Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2017., 19:20   #21
Quote:
starakrpa kaže: Pogledaj post
Čuj ovo klanja ti se do poda...
Kaj je on neki kralj?
Isto kak je potreban inžinjer,potreban je i šljaker.
Još i više.
Ak nema šljakera,nema ni inžinjerčića da mu bude šef.

Evo iz osobnog iskustva znam inžinjere koji nemaju pojma.Izrade nacrt koji je nemoguć.
Stave materijal koji bi se rastopio na određenoj temp.
Krive mjere.Krivo sve.I onda ih šljaker prepravlja za šljakersku plaću,a inžinjer dobije masnu lovu za niš.
Nikad se ne spuste među radnike.Nemaju pojma kak proizvodnja/rad zapravo izgleda.
Sve neka teorija,praksa 0 bodova.
To je ovo tvoje da im se treba klanjat do poda...
Ne znam zbog čeg?
Zato kaj rade svoj posao? Ili ne rade?
I sad im se treba klanjat neko ko radi neki drugi posao?
Stvarno svašta.

A autora uopće to ni ne muči.Njega muči kaj se nije naizlazio/zaradio kao neki.
Jer ak ti radiš od 18 do 25 možeš već i napredovat i uštedit nekaj ako želiš.
A i ak izlaziš od 17-18,bome se s 25 možeš već i naizlazit i skrasit s nekim.Imat djecu.

Čuj,ne znam kaj da ti savjetujem osim da ti počneš s takvim životom sad sa 25 i do 30 budeš otprilike di je ta ekipa trenutno.
Mislim,ak ti je do tog...
Moraš se pokrenut.
Problem je što se on nije pronašao u struci i što će mu inžinjerski posao biti ko nekome šljaka.

Neki su se u 5 godina nakon fakulteta naživjeli koliko drugi nisu u tih 5 i onih 5 prije dok su ovi studirali. Također ovisi i što je nekome skrašavanje i život itd.
kako_dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 21:42   #22
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
Ovih dana,kada ipak trebao biti sretniji,uhvatila me neka teža depresija.Unazad par dana samo mislim kako sam do svoje 25-te stvorio jedno veliko NIŠTA.Naravno,mnogi će reći,stigneš,ali nije u tome poanta.

Ukratko ću nastojati da nikoga previše ne zamaram svojim životom i ovo je previše.

Cijelo svoje vrijeme bio sam dosta dobar učenik/student za prirodne znanosti,ali s dobrom dozom lijenosti što me ipak koštalo života.Naravno,mada mnogi misle da sve ide kao od šale,trebalo je zapeti više i u osnovnoj,srednjoj a pogotovo na faksu.

Rekao bi netko,odlično ti je u zadnje vrijeme,ali baš tada,konkretno od kada sam nedavno bio na svadbi odličnog frenda iz osnovne.

I tu počinje "problem".

Dosta njih iz razreda je otišlo u zanat,nastavili se zafrkavati u srednjoj,oko 18.godina završili škole,veliki dio njih našao posao u struci,od metalske do instalatera grijanja,keramičara.

A ja (budala) trudim se kroz srednju,još taj 4.razred,pa 3 godine faksa,koji sam malo produžio,zadnjih par mjeseci i da imam studentska prava.

I sad s 25 počnem raditi na mjestu gdje mi je prvi kolega jedan čovjek iz osnovne (on je bio b razred,ali se poznajemo).

Radim 2-smjene,kao početnik s ljudima koji su isto stari kao ja,a već rade 5-6 godina i imaju PROŽIVLJENI ŽIVOT.

Da paradoks bude veći,neznam koliko imam volje za raditi kao inž. (valjda ću se uspijeti izboriti za to) kada su obaveze puno veće,a plaća (za 1. smjenu) čak i manja početna

Da se vratim na naslov.Ovih najboljih 5 godina života,kada su ti ljudi uživali sa svojom plaćom,išli na more,svaki drugi vikend nekud na izlet,imali cure,neki već žene i djecu,ja sam bio student s nikakvim ili minalnim prihodima....

