Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2006., 20:51   #1
Status Srba u SRH?

Zanima me koji su status Srbi imali u SRH i jesu li imali pravo na osnivanje Republike Srpske Krajine kao šta su Hrvati imali Republiku Hrvatsku. Ne zanima me politika, samo povjest.
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is online now  
Old 24.06.2006., 21:37   #2
ej

Na političko pitanje želiš nepolitički odgovor . Mora da ti se obratim kao bre . da su održali izbore i imali večinu naravno da bi srbi bre mogli da osnuju svoju krajinu legitimno .
zar ne .
nemam pojma o povijesti ali mislim da im jedino to može dati pravo na osnivanje krajine bre .
__________________
Salve civitas,gloria et kondiciae.
d--- is offline  
Old 24.06.2006., 23:29   #3
Kakvo sad bre?? Odakle njima podloga za osnivanje te svoje države, samo to me zanima...
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is online now  
Old 24.06.2006., 23:37   #4
Quote:
VAUTRIN kaže:
Kakvo sad bre?? Odakle njima podloga za osnivanje te svoje države, samo to me zanima...
hm pa cujes oni su imali videnje da srpski narod mora biti narod na cijelom podrucju jugoslavije jer su oni to i bili na neki nacin u jugi ali sto se kosilo s pravima federalnih jedinica na kasnije samoodređenje i eto ti rata. kad se nesto gubi taj se zali
udical is offline  
Old 24.06.2006., 23:47   #5
Zanimalo me zato jer neki Srbi govore da su imali potpuno jednaka prava kao i mi i da ih je EU/Vatikan nepravedno oštetili.
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is online now  
Old 24.06.2006., 23:56   #6
Quote:
VAUTRIN kaže:
Zanimalo me zato jer neki Srbi govore da su imali potpuno jednaka prava kao i mi i da ih je EU/Vatikan nepravedno oštetili.
al ne znas da su srbi lud narod
udical is offline  
Old 26.06.2006., 01:29   #7
Quote:
VAUTRIN kaže:
Zanima me koji su status Srbi imali u SRH i jesu li imali pravo na osnivanje Republike Srpske Krajine kao šta su Hrvati imali Republiku Hrvatsku. Ne zanima me politika, samo povjest.
Ili malo provociraš. Imali su pravo bit lojalni građani (S)RH, pridonosit boljitku i uživati prava i obveze kao i ostalih 88% posto građana. Tzv. RSK nema nikakvog uporišta u povijesti
juanpablom is offline  
Old 26.06.2006., 12:22   #8
Ne provociran bogati draga!! Evo, da sad tebi dođe jedan Srbin i kaže: mi smo mogli imat RSK ka i vi Hr, al EU nije ima jednake kriterije itd. Šta bi mu ti reka? Dokument neki me zanima.
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is online now  
Old 26.06.2006., 12:26   #9
po ustavu iz 74 svim republikama je zajemčeno pravo na "samoodređenje do odcjepljenja"... nigdje nisam vidio da je to vrijedilo i za pojedine dijelove tih republika... po tj logici zakaj Baski nemaju svoju državu, Kurdi... i tako bliže i tako dalje... uostalom, hej-pa nema li Hrvata u Vojvodini? A tek u BiH...

VOJVODINA JE HRVATSKA, A TEK BOSNA
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 26.06.2006., 12:46   #10
Quote:
Legion kaže:
po ustavu iz 74 svim republikama je zajemčeno pravo na "samoodređenje do odcjepljenja"... nigdje nisam vidio da je to vrijedilo i za pojedine dijelove tih republika... po tj logici zakaj Baski nemaju svoju državu, Kurdi... i tako bliže i tako dalje... uostalom, hej-pa nema li Hrvata u Vojvodini? A tek u BiH...

