Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2009., 17:43   #1
Tutorial - BitTorrent

BitTorrent

Quote:
Pravila igre kaže:
Nova tema, novo izdanje tutorijala, pravila igre šta se tiče ovo teme ostaju slična kao i do sada, dakle ovdje ide:
  • sve vezano za BT protokol
  • sve vezano za postavke utorrenta ili bilo kojeg drugog klijenta
  • bilo kakvo dodatno pitanje, komentar ili pojašnjenje NAKON pročitanog tutorijala!

Osim toga novost je da od sada neće bit tolerirano postanje pitanja koja su već obrađena na prva 2,3 posta, dakle u samom tutorijalu. Tutorijal je pisan da ga se čita, a ako vam je to problem, onda preskočite temu jer vam nitko neće servirat odgovor koji se vama ne da tražit!

Zašto?
Pa zato šta nam je cilj da tema bude pregledna, te da grupiramo kvalitetu, a ne kvantitetu, dakle konstruktivne inoformacije koje će ljudima koristit, a ne da im serviramo 100 strana uglavnom smeća, odgovora na jedna te ista pitanja i sl. kao u slučaju prošle teme koja ima ~4607 postova kao da je kakav chat topic, a ne tutorijal
Isto tako sve vezano za trackere, obavijesti, pitanja, SVE o trackerima ide u Vodič kroz privatne torrent trackere, ne više ovdje

1. Uvod
Quote:
Mr.Ex.President kaže: Pogledaj post
Potaknut samim sređivanjem teme o torrentima i mnogim problemima s istim, odlučija san napisat nekakav tutorijal. Da odma kažen par riči, da ne bude posli… Dakle nisan najpametniji, nit to želin bit, ako u samom tutorijalu nađete neku glupost ili nešto šta kod vas radi bolje, slobodno reagirajte. Ovdje će bit objavljene stvari koje iz mog iskustva rade najbolje. Ja ću probat samo prenijet ono znanja i iskustva kojeg skupljan "na torrentima" od 2003. ( kad san spojia DSL ) do danas na vas. Na obostrano zadovoljstvo i mogućnost skidanja do daske.
To sam napisao 7.5.2007. kada sam se po prvi put odlučio napravit nekakav BT tutorijal. Sada, skoro 2 godine nakon svi smo svjedoci toga da je ovaj tutorijal tada pokrenuo torrent ekspanziju na ovom forumu, a i šire. Ekspanziju iz koje su svi ponešto naučili, iz koje su izašle mnoge ostale kvalitetne teme u vezi torrenta, preko kojih je na forum došlo mnogo novih ljudi, a neki su ostali i do dana današnjeg... Pa recimo jako dobar pokazatelj je šta su se prije uglavnon za torrente djelile pozivnice za Demanoid, dok se sad naveliko djele jako kvalitetne pozivnice tipa RevTT, BitMeTV, TL, What.cd, a svako tolko se znaju nać još elitnije i "jače".
Meni je drago da je to ispalo tako, pa baš iz tog razloga sada obnavljam ovaj tutorijal, odnosno pišem BitTorrent Rev.2.0. Ništa revolucionarno, samo novu verziju za koju ću se potrudit da grafički bolje izgleda od prethodne, te u nju ugradit nove slike, novu verziju klijenta, neka nova iskustva koje sam u međuvremenu skupija, itd. Pa, krenimo:


2. Klijenti
U ovom tutorijalu ću obradit možda i najpopularniji torrent klijent, utorrent (službena stranica). Vrlo malen, jednostavan za korištenje, s malim zauzećem resursa, a opet dovoljno snažan, jak i podesiv za izvršavanje svih potrebnih operacija. Osim njega, preporučujem još jedino Azureus, sve ostalo rađe preskočite.
Link: Svi BT klijenti i usporedba istih (Wikipedija, engleski jezik)
Preporuka: Nastojte da vam je klijent, koji god koristili, updejtan zadnjom službenom verzijom! Također, ne koristite razno razne beta verzije. Ova preporuka je posebno bitna ako koristite privatne trackere, ali je bitno i za javne trackere, jer nove verzije donose nove korisne stvari, popravljaju probleme prijašnjih verzija, ukratko, vama olakšavaju život. Naravno, ne morate srljat i updejtat novu verziju isti dan kad je izašla, pričakajte malo da vidite reakciju ostalih, da dođe možda nekakav patch koji ispravlja neku eventulanu grešku, da se sve to skupa ustali malo...


3. Torrent protokol
Torrent je vrsta P2P (peer to peer) protokola za dijeljenje i razmjenu datoteka. Bram Cohen ga je uveo u upotrebu i u vlasništvu je "BitTorrent Inc". Torrent protokol omogućuje download bez spajanja na nekakve servere i stranice šta često dovodi do usporavanja downloada ili u gorem slučaju rušenja stranice. To funkcionira tako da nakon šta netko nekakvu datoteku postavi (uploda) na nekakav tracker, taj isti tracker tu datoteku indeksira i dalje nudi svim osobama koji su se našli na dotičnom trackeru. Te osobe prvo preuzimaju datoteku od originalnog uplodera, a onda je razmjenjuju međusobno.
Da, svjestan san da ovako opisano zvuči kao nekakav teži SF, al u biti je jednostavno, evo jedna slika koja govori više od svih ovih riječi:
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...comp_small.gif
[Slika 1, Ilustracija BitTorrent protokola. Preuzeto s: wikipedia.org]

Važno: Ideja torrent protokola je da svi podjednako "daju" i "uzimaju". Dakle ratio=1:1 (ratio je omjer uploada i downloada. Dakle 1:1 = 500 MB:500 MB recimo.) I ne, to nema veze s privatnim trackerima, to je ideja samog torrent protokola! Drugi par postola je šta javni trackeri ne drže do toga, dok privatni drže.
Ovo gore je bio mali uvod u BT protokol, koga zanima još više, nek posjeti ovaj link. Link: Wikipedija, engleski jezik (hrvatska verzija postoji, ali je jako jako slabo opisano)


4. Postavke routera/firewalla
U samom routeru te firewallu ćemo morat otvorit port koji namjeravamo koristit za torrent. E sad, tribalo bi dosta toga pod ovin uvodom napisat. Ja em neman dovoljno vremena, em neman kod kuće 55 routera da sad pišem poseban vodič za svakog. Mogu vas samo uputit na google jer nije to nekakva kvantna fizika pa ni za početnika. Uz google preporučam Link: Portforward.com, a i korisnici na Networking podforumu ne grizu.

