Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2010., 00:10   #1
Unhappy Problematično ponašanje djeteta kada dođe beba

Kako naslov kaže imam sina od 5 i pol godina i od kada sam rodila bebu prije mjesec i pol postao je STRAŠNO zločest....ne sluša ništa što mu se kaže, sto puta se sve mora ponovit a da ne pričam o tome da sam izlazi iz kuće na ulicu, ne sluša kada mu se kaže da ostane ispred kuće, ode u drugu ulicu ma UŽAS!!!!! Žao mi ga je već od silnih kazni koje smo mu odredili, od sjedenja u sobi cijeli dan, oduzimanja igračaka do toga da zbilja dobije po guzi onako pravo što mi srce pokida
Do sada smo imali s njim super odnos, uvijek se igramo s njim, o svemu pokušavamo pričati i sve objasniti no sad se čini da ništa od toga sada nije bitno...razočarana sam i tužna jer neznam što napraviti, neznam kako to promijeniti...mm misli da na taj način privlači pažnju ali nije mi jasno...ima našu pažnju, a i nije valjda toliko blesav da radi grozne stvari a zna da će onda cijeli dan bit u kazni ili dobiti "batina" ili ostati bez gormita ili takvog nečeg....ili je zbilja blesavPOMOZITE AKO ZNATE pliiiz.....očajna mama
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 00:21   #2
I mi smo imali istu fazu samo je moj postao brat sa 3 godine...prva 3 tj je sve bilo super i onda je krenulo, nekih mjesec dana je većinom bio u kazni, poslje je to postalo rjeđe, ima dana kad je grozan a ima dana kad je predivan..i dalje vidim da je nekad tužan/uvrijeđen ako ne mogu nešto odma napraviti/donjeti njemu jer moram dat braci cicu, premotat ga i sl. pokušavam imati što više strpljenja i razumijevanja ..i na kraju najčešće malac čeka cicu jer odem starijem zbog čega me zove..
Nažalost ne mogu biti istovremeno na 2 mjesta i stalno sa njim...moraju se naviknuti na potpuno drugačiji život i treba im dati vremena...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 01:03   #3
ignoriraj nestašluke i neposlušnost što više možeš

grli ga, ljubi i mazi više nego obično

razgovaraj s njim - pitaj ga kako se osjeća i pusti ga neka priča (ne osuđuj)

utješi i reci da ga voliš i dalje kao i prije

neka bude uključen (pomaganje oko bebe koliko želi)

dok hraniš bebu pjevajte ili mu pričaj (čitaj) priču

hvali ga pred drugima (neka ne čuje da samo razgovarate o bebi)

organiziraj neko vrijeme samo za njega, bez bebe

i tako, sretno
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 10:38   #4
Isto kao kod mandy, starija 3 g. a beba 4 mj. Ne mogu reći da se pozločestila odkad je beba stigla, ali zahtjeva svoje, i to odmah. Ne mogu reći da joj išta fali a to je zato što se trudim da odmah odgovorim na njene potrebe (ukoliko je moguće), to je moj ulog od kojeg mislim da imam koristi i ja i ona. Nažalost, i ja imam osjećaj da je beba previše puta na čekanju, sva sreća da je strpljiva. a i nadoknadimo nas dvije dok je seka u vrtiću.
Pokušaj malenog zaposliti oko bebe, uvjeri ga da neke stvari bez njega ne možeš obaviti.
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 11:18   #5
on nije "zlochest" nego zeli vashu paznju.Koju nema.Sto je prirodno, jer ne mozes jednako davati paznju svaki put.

Osjeca se izguran sa svoje pozicije.Iskljucheno od strane obitelji.Pa pomalo i ljubomoran.Kaznjavanjem ste mozda i produbili osjecaj izdovjenosti...IMHO.Jos i gore ako sada samo i ochekujete da se tako ponasha.

