Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2010., 09:34   #61
Slično su i nas pretumbavali u "oluji" 95 god.,imali smo tako nesposobnog zapovijednika i vodiča,da su navodno kartu okrenuli naopačke,pa smo se dvije noči ,bespotrebno vrtili u krug. kod Viduševca smo bili stacionirani,i one razrušene crkve(mislim da sam,vidjeo četnika ,kako krade slike i relikvije iz iste,na ju tube).Poslije smo ,dobili neradi zadatak,da čuvamo kolonu izbjeglica.
A prvih dana je bilo ,po meni isto podosta bespotrebno-suvišnih naših gubitaka,ne znaš nit tko pije,niti tko plača,pa ako je netko bio tamo,volio bih da mi pobliže dočara situaciju. Iskreno,da kažem, tada u oluji metka nisam ispalio....
Hvala.
Poz.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 23:48   #62
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Slično su i nas pretumbavali u "oluji" 95 god.,imali smo tako nesposobnog zapovijednika i vodiča,da su navodno kartu okrenuli naopačke,pa smo se dvije noči ,bespotrebno vrtili u krug. kod Viduševca smo bili stacionirani,i one razrušene crkve(mislim da sam,vidjeo četnika ,kako krade slike i relikvije iz iste,na ju tube).Poslije smo ,dobili neradi zadatak,da čuvamo kolonu izbjeglica.
A prvih dana je bilo ,po meni isto podosta bespotrebno-suvišnih naših gubitaka,ne znaš nit tko pije,niti tko plača,pa ako je netko bio tamo,volio bih da mi pobliže dočara situaciju. Iskreno,da kažem, tada u oluji metka nisam ispalio....
Hvala.
Poz.
U kom smislu da ti dočara, poslje silovitih borbi prva dva dana i okruživanja Petrinje borbe u globalu prestaju i ulazi se postupno u teritorij, šta te točno zanima...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 03:56   #63
"Dvorski digao frku u zapovjedništvu, za mine (kako si napisala) ali i za hrpu drugih stvari koje su i dovele do pada Petrinje, naravno da su ovi iz zapovjedništva sjeli na grbaču Horvata i Dvorski je završio karijeru te je proglašen glavnim krivcom za pad Petrinje, pazi ti to, zap. voda od nekih 25 ljudi je odgovoran za pad Petrinje"

ninja na šta misliš po ovim "hrpu drugih stvari koje su dovele do pada Petrinje" ?

Meni se uvijek čini da je pad Petrinje veliki poraz hr vojske, to je najveći okupirani grad nakon Vukovara.

Namjerno tu postavljam pitanje jer je riječ o samoj obrani Petrinje
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 10:59   #64
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
"Dvorski digao frku u zapovjedništvu, za mine (kako si napisala) ali i za hrpu drugih stvari koje su i dovele do pada Petrinje, naravno da su ovi iz zapovjedništva sjeli na grbaču Horvata i Dvorski je završio karijeru te je proglašen glavnim krivcom za pad Petrinje, pazi ti to, zap. voda od nekih 25 ljudi je odgovoran za pad Petrinje"

ninja na šta misliš po ovim "hrpu drugih stvari koje su dovele do pada Petrinje" ?

Meni se uvijek čini da je pad Petrinje veliki poraz hr vojske, to je najveći okupirani grad nakon Vukovara.

Namjerno tu postavljam pitanje jer je riječ o samoj obrani Petrinje
Ukratko, Dvorski-Zebre su bili zaduženi za izviđanja, Dvorski je upozorio na loše utvrđene položaje tamo gdje bi četnici mogli napasti, mine kojima je trebalo minirati neka mjesta a koje su poslane, bile su školske, neki položaji su napušteni čim su četnici krenuli, uglavnom, doslovno se derao u zapovjedništvu jer ovi nisu reagirali ni na jedno izvješće koje su Zebre poslale-dostavile, a vezano za njihova izviđanja. Kako sam već prije napisao, ne volim pisati nešto što sam čuo, ukoliko to nisam provjerio iz više ne povezanih izvora. Ovo sam čuo još 1991. u bazi Petruševac od Dvorskog i još jednog pripadnika Zebri u dva navrata, od Dvorskog sam čuo kad se raspravljao s Horvatom, a od pripadnika Zebri kada je nakon raspada došao kod mene u vod. Drugi put sam čuo prije nekih desetak godina onako kroz razgovor od jednog pripadnika Garbinove postrojbe koji je tada bio u zapovjedništvu, a prekjučer sam istu stvar čuo od osobe koja piše i na ovom forumu, dakle, više ne povezanih izvora.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 00:48   #65
Da, svejedno hvala, fino si napisao da samo prenosiš što si čuo.

