodogradilište specijalnih objekata-Split) sve to su preduvjete koje imamo a kasnije bih moglo dati i prihode i kvalitetni kadar kojeg dobrim djelom imamo ALI ga treba prenjeti na Mađe generacij.
dok i to ne propadne i ne bude devastirano do kraja.
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 23:25   #42
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
i to bi radio velebitom?
jna je za to koristila 7-8 puta veće podmornice+ kamove.
i šta kad primijetiš talijansku u- 212?
poslao bi ljude-žabe?

a što se školovanja tiče, tu smo stručnjaci u 3 p.m.
zato smo i nakupovali onolike pilatuse i bellove, još nam samo fali školska podmornica
i koga bi to mi školovali? zemlje koje imaju ozbiljne mornarice imaju i vojne akademije, arapi u pravilu kupuju opremu+ obuku, mi bi eventualno mogli školovati slovake i luksenburžane...


treba li hrvatskoj podmornica- treba
je li velebit podmornica- nije


možda jednog lijepog dana neki kilo, gotland ili nešto njemačko umjesto u rezalištu završi kod nas, a do tada bolje se ne sramotiti
Prvo sebe malo školuj i informiraj prije nego izvališ glupost. Ja kad sam dolazio brodom u alžir, libiju ili egipat piloti znaju govoriti hrvatski a zašto znaju neću ti reć nego se potrudi saznati. I ovo piloti nisu piloti aviona da se ne zbuniš nego lučki piloti.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 00:14   #43
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Lipanj,2002.godine
To je sad vec daleka proslost.

Ne razumijem Stipetica, sta ovo bulazni o Velebitu. Kakva crna zastita nacionalne sigurnosti sa Velebitom, i to jednim!!! ... nije ni cudo sto nista nisu mogli napraviti kako treba ako je to bio zapovjednik HRM-a.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 00:16   #44
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
To je sad vec daleka proslost.

Ne razumijem Stipetica, sta ovo bulazni o Velebitu. Kakva crna zastita nacionalne sigurnosti sa Velebitom, i to jednim!!! ... nije ni cudo sto nista nisu mogli napraviti kako treba ako je to bio zapovjednik HRM-a.
Pa, 1>0.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 11:49   #45
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post

Lipanj,2002.godine
A tek ovo ˝PROTUPODMORNIČARSTVO˝ daj stari a čime bi uništavali druge podmornice?? dinamitom kupljenim na crno iz kakve koče ili bojler bombom??
Ja se dam kladiti da sad talijanska 212 može mirno uploviti u loru izroniti ponovo zaroniti i bez ikakve prijetnje napustiti naš dio mora
A dam se kladiti da i za ex yu da su ih otkrili nebi ih imali čime uništiti
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 21:05   #46
Lijep pozdrav svima koji su doprinosili ovom dijelu foruma ,pa i zajebantima po rođenju i onima bez talenta.
Lijep pozdrav svim ljubiteljima hrvatske vojske pa i podmorničarstva.
pozdrav i moderatoru
pp5d6

Zadnje uređivanje pp5d6 : 24.02.2011. at 21:20.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 21:48   #47
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
To je sad vec daleka proslost.

Ne razumijem Stipetica, sta ovo bulazni o Velebitu. Kakva crna zastita nacionalne sigurnosti sa Velebitom, i to jednim!!! ... nije ni cudo sto nista nisu mogli napraviti kako treba ako je to bio zapovjednik HRM-a.
pa valjda misli o zaštiti nacionalne sigurnosti od najezde plivača ili neznan čega!
__________________
the clairvoyant
alenkr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 23:09   #48
pp5d6 naime kontaktirao sam prije nekih 10 dana nekoliko ljudi u RH oko podmornica i mogu ti kazat da se ipak ima malo sluha možda i zahvaljujuci tvojim pisanjima na forumu.

Naime na ASDA 2011 koji je za manje od 15 dana u Splitu kao najveci sajam naoruzanja u ovom djelu EU svoje mjesto ce dobiti i P-01.

pp5d6 nadam se da se sretnemo na ASDI ! pozdrav!
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 23:15   #49
Ako do sada nisu ,valjda će potrošiti 5 kg piture na nju da podmornica bude oku ugodna a ne da bude ofureno ruglo.
Ako je problem tko će je opiturati mogu poslati dvojicu i za 2 ure sve blista.
Planiram doći ako me ne odnese..
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 23:26   #50
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post