VOJVODINA JE HRVATSKA, A TEK BOSNA
Mislim da je bolji primjer Sanđak u Srbiji.
Tamo živi 200,000 muslimana na kompaktnoj teritoriji a koji su istovremeno bili konstituivni narod u Jugoslaviji. Sumnjam da če ijedan Srbin ikada kazati kako oni imaju pravo na otcjepljenje od Srbije.
u prolazu is offline  
Old 26.06.2006., 12:53   #11
Zahvaljujem na ova posljednja 2 odgovora.
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is online now  
Old 26.06.2006., 15:06   #12
Quote:
VAUTRIN kaže:
jesu li imali pravo na osnivanje Republike Srpske Krajine kao šta su Hrvati imali Republiku Hrvatsku. Ne zanima me politika, samo povjest.
Mislim da ti je možda ovo tema za pravo.
Ali kada je već tu. Onda to moraš ovako i postaviti. Teritorij koji je bio okupiran večinski nije bio srpski. Ako idemo onom logikom da su svi srbi bili za republiku srpsku krajnu a svi nesrbi za ostanak u Hrvatskoj onda to baš i ne bi prošlo.
S druge strane pogledaj i ovako. Pošto su protjerali stanovništvo tako da dobiju sastav koji im odgovara i onda sprovedu izbore dali takve izbore možeš smatrati slobodnim i legitimnim izborom naroda koji na tom području živi?
demosten is offline  
Old 26.06.2006., 19:33   #13
Quote:
demosten kaže:
Pošto su protjerali stanovništvo tako da dobiju sastav koji im odgovara i onda sprovedu izbore dali takve izbore možeš smatrati slobodnim i legitimnim izborom naroda koji na tom području živi?
Naravno da nisu legitimni. Nego, zanima me jesu li Srbi bili u SRH konstitutivan narod? Nešto slično današnjoj BiH
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is online now  
Old 27.06.2006., 10:51   #14
E toliko neznam,
to možda bolje pitaj na pravu. U ostalom jel ima tko ustav jugoslavije. Googlam ali nikako da ga viim. Sve kaj vidim su neki tekstovi ali nigdje sam ustav...
demosten is offline  
Old 27.06.2006., 16:26   #15
Quote:
VAUTRIN kaže:
Naravno da nisu legitimni. Nego, zanima me jesu li Srbi bili u SRH konstitutivan narod? Nešto slično današnjoj BiH
srbi su bili konstitutivni narod u jugoslaviji, a time i hrvatskoj, tj. nisu bili jugoslavenska nacionalna manjina. zato su po tom ključu bili u hrvaskoj ravnopravniji od hrvata, jer su u republičkoj vlasti ravnopravno sudjelovali bez obzira koliko ih je u postotku bilo kao stanovnika hrvatske..


izraz konstitutivan narod nije postojao u ustavu jugoslavije...



u svakom slučaju jugoslavija je kao bila država južnih slavena, u kojoj je svaki slavenski narod bez obzira na broj bio konstutivan, koji su poslije 2. sv. rata dobili svoje federalne jedinice, tj republike, prema većini naroda na kompaktnijem teritoriju i po još nekim povjesnim razlozima.


srbi u hrvatskoj nisu bili kompaktno naseljeni na hrvatskom teritoriju. veći dio ali ne i većina ih je bio na području vojne krajine, na koje područje su prebjegli pred turcima iz bosne, zajedno s hrvatima...

osmanlije su u bosni na rubove svog carstva naseljavali kršćane i davali im neke privilegije da čuvaju tursku granicu. isto to radila je i austrija.


vojna krajina koju je formirala austrija protezala se sve do u rumunjsku i nikako se nije teritoriojalno poklapala s tzv krajinom...

vojna krajina se sastojala od pojedinih pograničnih vojnih utvrda, a austrija je dala izbjeglom stanovništvu... mogućnost naseljavanja opustošenih krajeva u zamjenu za status slobodnih seljaka i vojnu obvezu. u ostaloj hrvatskoj seljaci su bili kmetovi ... i bili obvezni seliti zajedno sa svojim feudalcem...pa su pre turcima izbjegli sve do u austriju i mađarsku... otuda...i gradišćanski
hrvati.


u tom smislu se tobože srbi pozivaju na krajinsku povijest...samo što tamo bili naseljeni i pravoslavci i katolici,

pravoslavci su postali narod srbi tek kad su došli popovi iz srbije, jer je pravoslavna crkva nacionalna..
pravoslavna crkva je u hrvatskoj po austrijskom zakonu pripadala pod grčku crkvu a ne pod srpsku... pa im je službeni vjerski naziv grko-istočna vjera.
austrija ih je tretirala kao hrvate grko-istočne vjere. pa su se tako hrvatima osjećali mnogi poznati "pravoslavci" porijeklom...npr petar preradović.

tek seobom crnojevića dolazi i pravoslavno sveštenstvo koje sve više pravoslavlje poistovjećuje sa srpstvom.... uostalom kao i što su i fratri u bih katolike poistovjetili s hrvatsvom...valjda kao pandan sprsakoj pravoslavnoj crkvi...