I kao,nadoknadit ćeš ti to ? Ma hoću k....
ma vidim ja u čem je problem, momku fali p...e

jebga momak, to se trenira na faksu.. al nije još kasno..

upiši neku slobodnu aktivnost, šta ja znam, ples, može i 2 tečaja odjednom, planinarenje, školu stranih jezika, pjevanje u crkvi, teretanu.. što više to bolje.. i ne daj da te par NE obeshrabri.. bit će to ok

nemoj se pravit grbav i neš bit grbav, samo hrabro!
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 08:36   #23
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Alebi, ja se apsolutno slažem s tobom, totalni je promašaj što si završio fakultet. Ti jednostavno nisi materijal za to. Ne za fakultet, to uopće nije zahtjevan zadatak, nego za ono što se očekuje od ljudi koji završe fakultet. Nisi ni jedini, puno je takvih danas na tržištu rada. Ponekad se pitam zašto nitko ovim generacijama rođenim u kapitalizmu nije rekao da je socijalizam davno odsvirao svoje. To da te nakon završenog fakulteta čeka odgovarajuće radno mjesto s plaćom i statusom koji misliš da zaslužuješ na temelju komada papira je možda funkcioniralo u socijalizmu, ne znam. Sigurna sam da više ne funkcionira.

Diploma je samo papir na kojemu piše da si ti završio fakultet. Ne kaže ništa o tebi, tvom stvarnom znanju, tvojim potencijalima i ambicijama. Zašto bi to zaboga netko platio i to onoliko koliko ti misliš da vrijedi? Ti svog poslodavca moraš uvjeriti da mu vrijediš toliko da te plati više. Da, to podrazumijeva još učenja, dokazivanja i preuzimanje odgovornosti. Ako ti to ne možeš prihvatiti, slažem se - nisi trebao završiti fakultet. Ali i dalje ne vidim problem. Što te sprečava de se zaposliš na poslovima za koje je potrebna niža stručna sprema ako misliš da je to tako super? Što, ti si sad gospon inžinjer pa ti je to ispod časti?
Nadam se da ti nisi išao ni na jedan fakultet,jer prvo moraš pročitati i shvatiti post,pa onda eventualno odgovoriti
alebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 20:37   #24
A u čemu je problem? Ovo je moje viđenje situacije na temelju onoga što si ti napisao u svom postu .

Uostalom, lijepo smo se složili - došli smo do istog zaključka da je tvoje studiranje možda bilo čisti promašaj. Ne znam kako na temelju toga moje eventualno studiranje možeš proglasiti upitnim.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 08:38   #25
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
Nadam se da ti nisi išao ni na jedan fakultet,jer prvo moraš pročitati i shvatiti post,pa onda eventualno odgovoriti
gle papak, nema se tu šta shvaćat, ti si taj koji bi morala shvatiti neke stvari, a nećeš
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 04.05.2017., 13:53   #26
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Naše obrazovanje je po svemu sudeći promašeno. Čemu škola i bubanje knjižurina napamet kada osoba nakon 16 godina obrazovanja nije u stanju prepoznati razliku između ponude, fakture, otpremnice, izdatnice, povratnice. Koja nije u stanju pročitati građevinski projekt, a prije toga je do u detalje rješavala zadatke vezane uz entropiju, unutrašnju energiju, kružne procese, prijenos topline i tvari i slično.

Naše obrazovanje je u potpunom raskolu sa stvarnim potrebama na tržištu rada. Danas jedan inženjer mora biti upoznat sa cjelokupnim tokovima dokumenata u jednoj tvrtci, biti upoznat sa porezima i zakonskom regulativom i u malom prstu imati svoju struku. Da ne govorim kako mora poznavati stanje na tržištu i poznavati konkurenciju sa kojom se natječe za posao kako bi ga uopće i dobio.

