Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2017., 15:35   #641
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Jedan brat je prevrtljive naravi.

Ne razumijem, ako poklonodavac želi nekomu za života dati nešto jer šta se kaže ima pravo svoje dati i crnom ciganu kojim ugovorom je nemoguče pobiti, a da nije doživotni ili dosmrtni?
Nužni dijelovi nisu nikom ugroženi, svatko ima "puni" dio.
Etažiraj
Ne radi ugovor bez toga.
Pobijanje moze biti i u slucaju da je netko duzan pa poklanja npr sinu da mu ne
Mogu sjesti na nekretninu, a parnicom ovrhovoditelj tocnije tuzenik moze traziti povratak u prijasnje stanje.
U principu darovanje koje se odmah uknjizuje nije isto kao ugovor o dozivotnom.
To je vec druga priča.
__________________
"Life is about balance : 50% namaste 50% fuck off"
Showing our emotions to a toxic person is like bleeding next to a shark and expecting empathy.
Rhosyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:37   #642
alo lumeni, roza vam sve rekla a vi dalje meljete.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:58   #643
Quote:
Rhosyn kaže: Pogledaj post
Etažiraj
Ne radi ugovor bez toga.
Pobijanje moze biti i u slucaju da je netko duzan pa poklanja npr sinu da mu ne
Mogu sjesti na nekretninu
Nitko nije dužan, jedino "prevrtljivi" brat ima dugova prema državi i na njega ne smije trenutno biti prepisano ništa jer bi država sjela na nekretninu. Al to je druga priča i nije moja stvar. Pošto je u sosu svima bi htio zakomplicirati stvar ne znam jel zavist ili šta zato i pitam šta napraviti a da se jedan dan nekome ne može sprdnuti da se ne slaže. I uvijek se bune oni koji su prokockali lovu i povjerenje od roditelja, zanimljivo.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 21:31   #644
Najprije etažirajte nekretninu, a nakon toga sklopite Ugovor o raspodjeli i ustupu imovine za života, kojim ustupitelj svojim potomcima raspoređuje imovinu, ali se svi potomci moraju s tim složiti i mora se ugovor ovjeriti kod suda ili kod javnog bilježnika... Ako se brat ne slaže s takvom raspodjelom, onda sklopite Ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju s tatom!
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 09:52   #645
Jedna stvar mi je još nepoznanica...može li se etažirati prije nego je legalizacija gotova?
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 19:14   #646
molim pomoc. moja sestra je otvorila obrt i zeli nekretninu (ili pola nekretnine) koja je na nju prenijeti na svoje dijete (zlu ne trebalo) jer u obrtu odgovara vlastitom imovinom. dijete je maloljetno.
jel to moguće? kako ide postupak? placa li se porez? u slucaju da u buducnosti zele prodati taj stan, da li je to moguce ako je vlasnik dijete?

hvala unaprijed.
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 21:13   #647
Moguće je, ako je besplatno raspolaganje, ne plaća se porez. Poslije se može prodati, ali ako je maloljetno dijete, treba se tražiti dozvola za to od suda i takva prodaja mora biti u interesu djeteta...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 20:06   #648
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Moguće je, ako je besplatno raspolaganje, ne plaća se porez. Poslije se može prodati, ali ako je maloljetno dijete, treba se tražiti dozvola za to od suda i takva prodaja mora biti u interesu djeteta...
hvala na odgovoru. ok znači moguće je. sto znaci besplatno raspolaganje?
u interesu djeteta prodaja... pa npr., ako zele prodati taj stan pa kupiti veći ili bolji ili na drugoj lokaciji.

a sto ako dobiju jos jedno dijete?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 15:05   #649
Mora biti priložena i suglasnost CZSS kod maloljetnika.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 23:19   #650
darovanje stana

