Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2003., 22:32   #1
Thumbs down Ne čitaj ni za živu glavu!

Htio bi da kažete koje knjige ste pročitali (cijele, ili bar pola), a bilo vam je žao zbog toga što ste ih pročitali? Odnosno, koje knjige ne biste preporučili ni najvećem neprijatelju?

Evo, počet ću: Erich von Daniken - Sjećanja na Budućnost. Katastrofa u najčišćem obliku. Očajno napisano. Glupo do boli. Horor nove vrste (dobro, knjiga je izašla `68. pa...).
Ima itko da se (ne) slaže?
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 22:47   #2
Ha - kad si spomenuo Danikena to me podsjetilo na nešto još gore.
Meni nije žao što sam čitala Danikene jer je jako zabavan. ali ima jedna jugoslavenska verzija tih teorija - zove se Posjetili su i nas, a napisao ju je beogradski novinar Jovan Knežević. Piše o istim stvarima i teorijama kao i Daniken, ali nabraja "dokaze" nađene na tlu Jugoslavije. I u toj knjizi sam pročitala najgluplju stvar koju sam ikada pročitala ili čula.
Autor spominje rekonstrukciju lica krapinskog pračovjeka koju je prema sačuvanim kostima lubanje napravio jedan znanstvenik. I primjećuje da pračovjek ima blago začuđen izraz lica. I kaže - nije li to možda zato što je jednog dana izašao iz svoje spilje i ugledao čudna bića iz svemira koja su ga onda ubila svojim laserima.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 04:09   #3
Kompletan set knjiga Danielle Steel. I Marie Luis Fischer. Procitala. Zalim duboko.

Mislim, zasto netko pise takvo smece...ili, jos gore, zasto ljudi imaju potrebu citati isto...
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 04:44   #4
.. Mandolina kapetana Corelija --> dosadno, dosadno, dosadno

.. nemrem se sada sjetiti vise, takve knjige nastojim potisnuti duboko u svoju podsvijest
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 09:51   #5
Proljeća Ivana Galeba!
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 10:03   #6
Coelho - Alkemičar Pretpostavljam da su mu i druge knjige na istom nivou

Celestinsko proročanstvo

Dobro, ove dvije su očigledno glupe. Ali smijem li navesti i ove dvije a da ne ispadnem krele:

Proust - bilo što (taj tip je svoju famoznu potragu za izgubljenim vremenom počeo pisati sa 20?!?! godina; mogu ga zamisliti kao dobrog dječarca kojeg dokone gospođe tapšu po obrazu i kojemu je do zla boga dosadno)

Sartre - Mučnina (ime kaže sve)

I da, sve što se na lektiri radi iz hrvatske književnosti, a nije Krleža i onih nekoliko simpatičnih poeta...

__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 10:04   #7
BTW, meni je Deniken skroz zabavan
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 10:08   #8
Quote:
Agatha kaže:
Ha - kad si spomenuo Danikena to me podsjetilo na nešto još gore.
Meni nije žao što sam čitala Danikene jer je jako zabavan. ali ima jedna jugoslavenska verzija tih teorija - zove se Posjetili su i nas, a napisao ju je beogradski novinar Jovan Knežević. Piše o istim stvarima i teorijama kao i Daniken, ali nabraja "dokaze" nađene na tlu Jugoslavije. I u toj knjizi sam pročitala najgluplju stvar koju sam ikada pročitala ili čula.
Autor spominje rekonstrukciju lica krapinskog pračovjeka koju je prema sačuvanim kostima lubanje napravio jedan znanstvenik. I primjećuje da pračovjek ima blago začuđen izraz lica. I kaže - nije li to možda zato što je jednog dana izašao iz svoje spilje i ugledao čudna bića iz svemira koja su ga onda ubila svojim laserima.
Ajme čitao sam to
To je zakon!! Klasika treša! Ali ako se dobro sjećam, ide i teorija da su krapinski ljudi mentalno retardirani vanzemaljci koje su njihovi kolege ostavili na zemlji, ili tako nekako
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 10:14   #9
Deniken je sasvim ok. Glupo do boli - to ovisi o osobnom gledanju na njegove teorije. Ocajno napisano - meni se cini da je sasvim zadovoljavajuce pokusao "tesku znanost" ukoriciti u stivo za obicnu raju. Eto, ja se ne slazem s tobom

A cime bih se prijetila najvecem neprijatelju?! hmmm, kao sto je darin rekla Danielle Steel. Faza gutanja ljubica, litara suza i kila potrosenih maramica... Oh da mi se vratiti u proslost, pa vrijeme potroseno na citanje toga utrositi na nesto pametnije...
__________________
Castor Troy: If I were to send you flowers where would I... no, let me rephrase that. If I were to let you suck my tongue, would you be grateful?
Ninochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 10:26   #10
He, baš me je krenulo. Imam pri ruci remekdjelo "Djevojke koje ne treba ženiti" iz 1923, autor je izvjesni Gerling. Par citata:

"Interesantna je činjenica da intelektualci imaju malo sreće kod žene. Moć plodjenja poznatih naučenjaka bila je vrlo mala (kao na pr. Kant, Njutn, Lajbnic, Lessing; Goethe i t d.), jer i stvaranje je jedna vrsta plodjenja. Tamo gdje se umno mnogo radi, na pr. u industrijskim centrima srednje Evrope, Amerike, Japana i t. d., vladaju neurastenija, ljudska slabost, strah od braka i pobačaji."