šta je tu je. povijest je učinila svoje. sad se svi pravoslavnog porijekla osjećaju srbima, i tu se više ništa ne može niti treba.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 27.06.2006., 16:32   #16
nikakvo ni povjesno ni jugoslavesko pravo na osnivanje rsk nisu imali osim prava jačega , koje su jednom kratkom razdoblju imali oslonivši se na stare velikosrpske ideje iz otadžbine.. naime, domvina im je u svakom slučaju bila hrvatska.
uostalom, čak i najzadrtiji moraju priznati da se autor hrvatske himne josif runjanin osjećao hrvatom, iako je bio pravoslavnog porijekla, pa ga sad svojataju kao srbina... tak!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 28.06.2006., 00:04   #17
Zahvaljujem!
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is online now  
Old 28.06.2006., 08:36   #18
...

Dunja rece:
"izraz konstitutivan narod nije postojao u ustavu jugoslavije..."

Boze mili... znate li uopce sto konstitutivan znaci? Znate li koji su narodi stvorili i cinili (konstituirali) SR Hrvatsku, iz koje crpimo njen danasnji suverenitet i teritorijalni integritet?

Quote:
VAUTRIN kaže:
Nego, zanima me jesu li Srbi bili u SRH konstitutivan narod? Nešto slično današnjoj BiH
Naravno da su Hrvati i Srbi bili konstitutivni narodi SR Hrvatske, nalik polozaju Srba, Hrvata i Bosnjaka u BiH, bez obzira sto bi Dunja htjela da je to drukcije.

Ustav SRH iz 1974.:

Quote:
Osnovna načela:
"Hrvatski narod, zajedno sa srpskim narodom i narodnostima u Hrvatskoj, u skladu sa svojim povijesnim, slobodarskim težnjama, izvojevao je u zajedničkoj borbi s drugim narodima i narodnostima Jugoslavije u narodnooslobodilačkom ratu i socijalističkoj revoluciji nacionalnu slobodu, vlast radničke klase i radnog naroda, te uspostavio svoju državu — Socijalistiku Republiku Hrvatsku i na temelju prava na samoodređenje, uključujući i pravo na otcjpljenje i udruživanje s drugim narodima, svojom slobodno izraženom voljom, (…) dobrovoljno se ujedinio s ostalim narodima i narodnostima u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju, (…)."

Čl. 1. st. 2.:
"Socijalistička Republika Hrvatska je nacionalna država hrvatskog naroda, država srpskog naroda u Hrvatskoj i država narodnosti koje u njoj žive."
----------

Znači u ustavu S.R. Hrvatske je bilo definirano da je riječ o državi dva naroda: Srba i Hrvata, te narodnosti koje u njoj žive. Zahvaljujuci hrvatskom i srpskom elementu, Socijalisticka Republika Hrvatska se stvara u njenim granicama. Nije tu bilo nikakva spomena Slovenaca, Makedonaca, Crnogoraca i Muslimana.

Hrvatska nije bila republike bivse SFRJ, cija je drzavnost pocivala na konstitiutivnosti vise od jednog naroda, jer smo spomenuli da je SR Bosna i Hercegovina bila država tri naroda: Srba, Hrvata i Muslimana (ranije samo Srba i Hrvata) - jer su samo ovi spomenuti narodi svojom borbom i samoopredjeljenjem stvorili te republike.

Po ustavu SRH (a i SFRJ) Srbi u Hrvatskoj nisu manjina. Oni su tamo narod. I to ne samo jedan od ravnopravnih jugoslovenskih naroda (kao npr. u Sloveniji ili Makedoniji) nego je SRH drzava srpskog naroda koji zivi u Hrvatskoj. Sad, to Srbima u Hrvatskoj daje dupli osnov za jednakopravnost sa Hrvatima:
a) posto su oni jedan o jednakopravnih jugoslovenskih naroda koji se po ustavu SFRJ tretiraju jedankopravno, i
b) posto je Hrvatska drzava Hrvata i Srba (koji u njoj zive).

Promjena ustava i ostale promene (osamostaljenje RH) sveli su Srbe na polozaj manjine. Ni vise ni manje kao ostale manjine. Dakle, garancije kulturnih prava, neka pomoc drzave, neka prava u skolstvu i to je to. No, to sigurno nije polozaj koji je srpski narod u Hrvatskoj imao prije toga.