pozz, zanima me sljedeće:
Stan koji glasi na oba moja roditelja oni zele darovnim ugovorom prebaciti na mene, to sastavim ugovor po špranci ovdje spoemnutoj, uz taj stan, preuzeo bih i otplatu kredita, ali na nacin da kredit i dalje ostaje na oca, a ja se obvezem na neki nacin da cu placati svaki mjesec svotu kredita. Da li da to isto stavljam u ugovor ili ne? koliko se plaćaju ovjere kod bilježnika? Hvala unaprijed na odgovorima
veky299 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 01:22   #651
Quote:
veky299 kaže: Pogledaj post
pozz, zanima me sljedeće:
Stan koji glasi na oba moja roditelja oni zele darovnim ugovorom prebaciti na mene, to sastavim ugovor po špranci ovdje spoemnutoj, uz taj stan, preuzeo bih i otplatu kredita, ali na nacin da kredit i dalje ostaje na oca, a ja se obvezem na neki nacin da cu placati svaki mjesec svotu kredita. Da li da to isto stavljam u ugovor ili ne? koliko se plaćaju ovjere kod bilježnika? Hvala unaprijed na odgovorima
Mislim da ovo napisano nije izvedivo. Ako je kredit dala banka, ne možeš ga službeno plaćati ti, a da je dužnik tvoj otac. Osim ako nisi mislio da mu ti daješ novac a on službeno i dalje plaća. Ali onda ti je pitanje bez veze, jer se to podrazumijeva.

Ili možeš dignuti novi kredit koji zatvara kredit tvog oca, ali tu imaš troškove dizanja kredita. No, možda se i isplati ako dobiješ bolje uvjete.

Stan se može bez problema darovati, a hipoteka ostaje. No to onda znači da, ako tvoj otac prestane plaćati, banka se svejedno može namiriti iz tog stana, bez obzira što si vlasnik ti, a tvoj otac dužnik.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 12:25   #652
Bivši suprug i ja smo pola-pola u gruntovnici upisani kao vlasnici stana. To nam je prva nekretnina.
Stambeni kredit plaćam ja, on je sudužnik.
Dogovorili smo se da mi darovnim ugovorom prepiše svoju polovicu.
U ugovoru o kreditu nema nikakvih zapreka od strane banke.
Možete li mi molim vas reći koji su koraci?
Otići kod javnog bilježnika da on sastavi i ovjeri ugovor? Ili ga mogu naći i negdje na netu? (ugovor, ne bilježnika )
Koliko bi se bilježnik platio?
Da li plaćam i porez?
Hvala
ljutakopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 22:58   #653
Quote:
ljutakopas kaže: Pogledaj post
Bivši suprug i ja smo pola-pola u gruntovnici upisani kao vlasnici stana. To nam je prva nekretnina.
Stambeni kredit plaćam ja, on je sudužnik.
Dogovorili smo se da mi darovnim ugovorom prepiše svoju polovicu.
U ugovoru o kreditu nema nikakvih zapreka od strane banke.
Možete li mi molim vas reći koji su koraci?
Otići kod javnog bilježnika da on sastavi i ovjeri ugovor? Ili ga mogu naći i negdje na netu? (ugovor, ne bilježnika )
Koliko bi se bilježnik platio?
Da li plaćam i porez?
Hvala
Po ovome što pišeš, vidi se da baš nisi na ti s ugovorima. Savjetujem ti da zato odeš k odvjetniku da ti on sastavi ugovor. Puno je jeftinije nego kad to radi bilježnik. K bilježniku moraš svejedno na ovjeru potpisa na ugovoru.

Nadalje, ako ti je muž i službeno bivši, morat ćeš platiti porez na tu polovinu stana koju ti daruje. Da ste u braku, ne bi platila ništa. Da ste se u toku razvoda dogovorili da ti dobiješ tu polovicu, opet ne bi trebala platiti porez.

Ako ste se stvarno razveli i podijelili bračnu stečevinu u toku razvoda, a sad ti daruje tu polovicu stana, plaćaš porez. A najgore je što ti je to trošak koji si mogla izbjeći.

Ako ti odvjetnik sastavlja ugovor, to je prije par godina bilo oko 1200 kn (a moguće da je sad i skuplje). Ovjera potpisa je oko 50 kn (manje-više) no treba ti barem 4 ovjerene preslike ugovora (uz original). Tak da je trošak kod bilježnika do 300 kn. Original i jednu ovjerenu presliku ostavi sebi, jednu mužu, jedna ti treba za prijavu poreza na promet nekretnina, a jedna za gruntovnicu. Ugovor trebate oboje potpisati, a potpis ovjerava SAMO onaj koji daruje tj. tvoj bivši muž. Sve drugo je nepotrebni trošak.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:44   #654
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Po ovome što pišeš, vidi se da baš nisi na ti s ugovorima. Savjetujem ti da zato odeš k odvjetniku da ti on sastavi ugovor. Puno je jeftinije nego kad to radi bilježnik. K bilježniku moraš svejedno na ovjeru potpisa na ugovoru.