Šta se tiče firewalla situacija je kao i gore s tim šta ću ovdje na brzinu obradit defaultnu soluciju koja dolazi integrirana sa XP Service packom broj 2. Dakle, ne koristite ništa starije od Windows XP + SP2 onda ste ponosni vlasnici Windows firewalla. Ja ga osobno koristim, jer neman potrebu za boljim firewallom od ovog. Uglavnon trk u Control panel pa Windows firewall pa onda odaberite karticu Exceptions pa Add port. Odaberite neki port od 50000 – 65000. Zašto baš uzmeđu ta dva broja? Pa zato šta mi se događalo da su niži brojevi (npr. 21000) blokirani.
Odaberite TCP i dodajte neko ime… torrent recimo.
http://i89.photobucket.com/albums/k2...ent/Slika1.jpg
[Slika 2, Windows firewall]

Ako je ovo gore propisno napravljeno u klijentu bi dolje u dnu, po sredini trebali vidit zeleni krugić (vidi se na sljedećoj slici - slika 3). Zeleno uvijek znači ok, za potvrdu možete otić na Options-Speed Guide (CTRL+G) te dolje pri dnu odabrat Test if port is forwarded properly, ako je sve ok, u vašem brtowseru bi trebali dobit ovakvu poruku:
http://i89.photobucket.com/albums/k2...ent/port-1.jpg
[Slika 3, Speed guide]

Ako dolje u dnu nije zelen simbol, te ako ne dobijete ovu poruku, nego poruku da port nije otvoren, onda znači niste napravili sve kako treba i potrudite se to ispravit. Iako u 90% slučajeva ni žuti simbol ne pravi problem nego samo javlja nekakvu sitnu greškicu. Dok crveni simbol znači totalnu grešku, odnosno označava da port uopće nije uopće otvoren što pak znači da nećete moć koristit utorrent za skidanje torrenta uopće.


5. Sučelje programa
Dakle sada idemo u kratak opis izgleda programa za lakše snalaženje u istom. Ka šta san već prije spomenija ja ću se u ovon tutorijalu baviti utorrent klijentom. Trenutna i zadnja službena verzija je 1.8.2 pa krenimo prvo sa izgledom samog sučelja i objašnjavanjem par bitnih pojmova.
Sam program izgleda ovako:
http://i89.photobucket.com/albums/k2...3-utorrent.jpg
[Slika 4, utorrent sučelje] Slika je malo sužena, al štaš...moran poštivat pravila o dimenzijama

Uglavnom na vrhu imamo standardne tipke (add torrent...start, pause, stop), s lijeve strane imamo prikaz svih torrenta po grupama, ispod imamo prikaz torrenata po labelima (eng. Label = Ime), a ispod imamo RSS za ekipu koja ga ima namjeru koristit.
S desne strane sam ovaj aktivni torrent namjerno ostavio da vidimo otprilike kako to izgleda. Naravno, ovu kolonu opcija sam ja podesio jer su mi te opcije zanimljive. Vi slobodno sučelje podesite prema svojim zahtjevima i potrebama. Prije nego šta opišemo te opcije, evo samo mali pregled standardnih BT Ikona te njihovo kratko pojašnjenje:

http://i89.photobucket.com/albums/k2...rent/Ikone.jpg
[Slika 5, standardne utorrent ikone] IMG je umjesto običnog teksta radi ograničenja o 10 slika po post

A evo i mog izbora opcija:
  • Name - ime torrenta
  • Label - kod mene je to ime trackera s kojeg skidam (IMHO, jako zanimljiva opcija kad skupite 5,6 trackera, a u klijentu budete imali 20ak torrenta)
  • Status - Downloading/Seeding/Error/Checking - govori nam šta trenutno torrent radi.
  • Bw... - Bandwidth allocation - može bit: low/normal/high, koristi se da damo prioritet nekim torrentima (high) u odnosu na druge (low). Default je normal. Važno: Ne radi baš savršeno, odnosno često se događa da torrent označen kao "low" praši najviše prometa.
  • Completed - pokazuje mi koliko je MB do sada skinuto
  • Size - pokazuje mi ukupnu veličinu torrenta
  • Done - pokazuje mi koliko je torrenta skinuto u postotcima
  • ETA - pokazuje mi za koliko će torrent doć do 100% u jedinici vremena
    Važno:
  • Seeds - ljudi koji imaju cijeli fajl. Broj pokazuje na koliko smo ljudi trenutno spojeni, dok broj u zagradi pokazuje, koliko još seedera postoji na koje mi nismo spojeni.
  • Peers - bi trebale biti svi korisnici koji sudjeluju u razmjeni (seederi + leecheri), al mislim da utorrent funkcionira tako da pod peers prikazuje samo leechere. Odnosno ljude koji imaju dio torrenta (nebitno bilo to 1% ili 99%). Sa zagradama je ista stva kao i poviše.
  • Down speed - trenutna brzina skidanja (downloada)
  • Up speed - trenutna brzina slanja (uplodanja)
  • Uploded - pokazuje mi koliko sam MB uplodao
  • Ratio - pokazuje mi trenutni ratio dotičnog torrenta

Dno klijenta je isto jako bitno, pogotovo za detekciju problema ili selektivno skidanje ili ... idemo redom, kartica:
  • General - Generalna kartica koja pokazuje skoro sve informacije koje imamo i u desnom dijelu torrenta, s tim da ovdje imamo i prikaz nekih stvari koje gore nemamo. Nema smisla sve to popisivat, snać će te se bez problema
  • Trackers - Jako bitan dio za rješit eventulani problem. Važno: Naime kad vam torrent pocrveni, a u statusu piše "error" ovdje (u 4. stupcu, ispod DHT, LPD i PE) piše o kakvom se točno erroru radi. I ubacivanjem istog u google tražilicu u 3 klika možemo sazant u čemu je točno problem. Ako je sve ok, piše working
  • Peers - Svi korisnici koji su spojeni na odabrani torrent. Vidimo i seedere i leechere, ali samo one van zagrade, dakle one na koje smo mi spojeni.
  • Pieces - Vidimo dijelove torrenta koje trenutno skidamo.
  • Files - Popis svih fajlova koje sadrži torrent kojeg skidamo. Važno: Tu imamo opciju nekom fajlu dat veći prioritet u odnosnu na drugi i time postić da se taj komad skine prije nego svi ostali. Korisno u slučaju kad skidamo pack od 5 filmova, a jako nam je bitno da film1 skinemo do večeras.
    Osim toga možemo i selektirat sami torrent, šta je zanimljivo ako recimo skidate pack od 100 filmova, a vama treba "samo" 70. Onda lijepo upravo u ovom dijelu klijenta, podesite da se tih 30 koji su višak uopće ne skinu, desni klik na fajl(ove) i klik na "Don't Download"
  • Speed - par dijagrama za brzine downloda, uploada, statistiku rada diska,...
  • Logger - Log fajl, odnosno zabilješke torrent klijenta. Svi eventulani problemi, banirani IPovi i sl. stvari se bilježe ovdje.

