Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2017., 12:19   #4441
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ovo prvo što pišeš o stanovima ti se dosta radi i o utjecaju građevinske mafije. Možda mafija malo prejaka riječ, ali ako se u Irskoj toliko malo gradu zgrada, a potražnje očito ima, očito tu žnore imaju jaki igrači kojima to nije u interesu. Svaka zemlja ima mafiju, nemoj to zaboravit, tak ti je sa Irskom (samo mafija ima državu u Hrvatskoj). Ako netko ima kvalitetnije objašnjenje zašto se dovoljno zgrada ne gradi, a da nije nešto u stilu što bi se ponovo dalo objasniti time da ekipa ne želi da se novo gradi, neka slobodno podijeli. Ovo je samo moja teorija, normalno da nemam dokaze, niti ih bilo tko drugi ima. I ovo je bio očito i slučaj Berlina kao što i sam kažeš, ali je pitanje kad država kaže stop. Građevinska mafija je općenito jedna od najjačih u svijetu što je samo po sebi logično u svijetu u kojem raste broj stanovnika ovoliko brzo.
Potpuni promasaj al ajde barem si se odmah ogradio da ne znas o cemu pricas.
U Irskoj se jako puno gradi, Dublin je jedno od najvecih gradilista u Europi trenutno. Zbog krize se nije gradilo pet godina i to sada dolazi na naplatu.
Nazalost u zelji da se poboljsaju standardi gradnje drzava je otisla malo predaleko tako da su minimalni standardi jako visoki a to naravno dize i cijenu. Recimo sve nove kuce i stanovi moraju imati energetsku ucinkovitost A. Sve kuce moraju imati wheelchair access ulaz i wc u prizemlju.
Znas kako se kaze, put do pakla je poplocan najboljim namjerama.
Svaki investitor koji gradi kuce ili stanove mora 10% namijeniti za socijalu ili placa penale. Kamate na kredite za gradjevinske investicije su ogromne (cca 13%) itd. Sve to jako dize cijenu gradnje i puno se vise isplati graditi poslovne prostore nego stambene. Osim toga dignuti su i standardi infrastrukture koja mora zavrsena prije izdavanja gradjevinske dozvole. Tu recimo drzava kaska za investitorima jer ima jako malo gradjevinskog zemljista sa potrebnom infrastrukturom.
Unatoc svemu gradi se jako puno, kao sto rekoh vecina u Dublinu jer je najveca potraznja i najveca zarada za investitore.

Za sve ovo imam dokaze ako bas trebas. Evo recimo Irish Times broji dizalice koje vide sa prozora iz svog ureda, trenutno ih je 70.
Najveci rezidencijalni projekt u izgradnji je Cherrywood u Dublinu. Kvart za 20.000 ljudi na jugoistocnom rubu grada. Planova ima jos za tri takva naselja samo u Dublinu a jedan je u samom centru na dokovima.
Naravno treba vremena da se sve to izgradi a do tada cemo i dalje uzivati u rastu cijena nekretnina.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 12:27   #4442
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
A od tad do danas nisi imao desetine tisuća izdanih PPS-ova nek 12 000. Okej, jasno da se djeca ne broje pod PPS,
Nema tog roditelja koji nije djetetu izvadio PPS broj jer je to glavni preduvjet da dobije child benefit u iznosu od 140E mjesecno.

Zasto pises stvari napamet?
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 12:29   #4443
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Potpuni promasaj al ajde barem si se odmah ogradio da ne znas o cemu pricas.
U Irskoj se jako puno gradi, Dublin je jedno od najvecih gradilista u Europi trenutno. Zbog krize se nije gradilo pet godina i to sada dolazi na naplatu.
Nazalost u zelji da se poboljsaju standardi gradnje drzava je otisla malo predaleko tako da su minimalni standardi jako visoki a to naravno dize i cijenu. Recimo sve nove kuce i stanovi moraju imati energetsku ucinkovitost A. Sve kuce moraju imati wheelchair access ulaz i wc u prizemlju.
Znas kako se kaze, put do pakla je poplocan najboljim namjerama.
Svaki investitor koji gradi kuce ili stanove mora 10% namijeniti za socijalu ili placa penale. Kamate na kredite za gradjevinske investicije su ogromne (cca 13%) itd. Sve to jako dize cijenu gradnje i puno se vise isplati graditi poslovne prostore nego stambene. Osim toga dignuti su i standardi infrastrukture koja mora zavrsena prije izdavanja gradjevinske dozvole. Tu recimo drzava kaska za investitorima jer ima jako malo gradjevinskog zemljista sa potrebnom infrastrukturom.
Unatoc svemu gradi se jako puno, kao sto rekoh vecina u Dublinu jer je najveca potraznja i najveca zarada za investitore.

