Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2011., 16:44   #41
Quote:
Rvat kaže: Pogledaj post
e sad si ti HR našao uspoređivati s DE..

U Njemačkoj ako imaš dvije vrste goriva onda onda su kemijski različita pa makar za sitnicu. I tamo pravne institucije rade svoj posao. Njemačka čak razmatra da zakonski odredi najvišu cijenu goriva itd.
baš i nemora biti tako. npr. ima slučajeva kod manjih Tankštela koje nemaju infrastrukturu i mogućnosti da imaju posebne tankove za različite vrste diesela, da pohrane samo jednu vrstu, a toče na 2 različite pumpe za 2 različite cijene. (da im npr. Shell ne oduzme licencu..) Prednost toga je da kupac ako potrefi ima za manje novci bolje gorivo.

Što se tiče kretanja cijena goriva u Njemačkoj, odnosno njene regulacije, Hrvatska (i ciklus izmjene cijena)je ElDorado prema Njemačkoj. U Njemačkoj može svaka Tankštela (i do nekoliko puta u toku dana) mijenjati cijenu kako im se sprdne. Pa imaš ujutro skup benzin (kad se vozi na posao), pa oko 10:00 je jefitiniji, pa opet u podne skuplji... navečer opet skuplji, noću jeftiniji... a pred vikend ili praznike, naravno, nabiju cijene do maximuma.
__________________
Pomognimo teško oboljeloj djeci bolesno-dijete-treba-pomoć
joyamaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 18:32   #42
Quote:
Rvat kaže: Pogledaj post
e sad si ti HR našao uspoređivati s DE..

U Njemačkoj ako imaš dvije vrste goriva onda onda su kemijski različita pa makar za sitnicu.
joyamaster
nije baš tako, u Njemačkoj npr. svaka ozbiljnija Tankštela nudi 2 vrste diesela,
pa tako Aral npr. ima Diesel i Diesel Ultimate, pa onda Shell ima obični Diesel, Diesel Fuel Saver i Diesel V-Power..

ADAC, TüV, Dekra, razne potrošačke udruge.... i ostalo društvo testiraju s vremena na vrijeme različite vrste i podvrste goriva te još u ni jednom takvom pregledu nisu osim razlike u CIJENI zabilježene nekakve značajnije razlike u sagorijevanju, čistoči , performansama te naposljetku i potrošnji

Quote:
I tamo pravne institucije rade svoj posao.
pa daaaa

ni slučajno tamo nema propusta i skandala.
kao npr. onaj sa dioksinom
ili u njemačkoj crkvi
ili cijela serija političkih skandala
Quote:
U HR vlada kaos pa ti prodaju neki class ili premium valjda iz istog tanka kao i običano gorivo. Pogledaj malo stanice OMV-a iz ostalih zemalja gdje posluju - samo Rvatima prodaju dvije vrste dizla.
za razliku od Shell-a koji nijemcima prodaje.....dvije ili tri vrste dizel goriva
Quote:
Pričalo se da INA nema uopće kapaciteta da proizvodi dovoljno euro5 goriva, sad odjednom kao ima. Prvo su stavili BS i povećali cijenu pa onda ga preimenovali u class i dodatno povećali cijenu.
opće priznata "gurni nos u to" metoda je dovoljna da se odredi kvaliteta goriva i udio sumpora u njemu
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 10:03   #43
Quote:
I tamo pravne institucije rade svoj posao.
pa daaaa


pa to kažem i ja. vidi moj post. ima manjih benzinski koje si nemogu priuštiti posebne tankove za svaku podvrstu goriva, ali da ne izgube licencu (i da smiju staviti propetog konjića na pumpu) pa onda toče jedno te isto gorivo u podzemne tankove, ali prodaju na 2 različite crpke po naravno 2 različite cijene.

Čak je bilo i u noviname, neznam više AutoBild, Blic ili kaj ja znam. Uglavnom nikome ništ.

Opet se nađe budala koja natoči ono skuplje, jer misli da bude mu Golf trojka išo ko Ferrari
__________________
Pomognimo teško oboljeloj djeci bolesno-dijete-treba-pomoć
joyamaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 10:54   #44
evo da vam pojednostvim:

isto gorivo=različita cijena=kriminal

INA i TIFON:
CLASS=Eurosuper BS=Eurosuper 95

OMV
Sprint Diesel=Premium Diesel
(niti u jednoj drugoj zemlji gdje posluju nemaju 2 vrste diesela, zanimljivo)
Rvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 11:31   #45
da pojasnim

eurosuper 95 i eurosuper BS zadovoljavaju različite kriterije. BS (euro V) ima manji udio sumpora u sebi (do 10 mg/kg) a eurosuper 95 ima do 50 mg/kg goriva.
i to može saznati svatko sa dovoljno inteligencije da se služi internetom. i potvrdit mu može većina ljudi koji voze na plin, jer je stari super 95 začepljivao injektore ko lud, eurosuper je bolji a BS najbolji benzin u ininoj ponudi za aute na plin.

