Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2017., 22:12   #1
SSSR općenito, te vodeći političari od nastanka do raspada

Napomena moderatora: Tema je bila isprva zamišljena samo o vodećim političarima SSSR-a. Kako se pokazalo da su njihove biografije nedovoljno zanimljive kao zasebna tema rasprave, na prijedlog postavljača teme je naslov promijenjen. Dakle, ovdje mogu ići sve rasprave o SSSR općenito, s fokusom, ipak, na vodeće ljude. Postoji poseban, aktivan topic "Zašto nije uspio Njemački napad na SSSR". Ukoliko bude interesa, mogu se kasnije otvoriti posebni topici za neke druge posebne teme vezane uz SSSR.

Lenjin, Trocki, Staljin, Hruščov, Maljenkov, Ježov, Berija, Brežnjev, Suslov, Andropov itd. Svi su oni sudjelovali u "dvorskim intrigama" i koji god je zasjeo na tron, demonizirao je više ili manje svoje prethodnike izuzev Lenjina. Njegovo ime je bilo pošteđeno u tim "prljavim" igrama.

Temu načinjem jer bih volio pričati o stvarima i ljudima koji bi bili offtopic na temi o Staljinu.

Uglavnom, to razdoblje je bilo dosta brutalno, politička razračunavanja su bila krvava, nemilosrdna, (primjer Berije) "dvorske intrige" kao u vrijeme rimskih careva...
Za 20. stoljeće je politička scena u SSSR-u zaista bila brutalna ako usporedimo isto razdoblje sa zapadnom Europom ili SAD-om. (ne ulazim sada u zločine Zapada na svjetskoj razini.). Koji bi mogli biti uzroci tome? Da li možda tradicija apsolutističkih vladara koji su se u Rusiji zadržali duže (ispravite me ako griješim) nego ostatku Europe.

I kao jednu zanimljivost bih volio reći da je Georgij Maljenkov nakon žestoke karijere, vlasti (bio je vođa i premijer SSSR-a), rada u NKVD-u i sudjelovanja u čistkama, pred kraj života (a umro je 1988.) pjevao u crkvenom zboru.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 01:05   #2
Iskreno, s obzirom na uloge, policijsku represiju i totalitarizam u SSSR, mene više čudi činjenica što su nakon Staljina smjene vlasti više-manje bez nasilja, te da su "pobijeđeni" poput Hruščeva samo stavljeni na led i izolirani, a ne i fizički likvidirani.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 01:21   #3
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Iskreno, s obzirom na uloge, policijsku represiju i totalitarizam u SSSR, mene više čudi činjenica što su nakon Staljina smjene vlasti više-manje bez nasilja, te da su "pobijeđeni" poput Hruščeva samo stavljeni na led i izolirani, a ne i fizički likvidirani.
Da, trenutno mi ne pada na pamet ni jedan od vodećih političara ubijeni nakon Staljinove smrti osim Berije. Predsjednici i premijeri nisu ubijani niti jedan koliko znam već bi to uvijek išlo preko leđa tako nekvih koji kao Berija gravitiraju oko najkrupnijih riba ali velim trenutno se ne mogu sjetiti nekog drugog. To će marder kada vidi sigurno odmah znati
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 01:34   #4
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Da, trenutno mi ne pada na pamet ni jedan od vodećih političara ubijeni nakon Staljinove smrti osim Berije. Predsjednici i premijeri nisu ubijani niti jedan koliko znam već bi to uvijek išlo preko leđa tako nekvih koji kao Berija gravitiraju oko najkrupnijih riba ali velim trenutno se ne mogu sjetiti nekog drugog. To će marder kada vidi sigurno odmah znati
Jes, čini se da je nakon Staljinove vladavine došlo do paradigmatskog skoka u političkoj kulturi SSSRa.
Je li uzrok tome Hruščovljeva destaljinizacija ili što drugo, ne znam.

