Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2009., 10:22   #61
ja sam apsolutno za bilo kakvu incijativu prema vlasti po tom pitanju. ili više inspekcija, ili neki poseban krug ekipe koju možeš nazvat i prijavit, ili obvezno školovanje za vlasnike. bilo što. bilo što što će natjerati vlasnike da drže svoje pse na povodcima u 'naseljenoj' sredini. po meni - nek mogu bit pušteni u parku, ne smeta, ali dok su na pločniku - lajna.

iako malikali je u pravu. velika većina ni ne cjepi svoje pse a kamoli da imaju živaca za neke školice. s tim da ono, kriza je, tko ima 500 do 800kn za prvu rundu pseće školice. to bi trebalo onda izvodit da ta edukacija za vlasnike bude ili dosta jeftinija ili besplatna, da nema prolaska sam tak tj da su pitanja malo bolja od 'da li volite mučiti mačke'.

ali ipak, ako bi to pomoglo da se barem smanji broj slobodnih šetača, da takve stvari budu tu i tamo a ne pravilo svake šetnje - vrijedi. mojim živcima vrijedi.. jer sam na rubu da si uzmem nekog stvarno ogroooomnog dlakavog psa samo zato da se meni onda miču s puta i da moja jazica bude sigurna. što smatram najprimitivnijim razlogom uzimanja psa.

ali da, koga uopće zvati? policiju? koja ima daleko pametnijeg posla od hvatanja 'free spirit' vlasnika. inspekciju koja ne izlazi na teren ni kad se radi o ozlijeđenim i zlostavljanim psima? možda da se prvo njih potakne da ozbiljnije priđu problemu. kaj je s onom ekipom koja bi kao trebala šetat po parkovima i globit ekipu koja pušta pse i ne čisti za njima (a whole other problem)? jel njih itko vidio uopće? čiji su ti? ja sve čekam..
hella is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 11:08   #62
Quote:
hella kaže: Pogledaj post

...iako malikali je u pravu. velika većina ni ne cjepi svoje pse a kamoli da imaju živaca za neke školice. s tim da ono, kriza je, tko ima 500 do 800kn za prvu rundu pseće školice. to bi trebalo onda izvodit da ta edukacija za vlasnike bude ili dosta jeftinija ili besplatna, da nema prolaska sam tak tj da su pitanja malo bolja od 'da li volite mučiti mačke'...
Uvjerena sam da bi školice onda bile jeftinije. Jednostavno, zakon ponude i poražnje. Budući da bi svi (ili gotovo svi) vlasnici trebali proći edukaciju - dakle, potražnja bi bila velika; a onda bi više njih vidjelo (osim sklonosti tom poslu) i određeni profit, pa bi ih više izašlo na tržište i samim tim spustilo/reguliralo cijenu školica. A još kada bi i država vidjela svoju 'pinku' u tome, vjerujem da bi se rado odazvala tome da školovanje vlasnika/pasa stavi pod obavezno u zakonsku regulativu (kao i cijepljenje protiv bjesnoće).

Sve školice bi trebale imati zakonom propisani obavezni dio edukacije za vlasnike i ljubimce (a tu ne mislim samo na 'Stani!', 'Sjedni!', 'Legni!', 'Čekaj!'. A onda bi svaka školica mogla nuditi i dodatne sadržaje, koji ne bi svaki nužno uključivao i psa.

Primjerice, meni bi bilo jako drago da sam negdje mogla proći nekakvu obuku prije negoli mi je Luna došla u stan. Uostalom, o ovoj potrebi govori i topic 'Štene dolazi...'. No, koliki nisu na internetu! Prije jedno četiri pet godina vidjela sam grupu ljudi u jednom kafiću koji su dobivali edukaciju o pasmini koju imaju/će imati. Bilo mi je to jako zgodno, ali, kako sam ja 'sastančila' za drugim stolom, nisam bila u prilici zamoliti ih da im se priključim. Dakle, zametci ovih ideja postoje, samo bi ih trebalo institucionalizirati ili barem dovesti do toga da su pristupačni svakom budućem vlasniku psa.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 16:34   #63
[QUOTE=fermina-daza;19358415]
Quote:
A još kada bi i država vidjela svoju 'pinku' u tome, vjerujem da bi se rado odazvala tome da školovanje vlasnika/pasa stavi pod obavezno u zakonsku regulativu (kao i cijepljenje protiv bjesnoće).
A kako bi to točno išlo? Od tog trenutka bi svi vlasnici morali upisati školu za svoje pse marak imali pse 50 godina jer nikad nisu prošli nekakvu 'službenu' školu, pretpostavljam da misliš i na to da bi istu trebali proći sa svakim psom kojeg imaju i svakim novim psom kojeg nabave itd.?
Da, to bi baš bilo produktivno.