Nama koji nismo to doživjeli (odnosno bili premladi) su i ovakve informacije važne i zanimljive, jer sve što mi znamo je službena povijest i službena priča,

pročitam knjigu i milslim to je to, i onda netko kaže da je knjiga uljepšala ratni put ovog, a nije spomenula ovog, neki događaj nije dovoljno zastupljen itd.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:35   #66
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Meni se uvijek čini da je pad Petrinje veliki poraz hr vojske, to je najveći okupirani grad nakon Vukovara.
Ključna riječ je vojska, kada se on definira onda je jasno da u pravom smislu te riječi Hrvatske vojske tamo nije bilo.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 03:23   #67
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Ključna riječ je vojska, kada se on definira onda je jasno da u pravom smislu te riječi Hrvatske vojske tamo nije bilo.
1. gardijska brigada?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 03:38   #68
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
1. gardijska brigada?
Thunder vjerovatno misli , na ustroj , sistem zapovjedanja , veza , nedostatak MTS-a ,naivnost ,neznanje . Tj , bili su tamo dečki u Hrvatskim uniformama , ali osim dobre volje nisu imali ništa drugo . Dugačak je proces stvaranja oružane sile , ali silom prilika učili smo 24 sata na dan , i nakon dvije godine , mogli smo se smatrati respektabilnom vojnom silom na prostorima Ex yu . A u Tigrove nitko ne smije sumnjati , oni su bili uvijek naj što je RH imala od oružanih snaga . Pripisat ću to tvoje upitno pitanje , mladosti , neznanju i željom da saznaš istinu .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 08:00   #69
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Thunder vjerovatno misli , na ustroj , sistem zapovjedanja , veza , nedostatak MTS-a ,naivnost ,neznanje . Tj , bili su tamo dečki u Hrvatskim uniformama , ali osim dobre volje nisu imali ništa drugo . Dugačak je proces stvaranja oružane sile , ali silom prilika učili smo 24 sata na dan , i nakon dvije godine , mogli smo se smatrati respektabilnom vojnom silom na prostorima Ex yu . A u Tigrove nitko ne smije sumnjati , oni su bili uvijek naj što je RH imala od oružanih snaga . Pripisat ću to tvoje upitno pitanje , mladosti , neznanju i željom da saznaš istinu .
Upravo tako.

BTW, Tigrova. U njih se stvarno nema što sumnjati, ljudi su izvršavali zapovjedi svojih zapovjednika i časno se borili. Na snimkama borbi u Petrinji prvenstveno imate pripadnike 2. gbr Gromovi i to legendarnog (stvarno legendarnog) Pere Bajana koji se onako sa svojom skupinom bori sa tromblonima i pokojim RPG-om protiv višestruko nadmoćnijeg i organiziranijeg neprijatelja. Glupo (i potpuno neistinito) bi bilo tog čovjeka nazvati kukavicom i niš koristi, kada se taj (i ostali) dokazao tamo, a i kasnije kroz svoj cijeli ratni put.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 14:40   #70
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Upravo tako.

BTW, Tigrova. U njih se stvarno nema što sumnjati, ljudi su izvršavali zapovjedi svojih zapovjednika i časno se borili. Na snimkama borbi u Petrinji prvenstveno imate pripadnike 2. gbr Gromovi i to legendarnog (stvarno legendarnog) Pere Bajana koji se onako sa svojom skupinom bori sa tromblonima i pokojim RPG-om protiv višestruko nadmoćnijeg i organiziranijeg neprijatelja. Glupo (i potpuno neistinito) bi bilo tog čovjeka nazvati kukavicom i niš koristi, kada se taj (i ostali) dokazao tamo, a i kasnije kroz svoj cijeli ratni put.
Thunder , nema se tu puno što mudrovati . Najjednostavnije rečeno , neke bitke se gube , a neke dobivaju , što je manje važno . Važan je krajnji ishod , a svi znaju tko je pobjednik . Iako je cjena pobjede bila vrlo skupa . Možda je mala utjeha da je poraz ovima sa druge strane bio daleko skuplji od naše pobjede
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 20:54   #71
E pa ne sumnjam ja u nikoga a kamo li u 1.A. br. , mislio sam da thunder upozorava na nedostatak uvježbanih i organiaizranih postrojba...