Za sve ovo imam dokaze ako bas trebas. Evo recimo Irish Times broji dizalice koje vide sa prozora iz svog ureda, trenutno ih je 70.
Najveci rezidencijalni projekt u izgradnji je Cherrywood u Dublinu. Kvart za 20.000 ljudi na jugoistocnom rubu grada. Planova ima jos za tri takva naselja samo u Dublinu a jedan je u samom centru na dokovima.
Naravno treba vremena da se sve to izgradi a do tada cemo i dalje uzivati u rastu cijena nekretnina.
Eto pošteno, nema što u pravu si oko toga.
Ali opet i sam si rekao da Irska zajebava nekim standardima, a te regulative najčešće dolaze zbog interesa nekih jakih igrača. Oćeš to sad zvat lobijima, mafijom ili čime god, nebitno.

Moji čitavi argumenti na tome da Irska je škakljiva zemlja se temelje na prošlosti gdje je velika kriza, kao i sve one prije nje (manje) od drugog svjetskog rata, puno jače su udarile upravo zemlje poput Irske, nego recimo Njemačku . Čak zanimljiva činjenica da Poljska nije godinama i godinama bila u recesiji uopće. Imali su pad ekonomije, ali ništa ekstremno kao što se to dogodilo u zemljama koje su očito previše ovisile o stranom kapitalu.

Irska realno ima velik potencijal s obzirom na geografski položaj i posebice jezik koji znamo koji je. Zato sama činjenica da je Irska u 20-30 godina prolazila kroz razdoblja teške bijede, nenormalnog rasta, teške krize i sad opet rasta, mi je zapravo najjači argument škakljivosti. I na tome ću sad definitivno stati. Ako netko vjeruje da se prošlost neće ponoviti-to je njegovo pravo. Možda fakat i neće.
Ako pogledamo njemačku prošlost istog razdoblja, situacija je daleko stabilnija. Kriza 2008. je trajala 2-3 kvartala i već je 2009. sve bilo sasvim okej.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 12:37   #4444
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Eto pošteno, nema što u pravu si oko toga.
Ali opet i sam si rekao da Irska zajebava nekim standardima, a te regulative najčešće dolaze zbog interesa nekih jakih igrača. Oćeš to sad zvat lobijima, mafijom ili čime god, nebitno.
Taj jaki igrac je socijalna drzava koja je popustila pred pritiskom ljudi na socijali kao glasackoj bazi.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Moji čitavi argumenti na tome da Irska je škakljiva zemlja se temelje na prošlosti gdje je velika kriza, kao i sve one prije nje (manje) od drugog svjetskog rata, puno jače su udarile upravo zemlje poput Irske, nego recimo Njemačku . Čak zanimljiva činjenica da Poljska nije godinama i godinama bila u recesiji uopće. Imali su pad ekonomije, ali ništa ekstremno kao što se to dogodilo u zemljama koje su očito previše ovisile o stranom kapitalu.
Nije Irska usla u tako veliku krizu zbog stranog kapitala nego zbog nekretninskog balona.
Strani kapital je Irsku spasio da ne prodje kao Grcka.
Moja firma je recimo u jeku krize (2011 i 2012) ulozila 250ME u prosirenje proizvodnje. Apple je u Corku za vrijeme najvece krize izgradio novu zgradu za 500 ljudi. Ima takvih primjera koliko hoces.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Irska realno ima velik potencijal s obzirom na geografski položaj i posebice jezik koji znamo koji je. Zato sama činjenica da je Irska u 20-30 godina prolazila kroz razdoblja teške bijede, nenormalnog rasta, teške krize i sad opet rasta, mi je zapravo najjači argument škakljivosti. I na tome ću sad definitivno stati. Ako netko vjeruje da se prošlost neće ponoviti-to je njegovo pravo. Možda fakat i neće.
Ako pogledamo njemačku prošlost istog razdoblja, situacija je daleko stabilnija. Kriza 2008. je trajala 2-3 kvartala i već je 2009. sve bilo sasvim okej.
Nitko niti ne tvrdi da Irsku vise nikad nece pogodit kriza. Ali kad vec toliko gledas proslost, kud si bas izabrao usporedbu sa zemljom koja je u zadnjih sto godina dva puta do temelja porusena u svijetskim ratovima koje je pokrenula.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater

Zadnje uređivanje Peterpunk : 29.04.2017. at 12:54.
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 15:54   #4445
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Nitko niti ne tvrdi da Irsku vise nikad nece pogodit kriza. Ali kad vec toliko gledas proslost, kud si bas izabrao usporedbu sa zemljom koja je u zadnjih sto godina dva puta do temelja porusena u svijetskim ratovima koje je pokrenula.
Ne, nije fora u tome da li će Irsku pogoditi kriza, nju mora pogoditi kriza kao i svaku drugu zemlju u kapitalizmu, pitanje je koliko jako. Irska kriza trajala je godinama, ne par kvartala. I broj nezaposlenih je dosegao 500 000 što ako izuzmemo faktor da je kod nas nezaposlenost isfrizirana niže nego što jeste, čak i hrvatska razina. Nekaj tu očito nije valjalo. Govoreći o činjenicama: Irska gotovo istovremeno kada je proglašena kao dio zemalja PIGS (kasnije PIIGS upravo zbog njih), njemačka nezaposlenost je pala ispod one 2008.

Njemačka je jedno prije 2. svjetskog, a neš drugo poslije. Molio bi da baš nejdemo u situacije prije ratova jer su u Irskoj ljudi umirali od gladi dok je Njemačka pod sobom imala 90% Europe, ali rekao sam, to je sasvim irelavantno za ovu raspravu.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 16:10   #4446
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ne, nije fora u tome da li će Irsku pogoditi kriza, nju mora pogoditi kriza kao i svaku drugu zemlju u kapitalizmu, pitanje je koliko jako. Irska kriza trajala je godinama, ne par kvartala. I broj nezaposlenih je dosegao 500 000 što ako izuzmemo faktor da je kod nas nezaposlenost isfrizirana niže nego što jeste, čak i hrvatska razina. Nekaj tu očito nije valjalo. Govoreći o činjenicama: Irska gotovo istovremeno kada je proglašena kao dio zemalja PIGS (kasnije PIIGS upravo zbog njih), njemačka nezaposlenost je pala ispod one 2008.
Broj nezaposlenih je svoj vrhunac dosegao 2012. kada je nezaposlenost bila 15% tj. 310.000 ljudi. Za to vrijeme je zaposlenost bila oko 62% tj. 1.800.00 ljudi.

Puno toga nije valjalo tih godina ali se za razliku od ostalih PIGS drzava Irska oporavila i nastavila sa ekonomskim rastom.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Njemačka je jedno prije 2. svjetskog, a neš drugo poslije. Molio bi da baš nejdemo u situacije prije ratova jer su u Irskoj ljudi umirali od gladi dok je Njemačka pod sobom imala 90% Europe, ali rekao sam, to je sasvim irelavantno za ovu raspravu.
Nisam ja poceo sa povijesnim prodikama vec ti. Samo sto ti ne pasu cinjenice pa sad kao ne bi dalje. Sve pet.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 10:04   #4447
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
I isto tak, ovo što si nabrojio od boldanog su u pravilu strane firme kojima je glavna misija i religija profit, a ne radna mjesta u Irskoj. To sam jedno 10 puta spomenuo zašto je to balon za samu državu, al jbg iskreno cijeli svijet je balon. Recimo ovaj Irshih Distillers će puno teže, da ne kažem nemoguće, jednog dana samo prdnut i otić nekamo . To je svugdje tako.
Ja tebe stvarno ne razumijem.

Ti stvarno misliš da itko, ikad, igdje na svijetu, kao privatni poduzetnik, otvara firmu da bi otvorio radna mjesta?

Kladim se da bi svi koji se bave nekim poslom, rado imali 10x veći prihod nego što imaju i, po mogućnosti, samo jednog jedinog zaposlenog, sa što manjom plaćom.