Quote:
Sve školice bi trebale imati zakonom propisani obavezni dio edukacije za vlasnike i ljubimce (a tu ne mislim samo na 'Stani!', 'Sjedni!', 'Legni!', 'Čekaj!'. A onda bi svaka školica mogla nuditi i dodatne sadržaje, koji ne bi svaki nužno uključivao i psa.
Mislim da naredba 'lezi' nije bitna naredba , čak ni sjedi i ostale nevedene.
Ono što je svakom prosječnom vlasniku i psu dovoljno da je apsolutno savladano je prvo 'ne' i 'dođi' uz nadogradnju eventualno 'mjesto' i te 'sjedi' i 'lezi' tip naredbi, ali da su neophodne, nisu. U biti obično 'ne' je osnova svega i kad ti pas zaista zna šta ta naredba znači, sve ostalo je lako i manje bitno.
Uz to dolazi po važnosti 'dođi' te da ti pas bez iznimke i odmah dolazi.
Sve ostalo jesu nijanse , a za te nijanse zaiste nije potrebna nikakva školica već koji komad sočnog zalogaja otprilike.
Ja većinu svojih pasa nisam nikad učila 'sjedi' i 'lezi' niti mi je to ikad s ijednim zaista trebalo, a opet, ovaj tren uz određenu radnju i 'sjedi' bi sjeli i nitko ne bi ni skužio da ih to nikad nitko nije učio, tj. da je prvi put.

Apsolutno se slažem da bi školica mnogim novim, a i ponekim 'starim' vlasnicima bila korisna, ali zakonski obavezno pohađanje iste , čak za svakog nabavljenog psa i u cilju učenja 'sjedi', 'lezi' i 'migaj' na naredbu, smiješno.
Nove vlasnike i one koji to nisu svladali prvenstveno treba naučiti princiop funkcioniranja i 'razmišljanja' pasa, a ne krute izvedbe i kojekakve često nepotrebne fore i fazona.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 17:47   #64
[QUOTE=white alien;19365525]
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Mislim da naredba 'lezi' nije bitna naredba , čak ni sjedi i ostale nevedene.
Ono što je svakom prosječnom vlasniku i psu dovoljno da je apsolutno savladano je prvo 'ne' i 'dođi' uz nadogradnju eventualno 'mjesto' i te 'sjedi' i 'lezi' tip naredbi, ali da su neophodne, nisu.
hahaha, ja naj**** zbog identičnog komentara..

osobno, ono što vidim oko sebe i zbog čega mislim da bi ovakav neki oblik edukacije prvenstveno za vlasnike bio dobar, je što veeelika većina ljudi ne vidi psa kao obvezu. tj, da, to je fraza ali ne shvaćaju značenje iste. kad pogledam koliko je štenaca vraćeno u azil (iako su bili upozoreni na šteneće ponašanje) iz razloga tipa 'joj, pa on kaka 5 puta dnevno'. pa opet masa ljudi koja tu obvezu shvaća kao drugo značenje riječi 'šetnja' a ne uključuje u to ni odgoj, ni brigu za dlaku, ni socijalizaciju bla bla.. pa onda ona masa kojoj je još uvijek šoranje cucaka glavna odgojna metoda. i stvarno puno takvih propusta. stvarno znam jako velik broj ljudi koji nisu ni retka pročitali prije nabavke psa. ali doslovno ni retka. to bi se takvom obvezom edukacije zaista barem smanjilo.

ko u vozačkoj školi. ne ostane ti sve, ali ostane ti nešto. temelj. a i to bi bilo bolje, da ekipa barem neke temelje dobije, za razliku od sad kad stvarno svatko može imat bilo kakvog psa.