slažem se sa da je problem bio "ustroj , sistem zapovjedanja , veza , nedostatak MTS-a"

Problem su bile i vojarne u gradu, i sastav stanovništva nije išao na ruku braniteljima...

s druge strane grad je bio naslonjen na Sisak, na hrvatska sela preko kupe (nije ni Zagreb daleko), sa zapada hrvatska sela, na južnom ulazu u grad opet 3 hrvatska sela...

Čini mi se da su Vukovar, Sunja, Slunj,Pakrac pa i Gospić bili u znatno težim položaju (barem geografski) ali je obrana bila uspješnija.

Naravno da se neke bitke gube, pogotovo ako je nasuprot mnogo jači neprijatelj, i zato rijetko vjerujem u teorije o prodanim gradovima i sl. Naprosto bili smo u tom trenutku ranjivi a oni u naponu snage.

S obzirom na gore navedena bojišta možda je obrana Petrinje mogla biti uspješnija, dugotrajnija ? Možda i ne zbog nekih objektivnih razloga? Kojih?

Molim da ovo shvatite kao provokaciju, samo želim potaknuti raspravu. Zanima me mišljenje upućenih jer kao što sam puno puta rekao, Banovina u dr je nepoznata i ne isprićana priča
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:35   #72
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Problem su bile i vojarne u gradu i sastav stanovništva nije išao na ruku braniteljima...

S obzirom na gore navedena bojišta možda je obrana Petrinje mogla biti uspješnija, dugotrajnija ? Možda i ne zbog nekih objektivnih razloga? Kojih?
Jedan od objektivnih razloga, bila je taktička situacija koja je onemogućavala školsko uspostavljanje obrane naših snaga.

Dobro si primjetio vojarne u gradu, naime vojska je cijelo vrijeme bila infiltrirana u gradu kao legalna formacija. Bez ikakvih problema kretali su se po gradu, i to u povećanom stupnju pripravnosti glumeći neutralnost i otvaranje vatre opravdavali nužnom obranom.

Tu dolazimo to političke situacije i procjene stanja te odabira strategije (nacionalne) riješavanja problema rastućih napetosti i oružanih incidenata.

Znaš i sam da su bile predložene dvije strategije: totalna blokada vojarni i ona druga manje agresivna politika toplo-hladno, riješavanja problema pregovorima, a eventualno angažiranje specijalne policije i ZNG-a samo prema teroristima.

Zbog odabira ove druge opcije, već je sama taktička pozicija naših snaga bila izuzetno nepovoljna, čak i da smo imali na raspolaganju dobro uvježbanu i opremljenu vojsku samu obranu bi bilo teško organizirati kada ti je zapravo zabranjeno djelovati i pripremati obranu grada i tako stvoriti realno bolju poziciju u odnosu na neprijatelja (jer lakše se je braniti nego napadati naročito u urbanim područjima).

Organizacija obrane grada u ovim uslovima je bila pred ogromnim problemima i samo bi izuzetno sposoban (kakvih je bilo u Vukovaru) zapovjednik mogao organizirati efikasnu obranu, ali samo uz visoko motivirane (iz Siska i Zagreba su stizale uglavnom obeshrabrujuće vijesti i zapovjedi) i posebno opremljene i obučene vojnike, koji bi zapravo u prvim trenutcima otvorenog sukoba s JNA bili primorani preuzeti sav teret zadržavanja neprijatelja, do uvođenja novih snaga kojim bi se moglo prijeći u protuudar i čišćenje grada.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 02:07   #73
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
.
Možete li otprilike opisati brojnost i sastav obrane,
znači bili su odredi NZ Petrinje koji su kasnije pretvoreni u bojnu ZNG (otprilike broj?), pa 1. gardijska (zna li se koja formacija, odnosno veličina postrojbe) , pa MUP Petrinje (broj djelatnika?) pa 2. gardijska

Nekako mi je logično da su prisutne bile i postrojbe iz Siska, samostalna bojna ili možda ose?