To su sve normalni osjecaji. I on to sam nece moci sve rijeshiti sa sobom, trebat ce mu vasha pomoc.I proci ce dosta vremena dok sve ne sjedne na svoje mjesto.Treba puno paznje i strpljenja.


ako ga vec niste ukljuchili u aktivnosti prije rodjenja djeteta vrijeme je da ga ukljuchite u aktivnosti oko bebe, kupanje, presvalchenje itd. Chak ponuditi da pridrzi flashicu ako ne dojish, naravno uz nadzor.Neka izabere boje za odjecu, neka izbere sam koju igrachku za bebacha.
Definitivno naci vremena od sat dva jedanput- dvaput tjedno, i provesti vrijeme samo s njim.

I o tome svemu treba malo porazgovarati s njim na njegovom nivou, obecati mu vrijeme samo za njega, zasto je tako kako je i zasto treba vremena za bebu trenutno vishe nego za njega.zasto si toliko zauzeta itd.

puno razgovora i strpljenja.


Ja sam nakon sto sam doshla iz bolnice, sljedeci dan provela skoro cijelo poslijepodne(osim podoja) sa mojom starijom igrajuci se, farbajuci nokte, uredjivale kosu, razgovarale o njenim strahovima i zeljama.Nastojala imati vremena samo za nju jednom dnevno..najcesce navecher citajuci knjige i razgovor prije kreveta.


gloria
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 11:24   #6
uh...to me čeka...
__________________
mama tri male ljepotice...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 11:28   #7
pochensh sa knjigicom kako se radjaju djeca ili neshto slichno primjereno uzrastu.

i sto vishe razgovora...moja je ishla sa mnom na svaki ultrazvuk.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 23:02   #8
jao ma i mislila sam da ćete to tako shvatit...da je ljubomoran i isključen...NIJE... zaista, od kad sam ostala trudna ga pripremam, smišljali smo imena zajedno i zajedno čekali i razgovarali o bebi...od kad sam rodila ga pokušavam pridobit da mi pomogne oko bebe, međutim on to NE ŽELI iako je prije govorio da hoće, neda mu se to, radije će ići van, igrati se sa prijateljima...ali sada kad izađe radi gluposti...nije ljubomoran, ja nekad kažem iz šale (da mu dam do znanja da su mi isti) da ću ih oboje zadavit jer su zločesti a onda on obavezno brani seku i kaže da nju ne smijem dirat...tako da mislim da nije to...ili sam ja poblesavila...i čitamo mu ili pričamo priču svaku večer već jaaaako dugo....
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 23:07   #9
e da i ako ja ne stignem nešto s njim...obavezno je mm tu i nikad nije ostavljen sam....baš pazimo na to...ali ništa ne pomaže

upisujem ga u predškolu pa se nadam da će to pomoći
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 23:32   #10
probaj ga nagraditi umjesto kaznjavati. Djeca lakse "usvoje" neke stvari uz male nagrade. Sretno
teta mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 14:33   #11
da ga nagradim kad je zločest????....šta će tako naučit, da je to ok???....možda sam ovu temu drugačije trebala nazvat....što radite sa djetetom kada je zločesto???Kažnjavate ga? Kako? dobije li po guzi (ili nešto više) ili mu oduzimate igračke ili šta????Baš me zanima...
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 12:31   #12
možda ga niste dosta pripremili na novog malog člana.pa vam sad vraća ???neznam ja nisam imala takve ispaade a razlika je bila još i manja nego tvoja...nemoj krivo shvatiti neoptužujem ali to tak zna biti..
__________________
zauvjek s moje ljeve strane...tri mušketira !!!
franči is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 13:22   #13
Quote:
lucylu kaže: Pogledaj post
da ga nagradim kad je zločest????....šta će tako naučit, da je to ok???....možda sam ovu temu drugačije trebala nazvat....što radite sa djetetom kada je zločesto???Kažnjavate ga? Kako? dobije li po guzi (ili nešto više) ili mu oduzimate igračke ili šta????Baš me zanima...
krivo sam ja napisala. oprosti. ježiga. nagradi ga za nešto dobro što napravi.
moj malac se otkapčao usred vožnje u as. nismo više znali kako da ga zadržimo. jednom se ne znam zbog čega nije otkopčao. i nagradili smo ga s nekim dječijim časopisom. i opet po starom... i opet se je jednom zaboavio i nagradili smo ga. frajer je shvatio da mu je bolje dobiti nagradu nego kaznu.
sada se dere iz sveg glasa kada ga ne zakopčamo. ili sebe.