a i ja sam imala pse prije, i djed i baka mi veterinari bili što bi značilo da mi je majka odrasla s hrpom pasa (brijem da je broj negdje oko 12).. tak da, ajmo reći da mi je familija tih nekih 50god u 'poslu' s psima. i ubrajam se u te koji čitaju, istražuju i uče doslovno svakodnevno. i evo, ne bi mi bilo bed otić po takav certifikat ako bi to značilo da bi ljudi koji manje znaju isto išli na to. da bi se smanjio broj nesocijaliziranih pasa i vlasnika, vraćanja pasa u azile, neadekvatnih tretiranja pasa, neadekvatnih odgojnih mjera. evo, za dobrobit svih išla bi i ja.
hella is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 18:47   #65
Quote:
hella kaže: Pogledaj post
a i ja sam imala pse prije, i djed i baka mi veterinari bili što bi značilo da mi je majka odrasla s hrpom pasa (brijem da je broj negdje oko 12).. tak da, ajmo reći da mi je familija tih nekih 50god u 'poslu' s psima. i ubrajam se u te koji čitaju, istražuju i uče doslovno svakodnevno. i evo, ne bi mi bilo bed otić po takav certifikat ako bi to značilo da bi ljudi koji manje znaju isto išli na to. da bi se smanjio broj nesocijaliziranih pasa i vlasnika, vraćanja pasa u azile, neadekvatnih tretiranja pasa, neadekvatnih odgojnih mjera. evo, za dobrobit svih išla bi i ja.
Kraljice!
Ovako treba razmišljati!
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 19:12   #66
Ne kažem ja do to ne bi bilo ok, ali onda isto kao i s vozačkim-polažeš ga ti jednom u životu, a koliko znam, to nije tako s školicama za pse jer tamo se ide s psom, svakim psom, a to mislim da je nepotrebno ili ber nije neophodno.
Još me zanima što bi se točno radilo s onima koji ne polože? Ponavljati školu do besvjesti ili im dati zabranu držanja psa? S vozačkim ide ponavljanje ( ponekad do besvjesti, znam slučajeva i onda takvi nakon 20 polaganja završe na ulici u autu).
Smatram da je tu prva i osnovna stvar educirati vlasnika i to najbolje prije same nabavke psa ( a ni to nije princip funkcioniranja sadašnjih školica) jer kad pas dođe onda je kasno za reć nisam znao, a ruku na srce, ima ljudi kojima je zaista nemoguće objasniti neke stvari ni da trener živi kod njih mjesec dana

Ostaju tu ljudi koji znaju što i kako s psom izaći na kraj ( takoreći) i kako sama kažeš, cijeli život uspješno drže pse pa radi tog dijela vlasnika mislim da ne bi bilo uredu uvesti jednostavnoi školicu za pse ovakva kakav je već možda samo ih pozvati na nekakav ispit s psom , porazgovarati s njima i tko prođe, dati mu certifikat.
Ni ne kažem ja to radi sebe već radi ljudi kao recimo moj stari koji cijeli život ima pse velike i male i odlično odgojene i stariji je čovjek i sad da ide ponovno nabaviti NJO koje je imao oduvijek pa da mora obavezno poađati školicu s njim, stvarno ga ne mogu zamisliti u toj situaciji kao ni mnoge slične njemu i kojima to ne treba ni 1%

Zaboravljate i to da školice za pse uopće postoje i to u malom broju manje-više na području Zagreba, čak ni u ostalim većim gradovima, a o provinciji da ne pričam. Stoji to da kad bi se tako nešto uelo kao obavezno da bi se vjerovatno otvorilo još koja, ali ali isto tako bi većina sadašnjuh vlansika pasa po cijeloj lijpoj našoj radi još jendog obaveznog troška jednostavno izbacila pse na ulicu, a dobar dio bi svoje pse jednostavno ovako ili onako 'uspavao', a to znači da bi onaj veliki dio pasa završio upravo u azilima kojim su postojeći već ionako prepuni i nemaju mjesta ni uvijeta ni ičega za prihvat još pasa i to punooo, a opet, većina gradova i da ne pričam o provinciji nema azila niti je izgledno da će ih otvoriti što znači da bi i velika većina tih napuštenih pasa završila na 'uspavljivanju' na razne načine.

Zato je takvo nešto produktivno uvesti jedino za nove i buduće vlasnike pasa, odrediti dobnu granicu za držanje psa što već i postoji za neke pasmine no ja smatram da je tako nešto potrebno za sve pse bez iznimke.

