Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2017., 10:39   #221
Hvala Samting. Nažalost gore su vrata, pa ništa od te opcije prema gore. Mislio sam da se može skroz izbjeći. Ali ako ne, ništa. U biti nije mi problem toliki ta što ide po stropu, već što su stavili vertikalni serklaž na koji se greda naslanja. Zbog tog vertikalnog ne mogu staviti veći prozor. Pa moram ići sa 2. Preživit ćemo.

Još jedno pitanje iz statike: da li dimnjak može biti u vanjskom nosivom zidu? Ili unutarnjem?
Evo još jedna slika OVDJE.

Radije u vanjskom. Gledam, pošto AB ploča sve ukurućuje u svim smjerovima, ne bi trebao biti problem da je prekinut spoj vanjskom i unutarnjeg nosivog, ali šta ja znam o statici

Uzet ćemo još arhitekta za proračun toplinskih gubitaka pa ćemo usput i neko savjetovanje sa njim obaviti, kao kod doktora kad drugo mišljenje tražiš, ali reko da vidim unaprijed što je moguće prije nego pitam.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:21   #222
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Prijatelj gleda kupiti vikendicu koja je sagradena do prve deke.

Njemu trenutno dovoljno, i sigurno ne bi neko vrijeme dalje nastavio sa gradnjom.

Posto bi sada izdvojio zadnji novac za kupnju, cak i preko toga, nikakvo dizanje kata ili krova sad ne bi doslo u obzir.
Ja bi napravio "privremeni" jednostrešni krov.
Vidim da su ankeri za serklaže samo s jedne strane. Znači s te strane nadozid 1m, a na južnoj strani bez ankera nadozid 20cm (toliko da ima gdje staviti toplinsku izolaciju).
Obzidati nadozid betonskim blokovima/kvadrima, u vapnenom mortu ili mršavom produžnom (da je kasnije lakše rušiti), betonirati vertikalne serklaže.
Napraviti drvenu krovnu konstrukciju na najjeftiniji način, i to tako da se grede ne oštećuju zasjecanjima (onda se kasnije opet daju iskoristiti).
Preko toga trapezni lim,ima ga na Njuškalu po 40kn.
A na deku položiti 10cm vune. I to tako može stajat 100god, a ako bude dizao kat grede i vunu će opet iskoristiti, lim može prodati po nižoj cijeni nekome za šupu, a i kvadri bi se dali iskoristiti.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
AB ploču bi trebalo zaštititi od propuštanja vlage (bitumenska izolacija, tekuća guma). Ispod ide spušteni strop sa parnom branom i izolacijom od kamene vune. Parnu branu kvalitetno napraviti da se zimi u izolaciji ne sakuplja vlaga.

Neki ljudi za prvu pomoć stave sloj stiropora na AB ploču i pokriju ga slojem estriha. Trošak je što to kasnije treba razbijati i skidati...
Načelno je to dobro, ali ja vidim 2 problema:
-na ploči ima ankere za serklaže, znači tu je prekid ljepenke. Šansa da se voda na tom prekidu zavuče pod ljepenku nije zanemariva.
ja bi radije neki bešavni premazi (nekad je Katran proizvodio bitumenske paste koje se nanose gleterom i po potrebi armiraju mrežicom, mislim da je to bolje rješenje)
-izolacija s donje strane je bolja nego nikakva, ali je s pogrešne strane. Prije svega zbog toplinskog rada AB ploče.

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ako idemo sa punom AB međukatnom pločom 20 cm, da li ima potrebe za AB gredama ispod stropa?
Npr za plan kako je ovdje, greda crvena LINK OVDJE, što se ne bi to moglo napraviti bez tih greda?
S obzirom da je ploča debljine 20cm, a rasponi su relativno maleni, jedno 80% sam siguran da se to može napraviti bez grede. Jedino bi ja kuhinjski zid na sjever napravio kao nosivi.


Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post

Još jedno pitanje iz statike: da li dimnjak može biti u vanjskom nosivom zidu? Ili unutarnjem?
Evo još jedna slika OVDJE.