Nema ljudi na svijetu koji će otvarati posao, da bi se zaposlili radnici. Samo nemoj ovo miješati s biznisom gdje zaposliš obitelj, tu je opet zaposlenje člana obitelji = profit.

Ostali koji tvrde da to rade zbog radnika, radnih mjesta... lažu.

Irish destillers bi vrlo rado bili firma koja u pogonu ima 0 radnika, da to mogu izvesti i da je isplativo.

Po onome što ti pišeš sve je balon. Ali baš sve. U biti si u pravu. Samo je pitanju kroz koji rok gledaš. Mene osobno, balon od 500 godina uopće ne zanima, ako živim u njemu i njegov kraj neće biti za moga života. Tako da ti je to sve relativno.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Moji čitavi argumenti na tome da Irska je škakljiva zemlja se temelje na prošlosti gdje je velika kriza, kao i sve one prije nje (manje) od drugog svjetskog rata, puno jače su udarile upravo zemlje poput Irske, nego recimo Njemačku . Čak zanimljiva činjenica da Poljska nije godinama i godinama bila u recesiji uopće. Imali su pad ekonomije, ali ništa ekstremno kao što se to dogodilo u zemljama koje su očito previše ovisile o stranom kapitalu.

Irska realno ima velik potencijal s obzirom na geografski položaj i posebice jezik koji znamo koji je. Zato sama činjenica da je Irska u 20-30 godina prolazila kroz razdoblja teške bijede, nenormalnog rasta, teške krize i sad opet rasta, mi je zapravo najjači argument škakljivosti. I na tome ću sad definitivno stati. Ako netko vjeruje da se prošlost neće ponoviti-to je njegovo pravo. Možda fakat i neće.
Ako pogledamo njemačku prošlost istog razdoblja, situacija je daleko stabilnija. Kriza 2008. je trajala 2-3 kvartala i već je 2009. sve bilo sasvim okej.
Koja i kakva kriza? Irska samo nije bila spominjana i aktualna, međutim, dosta je pratila svjetske trendove u 20. stoljeću.

Praktički, velika glad je bila sredinom 19. stoljeća, a ostalo ih je zadesilo što? Svježiji ti je primjer bolesti vinove loze u Dalmaciji.

Sjeti se samo da WW2 također nisu osjetili, a to ti može iskriviti sliku, u odnosu na Jugoslaviju, recimo.

Koliko je trajala kriza u Irskoj? 6 kvartala?

Kako kome je bilo ok, neki dugo nisu našli poslove nakon otkaza, a neki nikad nisu ni dobili otkaz. Kriza kao kriza, svatko je proživi drukčije, Irska je to još ok prošla, za razliku od Hrvatske, recimo. Naravno, Poljska je prošla još bolje, ali je Poljska dosta niže od Irske, pa zapravo i ne čudi previše.

Irska je zadnju krizu dosta solidno prošla, ako ćemo gledati povijesno. Obično najebu znatno više.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ne, nije fora u tome da li će Irsku pogoditi kriza, nju mora pogoditi kriza kao i svaku drugu zemlju u kapitalizmu, pitanje je koliko jako. Irska kriza trajala je godinama, ne par kvartala. I broj nezaposlenih je dosegao 500 000 što ako izuzmemo faktor da je kod nas nezaposlenost isfrizirana niže nego što jeste, čak i hrvatska razina. Nekaj tu očito nije valjalo. Govoreći o činjenicama: Irska gotovo istovremeno kada je proglašena kao dio zemalja PIGS (kasnije PIIGS upravo zbog njih), njemačka nezaposlenost je pala ispod one 2008.

Njemačka je jedno prije 2. svjetskog, a neš drugo poslije. Molio bi da baš nejdemo u situacije prije ratova jer su u Irskoj ljudi umirali od gladi dok je Njemačka pod sobom imala 90% Europe, ali rekao sam, to je sasvim irelavantno za ovu raspravu.
Mislim da pretjeruješ.

Irska ima veći porast broja stanovništva u zadnje vrijeme od bilo koje druge zemlje u EU, pa nezaposlenost ne čudi. Zaposlenost gledaj.