Zadnje uređivanje MEP : 15.05.2009. at 16:42. Reason: dodana pravila
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 18:39   #2
6. Konfiguracija programa
Važno: Nebitne opcije ću kroz cijelu konfiguraciju programa jednostavno preskakat jer nema smisla da navodim svaku opciju posebno, jer će mi se vodič odužit na roman.

Options - Preferences ili CTRL+P, dobijemo:
http://i89.photobucket.com/albums/k2...ika4-Pref1.jpg
[Slika 6, Options-General]

Sve je tu mislim jasno. Moje opcije su na slici, savjetujem vam isto, osim možda ako želite jezik podesit na nešto osim engleskog. Bitno po meni:
  • update to beta version svakako ostavite isključenim
  • Pre-allocate all files opciju isto možete uključiti, ja sam navika ovako. Naime opcija služi da utorrent u startu "rezervira" prostor na disku za cijelokupni fajl koji skidate, tako da ako skidate 15 GB, će odma po početku downloada s diska "nestat" 15GB praznog prostora.
  • Ne zaboraviti i klik na Associate with .torrent files koji će .torrent fajlove automatski "pridružiti" utorrentu (kao kad namjestite da se .mp3 otvara u Winampu umjesto defaultnog WMP)


http://i89.photobucket.com/albums/k2...ika5-Pref2.jpg
[Slika 7, Options-UI settings]

Grupe: Display options, System tray i Actions for double click podesite kako vam paše, meni odgovara ovako kao na slici.

When adding torrent:
  • Dont't start the download auto - Svakako ostavite ugašeno, nema smisla drugačije.
  • Start a window that display the files inside the torrent - Uključite, korisno je jer odma na početku možete odabrat sve šta vam treba, bez da posli naknadno kopate po propertiesu. Naime nakon downloada torrent fajla ako ovo nije uključeno, download odma počme, a ako je uključeno, dobijete ovakav prozor: SLIKA gdje odma možete podesit sve šta vam treba.

http://i89.photobucket.com/albums/k2...ika6-Pref3.jpg
[Slika 8, Options-Directories]

E sad, nek svak za sebe razradi nekakav organizacijski sistem, jer ako skidate više od par GB mjesečno, sve drugo nema smisla i samo unosi dodatni nered i zbrku. Moj sistem je takav, da na disku iman posebnu particiju E: samo za torrente. Unutar nje iman folder Gotovo i folder Torrenti. Stvari koje se trenutno skidaju stoje ovdje, van ta 2 foldera. Stvari koje su skinute stoje u folderu Gotovo, a svaki fajl je unutar svoga foldera koji nosi ime trackera (ovo je radi već prije spomenutih i uključenih Label). Dok u folderu Torrenti stoje .torrent fajlovi već skinutih torrenta, ako zatrebaju, a svako tolko zatrebaju... Nadam se da san vam uspija dočarat kakva organizacija vlada kod mene, koliko god to bilo teško ovako tekstom opisat...


http://i89.photobucket.com/albums/k2...ika7-Pref4.jpg
[Slika 9, Options-Connection]

Ovdje morate upisat port kojeg ste otvorili u firewallu/routeru, pogledajte korak 4. ovog vodiča!
Ostalo je sve uključeno, osim Randomize port each start jer to svaki put kad startate program mjenja port, a to vam ne treba.


* * *
Prije ikakvog daljnjeg podešavanja, par riječi o sljedećoj problematici. Naime forsiranje torrenta do samih granica uz surfanje pritom neće baš ić glatko. Zato šta su iz nekog razloga u Windowsa XP, service pack 2 i 3 (goli Win XP i SP1 nemaju ovaj problem. A koja je situacija s ostatkom društva, Vista, Windows 7, razne Server verzije ili pak 64bitne,... iskreno neman pojma, raspitajte se svakako) ugradili limit (polu)konekcija (portova i po UDP protokolu i po TCP protokolu) na 10. A to nama stvara zagušenje veze, pucanje programa te enormnih zauzeća procesora. Pošto se nama to ne dopada, prelazim na jedan mali "hack" s kojim ćemo taj limit od 10 povećat par puta. Postoji par vrsta sličnih programa ove namjene, donji je moj osobni favorit:
Quote:
Važno: Ovim postupkom mijenjamo sistemske fajlove od Windowsa i ovo radite na vlastitu odgovornost. Ja ne odgovaram za vaše postupke i eventulanu štetu koju pri tom napravite.

LINK
Instalacija: Izgleda ovako nekako - opisna SLIKA
  1. Pokrenit, otvorit će se DOS prozor i napisat će da je otvoreno 10 (polu)konekcija
  2. Pitat će vas želite li promjenit na 50, ne želite jer je i dalje malo pa stisnite C
  3. Onda će vas pitat da upišete proizvoljni broj, u ovom SS je to 150, vi upišite šta hoćete. S tim da imate u vidi da 1000 nije baš pametno jer router ne radi na 3 GHz da obradi 1000 konekcija Ja sam maksimalno držao 600 i nisam imao nikakvih problema, ipak savjetujem nešto manje (150-300) za početak, pa kasnije lako povećate ako osjetite da vam je to malo.
  4. Obavijestit će vas da sve iznad 100 nije preporučeno, zanemarite, dakle Y
  5. Odradit će "instalaciju" i zatražit konačni Y
  6. Onda će tražit windows cd jer je system otkrio da ste promijenili bitan system file neprovjerenom verzijom, stisnite cancel i resetirajte PC.
  7. Za kraj: Nakon restarta, ponovo pokrenit utorrent, odabrat: Options > Preferences > Advanced > net.max_halfopen. Default je 8 (SLIKA), vi dolje u dnu pod value upišite gore odabrani broj minus par znamenki. Recimo ako ste odabrali 150, upišite recimo 130 (da ne damo svih 150 na korištenje utorrentu) pa: set - ok -restart klijenta.