Ako netko naleti na neki članak koji ovo problematizira, cijenio bih link.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 14:08   #5
Pa nije trebao Hruščov ubijati ostale visoke funkcionere, kad je one koje su mu smetali ubio u periodu od 1937 do 1956. Ali zašto se ne govori o nemirima u Tbilisiji, kad se je narod dignuo zbog blaćenja Staljina i bilo stotine mrtvih. Blizu 200 mrtvih bilo je za vrijeme nemira u gradu Novočerkasku (Rostovska oblast u Ruskoj federaciji) zbog vrlo loše organizacije snadbjevanja živežnim namirnicama.
Zar se nikad nitko nije zapitao a zašto nije nikad bilo pobune ili nereda protiv Staljina?
A za vrijeme Hruščva imamo ustanke u DDR-u, dizanje Berlinskog zida s nizom ubijenih, ustanak u Mađarskoj 1956, nepotrebnu kubansku krizu kad Hruščov uperuje rakete na 90 km udaljenu Floridu, da bi se kasnije sramotno povukao.
Meni je od svih političara najnejasnija uloga Berije. Njega je Hruščov ocrnio najgorim lažima da opravda njegovo ubijstvo (nitko inteligentan ne vjeruje o pričama kako je silovao žene). Ima knjiga koja ga dižu u nebesa ali ima i onih, koji ga i dalje ocrnjuju.
Berija je bio član peteročlanog Državnog Komiteta Obrane (Staljin, Molotov, Vorošilov, Berija i Maljenkov), koji je preuzeo na sebe odgovornost za smrt ili život SSSR-a u 2. Svjetskom ratu(Parlament je bio raspušten) i pokazao se je kao daleko najsposobniji. Tvornice na Uralu, koje su bile pod njegovom ingerencijom proizvodile su najviše tenkova itd a on je najzaslužniji kad je SSSR proizveo atomsku bombu već 49. što je bio šok za Zapad.
Za razliku od Staljina, koji nije uništio ni jedan dokument, jer se ničega nije imao sramiti ni tajiti, za vrijeme Hruščova počinje čišćenje arhiva, gdje je sve ono što ga je kompromitiralo uništio. Još za vrijeme Hruščova počinju falsifikacije u vezi Katyna, kad on to želi pripisati Staljinu.Tu ima odvratnu ulogu i Hruščovljev ministar unutrašnjih poslova Šepeljev. On je nagovarao Gomulku, tadašnjeg generalnog sekretara KP Poljske da ga podrži u tim prljavim namjerama ali ga je Gomulka glatko odbio.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 15:48   #6
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Ali zašto se ne govori o nemirima u Tbilisiji, kad se je narod dignuo zbog blaćenja Staljina i bilo stotine mrtvih.
Može nešto više o ovome i kada je to bilo?

Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Pa nije trebao Hruščov ubijati ostale visoke funkcionere, kad je one koje su mu smetali ubio u periodu od 1937 do 1956.
Zna li se barem koje tijelo je izvršavalo te likvidacije? Tko je/su izvršitelj(i)?

Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Zar se nikad nitko nije zapitao a zašto nije nikad bilo pobune ili nereda protiv Staljina?
Dobro marder, uz dužno poštovanje tu već pretjeruješ. Jasno je da se to nitko nebi usudio u njegovo vrijeme.