Radije u vanjskom. Gledam, pošto AB ploča sve ukurućuje u svim smjerovima, ne bi trebao biti problem da je prekinut spoj vanjskom i unutarnjeg nosivog, ali šta ja znam o statici
.
Ja bi ga stavio u unutarnji zid. Onda vratašca za čišćenje imaš ispod stuba. Treba osigurati i odvod kondenzata.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 12:40   #223
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ja bi ga stavio u unutarnji zid. Onda vratašca za čišćenje imaš ispod stuba. Treba osigurati i odvod kondenzata.
A kaže mi ne ide, jer zbog stabilnosti treba unutarnji i vanjski nosivi biti spojen. A i dimnjak je 30, a zid tanji.

Odvod kondenzata, ok. A trebao bih predvidjeti i dovod zraka za peć, pošto kuća dihta?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 16:40   #224
Pošto ćeš imati recirkulaciju zraka to ti nije uvjet..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 17:19   #225
Imat cu mehanicku ventilaciju, ali koliko sam skuzio protok zraka tu nije dovoljan, a problem je i kad se napa uključi, podtlak se napravi.

Moram to istraziti. Ali mislim da je bolje to predvidjeti pa netrebati nego obrnuto.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 19:40   #226
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Imat cu mehanicku ventilaciju, ali koliko sam skuzio protok zraka tu nije dovoljan, a problem je i kad se napa uključi, podtlak se napravi.

Moram to istraziti. Ali mislim da je bolje to predvidjeti pa netrebati nego obrnuto.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Ne smijes imati klascnu napu ako mislis imati rekuperaciju jer onda sustav ne funkcionira. Mozes imati samo recirkulacijsku, koja ti pak ne treba jer imas prisilnu ventilaciju objekta.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 22:37   #227
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ja bi napravio "privremeni" jednostrešni krov.
Vidim da su ankeri za serklaže samo s jedne strane. Znači s te strane nadozid 1m, a na južnoj strani bez ankera nadozid 20cm (toliko da ima gdje staviti toplinsku izolaciju).
Obzidati nadozid betonskim blokovima/kvadrima, u vapnenom mortu ili mršavom produžnom (da je kasnije lakše rušiti), betonirati vertikalne serklaže.
Napraviti drvenu krovnu konstrukciju na najjeftiniji način, i to tako da se grede ne oštećuju zasjecanjima (onda se kasnije opet daju iskoristiti).
Preko toga trapezni lim,ima ga na Njuškalu po 40kn.
A na deku položiti 10cm vune. I to tako može stajat 100god, a ako bude dizao kat grede i vunu će opet iskoristiti, lim može prodati po nižoj cijeni nekome za šupu, a i kvadri bi se dali iskoristiti.



Načelno je to dobro, ali ja vidim 2 problema:
-na ploči ima ankere za serklaže, znači tu je prekid ljepenke. Šansa da se voda na tom prekidu zavuče pod ljepenku nije zanemariva.
ja bi radije neki bešavni premazi (nekad je Katran proizvodio bitumenske paste koje se nanose gleterom i po potrebi armiraju mrežicom, mislim da je to bolje rješenje)
-izolacija s donje strane je bolja nego nikakva, ali je s pogrešne strane. Prije svega zbog toplinskog rada AB ploče.
To je bila i moja ideja.

Jest da kosta nesto vise ali sve moze iskoristiti kasnije.

Ako uzme mrvicu kvalitetnije lim ploce, recimo da su negdje oko 60kn ili cak one Gutta nesto, njih i jedne i druge moze kasnije iskoristiti za "pravi" krov kad ce raditi.

Ispod toga nek slozi na letve koje ce i tako iskoristiti a njih nek stavi na ciglu koju ce isto moci iskoristiti.

Vuna ak ne pokisne isto se moze iskoristi kasnije za staviti ispod krova.

A sad dalje nek on vidi, ja sam mu dao svoju procijenu vrijednosti gradevine ako spusti cijenu na to, imat ce i za kat dignuti a ne samo za krov kako spada napraviti.