Suma sumarum: Dakle sad umjesto 10 konekcija imate otvorenih onoliko koliko ste gore odabrali, recimo da je to 150. Nikakvi dodatni akceleratori, nit kojekakvi programi vam uz ovo ne trebaju, to je to, šta se tiče konekcija.
Dobitak?
  • Možete i sami probat. Evo ja sam u svom klintu namjerno vratio na 8, restartao i otiša u Help - Show Statistics i stvarno piše: 8 connecting. Onda sam postavku digao na 150, restartirao i opet Help - Show Statistics te sad piše 87 connecting. Dakle zaključak je da sam kod defaultne opciju bio u minusu skoro 80 polukonekcija, a to se osjeti...
  • Osim toga možete bacit oko na log; Start > Run > Upisat: eventvwr.msc > Izabrat: System i nać grešku Event ID: 4226. Ta greška se naime javi svaki put kad windows dođe do limita, a ako ste koristili bilo kakav P2P na PCu do sada, tu grešku imate par desetaka puta u logu jer je 10 jednostavno premalo!
Što se samih opcija unutar torrenta tiče, treba esperimentirat. Kao i kod overclocka recimo, nema koristi da prepišete moje ili bilo čije postavke, pa makar i sličnu vezu imali. Ja ću ovdje napisat generalne formule za određivanje nekih podataka i svoje neke zaključke, a vi izvucite svoje, pa ako ne uspijete pogodit iz prve, malo modificirajte dobivene rezultate dok ne budete 100% zadovoljni, nit ovo nije nekakav SF.


http://i89.photobucket.com/albums/k2...ika8-Pref5.jpg
[Slika 10, Options-Bandwidth]

Prije, nego šta krenemo dalje, bilo bi dobro da znate koja je vaša veza. I teoretska (dakle onaj paket koji imate, tipa MaxAdsl 2/256), ali i praktična (pošto nitko ili rijetko 'ko dobiva 100% teoretske vrijednosti). To možete provjerit na 101 način i nema smisla da ja sad reklamiram bilo kakve stranice. Provjerite, testirajte par puta na par načina dok ne budete uvjereni da su rezultati točni, jer bez točnih rezultata, donje podešavanje nema nikakvog smisla!
Kod:
Moja zakupljena brzina je: 2048/256 kbita **
Moja teoretska brzina je: 1850/220 kbita
Za dobit kB/s od ovih kbita treba broj podijelit sa 8, pa je:
Download speed: 1850/8 = 231 kB/s
Upload speed: 220/8 = 28 kB/s
** - Moj ISP, T-com je u međuvremenu povećao brzine, ali kako mene još nije zahvatila ta promjena, te kako je veza varira radi svih tih podešavanja po centralama, nema smisla obrađivat 4/256 jer se još ništa (kod mene) nije ustalilo, tako da sam se zadržao na 2/256 iako je ta brzina prošlost... Vama ionako to ne igra nikakvu ulogu pošto imate sve formule i sve detaljno objašnjeno, pa lako sve ovo primjenite za svoj slučaj.




1. Max. upload rate: ? KB/s
  • Ako koristite public trackere možete ograničit upload, al program nije zamišljen tako pa će vam automatski usporit i download. To možete zaobić raznim programima tipa NetLimiter, al ne bi o tome detaljnije jer ionako ne preporučujem utorrent ljudima bez flata, pa ću se zadržat na ljudima koji imaju flat te su voljni i slijedit praksu torrent protokola, dijelit/uploadat/seedat.
  • Ako pak koristite privatne trackere, cilj vam je imat šta veće brzine uploada, al opet ne valja pretjerat da ne zagušite i download i cijelokupnu vezu, tako da je univerzalna formula: upload speed * 80% (možete probat i 90% al ne preko, jer onda limitiranje nema baš smisla).
Ja pak, ne ograničavam uopće. Upload mi je toliko malen da ga nema smisla dodatno usporavat. Je, guši mi brzinu downloada, ali nije me briga jer mi je ionako 10x veća od brzine uploda. Dakle u mene je: 0 - "unlimited" (beskonačno, odnosno onliko koliko mi veza može max. dat).

2. Max. download rate: ? kB/s
Univerzalna formula je: download speed * 90%, meni ispada nekih 207 kB/s, pošto mi je upload speed primaran spustio sam na 190 kB/s da download bezveze ne dođe do one faze kad krene zagušivat cjelokupnu vezu, pošto mi je upload, kako sam gore već rekao, neograničen.

3. Global max. numbers of connections: Default je 200 i moguće da vam bude to i više nego dovoljno. Ali, možda je bolje odma povećat jer kad vam apetit poraste pa u klijentu budete imali po 30+ torrenta trebat će te dodatnu "snagu". Doduše nemojte pretjerat, nikako ne preporučujem vrijednosti preko 800, 900. Naime kako sam već gore kod "hacka" spomenuo, upravo radi routera koji bi se vrlo lako mogli zagušit sa brojkom od 1000 recimo, a vi samim tim napravit kontradiktornu stvar. Trenutno držim na 300, a max. koji sam držao kad mi je upload brzina bila skoro 3x veća je 600. Probao sam i 900 nakratko i moja Kasda to nije izdržala, pa sam se vratio na provjerenih 600.
Važno: Šta je postavljen ovdje broj veći, te šta je manji broj ostatka slobodnih konekcija, to će "surfanje" te ostale internet radnje nevezane za torrent bit teže, odnosno usporenije. Pa nastojte ovo (a i cijelu Bandwidth grupu opcija) podesit kvalitetno (makar i uz par kompromisa pri kojima možda izgubite 2 kB/s brzine) jer je to puno bolja opcija od pauziranja torrenta čim morate nešto pogledat na internetu.

4. Max number of connected peers per torrent: Generalna formula je Upload speed * 1.3. U mene to ispada ~40 i držim se toga.

5. Number of upload slot per torrent: 4 je default, a formula je 1 + (upload speed / 6). Ispada mi oko 5 pa i držim na 5. Nemojte vrijednost spustit prenisko (1, 2) niti dizat suviše visoko (10+) jer bi mogli imat problema glede zagušenja download brzine, ali i upload brzine.

6. Use additional upload slots if upload speed <90%: Uključeno, za imaginarni slučaj da se dogodi da 5 ipak bude prenisko.


http://i89.photobucket.com/albums/k2...ika9-Pref6.jpg
[Slika 11, Options-BitTorrent]

1. Grupa Basic BitTorrent features:
  • E sad, ako koristite privatne trackere, preporučam postavke kao na slici.
  • Ako pak koristite javne trackere, svih 6 opcija obavezno uključite!
2. Protocol Encryption - Outgoing:
Naime pošto neki naši operateri (ISP) rade nekakvo, nazovimo ga "kočenje" veze kad primijeti veće iskorištenje iste, ovo stavljamo na enable jer tada ne mogu primijetit, pa ni usporit iz jednostavnog razloga, sto je onda cijeli upload kriptiran u SSL (HTTPS header) tako da niti jedan P2P filter neće blokirati takve pakete. Eventualno po portu, ali nikako ne može po L7 filteru.
  • Ako pak koristite privatne trackere, Enabled/Forced (forced zna dosta umanjit mogućnost spajanja na peers, pa je svakako bolje Enabled, jer mislim da u HR i nema ISPa koji radi toliko kočenje da imate potrebu za Forced postavkama).
  • Ako koristite javne trackere, možete isključit.
Važno: Čuvajte se CarNeta u kombinaciji sa javnim trackerima - TEMA o tome. I da, Demonoid nije privatan tracker


http://i89.photobucket.com/albums/k2...ka10-Pref7.jpg
[Slika 12, Options-Queueing]

Max number of active torrent (upload or download): Stavite šta god hoćete. ovisno o vašim potrebama. Ovih mojih 50 je tu namjerno da nikad ne bude dosegnuto. Jer u slučaju manjeg broja (5 recimo), sve iznad 5 aktivnih ide u Queueing (eng. čekanje) listu, a to ne volim. Držim ionako max 25-45 torrenata, od čega je aktivno možda 30% pa neman problema s nekim zagušenjima i sl. Uglavnon podesite kako vam god paše.
Max number of active downloads: Nemojte pretjerivat. Za brzinu od recimo 200 kB/s je 5 sasvim dovoljno, ako ne i previše. Ja inače i ne preferiram više od 3 downloada odjednom, ionako mi se nigdje ne žuri.