Osim toga ne znam čemu uopće ovakva rasprava o nekim novim eventualnim zakonima kad niti ovi današnji ne funkcioniraju ni u primisli, a kamo li djelu. Kad danas još uvijek klinci od 16-17 godina šetaju pse bez vodilice izranjavite od kolektivnih vikend zanimacija ( znamo kojih) i unatoč zakonima i unatoč svemu, ne može im nitko ništa i na to bi se sveo i svaki novi zakon jer se isti kod nas jednostavno ne provode, odnosno, provode se nad vlansicima koji su odgovorni i koji odgovorno drže pse pa bi tako nešto također isključivo palo na taj dio, a onaj radi kojeg bi se takvo što i uvelo bi i dalje prolazio los kao i do sad.

Zadnje uređivanje white alien : 14.03.2009. at 19:33.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 19:33   #67
Ma, mislim da smo svi svjesni da stvari u praksi ne funkcioniraju & da su nam zakoni više nego neadekvatni...
Neke stvari kojih smo se ovdje dosjetili je nemoguće potpuno regulirati, teško je obuhvatiti sve situacije. No lijepo je maštati...
Mislim da ovdje većinom sudjeluju odgovorni vlasnici pasa, a oni radi kojih bi se te zakone trebalo pisati imaju pametnijeg posla od informiranja o svojim ljubimcima...
Što se školice tiče, iako pse imam već 25 godina & radila sam sa svima (što na Savi, a što privatno) - ne bi mi bilo ispod časti otić' & odradit' školicu. Zbilja, ako će to dovesti do toga da tu istu mora pohađat' i npr.vlasnica potpuno neodgojenog zlatnoretriverskog čuda koje u slobodnom trku već tjednima mete sve pod sebe - ma idem i dvaput!
Također, uvela bih i dobno ograničenje za šetanje pasa npr. 12, 13 ili 14 (ne znam niš' o djeci pa ne znam kako velika budu u kojoj dobi - molim da se ne ljutite radi ove izjave. Ne mislim ništa loše o djeci, jednostavno nisam okružena klincima & fakat ne znam ništa o njima) navršenih godina života prije nego mu roditelji daju obiteljskog rotta u ruke. Prečesto viđam zbilja sitnu dječicu sa zbiljasvesamonesitnim psima na lajni.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 19:54   #68
Znam da većina nas ovdje bi ( iako mi u većini djelova Hr. nemamo ni gdje , već sam razmišljala da pokrenemo nešto kod nas, bar nešto osnovno no, nažalost, trenutno za to nemam nimalo vremena), bar većina nas žena no znaš kakvi su muški ( ne želim generalizirati, iznimke potvrđuju pravilo itd.) ovi starijih generacija, ja ne znam ni jednog koji bi na to pristao no vjerovatno bi pristali na neku provjeru znanja u rukovanju s psom, dapače, mislim rado
I da, kod uvođenja takvog zakona bi se ipak trebalo uključiti stručnjake za tu domenu da bi se pokrile sve situacije i slučajevi, a ne kao do sad sa svime.