Nitko nikad u povijesti nije imao ni 40% europskog kontinenta, ne znam o čemu pričaš.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 10:35   #4448
Jel slav Irci 1. maj?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 11:23   #4449
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post

Nitko nikad u povijesti nije imao ni 40% europskog kontinenta, ne znam o čemu pričaš.
Rimsko carstvo
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 11:37   #4450
Koliko ono Rusija ima Europe?

Politically, Europe is divided into about fifty sovereign states of which the Russian Federation is the largest and most populous, spanning 39% of the continent

https://en.wikipedia.org/wiki/Europe
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 12:36   #4451
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Jel slav Irci 1. maj?
Naravno, drzavni praznik, neradni dan.

ALI, Irci imaju cudan sistem praznovanja, kod njih su praznici (neradni dani) UVIJEK PONEDJELJKOM, ako je 1.5. recimo u cetvrtak, taj dan ce biti sasvim normalni radni dan, ali prvi sljedeci ponedjeljak (u ovom slucaju npr bi to bio 5.5.) je praznik tj neradan dan, oni to sve zovu BANK HOLIDAY.

To ne vrijedi jedino za Božić i Novu godinu.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 13:26   #4452
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Rimsko carstvo
Oni nisu imali.

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Koliko ono Rusija ima Europe?

Politically, Europe is divided into about fifty sovereign states of which the Russian Federation is the largest and most populous, spanning 39% of the continent

https://en.wikipedia.org/wiki/Europe
Eto, imao SSSR, to je to... moja greška.

39% nije 40% (znam, znam ), a lik priča o 90% Europe pod sobom u slučaju Njemačke. To nisu imali ni u WW2, skupa sa svim puppet state i saveznicima u Europi, Staljingradom, Moskvom i Lenjingradom pred padom.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 14:35   #4453
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ako ti je svejedno da li živiš u rupi ili pristojnom stanu, onda Irska, ako ne, onda Njemačka definitivno.
Uz to, da li bi radije živio u velikom ili malom gradu, da li namjeravaš ostati do kraja života ili privremeno ?

Jer na sva ova pitanja imaš potpuno drugačije odgovore, a sva su vrlo važna. Generalno Njemačka je bolja zemlja za naći normalan smještaj (u Irskoj je potpuni kaos i strašno puno ljudi ili plaća stanove od 1000 eura ili živi u poluraspadnutim stanovima ili živi čak u kućama s 30tak ljudi....imam prijatelje iz sva 3 slučaja, nijedan nema normalan stan za normalnu cijenu). Irska ima nešto veću plaću.
Veliki ili mali grad. Ovdje su oba odgovora moguća(jer i Njemačka ima male gradove), al generalno Irska ima samo male gradove i jedan ispodprosječno velik, tak da ti je i tu sve jasno.
I posljednje, stabilnost radnog mjesta je puno sigurnija opcija u Njemačkoj nego Irskoj. Za detalje pogledaj ovaj filmić:
https://youtu.be/8_fnxWJflw8?t=683
(stavio sam točnu minutu o čemu se radi i što mislim).

Dakle pišem čisto da pomognem svima onima koji se ovako dvoume....Irska je trenutno super, u modi je, solidne su plaće, posla ima, ali u toj zemlji ne treba očekivati nikakvu blistavu dugotrajnu budućnost jer je balon koji jedva čeka opet eksplodirat. Rastu na istim osnovama kao i ranije i skoro ništa se nije promijenilo osim što je katastrofalni javni dug u zadnje vrijeme smanjen na grozan javni dug.

Hajde da ovako formuliram pitanje, iako će odgovor najvjerojatnije biti offtopic, ali glasi ovako?

Gdje se da najviše (kratkoročno) zarditi=?
Dakle onako kao nekad bauštelac, ili kao to sdu žemene išle čivat djecu

... da radiš ko životinja, da samo radiš i radiš , da si zaraiš i da odeš doma s tim parama pa da u Hrvatskoj živiš neko vrijeme...

Uzimo šljakerske poslove gdje nije potrebna obrtnička struka/iskustvo .... dakle, da ne moraš bit izučeni električar, kuhar , frizer... a da ne spominjem iformatičar ?

Jel to Švedska? Irska ? Njeačka?