'''
No da se vratimo na ovaj dio iz ustava iz 1974:
"na temelju prava na samoodređenje, uključujući i pravo na otcjpljenje (…) dobrovoljno se ujedinio s ostalim narodima i narodnostima u Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju, (…)."

To je zapravo formulacija koja je uskladjena sa odlukom drugog zasjedanja AVNOJa, kojom je i stvorena druga Jugoslavija: http://www.arhiv.sv.gov.yu/Avnojf.gif

Ako ispostujemo kontekst, a to je SFRJ, odnosno prije toga FNRJ odnosno prije toga DFJ, onda znamo da se ujedinjavaju samo NARODI. Zato oni i imaju republike (svoje ili zajednicke). To je kontekst koji ne treba nikada gubiti ispred ociju, jer je za ustavnopravni poredak SFRJ bitan!!! A ujedinio u SFRJ se je naravno hrvatski narod sa drugim narodima. A to ne znaci da se ujedinila hrvatska republika sa ostalim republikama. Jer cija bi onda bila SR Bosna i Hercegovina???

Hrvati + Hrvatski Srbi su se ujedinili sa ostalim narodima u SFRJ. Pitanje sada jeste, da li se mogu Hrvati bez Hrvatskih Srba razjediniti???

Na referendumu o samostalnosti Republike Hrvatske nitko nista nije pitao Srbe kao narod. Nego samo Srbe kao gradjane. Princip konstitutivnosti naroda dakle nije bio ispostovan. Srbi kao narod bili su prevedeni u gradjane, sto znaci uvodjenje principa jedan covjek, jedan glas, koji sa omjerom Srba u Hrvatskoj naravno znaci nametanje volje Hrvata svim Srbima. Mislim, mozemo mi sad diskutirati koliko hoces da je to bio jedini nacin (a ja tvrdim da nije, jer je i izbore i referendum moguce izvesti na tisucu nacina) ali cinjenica je da se Srbi nisu pitali kao NAROD vec kao GRADJANI.

-----------------------------------------------------------------------

I da se napokon dotaknem i pitanja kojom je otvorena ova tema:

Ustav SFRJ iz 1974. je garantirao samoopredjeljenje do otcjepljenja narodima SFRJ, ali i nedjeljivost republika. Drugim rijecima, dok su Slovenci svoje pravo mogli ostvariti kao narod kroz svoju SR Sloveniju, samostalnost Hrvatske je prije famoznog Bozicnog ustava, pravno gledajuci, ovisila o volji dva njena konstitutivna naroda. Bez koncenzusa ova dva naroda, Hrvatska nije mogla mrdnuti iz SFRJ, a zauzvrat - teritorijalna cjelovitost SR Hrvatske nije smjela da se dira. Koncenzus znaci da je morao da se postigne dogovor na razini ravnopravnih partnera, te trazenju nagodbe mozda nalik onom Z4 planu, ali bez prolijevanja krvi. Na nesrecu, rukovodstva u Srbiji i Hrvatskoj nisu bila raspolozena za trazenje mirnog rjesenja. Srbi su izbaceni iz pravnog poretka Hrvatske kao konstitutivan narod i krenulo se sa jednostranom secesijom, a srpsko rukovodstvo je mislilo oruzjem rjesavati to pitanje.

Kako je narod kao konstitutivni element vazan vidimo i iz Ustavne odluke o suverenosti i samostalnosti RH:
Quote:
SABOR REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju članka 140. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske,

- u skladu s neotuđivim. nepotrošivim. nedjeljivim i neprenosivim pravom hrvatskog naroda na samoodređenje, uključujući i pravo na razdruživanje i udruživanje s drugim narodima i državama, te suverenitetom Republike Hrvatske koji pripada svim njezinim državljanima,

- izvršavajući volju naroda očitovanu na referendumu 19. svibnja 1991,

- s obzirom na činjenicu da SFRJ ne djeluje kao ustavno-pravno uređena država, te da se u njoj grubo krše ljudska prava, prava nacionalnih manjina i prava federalnih jedinica,

- imajući u vidu da federativno uređenje Jugoslavije ne omogućuje rješavanje državno-političke i gospodarske krize i da medu republikama SFRJ nije došlo do sporazuma koji bi omogučio preustrojstvo federativne savezne države u savez suverenih država,