Ovo s djecom je škakljivo bilo vezano za dob , veličini, znanje i ino jer možeš imati četrnaestogodišnjaka koji je apsolutno odgovoran i sposoban rukovati i s većim psom, ali rijetki se mogu nositi s drugim vlasnicima kojih ima svakakvih i dovedu te u svakakve situacije. To znam iz iskustva iz te dobi jer sma imala NJO ( kojeg sam odhranila na flašicu doduše) i šetala sam ga i ne da sma ga mogla kontrolirati već je pas bio abnormalno poslušan, privržen i miroljubiv, lajna mu je bila samo ukras, ali čega sam doživjela od drugih bilo vlansika bilo ostalih ljudi na cesti da nije za pričati jer sve ono što se ljudi ustručavaju reći odraslima ( pogotovo muškarcima ), nemaju nikakve kmočnice sasut djetetu i maltretirat ga i kad nemaju povoda samo zato što šeta psa i sl. . Zato ne znam dal ću dozvoliti svojim klincima makar bili kao ja na ti s psima u toj dobi radi njih, ali ne radi pasa nego ljudi pa i poneki njihovih pasa jer bi u toj situaciji vjerovatno doma izgrizla ne nokte nego prste na rukama od brige. Vjerujem da ću kao i sad, jednostavno u šetnju skupa s njima i milina. Trenutno im iako su maecki dam da vode psa , ali ja uvijek držim lajnu iza njih i na vidiku ljudima da ne krenu kidat s ulice
Klinci nikad ni ne kuže da ja držim lajnu iza jer su previše ponosni i sretni što vode svoju Perlitu , Sangriu i ostale iako to više izgleda kao grljenje jer su maltene više od njih , ali kažem, oni uživaju u tome, a meni sigurno ni za 10 godina neće biti teško otići u šetnju zajedno s njima, naprotiv, jedva čekam i to i izlete u brda i polja samo se nadam da će biti bar upola ludi za te stvari kao mi.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 20:14   #69
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Znam da većina nas ovdje bi ( iako mi u većini djelova Hr. nemamo ni gdje , već sam razmišljala da pokrenemo nešto kod nas, bar nešto osnovno no, nažalost, trenutno za to nemam nimalo vremena), bar većina nas žena no znaš kakvi su muški ( ne želim generalizirati, iznimke potvrđuju pravilo itd.) ovi starijih generacija, ja ne znam ni jednog koji bi na to pristao no vjerovatno bi pristali na neku provjeru znanja u rukovanju s psom, dapače, mislim rado
Hmm...čim sam ovo pročitala odmah su mi napamet pali neki stari ovčaraši & boxeraši sa Save... Mislim da bi doslovce mrtvi pali da ih pokušaš natjerat' u školicu
Zla sam, no isplatilo bi se takav zakon napisat' samo da im face vidimo
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 20:38   #70
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Ja sam cijeli život bila ponosna vlasnica velike teladi...a danas šećem ultimativnu patuljčicu. I što se promijenilo? Ukratko - SVE!
Iz vlastitog iskustva odgovorno tvrdim – veličina psa na kraju lajne drastično utječe na percepciju onog tko tu lajnu drži.
Za primjer, imala sam divnu & savršeno odgojenu dobermanku. Dobro je procjenjivala situacije, reakcije su joj bile odmjerene i opravdane, no unatoč svemu, uvijek sam računala s mogućim otklonom od normalnog. Zašto? Ona je imala jake nagone... pogotovo plijenski i ako si imalo normalan moraš računati da ne možeš 100% biti siguran kako će tvoj pas reagirati. Ona je bila radni pas & slušala je moj „pogled oka“, no isto tako, u fajtu je „skinula“ je pola leđa jednoj ovčarki (takvu žestinu napada pas od 10 kila ne bi preživio) i uvijek sam bila svjesna štete koju ona može napraviti u jako malo vremena.
I da...moram reći da su mi vlasnici patuljaka uvijek išli na živce & da mi nikad nije bilo jasno čemu te pretjerane reakcije, zakaj bježe glavom bez obzira kad ugledaju mog psa...zašto bar ne pokušaju pa vide kako ide.
Danas sam ja takva...naravno, ne zamirem od vriske, no ja svoju patuljčicu uredno dignem ako procijenim da određeni pas nije društvo za nju. Zašto to radim? Zato što si ne mogu dozvoliti pogrešnu procjenu. Pa čak ni kad me gazde uvjeravaju da je njihov labić najmilije stvorenje na svijetu – uzalud. Znam da se meni s mojom predobro odgojenom dobicom događalo da me iznenadi reakcijom. Znam da se to može dogoditi svakome...
Također, znam da moj pas sada ima 2 kile i da ga prva pogrešna procjena može strpati pod zemlju...
I zato, nosite suzavac, ako se ne osjećate ugodno – slobodno dignite svog psa na ruke! Slušajte sebe tj. vjerujte toj nekoj svojoj procjeni & ne dozvolite da vas vlasnici velikih pasa uvjere da ste histerične luđakinje i da će vam i pas takav postati, a njihov je, eto, baš divan i „nikada nije napao drugog psa“ ...često sam puta čula kako tu rečenicu prati i iduća: „Ma stvarno ne znam kaj mu je danas!“
Moj osnovni zadatak je sačuvati svog psa, a ako me netko pritom ubere za histeričnu luđakinju - zaboli me! Bitno da moju malu niš' ne boli!