Dakle, jako bitno da se što manje para potroši na smještaj dok se radi, a da opet ne morš biti niti vas 10 u sobi a ni da su ti cimeri štakori i žohari i da ne moraš jesti vlagu i pljesan?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 14:43   #4454
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Moji čitavi argumenti na tome da Irska je škakljiva zemlja se temelje na prošlosti gdje je velika kriza, kao i sve one prije nje (manje) od drugog svjetskog rata, puno jače su udarile upravo zemlje poput Irske, nego recimo Njemačku . Čak zanimljiva činjenica da Poljska nije godinama i godinama bila u recesiji uopće. Imali su pad ekonomije, ali ništa ekstremno kao što se to dogodilo u zemljama koje su očito previše ovisile o stranom kapitalu.
.
U Poljskoj su tek nedavno uredili da je minimalac 500€, dotad su ljudi radili kao i kod nas: "Daj, što daš."

O tome da naših ima samo u Dublinu i Corku, najviše ih ima što članke u novine davaju baš iz tih gradova.
Pišeš da su Galway i Kilkenny selendre? U tim "selendrama" imaš skladišta, tvornice, oba grada su turistički razvikana. Imam dojam da ti dozivljavaš sve manje od Dublina i Corka kao suhoparna mjesta u kojima osim trgovine i pubova nemaš se gdje zaposliti, nemožeš uspoređivati hrvatske gradove po broju stanovnika sa Irskim. Svi Irski gradovi izgledaju kao velika sela, samo Dublin i Cork imaju uzurbaniju gradsku vibru i više su zgrade u centru.

Navodis prijatelja koji zivi s 30ljudi u Dublinu. On zivi u strogom centru Dublina, mogao je naci bolji smjestaj i platit 100€ vise i imat svoju sobu. Moras shvatit da ljudi zive tako jer su lijeni, kolika god kriza bila sa smjestajem, mogao je naci bolji smjestaj.
Znam primjer osobe koja u strogom centru Dublina krevet placa 400€ u sobi koju dijeli s jos 2 osobe. Umjesto da plati 100€ vise i da ima svoju sobu ili da odseli u Cork/Galway/Limerick. Al znas zasto neće? Sve novce potroši na opijanje, pušenje trave, krpice.

Ovo sto si naveo tvornice i usporedio nasu industriju s Irskom 😂
Kod nas se radi o "ostacima ostataka", dok u Irskoj neka skroz mala mjesta imaju tvornice, recimo Kenmare ima za obradu morske trave i za obradu ribe.
Netko tko u Hrv pere sude, radi u trgovini, taj posao ce uvik radit, osim ako se ne prekvalicira u baš deficitarno zanimanje. Zamisli prodavačicu u Konzuma koja zeli radit ko teta u vrtiću. Prvo sa srednjom školom nije zadovoljila upis na faks i ajde bok. Sva vrata su zatvorena. Njemci isto gledaju dosta formalno obrazovanje. U Irskoj je fleksibilnije trziste rada, tako da neko vrijeme mozes radit 1 posao, pa proc kroz tecaj za kozmeticarku npr. i znas da ima smisla, jer je trazeno.

Nasih u Irskoj imas u cijeloj Irskoj, kao mravinjak kad razdrmaš pa se mravi rašire u svim smjerovima.

U jednom si komentaru napisao da ti je žao naših ljudi koji u inozemstvu cijeli zivot peru suđe. Čega ti je točno žao? Toga što ljudi od posla perača suđa žive pristojno i mogu si proustit godisnji u Španjolskoj?
Meni je žao ljudi koji su u Hrv na takvim poslovima i koji su povjerovali da je recesija u cijelom svijetu jos uvijek u jeku, koji stvarno vjeruju da ce se nesto promijeniti, a promjena ne dolazi.

Što se tiče "protjerivanja emigranata" na što navlače kožicu ljubitelji Dachau logora, otkrio si se tom rečenicom.
Kad dodeš u stranu zemlju, kad počneđ radit, postaješ dio sustava, jedina razlika između mene i Irkinje, što ona ima putovnicu, što je ona Irkinja s Irskim imenom. Kao radnik dio si sustava, nakon 2god imas pravo na socijalu, nakon 5-7 godina traje proces za drzavljanstvom, al period jos dok nemas drzavljanstvo, ravnopravan si pred zakonom isto kao Irac, pravila su jednaka za sve.
Svak tko ima dvi daske u glavi ce stedit pare i nece se razbacivat i glumit lorda po Irskoj, naravno da Irska nije najsavrsenija, al ono sto se u Hrv dogodilo od drzave je dno dna, igrokaz socijalne i pravne drzave.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 14:45   #4455
U Norveskoj su mjereno kolicinom novca place najbolje, ali su i troskovi najveci.