Hrvatsko obrazovanje je teška nula, niti je sustav prilagođen stvarnim potrebama, niti postoji kvalitetna praksa i obuka, niti poslodavci i u praktičnoj obuci obrazuju naučnike za konkretan posao, više je to kuhanje kava i slaganje papira. Žalosno ali je tako. I zašto bih ja kao poslodavac uzeo nekog na praksu kad vidim da ljudi pojma nemaju o poslu i stvarnosti? U firmi smo u nekoliko navrata uzeli mlade ljude na praksu pod parolom da su dobri, znaju i slično. Ta djeca pojma o životu nemaju, pod dobrim se smatra da je u stanju ustati ujutro i u 8 se pojaviti na poslu. A moj čovjek treba paziti da mu na gradilištu nešto ne padne po glavi, da ga ne ubije struja, da mi brusilica ne odsječe prste, a kamo li da ga možeš pustiti da uzme ključ i nešto konkretni i radi. Kada se sve zbroji radnik na praksi meni oduzima novce. Radije uzmem gotovog čovjeka sa tržišta rada koji mi već sutra može donijeti posao i novce..
naše obrazovanje je u potpunom raskolu sa tržištem rada ponajviše zato što nam je tržište rada u potpunom rasulu.
školovanje inžinjera koji ima u malom prstu poreze, fakturiranja, zaštitu na radu i zor bi trajalo u nedogled i taman kad bi kak se spada pohvatao jedno vec bi zaboravio drugo.
točniji je opis stanja da su nam firme premale, nemaju ili ne zele platiti radnika da obavi jednu skupinu poslova nego jednome uvale sve poslove.
inzenjer strojarstva (ocito procesno energetski smjer) nije građevinski inzenjer, tako da osim ako ne kontrolira termo instalacije nije bas otpocetka ni pripreman da kontrolira serklaže i deke.
hoću reči, u vecim firmama (koncar itd.) inzenjer strojarstva uglavnom radi svoj strojarski projekt i to je to. poreze i fakture vodi računovođa i tako dalje. kao sto rekoh u malim firmama bi vlasnik da je jedan za sve i cudi se kad to ne funkcionira. ali i to je uredu, jebiga, mora postojati razlog zasto je mali i zasto ce najvjerojatnije ostati mali
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 13:57   #27
što se tiče autora teme: prestani kukat i primi se posla. danas je dan kakav je i vise ga nikad neces dobiti nazad, iskoristi ga najbolje sto ide, a zivot ide u koliko toliko u zeljenom smjeru onda kad imas konkretnu viziju sto bi i kako bi tako da nabavi si i viziju zivota jer ju ocito trenutno nemas.
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 01:26   #28
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
.....mislim kako sam do svoje 25-te stvorio jedno veliko NIŠTA.

...obaveze puno veće,a plaća (za 1. smjenu) čak i manja početna

Ovih najboljih 5 godina života,kada su ti ljudi uživali sa svojom plaćom,išli na more,svaki drugi vikend nekud na izlet,imali cure,neki već žene i djecu,ja sam bio student s nikakvim ili minalnim prihodima....

I kao,nadoknadit ćeš ti to ? Ma hoću k....
Dijete. Ne samo zbog godina, već i zbog mozgića kako funkcionira. Bit će bolje. Iskustvo čini čuda. Mislim na životno iskustvo.

Kakva plaća. Budi sretan da imaš za preživjeti. Ja sam prvi posao kao pripravnik radila za 1500 kn, na prijevoz mi otišlo 1/3. Osim posla iz svoje struke sam još morala raditi svašta drugo. Jedan posao, isto u struci, sam radila za minimalac. Uglavnom, dok moji kolege ne mogu zamisliti da rade ispod 5000 kn, ja zadovoljna sa pola od toga.
Skoro svi od kolega/ica s faksa su krenuli tipičnim, očekivanim putem, završi faks, dobiju posao preko veze, brak, djeca...a neke od njih kad sretneš i krenu pričati o poslu, s hrpom predrasudnih stavova i nerazumijevanjem, nesuosjećanjem za ljude s kojima rade.
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Radije uzmem gotovog čovjeka sa tržišta rada koji mi već sutra može donijeti posao i novce..
Naravno, iskorištavanje radne snage do maksimuma s ciljem većeg novčanog dobitka za poslodavca.
Quote:
starakrpa kaže: Pogledaj post
Isto kak je potreban inžinjer,potreban je i šljaker.
Još i više.
Ak nema šljakera,nema ni inžinjerčića da mu bude šef.
Upravo tako.
Quote:
kako_dalje kaže: Pogledaj post
Prakse se ne bi trebale gledat kao zarada/trošak nego kao investicija. Ulažeš resurse kao što su vrijeme i osoblje i dobivaš kasnije radnike koji znaju.
Nažalost, novac pokreće ovaj usrani svijet. Ima i onih koji se usude da tome kažu ne, barem do jedne mjere.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 04:21   #29
A jebiga autore sad si i mene zbediro.
King8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 22:36   #30
* sve je ok, no isto nemojte zaboraviti da ste na Kauču, tako da nije potrebno ulaziti u dubine o stanju na tržištu rada, sistemu obrazovanja i sl. da, sve se to dira tematike koju je autor topica naveo, no nema potrebne do u detalja uspoređivati koliko je tko za što plaćen i sl. nadam se da smo se razumjeli.

