Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2010., 03:29   #41
da,Zagreb,Sisak,ma svi
Ti žumberački grkokatolici su jedna relativno mala distinktivna grupa,i pokušao bih dobiti neke informacije,nadam se da će tu Uskok Marko uskočiti
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 03:56   #42
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
da,Zagreb,Sisak,ma svi
Ti žumberački grkokatolici su jedna relativno mala distinktivna grupa,i pokušao bih dobiti neke informacije,nadam se da će tu Uskok Marko uskočiti
Bitno je da traje ercegovačka bunjevačka buna cijelom exyu to svakak ima temelje , eto ugledajte se na žumberčane nit ih je za čuti a s povješću stvaranja hrvatske države se mogu hvaliti kolko više nego ostatak njihovih predaka s one strane granice i to bez obzira svojatali ih danas hrvati ili srbi , jer oni su svoje rekli .
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 03:58   #43
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Bitno je da traje ercegovačka bunjevačka buna cijelom exyu to svakak ima temelje , eto ugledajte se na žumberčane nit ih je za čuti a s povješću stvaranja hrvatske države se mogu hvaliti kolko više nego ostatak njihovih predaka s one strane granice .
s one strane granice pretpostavljam da misliš na BiH?
ma gle,ne sumnjam ja da su bunjevci,uskoci i ekipa imali turbo-značajan doprinos u našoj etnognezi,ali ovdje pričamo o maloj izoliranoj skupini grokatolika na žumberku
čitao sam nešto o tome kako su se bunjevci naseljavali oko karlovca,u pokuplju,kordunu i slično,ali ovo je druga stvar
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 04:08   #44
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
s one strane granice pretpostavljam da misliš na BiH?
ma gle,ne sumnjam ja da su bunjevci,uskoci i ekipa imali turbo-značajan doprinos u našoj etnognezi,ali ovdje pričamo o maloj izoliranoj skupini grokatolika na žumberku
čitao sam nešto o tome kako su se bunjevci naseljavali oko karlovca,u pokuplju,kordunu i slično,ali ovo je druga stvar
Pa sigurno postoje podaci po starim arhivima kaj državnim kaj crkvenim , ali da buš dobil podatke od sad več skoro 500 godina unazad i to baš za svako selo i porodicu to baš ne vijerujem , jer sve je oko njih i onak sačuvano samo zbog toga kaj su postali unijati a to manje više več kola internetom ali neka , ako tko ima kaj nek se sam nabaci s podacima .
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 04:19   #45
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Pa sigurno postoje podaci po starim arhivima kaj državnim kaj crkvenim , ali da buš dobil podatke od sad več skoro 500 godina unazad i to baš za svako selo i porodicu to baš ne vijerujem , jer sve je oko njih i onak sačuvano samo zbog toga kaj su postali unijati a to manje više več kola internetom ali neka , ako tko ima kaj nek se sam nabaci s podacima .
pročitao sam na staroj temi o Uskocima da su grkokatolički Uskoci u 4 sela na Žumberku.Ali čekam eventualnu potvrdu Uskoka Marka
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 13:00   #46
U Žumberku grkokatolici, koji su svi potomci uskoka, reći će ti da ih starosjedioci nazivaju Vlaji

Došli su sa Juga, od Cetine do Crne gore. Postoji popis prezimena uskoka koji su se naselili na Žumberak a došli su južno od Neretve.

Opće je priznato da su svi grkokatolički Žumberčani moglo bi se reći genetski-Vlasi ali su se kroz ovih 500 godina u potpunosti asimilirali među Hrvate(i pokupili su neke običaje), za razliku od ''južnjaka'' danas koji sa sobom pokupe sve osim kamena i uopće se ne pokušavaju prilagoditi starosjediocima
Uskok D is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 16:41   #47
Žumberčani žive u izoliranom području pa su uspjeli sačuvati neki običaje koji će uskoro nestati.Mediteranska forma upućuje na južne krajeve odakle su potekli,i ako je bitan Senj i njegova obrana onda ćemo reći da su Hrvati.
Vlasi se uvijek nađu tu negdje pa začine priču koja je naizgled jednostavna.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 20:21   #48
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
da,Zagreb,Sisak,ma svi
Ti žumberački grkokatolici su jedna relativno mala distinktivna grupa,i pokušao bih dobiti neke informacije,nadam se da će tu Uskok Marko uskočiti
Imam negdje na nekom od računala
Drago Roksandić, Ivan Obradović - O popisu zumberačkih uskoka iz 1551. godine.

