Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2008., 23:43   #21
sigurno postoji povezanost,jer i jedni i drugi imaju veze sa Hunima
pAnCarTel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 23:56   #22
Quote:
native kaže: Pogledaj post
moderatori???
Postovi prebačeni, no jedino je moguće ovako, pošto su prebačeni postovi vremenski napisani prije. No, uvod kojom si započeo temu sam ubacio u prvi post. Sad slobodno nastavite...
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 09:27   #23
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Mene zanima povezanost izmedju madjara i bugara.Naime drugi naziv za madjarsku je ugarska,dodaj na pocetku B i imas bugarsku.
Mađari i turkijski Bugari su u srodstvu. O ovome je riječ u staroj gesti ’Hunor i Magor’ ili ’Čudesan jelen’. (English)

Hunor = Hun ili Onogur (turkijski Bugar, Protomađar); Magor = Mađar

Onogur (znači: deset plemena) => Ungarn, Hungary, Hongrie, Vengrija

Mađari i Bugari su živjeli u susjedstvu u današnjoj Baškiriji (Magna Hungaria i Magna Bulgaria).
Onoguri (Kasnoavari, Protomađari) dolaze u Panoniju oko 630. i oko 670. Arheološki nalazi Onogura i Mađara su vrlo slični, ustvari isti.

Btw, u mađarskom jeziku Ugarska, Ugari i sl. nema ekvivalenta. Postoji samo Magyar (Mađar), Magyarország (Mađarska) ili Magyar Királyság (Kraljevina Mađarska).

Stara mađarska riječ za Bugare je ’Nándor’ => Nándorfehérvár (Beograd) = „Bugarski bijeli grad”
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 12:12   #24
kad se Ugarska preimenovala u Mađarsku i zbog čega su promjenili naziv?
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 13:48   #25
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
kad se Ugarska preimenovala u Mađarsku i zbog čega su promjenili naziv?


Dodam još jedno pitanje.
Nikad nisam razumjeo zašto neki susjedni narodi zovu Mađarsku kao Ugarska/Uhersko. Na mađarskim stranicama se piše da Slovaci/Češi zovu Mađarsku kao Uhersko djelimično zbog nacionalističkih razloga.
Moje konkretno pitanje: kad se naziv Ugarska prvi put spominje u hrvatskom jeziku?
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 14:31   #26
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post

Nikad nisam razumio zašto neki susjedni narodi zovu Mađarsku kao Ugarska/Uhersko. Na mađarskim stranicama piše da Slovaci/Čes zovu Mađarsku kao Uhersko djelimično zbog nacionalističkih razloga.
Moje konkretno pitanje: kad se naziv Ugarska prvi put spominje u hrvatskom jeziku?
U Rječniku JAZU/HAZU piše (XIX. knjiga): Najstarija sigurna potvrda za pridjev ugarski je iz polovine 15. st. U to se vrijeme govori i ugarska zemlja.

U istom se rječniku navodi da se kod nas naziv Ugrin u pisanim spomenicima javlja u 12. st. a naziv Mađar tek u spomenicima u 17. st.

Petar Skok u Etimologijskom rječniku pretpostavlja da se prvi od ovih etnonima upotrebljavao već u praslavensko vrijeme, da je nastao od pojma onogur, i da je turskog (avarskog) porijekla. Za oblik Mađar/Madžar piše da potječe od staromađarskoga Magyer.

Nisam opazio da je u hrvatskom jeziku riječ Ugarska stilski obojena (u smislu pejorativnosti, "nacionalizma"). Kod nas je to povijesna riječ (historizam).

Zadnje uređivanje Shain : 23.06.2008. at 15:09.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 15:04   #27
/\ /\ /\

aha, dakle Onogur = Ugarska = Ungarn = (H)ongrie = (H)ungary?
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 17:18   #28
Što kažete na ovu teoriju:
http://www.hunmagyar.org/tor/index.html

Našao sam to na internetu.
Što mislite o teoriji koju ovaj čovjek zastupa?
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 09:43   #29
Quote:
Waldteufel kaže: Pogledaj post
Što kažete na ovu teoriju:
http://www.hunmagyar.org/tor/index.html

Našao sam to na internetu.
Što mislite o teoriji koju ovaj čovjek zastupa?
Zbog sličnosti mađarskog i sumerskog jezika često nastaju takve teorije. Ne samo u Mađarskoj, iu Engleskoj u XIX. st. Imaš hrpu linkova na netu o tome.
Mađarske kronike također govore o porijeklu Mađara iz Mezopotamije. Mađarsko-seklersko runsko pismo je vrlo slično sumerskom pismu.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 11:17   #30
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Zbog sličnosti mađarskog i sumerskog jezika često nastaju takve teorije. Ne samo u Mađarskoj, iu Engleskoj u XIX. st. Imaš hrpu linkova na netu o tome.
Mađarske kronike također govore o porijeklu Mađara iz Mezopotamije. Mađarsko-seklersko runsko pismo je vrlo slično sumerskom pismu.
Hvala ti. Ovo je stvarno informativno. Da li možda imaš koju poveznicu za mađarsko-seklersko runsko pismo?