autoru: ja sam studirala i radila kroz cijeli fax. uživala sam u svemu tome, sve sam mogla. para nikad nije bilo dovoljno, radila sam za siću, često su mi umjesto plaće dali nekakvu kompezaciju. ali nisam se nikad žalila. skupljala sam iskustvo iz stvari, područja koja su me zanimala.

brak, djeca i sl. to mi nije ni padalo na pamet. po meni, o tome se trebalo početi razmišljati s +35. al u životu, kako sigurno i znaš, ne bude uvijek onako kako smo mi nešto zamišljali, stvari se mijenjaju, mi se mijenjamo.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 02:11   #31
Živimo u jadnom svijetu i još jadnijoj državi. Netko se s tim nosi jednostavno, a netko se osjeća kao ti. Po meni nije normalno i osobno me izjeda kad netko kaže da treba raditi bilo što, pogotovo ako je uložio dosta vremena, novca i živaca u školovanje. Najjadnije od svega je kako nitko ne želi ustati protiv lošeg sistema, već radije jedu govna cijeli život i smatraju da je sve to nepromjenjivo.
EZEL94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 19:22   #32
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Jebeś novac ak ode zdravlje
Ovo je smisao autorovog besmislenog posta, zapravo.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 14:49   #33
@alebi tebi..ideš pred rudo. Zamaraš se prerano nepotrebnim.
Život ide kamo treba ići. Svaka prošla generacija je uzalud to provirala. Zašto bi i ti?
Samo polako uzimaj svoj život u svoje ruke kako ti daje..
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 03:35   #34
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
autoru: ja sam studirala i radila kroz cijeli fax. uživala sam u svemu tome, sve sam mogla. para nikad nije bilo dovoljno, radila sam za siću, često su mi umjesto plaće dali nekakvu kompezaciju. ali nisam se nikad žalila. skupljala sam iskustvo iz stvari, područja koja su me zanimala.
takodjer i sigurno se naslo jos vrmeena a i energije za sve sto vole mladi

tak da .. pricam ti pricu ... ako lazete lazete sami sebe najvise
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 05:04   #35
Tipično,pro-papirna ideja a ne pro-tržišna. Poslije faksa svi očekuju lagodan posao. Školstvo nam je takvo da je i meni žao što sam učio nešto što nikada najvjerojatnije neću raditi u struci i bilo bi mi bolje da nisam niti išao u školu. U firmi gdje sam ja radio zamjenica direktora je imala 5000 a najjači radnik 7000. Nema tko tebe učiti raditi,da život,godine brzo prođu i meni krivo što nisam išao u trogodišnju sa čime imao posla i gledam druge kako imaju djecu ili su po vani,kolaps društva gdje stalno moraš upoznavati nove ljude na nesigurnom radnom mjestu. Jedna koju znam isto završila faks,plaća 3000,badava nama faksevi kada nema posla sa zanimanjima koja se završavaju. Ja se isto tako iznova moram učiti poslu kao da nikada školu nisam završio. Ili tip završio ekonomiju i radi ko konobar,studira dalje no sumnjam da će biti nešto. Ili opet lsučaj 28 000 Kn dao na obrazovanje tri godine faksa da bi radio na pumpi ili završen faks pa portir za 5000 a kako je tek šljakerima koji su sretni ako dobe 3500 ili 4 sa jednim slobodnim danom u tjednu,tri smjene.
Zašto šljakeri žive život a ti ne? Zato kad nisu materijalisti i žive od danas do sutra. To nije ni malo lak život ali im nikada nije dosadno. U državi vlada opće neraspoloženje. Dođe mi nekad da sve što imam prodam,živim ko tajkun par dana i skončam. Šljakeri djeci rade pakao u životu i buduće socijalne slučajeve. Nije lako biti mlad u današnje vrijeme,ratna generacija je izgubljena sa olupinama bivšeg sistema koje ćemo imati na teret unatoč 20 i nešto % nižim mirovinama. O mirovinama ne moramo niti razmišljati kad se sad živi a najvjerojatnije ih nećemo niti vidjeti.

