Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2010., 12:02   #1
Vizualizacija državnog proračuna 2010

Članak o projektu: http://pollitika.com/vizualizacija-državnog-proračuna
Interaktivna vizualizacija: http://proracun.pollitika.com/

Evo, pa recite, kako i gdje bi vi rezali?

Vidljivo je da su HZMO, ministarstvo financija i HZZO najveći potrošaći. Što se tiće HZMO, ukupno troši 35,21milijardu, a iznos naknada osiguranika je 27,35milijardi, pa podijeljen na broj umirovljenika iz 2009. (ref) koji iznosi 1,162mil. pa podijeljeno sa 12 mjeseci ispada prosječna mirovina: 1961kn!!
Što je ova kategorija ostalih naknada od 7,26milijardi? Pojma nemam, možda povrat duga.

Dakle, i ovako su penzioneri siromašni, a daljnje rezanje bi ih bacilo u očaj. Jedini način za smanjiti troškove na umirovljenike bez da im se našteti je identificirati one kojima nije mjesto tamo i potjerati ih raditi. Ali gdje će raditi? Ako sada ima gomila mladih nezaposlenih, kako će tek jedan takav naći posla. Malo sutra.

Dalje, HZZO ukupno troši 22,33milijarde, a kategorija "naknada građanima i kućanstvima na temelju osiguranja" iznosi 21,63milijarde. Zna netko što je to točno? Nebi htio govoriti "Aha! Tu treba rezati." bez da znam što je. E da, primjetite kako su plaće nenormalno male, a to je zato što se uzimaju od negdje drugo.

Iduće je ministarstvo financija sa ukupnim troškom 31,34milijarde. Od toga ukupno 25,29milijardi odlazi na otplatu dugovanja. Sad, koliko se svake godine hrvatska zaduži? Svakim zaduživanjem ova brojka raste i krade prostor ostalima. Jasno da će daljnje zaduživanje eventualno dovesti do istiskivanja ostalih kategorija, a to vodi u raspad sistema zar ne?

Problem države je što se zadužuje bez vizije, onoliko koliko treba da izguraju proračun. Trebali bi se zadužiti još, sa ciljem ulaganja u gospodarstvo, jer jedino gospodarski rast može izvući državu. U suprotnom, samo će spiralno rasti rashodi na otplate dugovanja, a što onda?

Evo, za početak sam iznio neka svoja razmišljanja tu, a siguran sam da će netko od ekipe tu znati puno bolje analizirati ovo.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 12:12   #2
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Trebali bi se zadužiti još, sa ciljem ulaganja u gospodarstvo, jer jedino gospodarski rast može izvući državu. U suprotnom, samo će spiralno rasti rashodi na otplate dugovanja, a što onda?
Neće valjda država otvarati tvornice "ulaganjem u gospodarstvo" ?

Pokušala je i Jadra s poticanjem gospodarstva no, ideja nema, jer imamo nesposobne privatnike, privrednike.
__________________
Occamova ostrica - od svih objasnjenja, usvojiti najverovatnije. Dakle, IQ rezultat ti je nizak jer si glupa.© Skot
Mr.Monden is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 12:17   #3
Quote:
Mr.Monden kaže: Pogledaj post
Neće valjda država otvarati tvornice "ulaganjem u gospodarstvo" ?

Pokušala je i Jadra s poticanjem gospodarstva no, ideja nema, jer imamo nesposobne privatnike, privrednike.
Jaca pokušala sa poticajem gospodarstva?

Nisam znao da je ovo vicomat čovječe...

Nego,može konkretne mjere tih poticaja?
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 12:20   #4
Quote:
Mr.Monden kaže: Pogledaj post
Neće valjda država otvarati tvornice "ulaganjem u gospodarstvo" ?

Pokušala je i Jadra s poticanjem gospodarstva no, ideja nema, jer imamo nesposobne privatnike, privrednike.
Nije ni to loša ideja. Koliko se tvornica može napraviti sa recimo 1mld kuna? Taman tamo zaposle ova "falše" penzionere i ostvaruju neku dobit
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 12:24   #5
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post

Dalje, HZZO ukupno troši 22,33milijarde, a kategorija "naknada građanima i kućanstvima na temelju osiguranja" iznosi 21,63milijarde. Zna netko što je to točno? Nebi htio govoriti "Aha! Tu treba rezati." bez da znam što je. E da, primjetite kako su plaće nenormalno male, a to je zato što se uzimaju od negdje drugo.
Boldano je za HZZO zaposlenike.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 12:27   #6
Ček, u kojoj kategoriji gdje su onda plaće za sve doktore, sestre itd?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 12:34   #7
u onoj velikoj jer se s tim oni plaćaju plus ljekovi i održavanje bolnica.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 12:57   #8
Quote:
Mr.Monden kaže: Pogledaj post
Neće valjda država otvarati tvornice "ulaganjem u gospodarstvo" ?

Pokušala je i Jadra s poticanjem gospodarstva no, ideja nema, jer imamo nesposobne privatnike, privrednike.
Primjećuje se u zadnje vrijeme novi HDZ spin koji krivicu za neizlazak Hrvatske iz recesije prebacuje na nesposobne privrednike. Po tom spinu kriva nije Vlada koja nije donijela mjere izlaska iz krize, koja nije reorganizirala javnu upravu, koja nije pojednostavila propise, koja nije riješila transparentnost javne nabave, koja nije srezala javnu potrošnju, koja nije riješila problem ogromnih i neefikasnih subvencija brodogradnji i poljoprivredi i koja jedino što je napravila je povisila poreze.