Nadalje, ako ti je muž i službeno bivši, morat ćeš platiti porez na tu polovinu stana koju ti daruje. Da ste u braku, ne bi platila ništa. Da ste se u toku razvoda dogovorili da ti dobiješ tu polovicu, opet ne bi trebala platiti porez.

Ako ste se stvarno razveli i podijelili bračnu stečevinu u toku razvoda, a sad ti daruje tu polovicu stana, plaćaš porez. A najgore je što ti je to trošak koji si mogla izbjeći.

Ako ti odvjetnik sastavlja ugovor, to je prije par godina bilo oko 1200 kn (a moguće da je sad i skuplje). Ovjera potpisa je oko 50 kn (manje-više) no treba ti barem 4 ovjerene preslike ugovora (uz original). Tak da je trošak kod bilježnika do 300 kn. Original i jednu ovjerenu presliku ostavi sebi, jednu mužu, jedna ti treba za prijavu poreza na promet nekretnina, a jedna za gruntovnicu. Ugovor trebate oboje potpisati, a potpis ovjerava SAMO onaj koji daruje tj. tvoj bivši muž. Sve drugo je nepotrebni trošak.
Hvala na odgovoru. Da, o ugovorima ne znam puno, zato i jesam ovdje

Suprug je službeno bivši; prvotno je stan bio namijenjen prodaji, i bio je na prodaju godinu dana, ali su se okolnosti promijenile.
ljutakopas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 02:23   #655
Quote:
ljutakopas kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Da, o ugovorima ne znam puno, zato i jesam ovdje

Suprug je službeno bivši; prvotno je stan bio namijenjen prodaji, i bio je na prodaju godinu dana, ali su se okolnosti promijenile.
A niš. Morat ćeš platiti porez na promet nekretnina za tu darovanu polovicu stana. Porezna sama procjenjuje vrijednost stana u ovom slučaju.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 20:58   #656
Pitanje kratko......
Želim darovati susjedu komad zemlje (jedna čestica) da si proširi dvorište, kako najednostavije to učinit i koliko bi to koštalo.
I on i ja smo vlasnici on svoje ja svoje parcele 1/1.
hvala
charli68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:36   #657
molim savjet.

dakle, dogovor je ovakav. otac daruje meni nekretninu, a ja isplatim svog brata.

kako to napraviti. da ja i otac sastavimo ugovor o darovanju? a moj brat posebnu izjavu ovjeri kod bilježnika da sam mu ja isplatio na ime njegovog dijela kuće određeni novac.

Mislio sam da u ugovoru o darovanju ne spominjem brata i novce da mi porezna ne bi tražila kakav porez.

I isto tako jedno pitanje glede ugovora, a odnosi se na čl. 89 st. 3. Zakona o nasljeđivanju
"Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavite­­lj izjavio u vrijeme darova­­nja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nas­­ljedni dio, ili se iz okolnosti može zak­­ljučiti da je to bila vo­­lja ostavite­­ljeva."

Da li mogu slobodno u ugovoru navesti rečenicu u smislu ovog gore stavka?

Još posljednje pitanje. da li trebam nešto posebno navesti u izjavi brata da je primio od mene novac?

Lijep pozdrav
__________________
sa marottom kod interkriminalaca :kava:
mikidragi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 10:04   #658
Ako je daroprimmcu (sinu) nekretnina darovana prije 24 mjeseca, a u zemljisne knjige upisana na sinovo ime prije 22 mjeseca, kada ju moze prodati da nebi plaćao nekakav porez na dohodak ili sl.?
Svasta covjek cuje, netko govori da nema sto plaćati porez (na dohodak npr.), budući da on nekretninu nije stekao kupnjom.
Netko, pak, govori da je sigurnije pričekati da prodju 2 godine od upisa jer postoji opasnost plaćanja poreza. Kao, nikad se s poreznom nezna.



Moze vaše misljenje, stručno ili iz iskustva? Rado s clankom iz zakona.

Tnx
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:45   #659
Vlasnik sam stana. Pola stana darovnim ugovorom darivao bih supruzi. Da li mi možete dati primjer darovnog ugovora a da ne idem odvjetniku?
U koliko primjeraka se nosi na ovjeru kod javnog bilježnika? Hvala unaprijed.
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 21:42   #660
Da li se moze pokloniti stan koji je nasljeden prije nego bude upisano vlasnistvo u zemljisnim knjigama?

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
zagorec27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.