Quote:
marder kaže: Pogledaj post
A za vrijeme Hruščva imamo ustanke u DDR-u, dizanje Berlinskog zida s nizom ubijenih, ustanak u Mađarskoj 1956.
Ti ustanci su bili zbog još neriješenog pitanja o statusu "staljinizma" u tim zemljama pa se ni vlast još nije snašla po tom pitanju. Ili?
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 15:57   #7
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Jedan od faktora zašto je Hruščov mrzio Staljina je i činjenica da Staljin nije pomilovao mlađeg Hrušćovljevog sina. Naime on je kao član pljačkaške oružane bande ubio jednog čovjeka i to u vrijeme 2. svjetskog rata i bio osuđen od SUDA na smrt streljanjem. Hruščov je tražio od Staljina da ga pomiluje ali mu je Staljin odgovorio da su svi pred zakonom isti i da su svi članovi Politbiroa protiv pomilovanja, pa i on.
Ta mržnja Hruščova prema Staljinu gotovo je bila iracionalna. Vrhunac je bilo premještanje balzamiranog Staljina iz mauzoleja pod zidine Kremlja. A u govoru protiv Staljina na 20. kongresu, tri godine poslije Staljinove smrti, izgovorena je hrpa gnjusnih laži. Ustvari, Hruščov je sve svoje osobine ( a one su bile loše) pripisivao Staljinu. Diskusija o referatu nije bila dopuštena.
Ubrzo je Hruščov počeo čistiti arhive koji bi ga kompromitirali ali ipak je nešto od toga ostalo.
Znaš li nešto više o toj pljački?
Uglavnom ako je tako bilo onda je poprilično jasno zašto se Hruščov tako obrušio na Staljina a bogami morao je biti strpljiv godinama još dok Staljin nije umro.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 16:07   #8
A što se tiče Berije, pričalo se o hvatanju curica radi seksualnog zadovoljavanja ali jasno, svašta se može pričati sada. Iako i za okolnosti njegove smrti postoji više verzija. Od toga da je bilo vrlo invazibilno na njegovu kuću, vatra rafali ovo ono, do toga da je klečao i preklinjao za milost..tko će ga znati sada
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 23:30   #9
To o hvatanju curica po ulicama Moskve je toliko niska podvala Hruščova jer je morao nekako opravdati smaknuće Berije. Berijaa je jedini imao u Politbirou završeni fakultet i imao je toliko zadataka da da je i htio nije mogao izvršiti ono što mu Hruščov izmišlja za krimen.
Mnoge tajne sovjetskog doba ostat će uvijek tajne zbog uništavanja arhiva.
Zanimljivo je da je najtajnovitiji od svih gen. sekretar bio Jurij Andropov. On je tajio prvi brak u kojem je imao dvoje dijece i ćinjenicu da je bio Židov a ne Rus.
O tome što je toćno učinio Hruščovljev sin najviše piše povjesničarka Jelena Prudnjikova u knjizi "Hruščov. Tvorac terora". Mnogo sam toga čitao ali nisam imao vremena da zabilježim u kojoj knjizi i na kojoj strani jer nisam bio povjesničar i bio sam u radnom odnosu i povijest mi je bio samo hobi.
Ali kad čujem ili pročitam da je Staljin ubio 20 milijuna ljudi dođe mi zlo. Jer, arhivi o Gulazima su davno otvoreni i brojka osoba koji su osuđeni na smrtnu kaznu od 1921 do 1953 (godina Staljinove smrti) iznosi nešto više od 600.000 time da vlasti nisu napisale da je veliki dio osuđenih uložio žalbe, koje su zamijenile smrtnu kaznu, kaznom zatvora.
A Staljin ne samo da nije imao stim veze već je na hiljade njih izvlačio iz zatvora.
NITKO mi nikad nije odgovorio na pitanje. "A zašto bi Staljinu trebala strijeljanja i neredi, kad ga je narod obožavao a privreda (GDP) godinama rasla za više od 30 % i gotovo dostizala fantastičnu brojku od 40 %. Eto to je razlog popularnosti Staljina a ne neki izmišljeni strah.
Govori se o tzv kultu ličnosti Staljina ali povjesničari su u novinama poslije smrti Staljina pronašli u novinama 10 puta više slika Hruščova nego Staljina a narod se je sramio Hruščova zbog niza incidenata ( kao na pr. kad je izgubio kontrolu nad sobom i lupao cipelama po mikrofonu na zasjedanju Ujedinjenih Nacija u New Yorku ili nazivanje apstraktnih slikara pederima pred ušima zapanjenih stranaca na izložbi u Moskvi.
Nemam baš puno vremena ali ponovo ću proćitati neke knjige Muhina ili Prudnjikove u vezi osude Hruščovljevog sina na smrt. Očevici kažu da se je Hruščov držao užasno nedostojno, ljubio Staljinove cipele i klečao na koljenima da je ljudima bilo sram što prisustvuju tako nedostojnoj sceni.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 23:42   #10
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da je najtajnovitiji od svih gen. sekretar bio Jurij Andropov.
A ne Mihail Suslov?

Šalu na stranu, što je sa Andropovim osim ovoga sa brakom bilo tajnovito?

Quote:
marder kaže: Pogledaj post
O tome što je toćno učinio Hruščovljev sin najviše piše povjesničarka Jelena Prudnjikova u knjizi "Hruščov. Tvorac terora".
Ima li te knjige na hrvatskome možda?