Ne, problem su preostali poduzetnici i privrednici koji su krivi jer nisu uprkos svemu napravili čudo i izvukli Hrvatsku iz recesije.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:02   #9
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Nije ni to loša ideja. Koliko se tvornica može napraviti sa recimo 1mld kuna? Taman tamo zaposle ova "falše" penzionere i ostvaruju neku dobit
Nije dovoljno proizvesti, treba znati dizajnirati proizvod, proizvesti efikasno i naći tržište. Sve to firme iz komunizma nisu znale i zato su propale. Isto bi se dogodilo s bilo kakvom državnom proizvodnom firmom u ovakvoj okolini i sa ovakvom svijesti.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:38   #10
Vidim kako su stimulirali poduzetnike:Agrokor,Hoto,Hac,Holding,Hep,Podravka, Ina,Tifon(uzorni privatnik) i tako dalje.Istina svi su stimulirani
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:41   #11
Jasno da nećeš proizvoditi nešto što nemožeš prodati, ali jebemu miša, i to se rješava novcem - istraživanje tržišta, promidžba, proizvodnja. Nije moguće da ne postoji stvar s kojom bi mi mogli krenuti na europsko/svjetsko tržište. Pa jebemu, čačkalice uvozimo. Menze uvoze majonezu! Evo, zašto ne bi namještaj pravili. Ima drva, ima ljudi, samo treba početi i na mala vrata krenuti. Ništa se ne može riješiti u okviru jedne godine, ali po meni je odgovornost države da posije kvalitetno sjeme za daljnji razvoj.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:45   #12
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Jasno da nećeš proizvoditi nešto što nemožeš prodati, ali jebemu miša, i to se rješava novcem - istraživanje tržišta, promidžba, proizvodnja. Nije moguće da ne postoji stvar s kojom bi mi mogli krenuti na europsko/svjetsko tržište. Pa jebemu, čačkalice uvozimo. Menze uvoze majonezu! Evo, zašto ne bi namještaj pravili. Ima drva, ima ljudi, samo treba početi i na mala vrata krenuti. Ništa se ne može riješiti u okviru jedne godine, ali po meni je odgovornost države da posije kvalitetno sjeme za daljnji razvoj.
Uvozimo mi i cesnjak.Pitaj se zasto toliko toga uvozimo?Tko to odobrava i zasto se to radi.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:51   #13
Ma to je katastrofa, ja bijesnim kad god se sjetim. Moglo se tih 300 tisuća nezaposlenih lijepo udružit u stranku i napravit preokret ali sad već sanjam.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:54   #14
Upravo tako.Tih 300 000 nemaju sanse protiv takvih organizacija.Kad se to promijeni onda imamo sanse za prvi korak.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 13:59   #15
Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
Uvozimo mi i cesnjak.Pitaj se zasto toliko toga uvozimo?Tko to odobrava i zasto se to radi.
Jer je domaće puno skuplje. Proizvedi nešto jeftinije od onoga što se uvozi i vidjet ćeš kako se prodaje.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 14:04   #16
Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
Uvozimo mi i cesnjak.Pitaj se zasto toliko toga uvozimo?Tko to odobrava i zasto se to radi.
Odobrava vlast jer ju placaju uvoznici, isti oni koji ne zele da RH proizvodi bilo sto
jer se oni ljepo bogate uvozeci smece.
I ne tu nije glavni problem konkurentnost i cijena rada kod nas jer postoje drzave sa
visim standardom i visom cijenom rada pa ipak proizvode i trose svoj proizvod.
blj58 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 14:05   #17
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Jer je domaće puno skuplje. Proizvedi nešto jeftinije od onoga što se uvozi i vidjet ćeš kako se prodaje.
Sve ok razumijem sto zelis reci ali to nije kriv cesnjak vec oni kojima je u interesu da to tako.Sanse nema da me dodje skuplje casnjak iz vrta od onoga kojeg uvozim iz Kine i moram platit transport i carinu i sve.Nema sanse.Trzistem se debelo manipulira.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 14:06   #18
Quote:
blj58 kaže: Pogledaj post
Odobrava vlast jer ju placaju uvoznici, isti oni koji ne zele da RH proizvodi bilo sto
jer se oni ljepo bogate uvozeci smece.
I ne tu nije glavni problem konkurentnost i cijena rada kod nas jer postoje drzave sa
visim standardom i visom cijenom rada pa ipak proizvode i trose svoj proizvod.
Potpis evo ti objasnjenja blj58.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 14:07   #19
Quote:
blj58 kaže: Pogledaj post
Odobrava vlast jer ju placaju uvoznici, isti oni koji ne zele da RH proizvodi bilo sto
jer se oni ljepo bogate uvozeci smece.
I ne tu nije glavni problem konkurentnost i cijena rada kod nas jer postoje drzave sa
visim standardom i visom cijenom rada pa ipak proizvode i trose svoj proizvod.
Pa nitko ne brani ljudima da kupuju hrvatske proizvode kojih još uvijek ima dosta. Postoje i hrvatske modne kuće, hrvatska prehrambena industrija, sve još uvijek postoji.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 14:08   #20
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Problem države je što se zadužuje bez vizije, onoliko koliko treba da izguraju proračun. Trebali bi se zadužiti još, sa ciljem ulaganja u gospodarstvo, jer jedino gospodarski rast može izvući državu. U suprotnom, samo će spiralno rasti rashodi na otplate dugovanja, a što onda?
Država zadužit s ciljem ulaganja u gospodarstvo? Znaš što to znači? Državna jamstva za brodogradnju i plaćanje dugova HPB-a, koja je kao državna banka uspjela ući u minus kada su svi bili u plusu...

Na državi je da se prestane zaduživat na domaćem tržištu kako bi se snizile kamate na kredite, pa privreda sama može uzeti kapital, i da smanji porezna opterećenja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:53.