Seeding while:
  • Ratio is: <= ? %
  • Seeding time is: <= ??? min
    When utorrent reaches the seeding goal: Limit upload rate to: ? kB/s [0=stop]

Ovu grupu Seeding while sam izdvojio da kažem nešto zanimljivo. Naime ima nas dosta šta je napravilo ogromne buffere (eng. buffer=spremnik, a pod tim se misli na ogromne razlike između downloada i uploda, tipa D: 12 GB | U: 117 GB) pa nam više nije zanimljivo, nit potrebno nabijanje uploda, a samim tim i ratija u nebo, jer smo em dosegli najviše klase na trackerima, em imamo gigabajta uploda kao pjeska u Sahari. Pa bi nama mogla recimo bit zanimljiva opcija kao na mojoj slici. Odnosno, stopiranje torrenta kad dođe do ratija 1.050.
Naravno, od 30, 40 torrenta u klijentu uvijek uleti jedan ili dva na kojima želim preko 1.050 jer sam na tom trackeru loš sa bufferom, ali to onda nije nikakav problem pošto su to bez problema podesi u samom Propertiesu od torrenta - SLIKA
Ovo je samo jedan od načina na koji se ova opcija može iskoristit, vi slobodno nađite neki svoj način, bolji je ikakav automatizirani način nego ručno kopanje po propertiesima svakog torrenta posebno, pogotovo kad jednom dosegnete brojku od 20, 30,.. torrenta u klijentu.


http://i89.photobucket.com/albums/k2...ka11-Pref8.jpg
[Slika 13, Options-Scheduler. Napomena: Svaki kvadratić je period vremena od 1h]

Kao i stvar poviše, jako zanimljiva opcija! Omogućuje vam da ovisno o vašim potrebama i dnevnom rasporedu podesite utorrent tako da radi 24 sata dnevno ako ne gasite PC, a da vam ne smeta u drugim internet radnjama ni 2%.
Važno: Scheduler kao opcija + dobro podešene opcije unutar samog klijenta (koje radimo u ovom poglavnju 6) vam jamči da nikad nećete trebat pauzirat utorrent da bi nešto obavili online. Jer meni je osobno žalosna je činjenica da masu ljudi to radi konstatno po par desetina puta dnevno, a u uru vremena posla mogu sredit sve probleme za sve vremena.

Slika koju gledate su moje opcije dok sam imao 2 puta bržu vezu. Full speed (U: 70-80 kB/s | D:250-280 kB/s) je bio podešen dok spavam i dok sam odsutan, a limitirane (U: 65 | D: 200) brzine dok sam za PCom jer bi me "full speed" toliko gušili da bi ponekad mail od 0,5 MB slao preko 2 minute! Sad su mi brzine premale (i dovoljno već limitirane u opcijama Bandwidth-slika 8) da me išta zaguši, tako da mi je Scheduler isključen.


Nema slike: Options - WebUI
Nema potrebe za slikom, isključeno je velikoj većini ekipe, a onih par koji to koriste ionako ne trebaju tutorijal.

Nema slike: Options - Advanced
Važno: Ovdje nemate šta dirat! 99% "uputa" koje možete nać na netu i koji vam jamče da će vam poboljšat brzine, neće vam vrlo vjerovatno ubrzat ništa, nego će vam samo napravit dodatne probleme. Uostalom lijepo vam piše: Advanced options [WARNING: Do not modify!] i toga se držite osim ako stvarno ne znate šta radite, a ne znate, jer da znate ne bi čitali ovaj tutorijal! ;-)

Inače, podgrupa je: Advanced - Disk Cache
http://i89.photobucket.com/albums/k2...rent/Cache.jpg
[Slika 14, Options-Advanced - Disk Cache Napomena: Svaki kvadratić je period vremena od 1h]

Override automatic cache.... - ne proporučam dirat, utorrent to solidno odradi i sam.
Reduce memory usage when cache is not needed - Isključen, radi svih ovih postavki niže:

Grupa: Advanced Cache Settings
Važno: Ne preporučujem ako vam disk nema bar 16 MB cache, iako bi 32 MB (ili više u doglednoj budućnosti) bilo optimalno! Ako ne znate šta je cache (pričuvna memorija na samom disku btw.) ili nemate pojma koji disk uopće imate, rađe preskočite cijelo ovo poglavlje.

Da ne kompliciram prepisivajući sve ove nazive prvih 6 opcija i objašnjavajući jednu po jednu pošto su skoro identične, sumirat ću to ukratko. Ovo šta je meni uključeno utorrentu govori da koristi rađe cache umjesto izravnog zapisivanja na disk, obrnuto od toga bi bilo da ovo šta mi je isključeno uključim, ali to ne želim, pošto disk (Samsung 500 GB /7200 RPM/ 32 MB Cache) ima dovoljno velik cache i hoću ga koristi rađe nego Read/Write opciju, pogotovo pošto mi ovaj disk služi samo za torrente.
Increase automatic cache size when cache thrashing: služi da utorrent naglo poveća sebi dostupan cache kad se čitanje s diska poveća (obično kod povećanog uploda), tako da mi je to korisno.

Meni sve radi kao i prije s tim da san značajno smanjija "kopanje" utorrenta po samom disku, a to mi je bija cilj. Ako se jave ikakvi problemi s skidanjem torrenta na disk, ala recimo error: "DISK OVERLOADED 100 %" i sl. Postavke lijepo vratite na default i to je to.

* * *
Ako ste ovo podešavanje i konfiguraciju napravili kako treba, vjerovatno imate utorrent podešen tako da "troši" vašu vezu do krajnjih granica, omogućujući vam i surfanje pritom, te ostali normalan rad van P2P. Dodatno ubrzanje ćete ostvarit samo, ako od vašeg provajdera (ISP) zakupite veću brzinu...