Što ti misliš o toj teoriji, da li ima ikakovih osnova?
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 13:53   #31
1) mene zanima kolko je Mađara došlo (bar prema legendi) u današnju domovinu i koliki je bio udio onih muslimanskih ratnika koje si spominjao?
2) također me zanima ak nam možeš napisat malo o samom upadu Mađara u Europu, pljačkama (neki kažu čak do Pariza), te konačnom zaustavljanju, čini mi se kod Ausburga?
3) i za kraj pitanje, koji je stil u graditeljstvu baš ono autohtono mađarski? (ako možeš slike stavit) jer Budimpešta ima velikih sličnosti kao i Beč, iz očitih razloga, al opet se vide i razlike, posebno po pitanju megalomanstva pojedinih zgrada.
4) e da, ipak još jedno pitanje
možeš li stavit sliku i reć nam malo više o kipovima onih, čini mi se hunskih ratnika, u Budimpešti, koji su po legendi pili si međusobno krv (doslovno) u znak vječnog saveza Mađara (?) u Panoniji?
zahvaljujem!
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 14:52   #32
Quote:
Waldteufel kaže: Pogledaj post
Hvala ti. Ovo je stvarno informativno. Da li možda imaš koju poveznicu za mađarsko-seklersko runsko pismo?

Što ti misliš o toj teoriji, da li ima ikakovih osnova?
Linkovi na engleskom:
- Sumerian grammatical examples compared to Hungarian
- The goddess of birth and fertility
- The Legend of the Stag
- The Sumerian Question
- The Székely-Hungarian Rovás Script
- The Hungarian Runes
- Sumerian, Hungarian and Mongolian (including Avaric)
- Hungarian-Mesopotamian Dictionary
- Hunnic-Hungarian Etymological Word List
- The Early History of the Hungarian Ethnic Designations
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 16:38   #33
Quote:
native kaže: Pogledaj post
1) mene zanima kolko je Mađara došlo (bar prema legendi) u današnju domovinu i koliki je bio udio onih muslimanskih ratnika koje si spominjao?
2) također me zanima ak nam možeš napisat malo o samom upadu Mađara u Europu, pljačkama (neki kažu čak do Pariza), te konačnom zaustavljanju, čini mi se kod Ausburga?
3) i za kraj pitanje, koji je stil u graditeljstvu baš ono autohtono mađarski? (ako možeš slike stavit) jer Budimpešta ima velikih sličnosti kao i Beč, iz očitih razloga, al opet se vide i razlike, posebno po pitanju megalomanstva pojedinih zgrada.
4) e da, ipak još jedno pitanje
možeš li stavit sliku i reć nam malo više o kipovima onih, čini mi se hunskih ratnika, u Budimpešti, koji su po legendi pili si međusobno krv (doslovno) u znak vječnog saveza Mađara (?) u Panoniji?
zahvaljujem!
1.) 500-800.000 ljudi (službeno stajalište povjesničara) sa oko 20.000 konjanika, deset plemena (Megyer, Nyék, Kér, Tarján, Jenő, Keszi, Kürtgyarmat + 3 kabarska plemena nepoznatog imena)

Nisam spominjao muslimanske ratnike.

2.) Mađarski pljačkaški pohodi: karta
Cijela zapadna Europa ovako se molila u X. st.: „A sagittis Hungarorum libera nos Domine!" (Bože, spasi nas od strijela Mađara!)

Bitka kod Augsburga (955.)

3.) mađarski historizam (Opera, Parlament, Akademija, kraljevska palača), mađarska secesija (Muzej za umjetnost i obrt, Gresham palača, gradske kuće u Kecskemétu/Subotici), mađarska organična arhitektura (druga polovina XX. st. - Imre Makovecz, crkva u Paksu)

4.) Nisu Huni, oni su sedam vođa, vođe sedam mađarskih plemena: Álmos (otac Árpáda), Előd, Kond, Ond, Tas, Huba, Töhötöm.
„Krvni ugovor" se dogodio u Etelközu (današnja Ukrajina) u IX. st., još prije dolaska u Panoniju. (slika)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 17:11   #34
imam i ja pitanje - koliko je cesto prezime Arpad danas medju Madjarima?
i koliko mislis da bi ono moglo imati/nemati veze sa onom slavnom dinastijom?
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 17:36   #35
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Nisam spominjao muslimanske ratnike.
možda ne ti, al netko je rekao da su s Mađarima došli prvi muslimani u Europu i da su odigrali važnu ulogu u nastanku mađarske države...
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 17:48   #36
Quote:
native kaže: Pogledaj post
možda ne ti, al netko je rekao da su s Mađarima došli prvi muslimani u Europu i da su odigrali važnu ulogu u nastanku mađarske države...
Mislim da se tu radi o DAI , gde Kočo mađarska(ugarska) plemena i državu naziva Turcima.

