Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2009., 18:28   #1
WLAN povezivanje 80 metara udaljenosti

Bog ljudi, evo sam dobija od t-com-a siemens sx 763 wlan dsl, a prijatelj se želi povezat bežično na stolni komp. usvojoj kući.Udaljenost je negdje oko 80 metara,a ima 2-ije manje kuće između nas.Nešto sam surfa o toj temi,i neznam,što bi on treba da kupi? wlan(usb) karticu i antenu neku jeftiniju da nešto pojača signal,bili to bilo dovoljno za ove uvjete,btw,sa laptopom šta ima ugrađen wireles smo došli skoro 60 metara od modema
zerosutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 18:46   #2
Osnovno je pitanje optičke vidljivosti: jesu li te dvije kuće između vas niže (npr. manje obiteljske kuće između dvije zgrade), ili zaklanjaju vidik. Prepreka je i npr. razgranato stablo s puno lišća (lišće je puno vode, a voda je jako velika prepreka za signale na ovim frekvencijama).
Znači postoji mogućnost pod uvjetima: optička vidljivost, router nema izmjenjivu antenu, pa pojačanje signala s te strane otpada, wireless kartica s druge strane bi trebala imati mogućnost priključenja vanjske antene (makar male s SMA konektorom), te po potrebi ta antena izbačena van prostorije (makar na prozor, da smanji gubitke prolaza signala kroz zid). Za pojačanje signala i stabilnost veze se onda može napraviti kantena ili bi-quad antena na toj drugoj strani..
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 19:09   #3
Te 2 kuće su negdje u ravnini i ima jedno drvo,eto sad lišće otpada,a optička vidljivost baš i nije dobra. A da uzme tu wireless karticu s mogunosti priključka vanjske antene koliko bi to najmanje došlo? Neznam može li se pojačat signal sa mog routera siemens sx763?
zerosutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 20:00   #4
A kaj vam nije jednostavnije uzet kabel od 90 metara? Jedino ako je problem susjed čija je zemlja između vas. A ako nije, kabel je sigurno bolje rješenje.
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 21:21   #5
Quote:
zerosutra kaže: Pogledaj post
Te 2 kuće su negdje u ravnini i ima jedno drvo,eto sad lišće otpada,a optička vidljivost baš i nije dobra. A da uzme tu wireless karticu s mogunosti priključka vanjske antene koliko bi to najmanje došlo? Neznam može li se pojačat signal sa mog routera siemens sx763?
Nema to "vidljivost baš i nije dobra", nije to pomorska prognoza, ili je imaš ili je nemaš (znači prepreka između). Postoji nešto što se zove Fresnelova zona: zamisli između te dvije točke koje želiš spojiti prostor koji izgleda kao ragbi lopta, to bi dalo idealne preduvjete za takav wireless spoj (nije neophodno, ali bilo kakva prepreka u tom prostoru degradira performanse). Znam da se može ostvariti veza i na cca 130 m, ali uz dobru vidljivost i kroz prilično mali prozor...
Ja osobno ostvarujem vezu na cca 40 m i pod prilično lošim kutem na taj isti prozor, ali bez prepreka.
Summa summarum: signal na tom routeru ne možeš pojačati bez ozbiljnih zahvata (otvaranje, prespajanje antene, ne isplati se), možete ići na dizanje routera i antene što više (potkrovlje?), pojačanje signala na drugoj strani antenom kako sam opisao: kartice su koštale cca 150 Kn, RP/SMA kabel isto zna biti skup > 100 Kn, još izrada antene (netko stručan), za vas preskupo samo za pokušaj (jedino ako možete negdje posuditi karticu za probu, pa da ste sigurni).
Žičano se povezati teoretski možete, 80 m ethernetom ide, problem je što taj kabel nije samonosiv, i vremenom će se istegnuti od vlastite težine i atmosferilija i pucat će parice: možda uplesti oko neke čelične sajle ili jače žice kao nosača, ne znam, nemam iskustva za toliki raspon.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 21:26   #6
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Žičano se povezati teoretski možete, 80 m ethernetom ide, problem je što taj kabel nije samonosiv, i vremenom će se istegnuti od vlastite težine i atmosferilija i pucat će parice: možda uplesti oko neke čelične sajle ili jače žice kao nosača, ne znam, nemam iskustva za toliki raspon.
Mislim da bi bilo dovoljno stavit taj kabel u običnu plastičnu vodilicu i zakopat par centimetara pod zemlju (ili posut sa zemljom ako je kamenjar ili nešto slično)...
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 09:17   #7
Imam ja običnog telefonskog kabela 80 metara,da li se od njega može napraviti eternet kabel,iz modema u komp.
zerosutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 10:51   #8
teoretski može, upraksi bolje ti je imati shilded kabl a od telefonskih žica možeš napraviti samo unshilded kabl (ili se fest puno igrati s folijom. )
demosten is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 23:27   #9
Pitanje je da li mu je neko na 80 m uopće i susjed ukoliko između ima već par kuća ..jer ja imam sličan problem ..upariti ne mogu ni na 13O m zbog kuća
JozoMurinjo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:58.