__________________
ako sam veslo sisala nisam brod progutala
nivle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 23:22   #71
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Hmm...čim sam ovo pročitala odmah su mi napamet pali neki stari ovčaraši & boxeraši sa Save... Mislim da bi doslovce mrtvi pali da ih pokušaš natjerat' u školicu
Zla sam, no isplatilo bi se takav zakon napisat' samo da im face vidimo
To ti ja pričam
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 12:14   #72
ja mislim da smo se malo krivo skužili..

da, ideja je prva bila da se napravi školica za vlasnike, u koje bi vlasnik išao čak i bez psa, na edukaciju o psima općenito. pa je iz toga izašla ideja školica za pse. bar sam ja tak mislila.

ono - bitno mi je da vlasnik zna što ga čeka i kako riješiti barem neke osnovne probleme. onda on i sam može hendlat psa ili se pak samostalno i samovoljno odlučiti za školicu. tak da WA, tu smo negdje po razmišljanjima. u svakom slučaju, ideja je savršeno otvorena za promjene i izmjene, zašto ne.

recimo, moglo bi se uvesti obvezna školica za svakog novog vlasnika i njegovog prvog psa gdje i vlasnik dobije certifikat i prođe s prvim psom 'praksu'. dok se za vlasnike koji su imali prije pse uvede samo obveza polaganja tog prvog dijela ispita. možda i provjera jednog psa, recimo tipa jednokratne konzultacije s trenerom. tak da baš to, ljudi koji su imali pse ne moraju navlačit svakog psa po školicama.

i po meni, nema ispravaka. tri strikes and you're out. nema beskonačnih pokušaja. ak ne uspiješ proć te stvari tri puta (iako je meni možda i to puno al ajd) nemreš imat psa i točka.

i da, opet, WA, slažem se s tobom. ni ove zakone koje imamo nitko ne ferma. al ono.. sad ću probat ne generalizirat al ajd. dečko mi ima belgijanera. divan pas. ni jedan red nisu pročitali prije nabavke, bio im lijep, dobar čuvar i točka. učili ga ono što im je bilo simpa. što bi značilo da pas savršeno zna čekat prije nego pojede svoju kost (stave mu kost na prednje noge i pas ne smije zagrist dok mu oni to ne kažu) ali zato užasno reži na muškarce, nije dobar s muškim psima, redovito bježi ako mu se pruži prilika. ja tog psa obožavam, i nije on najgori primjer kojeg znam, daleko od toga. ali mi je to savršen primjer ljudi koji nisu sad imali ne znam kakvo iskustvo s životinjama, uzeli psa bez ikakvog proučavanja, i totalno krivo postavili prioritete. sad bi osobno desnu ruku dala da je takva školica postojala, čisto da im te prioritete netko malo sredi. ili evo, frend koji namjerava kao prvog psa kupit stafforda. a mišljenja je da je najbolji odgoj batina. ak ga štene gricne - puf po njušci, ako njega (frenda) njemački ovčar od cimera krene gricnut a njegov pas ga ne obrani - dobit će batina ko nikad.. da ne spominjem more malih pasića koji su iz straha vlasnika ili sveopćeg shvaćanja da je mali pas igračkica napravili milijun i jednu grešku. i slično.

možda je sve ovo osobno. vjerojatno. ali meni je fakat dosta glumit lokalnog policajca. ne znam ni ja sve, sve 5, ali neko iskustvo imam. a svakodnevno sam u situaciji da bi trebala nekome reći da nešto sa svojim psom radi krivo. to je užasno opterećenje jer čovjek želi pomoć a ta njegova pomoć je obično dočekana kao pametovanje. da, sve ok, ja nemam zaleđe za dijeljenje savjeta. zakaj bi mene netko poslušao? ali nekog stručnog možda hoće. ja kad svom frendu kažem da batina nije rješenje i kad mu to kaže netko tko je stručan - koga će poslušat?

i opet, WA, slažem se, ljudi koji su i sad neodgovorni do te granice da su brutalni se neće puno promjenit. ali moglo bi se bar smanjit broj onih ljudi koji iz neznanja (i straha od postavljanja pitanja da ne bi slučajno ispali glupi) rade greške. samo temelj. a te su greške najčešće. čovjek ima dobru namjeru, a nema znanja i napravi glupost. hrpa pasa je udarana zbog stvari koje se jako lako rješe mirnijim metodama. hrpa ih je izbačena iz debilnih razloga. da je čovjek bio prisiljen dobiti savjet možda bi ga probao provesti i možda bi sve skupa završilo bolje.