OMV mađarska ima u ponudi premium dizel i sprint dizel
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 11:36   #46
Tifon i OMV u Zagrebu

Znam da je pitanje subjektivno - al ono što se kaže više subjektivnih potvrda daje objektivnu sliku.
Gdje su po vama u Zagrebu benzinske pumpe od OMV i Tifona najkvalitetnije,
znači s kojima ste zadovoljni i na neki način ste skužili da je tamo uvijek dobro gorivo (mislim na diesel a može i za benzin)
igrac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 11:47   #47
onda pojasni kako sad odjednom INA ima dovoljno kapaciteta da proizvodi 100% goriva euro5? Jesu li izgradili još jednu rafinetiju?

Druga stvar je da BS može biti po standardu iz 1995 pa ne znači da je euro5.

Treća stvar je ako ta "bolja goriva" imaju aditive, kako to da je cijena viša samo za 8-10lp?

Uzmi recimo npr. liqui moly aditiv za poboljšanje broja oktana dođe u maloprodaju cca 45kn za 50L goriva. Recimo da INA/OMV to nabavlja u bačvama pa imaju cijenu od 20kn/L za 50L goriva. Što znači da ako gorivo zaista ima poštene aditive mora biti min 40lp skuplje!

za mađarsku svaka čast, tu stranicu nisam ni gledao..
Rvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 12:10   #48
Quote:
Rvat kaže: Pogledaj post
Treća stvar je ako ta "bolja goriva" imaju aditive, kako to da je cijena viša samo za 8-10lp?

Uzmi recimo npr. liqui moly aditiv za poboljšanje broja oktana dođe u maloprodaju cca 45kn za 50L goriva. Recimo da INA/OMV to nabavlja u bačvama pa imaju cijenu od 20kn/L za 50L goriva. Što znači da ako gorivo zaista ima poštene aditive mora biti min 40lp skuplje!
LM je drugačiji tip aditiva, cijena je maloprodajna, konzumerska..prodaje se u fensi aluminijskoj kantici od 3 dcl, osmišljenog dizajna s dodatnim livkom za ulivanje, a ovo su aditivi u plastičnim kanturinama od 10 litara s jadnom naljepnicom na sebi ..usput, koncentracija aditiva koja se ulije u spremnik automobila/autocisternu je totalno drugačija, naravno u korist LM-a.

Da bi u cisterni postiga onu koncentraciju aditiva koju imaš u spremniku nakon ulivanja aditiva LM, triba bi ulit 150 litara aditiva na 30 000 litara.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 12:47   #49
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
LM je drugačiji tip aditiva, cijena je maloprodajna, konzumerska..prodaje se u fensi aluminijskoj kantici od 3 dcl, osmišljenog dizajna s dodatnim livkom za ulivanje, a ovo su aditivi u plastičnim kanturinama od 10 litara s jadnom naljepnicom na sebi ..usput, koncentracija aditiva koja se ulije u spremnik automobila/autocisternu je totalno drugačija, naravno u korist LM-a.

Da bi u cisterni postiga onu koncentraciju aditiva koju imaš u spremniku nakon ulivanja aditiva LM, triba bi ulit 150 litara aditiva na 30 000 litara.
sve to stoji, zato sam i naveo da INA ima 60% manju cijenu.

ajmo još MAXIMALNO sniziti cijenu aditiva:

u maloprodaji aditiv dođe 300kn/L
INA/OMV ga nabavlja za 100kn/L
i neka ga stavljaju DUPLO MANJE nego inače - 0,0015L x 100kn = 15lp (bez troškova transporta, miješanja i sl.)
Rvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 14:01   #50
Quote:
Rvat kaže: Pogledaj post
onda pojasni kako sad odjednom INA ima dovoljno kapaciteta da proizvodi 100% goriva euro5? Jesu li izgradili još jednu rafinetiju?
nemam ja što objašnjavati inine kapacitete.
govorim ti ono što ti svaki plinaš iz iskustva može potvrditi: inin BS daleko najmanje začepljuje benzinske injektore. razlog- manjak sumpora u odnosu na stare benzine.
Quote:
Druga stvar je da BS može biti po standardu iz 1995 pa ne znači da je euro5.
ma ti si stručnjak..
evo ti pa proučavaj
http://www.ina.hr/userdocsimages/pdf/Katalog_goriva.pdf

ono što se mene tiče (a i svih ostalih) je oktanski broj i količina sumpora. to direktno utiče na motor, ostalo je za stručnjake.
Quote:
Treća stvar je ako ta "bolja goriva" imaju aditive, kako to da je cijena viša samo za 8-10lp?