Druga nekretnine koju gleda je starija kuca/vikendica koja kosta bitno manje ali ima iznad spavacih soba terasu koja je godinama prokisnjavala po sobama dolje tako da u sobama su zidovi zeleni (nitko nije zivio u kuci cca 15godina).
Da li se to sad uopce vise moze sanirati i da li je voda mogla unistiti beton i ciglu stvarno ne znam, ali nekako mi ne izgleda dobro. Jedino je dobro sto ne vidim puno vlage od poda, pa bi barem pod mogao biti dobar.
I krov je jos solidan, nigdje ne pusta puno, koliko sam vidio, jedino sto su gore jos one azbestne ploce, bar mi se cini, to bi trebalo isto odmah skinuti po meni.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 09:22   #228
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Još jedno pitanje iz statike: da li dimnjak može biti u vanjskom nosivom zidu? Ili unutarnjem?
Evo još jedna slika OVDJE.

Radije u vanjskom. Gledam, pošto AB ploča sve ukurućuje u svim smjerovima, ne bi trebao biti problem da je prekinut spoj vanjskom i unutarnjeg nosivog, ali šta ja znam o statici

Ako ćete stvaljati ukoliko sam dobro skopčao kamin, tj ložište koje će se obzidavati/oblačiti u knauf/kamen itd, zbog ugođaja i sl, onda vam taj dimnjak estetski uopće ne igra ulogu. Jedino ga zidajte isključivo sa strane di će doći ložište. Budući se ložište "oblači" tako će biti obučen i dimnjak, tj neće se uopće viditi, kao niti izbočina. (osim na etaži iznad)

I kada ćete uzimati dimnjak, ukoliko ide dotično ložište (sa većim vratima/staklenim), svakako velika preporuka ulaz/priključak pod kutem od 45 stupnjeva, šta mnogi previde u gradnji, jer nerijetko setovi dimnjaka se prodaju sa priključkom pod 90. Uvelike ćete time olakšati cug, tj umanjiti mogućnost povrata dima prilikom otvaranja vrata kao i u vrijeme većeg pritiska u atmosferi.
Pitanje oticanja kondenzata i nije tako strašno ako gore imate kapu jer dok je sezona loženja ionako neće puno toga moći oticati budući je na dnu talog koji prilično onemugaćava čini mi se 3/4 cola izlaz, a možebitno ga i zaštopa (a time i odvodnu cijev). No ako nemate gore kapu, nakon čišćenja dimnjaka i kondenzacione posude po završetku sezone grijanja, onda svakako imati spojeno na odvod da kiša baš kroz tih deset, dvadeset litara koliko bi napadalo ne slini van po plaštu i izolaciji.

Zadnje uređivanje samting : 14.05.2017. at 09:32.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 08:01   #229
Hvala na odgovoru kolega.

U pravu si, planirano je zazidati, iako sam ja navijao ipak na jeftiniju varijantu, male pećice
Jedino što boh gore imao to, ali gore je garderoba ionako. Tako da se neću previše uzbuđivati oko toga.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 14:05   #230
zna li netko od forumaša nekoga tko bi mi izradio troškovnik adaptacije obiteljske kuće,potrebno za realizaciju stambenog kredita,ako netko zna nekoga bio bih zahvalan za informaciju u PP
HVALA
alitali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 08:29   #231
Quote:
alitali kaže: Pogledaj post
zna li netko od forumaša nekoga tko bi mi izradio troškovnik adaptacije obiteljske kuće,potrebno za realizaciju stambenog kredita,ako netko zna nekoga bio bih zahvalan za informaciju u PP
HVALA
Pa odeš u neki projektanstki biro. Pretpostavljam da ionako i za adaptaciju nekakav projekt treba, neće ti banka samo na riječ vjerovati?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 23:01   #232
Quote:
alitali kaže: Pogledaj post
zna li netko od forumaša nekoga tko bi mi izradio troškovnik adaptacije obiteljske kuće,potrebno za realizaciju stambenog kredita,ako netko zna nekoga bio bih zahvalan za informaciju u PP
HVALA
Nedavno sam dobio sličan kredit. Uglavnom, otiđeš kod ovlaštenog projektanta i on ti izradi troškovnik adapatacije... Cijena troškovnika ti je cca 500 - 1000kn.
Neke banke dozvoljavaju i ponudu/troškovnik od ovlaštenog izvođača radova, tj. građevinske firme. Uglavnom troškovnik treba biti na iznos barem jednak iznosu kredita.
Samo pripazi da je kod banaka često razlika u kreditu za dovršetak gradnje i za adapaciju i to u postotku iznosa koji dobijaš na ruke i koji ide izravno na račun izvođača.