iako, opet, da, trebao bi to netko sve skup kontrolirat, bilo bi plaćanja certifikata, podmićivanja, svega i svačeg.. i bilo bi daleko bolje da se i ovi zakoni koje imamo provode. i uopće ne znam dal ima koristi uvoditi nove zakone prije nego se ovi koje imamo krenu kontrolirat. nemam blage. al nekaj se mora desit. iako sam savršeno svjesna da će cjelokupna ova ideja ostat ovak na 'papiru'. pa ću za 10ak godina kad tak neš naprave govorit svojim klincima kak im je mama bila pametna prije vremena..
hella is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 16:22   #73
@hella . Jako si dobro razradila ideju edukacije vlasnika pasa. I zaista, koliko je dobronamjernih, a opet, sa psima, neukih ljudi, napravilo puno nevolja, i psu i sebi. O tome sam govorila kada sam spominjala edukaciju.

Mislim da se ovdje, manjeviše, jako lijepo nadopunjujemo u osnovnoj ideji, a kao i sa svakim projektom, sigurno da će biti razlaganja detalja, dopunjavanja, mijenjanja, a sve u cilju da finalni 'proizvod' bude što kvalitetniji i što primjereniji tržištu za koji je namijenjen. Zato bi mi bilo drago ako bismo mogli nastaviti 'razgovor' bez kvalifikacija tipa ... smiješno, ili ironiziranja, jer ne doprinosi pozitivnoj atmosferi u kojoj pokušavamo osmisliti nešto dobro, čak i ako sve ostane samo na 'papiru'.

Tupelo kaže... lijepo je maštati... I je! Dapače! Skepticizam nije kreativan. Maštanje jeste. A mašta pothranjuje vizionarstvo, pa onda ni projekt više ne mora biti nedostižan cilj.



Ako se mene pita, hella bi trebala biti glavni PR projekta Edukacija. Ima snagu uvjerenja i snagu argumenta. A ima i onu preslatku Vinny...

Tupelo, je l' mi dobro ide? Tvoja smjerna Kolinda.
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 15.03.2009. at 16:30.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 19:03   #74
hahaha, Vinnie ti je trenutno najgori mogući primjer dobro odgojenog psa.. da mi nju vide u akciji od mene savjet ne bi nitko primio majke mi..
hella is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 21:37   #75
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
To ti ja pričam
Slažem se za školu, samo imajte na umu da je takvo nešto neizvedivo. Lako u velikim gradovima (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar...) ali što misliš jel je to moguće u nekim manjim sredinama, a osobito na selu? Kako bi ti natjerala jednog gorštaka iz Dalmatinske Zagore da ode sa svojim tornjakom u školu?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 21:58   #76
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
...Kako bi ti natjerala jednog gorštaka iz Dalmatinske Zagore da ode sa svojim tornjakom u školu?
...poticajima, poticajima...

Primjedba ti stoji. Samo, onaj program o kojem smo se mi ovdje raspričali ticao se grada. A koliko sam upoznata, pravilnici mogu biti različiti za različite sredine. Primjerice, pajceke se ne može držati u gradu, na selu može. Isto kao i piceke...