Čitao sam da je u Petrinji vod satnije Podsused? Zna li se išta o tome?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 15.02.2011. at 15:40. Reason: citat
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 16:00   #74
"16.09.1991.
Pogođen rezervoar amonijaka u "Gavriloviću" u kojem se nalazi 87 tona amonijaka."

nakon ovog dolaze Tigrovi u grad, sa one snimke. mislim drugi dan, tj. 17. a trebali su doći 16. kada je bilo gusto. jer smo ih čekali a nismo dočekali.
__________________
vrijeme liječi sve rane

Zadnje uređivanje Pražetina : 06.03.2011. at 16:10.
Pražetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 16:28   #75
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
nadam se da će ljudi iznijet što više informacija.

Te emisije se i ja sjećam, samo je nisam gledao od početka. Znam da je jedan od sudionika rekao da je Kika (jedan stariji čovjek) sprašio snajperom jednog domaćeg četnika koji je odavao vojsci naše položaje. Inače da se osvrnem na Kiku zakon lik, često sam ga viđao u Sisku, živo je negdje blizu mene i nikada se nije skidao iz uniforme

Jedino sjećanje koje ja imam na to razdoblje je da stojim na cesti gledam kako tenkovi idu prema Glini i ništa ne kužim.
zbog kojeg je 2.9. granatirana vila gavrilović. inače oficir jna koji je imao dozvolu sa naše strane da posjećuju bolesnu majku u selu blizu vile.
__________________
vrijeme liječi sve rane
Pražetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 17:01   #76
da li mi može netko reći koji su eksponati posloženi ispred petrinjske vojarne (pk Matanović)?
phiberoptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 23:03   #77
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Upravo tako.

BTW, Tigrova. U njih se stvarno nema što sumnjati, ljudi su izvršavali zapovjedi svojih zapovjednika i časno se borili. Na snimkama borbi u Petrinji prvenstveno imate pripadnike 2. gbr Gromovi i to legendarnog (stvarno legendarnog) Pere Bajana koji se onako sa svojom skupinom bori sa tromblonima i pokojim RPG-om protiv višestruko nadmoćnijeg i organiziranijeg neprijatelja. Glupo (i potpuno neistinito) bi bilo tog čovjeka nazvati kukavicom i niš koristi, kada se taj (i ostali) dokazao tamo, a i kasnije kroz svoj cijeli ratni put.
Može link na borbe koje spominješ?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 23:20   #78
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Može link na borbe koje spominješ?
http://www.domovinskirat.hr/images/s...be_u_gradu.wmv
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 09:50   #79
Ima netko mozda (ili zna gdje na webu postoji) snimku akcije ATJ Lučko (pod vodstvom Marka Lukića i Mladena Markača) u Petrinji, mislim da je bila oko 29.9.1990. i trajala i više od 1 dan? Došli su odraditi policijski posao - spriječiti nerede od okupljenih (komšija), uhitili Zelembabu i Jovana Opačića...vjerujem da je u to vrijeme barem dio akcije bio prikazan recimo u Dnevniku, pa bi snimka mogla postojati....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 14:35   #80
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Ima netko mozda (ili zna gdje na webu postoji) snimku akcije ATJ Lučko (pod vodstvom Marka Lukića i Mladena Markača) u Petrinji, mislim da je bila oko 29.9.1990. i trajala i više od 1 dan? Došli su odraditi policijski posao - spriječiti nerede od okupljenih (komšija), uhitili Zelembabu i Jovana Opačića...vjerujem da je u to vrijeme barem dio akcije bio prikazan recimo u Dnevniku, pa bi snimka mogla postojati....
Ekipa koja skida HRTove prilog bi to mogla naći. Inače razvoj događaja u Petrinji je relativno poznat, izmještanje oružja iz pp Petrinja u Sisak -zasjeda lokalnih srba na cesti za Sisak, povratak oružja u Petrinju, masovni prosvjedi provaljivanje u stanicu, upad ATJ, ranjavanje jednog člana ATJ...
No isti dan nemiri su i oko policijskih stanica u Dvoru i Glini i tamo se upučuje ATJ. No o događajima u tim mjestima nemogu ništa nać. Ima li netko kakve info.?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:24.