Uzmi recimo npr. liqui moly aditiv za poboljšanje broja oktana dođe u maloprodaju cca 45kn za 50L goriva. Recimo da INA/OMV to nabavlja u bačvama pa imaju cijenu od 20kn/L za 50L goriva. [B]Što znači da ako gorivo zaista ima poštene aditive mora biti min 40lp skuplje!

malo si naivan.

jel pratiš temu "koje ulje?"
trebaš da ti oko ubodem u račun gdje kod tokića ulje košta 120 kn a ISTO ulje kod kipora je manje od pola?

ako motorno ulje (neka mineralija, sa aditivima) košta 1-2 eura za litru, kolko mogu koštat sami aditivi?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 14:04   #51
Quote:
Rvat kaže: Pogledaj post
i neka ga stavljaju DUPLO MANJE nego inače - 0,0015L x 100kn = 15lp (bez troškova transporta, miješanja i sl.)
Imaju neku granicu preko koje ne bi smili dizat cijenu. I ovako je cijena eurosupera 95 (i inih goriva) previsoka, a BS-u su postavili cijenu 5 lipa višu, a opet ispod te neke fiktivne granice...uostalom po cisterni ta razlika iznosi nekih 15 500 kuna. Jel sad može proć?

Uglavnom, njima je isplativo, ne staraj se.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:34   #52
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
U cijeloj ovoj priči, najviše bode u oči ova priča oko OMV-a.
Vani prodaju samo jedan diesel pod imenom DIESEL.
Kod nas SPRINT DIESEL BS i PREMIUM DIESEL BS.
Koji od ova dva naša diesela (SPTINT I PREMIUM) po sastavu odgovara ovom DIESELU koji se prodaje vani?
Da u jednom topicu prije sam vidio da u BiH prodaju Diesel Alpine, jel to isto kao u Sloveeniji ili kao jeftiniji u HR ?

evo nisam bio lijen sastavio mail i poslao na kontakt e-mail OMV-a.

Čekam odgovor.

Zadnje uređivanje Dingo_HR : 25.01.2011. at 21:53.
Dingo_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:03   #53
Quote:
joyamaster kaže: Pogledaj post
Što se tiče kretanja cijena goriva u Njemačkoj, odnosno njene regulacije, Hrvatska (i ciklus izmjene cijena)je ElDorado prema Njemačkoj. U Njemačkoj može svaka Tankštela (i do nekoliko puta u toku dana) mijenjati cijenu kako im se sprdne. Pa imaš ujutro skup benzin (kad se vozi na posao), pa oko 10:00 je jefitiniji, pa opet u podne skuplji... navečer opet skuplji, noću jeftiniji... a pred vikend ili praznike, naravno, nabiju cijene do maximuma.
Ovo bih odmah potpisao, ja bih planirao tankanje kao večina građana RH, oni koji se razmeću na špici neka imaju i špicu na benzinskim postajama.
Dingo_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:22   #54
vidim u beču u schwehat rafineriji one cisterne od fimre prijevoz kljajić,na kamionu im piše maki i imaju cisterne u omv bojama.
tako da možda jedan dio omv uvozi iz austrije.
markec1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 05:31   #55
Quote:
markec1 kaže: Pogledaj post
vidim u beču u schwehat rafineriji one cisterne od fimre prijevoz kljajić,na kamionu im piše maki i imaju cisterne u omv bojama.
tako da možda jedan dio omv uvozi iz austrije.
OMV Eurosuper 100 dolazi u HR direktno iz OMV Rafinerije u Beču.

Eurodisel sprint i Eurodisel premium je jedno te isto gorivo, osim što premium ima u sebi aditiv sto daje malo bolje efekata za motor. uvozi se iz italije.

Eurosuper 95 se također uvozi iz italije, a ponekada iz mađarske.