U svakom slučaju, o ovom što si rekao treba razmisliti, tako da ne ispadne da tornjaka odvajamo od ovaca i šaljemo u grad na školovanje...
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 15.03.2009. at 22:07.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 11:52   #77
Ne vidim razlog zašto se ljdi iz manjih mjesta/sela ( spominjala sma provinciju pod to) ne bi educirali o odgoju pasa. Ti pogotovo jer evo i mi živimo na selu i mislim da je ovdje najgora situacija jer ovdje ljudi ne smatraju potrebnim ili uopće ne puštati psa s lančuge ili ga uopće na držati pod kontrolom i puštati da slobodn lunja po ulici i tuđim zemljištima kako hoće, naravno, ni jedni ni drugi se ne brinu za te pse ni u kom pogledu i to je velika većina ( ono, 99 %) na selu i to je činjenica.
Unatoč maloj sredini, imamo i mi kao i svagdje kinološko društvo, gdje nema takvo, ima bar lovno kinološko društvo ( us vakom selu gotovo) tako da bi se svagdje bez pol muke mogla organizirati neka vrsta školice u vidu edukacije bar do te mjere da se ljudima objasne i iznesu one njihove zakonske obveze i odgovornost u vezi držanja psa i to bi bio veliki korak kad bi se isti toga držali, a to da li će mnogi od tih ljudi nakon smrti psa kojeg već imaju ( a pošto bi znali da zakonski ne smije usmrtiti zdravog psa itd.) odustati od držanja psa uopće, ne vidim zašto bi i to bio problem, sigurno bi bilo puno manje ostavljenih štenaca po jarcima i sl. mjestima, puno manje pasa pod točkovima auta i svakako bi bilo puno ljepše živjeti u sredini gdje oni psi koje ljudi drže se šetaju na lajni dok u međuvremenu žive u uvijetima dostojnim života.
Nisu problem ovčari koji rade ono za što su stvoreni -žive sa stadom i uživaju jer oni uživaju u tome nego je problem kad takvi psi bezposleni i neodgojeni šetaju po ulicama i ulaze u tuđa dvorišta, to je problem na selu.
Tako nešto sigurno nećete vidjeti na zapadu da psi lutaju po ulicama i to psi koji imaju vlasnike jer tamo se za to naplaćuju kazne i to debele dok se kod nas žmiri na oba oka.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 13:40   #78
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Ne vidim razlog zašto se ljdi iz manjih mjesta/sela ( spominjala sma provinciju pod to) ne bi educirali o odgoju pasa. ...
...Nisu problem ovčari koji rade ono za što su stvoreni -žive sa stadom i uživaju jer oni uživaju u tome nego je problem kad takvi psi bezposleni i neodgojeni šetaju po ulicama i ulaze u tuđa dvorišta....

Slažem se sa ovim što si rekla. Zapravo, moji su prijedlozi jako obojeni zagrebačkim asfaltom, jer mi situacija na selu nije poznata. Zato je dobro da se javljaju ljudi iz svih sredina, jer najbolje mogu reći što je problem kod njih i kako bi ga bilo najbolje rješavati.

A što se tiče ovčarskih pasa... pa malo sam se našalila, sjetivši se svog davnog čuvanja babinih ovaca u Lici... a i palo mi je na pamet kako danas pokušavaju motivirati seljake za određene aktivnosti


EDIT: Budući da je ovaj topic prilično nadišao sam naslov, bilo bi ga dobro ili preimenovati ili izdvojiti ovu raspravu pod drugim naslovom (primjerice, Kreirajmo zajedno pravilnik...), jer mi se čini da rasprava ide u jako dobrom pravcu i da bi mogla postati temeljem dokumenta koji bi neka građanska inicijativa, udruga... mogla predložiti zakonodavcu).
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 19:23   #79
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
EDIT: Budući da je ovaj topic prilično nadišao sam naslov, bilo bi ga dobro ili preimenovati ili izdvojiti ovu raspravu pod drugim naslovom (primjerice, Kreirajmo zajedno pravilnik...), jer mi se čini da rasprava ide u jako dobrom pravcu i da bi mogla postati temeljem dokumenta koji bi neka građanska inicijativa, udruga... mogla predložiti zakonodavcu).
Bas se mislim o istome.

Mozda bih cak spojila ovo sa prijedlozima u temi "Ljubimci u javnom gradskom prijevozu" i stavila naslov "Kreirajmo zajedno pravilnike"... idem sada vidjeti kako to napraviti, a da ima smisla .
__________________
"It may help to understand human affairs to be clear that most of the great triumphs and tragedies of history are caused,
not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people."
- Good Omens

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 16.03.2009. at 19:35.
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:04   #80
Quote:
Misery's Crown kaže: Pogledaj post
Bas se mislim o istome.

Mozda bih cak spojila ovo sa prijedlozima u temi "Ljubimci u javnom gradskom prijevozu" i stavila naslov "Kreirajmo zajedno pravilnike"... idem sada vidjeti kako to napraviti, a da ima smisla .
Super ideja! Ova naša Kolinda je mnogo pametna žena...
Još da se svi zajedno natjeramo mrdnut dupe & uhvatit' se posla...
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.