" Za čovjeka nek je zakon da ne ženi iz familija: 1. gdje nema muških nasljednika, 2. u kojih je gusta dlaka po tijelu, 3. koje naginju hemoroidama, rdjavu varenju, otečenih nogu i t. d. Ali čovjek se može i oženiti djevojkom, koja ima bar sestara. Ali ako je "jedina kći". Tu su slabi roditelji i to je izumiruća familija."

"Moderna lutka, u koliko ne spada u lakomislene, i ona je astenično infantilna. Obično je onda kurva."

"Dva čovjeka, jedan uske i visoke lobanje i zbliženih očiju, drugi niske i široke lobanje razmaknutih očiju, to su prave suprotnosti: širokoglavu je uska srca, ćifta, praktičan a i veći specijalist nego visokoglavi, dok je ovaj opet, široka srca, idealan i više generalist."

"Ako imaš okruglu glavu, onda se ne prijatelji sa onim koji ima visoko, dugo, koštano čelo. Naročito su takvi ne sposobni za brak."

"Šest profila glupih djevojaka..."

"...to je hladna žena ili stručnim izrazom sexualno anestezirana... pogled u zadnji deo lobanje jasno svjedoči da li je polni centar u mozgu razvijen ili ne."

"Rođena kurva... trči za Crncima i Kinezima pa i za divljacima. Ona će se udati kao i nekadanja princeza Chimay i za Ciganina. Ona je vatrena, ali ta vatrenost ima je plamen slame, progori, a čim vidi drugog čovjeka hajd za njim, stalnost i vjernost su joj strani"

...

I tako cijela knjiga
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 10:55   #11
Quote:
Tufir II kaže:


"Ako imaš okruglu glavu, onda se ne prijatelji sa onim koji ima visoko, dugo, koštano čelo. Naročito su takvi ne sposobni za brak."

čekaj tufi, jel to onda znači da ti i ja više nismo prijatelji?


vascela hrvatska književnost ti ne valja, a deniken ti (fonetski napisano) super. šta si ti, srbin neki?


moj prilog temi: janko leskovar i eugen kumičić. i strindberg.
moose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 11:00   #12
Quote:
moose kaže:
čekaj tufi, jel to onda znači da ti i ja više nismo prijatelji?
Ne nego da se ne trebamo ženiti. A takvi kao ti s visokim čelom su ionako nesposobni za brak

__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 11:46   #13
Quote:
Tufir II kaže:
Coelho - Alkemičar Pretpostavljam da su mu i druge knjige na istom nivou

Celestinsko proročanstvo

Dobro, ove dvije su očigledno glupe. Ali smijem li navesti i ove dvije a da ne ispadnem krele:

Proust - bilo što (taj tip je svoju famoznu potragu za izgubljenim vremenom počeo pisati sa 20?!?! godina; mogu ga zamisliti kao dobrog dječarca kojeg dokone gospođe tapšu po obrazu i kojemu je do zla boga dosadno)

Sartre - Mučnina (ime kaže sve)

I da, sve što se na lektiri radi iz hrvatske književnosti, a nije Krleža i onih nekoliko simpatičnih poeta...


alhemicar je fina knjiga za mladi narastaj, za teenagere koji su posli stazom prema sebi. u moje doba je to bio stepski vuk, demian i galeb jonathan livingstone. za mnoge je danas alhemicar, mada bih ja radije preporucila ove iz moje generacije.

celestinsko prorocanstvo ne znam, pa ne mogu nista reci.

ali "zabraniti" mucninu i u potrazi za izgubljenim vremenom???!!! dear lord, svasta se ovdje moze procitati. ne mogu ni komentarisati. to proustovo djelo je jedno od najbitnijih djela ikad. pitam se da li si uopce i procitao cijeli svez knjiga pa da to tvrdis.
a za mucninu treba imati kao pozadinu malo vise procitanog stiva, inace ne mozes prodrijeti sartrovu glavu i razumjeti knjigu.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 12:10   #14
Quote:
Cinnamon Girl kaže:
ali "zabraniti" mucninu i u potrazi za izgubljenim vremenom???!!! dear lord, svasta se ovdje moze procitati. ne mogu ni komentarisati. to proustovo djelo je jedno od najbitnijih djela ikad. pitam se da li si uopce i procitao cijeli svez knjiga pa da to tvrdis.
a za mucninu treba imati kao pozadinu malo vise procitanog stiva, inace ne mozes prodrijeti sartrovu glavu i razumjeti knjigu.
Štreberica
Ne govorim o važnosti ni o utjecajnosti samo o efektu koji su te knjige kod mene proizvele. A ako nemaš ambicije biti teoretičar književnosti to je valjda jedino važno. Oprosti što sam se usudio dotaknuti opća mjesta