probaj zamoliti malca da ti pomogne recimo odabrati što da beba obuče taj dan i nagradi ga za pomoć
teta mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 00:36   #14
Quote:
franči kaže: Pogledaj post
možda ga niste dosta pripremili na novog malog člana.pa vam sad vraća ???neznam ja nisam imala takve ispaade a razlika je bila još i manja nego tvoja...nemoj krivo shvatiti neoptužujem ali to tak zna biti..
Ma jesmo...stalno pričali, smišljali imena i planirali što ćemo zajedno raditi i kako će pomagati.....nije to...možda je pozločestio čisto tako jer mu je vrijeme za to???Što vi radite KADA SU DJECA ZLOČESTA??
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 00:42   #15
Quote:
lucylu kaže: Pogledaj post
Ma jesmo...stalno pričali, smišljali imena i planirali što ćemo zajedno raditi i kako će pomagati.....nije to...možda je pozločestio čisto tako jer mu je vrijeme za to???Što vi radite KADA SU DJECA ZLOČESTA??
djeca nisu zločesta, i ne treba niti ih se smije tući. kako vidiš to ne pomaže. može samo štetiti, ali rasprava o tome ovdje ima dovoljno.

ako stvarno ne možeš sama, i ne znaš što i kako. pa ti potraži profesionalnu pomoć ili se pokušaj sama educirati preko stručnih knjiga. ne može netko tko nikad vidio tebe i tvoje dijete u dvije rečenice ti dati recept. pa ne radi se o kolačima. iako si već dobila super savjete.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 03:02   #16
Quote:
lucylu kaže: Pogledaj post
Kako naslov kaže imam sina od 5 i pol godina i od kada sam rodila bebu prije mjesec i pol postao je STRAŠNO zločest....
Djeca nisu zločesta. Tvoj sin nije zločest, u kuću je došla beba, više nije jedino dijete, vjerojatno je istovremeno sretan zbog toga i voli je, i tužan i ljut jer mu je netko uzeo mamu i tatu. Ja nagađam, ti ga možeš pitati i stvarno slušati, bez prosuđivanja je li to dobro ili loše, je li on loš sin i brat ako ne dijeli vaše oduševljenje novom bebom, nego mu užasno smeta što mu je taj mali uljez uzeo roditelje, oni se prave da je sve isto i sve u redu, a svi dobro znate da više nikad ništa neće biti isto i da on nikad više neće biti jedino dijete. Samo slušaj.
Quote:
a da ne pričam o tome da sam izlazi iz kuće na ulicu
Vjerojatno imate ključ. Vjerojatno, nakon što zaključate vrata, možete ključ staviti negdje gdje on ne može do njega. Pokušaj tako.
Quote:
Žao mi ga je već od silnih kazni koje smo mu odredili, od sjedenja u sobi cijeli dan, oduzimanja igračaka do toga da zbilja dobije po guzi onako pravo što mi srce pokida
On se ne ponaša tako zato što je zao mali gad koji vas mrzi i želi vam uništiti dane s novom bebom. On nije sretan. Tvoj sin sad nije sretan.

Misliš da će biti sretniji ako ga istučeš? Da će biti povezaniji s tobom i tatom ako ga stavite da cijeli dan sjedi sam u sobi? Ako mu oduzmete igračku? Misliš da će se od toga osjećati kao da ga volite više ili manje?

Kako bi se ti osjećala da te netko istuče, i bi li nakon toga tu osobu više ili manje slušala i poštovala? Bi li mislila da te ta osoba voli više ili manje nego bi mislila da te nije istukla? Bi li bila sretnija?

Da si tužna i ljuta i frustrirana jer muž ima manje vremena za tebe, bi li se osjećala kao da je opet sve u redu i prestala biti tužna i ljuta i frustrirana ako bi te on za kaznu na cijeli dan zatvorio u sobu?

