Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2010., 11:21   #21
Jeste primjetili da sportaši nakon karijere ulažu u poljoprivredu, zanimljivo s kafića na zemlju . Nema baš neke logike ili ima ?
mr.right is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 22:37   #22
Quote:
Gianpiero kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto nekretnine u RH kad je to seizmički aktivno područje i po statistici prethodnih potresa u povijesti već nas je trebao strefiti jedan jaki koji će poravnati pola zapadne hrvatske. Malo je offtopic ali eto to nitko ne spominje ni u kojim kombinacijama a moglo bi se dogoditi da mnogi ostanu bez stanova na koje imaju kredit idućih 30 godina.

Ako je nekoga strah potresa, uvijek se može uplatiti i osiguranje za nekretninu, za Zagreb je to parsto kn godišnje, ovisno o kvadraturi.

Bilo bi zanimljivo vidjeti Zagreb nakon jačeg potresa, ne znam zašto ali mi se nekako čini da bi uglavnom preživjele zgrade iz doba Juge...


Na kraju će još zaista poljoprivreda ispasti najbolji izbor
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 17:10   #23
Quote:

U sferi raznih mogućih ulaganja, moraju postojati nekakvi koeficijenti sigurnosti ulaganja. Što je u vrhu po sigurnosti?
kad bi ulagao

1/3 nekretnine
1/3 zlato (predviđa se velik porast zlata u narednim godinama)
1/3 državne obveznice
aragorn27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 17:35   #24
"Diversification is a hedge for ignorance"
William O'Neill
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 15:11   #25
Quote:
ivan99cro kaže: Pogledaj post
Učili su me ko malog, ko starijeg, te trenutno na jednom ekonomskom fakultetu, da je danas najsigurnija investicija na planet sa pristojnim dobitkom u kamatama US državna obveznica... krah se može dogoditi ako amerika padne na koljena (vojno) a ako se to dogodi voljeli vi ameriku ili ne pada i cijeli (zapadni ) svijet...tako da...
Negdje sam čuo da je na Buffetove vrijednosnice manji prinos nego na američke državne, jer su sigurnije.
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 10:26   #26
Quote:
aragorn27 kaže: Pogledaj post
kad bi ulagao

1/3 nekretnine
1/3 zlato (predviđa se velik porast zlata u narednim godinama)
1/3 državne obveznice
sjeti se ipak stare fraze: najveći rizik je ne riskirati

isto je i s ulaganjima; jako malo ulažemo, pa izbjegavajući rizike postajemo najsporija ekonomija regije
mg-press is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 13:25   #27
Apartman na moru. Po mogućnosti na atraktivnoj lokaciji
Rentaš ga.
Ako ga i ne uspiješ izrentati (u što sumnjam), imaš ti gdje otići na ljetovanje, znači ne plačaš smještaj, pa si uštedio.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 13:38   #28
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Apartman na moru. Po mogućnosti na atraktivnoj lokaciji
Rentaš ga.
U današnje vrijeme sve manje isplativo.

Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Ako ga i ne uspiješ izrentati (u što sumnjam), imaš ti gdje otići na ljetovanje, znači ne plačaš smještaj, pa si uštedio.
A održavanje? A prijevoz do dolje? Ako nisi dolje barem 3 mjeseca po ljeti, nikako ti se ne isplati.
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 13:59   #29
Imaš pravo. To se isplati samo kad si u penziji. I imaš najmanje 2 apartmana. U jednom boraviš, drugi rentaš. Znam puno njih koji tak rade i vjeruj, isplativo je.

Onda stan u Zgb, odnosno u gradu kojem živiš. Ja rentam stan u Zgb već 6 godina i nije prošao mjesec da nije netko u njemu.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 15:03   #30
Takva kombinacija već da.

Za stan u Zagrebu vrijede dvije stvari: ako na ikoji način već imaš stan, onda ga se isplati iznajmiti. Ako ga nemaš, a misliš ga kupiti, još uvijek IMHO nije vrijeme za to. Povrat investicije nećeš doživjeti. Za nekih godinu dana, bit će vrijeme za kupovinu takvog stana (kaže i Rohatinski).
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 19:48   #31
Zanima me gdje uložiti novac, a da bude na sigurnom.
Imam slijedeću situaciju; u obitelji, osoba u 50-im godinama se vratila iz inozemstva u HR. Ta osoba je prodala stanu inozemstvu i sada ima EUR. U HR mu nije potrebno kupiti stan, jer ima jedan već od prije koji zadovoljava sve potrebe.

Pitanje gdje sa novcem, trenutno je u oročen u banci. Po mojem mišljenju, sve papirnate/digitalne valute će propasti/izgubiti vrijednost. Ja predviđam da za dvije godine EUR ili USD neće vrijediti ono što danas vrijede (ako će uopće postojati). Američka centralna banka štanca novac kao da nema sutra. Sa druge strane i eurozoni nije sve najbolje, npr, prošli tjedan se ispostavilo da Portugal ima kamate na kredite i manjak u proračunu od 20 milijarde EUR, dok trenutno imaju 4 milijarde EUR u džepu, ne znam kako će podmiriti sve te troškove, a sigurno nije puno bolje u ostalim zemljama eurozone.

