Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2014., 07:36   #1021
Molim savjet. Susjed mi je uz veliku travu traktorom pokosio i luk i češnjak u uskim gredicama. Da li će to opet izrasti. Imate li savjet što da radim. Hvala
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 10:04   #1022
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Molim savjet. Susjed mi je uz veliku travu traktorom pokosio i luk i češnjak u uskim gredicama. Da li će to opet izrasti. Imate li savjet što da radim. Hvala
Velika je vjerojatnost da neće.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 11:54   #1023
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Molim savjet. Susjed mi je uz veliku travu traktorom pokosio i luk i češnjak u uskim gredicama. Da li će to opet izrasti. Imate li savjet što da radim. Hvala
Napravio ti je uslugu jer bu sad se bolje glavičalo, i bude naraslo bu perje opet...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 12:37   #1024
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Napravio ti je uslugu jer bu sad se bolje glavičalo, i bude naraslo bu perje opet...
Nebi baš bilo tako.
U lukovici se akumuliraju hranjiva a da bi se hranjiva akumulirala moraju se negdje stvarati. A stvaraju se u listu, fotosintezom.

Treba uzeti u obzir nepovoljne vremenske uvjete, početak je ljeta i moguć je početak sušnog razdoblja. Ni velike količine kiše nisu povoljne za lukovičasto povrće.

Čak ako i naraste novo lišće, ono će biti manje nego pokošeno i njegov rast će samo usporiti razvoj lukovica.

Sve u svemu - tuži susjeda.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 16:47   #1025
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
i meni su krastavci loši, možda jer sam ih sadila kasnije...(šalim se), mislim da je stvar lošeg sjemena, svi se nešto ovu godinu žale na njih
Nije stvar lošeg sjemena,nego su loše vremenske prilike utjecale na nenicanje krastavaca...
Osim toga,moguće ih je posaditi i iz presadnica,ako je već godina tak loša za direktnu sjetvu i onda jako brzo dođu za berbu...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 23:11   #1026
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Grah će biti dobar ako ovih dana ne počne sušno razdoblje. U protivnom ga moraš redovito zalijevati ako misliš nešto ubrati sa njega. I preporučujem ti sadnju niskih sorata.
grah mi cvate i vec ima mahuna, ak baš upece, pošto nemam mogucnost preko tjedna ici na vrt, probat cu ga spasiti s bocama vode kao paradajz i malo obilnijim zalijevanjem vikendom, kad sam tamo...malciran je pa se nadam da ce biti nešto....a, ovaj što ga namjeravam sad puknuti u zemlju je cisto za probu ako, bude nešto bude, ako ne, ne...
jesam, posadila sam samo niske sorte i graha i mahuna...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 23:50   #1027
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Molim savjet. Susjed mi je uz veliku travu traktorom pokosio i luk i češnjak u uskim gredicama. Da li će to opet izrasti. Imate li savjet što da radim. Hvala
Gledaj, luk ti se može obnoviti, ali s obzirom na nadolazeće vrućine, najvjerovatnije će izcaporat tj. poslije se osjemeniti. Izvadi ga do kraja 7 mjeseca. Češnjak ovisi, ako si ga sadio prošlu jesen ili rano proljeće nema velike šanse, izvadi ga brže bolje pogotovo ako je već učinio pice.
Gull is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 04:14   #1028
Puno hvala na vašim odgovorima, najviše bi mi odgovarao post od koke.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 04:15   #1029
Gull, pustila bih ga da još ako bude mogao rasti, jer ako ga sada izvadum bude pun vode i bude brzo bio gnjil.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 09:38   #1030
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
grah mi cvate i vec ima mahuna, ak baš upece, pošto nemam mogucnost preko tjedna ici na vrt, probat cu ga spasiti s bocama vode kao paradajz i malo obilnijim zalijevanjem vikendom, kad sam tamo...malciran je pa se nadam da ce biti nešto....a, ovaj što ga namjeravam sad puknuti u zemlju je cisto za probu ako, bude nešto bude, ako ne, ne...
jesam, posadila sam samo niske sorte i graha i mahuna...
Zalijevanje koje ti je Biljka spomenuo se odnosilo na grah koji tek namjeravaš posaditi, ne na ovaj koji si prije posadila.
Njemu ne treba voda više
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 02:59   #1031
Gull,molim za objašnjenje za češnjak, nisam razumijela -što- ako je učinio pice, ne razumijem. Hvala
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 04:13   #1032
sad znam ovo za češnjak. Već ima pice. Samo bih htela znati što bi se dogodilo da ga pustim dalje u zemlji,da li bi izgnjilio, a ako ga izvadim do kad će se držati kao zdrav.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 04:56   #1033
Maco, ovo je kao da čitam "patnje mladoga Vrtlara"...Ja znam zasadit paradajz i pomidor na balkonu, ali uvijek budu neki malešni, jedva za obrok.
Anđeoski is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 09:30   #1034
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
sad znam ovo za češnjak. Već ima pice. Samo bih htela znati što bi se dogodilo da ga pustim dalje u zemlji,da li bi izgnjilio, a ako ga izvadim do kad će se držati kao zdrav.
Osnovno pitanje je gdje se nalazi vrt. Sada je opet palo dosta kiše koja nije dobra za češnjak. Mogućnost da izgnjili je prilično velika.
Ne vadi ga sada dok je mokro, pričekaj da se zemlja osuši. Nakon vađenja održat će se nekoliko mjeseci (3,4,5...).
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 14:13   #1035
Quote:
Gull kaže: Pogledaj post
Gledaj, luk ti se može obnoviti, ali s obzirom na nadolazeće vrućine, najvjerovatnije će izcaporat tj. poslije se osjemeniti. Izvadi ga do kraja 7 mjeseca. Češnjak ovisi, ako si ga sadio prošlu jesen ili rano proljeće nema velike šanse, izvadi ga brže bolje pogotovo ako je već učinio pice.
Dugoročna prognoza kaže da će 07 mjesec biti isti kao i 06,a onda će biti 3 mjeseca bez pretjeranih padalina i vruće...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 11:35   #1036
Kod mene i dalje očajno, kao i kod puno ljudi kao što vidim.
Krumpir mi je satran od peronospore, nije pomogao niti Cuprablau, paradajz jad jadni, paprika je komična, krastavac je u fazi da nisi siguran jel krastavac ili neki drač, luk izgleda dobro ali se bojim što je ispod zemlje, dinje i lubenice nikakve, mrkva izrasla na parove razbrojs, začini jedva nikli, ono što je niklo je prilično jadno, bosiljak je za kompost, ružmarin se nije pomaknuo sa mjesta, čubar i kopar OK, peršin slab, kelj nikakav, salata, zelje, blitva i grah su ustvari jedino dobri.
Ali zato korov NIKAD BOLJI !
Uglavnom, mislim da mi je ovo najgora godina do sada.