Inače, po ovome što pišeš ispada da je Hruščov bio najčudovišnija osoba u SSSR-u. Najveći koljač, zavjerenik itd. Vidim da si čitao i neke ruske knjige kojih prijevda nema na našem, pa eto, piši čega se sjećaš.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 00:57   #11
Sve to što piše nema puno veze s istinom. Sasvim suprotno, kad je Hruščov došao na vlast, proveo je amnestiju političkih zatvorenika i oslobodio ih iz gulaga, o čemu je pisao Solženjicin u svojim djelima (npr. Odjel za rak).
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 01:09   #12
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Pa nije trebao Hruščov ubijati ostale visoke funkcionere, kad je one koje su mu smetali ubio u periodu od 1937 do 1956.
Ako se htio održati na vlasti i ako je ranije ubijao sve oko sebe, bilo bi logično da je isto činio i sa svojim protivnicima nakon što se domogao vlasti. A nije ih manjkalo - Žukov, Molotov, Maljenkov... Kako objašnjavaš da to ipak nije činio?
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 10:08   #13
Quote:
Hiawatha87 kaže: Pogledaj post
Ako se htio održati na vlasti i ako je ranije ubijao sve oko sebe, bilo bi logično da je isto činio i sa svojim protivnicima nakon što se domogao vlasti. A nije ih manjkalo - Žukov, Molotov, Maljenkov... Kako objašnjavaš da to ipak nije činio?
Trebala mu je podrska Zapada u unutrasnjim obracunima, a Zapad je to uslovljavao odredjenom politikom?

Ne zbog toga sto su ovi na Zapadu humani, nego jer se tako politicka situacija dodatno usloznjava, kako ono bese, nemas coveka nemas problem, to pripisuju Staljinu, ovo je suprotno, imas ljude imas probleme.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 17:01   #14
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Trebala mu je podrska Zapada u unutrasnjim obracunima
Zašto? Prije mu nije trebala a kasnije jest?
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 17:59   #15
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Zašto? Prije mu nije trebala a kasnije jest?
Ne znam, mozda ima i neko iz senke iznad njih, ali to je vec teorija zavere.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 03:29   #16
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Da, trenutno mi ne pada na pamet ni jedan od vodećih političara ubijeni nakon Staljinove smrti osim Berije.
Ne pada ti na pamet možda zato što ne poznaješ najbolje taj period. Možda nisu ubijeni vodeći političari toga doba, no, nisu ni u vreme Staljina baš svi vodeći političari ubijeni. I pored toga, recimo Hruščovu se stavlja na teret izgradnja Berlinskog zida. Zatim razna hapšenja i ubistava u Poljskoj. Revolucija u Mađarskoj. Zatim razni protesti unutar SSSR-a u kojima je bilo mrtvih, recimo poznati protesti u Gruziji iz 1956, itd. Zatim njegove represije protiv pravoslavne Crkve. Ova represija je čak i poznata tako, kao Hruščovljeva antireligijska kampanja. Mnogi istraživači smatraju da je ova kampanja, koja je trajala od negde 1958 - 1964, bila najgora za hrišćanstvo u SSSR-u nakon završetka WWII. Hiljade i hiljade pravoslavnih (ali i ostalih hrišćanskih) hramova, manastira i crkva je razrušeno, zatvoreno i slično. Hruščev nije bio diktator Staljinovog kalibra, ali je, za razliku od Staljina, bio polupismeni seljak.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 03:48   #17
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Može nešto više o ovome i kada je to bilo?
U pa nisam sve redom čitao, već je nešto odgovoreno. :klap: Pokušaj sa 1956 Georgian demonstrations.

Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
A što se tiče Berije, pričalo se o hvatanju curica radi seksualnog zadovoljavanja ali jasno, svašta se može pričati sada. Iako i za okolnosti njegove smrti postoji više verzija. Od toga da je bilo vrlo invazibilno na njegovu kuću, vatra rafali ovo ono, do toga da je klečao i preklinjao za milost..tko će ga znati sada
Njega su partijski drugovi preventivno uhapsili jer su se plašili da nešto ne smulja. Uhapšen je juna ili jula 1953 a ubijen decembra iste godine, što ti nešto govori. S njim u vezi, kad si već rekao da ti nisu poznati vodeći političari koji su ubijeni nakon Staljina osim Berije, nije loše da malo upoznaš Berijine ortake koji su uhapšeni kad i on, i likvidirani. Npr., Merkulov je bio ministar za državnu kontrolu, od 1950 - 1953. Pre toga je bio čak narodni komesar državne bezbednosti, on se smatra jednim od najbližih Berijinih saradnika, zajedno su još od 1920-tih. Zatim Kobulov, koji je bio prvi zamenik unutrašnjih poslova, isto Berijin bliski saradnik. Bilo je tu još nekoliko imena političara iz sovjetskih republika koji su uhapšeni i ubijeni zajedno sa Berijom, recimo Goglidze, Mešik, Dekanazov, i mnogi drugi. Ako ti treba popis imena i dužnosti, može. :klap:
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:54   #18
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
U pa nisam sve redom čitao, već je nešto odgovoreno. :klap: Pokušaj sa 1956 Georgian demonstrations.



