Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2014., 08:33   #61
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Tako sam i pretpostavila nakon tvog drugog posta, ali stvarno pojma nisam imala da nesto emajlirano moze tako izgledati. Nije to samo mat kao "nije sjajno" nego nije ni glatko kao sto sam mislila da emajl je.
Imas li jos neke tave iz Ikee, vidim imaju razno razne s teflonom ali od neke nize klase do "profesionalnog".
link
Recimo ova ?
Nisam nasla neku temu o tavama opcenito, nije mi u igri bas da bude "zdrava" vec da je dobra. Imam neke titan tave (nista posebno skupo, ali nije ni bagatela) koje su mi super, ali vec su malo stare, pa sad gledam sto kupiti ...ovu u Ikei sam uzela, a i drugu cu morati zamijeniti, pa me zanima sto uzeti, a da nije jako skupo. (ta druga je manjeg promjera, ali vislja, tako nesto trebam)
Napravili su tavu tako da izgleda rustikalno pa je takav i unutarnji emajl

Moja Seniorka je uža i viša od ove koju si ti kupila jer sad više u ponudi nemaju modele koje su imali davno kad su počeli sa Seniorom. Šteta. Imali su, koliko se sjećam, tri vrste prije, moja je srednja.

Iz Ikee imam još samo jednu tavu, i ta je gusana, ali nije emajlirana. Četvrtasta plitka, cijela gusana, gril tava, ali nije narebrana. Koštala je 10 eur čini mi se Takve više ne prodaju, koliko znam.

Kaj se mojih tava tiče, osim gusanih imam razne Tefalove, uključujući duboku wok-tavu. I uz to ekspres tavu iz kompleta s ekspres loncem. Meni to zadovoljava naše potrebe tak da ti nisam od neke pomoći
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 13:38   #62
Uzela bi u Ikei neke tave pa molim preporuke:
- nešto kao grill tava
- neka velika malo dublja
- za palačinke

hvala
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 13:23   #63
Koju tavu, za brzinsko pečenje šnicli

Bok svima!
Ne znam jel se tko još susreo s tim problemom osim mene, ali ja trošim tave kao čarape

Većina mojih kulinarskih umijeća svodi se na pečenje mesa na tavi, na brzaka iliti na naglo.

Koristila sam razne. Ili jako brzo progore. Ili im otpadne ručka. Ili su emajlirane pa hrana zagorijeva.

Jel mi netko može preporučiti kvalitetnu tavu za kupiti? I da mi ne zagore šnicle u njoj i ne otpadne ručka.

Probala sam i one "keramičke", ali ništa. Sad vidim da reklamiraju neke "kamene" i slične.

Tefal su mi bile O.K., ali uvijek brzo otpadne ručka. Onaj crveni krug na sredini tave mi se nikad nije zažario, kako reklamiraju, pa da po tome znam da je trenutak za staviti meso. Jel nekom taj krug išta pokazuje?

Osim toga, tefal je čista plastika i u osnovi mi kaže frendica da se trujem time i da je obična emajlirana tava deset puta zdravija od teflonskih. Što vi mislite? Meni se čini da to što u uputi piše da se u njoj ne smije peći ništa previše masno a pogotovu da se ne smije ostavljati masna hrana govori najbolje da je to otrovno i da vjerojatno masna hrana koja bi duže stajala u toj tavi upija tj. otapa sve te plastične čestice iz te tave. A kako je to onda zdravo.

Čula sam za gnus, to je navodno najzdravije, ali takve nema u malom formatu.
HELP
Zvrka Zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 18:58   #64
Quote:
Zvrka Zvrk kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Ne znam jel se tko još susreo s tim problemom osim mene, ali ja trošim tave kao čarape

Većina mojih kulinarskih umijeća svodi se na pečenje mesa na tavi, na brzaka iliti na naglo.

Koristila sam razne. Ili jako brzo progore. Ili im otpadne ručka. Ili su emajlirane pa hrana zagorijeva.

Jel mi netko može preporučiti kvalitetnu tavu za kupiti? I da mi ne zagore šnicle u njoj i ne otpadne ručka.

Probala sam i one "keramičke", ali ništa. Sad vidim da reklamiraju neke "kamene" i slične.

Tefal su mi bile O.K., ali uvijek brzo otpadne ručka. Onaj crveni krug na sredini tave mi se nikad nije zažario, kako reklamiraju, pa da po tome znam da je trenutak za staviti meso. Jel nekom taj krug išta pokazuje?

Osim toga, tefal je čista plastika i u osnovi mi kaže frendica da se trujem time i da je obična emajlirana tava deset puta zdravija od teflonskih. Što vi mislite? Meni se čini da to što u uputi piše da se u njoj ne smije peći ništa previše masno a pogotovu da se ne smije ostavljati masna hrana govori najbolje da je to otrovno i da vjerojatno masna hrana koja bi duže stajala u toj tavi upija tj. otapa sve te plastične čestice iz te tave. A kako je to onda zdravo.

Čula sam za gnus, to je navodno najzdravije, ali takve nema u malom formatu.
HELP
Ako ti je dosta 26 cm uzmi ovu i nećeš pogriješiti. https://www.elipso.hr/posude/tave/KORKMAZ-A1909/
Pogodna je za naknadno dovršavanje jela u pećnici jer nema plastičnih dijelova a ručka ti jamačno neće otpasti.

ps. ne kaže se gnus, već gus.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 21:31   #65
Hvala, gus

Ma što manja to bolja, baš ću vidjetli, usput mi je Elipso! HVALA
Zvrka Zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 07:32   #66
Ima malih od gusa, u onom ducanu kod djamije ih je bilo, al kosta 3-4 puta vise od obicne.
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 14:36   #67
A jel vrijedi? Ako vrijedi kupit ću.