Ali mora ti se puno toga poklopit.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 15:24   #4456
Bliski istok i naftna polja. U Europi se zivi, kod Arapa se radi.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 18:00   #4457
Sva ova rasprava i svađa je počela oko toga što sam samo preferirao i preferiram Njemačku u odnosu na Irsku i mislim da je puno kvalitetnija zemlja. Osim donekle za smještaj, iz uvodnog posta zapravo neke oštre demantije nisam dobio (makar i ovo za smještaj je sigurno točnije). Naglašavam uvodni post koji je gore ponovo kvotan. I okej, došli smo do toga da Irci ne protjeruju emigrante, nego kad lupi kriza udare po onima u firmama koji su zadnji došli. Neću reć nije govno nek se pas posro ko prije, reći ću da se pas ipak pomokrio. Ja opet doduše naglašavam da ženska iz njihovog, NAGLAŠAVAM IRSKOG IMIGRACIJSKOG UREDA, otvoreno govori o tom problemu. I vidim da brdo kolega je prelijeno da naprosto otvori link i nitko ga do sad nije komentirao. Žena ne djeluje kao neki naci, mislim da je samo realna. I stvarno ne znam zašto bi tako nešto lagala govoreći izravno na hrvatskoj televiziji.

I vezano za ono pranje suđa što sam napisao, žao mi je ljudi koji su educirani , a rade takve poslove. To je velika razlika u odnosu na ljude sa trgovačkim školama, nezanatskih ili slabo traženih zanata ili potpuno redikuloznih 4-godišnjih koji realno nemaju velikog izbora i njih normalno da mi nije žao ako stvarno nemaju izbora.

I usput, imate i na fejsu najnoviju sa Idemo u Irsku di su ostavili čovjeka bez posla, bez prebite pare (nisu mu ništa platili), bez karte nazad, bez ičega. Ovo hvala Bogu se dešava i u Njemačkoj, al ovaj primjer dajem čisto jer mislim da se prevara stvarno treba jako paziti. I ne raditi za ljude s naših prostora što je isto prečesti slučaj.

Hrvata je prije 2013. u Irskoj bilo eventualno par stotina, a gledano po PPS-u danas ih ni u najluđim teorijama nemre bit više od 20 000. Zato sam napisao da u manjim gradovima, znajući da debela većina ide u 2 najveća (što je normalno) stvarno se ne može govoriti o ogromnim brojkama, a vrlo rado bi da me tu netko s nekom činjenicom demantira. Čisto da ponovimo gradivo, do sad je izdano oko 12 000 PPS-a i normalno ovu brojku od 20 000 sam nabrijao do maksimale (i nemoguća je), a u Dublinu je najmanje pola i uz to brdo Hrvata radi na farmama van gradova bilo kakvih. Dakle matematika i statistika govore da Hrvata nemre bit u značajnom broju u manjim gradovima. I nadam se da nikog ne vrijeđa zvanje manjih gradova selendrama jer to ionak nije poanta. U zadnjih godinu dana sam prošao brdo velikih gradova pa mi i Zagreb, a onda čak i jedan Dublin djeluju ko selendrice, a di neće gradići od 50, možda 70 tisuća ljudi. Ne znači da su ružni, dapače, nek samo da su mali i eto nekad sam bezobrazan.