Zadnje uređivanje MEP : 29.03.2009. at 18:04. Reason: Update
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 22:25   #3
7. Potraga i "skidanje" samog torrenta s javnih trackera

Torrent protokol (pobliže opisan u točki 3 ovog tutorijala) je različit u odnosu na skoro sve ostale P2P programe. Dok u njima skidate fajlove izravno, preko torrenta to ide neizravno, odnosno tako da vi prvo sa trackera skinete torrent fajl (ekstenziju .torrent veličine par bajta), dok onda torrent klijent, u ovom tutorijalu, utorrent skida torrent, odnosno sadržaj koji ste odabrali. Možda ni ovo nije najbolji opis, al je dovoljno primjeren bez da bespotrebno ulazimo u komplikacije.
Dakle vama treba torrent fajl (u daljenjem tekstu: torrent da ne kompliciramo), ako ste vlasnici privatnih torrent trackera, znate gdje ćete otić, ako niste, onda preporučujem google, bar dok ne skupite vama dragu kolekciju torrent trackera. Dok sam se ja bavio javnim torrent trackerima, nekako su mi najviše srcu prirasli isohunt.com i mininova.org. Od pomoći može bit i nekakav torrent pretraživač, recimo torrentscan.com.


Nažalost, javni trackeri su već duže na niskim granama, pa ako se imalo ozbiljnije mislite bavit torrentima, tj. ako ste osoba koja svakodnevno nešto skida i mjesečno napravi par desetaka GB prometa, nikako ne preporučujem javne trackere. Naime javni trackeri su uglavnom prepuni smeća, pa će vam se često dogodit:
  • da skidate jedno, a dobijete drugo
  • da dobijete virus upakiran u fajlove koje skidate
  • da brzina downloada bude manja od 10 kB/s unatoč svim postavkama utorrenta, te unatoč tome šta provajderu plaćate 20x veću brzinu.
  • da skinete 95% fajla, a onda nikad ne dođete do 100%
  • da skinuti sadržaj ne možete otvorit jer vas traži lozinku koji vi naravno nemate
  • da skinuti film ima sliku, a nema zvuk ili obrnuto
  • da skinuta igra ne radi uopće
  • da je opis torrenta takav da uopće ne znate šta skidate i šta ćete na kraju dobit...
  • itd

E sad, nabrajajući ovo sve vas ne želim otjerat od javnih trackera, već vam samo želim odma reć da čemu ste, da se ne razočarate zašto imate 20 puta manju brzinu od maksimalne nakon pola sata provedenog vremena čitajući ovo i podešavajući postavke ili zašto ste potrošili 3 dana za skinut najnoviji film kojeg nitko u kvartu nema, a umjesto toga ste dobili 7 godina star amaterski kineski pornić
Ako ćete torrente koristit svako prijestupne za skinit kakav film ili nekakav cd, za vas će i obični javni trackeri bit dovoljno dobri, pogotovo nakon šta vam donjim savjetima pomognem da minimizirate ove negativne stvare nabrojene gore. Ako su vaši prohtjevi veći, brzo ćete se sami prebacit na privatne trackere, ali o njima ću uskoro, amo sad prvo obradit javne torrent trackere.

Dakle, kako minimizirat (100% ih izbjeći ne možete nikako) gore nabrojane probleme?
Lijepo, trebate se držat nekih pravila/preporuka, ja ću napisat neka općenita, temeljena na mom iskustvu, ali i sami ćete, nakon par desetaka skinutih fajlova skužit šta možete, a šta ne...Uglavnom, idemo redom:
  • Opis torrenta
    Probajte nać šta kvalitetniji opis. Znam da je to težak posao na javnim trackerima, ali se potrudite. Uglavnom najviše problema rade torrenti koji nemaju nikakav opis ili imaju 2 riječi tipa "works fine".
    Isto tako, obavezno čitajte komentare, u komentarima ekipa uglavnom iznosi dojmove, tako da iz "prve ruke" vidite na čemu ste.
  • .
  • Antivirus
    Ne trebam napominjat da se od vas kao korisnika koji se služi računalom očekuje da imate bilo kakav antivirus (updejtan najnovijem zakrpama), nevezano za torrente i bez torrenta. Ja bi ovdje htio napomenut da ga, ako ga još kojim slučajem nemate svakako nabavite i da skenirate svaki, da svaki skinuti fajl s javnih trackera. Virusa nema baš toliko, ali je i jedan sasvim dovoljan da vam zagorča rad na PCu, a ljudi ne kažu uzalud da je bolje spriječiti nego liječiti pa se vodite tim. (ps. posebno se čuvajte exe fajlova)
    Link: Pošto je ovo tema o torrentu, nemojte nas gnjavit odabirom ili postavkama vašeg antivirusa. Takve stvari rješavajte na Softver podforumu.
  • .
  • Brzina downloada
    Tu nema pomoći, imate koliko imate i to je to. Jedino s čime možete pomoć sebi je da nađete torrent sa šta više seedera. Više seedera znači da više ljudi ima torrent završen, što bi trebalo značit i veću brzinu downloada za vas.
    Osim toga, nemojte ograničavat brzinu uploda u samom klijentu, rezultat toga će bit dodatno (uglavnom drastično!) smanjivanje download brzine. Ako već nemate flat, rađe se ostavite torrenta jer nema smisla koristit torrent protokol, bez flata. A ako baš morate koristit torrente, onda probajte nabavit nekakav program koji će ograničit brzinu uploda izvan postavki klijenta torrenta, iako uzmite u obzir da ni to ne radi u 100% slučajeva jer utorrent (ili koji drugi klijent) znaju skužit vaše namjere i opet vas ograničit...
  • .
  • Availability
    Dostupnost bi bio naš prijevod, a šta se torrenta tiče označava koliko ljudi trenutno ima ono šta vi skidate. Odnosno ako vidite podatak da je Availability torrenta 0,857 maknite se od njega šta dalje, jer to znači da taj torrent možete skinut samo to 85,7% i dalje se nećete maknit pošto nema nijedan seeder koji ima 100% Naravno, seederi dolaze i odlaze tako da se Availability mijenja svako malo, al generalno gledano, od slabo seedanih torrenta bježite. Jer em će vam brzine bit manje, em postoji mogućnost da zapnete na par posto do kraja...
  • .
  • ZIP/RAR i ostali arhivski komprimirani fajlovi
    Ako slučajno sretnete torrent pakiran u više .rar fajlova veličine 14,3 MB ili 47,6 MB i sl. uglavnon ste na dobrom tragu jer su to vrlo vjerovatno "scene torrent", dakle vrlo vjerovatno i dobar torrent koji se eto, slučajno našao i na javnom trackeru (pošto su isti "rezervirani" za privatne uglavnom)
    Dok, s druge strane se svakako čuvajte fajlova koji cijelokupan materijal (cijeli album ili film ili igru) imaju komprimiranu u samo jednom .rar fajlu. Uglavnon tako komprimirani fajlovi sa sobom nose i šifru, pa bi nakon cijele procedure skidanja mogli ostat bez skinutog materijala, pošto ćete ga moć otvorit. Ako imate ikakav izbor, preskočite tako pakiran fajl, ako nemate, riskirajte... A ako ste već skinuli, probajte ovo dolje:
    Quote:
    Mr.Ex.President kaže:
    Po miljunti put: nemojte skidat ZIP/RAR fajlove. Pogotovo u slučaju kad imate izbor.