Radim na OMV-u pa znam..

osobno toćim samo omv100 u svoje vozilo.. po meni najbolje gorivo u HR.
bepo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 09:30   #56
Quote:
bepo1 kaže: Pogledaj post
Radim na OMV-u pa znam..
konačno inforamcija iz prve ruke

Znači isplati im se uvozit gorivo iz 3 države, a INA koja ima svoju proizvodnju i rafinerije mora konstantno dizati cijenu

Još samo da čujemo informacije nekoga sa INIne ili Tifonove benzinske...
Rvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 09:42   #57
[QUOTE=I wonder;31329512]
http://www.ina.hr/userdocsimages/pdf/Katalog_goriva.pdf

staro, iz 2008. Nikakve informacije o class/BS.

na službenim stranicama nikakve inforamacije. I obično i class gorivo piše da je euro5, EN 228. Sadržaj sumpora je do 10 mg/kg.

jedina razlika je u tim aditivima, ali bez ikakvih tehničkih detalja:

Quote:
Paketi aditiva za motorne benzine sadrže komponente koje:

* smanjuju potrošnju goriva
* povećavaju snagu i trajnost motora
* poboljšavaju sagorijevanje goriva
* smanjuju trenje između pokretnih dijelova motora
koji prema tvojoj računici koštajo oko 2lp/L.

Ja sumnjam da prodaju isti benzin po različitim cijenama. Neka se netko javi s informacijom iz prve ruke..
Rvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 10:40   #58
Quote:
Rvat kaže: Pogledaj post
staro, iz 2008. Nikakve informacije o class/BS.
nije ni bitno iz koje je godine.
bitan je udio sumpora, a ne količina i kvaliteta aditiva.

možeš ti nadrukati gorivo sa aditivima koji će produžiti život injektorima, ali će prije otići katalizator.
ili pogoduješ katalizatoru ali pate ventili ili nešto deseto (ovo su samo primjeri).
Quote:
na službenim stranicama nikakve inforamacije. I obično i class gorivo piše da je euro5, EN 228. Sadržaj sumpora je do 10 mg/kg.
euro V.
Quote:
jedina razlika je u tim aditivima, ali bez ikakvih tehničkih detalja:
pa ti aditivi u gorivu su po meni mazanje očiju.
ispravan auto neće osjetiti poboljšanja. stare kante za začepljenim injektorima i zapečenih komora mogu osjetiti razlike.
Quote:
koji prema tvojoj računici koštajo oko 2lp/L.

Ja sumnjam da prodaju isti benzin po različitim cijenama.
ti ne kužiš izgleda.
ulje u dućanu košta 74,61 kn. danas provjerio i širom širim oči na to, jer znam da mi je kipor nudio TO ISTO ulje po 17,18 kn bez PDV-a.

ŠTO su stavili u benzin...možemo sam nagađati.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 18:19   #59
Quote:
bepo1 kaže: Pogledaj post
OMV Eurosuper 100 dolazi u HR direktno iz OMV Rafinerije u Beču.

Eurodisel sprint i Eurodisel premium je jedno te isto gorivo, osim što premium ima u sebi aditiv sto daje malo bolje efekata za motor. uvozi se iz italije.

Eurosuper 95 se također uvozi iz italije, a ponekada iz mađarske.

Radim na OMV-u pa znam..

osobno toćim samo omv100 u svoje vozilo.. po meni najbolje gorivo u HR.
A za koga OMV ima skladišta na Krku onda?
__________________
Fiat M.V.J.
champion20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 10:34   #60
KAKVO GORIVO TOČIMO I NA KOJOJ PUMPI

Što mislite o kvaliteti goriva,jeste li imali problema s određenim pumpama,tko ima najkvalitetnije gorivo po vama??evo kod nas ima jedna petrolova pumpa a navodno je petrol dosta kvalitetan e pa ovaj blizu mog mijesta je ravan NULI,kum mi ima 4-taktni skuter nekidan smo ulili benzin na petrolu i jednostavno nakon 2-3 km.skuter izgubio gas i stao,a ti 4-takt.odmah osijete ako gorivo ne valja,kad smo ulili gorivo sa INE nakon malo dužeg verglanja skuter je opet normalno proradio.također smo sa starim fordom dizelom testirali lož ulje ovo sa petrolo puno više dimi i brže ga potroši nego ovo sa ine.a opet kolega mi je imao problema s autom(kia)on je ulio gorivo na INI auto je počeo trzati i dimiti i neće da primi gas,i tko nekoliko dana neki majstor htio otvarati motor a auto ima 120000 tkm.na kraju smo ga krenuli voziti u servis ostao nam bez goriva i na kraju kad smo ulili to gorivo auto je proradio normalno
dady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:11.