Pošalješ par upita na lokalne projektante i raspitaš se za cijenu troškovnika. Kažeš im što bi radio adaptirao na kući, oni bace pogled na stvarno stanje i kroz par dana imaš troškovnik.
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 07:59   #233
Nikica, kako to ide sa tim "na ruke"?
Da li ima neko pravilo, ili se može "dogovoriti"?
Ako uzmem npr 700 000 za gradnju, da li i koliko u pravilu mogu dobiti na ruke?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 15:15   #234
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Nikica, kako to ide sa tim "na ruke"?
Da li ima neko pravilo, ili se može "dogovoriti"?
Ako uzmem npr 700 000 za gradnju, da li i koliko u pravilu mogu dobiti na ruke?
Svaka banka ima neka svoja pravila i uvjete ovisno o vrsti kredita, a da li su moguće kakve varijacije ćeš trebati pitati banku.

Imaš kredite za Adaptaciju ,dovršetak gradnje, kupnju nekretnine, izgradnju, kupnju zemljišta... Iznosi i uvjeti koje možeš dobiti su vezani uz tip kredita koji tražiš i lako ih možeš naći na stranicama banke koju odabereš.

Primjera radi, u jednoj banci u kojoj sam se informirao za kredit, u slučaju adaptacije ti isplaćuju 100% na tvoj račun, a u slučaju dovršetka gradnju 70% ide na tvoj račun a 30% na račun izvođača. Makismalni iznos kredita je ograničen.
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 23:21   #235
Wienerberger 25 profi

Jedno pitanje. Kuća je uzidana sa wienerberger porotherm blokom profi 25. Nedugo po završetku radova blokovi su počeli pucati. Poslikao sam i poslao upit Wienerberger hr. Kazu normalno je da blok puca jer kuca radi. Meni to djeluje jako loše ali oni tvrde da je sve u skladu sa normama eu. Mozda netko ima slicna iskustva

[IMG] image url upload[/IMG]

Zadnje uređivanje tomdegol : 31.05.2017. at 23:49. Reason: dodavanje slika
tomdegol is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 10:19   #236
to je suha gradnja? di je kakav mort?
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 10:37   #237
Nema morta. Zida se dry fix ljepilom koje se dobije uz kupljeni blok. Samo se prvi red polaze na mort. Izravna u svim smjerovima. Ostali redovi to ljepilo i blok na blok.
tomdegol is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:14   #238
još malo pa bumo cijanofiksom zidali
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 15:15   #239
Bjezite svi od toga. Malter i cigla jedino ok. Ja sam se prevario u svemu. Nigdje ne pise nas blok puca. Nas blok je grbav. Naš blok ima svakojake probleme a kosta 15 kn komad. Ali to ti sve kažu kad kupis i uzidas. I kad prijavis. Onda vade neke eu norme i mašu sa njima. Užas.
tomdegol is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 19:49   #240
A gle, uopće ne sumnjam da ima i zadovoljnih
Mene je projektant isto nagovarao. Ali sam se ipak odlučio za termoblok druge firme, sličnih karakteristika, ali dosta jeftiniji po m2.
A za taj dryfix sam čuo da ni brzina nije kako reklamiraju, ako stvarno nisu iskusni zidari, jer moraš biti ekstremno precizan u tom prvom redu, kasnije nema ispravljanja tako lako na 4-om redu

Iako, kada se fasada preko toga stavi nije problem, mislim, ali nije ni lijepo sada za viditi.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.