Pitanje: da li je netko čuo za varijantu pokrivanja vrta najlonom?
Naime, čuo sam od jedne žene da pokrije gredice sa nekakvim najlonom u kojem onda radi rupe gdje sije ili sadi i kaže da nema ni k od korova, sve odlično uspjeva i da čak čuva vlagu?!?
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 12:01   #1037
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post

Pitanje: da li je netko čuo za varijantu pokrivanja vrta najlonom?
Naime, čuo sam od jedne žene da pokrije gredice sa nekakvim najlonom u kojem onda radi rupe gdje sije ili sadi i kaže da nema ni k od korova, sve odlično uspjeva i da čak čuva vlagu?!?
Ništa novo, uzgoj povrća na foliji...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 16:38   #1038
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Kod mene i dalje očajno, kao i kod puno ljudi kao što vidim.
Krumpir mi je satran od peronospore, nije pomogao niti Cuprablau, paradajz jad jadni, paprika je komična, krastavac je u fazi da nisi siguran jel krastavac ili neki drač, luk izgleda dobro ali se bojim što je ispod zemlje, dinje i lubenice nikakve, mrkva izrasla na parove razbrojs, začini jedva nikli, ono što je niklo je prilično jadno, bosiljak je za kompost, ružmarin se nije pomaknuo sa mjesta, čubar i kopar OK, peršin slab, kelj nikakav, salata, zelje, blitva i grah su ustvari jedino dobri.
Ali zato korov NIKAD BOLJI !
Uglavnom, mislim da mi je ovo najgora godina do sada.

Pitanje: da li je netko čuo za varijantu pokrivanja vrta najlonom?
Naime, čuo sam od jedne žene da pokrije gredice sa nekakvim najlonom u kojem onda radi rupe gdje sije ili sadi i kaže da nema ni k od korova, sve odlično uspjeva i da čak čuva vlagu?!?
Mi tako radimo već 10-tak godina,najprije posadimo biljke i onda kompletno tlo oko njih pokrivamo sa najlonom...najvažnija stvar kod takvog uzgoja je reducirana zaštita,jer nema isparavanja vlage iz tla,a samim time niti boleština...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 16:45   #1039
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Mi tako radimo već 10-tak godina,najprije posadimo biljke i onda kompletno tlo oko njih pokrivamo sa najlonom...najvažnija stvar kod takvog uzgoja je reducirana zaštita,jer nema isparavanja vlage iz tla,a samim time niti boleština...
I onda veliš da si ozbiljan proizvođač povrća?

Prvo se zemlja obradi, klasika. Onda se postavlja folija koja se na krajevima učvrsti. Foliju se može postavljati strojno ili ručno, ovisi o površini koja se pokriva. Zatim se na foliji buše rupe i na kraju se sade biljke.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 17:12   #1040
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
I onda veliš da si ozbiljan proizvođač povrća?

Prvo se zemlja obradi, klasika. Onda se postavlja folija koja se na krajevima učvrsti. Foliju se može postavljati strojno ili ručno, ovisi o površini koja se pokriva. Zatim se na foliji buše rupe i na kraju se sade biljke.
To tako rade kreteni i idioti,a ja to nisam...
Buše se rupe...
A zakaj bi bušil rupe i zajebaval se s time,kad mogu kasnije najlone razvuć i zaklamat sa klamericom između biljaka i to me puno manje košta (jer treba i radnike platit kaj budu to delali)...
Najloni se jednostavno uklanjaju nakon berbe i mogu ih koristiti nekoliko sezona...
Osim toga,očito nikad nisi skidao strojno postavljene najlone kad prođe sezona berbe i ne razumiješ kakva je to jebada...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.