- izjavljujući da Republika Hrvatska uvažava jednaka prava drugih republika dosadašnje SFRJ u težnji da s njima jednako-pravno. demokratski i mirnim putem postupno uređuje sva pitanja iz dosadašnjeg zajedničkog života. poštujući njihovu suverenost i teritorijalnu cjelovitost. izražavajući spremnost da se s njima, kao samostalna i neovisna država, sporazumijeva o gospodarskim. političkim, obrambenim i drugim vezama,

Sabor Republike Hrvatske donosi:
USTAVNU ODLUKU
o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske
Dakle, hrvatski narod vrsi svoje pravo na samoodredjenje. Nosilac tog prava u SFRJ jeste narod u republici ako ima jedan narod, vise naroda ako ima vise naroda unutar republike, a u SFRJ zajednica udruzenih naroda. Iz ovog proizilazi da se u slucaju odredjivanja statusa Hrvatske, kad se polazi od prava hrvatskog naroda na samoodredjenje trebalo polaziti i od prava srpskog naroda na samoopredjeljenje. Naravno, da nije taj srpski narod prije tog izrazavanja volje hrvatskog naroda do samoodredjenja bio prisilno degradiran u manjinu pa time nije ni mogao imati pravo do samoopredjeljenja. Ne samoopredjeljenja kao prava do secesije nego pravo samoopredjeljenja da odlucuje kao jednakopravan subjekt o tome u kakvoj drzavi hoce da zivi.

Da rezimiram:
a) U SFRJ narodi imaju pravo do samoodredjivanja odnosno samoopredjeljenja (ukljucujuci otcjepljenje).
b) Srbi su zajedno sa Hrvatima narod u Hrvatskoj i kao takvi ergo jedan od nosioca prava do samoodredjivanja.
c) Degradacijom Srba u manjinu, ovima je bilo oduzeto pravo do samoodredjivanja kao naroda.

Ili jos krace - jedan od elemenata statusa konstitutivnog naroda jeste bilo pravo na samoodredjivanje ili samoopredjeljenje.

I konacno, ovo pravo bilo je priznato narodu kao kolektivitetu. Nije bilo priznato gradjanima neke republike. Time naravno postaje jako vazno da li netko ima status konstitutivnog naroda u republici (kao Srbi u Hrvatskoj), status jugoslovenskog naroda ali ne i konstitutivnog naroda (kao Srbi u Sloveniji), status narodnosti (manjine) ili status gradjana.

Eto, ja mislim da smo pri odredjivanju te famozne konstitutivnosti ipak ostisli korak dalje i da nema mjesta zakljucku kako je to bila samo jedna forma bez ikakvog znacenja kao sto bi naravno sada mnogi htjeli da je prikazu.

Zadnje uređivanje Sasha_R : 28.06.2006. at 09:37.
Sasha_R is offline  
Old 28.06.2006., 09:07   #19
...

Da ne bismo skretali temu na Dunjine opaske o dalekoj proslosti... glede ranije hrvatske povijesti i povijesti Srba na tlu Hrvatske, toplo vam preporucujem ove situse, koji se baziraju na primarnim izvorima, ali i radovima uglednih hrvatskih povjesnicara:

http://www.geocities.com/luisizvori ,

http://www.geocities.com/hrvatskapovijest
Sasha_R is offline  
Old 28.06.2006., 09:49   #20
saša, ovo sam rekla i napisala:

srbi su bili konstitutivni narod u jugoslaviji, a time i hrvatskoj
a znanje sam crpla iz knjiga mirjane gross i knjige srbi u hrvatskoj hrvatskog srbina drage roksandića.
a ponešto i od gojka nikoliša. njegovo naročito iz knjige korijen, stablo, pavetina


i još neke u kojima je opisao svoja istraživanja, naročito o savi mrkalju

kojem je u knjizi dao i fotokopiju mislim zagrebačke gimnazijske svjedodžbe, gdje pisalo hrvat, grko-istočne vjere...

molim, tada je hrvatska bila u austrougraskoj...i ne baš samostalna u državnim gimnazijama...

savo mrkalj je bio prethodnik osuvremenjavanja ondašnjeg srpsko crkvenoslovenskog pisma i predložio nove znakove... hoću reć karadžić ga je pokrao.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.