Meni je stvar fascinantna. Imaš popis domaćina i u selu od kuda su moji, dvije kuće s istim prezimenom. I dan danas se svi dijele po tome od kojih su. Nije loše za jedno selo. Ako se tu zna iz čije si kuće zadnjih 460 godina tada me ne čudi sva ova prepucavanja, Srbi, Hrvati, Vlasi i Bunjevci. Pa na ovim krajevima se pamti ako je netko ukrao kokoš prije 1000 godina. Možda je pravi razlog izgubljen kroz vrijeme ali sigurno ima neki razlog zašto postoje "naši" i "njihovi"
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:01   #49
ah dobro,ja sam perfekcionist,pa srećom za mene
jel znaš možda koliko to žumberačko mikro-područje vaše ima stanovnika,koliko su potomci grkokatolika,a koliko starsojedioca Hrvata?a može i katoličkih uskoka,iako njih ima manje koliko sam skužio
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:19   #50
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ah dobro,ja sam perfekcionist,pa srećom za mene
jel znaš možda koliko to žumberačko mikro-područje vaše ima stanovnika,koliko su potomci grkokatolika,a koliko starsojedioca Hrvata?a može i katoličkih uskoka,iako njih ima manje koliko sam skužio
Ne da ima manje katoličkih uskoka na Žumberku, nego nema niti jednog jedinog. Sve domaće stanovništvo je gore katoličko. Svi uskoci su grkokatoličkog porijekla (od 1611) i naseljavani su u više valova na Žumberak od 1530 godine. Koliko je danas brojnost stanovništva stvarno neznam, uglavnom je to prazan i raseljen kraj, još da umre ovo malo staraca i kraj priče. Nekakva posebnost se mogla održati dok su još ljudi živjeli gore, ali danas kad su u Zagrebu, Jasci ili Samoboru ljudi se nastoje prilagoditi, od krštenja djeteta u katoličkoj crkvi do negiranja svoje svojstvenosti. Šteta za ljude koji nikada, ali nikada nisu bili kmetovi.
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:26   #51
Quote:
Uskok Marko kaže: Pogledaj post
Ne da ima manje katoličkih uskoka na Žumberku, nego nema niti jednog jedinog. Sve domaće stanovništvo je gore katoličko. Svi uskoci su grkokatoličkog porijekla (od 1611) i naseljavani su u više valova na Žumberak od 1530 godine. Koliko je danas brojnost stanovništva stvarno neznam, uglavnom je to prazan i raseljen kraj, još da umre ovo malo staraca i kraj priče. Nekakva posebnost se mogla održati dok su još ljudi živjeli gore, ali danas kad su u Zagrebu, Jasci ili Samoboru ljudi se nastoje prilagoditi, od krštenja djeteta u katoličkoj crkvi do negiranja svoje svojstvenosti. Šteta za ljude koji nikada, ali nikada nisu bili kmetovi.
a kakav je odnost starosjedioca i pridošlih grkokatolika u brojčanom smislu?
ovi bunjevci što su se naseljavali oko karlovca pretpostavljam nemaju veze s tim grkokatolicima?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 09:38   #52
Quote:
Uskok Marko kaže: Pogledaj post
kad su u Zagrebu, Jasci ili Samoboru ljudi se nastoje prilagoditi, od krštenja djeteta u katoličkoj crkvi do negiranja svoje svojstvenosti. Šteta za ljude koji nikada, ali nikada nisu bili kmetovi.
Tu se slažem sa tobom jer je sramota da Žumberčani danas ne znaju ništa o svojoj povijesti

Popis uskoka:

http://http://delisimunovic.com/_umb...u_75_sela.html
Uskok D is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 07:31   #53
Quote:
Nisi napisao da je 1739. grkokatolički manastir Marča izgorio, a da su ga zapalili pravoslavni kaluđeri, koji su bili u sukobu s grkokatolicima. Pod njihovim pritiskom nestaju grkokatolici južno od Kupe.
U Hrvatskoj su se grkokatolici održali samo sjeverno od Kupe, i to u Žumberku. To su oni koji su stupili u uniju u 17. stoljeću pod utjecajem isusovaca i biskupa Petra Domitrovića. U Žumberku i slovenskoj Bijeloj krajini pounijaćene su 11842 osobe.