Njega su partijski drugovi preventivno uhapsili jer su se plašili da nešto ne smulja. Uhapšen je juna ili jula 1953 a ubijen decembra iste godine, što ti nešto govori. S njim u vezi, kad si već rekao da ti nisu poznati vodeći političari koji su ubijeni nakon Staljina osim Berije, nije loše da malo upoznaš Berijine ortake koji su uhapšeni kad i on, i likvidirani. Npr., Merkulov je bio ministar za državnu kontrolu, od 1950 - 1953. Pre toga je bio čak narodni komesar državne bezbednosti, on se smatra jednim od najbližih Berijinih saradnika, zajedno su još od 1920-tih. Zatim Kobulov, koji je bio prvi zamenik unutrašnjih poslova, isto Berijin bliski saradnik. Bilo je tu još nekoliko imena političara iz sovjetskih republika koji su uhapšeni i ubijeni zajedno sa Berijom, recimo Goglidze, Mešik, Dekanazov, i mnogi drugi. Ako ti treba popis imena i dužnosti, može. :klap:
Hvala i na linku i informacijama o Beriji. Pa eto, poprilično krvava je bila ta 1953. godina obzirom da Staljina više nije bilo među živima kada su se ti događaji zbili.

Ne treba popis imena i dužnosti (ovo za Beriju) ali ako znaš potencijalne motive Hruščovljeve "destaljinizacije". Spominjalo se da Staljin nije pomilovao Hruščovljeva sina nakon neke pljačke. Eto, ako o tome znaš neto..

PS: Ako može ukloni tu nadmenost kako ja ne znam ovo ili ono. Forum i postoji da se pita za informacije do kojih se ne dolazi samo tako pa čak i na internetu. Ovo "ne poznaješ taj period" i slično je suvišno. Odgovoriš na pitanja ako znaš i bit ćemo ti zahvalni svi zainteresirani za temu
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 06:43   #19
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Hvala i na linku i informacijama o Beriji. Pa eto, poprilično krvava je bila ta 1953. godina obzirom da Staljina više nije bilo među živima kada su se ti događaji zbili.

Ne treba popis imena i dužnosti (ovo za Beriju) ali ako znaš potencijalne motive Hruščovljeve "destaljinizacije". Spominjalo se da Staljin nije pomilovao Hruščovljeva sina nakon neke pljačke. Eto, ako o tome znaš neto..

PS: Ako može ukloni tu nadmenost kako ja ne znam ovo ili ono. Forum i postoji da se pita za informacije do kojih se ne dolazi samo tako pa čak i na internetu. Ovo "ne poznaješ taj period" i slično je suvišno. Odgovoriš na pitanja ako znaš i bit ćemo ti zahvalni svi zainteresirani za temu
Zbog ovakvih komentara i nisam više se javljao i pisao na Povijesti. :klap: Izostavio si jedan detalj, napisao sam "možda zato što ne poznaješ najbolje taj period" - dakle, možda ne najbolje, i nema tu apsolutno nikakve nadmenosti sa moje strane, pogrešno si me skapirao druže. :klap: Ja nigde nisam rekao, niti tvrdim, da znam nešta o ovom periodu - vrlo slabo, skoro pa ništa, ali me vadi to što mogu da čitam malo na ruskom jeziku i imam brdo korisnih ruskih izvora. Generalno, retko ko poznaje (od forumaša) ovu oblast dobro, znam par njih za koje smatram da više znaju od mene, ali se iz nekog razloga ne javljaju. Ako te išta od literature i izvora interesuje - pitaj, stav poučljivosti je suprotan stav od "nadmenosti." :klap:

Quote:
Ne treba popis imena i dužnosti (ovo za Beriju) ali ako znaš potencijalne motive Hruščovljeve "destaljinizacije".
Malo je teško reći "ne treba popis" osobi koja je rekla "trenutno mi ne pada na pamet ni jedan od vodećih političara ubijeni nakon Staljinove smrti osim Berije."

Za motive destaljinizacije - ko zna koliko ih ima. Nisam siguran to za sina, ne bih rekao da je samo jedan motiv bio. Bilo ih je više.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:19   #20
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Za motive destaljinizacije - ko zna koliko ih ima. Nisam siguran to za sina, ne bih rekao da je samo jedan motiv bio. Bilo ih je više.
Koliko god motiva bilo neobično je da je destaljinizaciju započeo Hruščov koji je i sam bio jedan od viših rukovoditelja čistki.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:46.