Zadnje uređivanje Detektor : 14.05.2017. at 05:26.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 14:31   #36
Quote:
EZEL94 kaže: Pogledaj post
Živimo u jadnom svijetu i još jadnijoj državi. Netko se s tim nosi jednostavno, a netko se osjeća kao ti. Po meni nije normalno i osobno me izjeda kad netko kaže da treba raditi bilo što, pogotovo ako je uložio dosta vremena, novca i živaca u školovanje. Najjadnije od svega je kako nitko ne želi ustati protiv lošeg sistema, već radije jedu govna cijeli život i smatraju da je sve to nepromjenjivo.
Stvari zapravo jesu jednostavne. Ako ti ne valja država u kojoj živiš, odeš u drugu, to je bar danas jednostavno. I popularno. Ako ti ne valja posao (a prvi nikome ne valja jer više-manje svi krećemo s dna) tražiš drugi. Međutim, to rade oni koji preuzimaju odgovornost za svoj život. Oni drugi kukaju... i prođe im život u kukanju.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 08:50   #37
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Stvari zapravo jesu jednostavne. Ako ti ne valja država u kojoj živiš, odeš u drugu, to je bar danas jednostavno. I popularno. Ako ti ne valja posao (a prvi nikome ne valja jer više-manje svi krećemo s dna) tražiš drugi. Međutim, to rade oni koji preuzimaju odgovornost za svoj život. Oni drugi kukaju... i prođe im život u kukanju.
Razumijem ljude kad to kažu,ali da je danas jednostavno proći van je glupost.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 17:18   #38
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Razumijem ljude kad to kažu,ali da je danas jednostavno proći van je glupost.
Jednostavnije je nego ikad. Nekad se išlo doslovce u nepoznato. Danas krećeš iz vlastite fotelje, preko interneta se odrađuju intervjui za posao, dogovaraju se uvjeti, do u detalje možeš upoznati grad u koji odlaziš. A odlaze ljudi i bez toga, s torbom preko ramena, pa što bude - i snalaze se.

Ne kažem da je pametno, o tome odlučuje svatko sam za sebe, niti kažem da je lako uspjeti, ali otići je prilično jednostavno.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 18:18   #39
Iskreno, baš mi je istovremeno tužno, a i ljuti me pročitati ovakav tekst od mlade osobe kao što si ti.

Netko tko je posvetio jedan dobar dio svojeg života na educiranje sad se pita čemu to? Sad si se sjetio vuči paralele s kolegama iz osnovnjaka ili srednje škole? Miješaš kruške i jabuke. Posveti se poslu, učenju, primjeni naučenog s praksom i lijepo se javi za 5-10 godina. Onda eventualno možemo popričati kamo ide ovaj život
Batiste is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 18:53   #40
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post

Da se vratim na naslov.Ovih najboljih 5 godina života,kada su ti ljudi uživali sa svojom plaćom,išli na more,svaki drugi vikend nekud na izlet,imali cure,neki već žene i djecu,ja sam bio student s nikakvim ili minalnim prihodima....

I kao,nadoknadit ćeš ti to ? Ma hoću k....
Ja imam problem kontra. Mene muči što nisam išla na faks nego radila ko kreten u godinama kada sam još fino mogla i trebala ići u školu.
Rano ustajanje, rad osam sati... misliš da samo ti kao student imaš minimalne prihode? I ljudi koji rade imaju bijedne plaće, a na poslu provode više od osam sati i vikende itd. To što pričaš, oprosti, nema neke logike.
muflonka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:53.