    Pogledajte ima li uz taj .zip (ili rar file) još koji dokument, neka internet stranica ili nešto?
    Ako ima kakav dokument vidite šta piše, zna se potrefit da piše šta korisno.
    Ako ima web adresa probajte nju upisat kao password.
    Probajte također i ime samog fajla ili ime autora koji ga je uplodao upisat kao password.
    Za kraj, probajte i naziv downloadanog fajla upisat u gugl, možda izbaci nešto korisno.
    Važno: Čuvajte se virusa i ostale gamadi otvarajući svakojake stranice u očajnoj potrazi da iskopate nešto. I nikako nemojte instaliravat nekakve programe koji vam eventulano na takvim stranicama budu ponuđeni kao spas za vaš problem, 99,99% se radi o virusu, trojancu i sl.

    I da, svakako pogledajte šta piše u komentarima na stranici odakle ste skinuli torrent fajl (iako je to trebalo napravit prije skidanja istog) zna se dogodit da piše password.

    Ima i programa za razbit šifru, al ne moraš ni pokušavat. Preprepredugo...ostarit ćeš prije nego otvori
    ili jednostavno odustanite od svega i nađite kvalitetniji torrent.
  • .
  • Završni proizvod - Datoteke .iso .mkv .cue, r01-r34. Problemi sa sinkronizacijom zvuka/slike, kašnjenje titlova,...
    Sve navedeno u naslovu i sl. problemi su stvar koja više nema veze s torrentom kao takvim jer ste došavši do 100% downloada zavšili priču oko skidanja torrenta.
    Važno: Pa bi zamolija da se u ovom tutorijalu ne bavimo vašim završnim proizvodom. Ako pak trebate pomoć, osim gugla () imate podforume na kojima će vam rado pomoć:

Inače sve ovo gore detaljno objašnjeno se šturo može svest u jednu ipo proširenu rečenicu.
Quote:
Nađite kvalitetan torrent, sa šta boljim opisom, sa šta više seedera, te pozitivnim komentarima koji jamče da je sve ok. Za svaki slučaj skinuti materijal provjerite antivirusom prije uporabe.
I to je cijela mudrost.

Našli ste dovoljno dobar i kvalitetan torrent?
Skinite ga na PC i otvorit sa klijentom koji već imate, kod utorrenta možete koristit i CTRL+O za istu radnju. Nakon toga, ako su vam opcije podešene prema gornjem tutorijalu vam iskače "Add new torrent" prozor u kojem možete podesit puno toga, al o tome san već priča i zalipija dvi slike malo poviše, kroz konfiguraciju klijenta.
I to je to, nakon šta potvrdite "Add new torrent" prozor, torrent klijent kreće sa skidanjem torrenta i vaš posao je samo pričekat da se isti downloada, eventulano ga zadržat u klijentu da se vrati (seeda) nazad onoliko prometa koliko se skinulo, te uživat u sadržaju.


8. Privatni torrent trackeri

Šlag na kraju ovog tutorijala, privatni torrent trackeri.

Važno: Izdvojena tema o privatnim torrent trackerima se nalazi ovdje: LINK
... nema smisla ovdje sada prepisivati to sve skupa, koga zanima lako "skoči" tamo.


Tako da bi ja s ovim zaključio ovaj tutorijal, nadam se da vam je bio od pomoći


©Mr.Ex.President
BitTorrent [tutorijal]. Rev. 2.0
27.3.2009.

Zadnje uređivanje MEP : 28.03.2009. at 19:11.
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 01:23   #4
Angry

evo ovako, imam jedan problem s uTorentom upalim ga i radi normalno pola sata ,a poslije toga mi pukne internet, veza znači i kad bi ugasio torent nebi više mogo surfat, odem na ruter i provjerim status piše connected
IP Address - normalno mi pise (brojevi i ostalo)
Subnet Mask - normalno
Default Gateway - prazno nema nikakvih brojeva, znam da moraju bit
DNS Server - normalno
ruter mi je d-link 584t od t coma, operativni sistem vista
probo sam reinstalirat torrent i updatat nije pomoglo
__________________
Sve što znam o životu naučio me Dželo Hadžiselimović
koji-lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 12:19   #5
par ideja koje mi padaju na pamet

neki Dlinkovi su imali problema sa otpustanjem konekcija pa su se cesto blesirali kod koristenje torrenta. tu ti moze pomoci jedino noviji firmaware, ali za to se jos raspitaj kod nekog ko ima isti model (ovo je obavezno ako koristis maxTV jer njega moras sam podesiti za novi firmware)

mozda ti router i radi kako treba ali imas namjesten prevelik broj konekcija u utorrentu. probaj smanjiti broj konekcija na neku "sigurnu" vrijednost (Global max. numbers of connections stavis na recimo 50 i Max number of connected peers per torrent recimo 10) vidi oce raditi, pa ako radi polako povecavaj dok ne napikas kolko router moze podnjeti

i jos ostaje mogucnost da ti antivirus tretira torrent kao browser pa pokusava skenirati svaku konekciju sto normalno uzrokuje zagusenje sistema, za to napisi koji AV koristis pa ce se vec netko javiti sa boljim infom
rog is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:18   #6
kada jedan torrent seedam na vise trackera zna mi se pojavit poruka otprilike ovak: "The torrent you are trying to add is already in the list. do you want to load trackers from it?". Jel zna netko kaj to tocno znaci?
WHUFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:25   #7
znaci da su identicni i da ih utorrent ne moze "trackat" odvojeno, nego samo dodati adresu drugog trackere u vec postojeci. to je zgodno za javne trackere, ali nikako ne raditi na privatnim jer onda saljes ukupne (up/down) podatke na oba i mogo bi dobiti ban zbog varanja. ja nisam nasao normalno rjesenje za to, nego kad mi se desi odustanem od seeda na jednom trackeru
rog is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:29   #8
Quote:
rog kaže: Pogledaj post
znaci da su identicni i da ih utorrent ne moze "trackat" odvojeno, nego samo dodati adresu drugog trackere u vec postojeci. to je zgodno za javne trackere, ali nikako ne raditi na privatnim jer onda saljes ukupne (up/down) podatke na oba i mogo bi dobiti ban zbog varanja. ja nisam nasao normalno rjesenje za to, nego kad mi se desi odustanem od seeda na jednom trackeru
to me najvise interesiralo. hvala.
WHUFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:19   #9
@koji-lik: Ukoliko koristiš ZoneAlarm - riješi ga se.