Quote:
Do sada smo imali s njim super odnos,
Želiš popraviti odnos tako što ga tučeš? Hajde, pošteno, da ti neka prijateljica postane živčana i otresita jer je nešto muči, bi li je tukla dok ne bi proplakala, misleći da ćeš tako popraviti vaš odnos, da će tako ona opet biti ona stara?
Quote:
mm misli da na taj način privlači pažnju ali nije mi jasno...ima našu pažnju
I baš se ništa nije promijenilo u odnosu na vrijeme dok je bio jedinac? Jesi li sigurna?

Quote:
, a i nije valjda toliko blesav
Što radiš da ti se dijete osjeća dobro? Zasad smo mogli pročitati da je užasno zločest i da je blesav, pitam se koliko je toga on čuo. Što radiš da bude sretan? Tvrdiš da nije ljubomoran, ima vašu pažnju i ne osjeća se isključeno - oprosti, ali ja bih rekla da nemaš pojma što ti dijete osjeća, jer ti si sve napravila po PS-u i nema se on sad šta tu osjećati loše. Ako ti unaprijed odlučiš kako se on smije osjećati, ne slušaš ga, ne primjećuješ ga, ti znaš što smije osjećati a što ne, a naravno da ne osjeća ništa što, po tebi, ne bi trebao, jer zajedno ste birali ime.

Dakle, nagađam kako ti se osjeća dijete:
doživjelo je šok i golemu promjenu, i više nije jedino dijete
mama i tata više nemaju onoliko vremena za njega, pa je tužan i ljut
mama i tata još neko dijete jako vole, a do sad su voljeli samo njega, vjerojatno je ljubomoran
i on voli to malo kmečavo čudovište
vjerojatno se osjeća loše jer zna da bi trebao biti sretan, kao mama i tata, a nije sretan
mama ne primjećuje njegove osjećaje
mama ne bi odobravala njegove osjećaje. Mama sad voli neko drugo malo dijete, a njemu stalno govori da je zločest, tuče ga i stavlja u kaznu. Možda ga mama uopće ne voli? I da kaže mami da on stvarno nekad jako nije sretan jer je tu to drago kmečavo čudovište, koliko god ga volio, mama bi se jako ljutila i njega bi voljela manje.


Stvarno očekuješ od petogodišnjeg djeteta da se samo nosi s tim emocijama? Ja bih, a skoro sam 20 godina starija od njega, plakala ko gladna godina, samosažalijevala se, mrzila se i prezirala jer ponekad zamjeram bebi što postoji, i osjećala jadno i odbačeno i neshvaćeno i zamijenjeno boljim modelom, da netko potrpa sve te emocije u mene. I mrzila bih te ljude koji ne vide da sam ja tužna i da mi sad treba da me vole više nego prije pola godine, a onda su me voljeli, a sad me tuku i zatvaraju u sobu (sigurno da se mogu neometano družit s derištem ... možda bi najradije da odem od kuće, pa da im ja više ne remetim njihovu sretnu malu obitelj ), i definitivno ih ne bih slušala kad mi kažu da ostanem ispred kuće. Zašto bih.


I jedna jako, jako bitna stvar. Ljude koje voliš ne tučeš. Ni ako imaju pet godina. Pogotovo ne ako imaju pet godina, jer s pet godina ti ne mogu vratiti, ne mogu se obraniti, ne mogu otići od tebe - a to je ono što bi ljudi trebali napraviti kad ih netko tuče.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch

Zadnje uređivanje chocolatecookie : 21.09.2010. at 03:46. Reason: tipfeler
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 03:06   #17


svaka čast čokoladna.

a autorici preporučam da si ovo isprinta u nekoliko primjeraka i okači po zidovima.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 11:38   #18
potpis na čokoladnu..sve si predivno rekla

Odraslima neke promjene budu teške i treba neko vrijeme da se naviknu, tako i djeci ..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 14:20   #19
choksa lijepo si to opisala, pogotovo djechji pogled na sve to..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 14:21   #20
Quote:
lucylu kaže: Pogledaj post
Ma jesmo...stalno pričali, smišljali imena i planirali što ćemo zajedno raditi i kako će pomagati.....nije to...možda je pozločestio čisto tako jer mu je vrijeme za to???Što vi radite KADA SU DJECA ZLOČESTA??
ajd razumi da ti djete nije zlochesto...nego ti nemash razumjevanja za njega.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:42.