..dižem zastavuu, do nebaa..moj dom je Hrvatskaa..
Ovako na slici izgleda kao malo moderniji ˝hunley˝ možda bi trebali ugraditi pedale
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 11:35   #51
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
A tek ovo ˝PROTUPODMORNIČARSTVO˝ daj stari a čime bi uništavali druge podmornice?? dinamitom kupljenim na crno iz kakve koče ili bojler bombom??
Ja se dam kladiti da sad talijanska 212 može mirno uploviti u loru izroniti ponovo zaroniti i bez ikakve prijetnje napustiti naš dio mora
A dam se kladiti da i za ex yu da su ih otkrili nebi ih imali čime uništiti
AJ prika ne lupetaj!
Raspitaj se kako je Jozo-bozo nabavio američka protupodmornička torpeda za helikoptere...
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 12:02   #52
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Naime na ASDA 2011 koji je za manje od 15 dana u Splitu kao najveci sajam naoruzanja u ovom djelu EU svoje mjesto ce dobiti i P-01.
Kaj zbilja?
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 15:50   #53
Quote:
AKAjet kaže: Pogledaj post
AJ prika ne lupetaj!
Raspitaj se kako je Jozo-bozo nabavio američka protupodmornička torpeda za helikoptere...
A to se može montirati na koji helikopter???
Pa ni JRM nije imala ništa slično namjeravali su nabaviti nešto slično za ka-28 čak su ga u papirima i vodili pod PPHE oli ti Protivpodmornička Helikopterska Eskadrila
papir sve trpi
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 16:36   #54
Koliko sam cuo,jedan od uvjeta kad je RH ulazila u NATO,bio je od strane Italije,a to je da se RH odrekne bilo kakvih podmornica.
Htjeli su i da HRM nestane,i da nekoliko brodova postane obalna straza,a ostalo nestane.To ipak nije proslo.
Mozda sam krivo cuo...
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 17:05   #55
Sigurno si krivo čuo.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 17:55   #56
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Sigurno si krivo čuo.
Moguce da jesam krivo cuo to o podmornicama,volio bi da to nije tocno,i da Hrvatska ih moze imati,ako to sama zeli i moze

BTW Slovenija se odrekla zrakoplovstva,i Italija im nadgleda zracni prostor,i sad kad bi Slovenci promjenili aranzman,da sami kupe zrakoplove, izgleda ne mogu to tek tako.
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 13:01   #57
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
A to se može montirati na koji helikopter???
Pa ni JRM nije imala ništa slično namjeravali su nabaviti nešto slično za ka-28 čak su ga u papirima i vodili pod PPHE oli ti Protivpodmornička Helikopterska Eskadrila
papir sve trpi
Jbg izašao sam iz HRM prije desetak godina i zaboravio većinu naziva - godine.

Mislim da je oznaka helikoptera bila Kamov-25PL (nema repni rotor nego dva kontrarotirajuča rotora). Letjeli su prije rata, a '91 kad smo im uzeli kotu Tmor povrh Slanog naguzili su jednog povrh čuke - van dometa pješačkog oružja, sve dok nisu došli naši s Strelama.
Torpeda o kojima sam govorio su američka bacaju se iz helikoptera, padobranom se spuštaju do mora, kada more uđe u bateriju (morska voda služi kao elektrolit) počinje pasivno osluškivanje sonarom, pali se motor torpeda i ovaj se u spirali spušta prema cilju.
Jozi ih ameri nisu htjeli prodati, ali su ih poslije trampili (poklonili) za jedno rusko za borbu podmornica-podmornica. Naime, amere je zanimalo što ima unutra...

Možda pišem glupost (nemam vremena za gooooglati) ali mislim da je NATO Oznaka Mark-44.
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 15:13   #58
Quote:
AKAjet kaže: Pogledaj post
Jbg izašao sam iz HRM prije desetak godina i zaboravio većinu naziva - godine.

Mislim da je oznaka helikoptera bila Kamov-25PL (nema repni rotor nego dva kontrarotirajuča rotora). Letjeli su prije rata, a '91 kad smo im uzeli kotu Tmor povrh Slanog naguzili su jednog povrh čuke - van dometa pješačkog oružja, sve dok nisu došli naši s Strelama.
Torpeda o kojima sam govorio su američka bacaju se iz helikoptera, padobranom se spuštaju do mora, kada more uđe u bateriju (morska voda služi kao elektrolit) počinje pasivno osluškivanje sonarom, pali se motor torpeda i ovaj se u spirali spušta prema cilju.
Jozi ih ameri nisu htjeli prodati, ali su ih poslije trampili (poklonili) za jedno rusko za borbu podmornica-podmornica. Naime, amere je zanimalo što ima unutra...

Možda pišem glupost (nemam vremena za gooooglati) ali mislim da je NATO Oznaka Mark-44.
A što ti znače torpeda kad nemaš helikoptere opremljene sonar bovama mislim na tu foru se koristi mark-44 prvo sve dobro ispingaju bovama onda bace torpedo bez te opreme za lociranje možeš bacati na tone torpeda
Npr imaš radarski usmjereni PZO bez radara
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 11:09   #59
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
A što ti znače torpeda kad nemaš helikoptere opremljene sonar bovama mislim na tu foru se koristi mark-44 prvo sve dobro ispingaju bovama onda bace torpedo bez te opreme za lociranje možeš bacati na tone torpeda
Npr imaš radarski usmjereni PZO bez radara
Imali su nekakav piece of junk, koji se na sajli spuštao u more iz helikoptera, nekakve plutače (vidio ih u Lori u učionama), te nekakvo (vjerovatno Rusko) 'osmatranje'() Jadrana iz Rogoznice.

U svakom slučaju više su se brinuli (pokušavali) o moru i podmorju od pomorski orijentirane Hrvatske.
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 23:46   #60
http://www.munitio.eu/index.php?opti...osti&Itemid=69

Evo narko karteli štancaju mini podmornice ko kobasice. Mi ne možemo ovu našu već gotovu osposobiti za plovidbu. Pitanje je vremena kad če i teroristi od Južne Koreje ili nekog tko već radi gore spomenute narko podmornice nabaviti jednu pa če nam usred sezone grunut jednu usred Jadrana jer smo u NATO-u i kao takvi poželjan cilj a i na obalama nam ljetuju "zapadni kapitalisti". Niti imamo podmornicu niti ASW helikopter niti brod sposoban otkriti podmornicu. I ona dva sonara na fincima nisu dovoljna....
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:06.