@WHUFC: Nikad mi se to nije dogodilo na privatnim trackerima (samo na javnim). Bez problema sam seedao torrent na 3+ trackera u isto vrijeme. Provjeri da ne pokrečeš .torrent fajl kojeg već imaš u uTorrentu, vjerojatno su svi istog imena pa je lako pogriješiti.
__________________
~ Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold. ~
Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 16:05   #10
nekoristim nikaka loši fierwall ni antivirus, koristim eset smart security, a torent postavke sam si postavio u skladu sa svojom brzinom i torentovom forumu, razmisljam si da bi moglo bit nešta vezano s ovom t-comovom nadogradnjom brzine, zato sto mi se nije jos povecala, al opet to traje vec dva tjedna, hmmm
__________________
Sve što znam o životu naučio me Dželo Hadžiselimović
koji-lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 17:05   #11
ja još uvijek nisam riješio problem s velikim utjecajem uploada na download... Naime očito nije problem u utorrentu ili njegovim postavkama kao što sam i pretpostavljao. Naime isto se dešava i kod FTP downloada recimo ili bilo kojeg drugog prometa...

Da bi postizao brzine od 400+ kB/s moram ograničiti upload na jednoznamenkasti broj... Prilično nevjerojatno... Zvao sam t-com i doći će pogledati... Kao provjerili su liniju i sve i kažu da bi sve trebalo biti ok... Možda donese frajer novi router pa bude bolje...
Spreher is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 19:11   #12
Quote:
Spreher kaže: Pogledaj post
ja još uvijek nisam riješio problem s velikim utjecajem uploada na download... Naime očito nije problem u utorrentu ili njegovim postavkama kao što sam i pretpostavljao. Naime isto se dešava i kod FTP downloada recimo ili bilo kojeg drugog prometa...

Da bi postizao brzine od 400+ kB/s moram ograničiti upload na jednoznamenkasti broj... Prilično nevjerojatno... Zvao sam t-com i doći će pogledati... Kao provjerili su liniju i sve i kažu da bi sve trebalo biti ok... Možda donese frajer novi router pa bude bolje...

Isti problem imam i ja i to nakon povečanja brzine,došli mi T-comovci doma,dva puta mijenjali modem i sve po starom,da bi na kraju zaključili da je to zbog promjena centrale(prešli sa Siemensa na Sony-Ericsson).Danas mi nakon tri tjedna upload ne guši download,nakon puno svađa sa T-comovcima,
(jučer sam popizdil od svađe sa njima).
Danas mi nakon tri tjedna sve šljaka Ok(download 8Mb,ali sad pada upload kaj je i normalno).
omso is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 19:44   #13
Quote:
Spec.tre kaže: Pogledaj post

@WHUFC: Nikad mi se to nije dogodilo na privatnim trackerima (samo na javnim). Bez problema sam seedao torrent na 3+ trackera u isto vrijeme. Provjeri da ne pokrečeš .torrent fajl kojeg već imaš u uTorrentu, vjerojatno su svi istog imena pa je lako pogriješiti.
ma seedam i ja na vise trackera gotovo svaki torrent koji skinem. ali ponekad(rijetko) mi se pojavi to. i ako stisnem yes, pri dnu stranice, pod Tracker, pišu adrese oba trackera. sad znam da je to uglavnom zabranjeno i izbjegavati cu to ubuduce.
WHUFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 20:08   #14
Quote:
koji-lik kaže: Pogledaj post
nekoristim nikaka loši fierwall ni antivirus, koristim eset smart security...
probaj ovo http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=761


WHUFC, i meni se nekad desi,uglavnom na what-u
rog is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 00:09   #15
Quote:
omso kaže: Pogledaj post
Isti problem imam i ja i to nakon povečanja brzine,došli mi T-comovci doma,dva puta mijenjali modem i sve po starom,da bi na kraju zaključili da je to zbog promjena centrale(prešli sa Siemensa na Sony-Ericsson).Danas mi nakon tri tjedna upload ne guši download,nakon puno svađa sa T-comovcima,
(jučer sam popizdil od svađe sa njima).
Danas mi nakon tri tjedna sve šljaka Ok(download 8Mb,ali sad pada upload kaj je i normalno).
nemoj zezat!!! Jebeno! Nisam lud i nisam jedini!!!

Ok sad mi još samo reci kaj da napravim a da mi to srede... pliiiiiz :P
Spreher is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 01:21   #16
Pridružujem se čestitkama.Nadam se šta manje pitanjima tipa kako nešto skinit šta brže.A više konkretnih pitanja.Šta se tiće restarta kompjutera ,predlažem napravit prečac koji to zamjenjuje.Kliknite desnom tipkom miša na radnoj površini,opcija novi prečac.upiši %windir%\system32\rundll32.exe advapi32.dll na liniju .Dobro dođe umjesto restarta i ako niste gasili kompjuter više dana.
francesko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 06:23   #17
Quote:
Spreher kaže: Pogledaj post
nemoj zezat!!! Jebeno! Nisam lud i nisam jedini!!!

Ok sad mi još samo reci kaj da napravim a da mi to srede... pliiiiiz :P
Zivkaj po tri puta na dan 0800 9000 prijavljuj kvar
omso is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 11:42   #18
ja još uvijek koristim verziju 1.6,jer sam imao problema sa zadnjom.
mogu li ostavit?


PS:dobar tutorijal
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 13:02   #19
Quote:
jajoglavac kaže: Pogledaj post
ja još uvijek koristim verziju 1.6,jer sam imao problema sa zadnjom.
mogu li ostavit?


PS:dobar tutorijal
ne znam na kojim trackerima to koristis ali kolko se meni cini 1.6 verzija vise nije dopustena od strane mnogih trackera . . .
__________________
When people are dancing in your funeral you know you've lived a life worth celebrating
mr. No is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:29   #20
Quote:
jajoglavac kaže: Pogledaj post
ja još uvijek koristim verziju 1.6,jer sam imao problema sa zadnjom.
mogu li ostavit?
Quote:
mr. No kaže: Pogledaj post
ne znam na kojim trackerima to koristis ali kolko se meni cini 1.6 verzija vise nije dopustena od strane mnogih trackera . . .
Da, mr. No, u pravu si, zabranjena je na puno njih.

Btw kakve ti je probleme, jajoglavac, to mogla praviti ova najnovija verzija???
Stormbreaker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:27.