Glava trideseta
PRIČA O PROVINCIJI DALMACIJI (DELMATIAS)

Ako je znanje za svakoga dobra stvar, onda ga mi postižemo upoznavajući događaje. Iz tog razloga mi dajemo, za dobrobit onima koji dolaze poslije nas, sasvim jasno oboje od ovoga, i nekih drugih stvari vrijednih pozornosti i tako nastaje dobro koje može biti dvostruko. Dakle, oni koji žele saznati način osvojenja Dalmacije, kako su je zauzeli slavenski narodi, mogu to naučiti iz onoga što slijedi, ali najprije se mora reći sve o njenom geografskom položaju.

U stara vremena Dalmacija je počinjala na granicama Durrahiona (Drač), ili Antibareos (Bar), i protezala se sve do planina Istrias (Istra), a širila se sve do rijeke Danoubion (Dunav). Cijelo to područje se nalazilo pod vlašću Rimljana, a ta je provincija bila najslavnija od svih zapadnih provincija, pa ipak su je slavenski narodi zauzeli i to na slijedeći način. Blizu grada Aspalathosa (Splita) nalazi se grad zvan Salona, kojega je sagradio imperator Dioklecijan, a i sam Split (Aspalathos) također je sagradio Dioklecijan, a i njegov dvor je bio tu, ali su u Saloni živjeli njegovi velikaši i vrlo mnogo običnog puka. Taj grad je bio glavni grad cijele Dalmacije. Tu se svake godine skupljala konjica iz drugih gradova Dalmacije, pa bi se upućivali iz Salone, brojem do jedne tisuće, i oni bi čuvali stražu na rijeci Dunavu, zbog Avara (Abaron). Naime, Avari su imali svoja boravišta na onoj strani rijeke Dunava, tamo gdje su sada Turci (Tourkoi), a živjeli su selilačkim životom. Ljudi iz Dalmacije, koji su tamo dolazili svake godine, često su vidjeli životinje i ljude na drugoj obali rijeke. Oni su jednom prilikom, dakako, odlučili prijeći preko rijeke te istražiti tko su oni ljudi tamo, koji tamo žive. Tako su oni prešli rijeku i našli samo djecu i žene Avara, ljudi i mladići su bili u bojnom pohodu. Iznenada su ih napali i, dakako, zarobili, te se vratili neometani, i odnijeli su sav taj plijen u Salonu. Poslije, kad su se Avari vratili natrag sa svojega bojnog pohoda te iz svojih gubitaka shvatili što se dogodilo, bili su zbunjeni jer nisu znali ni s koje strane je došao taj udarac na njih. Stoga su odlučili da se neko vrijeme suzdrže i sačekaju, te da na taj način saznaju istinu.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 18:10   #37
Mene zanima ima li madjara muslimana,ne mislim u europi nego cuh da ima madjara u egiptu,kako se oni nadose tamo i jesu li muslimani.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 18:18   #38
Quote:
T1950 kaže: Pogledaj post
imam i ja pitanje - koliko je cesto prezime Arpad danas medju Madjarima?
i koliko mislis da bi ono moglo imati/nemati veze sa onom slavnom dinastijom?


Árpád nije prezime, nego muško ime. Znači „mali ječam" (árpa = ječam, -d = deminutivni nastavak). Često muško ime kod nas.

Ime dinastije (Árpád-ház, kod vas kuća Arpadovića) je u srednjem vijeku još nepoznato, kasnije nastaje. Osnivač dinastije nije Árpád nego njegov otac Álmos (č. se Almoš, álom = san). Imamo tri naziva za dinastiju: Álmos-ház, Árpád-ház, Turul-ház. Turul /stepski sokol/ je totem životinja Mađarima. Po legendi, stepski sokol je oplodio Emeše-a. Emeše je bila žena vođe Ügyeka i majka Almoša. Do danas Turul je simbol Mađara. (‘Emese saga’ na engleskom: Link)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 18:28   #39
ova legenda sa stepskim sokolom me stvarno opako asocira na Mezopotamiju, kak je gore i pisano...
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 18:28   #40
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Mene zanima ima li madjara muslimana,ne mislim u europi nego cuh da ima madjara u egiptu,kako se oni nadose tamo i jesu li muslimani.


Magyarabi (na engleskom)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.