Nikako da pronađem koliki se broj od toga odnosi na Sloveniju (Bijela krajina), a koliki na Hrvatsku (Žumberak). Koliki je danas broj njihovih potomaka u Hrvatskoj?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 08:17   #54
Quote:
Uskok Marko kaže: Pogledaj post
Ne da ima manje katoličkih uskoka na Žumberku, nego nema niti jednog jedinog. Sve domaće stanovništvo je gore katoličko. Svi uskoci su grkokatoličkog porijekla (od 1611) i naseljavani su u više valova na Žumberak od 1530 godine. Koliko je danas brojnost stanovništva stvarno neznam, uglavnom je to prazan i raseljen kraj, još da umre ovo malo staraca i kraj priče. Nekakva posebnost se mogla održati dok su još ljudi živjeli gore, ali danas kad su u Zagrebu, Jasci ili Samoboru ljudi se nastoje prilagoditi, od krštenja djeteta u katoličkoj crkvi do negiranja svoje svojstvenosti. Šteta za ljude koji nikada, ali nikada nisu bili kmetovi.
I dont think so.
SVI pravi žumberački uskoci JESU katolici, koji su u Senju bili relativno kratko prije preseljenja na Žumberak, a u Senj su stigli nakon pada Klisa. Nakon pada Klisa, ostatak preživjelih branitelja otišao je u Senj odakle su nastavili pružati otpor i "uskakati" na turski teritorij i napadati Mlečane. Kad su njihove akcije počele smetati Habsburgovcima jer je s Venecijom bio potpisan mir, morali su nekako smiriti uskoke, a to nije išlo nikako nego preseljenjem. Simple as that.
SVI OSTALI koji su došli na Žumberak negdje u to vrijeme (jer je ranije bio dug period relativne nenaseljenosti) - dakle Grkokatolici, izbjeglice su koje su tražile utočište a uskoci su ih zvali VLAJIMA jer su imali drugačije običaje i obrede od njih (uskoka) koji su, ponavljam, katolici i to rimokatolici.
Svaka bakica u Žumberku to jako dobro zna.
I mislim da se ne može dovoljno naglasiti da se radilo o velikom broju uskoka čija se rimokatolička tradicija očuvala i zato me smeta što se počelo poistovjećivati pojmove Žumberčan i grkokatolik jer to jednostavno ne stoji. Jednako toliko ako ne i više, ima rimokatoličkih sela, potomaka uskoka.
ladyhawke is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 21:32   #55
Lightbulb

Quote:
ladyhawke kaže: Pogledaj post
I dont think so.
SVI pravi žumberački uskoci JESU katolici, koji su u Senju bili relativno kratko prije preseljenja na Žumberak, a u Senj su stigli nakon pada Klisa. Nakon pada Klisa, ostatak preživjelih branitelja otišao je u Senj odakle su nastavili pružati otpor i "uskakati" na turski teritorij i napadati Mlečane. Kad su njihove akcije počele smetati Habsburgovcima jer je s Venecijom bio potpisan mir, morali su nekako smiriti uskoke, a to nije išlo nikako nego preseljenjem. Simple as that.
SVI OSTALI koji su došli na Žumberak negdje u to vrijeme (jer je ranije bio dug period relativne nenaseljenosti) - dakle Grkokatolici, izbjeglice su koje su tražile utočište a uskoci su ih zvali VLAJIMA jer su imali drugačije običaje i obrede od njih (uskoka) koji su, ponavljam, katolici i to rimokatolici.
Svaka bakica u Žumberku to jako dobro zna.
I mislim da se ne može dovoljno naglasiti da se radilo o velikom broju uskoka čija se rimokatolička tradicija očuvala i zato me smeta što se počelo poistovjećivati pojmove Žumberčan i grkokatolik jer to jednostavno ne stoji. Jednako toliko ako ne i više, ima rimokatoličkih sela, potomaka uskoka.

Večina Ž. uskoka su bili GRKOKATOLICI !!!!

Istina bilo je i nešto malo rimokatolika uskoka i to su bili oni koji su došli tek u 17.st. iz Senja i to zbog Madriškog mira između Mlećana i A-U.