I jel netko objektivan koji ne misli da trollam, jer stvarno ne trollam nego sam od početka jedino kolegi preporučio Njemačku u odnosu na Irsku ako razmišlja dugoročno ( a kratkoročno Irsku) na što ste se svi nabrijali ko da ste irski hadezeovci(neki vjerojatno i jesu ....mala šala ), može uz to dodati da li je istina da je javni prijevoz u Dublinu katastrofalan kao u Zagrebu ? To mi je frend ispričao i ne tvrdim uopće da je točno, samo sam čuo. Katastrofalan u smislu da je nepovezan, da u slučaju kvara tramvaja ode sve kvragu (problem Zagreba vrlo ozbiljan) i tak....zanima me radi nekih privatnih okolnosti.
Njemačka ima najjači javni prijevoz u Europi usput rečeno , to se ne da normalno ni uspoređivati.
Možda je malo off-topic, ali zemlja koju obožavam, Estonija, ima katastrofalan javni prijevoz u Tallinnu u smislu da tramvaji voze na užasno malo dionica, a grad je ko Dublin. Je da je besplatan i da ima buseva, ali nije neko veselje ni s time.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 30.04.2017. at 18:11.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 18:24   #4458
Mislim da inzinjer ima dobre namjere tako da se bezveze gubi energija ostalih kolega u raspravi Medjutim najvaznije je da se svi mozemo sloziti u kljucnoj i bazicnoj postavci, a to je da je i u Irskoj i u Njemackoj bolje nego u Hrvatskoj A to je najvaznije.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 19:45   #4459
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Hajde da ovako formuliram pitanje, iako će odgovor najvjerojatnije biti offtopic, ali glasi ovako?

Gdje se da najviše (kratkoročno) zarditi=?
Dakle onako kao nekad bauštelac, ili kao to sdu žemene išle čivat djecu

... da radiš ko životinja, da samo radiš i radiš , da si zaraiš i da odeš doma s tim parama pa da u Hrvatskoj živiš neko vrijeme...

Uzimo šljakerske poslove gdje nije potrebna obrtnička struka/iskustvo .... dakle, da ne moraš bit izučeni električar, kuhar , frizer... a da ne spominjem iformatičar ?

Jel to Švedska? Irska ? Njeačka?

Dakle, jako bitno da se što manje para potroši na smještaj dok se radi, a da opet ne morš biti niti vas 10 u sobi a ni da su ti cimeri štakori i žohari i da ne moraš jesti vlagu i pljesan?
Nijedna navedena i baš nema pravila, najbolje se zaradi na terenu, obično po najvećim pripizdinama - Sibir, Emirati, more...
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 20:01   #4460
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Mislim da inzinjer ima dobre namjere tako da se bezveze gubi energija ostalih kolega u raspravi Medjutim najvaznije je da se svi mozemo sloziti u kljucnoj i bazicnoj postavci, a to je da je i u Irskoj i u Njemackoj bolje nego u Hrvatskoj A to je najvaznije.
Na drugoj temi se s kolegom klapalom intenzivno svađam oko toga da li je bolje biti visokoobrazovana osoba u Rumunjskoj, Mađarskoj ili Hrvatskoj. I ja sam prosto uvjeren da je bolje prvo dvoje i to čak za neka zanimanja značajno (u Rumunjskoj značajno bolje za IT, u Mađarskoj bilo što vezano za ekonomska zanimanja ).

Samim time mislim da sam odgovorio i na pitanje da li je bolje kod nas ili Irskoj, Njemačkoj. Trenutno po svim realnim statistikama koje volim pratiti, jedina zemlja di sa sigurnošću nijednoj klasi ljudi nije bolje nego nama u EU je Bugarska. Ali mislim da već za 5-10 godina bude i to se promijenilo.

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nijedna navedena i baš nema pravila, najbolje se zaradi na terenu, obično po najvećim pripizdinama - Sibir, Emirati, more...
Nema apsolutno nikakvih pravila jer za neke zanate teško je uopće reći kolika je realna zarada nekih. Dobro, ak odeš ko nekakav šegrt nećeš prvih 10tak godina imati neke brutalne zarade, ali ako u 10 godina uspiješ dobiti neke klijente, malo si bit dobar sa susjedima, prijateljima i tak, samo za vikende možeš dobit vrlo, vrlo solidne plaće za popravke svega i svačega. I takve stvari koje su ljudi prelijeni raditi (ili naprosto ne znaju, poput mene) će definitivno biti sve traženiji.
Zato u Njemačkoj nekakav zidar, majstor, krovopokrivač može zarađivati i značajno više od inženjera strojarstva. A možda si i polome kičmu ovi prvi troje i invalidi su na socijali do kraja života. Nema pravila.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:37.