Sa te strane, ne vjerujem u nikakve obveznice, razne valute. Zlato je možda rješenje, ali kao što svi znamo, ima 58% poreza i carine ako se unese u HR. Ako se ne unese u HR, onda su tu troškovi sefa u inozemstvu, što opet nije baš najbolje rješenje. Na srebro se mora platiti PDV i još je poprilično glomazno.

Trenutno, kao jedna opcija, ispada da je možda najbolje kupiti neku nekretninu, jest da ima 5% poreza na promet nekretnina, ipak je to bolje nego da sav novac propadne. Što je bolje, kupiti neki stan u Zagrebu, možda ga iznajmiti da se pokriju troškovi pričuve, komunalne naknade itd. Ili je možda bolje kupiti neku zemlju u blizini Zagreba - manji su troškovi održavanja (ili nikakvi). Sa druge strane, ako se za kojih 10-20 godina Zagreb dalje proširi, možda će ta zemlja više vrijediti.

Nemam nikakvu drugu ideju, što bi bila najsigurnija investicija u ovim nestabilnim vremenima?
_N_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 09:16   #32
Ako će valute navodno propasti kako ćeš onda zemlju zamijeniti za neku drugu robu ili uslugu bez posredstva nekakvih "novaca" (što god to bilo)?

A dali će možda izgubiti na vrijednosti to je isto diskutabilno, možda ćeš za godinu dana moći kupiti više zlata ili zemlje nego danas. btw. u banci ti kamata pokriva inflaciju.
U kalkulacije nemoj zaboraviti uključiti i budući porez na nekretnine, neobrađeno zemljište, kapitalnu dobit...
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 16:49   #33
Što se tiče zlata ono je čisto špekulativno ulaganje. netko ga pumpa i onda će naglo pasti. Zlato nema nikavnu drugu vrijednost od numizmatičke i kao nakit jer više nije podloga za niti jednu valutu niti će ikada više biti ma što netko o tome mislio. Za to je dovoljno koristiti zdrav razum. jednostavno zlata ima premalo i točka.
Ako padnu dolar i euro i nestanu onda će nastati ratovi i anarhija tako da ti nikakva nekrtetnina nije u tom slućaju nikakva garancija. A i ona više neće vrijediti ništa jer koliko vrijedi u novcu nešto ako nema novca. Zidove jesti nemogu pa opet imam problem.
Takvi scenariji nisu realni i ulaganje u obveznice, naročito zbog potrebe sigurnog ulaganja u buduće mirovine, imaju veliki potencijal veći možda od nekretnina. Mislim na nekretnine za stanovanje jer uzmi da je vjerojatno da će nas za 20 godina biti 500.000 manje (prema procjeni demografa) što znači da će i potreba za stanovanjem u budućnosti pasti a s time i cjene najma (zakon ponude i potražnje).
Tako da nije lako donjeti optimalnu odluku i treba puno faktora uzeti u obzir. Inflacija će biti sigurno nešto veća a kamate u bankama padati tako da banke nisu baš neka opcija čak i za zadržavanje vrijednosti novca. Kupovina aktive znači ulagati u vlastiti biznis, dionice, odnosno u sve što mi stvara novac.
pomoć1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 21:41   #34
Quote:
pomoć1 kaže: Pogledaj post
Što se tiče zlata ono je čisto špekulativno ulaganje. netko ga pumpa i onda će naglo pasti. Zlato nema nikavnu drugu vrijednost od numizmatičke i kao nakit jer više nije podloga za niti jednu valutu niti će ikada više biti ma što netko o tome mislio. Za to je dovoljno koristiti zdrav razum. jednostavno zlata ima premalo i točka.
Zaboravio si staviti disclaimer da je to tvoje misljenje koje ne mora nuzno biti tocno. Ozbiljnije informacije o sigurnosti i nacinima ulaganja u plemenite metale mogu se naci u nekoliko popularnih tema na podforumu Gospodarstvo.

Uz to

Quote:
A month ago we reported that the state of Virginia has established a subcommittee to study alternatives in the case of a terminal "Fed" breakdown, and would propose gold as a sound alternative to the existing fiat currency. Now, the state of Utah has gone a step further and is actually voting, as early as today, on whether to recognize gold and silver coins, issued by the federal government, as legal currency, a move that would send a huge signal to the Marriner Eccles building that Americans have had enough of the Fed's dollar debasement.
http://www.zerohedge.com/article/uta...ative-currency
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 00:38   #35
Quote:
_N_ kaže: Pogledaj post
Zanima me gdje uložiti novac, a da bude na sigurnom.
Imam slijedeću situaciju; u obitelji, osoba u 50-im godinama se vratila iz inozemstva u HR. Ta osoba je prodala stanu inozemstvu i sada ima EUR. U HR mu nije potrebno kupiti stan, jer ima jedan već od prije koji zadovoljava sve potrebe.