Ako ti to nije dovoljno pogledaj onaj popis uskočkih prezimena koji je na jednom mom postu malo iznad i vidjet ćeš da su sva danas grkokatolička, a kolko ja znam bilo je prijelaza sa grkokatoličanstva na rimokatoličanstvo ali obratno NE
Uskok D is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 21:37   #56
Quote:
ladyhawke kaže: Pogledaj post
I dont think so.
SVI pravi žumberački uskoci JESU katolici, koji su u Senju bili relativno kratko prije preseljenja na Žumberak, a u Senj su stigli nakon pada Klisa. Nakon pada Klisa, ostatak preživjelih branitelja otišao je u Senj odakle su nastavili pružati otpor i "uskakati" na turski teritorij i napadati Mlečane. Kad su njihove akcije počele smetati Habsburgovcima jer je s Venecijom bio potpisan mir, morali su nekako smiriti uskoke, a to nije išlo nikako nego preseljenjem. Simple as that.
SVI OSTALI koji su došli na Žumberak negdje u to vrijeme (jer je ranije bio dug period relativne nenaseljenosti) - dakle Grkokatolici, izbjeglice su koje su tražile utočište a uskoci su ih zvali VLAJIMA jer su imali drugačije običaje i obrede od njih (uskoka) koji su, ponavljam, katolici i to rimokatolici.
Svaka bakica u Žumberku to jako dobro zna.
I mislim da se ne može dovoljno naglasiti da se radilo o velikom broju uskoka čija se rimokatolička tradicija očuvala i zato me smeta što se počelo poistovjećivati pojmove Žumberčan i grkokatolik jer to jednostavno ne stoji. Jednako toliko ako ne i više, ima rimokatoličkih sela, potomaka uskoka.
Preteče me D. Uskoči kao pravi uskok, brzo i odlučno.
Draga ladyhawke pogledaj samo imena i prezimana na popisu:

http://www.delisimunovic.com/_umbera...u_75_sela.html
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 22:55   #57
Quote:
Uskok Marko kaže: Pogledaj post
Preteče me D. Uskoči kao pravi uskok, brzo i odlučno.
Draga ladyhawke pogledaj samo imena i prezimana na popisu:

http://www.delisimunovic.com/_umbera...u_75_sela.html
Imena su prilično općeslavenske inspiracije i u ono doba mogu proći za Hrvatsku bez problema,iako ima par vlaških(Radul npr.)
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 11:07   #58
Quote:
Uskok D kaže: Pogledaj post
Večina Ž. uskoka su bili GRKOKATOLICI !!!!

Istina bilo je i nešto malo rimokatolika uskoka i to su bili oni koji su došli tek u 17.st. iz Senja i to zbog Madriškog mira između Mlećana i A-U.

Ako ti to nije dovoljno pogledaj onaj popis uskočkih prezimena koji je na jednom mom postu malo iznad i vidjet ćeš da su sva danas grkokatolička, a kolko ja znam bilo je prijelaza sa grkokatoličanstva na rimokatoličanstvo ali obratno NE
Evo gdje je korijen nesporazuma Ja sam i mislila na senjske uskoke jer potječem od njih. Zato sam tvrdila da su uskoci rimokatolici ali eto nisam specificirala da mislim na senjske uskoke.
Točno je, na popisu su imena više grkokatolička, popis je iz 1551. a senjani su stigli uglavnom nakon 1617. kad je potpisan mir u Madridu. Sve štima
ladyhawke is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 20:33   #59
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post

Žumberčani žive u izoliranom području, pa su uspjeli sačuvati neke običaje koji će uskoro nestati.
Ti žumberački uskoci nisu što su nekada bili, prepuštaju Svetu Geru Slovencima. A Sveta Gera je najviši vrh Gorjanaca, koji su se nekada zvali Uskočka planina.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 10:26   #60
Lightbulb

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ti žumberački uskoci nisu što su nekada bili, prepuštaju Svetu Geru Slovencima. A Sveta Gera je najviši vrh Gorjanaca, koji su se nekada zvali Uskočka planina.
Potomci Žumberačkih uskoka jesu i uvijek će biti onakvi kakvi su njihovi preci bili, hrabri, tvrdoglavi i odvažni.

Sv. Geru koja je inače najviši vrh Žumberka a ne gorjanaca,jer se nalazi na Hrvatskoj zemlji, bi svaki Žumberčan vratio natrag od Slovenaca ali današnjem HDZovom razdoblju to je nažalost nemoguće.
Da su neka druga vremena ne bi se ni jedan stranac usudio doć ni blizu Gere jer je znao da bi tad osjetio što je Žumberačka Uskočka ruka.


P.S

Žumberčani i Slovenci su oduvijek bili u večinom dobrim odnosima.
Dokaz tome je da su kao simbol tog prijateljstva na Geri Žumberčani izgradili crkvicu svog zaštitnika Sv. Ilije na Slovenskoj strani a Slovenci su svoju kapelicu na našoj, Hrvatskoj strani
Uskok D is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.