BTW, hvala bogu da nisam čitao cijelog Prousta. Takav mazohist ipak nisam

Što se tiče Sartra i pozadinske literature, prosvijetli me.
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 12:57   #15
Quote:
Tufir II kaže:
Štreberica
Ne govorim o važnosti ni o utjecajnosti samo o efektu koji su te knjige kod mene proizvele. A ako nemaš ambicije biti teoretičar književnosti to je valjda jedino važno. Oprosti što sam se usudio dotaknuti opća mjesta

BTW, hvala bogu da nisam čitao cijelog Prousta. Takav mazohist ipak nisam

Što se tiče Sartra i pozadinske literature, prosvijetli me.
nisam te pozvala na dvoboj, sto si se nakostrijesio?! niti sam streberica. ja razumijem da se tebi nesto svidja ili ne, ali upotrijebiti samo to kao razlog da nekoga odgovorim od citanja nekog djela je malo egoisticno, ne mislis li?

proust moze biti dosadan onome ko ne umije da ga cita. ali ne mozes negirati da je to jedno od najznacajnijih djela ikad. osim toga, ne zelim da s tobom raspravljam prousta, nisi adekvatan, jer ga nisi ni procitao. a ispod je mog nivoa da se raspravljam ovdje s tobom.

nisam te zeljela uvrijediti (ti si to ocigledno tako shvatio!), samo mislim da grijesis kad su sartre i proust u pitanju i zelim to drugima reci, pa tek onda tebi.

prosvijetli se sam, nisam ja ni profesor niti ti prijatelj.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 14:29   #16
Cinnamo girl, ohladi. nikog nije tufir odgovarao od čitanja prousta, samo je iznio svoj doživljaj pročitanog. Gdje u njegovom postu piše da bi on zabranio te knjige?? (sve da i piše, to je opet samo način da on izrazi svoje mišljenje o dotičnoj knjizi te ima isto značenje kao i jednostavno 'meni se ta knjiga nije svidjela')

Što se mučnine i edukacije tiče, to nema veze sa vezom. tufir je očito dobio drugačiju poruku od one koju si ti dobila čitanjem te knjige no to ne znači da je njegova kriva a tvoja prava. Sve da se tvoj doživljaj pročitanoga slaže s onim što je pisac isplanirao to opet ne znači da si ti u pravu a on u krivu. zar ti moram reći da u umjetnosti (a i zabavi) ne postoji krivi i pravi doživljaj/shvaćanje?

dosta sam se igrao odvjetnika za slijedećih mjesec dana...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 14:39   #17
drugovi, ne serimo.
klasici su klasici, tako da ovdje podržavam Cinnamon.
ali ni za živu glavu ne treba čitati Julijanu Matanović ...
nešto prestrašno
__________________
'...u masi smrdi, ali je toplo.' drevna krležijanska
carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 14:45   #18
Quote:
el Duderino kaže:
Cinnamo girl, ohladi. nikog nije tufir odgovarao od čitanja prousta, samo je iznio svoj doživljaj pročitanog.

ja sam mislila da se topic zove NE CITAJ NI ZA ZIVU GLAVU??? mozda onda sa mnom nesto nije u redu, mozda ne kuzim o cemu se ovdje radi. bice da ono sto ni za zivu glavim nisam trebala citati jeste UPRAVO OVAJ TOPIC.

p.s. sigurna sam da nisi procitao ni pola prvog dijela "u potrazi..."
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 14:46   #19
Quote:
carica kaže:
ali ni za živu glavu ne treba čitati Julijanu Matanović ...
nešto prestrašno
ko je julijana matanovic?
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 15:10   #20
Znam da će me sad svi popljuvati, ali ja ni uz najbolju volju nisam uspjela do kraja pročitati:

-Preobražaj (ovo možda i jesam, ali koji tupež)
-Zločin i kazna (ah ti rusi i njihove unutarnje borbe)
-Rakova obratnica (previše prostota)
-Majstor i margarita (ovo je vrhunac užasa)
-bilo što od Shakespearea (čim mi krene sa stihovima pozli mi)
-Prousta i njegove glupe kolačiće

I vjerojatno još popriličnu količinu školske lektire, koju su birali očito po sistemu - što dosadnije, to bolje.

Inače znam čitati od 3. godine i pročitala sam do polaska u školu više knjiga nego većina ljudi za cijeli život, ali ovakvi "klasici"...nemam riječi.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.