Meni treba nešto malo za ispeći 2 jaja i šniclu, a da ne zagori i ne raspadne se....ne znam koji točno dućan ali obići ću oko džamije u krug pa ću valjda naći
Zvrka Zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 15:13   #68
vladjan vjerojatno misli na dućan Bella Forma. Trg žrtava fašizma 3. Lijevo od HDZ-a.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2021., 14:55   #69
Najzdravija tava?

Čini sa da su najzdravije tave od čistog titanijuma te gusene tave, zatim bakrene. Molim misljenja i savjete gdje kupiti. Da li su ovakve tave uredu: https://www.aliexpress.com/item/1005...archweb201603_

https://www.aliexpress.com/item/4001...archweb201603_
__________________
Ave atque vale
nardev. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2021., 16:30   #70
meni nije jasno što se misli pod najzdravije tave, ali valjda na potencijalnu toksičnost raznoraznih metala pri visokim temperaturama, radioaktivne poluraspade i oslobađanje u hranu. jednako štetna može biti i aluminijska i gusena tava ako je ofrlje napravljeno, tako da je bolje uložiti u kvalitetu, a ne gledati samo "bakar, dobro je". nije mi baš ni jasno zašto bi lijevano željezo bilo prednost kad će imati isti problem, a još više bakar. ista je stvar kao i kod aluminija. gus je okej ako si anemičan.

dakle, ako se ne radi o otpuštanju određene količine atoma u hranu, onda što, radioaktivnost? i banane su radioaktivne pa eto. kupujte kvalitetno posuđe, a ne tavu za tri kune u kauflandu i ne morate se brinuti. ako je baš to briga, nehrđajući čelik trebao bi biti najinertniji.
mckenzie85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2021., 18:08   #71
Ja jos uvijek pokusavam u glavi zbrojit brigu oko kvalitete materijala sa linkovima na aliexpress
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2021., 19:38   #72
za sve koristim emajlirano posuđe (Metalac) jer je (valjda) potpuno inertno.

e sad trebao bih tavu za palačinke, a takve nema emajlirane pa tražim keramičku koja je PFAS, PFOA, lead, and cadmium free.

imate li nekou alternativu ovoj:
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2021., 06:40   #73
Pa uzmi od de buyera karbonsku ako te već brinu stvari koje te ne bi trebale brinuti.
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2021., 11:52   #74
Quote:
jumpbyte kaže: Pogledaj post
za sve koristim emajlirano posuđe (Metalac) jer je (valjda) potpuno inertno.

e sad trebao bih tavu za palačinke, a takve nema emajlirane pa tražim keramičku koja je PFAS, PFOA, lead, and cadmium free.
Quote:
Sheshirdzhija kaže: Pogledaj post
Pa uzmi od de buyera karbonsku ako te već brinu stvari koje te ne bi trebale brinuti.
Imam ti ja De Buyer (mislim da je iz "Bleu line")...koristio je svega 3-4 puta doslovno (na njoj se vidi da "nije korištena")...pa ako želiš, javi se da se dogovorimo...dao bi ti je za stvarno male novce...stoji u elementu i čeka neku reakciju
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2021., 15:49   #75
možda probam ali koliko vidim s tom karbonskom ima još više posla jer ju je potrebno sezonizirati i ne smije se prati deterđentom.

i onda je pitanje koliko željeza unosiš s tom tavom i kakve spojeve stvara to ulje koje se ne nikada ne ispire...
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2023., 09:17   #76
Od čega da kupim tavu? Surfam već danima i piše da je ,,Greenpan", recimo, super, pa na drugom mjestu da nije, da je opasan. Onda dijamantni premaz, pa titanski premaz, pa granitni, pa keramički... Teflon su, kao, zabranili, ali se i dalje prodaje po svim dućanima. ,,E, nije to onaj opasni teflon.", veli...
Onda lijevano željezo (gus) je najbolje, ali ispušta željezo u hranu. Međutim, to je dobro za ameniju! Nemrem bolivit!
Nigdje ne piše da se teflon ne smije ogrebat', niti pregrijat, niti termički šokirat. Upute za upotrebu ne postoje, a radi se, navodno, o najtežim bolestima... U društvu se, kao, pazi na sve: auti se voze po danu s upaljenim svjetlima, reklame lijekova imaju onaj dodatak o ,,liječniku ili ljekarniku", bicikli žmigajućim svjetlima maltretiraju prolaznike pod banderom... A onda na tavi ne piše da grebanjem postaje kancerogena.
Ko je u svemu tome lud?
herojulice1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2023., 09:27   #77
Quote:
herojulice1234 kaže: Pogledaj post
Ko je u svemu tome lud?
ljudi koji su optereceni svakakvim glupostima. evo, ja ne znam jos nikoga da je umro zbog nezdravosti tave - meni dovoljno da se ne opterecujem time
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2023., 22:08   #78
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
ljudi koji su optereceni svakakvim glupostima. evo, ja ne znam jos nikoga da je umro zbog nezdravosti tave - meni dovoljno da se ne opterecujem time
E pa, sine, brate, kad se netko razboli, često se ne zna šta je uzrokovalo bolest...
herojulice1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2023., 08:16   #79
Ma da, tave su krive za sve.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2023., 08:01   #80
Ljudi si nepotrebno stvaraju paranoje.

Svaka tava je dobra ako se pravilno koristi (u prvom redu na temperaturama za koje je predviđena) i ako se ne struže po tavi do te mjere da mrvice zaštitnog sloja ili metala završe u hrani.

Nisam u životu vidio jednu studiju koja bi dokazala da prosječna tava može biti štetna uz pravilnu upotrebu.
MarkoMh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.