Nemam nikakvu drugu ideju, što bi bila najsigurnija investicija u ovim nestabilnim vremenima?
Sigurnost i investicija se tesko mogu strpati u istu recenicu. Mozes samostalno poceti citati i pratiti sto se dogadja u svijetu i samim time donositi informiranije odluke. Nitko ti ne moze sa sigurnoscu reci sto ce se dogoditi.

Pogledaj recimo za pocetak sljedecu analizu...

Quote:
From Egon von Greyerz of Matterhorn Asset Management

Apres Nous, Le Deluge

Happy days are here again! Stock markets are strong, company profits are up, bankers are making record profits and bonuses, unemployment is declining, and inflation is non-existent. Obama and Bernanke are the dream team making the US into the Superpower it once was.

Yes, it is amazing the castles in the air that can be built with paper money and deceitful manipulation of all economic data. And Madame Bernanke de Pompadour will do anything to keep King Louis XV Obama happy, including flooding markets with unlimited amounts of printed money. They both know that, in their holy alliance, they are committing a cardinal sin. But clinging to power is more important than the good of the country. An economic and social disaster is imminent for the US and a major part of the world and Bernanke de Pompadour and Louis XV Obama are praying that it won’t happen during their reign: “Après nous le déluge”. (Warm thanks to my good friend the artist Leo Lein).....

http://www.zerohedge.com/article/ego...s-le-d%C3%A9lu
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 14:28   #36
Quote:
pomoć1 kaže: Pogledaj post
Što se tiče zlata ono je čisto špekulativno ulaganje. netko ga pumpa i onda će naglo pasti. Zlato nema nikavnu drugu vrijednost od numizmatičke i kao nakit jer više nije podloga za niti jednu valutu niti će ikada više biti ma što netko o tome mislio. Za to je dovoljno koristiti zdrav razum. jednostavno zlata ima premalo i točka.
Potpis na ovo ... zlato ima ono vrijednost jednaku .. plehu , jedino di se moze iskoristiti su zubi i izolacija oko motora u 500+ k € autima..
Netko tj ne netko svi pumpaju cijenu zlata jer je eto kriza pa kao je to jedina sigurno . Ultimate balon ...

od 2007e do sad je naraslo za ~130 posto!!lololo, to ce puknut ko kokica



e sad , druga je stvar kaj bi ga ja sigurno proteklih godina kupio da je postojao neki nacin da se kupi makar u "elektronickom" obliku i na istoj burzi/stranici proda kad mi se prohtije.Nesto slicno ima u SLO al nebih se igrao s tim bas.

najsigurnije ulaganje - ne postoji jednoznaci odgovor , al ako cemo iskonskim pravilom , onda cemo traziti ulaganja sa sto manjim returnom , dakle orocenje ..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:39   #37
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Potpis na ovo ... zlato ima ono vrijednost jednaku .. plehu , jedino di se moze iskoristiti su zubi i izolacija oko motora u 500+ k € autima..
Netko tj ne netko svi pumpaju cijenu zlata jer je eto kriza pa kao je to jedina sigurno . Ultimate balon ...
.
A cudo jedno kako vecina odbjeglih diktatora vuce sa sobom tone zlate, a ostavljaju novce. Bit ce da im nitko nije rekao da zlato ima vrijednost jednaku plehu...

Mozda ne bi bilo lose procitati sljedeci clanak

Gold Has No Intrinsic Value and Not a Store of Value

Quote:
Gold is a valuable thing to store. However, it is not a store of value. Gold has intrinsic properties that make it valuable. However, it does not have intrinsic value.

I mention this, because, at some point, you will read about gold as a store of value. You will read of gold's intrinsic value. Every time you read either of these phrases, you will know that the author does not understand economic theory.

...

Understand the logic of gold before you buy it. The logic of gold is that, fifty years from now, someone will buy that gold with something of value.

Ben Bernanke does not believe this. That's another reason to buy gold.
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:18   #38
Quote:
Essine kaže: Pogledaj post
A cudo jedno kako vecina odbjeglih diktatora vuce sa sobom tone zlate, a ostavljaju novce. Bit ce da im nitko nije rekao da zlato ima vrijednost jednaku plehu...

Mozda ne bi bilo lose procitati sljedeci clanak

Gold Has No Intrinsic Value and Not a Store of Value
Ne ostavljaju novce, njih su već prije odnijeli, taj pleh im je jedino što im je ostalo u matičnim zemljama.

http://limun.hr/main.aspx?id=682615
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:37   #39
Lol bas sma to htio rec , ima on miljuncice spremljena na kajmanskim otocima , raznoraznim drugim offshore oazama a bome ocito i na sasvim normalni mi prediktibl mjestima kao sto su SUI ili AUT banke..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:54   #40
Kaj kinezi ne kupuju zlato, jer ovaj rast je i bio toliki jer su kupovali ko ludi.
A i dalje se kupuje a po svim pokazateljima je premupano do bola.
ivan x is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.